T VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 12 MEI 1928. Woensdag j.L slaagde voor het exa men 2de knecht Bloemisterij te Hilver sum, onze plaatsgenoot W. Darphorn, leerling van den heer W. Groen, tuin- bou"wvakonderwijzer alhier. Door den Rijksgebouwendienst is op gedragen aan den aannemer Lastdrager alhier het afbouwen van een Post- en Telegraafgebouw met directeurswoning, te Zaandam, voor de som van 120.887. Onze vroegere plaatsgenoote mej A. J. Kramer z.n. v. d. Vlies, slaagde op het op 9 Mei gehouden Staatsexamen in het Provinciaal Ziekenhuis te Bakkum voor het diploma Krankzinnigenverple ging- Het Tehuis voor Ouden van Dagen aan de Kerkgracht heeft van een onbe kenden gever cake ontvangen. De gever wordt hartelijk bedankt Tevens worden ook de onbekende gevers en geefsters van illustraties gedurende de afgeloopen wintermaanden bedankt TWEEDE GEMEENTE-CONCERT te geven door het Stedelijk Muziekcorps (dir, Jb. ter Hall) op Dinsdag 15 Mei 1928, 's avonds van half negen tot 10 uur, in de Muziektent in het Plantsoen, Programma: EINDEXAMEN H. HANDELSSCHOOL. Tot Gecommitteerden, blij bet eindexamen der Hoogere Handelsschool zijn met minis terieel© goedkeuring benoemd de heereni: F. Dekker, oud-majoor der Militaire Admi nistratie, Directeur der N.V. Grossierderjj ■v/h A. Klik; Joh» Bakker, fabrikant; Mr. G. H. van Driei, officier-commissaris bij den Zeekrijgsraad; Mr. A. H. D. F. Essers, griffier bij het Kantongerecht; J. P. G. Postuma, Directeur der Nationale Bank; J. N. E. Teun©, Directeur der Gasfabriek. DE INGANG VAN DEN ZOMERTIJD. Wij herinneren er onze lezers aan dat de zomertijd in den nacht van Maandag op Dinsdag ingaat. Men zet dus Maandag avond de klok een uur vooruit Als men dus om 10 uur naar bed gaat, wordt de klok op 11 uur gezet HET HELD. ADVERTENTIEBLAD VERSCHIJNT WOENSDAG NIET. Met het oog op den Hemelvaartsdag zal het Advertentieblad Woensdag aa niet verschijnen. In de plaats daarvan zal de Heldersohe Courant van Donderdag uit komen. 1. a b. GEWETEN SGELD. Gedurende de laatste maanden door den Inspecteur der Directe Belas tingen, enz. alhier, de navolgende be dragen aan gewetensgeld ontvangen, t.w. aan Inkomsten-Belasting: f 53.14; f 44.42f 40.51f 24.19f 272.22f 435.60 f 167.78f 60.51f 295^5f 257.33f 516.07 f 467.58f 874.54f 87.16f 557.55f 63.08 f 87.99f 86.41 en aan Vermogens Belastingf 100. f 25.—; f 25.—; f 336.40; f 785.—f 128.20. VER. VAN HUISVROUWEN. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de op Maandagmiddag aangekondigde ^vergadering in h©t gebouw U. S. O. niet doorgaat, NIEUWS OMTRENT A. G. O. In den loop van dezen winter hebben' wij naar aanleiding van de AjG.O.-avondm meermalen beschouwingen gehouden over het verminderend bezoek en de daaruit ge- troktoen vraag ol bet voortbestaan van hel Comité gewettigd is. Ofschoon natuurlijk de ontvangsten tengevolge van het .vermin derd bezoek afnemen, staat det crisis, die AjG.O. doormaakt, niet zoozeer in ver band met geldelijke moeilijkheden. Er znn er nog velen, die de commissie trouw rijn gebleven en haar jaarlijks door hun donaties steunen, en bovendien wordt er uiterst voorzichtig gefinancierd. Zoo u» dezen win ter het aantal lezingen verminderd en heeft uien zich uitsluitend beperkt tot diegene, waarvan redelijkerwijze kon worden ver wacht, dat ze nog de belangstelling van het ntfblWk zouden toiinnen trekkeni. Maar de reden), dat het A-GjO.diestuur ztoh met dit venmnd rd bezoek heeft bezig gehouden en daaraan de vraag vastknoopte of het voortbestaan van het Comité gewet tigd was, moet dan ook niet worden gezocht in bet finentleele. Hot vraagstuk