De Bloembladen van Lan-Tze KANNEWASSER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ERKf ND DE BESTE IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot SprtltoL Bij alle Drogisten. OOST-INDIË. Nr. 6502 ZATERDAG 2 JUNI 1928 66ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-Glrorekenlng No. 16066. Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: ond: vimjitmT: 8 n. 8.21 v. 4.16 4.45 9.11 9.42 9.58 4 9.80 4.89 5.09 5.48 6.89 7.41 8.52 Z M D W D V Z 8.21 9.80 10.84 11.80 w 12.15 12.50 4.44 9.1210.1810.29 4.48 9.18 10.46 11.08 4.42 9.14 11.2011.88 4.42 9.15 11.57 12.18 4.41 9.16 12.89 4.41 9.17 1.01 1.26 Zaterdag 2 Juni 9.40 uur. Zondag 8 9.41 Maandag 4 n 9.41 DUITBCHLAND. DE STAKING IN DE RUN SCHEEPVAART. Andermaal mislukte besprekingen. Bochum, 81 Mei. De besprekingen, die heden in Keulen hebben plaats gevonden, onder voorxitterschap van den Rijksminis ter van Arbeid, ten einde tot bijlegging van de staking in de Rijnsoheepvaart te komen, zijn andermaal mislukt. De werk gevers stelden voor een commissie te be noemen om de toestanden in de buiten- landsche Rijnscheepvaart te onderzoeken. Van den uitslag daarvan zou men dan bij de verdere loononderhandelingen uit gaan. De arbeiders hebben dit vooretel echter afgewezen. De strijd, wordt thans verscherpt doorgevoerde DE BALKANLANDEN. DE RELLETJES TE BELGRADO. Ernstige botsingen met de po litie. Een gevecht op de barricade door.de brandweer beslist Te Belgrado is er'Woensdagavond op nieuw hevig gevochten tusschen tegen standers van de ratlfioatie van het ver drag van Nettuno en de politie, in enkele straten waren zelfa barricades opgericht. Niet minder dan 80 betoogers en agenten werden zwaar gewond. De politie heeft twee salvo's op de demonstranten afge vuurd; ten slotte werd de brandweer ont boden cu deze slaagde erin door haar motorspuiten in werking te zetten de nje- nigte uit elkaar te drijven. De laatste betooglngen te Belgrado, De prefectuur van politie te Belgrado heeft naar aanleiding van de laatste inci denten een communiqué uitgegeven, Ingezonden mededeeling. FEUILLETON. door J. ALLAN DUNN. 18) De vriendelijkheid van kapitein Her- riek was geheel verdwenen, toen hij be vel gaf het schip te doorzoeken. „Waarom?" barstte hy los. „Is de man dan een misdadiger?" „Welzeker niet," antwoordde Bindlots, ,Er Is mij persoonlijk geen enkele reden bekend, waarom hij de reis niet zou mee maken. Hsu-Fuan zou zeker mijn inzicht doelen, na een paar woorden met den heer Keel er te hebben gewisseld. Mhar hij zou gaarne die paar woorden met hem heb ben." Hij zag den Mandarijn aan, die toe stemmend knikte. „Het was niets dan een formaliteit, sprak hij. Er waren redenen geweest waarom er geen onnoodige publiciteit aan de zaak moest worden gegeven. Hsu-Fuan koes terde de sluwe gedachte, dat Keeler de Pride of Cathay had vermeden. Indien hij trachtte met de „Cathay of eenig an der schip te vertrekken, zou er tijd genoeg zijn, hem aan den wal gevangen te ne men, en hem inlichtingen te vra«?n om trent zijn verblijf in de binnenlanden. De zaak moest tot het laatste oogenblik met de meeste omzichtigheid worden geleld En hij speelde eveneens bet spel ver- eoheldene zetten vooruit. waarin verklaard wordt, dat de berichten over bet aantal gewonden overdreven zijn. Aan de demonstraties, zoo wordt gezegd, hebben niet in de eerste plaats studenten, maar communisten deelgenomen. De gen darmerie had strenge instructies om niet van de wapens gebruik te maken. De scho ten zijn voor het grootste deel door de demonstranten afgegeven. Bereden poli tie is pas opgetreden, toen de waterstra len van de brandweer niet voldoende re sultaat hadden. Er zijn in 't geheel 60 arrestaties gedaan Onder de gearresteerden bevonden zich 12 studenten, die reeds weer op vrije voe ten zijn gesteld en 48 communisten, van wie vast staat, dat zij tijdens de demon straties herhaaldelijk: leve Sowjet-Rus land geroepen hebben. Do in het hotel Russische tsaar aange richte schade wordt op 200.000 dinar ge schat. De Politica meent, dat de demonstraties het gevolg waren van