Vandaag is de Zomer-Uitverkoop aangevangen bij Herman Nypels HEEREN- en KINDERKLEEDING HEERENMODEARTIKELEN zeer goedkoope prijzen VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS Historische overleveringen van Nederlandsche plaatsen Ingeionden Mededeellng. VAN ZATERDAG 16 JUNI 1928. Voor de rijks-examencommissie voor het diploma Algemeene Ziekenverpleging 7, 8 en 9 Juni gehouden, slaagden de dames: J. v. d. Hangen, A. Schouten, T. Nieuwenhulzen, M. Praas en G. Leen. Allen opgeleid ln het Hospitaal (Burger- afdeeling) alhier. COLLECTE VOOR DEN GEWAPEN- DEN DIENST. Van Maandag af zal de jaarlijksche col lecte gehouden worden voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst (oud-strijders) in ons land. Het doel van dit fonds is om daar uit steun te verleenen aan oud-militairen die den leeftijd van zestig jaar bereikt hebben en wier pensioen een vast bedrag niet overschrijdt. Velen zullen zeker sympathiseeren met dit doel en zullen graag hun gave offeren. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van EQiLd/er werd Vrijdagmorgen ten raadl- huize aldaar aanbesteed het plaa sen, schoonhouden, wegnemen en onderhou den der kachels enz. in de verschillende gemeentegebouwen. Ingeschreven was door de firma Jb. Kiljan en Zonen 10.50 per kantoor kachel, 16.50 per sehoolkaohel, P. Smit ff 11.85 en 16.15; G. D. Steeman f 11.80 en 17.85. Alles per jaar. COÖPERATIE. De hiexJ ter plaatse gevestigde Alge meene Coöperatie, Koningstraat 7 hield gisteravond in „Musis oacrum" haar jaarlijKSube algemeene vergadering. De opkomst was goed en kon ne voorzitter, de heer D. Blom, in zijn openingswoord er op wijzen, dat de belangstelling voor de coöperatie hier ter plaatse groeiende is, hetgeen ook bleek uit het goede resul taat, dat het afgeloopen boekjaar voor de Vereeniging is bereikt. De omzet is stij gende en het overschot wordt steeds groo- ter, hetgeen er toe zal leiden, dat de balans over twee jaar in evenwicht is. De balans en het rapport van den Raad van Commissarissen werden goedgekeurd; deze bescheiden hadden den reglementai- ren tijd ter inzage voor de leden gelegen. Door het aftreden van den heer Blom als bestuurslid werd bij acclamatie de heer Westerman gekozen, terwijl door het af treden van de heeren Poortman en Van der Vaart als leden van den Raad van Commissarissen werden gekozen de hee ren Blom en De Graaff. Aan den aftredenden voorzitter werd een hartelijk woord van dank gebracht voor zjjn arbeid in het bestuur verricht; terwijl een bijzonder woord van erkente lijkheid werd gebracht aan den scheiden den heer Poortman, die op zoo nauwge zette wijze zijn taak als voorzitter van den Raad van Commissarissen had vervuld gedurende eenige jaren. De secretaris, de heer De Nijs, gaf hier na nog eene uiteenzetting van het leden tal, het inleggeld en de omzetten en spoorde een ieder aan zijn uiterste best te doen om de coöperatie nog sneller vooruit te brengen dan ze de laatste jaren reeds gebracht is. Nadat de periodieke uitloting van obli gaties had plaats gehad en de bij de rond vraag gestelde vragen ten genoege van de vergadering door den voorzitter waren be antwoord, werd deze geanimeerde verga dering gesloten. RIJVERSBODEN IN DE STRATEN. Het toenemend verkeer en de nauwe en vaak gevaarlijke bochten vormende stra ten, hebben het gemeentebestuur reeds aanleiding gegeven tot enkele verkeers regelingen, zooals de richtingwijzers op enkele punten, die goed voldoen. Maar afdoende is alleen een geheel of gedeel telijk rijverbod in de daarvoor in fcanmer- king komende straten. In een der laatste raadsvergaderingen Is reeds door een raadslid gevraagd of B. en W. zulk een verbod wilden overwegen. Het antwoord was, dat aan een dergelij- ken maatregel gewerkt werd en men eerst daags een desbetreffende verordening kan tegemoet zien. voor de bekende In het nummer van heden vindt men thans een publicatie van het gemeente bestuur, waarin deze zaak geregeld wordt. Wij meenden goed te doen niet alleen er op deze plaats de