is van moreeleni aard' en laat zich ren- bestaat inderdaad nog behoefte aan eene vcreeniging als A G.0 wdke alge- meene geestelijke ontwikkeling wil brem meer) uitgaand publiek blasé van al het belangrijke" en onbelangrijke radionieuws, dat dagelijks den aefher ingaat? Teneinde de vraag van het al of met voortbestaan van AXLO. ouder de oogen te zien, is dezer dagen eeni vergadering ge houden van' het Bestuur. A.GjO. deed over 't algemeen niet veel aan vergaderen; in het begin van het seizoen werd een' pro gramma in. groote lijnen vastgesteld, de nieuwe lezingen werden aan het eind van alben1 A.G.O.-avond bekendgemaakt en de bekende winkelbiljetjes deden de rest. Maar nu er, periculum in mora was, was een nadere bespreking noodzakelijk. 'Er was op deze bijeenkomst groot enthousiasme om de commissie, ondanks de afnemende belangstelling bij, de jonge ren, in stand te houden. De vergadering werd bijgewoond door de volgende dames en heeren: dien voorzitter, ir. A. Slinger- voelt Ra mondt, de secretaresse, Mevrouw Teuine, den penningmeester, den heer P. TL L. Maasj, en, voorts de heeren S. Jaring, Van Gorkoim (Bond van Onderofficieren K. M.), E. H. Bos, Rueck, Klapmefijer, ir. Monhemius en Brouwer. Vele idééën en beschouwingen' werden hij deze besprekingen naar voren' gebracht. Men kan natuurlijk diepzinnige bespiege langen houden over de afnemende Ibelangr stelling. Gelukkig voor A.G.O. staat dit feit niet op zichzelf ook 'het nog betrekke lijk nieuwe Instituut van Arbeidersontwik keling, mag niet bogen op overgroot© be langstelling van 'hen, voor wie het is op gericht. In andere richting heeft men de zelfde ervaring te boeken; naar de heer Monhemüus mededeeldei, is de voor eenige jaren nog bloeiende stiudie-vereenigiing van christelijke jongeren (de Apologetische Vereenaging op christelijken grondslag) ook, Volkomen doodgebloed bij- gebrek aan belangstelling. Deze mededeelingem waren voor de aanwezigen aaniwijlzing om niet te spoedig het hoofd in den schoot te leggen, maar te trachten langs den weg van samen werking iets te bereiken. A.G.O. heeft ai een bestaan van meer dan tien jaren achter zich, en het feit, dat ziji „algemeene" gees telijke ontwikkeling brengt, brengt medle, dat zij, zie h aan elke richting kan wijden en aan ieders wenschen' (menischeJijker- wijs gesproken natuurlijk) voldoen kan. Vandaar, d'at wellicht nauweue samenwer king tusschen verschillende groepen uit de bevolking nog tot een bevredigend resultaat kan ibidem Zooals gezegd, er bestond op deze verga dering een groot enthousiasme voor de ver- eeniging, en allen, zonder onderscheid, zouden stopzetting of opheffing hebben betreurd'. De heer Rueck kfwam met het voorstel om samenwerking tle zoeken blij het Nuts- departement. Wij hebben onlangs gezien hoe de filmavond, die het Nut had georga- niseerdj, in den smaak gevallen was, en zeer zeker zal het Nut, dat immers hetzelfde doel nastreeft als A.GjO., tot sameniwenking bereid zijn. Uitvoerig werd gesproken over de wen- schelijkheid van uitbreiding van het Co mité. Het spreekt vanzelf, dat, als men samenwerking zoekt meü diverse vereend- gingen, daarvan ook vertegenwoordigers medezeggenschap dienen te hebben. Daar staat tegenover, dat het aantal oomité-lèden al vrij groot is, en een1 ai te groote uitbrei ding daarvan niet wenschelijik is. Wij kun nen voorts nog med'edeelen, dat men terug gekomen is op de proef inzake twee toe gangsprijzen; sommigen hadden/ daarvan een meerder bezoek verwacht, hetgeen evenwel niet het geval is geweest. Voor taan zal dus weder een eenheidsprijs wor den ingevoerd^ hoogstens van 40 cent, zoo