de overspanning der zenuwen, zoowel bij demonstranten als politie. Het staat vast, dat een groot aantal elementen aan de demonstraties mee hebben gedaan, die in 't geheel niet tegen Italië wilden betoogen, maar het alleen maar op verstoring der orde aan legden. De toestand wordt ernstig Ingezien. In politieke kringen te Belgrado zou men, volgens den oorrespondent van de Vossledhe Zeltung, den toestand tamelijk ernstig inzien. Men vreest, dat de eisch van Italië, dat ln zijn nota „materieel en moreel herstel" heeft geëleoht van de schade, die bij de anti-Itallaansche betoo gingen la aangericht, aanleiding tot ern stige dipomatleke verwikkelingen zal geven, vooral omdat de interpretatie van het begrip „moreel herstel" wel een» zoo danig zou knnnen zijn, dat de nationale driften ln Servië opnieuw zouden worden opgezweept. De positie van Marinkowitaj, die in vele kringen verantwoordelijk zal worden gi-steld voor de onwaardig geachte ratificatie van het verdrag van Nettuno, is dientengevolge buitengewoon moeilijk. Ingezonden Mededeeling. Aaar spreken over een zaak, welke mijn earing betreft," zeide hij. „Ik heb er van overtuig^ dat hy niet aan boord De kapitein bromde iets tusschen de tanden. „De heer Keeler heeft verscheidene keeren de reis met ons gemaakt," sprak hy. „De kwartiermeesters kennem hem goed. Hy is de loopplank niet opgekomen, la niet aan dek of in een der kajuiten; zijn bagage Is niet aan boord, U gelooft toch zeker wel niet dat hy door een der lading luiken is gekropen en zich in de kolen hokken houdt verborgen?" Hsu-Fuan glimlachte niets zeggend, en kruiste de armen met zyn lange, slank» handen in de mouwen van lijm gewaad. Zijn gielaat drukte geen vrees uit, alhoe wel liy vervuld was van het slagen of niet slagen van zyn opdracht: het be machtigen van den talisman, en de gevol- Ïen die dit voor zyn persoon zou hebben, ienerzijds, het Gele Gewaad en de pau- weveeren, als teeken van eer; anderzijds de ziveren boogpees van hem genoden zelfmoord. „Wy zullen met de loods terugkeeren, Kapitein, Indien u dat gemakkeiyker la." aprak hij. Deze mompelde iets beter gestemd. De touwen werden losgemaakt, en de atoom boot, geholpen door een vinnige sleep boot, verliet langzaam die landingsplaats. De vermiste passagier kon .uhter niet worden ontdekt. Terwijl het schip werd doorzocht, sprak Blndlosa eenige oogen- bllkken met Olalre Arden, en ontweek de door haar aangewende pogingen om opheldering te verkrijgen omtrent hst mysterie, dat naar h# wist, vroege* of later toch door de stewaiis zou uitlekken. Hy gaf eenige papleren aan den perser en sprak een oogenblik met den eersten kwartiermeester, die vroeger bode by het Consulaat was geweest. En toen hy met Hsu-Fuan het schip verliep was zyn ge laat niettegenstaande het ondoorgron delijke van dat van den Oo^erllng, verre weg het meest rustige van hen beiden. Kapitein Herrick had niet opgehouden te brommen, toen de „Pride of Cathay" door het snellere draaien van haar schroef, meer spoed verkreeg, en met een vaart van achttien knoopen door de mod derige wateren der Yangtse voer. Toen hem dus een maroonlberioht bereikte, was hy een beroerte nabü. Daarop beantwoordde hy het verzoek van den Commandant James Pardee, van den Amerikoanschen kruiser „Oklahomja" om de stoomboot te praaien, en braoht zijn bevelen over aan de machinekamer. „Waarvoor houden se eigenlijk deze atoomboot?" vroeg hij. „Voor een excur sieboot van den Hudson?" Maar het ver zoek van den Commandant van een oor logsschip van zyn vaderland mocht men niet negeeren. Hy beschouwde aandachtig de vlngg" sboambarkae van den kruiser terwijl deze zloh naar de „Pride of Cathay" sponde en handig aan den noodvalreep werd be vestigd. Hif moest toegeven dat «y hem niet meer vaart deden verliezen dan noodlg was. Een Jonge Blanke officier klom Qfi lad der op; hy werd gevolgd door een vlugge gedaante, en da kapitein wa« stosn van varbazing, toan hy ln dezen afln vorigen RUSLAND. LUCHTMANOEUVRES. Op 2 en 8 Juni zullen boven St Peters- burg en omstreken manoeuvres van de luchtvloot gehouden