T TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS *1 II VAN DONDERDAG 24 MEI 1928. Gisteren slaagde te Utrecht voor het examen Acte Schoolraad, de heer R. Okel, Ohr. onderwijlzer aan die Rehobothschool alhier. Onze p-laatsgenoot. de heer H. Hand graat Jr., behaalde bij de gehouden Huisvlyttentoonstelling te 's-Gravenhage met een inzending kopteekening voor de courant de Nieuwe Haagsche Trambode een laten prijs. LEVERINGEN. De levering van kleiaardappelen (oude gewas) ten behoeve van de soldatenma neges in het garnizoen Helder, geduren de het tijdvak 1 t/m 30 Juni ajs., is opge dragen aan C. Kansen Jr., tegen den prijs van 6.80 per 100 K.G. „Liefdadigheid naar Vermogen" ont ving thans wederom in dank een partijtje vrouwenkleeren. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Zomerconcert, te geven door de Muziek vereeniging Harmonie »WinnubsU, dir. H. B. Schenkels, Vrijdagavond van half 9 tot 10 uur, in het Julianapark De noB. 2, 4 en 7 werden uitgevoerd op het muziekconcours te Utreoht. DE VAART OP HET N.-H. KANAAL. Zooals men weet, blijven de laatste jaren de bruggen in- en over het Noord-Hol landsch Kanaal hermetisch gesloten op de Zondagen in de maanden Ootober tot en met Mei. Alleen in Juni, Juli, Augustus en September is het kanaal op de Zondagen voor (hjbt scheepvaartverkeer opengesteld. En zoo graag kan een Texelsche schipper niet naar huis willen, en zoo noodzakelijk kan een reis van een sleepboot niet zijn, als de klok in dé maanden OctoberMei ep Zaterdagavond 12 uur slaat, dan komt men niet door die bruggen Dat is natuurlijk wel eens erg vervelend. Maar de Minister heeft destijds uitgemaakt, dat het varen in genoemde maanden op Zondag nu maar eens uit moet zijn. Als je op dien dag wat wilt, dan kun je wandelen, fietsen, in een autobus of een trein gaan zitten, desnoods gaan vliegen, maar varen op het Noord-Hoilandsch Kanaal is uit den booze. Daar zit wel iets in die redeneering!! Voor de ^Esona" wordt steeds een uit zondering gemaakt, als de 1ste Pinksterdag in Mei valt. Ook nu is door den Hoofd ingenieur-Directeur van den Rijkswater- staaf te Haarlem' verlof gegeven om a.s, Zondag 27 Mei de bruggen te passeeren, zoodat op dien dag de salonboot „Nieuiwe- diep" haar traddtioneele reis naar Alkmaar kan maken. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL- LEEWENS. De jaarljjksche openbare les der leerlin gen van de muziekschool des heeren A. J. Leewens werd Dinsdagavond in Casino wederom gegeven. De omstandigheden wa ren ditmaal zeer ongunstig, want ald het niet gewoon regende, stortregende het en het was voor de kinderen en hun ouders een ware opoffering om 7 uur Casino- waarts te trekken, onder een op wolkbreuk lijkenden plasregen. Daaraan zal het ook wel te danken zijn geweest, dat er betrek kelijk weinigen aanwezig waren, trouwens het is zoo'n avond een komen en gaan, daar natuurlijk den geheelen avond door Jewerkt wordt en zoo kan men dan een roog buitje uitzoeken. Maar Dinsdag avond was er niet veel uit te zoeken, want alle regen, die viel, was behoorlijk nat. Het tooneel biedt op zoo'n openbare les (de eigenlijke naam, die het programma vermeldt, is „voordrachtsoefening" en die naam is wellicht ook juister) een aardig afwisselend, beeld. Pas is het eene ar- tistje-in-den-dop afgewerkt of een ander wordt weer „binnengelaten", en zoo kan, ondanks het zeer uitvoerige programma, een en ander toch nog vlot verloopen. Er is bij de wedergave der verschillende stuk jes, waarbij natuurlijk rekening gehouden is met leeftijd, intellect, bevattingsvermo gen van de kinderen, voor wie met aan dacht luistert, al