mogelijk lager. Het hangt er nu maar van af in welke mate AXxJO. steun krijgt uit de burgerij; hoe meer steun in den vorm van donateurs of subsidies, des te lager kan 9e entréeprijs worden gesteld. Ontwiklkelings- clubs, als b»v. het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en dergelijke, kunnen voor taan tegen verminderd tarief toegang krij gen; voor kinderen- wordt de toegangsprijs op 50 gereduceerd. Eenige heeren zullen worden gevraagd zitting in het Bestuur te willen nemen. Resumeerend, kunnen wij" dus omtrent de besprekingen zeggen, dat men de zomer maanden zal gebruiken1 oom voeling te krij gen met andere vereenigingen^ dat aan het Comité nog eenige dames of heeren zullen worden toegevoegd, en) dat men in den a.s. winter weder met nieuwen moed hoopt te aeginnen. Men zal trachten vroegtijdig een algemeen programma samen te stellen, waarbij tevens al 200 mogelijk data worden vastgesteld, opdat andere vereenigingen zich daarna kunnen regelen. Het is voor vereenigingen, die dikwijls lezingen orga- niseeren, van belang zich voor de vaststelr ling hunner avonden, met A.GjO. te ver staan. Men komt op die manier niet alleen tot vermindering van de kosteni, rpaar men gaat ook/ versnippering van krachten tegen en kinn gezamenlijk wellloht volle zalen trekken. In die richting moet toch tets le bereiken, afin. Als nu A.GJO. nog dert steun^ van meer dere donateurs kón krijgen, waardoor de finantieele basis stevig gefundeerd werd, zou dat ongetwijfeld het bezoek in de hand werken, daar dan de entréeprijs laag kan worden gehouden. Ingezonden Mededeellng. Moderne Elec. Schoenmakerij en Schoenhandel CORN. C. DITO, dit loffelijk pogen helaas afgestuit op het van vele zijden geopperde bezwaar, dat een „in het Duitsch" opgevoerde operette niet door allen zoude kunnen worden ge volgd. Daarom heeft nu de directie van Casino het eveneens zeer goed bekend staande gezelschap van Emiel van Bosch uitgenoodigd naar Helder te komen. Dit groote, uitstekende gezelschap, dat op het oogenblik een toumée naar alle grootere plaatsen in ons land maakt, zal in de maand Juni in Helder opvoeren de operette „Hallo Californiël", de operette die in de afgeloopen wintermaanden zoo'n enormen opgang heeft gemaakt. Wij ko men op de krachten van het gezelschap later nog wel terug, doch willen reeds nu even in herinnering brengen, zij het wel licht ten overvloede, dat de leider van het gezelschap, de heer Emiel van Bosch, be kend is als Neerland's grootste operette zanger. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand April werd de leeszaal be zocht door 1227 mannen en 117 vrouwen, totaal 1344 personen. Uitgeleend wei-den: 604 studieboeken. 1768 romans en 2027 kinderboeken, totaal 4299 banden. De navolgende werken werden aange schaft: Anet: De ondergang eener wereld; Bas tiaanse: Nederlandsche letterkunde, dl. 4; Brom: Hollandsche schilders en schrjj vers in de vorige eeuw; van Cappelle Mythen en sagen uit West-Indië; Gorki De Moeder; Höweler: Inleiding tot de mu ziekgeschiedenis; de Jong: In de draai kolk; Neumann: De duivel;, Schmitz Moeders; Van der Sleen: Vier maanden kampeeren in de Himalaya; Staal: Legen den en verhalen van Israël; Vries: Jood sche riten en symbolen. Ten geschenke ontvangen: Buerger Gedichte; Busse: Neuore Deutsche Lyrlk von Chanilsso: Gedichte; Conradl: De ziener aan het hof te Babel; Consbruck Kllenksleck: Deutsche Lyrlk dos 19. Jahr- hunderts; Corelli: A romance of two worlds, 2 dln.; Danby: Full swing; Eichen- dorff: Gedichte; Fontane: Grete Minde Freytag: Soll und haben; Geibel: Sopho- nisbe; von Gottschall: Friedrich von Schil