worden, waaraan vol- ens het programma, ook de burgeriyke evolking der stad een actief aandeel zal nemen. Luchtschepen zullen nameiyk ge durende deze dagen, zoowel overdag als des nachts bom- en gasaanvallen op de atad doen, tegen welke (theoretische!) aan vallen de bevolking zich dan zal hebben te verweren. Uit den aard der zaak zullen de troepen van het garnizoen daarby de leiding hebben. De aanvallen zuilen zich in hoofdzaak bepalen tot eenige drukke stadsgedeelten, waar zich vele fabrieken enz. bevinden. Op groote schaal zyn auto mobielen, trams, vrachtwagens enz. gere- qulreerd, om de verdedigers met de grootat mogeiyke snelheid naar de bedreigde punten te dlrlgeeren. LETLAND. EEN BRUTALE NOTA. Rusland eischt van Letland da vrijlating van don spion Lange. Riga, 81 Mei. Het ministerie van bui ten! andache zaken heeft een nota van Rusland ontvangen, welke opkomt tegen de aanhouding van Lange, den secretaris van den Russisohen militairen attaché te Riga, en diens onverwyide vrijlating eischt. Het Letsch telegraafagentsohap merkt hlerby op, dat Lange aangehouden is als hoofd van een spionnagedienst en dat, hangende het onderzoek, aan dezen staat van zaken niets te veranderen valt. CHINA. DE STRIJD OM PEKING. De positie van Tientsln. De toestand te Tientsln geeft aanlei ding tot ernstige ongerustheid. De buiten- landache troepen hebben een verdedigings linie met een straal van 10 mijl om Tientsln gevormd. Deze troepen bestaan uit 6000 Japanners, 8700 Amerikanen, 2000 Fransohen, 1600 Engelsohen en 880 Italianen. Een Japansch generaal is oommeodant van de vreemde troepen, maar de Ameri kanen handelen onafhankelijk. De Noordelijk en ontruimen Peking. Het oppercommando van het Noordeiy- Le leger erkent de nederlaag by Paotlng- foe en heeft tegelijkertijd de ontruiming van Peking aangekondigd. Dit besluit is het gevolg van het feit, dat de llnkervieu- 1 van het Zuidelijke leger op nog slechts K.M. van de Zuideiyke muren van Peking verwijderd is. Al zou Tsang Tso- lin nog een slag tegen de Zuldeiyke tro pen willen leveren, zijn generaals berei den het terugtrekken der troepen voor. De toestand is voor de Noordelijke troe pen betrekkelijk gunstig, daar rij over den spoorweg van Tientsln beschikken. Van deze stad zyn do Zuideiyke troepen nog honderd K.M. verwyderd. Het com- Ingezouden Mededeeling. mande der Zuidelijke troepen deelt mede, dat de voorhoede uit betrouwbare troepen bestaat en dat geen gevaar bestast voor wanordelijkheden tegen de vreemdeling gen. De vreemdelingen kunnen dus ter plaatse bUjven. T8ANG-TSO-LIN. Hl] blaast den aftocht Reuter meldt uit Tokio, dat blykens be richt, ontvangen uit het Japansche hoofd kwartier, Tsjang-Tso-iin besloten had, zloh uit Peking terug te trekken. Reeds is een deel van de Noordelyke troepen in aftooht naar Moekden. Dientengevolge verwachten de Japan sche militaire autoriteiten, dat de strijd krachten der Zuldeiyken binnenkort Pe king zullen bezetten. gei An MORPHINE. Tandjong-Priok, 81 MeL Nader is ge bleken, dat de door de douane alhier aan- ehaalde 62 kilogram morphlne, (zie het eta-telgrara uit Tandjong-Priok van 29 Mei j.1.) deel uitmaakte van een party transito-goederen, welke met het stoom schip Rondo uit Amsterdam versoheept was. De politie hield den Japanner uit Formosa, die eerst spoorloos verdwenen was, en de. employés van de firma te Ba tavia, welke belast was met den doorvoer van de goederen naar China, aan en nam hen een verhoor af. De prijs van mor phlne in olandestlenen handel is 2600 Ser kilogram, zoodat op dien grondslag e waarde van de morphlne in totaal 180.000 bedroeg. De zeeofficier groette, ook uit naam van zyn superieur. „Mdjnheer Koeler was gisterenavond de gast van den commandant Pardee, die mjj opdroeg u te danken, dat u hem ter wille heeft willen zyn," zeide hy. Een groote portemanteau en nog meer bagage werden in een net aan boord ge trokken. Keeler trad met uitgestoken hand op den kapitein toe. „Het spyt imU, dat ik u heb opgehou den," zeide hy. „Maar het was voor my beslist noodzakelijk, dat ik met Comman dant Pardee was