dadelijk het kaf van het koren te schelden. Er zijn er onder deze kinderen natuur lijk velen, die het in het muzikale leven niet veel verder dan wat dilettantisme zul len brengen, maar wier aspiraties waar schijnlijk ook niet hooger reiken. Daar entegen kan men er de waarlijk muzikale kinderen aanstonds uitpikken. Aanslag, temperament, voordracht, vormen be trouwbare barometers voor de muzikaliteit van zoo'n kind. Het gaat niet aan namen te noemen, ofschoon de verleiding sterk is. Er was een elfjarig meisje, dat in dit opzicht uitblonk. De vertolking van het door haar voorgedragen eenvoudige mu ziekstukje werd tot een waar gedicht; haar techniek, haar aanslag, haar nuanceering, het was alles even verwonderlijk goed en gaaf. Ditzelfde meisje gaf trouwens na do die terecht Ieders bewondering wegdroeg. Ook een kleine violiste hoorden we, die haar nummertje geheel uit het hoofd voor droeg, voorwaar, geen geringe prestatie. Het programma bood eenige afwisseling door het optreden van de zangklasse met diverse liedjes, besloten met een speel- liedje van Dalcroze, terwijl tot slot voor de pauze een zangspelletje in één bedrijf werd vertolkt. „Een visite in het Poppen huis", op muziek van miss Ward. De kin deren, die hieraan meededen, waren door de goede zorgen van mevrouw Polak-van Biene in poppen veranderd; de twee aller kleinste hadden rijksdaalders groote ap pelwangen gekregen, zooals echte waspop- pen die hadden, er was 'n roet-pik-zwarte neger, een Japansche, een stuk of wat dienstmeisjes, een kok met een vuurrood .gezicht, een alleraardigste oude dame en nog zoo'n stuk of wat. De jongens en meis jes in de zaal rolden ondersteboven van het lachen, toen dat stelletje op het tooneel kwam. Die neger z'n eene oor zat lager dan z'n andere, en dat was juist het leuke. Na de pauze kwamen de meer gevorder den met muziek van wat ingewikkelder structuur. Aan de beide leeraressen, de dames Meeuwse en Leewens, wei-den door de kinderen bloemen overhandigd, en zoo was het ondanks den onafgebroken neer- piassenden regen buiten, binnen een ge zellige boel DRIE VOORSTELLINGEN VAN „GEORGIE WIL WEL!" J.L. 13 Mei werd: in „Casino" door het Kluchtspel-gezelschap van den Tivoii- Schouwburg te Rotterdam, diir. Hubertus Kievits, de militaire klucht „Georgie wil wei" opgevoerd; een dol lachstuk?, dat hier reeds vroeger meerdere malen door dit zelfde gezelschap is gespeeld. Ook dit keer had het stuk weer zulk een uitbundig succes en was de vraag om het nog eens op te voeren zoo groot, dat de directie besloot er nog 3 opvoeringen vani te geven op a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag. De hoofdro zal daartlji weer vervuld' worden door den heer Hub. Kievits, die onbetaalbaar is in zijn creatie van Gijs de oppasser en' wiens j komisch spel ons telkens doet denken aan Nap de la Mar. „Georgie wil wel" is een geestige klucht, die van begin -tot eind' alle drie bedrijven de zaal doet daveren van den lach en al leen al de rol van „Georgie" is een gang naur „Casino" waard, Voor prijzen onz. zie men de advertentie. Het bleek, dat haar spruit gespijbeld had recidive en na deze bekeuring is en dit was eerst later aan haar ter oore Stegeman al weer met zijn werk doorge- gekomen. Maar als wettelijke opvoedster gaan, zoodat hy straks wederom terecht viel zij in de termen om 2 te dokken of zal staan. een dag te brommen. Ze kan kiezen; met Ingevolge art. 43bis werd tot het eischen zulk regenachtig weer als dezen Dinsdag van een hoogere geldboete overgegaan dan kan je met één dag brommen gemakkelijk de gewone wetsartikelen toelaten, en Ste- die 2 gulden verdienen. geruan veroordeeld tot 500.