ier; Haarhaus: Johann Wolfgang von Goethe; Hauptmann: Die Weber; Heine Die Nordsee; Helmers: Gedichten, 3 dln. Henckell: Aus melnen Gedichten; von Herder: Volkslieder; Hoelderlin: Gedich te; Hoffmann: Meister Martin der Kuef- ner und seine Gesellen; The initiate; Jongman: Leerboek der praotisohe zee vaartkunde; Langhlin: Everybody's lo nesome; Lenau: Ausgewfihlte Gedichte London: John Barleyoorn; Marriott: The catfish; du Maurier: The Martion, 2 dln.; Mueler: Gedichte; Payne: The soul 0 Jack London; von Platen: Gedichte; Ro- segger: Sonnenschein; Rueckert: Liebes- frühling; Shakespeare: Julius Caesar; Sienkiewicz: Quo Vadis; Sighele: De me nigte als misdadigster; Sudermann: Der Katzensteg; Tegnérs: Frithjofs-Sage; Tol- stoi: Auferstehung; Trollope: The war den; Vosz: Goethe und Schiller; White: De komende koning; Wolf: Moderne deut- sohe Erzfihler. Het is zeer verblijdend, dat de belang stelling voor de leeszaal langzamerhand toeneemt Deze week mochten wij 76 cent ontvangen als eerste bijdrage voor de elec- trisohe verlichting, waaraan nu in de lees zaal wordt gewerkt. De hoop werd hier bij uitgesproken, dat velen hun „steentje" zouden bijdragen (in dit geval een lamp of stukje draad!) en natuurlijk geven wij gaarne dezen wensch door! RAADSOVERZICHT. Een aanmerkelijk deel van den avond ROTTERDAMSCH TOONEEC- GEZELSCHAP. „Georgle wil weL" Door het Rotterdamsche kluchtspel ensemble, directeur do heer Hub. Iiievits, van den Tivoli-schouwburg te Rotterdam, wordt morgen in Casino een opvoering gegeven van de bekende militaire klucht „Georgie wil wel." Dit oer-komische stuk werd hier reeds voor enkele jaren terug door ditzelfde gezelschap meer malen voor het voetlicht gebracht. Dit keer zal de 8ste voorstelling ervan ln Helder zijn en wordt de hoofdrol weder vervuld door den heer Hubertus Kievits zelve. Velen zullen zich de opvoeringen nog herinneren van dit geestige militaire kluchtspel dat van begin tot eind de zaal doet daveren van den lach. Voor prijzen enz. zie men de advertentie. OPERETTE „HALLO CALIFORNIE!" Toen onlangs verschillende onzer in gezetenen traohtten het bekende Operette gezelschap van Fritz Hirsch ook te Helder een opvoering te doen geven, is van Dinsdag j.1. werd in beslag genomen door de discussie over de regeling be treffende den autobusdienst Wieringen. Het destijds met den ondernemer Prins afgesloten oontract, waarbij de gemeente dezen dienBt subsidieerde mot f 4000 voor het eerste Jaar, terwijl voor de volgende Jaren een garantie werd toegezegd voor een bepaald bedrag, loopt met Ootober af. Daar voor het tweede Jaar de ont vangsten nog niet bekend waren, werd regelmatig doorgegaan met de uitbetaling van het subsidie van f 1000 per8 maanden. De verificateur der financiën heeft nu aan het College bericht, dat de ontvangsten over het tweede jaar belangrijk zouden stygen boven f 8000 (het gegarandeerde mimimum), zoodat de reeds uitgekeerde drie kwartalen zouden moeten worden gerestitueerd. Nadere besprekingen heb ben uitgewezen, dat weliswaar de ont vangsten boven dit bedrag zijn gekomen, docl^dat de onkosten zoo boog zijn, dat zonder het gemeentelijk subsidie een verlies van ongeveer f 5000 zou worden geleden op den dienst. Besloten werd aan hot bestuur der Posterijen verhooging te vragen van het aanvankelijk vastgestelde subsidie, op grond o.a., dat de bussen thans pok over de Haukes rijden, dat de Wegenbelasting intusschen tot stand is gekomen, en tenslotte, dat bij de nieuwe verpachting van het veer nabij de Kooij veel hooger veergeld moet worden betaald. B. en W. zouden dan den Raad voor stellen geen restitutie te heffen van