aandacht op te vestigen, maar de voorschriften, zooals die thans van kracht zullen worden, wat populair der en bevattelijker dan de officieele redactie nu eenmaal voor dit soort dingen is, weer te geven. De mogelijkheid tot beroep bil de Ko ningin tegen de regeling staat, behoudens een tweetal punten, voor ieder open. Een dergelijk adres moet binnen dertig dagen tot Hare Majesteit worden gericht via den Commissaris der Koningin. Het besluit treedt in werking veertien dagen nadat deze termijn is verstreken, d. I. dus in geval zich geen bezwaren bij de burgert) voordoen, zes weken na dato, dus ongeveer 1 Augustus. De volgende verbodsbepalingen zijn ontworpen: 1. Van 's morgens 8 tot des nam. 7 uur is verboden bet berijden van de kei zerstraat in de richting naar de Kelzers- brug voor auto's (niet voor fietsen), en alle rij- en voertuigen, behalve hand wagens. 2. 's Zaterdagsavonds van 7 tot 10 uur is het verboden de Keizerstraat en Ko ningstraat met rijwielen en motorfietsen te berijden. 3. De Spoorstraat tusschen Keizer straat en Vlamingstraat, mag des avonds van 710 uur niet worden bereden met fietsen en motorfietsen. 4. De Kerkgracht vanaf Koningsplein tot het z.g. Zwarte Pad (naast het Kanton gerecht) mag voortaan met auto's en rij en voertuigen uitsluitend worden bereden in de richting Koningsplein. Van het Koningsplein komende auto's en rijtuigen moeten dus Kannalweg rijden. Dit verbod geldt niet voor fietsen en. motorfietsen. 5. Zoutsteeg, Oestersteeg en Trech- tersteeg mogen niet meer per rijwiel of motorfiets worden bereden, noch in de eene, noch in de andere richting. 6. De Molenstraat tusschen Keizer straat en Sluisdijkstraat (dat is dus het gevaarlijke stukje bij den winkel van Gebrs. Pronk) is voor rijwielen, motor fietsen, auto's en rij- en voertuigen, gaande in de richting Keizerstraat, ge sloten. Men mag dus hier uitsluitend rijden komende uit de Keizerstraat. Krui- en kinderwagens enz. vallen niet onder deze verbodsbepalingen. Een en ander zal worden aangeduid door waar schuwingsborden. Men zal dus goed doen deze bepalingen te bewaren en goed in het geheugen te prenten. De bemaling sub 2 is alleen ontworpen voor fietsen en motorfietsen, omdat bet autoverkeer op die uren aldaar slechts gering is. CHRTR tiv T.A MAR. TREIN 6.20. Men schrijft ons: Morgen geeft de bekende humorist Chris de la Mar met zijn ensemble een cabaretavond in Casino. Als hoofdnum mer van het programma wordt door hem opgevoerd de boelende transformatie- sche's „Trein 6.20", waarin Chris de la Mar op meesterlijke wijze 6 geheel ver schillende karakters uitbeeld, een buiten gewoon sterk staaltje van tooneelspeel- kunsf, waarmee de la Mar zoowel in het binnen- als buitenland zeer veel succes heeft. „Trein 6.20" Is een aangrijpend spel. dat zich afspeelt in een seinwach- tershuis aan de spoorlijn. Verder geeft 't programma prachtige dansfantaslën door een ni'muntend dans paar, dat optreedt in „Mille Colonnes" te A'dam; een zeer geestige éénacter en De slaper in Haagsche Voorhout Het vorstelijk 's-Gravenhage is ont staan uit het Ridderslot, dat de Roomsche Koning Willem II, die bij zijn veldtocht togen d'e stoepende Piezenr op zoo gru welijke wijze het leven verloor, er deed bouwen, temidden van de uitgestrekte bos- schen, die zijn domein vormden. Dat slot is de tegenwoordige Ridderzaal, welke na hare restauratie de schoonheden van den bouw weer duidelijk doet uitkomen. Het spreekt vanzelf, dat in de onmiddellijke nabijheid van de grafelijke woning de edelen hun huizen bouwden. Waar thans de heerenhuizen en kantoorgebouwen staan op den Langen Vyverberg, de Plaats, den Kneuterdijk, hebben eens de woningen gestaan van de voornaamsten der Hollandsche edelen, van de Egmonds, de Brederodes, e.a. Zoo is, langzaam maar eestadig. de Vorstelijke Residentie ge- groed De Graaf en ztfn gevolg hadden behoefte aan levensmddelen voor hunne huishouding; ter voldoening aan hunne velerlei en vele wenschen dienden win kels aanwezig te zijn. Zoo ontstond rond