— boete subs. 30 dagen hechtenis. Daar zal hij toch heel H. R. had puin op den openbaren weg 1 wat kruiden voor moeten verkoopen! gestort en moet dit boeten met,/ 5 of 3 HELDER'8 FANFARECORPS NAAR HET CONCOURS TE UTRECHT. Ter gelegenheid van- het 25-jarig bestaar van de Utrecbtsche Pcstfanfare „Onder Ons" wordt aldaar een nationaal muziek concours gehouden van harmonie- en fan faregezelschappen. Dit concours is aange vangen op Hemelvaartsdag, voortgezet op Zondag 20 Mei djajv, en wordt thans op de belide Pinksterdagen besloten. dagen; I. de J. had hetzelfde gedaan of eigenlijk hij niet, maar de aannemer D. Deze zaak werd verdaagd nadat een knedht van D. gehoord was, en D. zelf na der zal worden gehoord. Th. v. H. als een ijverige loopjongen-die- fietsen-kan, had gehoopt vóór donker voor z'n baas nog alle klanten te kunnen af rijden. De arme drommel kon de invallen de duisternis niet meer ontloopen. Gevolg: 3 boete, wegens rijden zonder licht. H. J. R. was betrapt, toen hij zonder rij bewijs chauffeerde. Evenwel bleek het, dat hij dien dag proefstoomde en dat een as sistent met een rijbewijs naast hem zat. 26 Juni zal deze assistent nader worden gehoord. De beide bouwvakarbeiders, J. B. en H. V., die propagandabilletten hadden opge plakt, zonder daarvoor vergunning te heb ben gevraagd, en, toen de politie kwam, gevlucht waren, zoodat zelfs op een hun ner geschoten is, hoorden 3 boete tegen zich eischen. De kantonrechter zeide, dat het een kleine moeite was een vergunning aan te vragen. De somma van 4 boete moet worden voldaan door G. M., die aan den linker kant van den weg gereden had. Ofschoon hij beweerde, dat hij dat gedaan had, om dat van den rechterkant een trein aan kwam en zijn paard erg schichtig was, en later daaraan toevoegde, dat hij ook voor spelende kinderen opzij was gegaan, hielp hem dit niet. De officier meende, dat het, 'bij het steeds toenemend verkeer, noodig was streng toe te zien op deze overtredin gen. D. de V. had zelfs op het trottoir gere den en hoorde dientengevolge 8.— boete tegen zich eischen. ,,'t Is hier een vrijge vochten boel," zeido de kantonrechter, „ze rijden maar over de trottoirs alsof het niets is". Wij zyn dit met Z.Ed.Achtbare geheel eens. En R. D. te Texel had kippen laten loopen op met haver bezaaid land, waar door schade veroorzaakt was. Dit kost hem 5.boete, terwijl de benadeelde het recht heeft een civiele actie tot een bedrag van 15.tegen D. in te stellen. Dit wat het klein goed betreft. Ernsti ger waren enkele andere gevallen. Aller- „Helöer'e Fanfarecorps" zal1 op Eersten eerst de zaak van P. Wit, die in staat van Pinksterdag medewerken: le. in den marsch wedstrijd, welke gehouden wordt in bet park Tivoli. Het komt daar uit met een eigen gekozen marsch, „Rucphensche feest marsch" van J. R. v. d. Glas.. Daarna speelt bet in de eerste afdeeïing Fanfare van dezen wedstrijd. Het verplacht nummer is de ouverture „Antigone" van Fern. Rousseau ais vrij nummer heeft het Fanfarecorps ge kozen de ouverture JLe Rocher fantome" van Popy. Wij wenschen het Fanfarecorps vee. succes! GEVAARLIJKE WRAKKEN. Het Tweede Kamerlid de heer Oud heeft aan den minister van waterstaat gevraagd Is het den minister bekend, dat zich in de nabijheid van Nieuwediep, onmiddellijk naast het Westgat, het wrak bevindt van de Tuscar en tusschen Texel en Nieuwe diep, op den rug tusschen Malzwin en Texelstroom, het wrak van de Stier? Is de minister niet van oordeel, dat beide wrakken groote gevaren opleveren voor de scheepvaart en de visscherij, omdat zi, by hoogwater ongeveer een voet onder wa ter zijn en de stroom de schepen steeds in de richting van de wrakken leidt, zoodat er groote kans bestaat, dat te eeniger tijc een ongeluk gebeurt, dat mogeiyk zelfs het verlies van menschenlevens ten ge- volge zal hebben?