Prins en den dienst alsnog te subsidieeren met een bedrag van f 2000 voor 1928/29 en van f 1000 voor de jaren 1929 30 en 1980/31. Hetgeen dan van het Rijk meer zou wor den ontvangen dan f 1000 zou ten goede komen aan de gemeente. Nu valt er roet het Rijk niet veel te beginnen. Men plaatst zich daar op het standpunt: een contract is een contract, bevalt het u niet, dan kunt gij het op zeggen (Prins heeft daartoe het recht), doch wij geven niet meer subsidie, Het Rijk maakt zich van al die zaken af. We hebben het onlangs met de Lees zaal ook geziener moeten voortaan uit sluitend gediplomeerde assistenten wor den aangesteld, die moeten zooveel heb ben. Als gij geen gedipl. assistente aan stelt, krijgt gij geen subsidie meer. Af geloopen. Of zoo'n lichaam een gediplo meerde assistente betalen kan, is voor het Rijk de vraag niet, evenmin laat het zich vinden voor subsidie-verhooging. Zoo ook hier, en voor de gemeente be staat dus de vraag in dezen vormmoeten wij den dienst intacthouden al dan niet? Zoo ja, dan dienen wij een hooger subsidie te geven, anders wordt met Ootober het contract opgezegd met de Posterijen en staat dus ook de dienst stop. En de ge meente was dus verplicht met een nader voorstel bij den Raad te komen. Dat voor stel luidde: de reeds betaalde subsidie van f 3000 over 1927/28 zal niet worden teruggevorderd, bovendien wordt aan den heer Prins over 28/29 f 8000, over 29/30 f 2000 en over 80/31 f 1000 subsidie be taald. Dat hierover de tongen loskwamen, valt licht te begrijpen, en dat men maar niet zonder meer zich hierbij neerlegde eveneens. Er bestonden in den Raad hieromtrent twee stroomingen j de eene, belichaamd in een voorstel-de Zwart, wilde zich aan de letter van het contract houden, en, waar het Rijk weigerachtig blijft, ondanks het feit, dat het zelf voor een deel de oorzaak is der hooge exploi tatiekosten, om den dienst hooger te subsidieeren, eenvoudig het contract laten afloopen. Wat hebben wij aan dien post dienst als zoodanig? vroeg de heer de Zwart; onze gemeente is alleen gebaat bij een goeden passagiersdienst en die blijft, ook zonder het postvervoer, wel bestaan. En de andere groep uit den Raad, ofschoon het in veel opzichten met deze redeneering eens, en ook lakend de weinig tegemoetkomende houding der regeering, was van meening, dat juisc door den geregolden postdienst ook een regelmatige passagiersdienst verzekerd is, en vreesde, misschien niet geheel ten onrechte dat het, bij stopzetting van den postdienst, met dien passagiersdienst ook f;edaan zou raken. Er kwamen voor deze oden «venwel nog andere motieven bij, n.1. de kwestie der moraliteit. Men heeft destijds toezegging gedaan aan Prins, dat in ieder geval de gemeente achter hem stond en hem steunen zou, en daarop is de dienst ingesteld. Hierover werd de heer Grunwald aangevallen, daar deze destijds die toezegging deed. Maar naar de ex-wethouder verklaarde, geschiedde dat alles in overleg en na ruggespraak met het ganscbe College. Een ander punt werd in het geding gebracht, toen van soc. dem. zijde beweerd werd, dat thans de dienst al f 10.000. had ontvangen, terwijl toch maar steeds het gemeentelijk subsidie geaccepteerd werd. (Het contract luidde, dat de ge meente zou bijpassen voor alles wat min- der|dan f 8000.'s jaars ontvangen werd). Maar toen bleek, dat eigenlijk in den opzet een fout is gemaakt, doordat men de exploitatiekosten veel te laag heeft geraamd. En de burgemeester kwam aan bet slot nogmaals uiteenzetten boe vurig men destijds naar de totstandkoming van dezen dienst heeft verlangd, hoe men*het voor de toekomstige ontwikkeling van