HELDEISCHECOURANT Tweede Blad. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. HOTELSCHEPEN TIJDENS DE OLYMPIADE. VAN ZATERDAG 12 MEI 1928. DE RADIO OP 8« APRIL. Het Hbl. schrijft: Uit het antwoord van minister Van der Vegte op de vragen van de Kamer leden Boon en Krijger is komen vast te staan, dat de V.AJR.A. terecht aanspraak heeft gemaakt op den avond van Prin- sessedag. Deze ayond was bij de met den Hilv ersumschen Draadloozen Omroep aangegane overeenkomst aan haar afge staan. Blijkens de verklaring van den vertegenwoordiger van het hoofdbestuur der Posterijen, die die gehouden bespre king voor het overleg bijwoonde, is bij de uitdrukking: vooravond van 1 Mei-dag: „werkelijk gedacht aan den avond van 80 April, want toen reeds was opgemerkt, dat die avond bedoeld was als een wij dingsavond met het oog den volgenden 1 Mei-dag". De H. D. O. heeft dus met zekerheid geweten, dat de avond van 30 April aan de V. A. R. A. toekwam.. De A.V.R.O., die de overeenkopist met de V.A.ILA. van de H.D.O. heeft overgeno men, zonder tegen dezen afstand protest aan te teekenen, kon dien dus slechts eer biedigen. Waarom de. regeering destijds geen bezwaar heeft gemaakt tegen den afstand van den avond van Prinsessedag aan den sociaal-deanocratischen omroep, blijkt uit 's Ministens antwoord niet. Hij heeft de overeenkomst goedgekeurd en dus ook in den afstand berust. Wellicht in de over weging, dat in een nationale uitzending op dien avond op andere wijze zou kun nen worden vooralen? Aangezien de Minister zelf erkent, dat de avond van 80 April ten onrechte aan de V-AJI.A. toekwam, doet het vreemd aan sohriJft het blad verder dat hij dit zuivere standpunt meteen opgeeft en en zich gaat begeven in een waardeering van de uit te zenden programma's. Op dien weg kunnen wij, den heer Van der Vegte niet volgen. Uiteraard had hij ervoor moeten zorgen, dat het pro gramma. dat de V.AJI.A. op 80 April zou uitzenden, niet krenkend voor anders denkend, noch opruiend was. Hij heeft deze verplichting echter voor elk omroep programma. Trouwens, de Minister heeft zich niet dezen algemeenen toetsingseisch gesteld. Nadat zijn beslissing was ingeroepen heeft hij, na het goed recht der VJLELA. te hebben erkend, de karakters der beide uit te zenden programma's gewo- fen. Dat van de V.A.R-A. „voldeed aan et doel" en „gaf geen aanleiding tot op merkingen"; dat van de A.V.R.O. had niet meer dan „een bleek nationaal tintje". De minister heeft door de overweging van den aard der programma's zijn rechts- standpunt verzwakt en verliest, nu hij verder is gegaan dan het recht gebood, de instemming van allen, die de door hem genomen beslissing hebben goedgekeurd op dezen enkelvoudigen grond, dat de V.A.R.A. reoht had op den avond van 80 April. J>e beslissing van minister Van der Vegte, die in haar wezen juist was, is, onverdedigbaar geworden door de bij- motleven, die de minister daarbij heeft laten gelden. DE VEENBRANDEN. Uit den gemeenteraad van Emmen. Buitenland. EEN ONSCHULDIGE TER DOOD GEBRACHT. De ware daders gearresteerd; een kind vermoord, omdat het huls te klein was. geslaagd door een nieuw onderzoek de sehuldigen te ontdekken. In 1925 was elke poging van Jakubowski om herzie ning van het proces te verkrijgen ver- geefsch geweest, gezien het verzet van den procureur-generaal. Op het verzoek van den veroordeelde tot het verkrijgen van genade hadden de bevoegde autori teiten eveneens afwijzend beschikt. ITALIAANSCH ARBEIDER NEER GESCHOTEN. Bf] een poging om de Fransche grens over te steken. In een gedeelte van de Ooöp. Roermond- sche eierenveiling is brand uitgebroken. Hiernaast (links) de brandende mijn. De ex-kelzer te Doorn op wandeling, zich koesterend in het voorjaarszonnetje. V.l.n.r.de adjudant van Dienst, de Ex- Keizer, zijn lijfartsen de hofmaarschalk. (Foto rechts). Zooals reeds vroeger gemeld, zullen tijdens de Olympische Spelen eenige hotelsohepen in de Amsterdamsche haven komen te liggen. Er zullen twee soorten schepen komen, in de eerste plaats eenige Nederlandsche, die als werkelijke hotels zullen worden geëxploiteerd en in de tweede plaats de bultenlandsche schepen, die of met deel nemers aan de Olympische Spelen of met touristen naar Nederland komen. Het stoomschip „Oranje Nassau" van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" wordt reeds tegen het einde van deze maand te Am sterdam verwacht. Dit schip heeft vijf Het driemanschap Koehl, Flfzmaurlee en v. Hunefeld op zl|n zegetocht door New York, waar het door een me nigte van honderdduizenden een onvergetelijke ontvangst bereid is. (Foto reohts). De Marathontoren van het nieuwe Stadion te Amsterdam, die van zijn steigers ontdaan een machtigen indruk maakt. De Ned. Kon. Zeil- en Roelvereenl- ging heeft haar seizoen geopend met een tocht naar Volendam. De T. 8 verlaat de jachthaven te Amsterdam. (Foto rechts). Europa's grootste eiermijn door de vlammen aangetast. honderd bedden en aan boord zal zich een cabaret bevinden. Het komt te liggen aan de Oosterdokskade tegenover het