^^HÉ^^| Is de minister bereid maatregelen te ne men om tot een zoo spoedig mogeiyke op ruiming van deze wrakken te geraken KANTONGERECHT HELDER. Zitting van Dinsdag 22 Mei. Op elke zitting van het Kantongerecht zyn wel steeds een aantal „zondaren", die wegens kleine overtredingen terechtstaan, Zoo ook nu, er waren enkele visschers, die zonder ooncent gevischt hadden. Terecht stonden P. B„ J. F., F. L. voor dit feit, die allen veroordeeld werden tot 50 ct. boete subs. 1 dag; J. J. R. wérd van rechtsver volging ontslagen, z'n kameraad K. even eens tot een boete van 50 ct. veroordeeld. A. B„ die wel een oonsent had, maar het niet kon toonen, zette den kantonrechter uiteen, hoe hier eigenlijk sprake was van een verzuim der.politie. Want vletterlui kunnen uit den aard der zaak hun oonsent niet bij zich in de vlet hebben, omdat het dan drijfnat zou worden. Nu heeft de po litie van deze menschen een lijst, en con troleert die, hetgeen in het onderhavige geval verzuimd was. Hy werd vrygespro- ken, zyn kameraad B. tot 50 ot. boete ver oordeeld. De Kantonrechter merkte op, dat de politie niet verplicht is tot deze con trole. Tenslotte werd nog 50 ct. geëischt van den visscher K. voor het zelfde feit. P- stond terecht voor twee feiten: ten eerste overtreding der leerplichtwet, ten tweede visschen zonder consent. Maar ook hier gold genade voor recht, en P. werd voor beide' overtredingen ontslagen van dronkenschap een auto bestuurd had en fietsers had aangereden. Twee getuigen verklaringen kwamen dit feit bevestigen; de eene getuige verklaarde dat Wit des avonds door de politie dronken was opge bracht. De zeer strenge eisch van den ambtenaar van het O.M., die constateerde, dat den laatsten tyd meerdere dergelyke gevallen plaats vinden, waarby een chauf- leur in dronken toestand maar raak tuft, en die V 200 boete eische, subs. 100 dagen hechtenis, en intrekking van het rijbewys voor den tyd van een jaar, deze strenge eisch werd door den kantonrechter eenigs- zins verzacht, die den verd. veroordeelde tot 200.boete zonder intrekking van zyn rybewys. P. Boon te Texel betrok steeds melan ge van de firma Duinker, alhier, die vol kómen aan de door de wet gestelde eischen voldeed. Maar Boon meende er een beter slaatje uit te kunnen slaan bij zijn klanten, door zelf melange samen te stellen, die volstrekt niet aan de wettelijke voorschriften voldeed, en die onder Duin- ker's naam uit te geven. Het feit was ge constateerd door dr. Moll, hoofd van den Keuringsidenst, die als getuige dit feit kwam bevestigen. De aanvankelijke eisch van 80.— boete subs. 40 dagen werd ver anderd in een straf van 50.boete. Een tweetal vrienden, B. en M., hadden by M.'s vrouw in den nacht van 25 op 26 Maart op de deur geklopt en leven ge maakt, waardoor deze dame in haar zoete rust werd gestoory. Het O.M. achtte het een érnstig feit, wegens de min eerbare bedoelingen der twee en veroordeelde bel den tot J 15.boete subs. 8 dagen. Verd. M. was niet verschenen. ZEEKRIJGSRAAD HELDER. Uitspraken van 23 Mei. Matroos le kl. Kr„ dronken maken van een minderjarig meisje. Vrijgesproken. Mar. 8e kl. H„ dienstweigering, 8 maan den gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht (sedert 11 Maart). Zeemil-hulpseiner v. d. H„ diefstal van een portemonnaie met geld, 2 maanden gevangenisstraf. rechtsvervolging. Een andere ouder (nu pauze nadere bewyzen van haar groote I was het de