Helder van het grootste belang achtte hier het postvervoer te hebben, hoe men van de zijde der aangrenzende gemeenten geen middel onbeproefd laat om het post vervoer hier weer weg te krijgen, en hoezeer het dus van belang is den dienst te behouden. Met deze opofferingen ge durende enkele jaren, aldus de burge meester, kan men den dienst in het zadel hebbenwe krijgen dan over een paar jaar een stevig gefundeerd verkeer. Het slot was, dat het voorstel van B. en W., zooals wij dat hierboven weer gaven, met 14 tegen 7 stemmen werd aangenomen. De tegenstemmers warer. de s. d. en de fractie Schoeffelenberger. Wij voor ons gelooven ook wel, dat het voortbestaan van den dienst een gemeente belang is, maar wij kunnen ons ook be grijpen, dat men zegt (zooals de heer Borkert deed): wij willen dezen dienst niet ten koste van alles handhaven. Want de subsidiebedragen zijn voor een op bezuiniging ingestelden gemeenteraad een aanzienlijk bedrag. De heer van der Veer sloeg heel aardig den spijker op den kop toen hij zeide, dat alleen de oohtendpost het gansche Bubsldie van het Rijk al Inslikt. Overi gens helpen bespiegelingen over de weinig coulante houding van de regeering geen zier; de regeering legt die kalm naast zich neer. Zooals gezegd; met deze discussies ging een aanmerkelijk deel van den avond h n. Niettemin slaagde de Raad erin zich door de agenda heen te werken, zij het dan, dat enkele punten uitgesteld werden. Het voorstel om als hefflngsfactor voor de gem. inkomstenbelasting vast te stellen 6.8, werd, na eenig aanvankelijk verzot van het Ooilege, gerenvoyeerd naar de Fin. Commissie uit den Raad; de heer Eylders merkte op, dat de hertaxatie van woningen al voor een deel heeft plaats gehad en dat thans reeds met zekerheid valt te zeggen, dat uit de pers. opcenten daardoor meer zal worden ontvangen dan geraamd is. En hij meende dan ook, dat wellicht bij nadere bestudoering, de fin. com. zou kunnen adviseeren den ver menigvuldigingsfactor terug te brengen op 6. Ook de heer Trap, die tijdens de jehandeling der begrooting zich reeds /ad uitgelaten over een verhooging van de opbrengst, handhaafde deze meening. Dit alles gaf den wethouder tenslotte aanleiding zijn verzet op te geven en het voorstel te renvoyeeren naar de comm. voor de financiën. Da heer de Zwart bracht bij een voor- PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Geen dienst. Westerkerk (Westplelii). 's Morgens 10.80 uur, Ds. H. J. Witkop, van Schagenbrug. Huisduinen: 's Avonds 7 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Heilige broeders.» Julianadorp. 's Namiddags 2 uur. Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Heilige broeders.» Petten. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. van Huisduinen. Geref. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. B. Knoppers, van Amsterdam. 's Avonds 6.30 uur, Ds. H. Steen. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 5.30 uur, Ds. B. Knoppers. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Dr. J. Weener, van Haarlem. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Chr. Geref. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6 uur, Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.80 uur, Leesdienstl Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en s avonds 8 uur Verlossings-samenkomst. Donderdag, 's avonds 8 uur: Openbare Heilssamenkorast. stel van wijziging der gemeentebegroo- ting een belangrijk punt naar voren, dat wel aandacht verdient. Deze wijzigingen betroffen ondergeschikte kwes'ies, welke, zooals de heer de Zwart zeide, oigenl(jk meer debatten zijn tusschen ambtenaren en bulten den Ruad en het College om gaan. Maar er is één punt, dat de aan dacht verdient. Op de begrooting is nl. als provinciaal subsidie voor werkeloos- heidsbestrijding een post van f 10.000.