tot het allerlaatste oogenblik." terwijl hö dit z( «yi was, bespeurde men hier uiterlijk toch geul Indien er, terwijl hy dit zeide, mis schien een ernstige tinteling in zyn oogen niets van. „Opgehouden!" bromde de kapitein van dé boot. „Verdraaid ntiinheer, weet u wel, dat de Consul en zoo'n springduivei van een Mandaryn, h,et eohlp hebben door- zocht om U?" „Daar had ik zoo'n flauw vermoeden van. Ik dacht wel. dat Hsu-Fuan my wenaohte te spreken", zeide Keeler op on verschilligen toon. „Maar de andere zaak was van meer belanr" De Jonge ol geloof, even. „Ik geloof, dat al uw bagage nu aan boord is, mynheer Keeler", zeide hjj veel- H officier noestte r bagi zedt beteekenend. „Hml" Kapitein Herrick maakte hier mede een einde aan het gesprek. Hy wist niet waar het om ging. Koeler echter was door zyn verbiyf ala gast aan boord van den kruiser in een waas van gewlohtig- hedd gekomen. De kapitein hield niet erg va» Ctilneeaohe bvuecvwratia. Hy be- Ingezonden Mededeeliflg. Waarschuwingen nut nlerzwakts. Doffe pyn ln den rug na inspanning, of scherpe steken, els gy u na bukken opricht, is dlkwyis het eerste verschijn sel van ernstige nierewakte. fcpoixiig daarna komen urlncstoomiasen, Hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, 'kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren bohooren tot de teerste orga nen van het lichaam, en dergelijke ver- schljnsolen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan rtjn. Verwaar loos zulke waarschuwingen metl Kom d« nieren zonder uitstel te hulp met het mid del, dat zy noodlg hebben.'Begin onmld- dediyk met het g-rbruik van Poster*» Rug- pijn Nieren Pillen, het specifieke mlddd voor zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren, en be schermt u tegen rheumatlek, lendenpijn, lchias en urinestoo missen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege FosUr'a Rugpijn Nieren Pillen werken. Het mid del is ^garandeerd zuiver, en het is zoo danig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foeter*» Pillen ook zulke goeds en duurzame resultaten. met apo* per flaoon. eu uuurzame resuiiaien. Verkrygbaar (in glasverpakking Sol etiket let hier vooral op) by eken en drogisten k f 1.76 per flaoc vond zich bulten de drie mijlen breeds Chineesohe wateren en was heer en meester op zyn eigen schip, dat evengoed deel uitmaakte van den Amerikaansohen Staat, als het dek van den kruiser. „Brengt U myn groeten over aan Com mandant Pardee, en zegt u hem, dat het mij een genoegen was, hem een dienst te hebben kunnen bewijzen, hem en mijn heer Keeler", zeide hy. De officier salueerde, en klom in de stoombankas, welke afstootte en pyisnel naar den kruiser terugkeerde, waar Kee ler den vorigen avond' zyn vriend een ver rassing had bezorgd en een genoegen had verschaft, door tegen den tijd van hot avondeten binnen te vallen en den gehee- len avond met hem hsd doorgebracht, in oen prettig gesprek gewikkeld over vroe gere tyden. „Ik zal u voor het extra-kdenverbrulk betalen", zeide hy met een glimlach. „U zult aan myn tafel plaat* nemen en den wyn aan het diner betalen, mijnheer Keeler antwoordde de kapitein. „Ik wist niet dat ji in diplomatieken diengt waart". Keeler deed zyn stem dalen. „Als iemand anders U deze vraag mocht doen. kapitein," «prak hij vertrouwelijk, „zegt u dan, dat ik er niet in ben!" Hy zocht den administrateur, en ont moette Cl ai re Arden die met uitgestrekts baad op ham toetrad. (Wo*5t vsjrojgtt HELDERSC'- E COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondagablad reep. f 0.60,10.70, f 0.70, fl.—Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.86 Losse nummers der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Inges. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur)v. 1 t/m 8 regele 40 ct. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljsno. 4 ct v. Op- en ondergang van Zon en Maan én tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor auto'a en fletaeni TTr most den beer Keeler «liaan oog .I.vg'.»r gtng Yt+Vff hrW*"4*

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1