moeder) kreeg 2 of 1 dag, Muzikaliteit in een fantasie op de plano,hoewel zy het eigeniyk niet helpen kon. Het Staphorster hoertje, of wat daar, na het overlijden van het „echte" boertje thans voor doorgaat, namelyk Stegeman Jr., die hier tegenwoordig heusche spreek uren houdt en aardig wat centen uit de zakken der Heldersche, Anna Paulowna- sche en naburige burgery in de wacht sleept, stond voor een drietal feiten te recht. Hy was niet verschenen, en hoorde dus ook niet de hooge boete, die tegen ïem geëischt werd, uitspreken. Hoewel de drie dames, die als getuigen gehoord wer den, en die alle drie voor een pakje krul den voor de maag 8 hadden betaald, ver klaarden door de kruiden genezen te zyn, meende de kantonrechter ook wel eens an dere verhalen omtrent Stegeman's werken ,e hebben vernomen. Het was zelfs voor gekomen, dat' Iemand, die onder zyn be- ïandeling was geweest, tengevolge hier van te laat de hulp van een dokter inriep en dientengevolge was overleden. De offi cier hield een warm pleidooi voor het goed recht van de artsen, die een studie van vele jaren noodig hebben om eenigszins met het menscheiyk lichaam bekend ta ra ken en meende, dat een optreden als van Stegeman gevaar opleverde Hy heeft zich thans van doktersassistente voorzien, die hy natuurlyk goed betalen -moet, en daar hij het wel niet uit pure menschlievend- heid zal doen, is een strenge straf nood- zakeiyk. Bovendien geldt het hier een ge ZUIDERZEEGEBIED. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer Woensdag het wetsont werp betreffende de gemeentelijke indee ling vani de het Zuiderzeegebied goedge keurd. VERVROEGDE INVOERING VAN DEN ZEVENJARIGEN LEERPLICHT. De Eerste Kamer heeft Woensdagmor gen het wetsontwerp tot wijziging van verschillende artikelen der Leerplicht- en Lager-onderwijswet, beoogende vervroeg de invoering van den zevenjarigen leer plicht, met 27 tegen 4 stemmen goedge keurd. Alleen de Chr.-Hist. fractie stemde tegen. ALKMAARSCHE GEVANGENIS OPGEHEVEN. Naar Het Volk verneemt zal de strafge vangenis te Alkmaar binnen korten tyd worden opgeheven. De reden hiervan moet gezocht worden ln het regelmatig terugloopond aantal ge detineerden. Eerst is de gevangenis te Zutfen opge heven en vervolgons werd een dor vleu gels van do Alkmaarsche Inrichting bul ten gebruik gesteld. Thans heeft men op het departement van Justitie gemeend, dat de tyd gekomen is, om het geheele Alk maarsche gevangeniswezen te Bluiten. Het ligt in de bedoeling om het vrij" komende personeel te gebruiken voöi' BMP vulling van de bestaande vokature». Vrees voor afvloeiing behoeft er dus niet te be staan, waarschynlyk zal door deze maat regel het nogal groote aantal hulpbewa kers, door het Alkmaarsche personeel ge- deelteiyk worden vervangen. DE VEEN DAM. By Lloyd's te Londen is een telegram uit New York ontvangen, meldend, dat de Veendam 15 voet water in het ruim heeft. Het schip ligt rechtstandig naast de pier van Hoboken in de modder. Er bestaat geen gevaar,dat 't schip zal kapseizen. Ber gingsmateriaal houdt het vaartuig in po sitie. Verder meldde Lloyd's, dat men doende is geweest, de lekkage voorloopig te stop pen. Het pompen vordert goed. Het zal hierna noodig zyn de lading te lossen, al vorens het schip in een droogdok wordt geplaatst. Verwachting: 16 Juni ln den geregelden dienst Uit Neiw-York wordt aan het „HbL" ge meld: (Het stoomschip „Veendam" is thans ge heel lens gepompt en gereed' om ln hel droogdok te worden geplaatst, zoodra dc geheele lading gelest zal zyn, waarmee men waarschynlyk Vrijdag zal gereed komen Daar de schade thans ikan worden vastg1- sieldi, meent