— geraamd, welke post thans door Ged. Staten teruggebracht wordt tot f 8600.—. Nu worden de overige gelden in den regel gebaald van den post onvoorzien, .maar waar deze post een wenscb uit drukt om dit bedrag van Ged. Staten te te mogen ontvangen en de terugvoering van den post een niet-inwilliging van dien wensch inhoudt, daar was het, naar des heeren de Zwart's meening, goed den post ten volle te handhaven, teneinde daardoor aan 's Raads verzoek meer klem bij te zetten. Te meer klemt dit, waar Ged. Staten zelve f 200.000.te hunner beschikking hebben en dit bedrag nim mer ten volle hebben gebruikt. Zelfs was den beer de Zwart ter oore gekomen, dat Ged. Staten er zich op beroemen, dat nog nooit een gemeentebestuur zich ver zet beeft tegen bet terugbrengen van den post, waardoor zij met een geringer bedrag toekunnen dan uitgetrokken is. j Se non vero ben trovato; vrij ver taald 't is te origineel om waar te kun nen zijn. Intusschen zijn de wijzigingen aanvaard om de goedkeuring der begroo ting niet te stagneeren. Wethouder Bok gaf toe, dat nimmer serieus op hand having van den post is aangedrongen, doch dit zal thans geschieden. Het groot aantal bouw- en erfpacht- aanvragen bewijs, dat nog steeds de bouwlust bij onze burgerij bestaat dat zonder discussie of stemming den hamer passeerde, bfijve hier onvermeld. Aangehouden werd een voorstel betref fende verlaging van den huurprijs der Melkcentrale, alsmede de reclame van den heer Bonneke betreffende diens ver- gunningrecht. Aangenomen werd voorts het voorstel inzake den autobusdienst op Huisduinen. In den komenden zomer zal door de heeren Moorman en Heeman ge zamenlijk deze dienst worden onderhou den zonder dat subsldleering van ge meentewege noodig is. Uit de rondvraag bleek, dat bet vent- verbod op Zondag voor melkslfiters nog niet voor elkaar is. Er schijnen zich weder enkele der melkhandelaren teruggetrok ken te hebben on liever de rijksregeling in dezen te willen afwachten. De heer de Zwart bracht nog enkele punten ter sprake en tal van andere wenschen en vragen werden nog geuit, waarvoor wij naar het verslag verwijzen. De Voorzitter, die aan het begin van de zitting, enkele woorden gewijd had aan de nagedachtenis van Dorus Rijkers, beantwoordde aan het einde nog do ietwat delicate vraag van den heer van Loo betreffende de afwijzende houding van het gemeentebestuur aan de groeve. Wij hebben de reden daarvan destijds ver meld en kunnen daar gevoeglijk naar verwijzen. Burgerlijke stand van Helder. van 10 en 11 MeL ONDERTROUWD: H. J. C. M. BoUeurs eni W. Donkersloot. GEHUWD: L. Gieles en A. M. A. Buck. P. Zuijiderdiuijn en B. J. Stekhof. W. van Spllunidêr en W. C. 'Mallee. J. A. Koning) en J. M. Dee BEVALLEN: T. WolthuisWiggera. z. J. P. Blek—Dirks, z. J. de Loos—F:mica, s. OVERLEDEN: M. SéhénkelA 7 Jaar. „Heroes of the Flag". M^rsch Bidgood „Le Nouveau Seigneur du Village". Ouverture Boieldieu „Bij Maneschijn cup den Oceaan". Valse A. Zwart „Frülingserwachen". Romance E. Bach Zang. „Wolga Bootman"(Instr, J. ter Hall) Levine g. Suite de Ballet de POpért Comlque „Marion" S»m Vleaslng I. Prélude, a. Rlgaudon. 3. Badlnage. 4' In termezzo. 5. Gavotte. 6. Rondo Finale. Les Gloires Savoislennes F. Rombaln 3. 4». zijn Zolen met gekleurde steek ■(gelapt (genaaid). Brakke veldweg 2b. ZONDAQ 13 MEI. BRUIDSFOTO'» Fotogr.-Atelier EISEL1N, 00 Polderweg 60.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13