Scheepvaarthuis. Het s.s. „Grotius" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland", dat thans zijn laatste reis naar Neder landsch Indië voor genoemde maatschappij maakt, zal als hotelschip worden ge ëxploiteerd en zal nabij de Marinewerf gemeerd worden Uit Amerika komt de „President Roose- veld" van de United States Line met de Amerikaansche deelnemers aan de Olym pische Spelen en hun officials. Ook brengt dit schip twaalf paarden mede voor de Amerikaansche ruiters. Het wordt in Juli verwacht en komt te liggen op de boeien ter hoogte van den steiger van de Hol land Amerika Lijn. De Finsche spelers en officials komen met het Finsche s.s. „Ballamo", dat een plaatsje zal vinden in het Marine-bassin. Het Deensche touristenschip „Polonio" zal worden gemeerd aan de Javakade, het Engelsche s.s. ..Arabic" met ongeveer duizend Noren, leden van Noorsche sport verenigingen, komt te liggen voor loods VII aan de Sumatrakade. De Italianen komen met een semire- geeringsvaartuig, de „Solunto", dat ge meerd zal worden op de boeien voor den Westerdokdijk. Het Duitsche s.s. „Ubona", dat met een groot gezelschap touristen komt, zal zeer waarschijnlijk een plaatsje vinden in de Coenhaven. Het ligt in de bedoeling voor de opvarenden van dit schip een loods ter beschikking te stellen, welke dienst zal doen als garage. Voor het oogenblik is niet bekend welke schepen nog meer naar de Amsterdam sche haven in verband met de Olympische Spelen zullen komen. Er worden er even wel nog meer verwacht, o.a. nog een Zweedsoh touristenschip. Voorts wordt onderhandeld over het inrichten tot hotelschepen van nog eenige groote Nederlandsche stoomschepen. Een besluit is evenwel nog niet genomen. Alle schepen, welke in verband met de Olympische Spelen naar de Amsterdam sche haven komen, zullen zijn vrijgesteld van havengeld. In de Donderdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Enimen heeft de burgemeester, mr. Rouma, woor den van deelneming gesproken met de door de veenbranden getroffenen en hul de gebracht aan degenen, die hulp ver kenden bij de blussching, inzoderheid van de brandweren uit de andere ge meenten. Naar aanleiding van de vragen van het raadslid Portugies werden de branden uitvoerig besproken. B. en W. kwamen tot de conclusie, dat een onderzoek naar de oorzaken van de branden gewenscht is, doch dat ze voorioopig moeten worden toegeschreven aan onvoorzichtigheid en de verdere ontwikkeling deels aan onver schilligheid van de bevolking. B. en W. zullen maatregelen ter voorkoming van latere branden beramen en overleg ple Het Concertgebouw-Orkest aan het Gare du Nord te Parijs. In het midden Dr. Willem Mengelberg. (Foto links). gen met de aseurantiemaatsGhappjjen en verven ers. De raad verleende machtiging, wan neer de gelden kunnen gevonden worden, vijf kleine spuiten te laten komen. De arrestatie van een drietal personen, die verdacht worden de misdaad te hebben gepleegd, voor welke in 1925 de Russische krijgsgevangene Jakubowski werd ter dood gebracht, heeft heel wat opschuding verwekt, voornamelijk in de kringen van tegenstanders van de doodstraf. Reeds een jaar na de executie meenden de autori teiten redenen te hebben te vermoeden, dat een onschuldige was ter dood gebracht en thans is baron Reibnitz, minister president van Mecklenburg-Strelitz, er in Jakubowski werd veroordeeld omdat hij een" vierjarig kind, Ewald Nogens, zou hebben omgebracht. De ware schul digen zouden intusschen de vier personen zijn, die in het proces tegen Jakubowski als de voornaamste belastende getuigen waren opgetreden. Drie dezer getuigen zijn in hechtenis genomen, de vierde wordt nog gezosht. De kleine Ewald Nogens was in Nov. 1924 vermoord; het lijkje van het kind werd kort na de misdaad gevonden in aen konijnenhol op de heide. Jakubowski, die in verband met den moord in hech tenis werd genomen, hield zijn onschuld staande en verzekerde steeds weer in gebroken Duitsch geen enkele reden te hebben gehad het kind om te brengen; desondanks werd hij veroordeeld. De officier vah justitie, die de dood straf eischte, beriep zich voornamelijk op de verklaringen van de vier voor naamste getuigen, die zooals thans is gebleken, de ware misdadigers waren. De kleine Ewald Nogens zou overigens alleen zijn omgebracht, omdat er weinig plaats in de woning was, waarin alle in de zaak betrokken personen huisden. De woning bestond namelijk uit één enkel vertrek, waarin vijftien personen waren ondergebracht. Aan de Italiaansch-Fransche grens bij Ventimiglia is een Italiaansche arbeider door de Fransche veldwachters neerge schoten, toen hij trachtte over de grens van Frankrijk te vluchten. De arbeider was kort tevoren naar Italië terugge keerd, maar werd door de fascisten her kend en aan de gerechtelijke autoriteiten uitgeleverd. Hij moest zioh verantwoorden voor zijn anti-fascistische actie in Frank rijk. Bij zijn overbrenging naar de ge vangenis had de arbeider getracht, naar Frankrijk te ontkomen. s

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5