men te mogen verwachten, dat het stoomschip 16 Juni weder in den gere gel dén dienst van hier zal kunnen ver trekken. DE ONDERZEEBOOTEN VOOR TURKIJE. De door het etablissement „Feyenoord" te Rotterdam, voor rekening der Turk- sche regeering gebouwde onderzeebooten III U, TT„!» Ingezonden Mededeeling. De tarieven van „E.S.O.N.A"" zijn buitengewoon laag, ook voor AMSTERDAM Met PINKSTER naarSCHOORL. „Blrlndj.1 ln Uni en „Iklndji in Unl" zyn Dinsdagavond van Rotterdam vertrokken ton einde de reis naar Conetantinopel uan te vangen. De Turksdho regoorlng heeft de maatschappy „Feyenoord" met de overbrenging belast. Eerst by aan komst in Constantinopel zal de Turkeche Marine de booten overnemen. Dientenge volge zyn de schepen tydens de reis niet als oorlogsschepen te beschouwen, zij va ren derhalve als handelsschepen onder Nederlandsche vlag. De reis, welke onge veer drie weken duurt, zal worden vol bracht, zonder eenige haven aan te doen. Eenige oud'-onderzeebootcammandanten zyn door de Mij. „Feyenoord" met de be velvoering bejast. De bemanning bestaat verder uit eigen personeel der fabriek aangevuld met tijdelijk aangenomen Hol- landsch en Duitsch personeel. De heer P. Pluymer, enkele leden der Turksdhe Overname-commissie en een paar Turk- sche Marineofficieren maken als passa giers die reis mee. (TeL) STAKING BIJ „DE SCHELDE"? Bemiddeling mislukt De Ryksbemiddelaar heeft in het con flict by „De Schelde" niets kunnen berei ken. Dinsdag is er door de vakbonden beslo ten, als er geen toenadering van „De Schelde" komt onvoorwaardelyk aj3. Vrij dag tot staking over te gaan. Betreffende het conflict by „De Schel de" wordt gemeldt, dat de metaaibewer- kersbonden van de gevraagde loomver- hoogingen een cent per uur hebben laten vallen. Zy verklaarden zich bereid tot overwerkt, mits met doorbetaling van de feestdagen. De directie van „De Schelde" heeft deze voorstellen ook afgewezen. DE MOTIE-SANNES IN DE TWEEDE KAMER. In de Tweede Kamer kwam Dinsdag in behandeling de motie van den heer San- nes betreffende voorziening in den nood van ouden van dagen, bestaande uit een vereeniging van kostelooze ouderdoms rente, invaliditeitsrente en door vrijwillige verzekering verworven ouderdomsrente, en de regeering verzoekende de indie ning der desbetreffende wetsontwerpen te bespoedigen. In zijn toelichting wees de heer Sannes er op, dat de tegenwoordige ouderdoms rente niet meer is dan bedeeling. Verbe tering kan zoolang de tegenwoordige wyze van voorziening niet grondig wordt ge- wyzigd, niet worden verwacht De vrij willige ouderdomsverzekering is niet po pulair én door invoering van premie restitutie en weduwen-rente zal men ze niet doen slagen. Men moet haai- een so ciaal karakter geven. Spr. zet uiteen, dat het in 1919 tot stand gekomen compromis, waarvan de huidige regeling het gevolg was, volstrekt niet was een compromis, waaraan de partyen van rechts en links zich hebben vastgelegd. Reeds in 1919 voorzag minister Aalberse, dat de tijd voor een nadere regeling zou komen. Spr. motie wil thans uiting geven aan de meening, dat thans- die tyd gekomen is. De motie gaat uit van de gedachte, dat staatspen sioen alleen niet afdoende kan zyn en wil door een combinatie van stelsels den nood lenigen. Naast staatspensioen van 8.— of 0.voor gehuwden wil de motie te vens invaliditeltsrëhte geven als men niet meer in staat ls de helft van het loon te verdienen. Als verdere aanvulling ls vrij willige verzekering gedacht met toeslag van den staat. Met dit laatste vult spr. zyn motie aan, en dacht zich een toeslag van 1.— op elke 3.— Daardoor wordt de verzekering po pulair onder de jongere arbeiders en kun nen zij een behoorlyk verzorgden ouden dag krygen. Voor het oudere geslacht brengt dit al dadelyk een groote verbete ring. Er zou hiervoor 23 millioen meer noodig zyn dan thans, welk bedrag jaar lijks met ongeveer een millioen zal stygen. Door bezuiniging, ook en vooral op oor logsuitgaven, zal een aanzieniyk bedrag daarvan kunnen worden gevonden. De heer Oud zet uiteen, dat ver zekering op zichzelf hooger staat dan staatspensioen, omdat men er zelf voor zorgt. Maar niet ieder is daartoe in staat en zonder algemeene hulp van staatswege Ls geen afdoende regeling te verwachten Staatspensioen Ls het eenige middel aan den nood van ouden van dagen een einde te maken, maar daartegen hebben zich de rechtschen steeds verzet, al hebben zy ook concessies moeten doen. De vrijwillige ouderdomsverzekering is een mislukking geworden; aanvankelyk slaagde ze, maar toen was ze feitelyk staatspensioen met een kleine Dydrage der belanghebbenden. Maar dat ook de jongeren zich zouden gaan vei-zekeren, is een mislukking gewor- worden. Het aantal onverzekerden werd jaariyks grooter. Het is het fiasco van de rechtsche sociale politiek op dit terrein. Een offer van 23 millioen acht spr. even wel te hoog, maar het zal z.L nog veel hoo ger moeten worden. Spr. berekent een be drag van ruim 60 millioen, tegen een ouderdomsrente van 8.of 2.50. Daar voor wordt evenwel opgebracht 79 mil lioen, zoodat voor een kleine premie- reserve men genoeg speling heeft in die 19 millioen. In de motie-Sannes liggen voetangels en klemmen. Vrijwillige ver zekering behoeft men niet by den staat te sluiten; men kan daarvoor overal terecht. Spr. weet niet of hy de motie wel zal kun nen steunen, indien men er den toeslag op do vrywillige ouderdomsrente in op- Ineemt. Hedenmiddag 1 uur worden de beraad slagingen voortgezet. MET DE BUITENLANDSCHE JOURNALISTEN DOOR ONS LAND. Van de gelegenheid), dat hier tydens de Olympische Spelen een aantal buitenland- sche journalisten zijin, heeft het comité ge bruik' gemaakt ze weliswaar in vogel vlucht, maar dan toch vrij1 volledig, een beeld van on® land te geven. In menig op zicht is Nederland eene openbaring voor hen. Na ln diverse steden 'e zyn geweest, zyn ze thans van Maastricht naar Eind hoven gegaan, waar het enorme bedrijf van Philips terecht de bewondering wekte. Want ook liet buitenland is af neem ster van de Phillps-gloeilampen en zy zien ze hier maken. Ook bewonderden: d.e heeren dé rr- beiderswonlnigenl, door Philips gebouwd, die in mienlig opzicht een voorbeeld' zyn van woningbouw. Een hunner merkte op: JD't is hier het paradijs voor dén werkman, daar moet Iemand de leiding hebben met een goed en warm: hart, bii wien de arbeiders* even hoog staan aangeschreven els de aan deelhouders". Na Eindhoven werd Nijmegen bezichtigd en de prachtige omstreken. Bij' yen Bosch wachtte hen1 het muziekkorps van Goulmy en Baer, öét in Kopenhagen: indertijd suc cessen had behaald. Zif staan met de Deen- sche vlag den extra-trein af te wachten. Verschillende volksliederen worden ge speeld. In Njjlmegen verrukte hen het heu velland, dat zich hier aan de m&jertueuw» Waal voor hen opendeed. Daarna ging het naar Vllsaingen. „Gelukkig eene drie uur Programma: I. Salut k Vienne, marsch A. Reckling 2. Mignon-OuvertureJ. v. d. Glas 3. Wiener Burger, Walzer C. M. Ziehrer 4. Jane, Prélude-AllegroJ. Watelle 5. Les Cloches de Corixéville, FantasieR. Planquette 6. Légendes Artésiennes, Ouvertute G.Guillement 7. Les Amis Réunii, Marsch A. Delbecq j RETOUR: 1* 2e Kajuit f 0.45. f

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5