om het grafelijk kwartier het bedrijvig gedeelte van Den Haag, dat zich, voort durend beeft uitgebreid. Ten tijde van Philips den Goede, den bekenden Hertog uit het Bourgondische Hu.s, den Vader van Karei den ötouten en den grootvader van do ongelukk.ge Maria, ongelukkig als alle vrouwen, die in de gra lelijke geslachten over Holland en Zeeland hebben geregeerd, had Den Haag reeds zekere uitgebreidheid. Philips de Goede vertoefde -er veel en gaarne. Hij was een krachtig regent; hij greep met forsche hand in de partijtwisten, die tus schen de Hoeksohen en Kabeljauwschen schenen te her! ven, In, veranderde de re geering in de meeste steden en bepaalde, dat belde partijen door een gelijk aantal leden vertegenwoordigd zouden zijn. Hij plaatste zich boven deze partijen en ver bood scherp alle wederzjjdsche uittarting, ja, zelfs de namen Hoekschen en Kabel jauwschen mochten niet meer worden ge bruikt. Teneinde den vrede te bevorde ren, verbood hij ook het dragen van roode en grauwe mutsen, die als uiterlijke tee kenen door beide partijen werden ge bruikt; het zingen van spotliederen en het dragen van zwaarden, van lange messen en van harnassen binnen de steden. Na tuurlek gelukte kei Philips aiat ia Chris de la Mar als het puikje der humo risten In zijn eenig lachrepertoir, waarvan „De slag bjj Waterloo" de bezoekers tra nen zal doen laohen. WINKELNIEUWS. Meer dan een halve eeuw beoefent mejuffrouw Boendermuker in de Lange struat het beroep van groentehandelaar ster. Aan iederen inwoner was haar win kei welbekend, en vele bewoners van d n Ouden Halder kwamen er inkoopen doen. Maar in den loop der jaren was het buisje meer en meer bouwvallig geworden, en, daar de eigenaar bleef weigeren de noodig geworden herstellingen aan te brengen, besloot de familie tot aankoop over te gaan en het oude gebouw te sloopen. Een geheel nieuw pand is thans verrezen, onder architectuur van den heer van der Leek gebouwd, en ieder, die thans vai de Dykstraat de Langestraat in komt, zal ons toestemmen, dat een het aanwinst is voor dit stadsgedeelte. Ofschoon zeer een voudig, maakt het nieuwe pand, dat zoo als men weet op een hoek is gelegen, een solieden en prettigeu indruk. Ook het interieur met hetfrisch geschilderde houtwerk, „doet het hem en zoo zullen de vele oude klanten en wellicht niet minder veile nieuwe, met genoegen zien wat hier tot stand is gebracht. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand Mei werd de Leeszaal bezocht door 724 mannen en 79 vrouwen, totaal 803 personen. Uitgeleend werden 1198 romans, 286 studieboeken en 1050 kinderboeken, totaal 2584 banden. Aangeschaft werden de navolgende werken: Gerling: De weg tot schoonheid en gezondheid; van HilleGaerthé: De heg; HilienDe Grieksche cultuur; BelinfanteDe vrouw sis journaliste van den Houten Vetplanten id.Cac tussen HovingDe conflicten tusschen godsdienst en wetenschapJaarsmaDe branding; Knuttel: A. J. Kropholler; Mejjer: De verborgen bron; Nahon: Vondelingskensvan Nes Uilkens: Ingrid; Oterdahl: De familie Kruse; Portielje: Mijn aquarium; de Ridder: Den berg opRollandEens komt de tijdStiemens—HopmanJongenTepe Vogelalbum, 2 dln.ThijsseDe bloemen in onzen tuin; id.Texel; de Wit: De avonturen van den muzikant. Ten geschenke ontvangen Avery: In strange company; Boedijn Vogelalbum; Engel: HerrLorenzSiark Elink—SchuurmanRecht door vrede; Gotthelf: Dursli, der Branntweinsfiufer Grillpar-erDer Gastfreund; id.Die Argonauten id.: Medea id.Selbstbio- graphie; de Groot;. De bloemenvelden; Hauff: Die Bettlerin von Pont des Arts; Hebbel; Ausgewfihlte Gedichte; Knap en Rodenburg: Die Grundlage, dl. 1; du Maurier: The martian, 2 dln. ;Milne: The red house mystery; Ned. Roomsche reisvereen.: Programma's der reizen; Oppenheim: The great prince Shan; Ouida: A leaf in the storm; Petersen Die Irrlichter; Raabe: Novellen und ErzöhlungenRoquette: Waldmeisters Brautfahrt; Schmidt: Humoristische Erzfihlungen; Spielhagen e.a.Hans und Grete; Spitta: Psalter und Harfe; Wal- lace: We shall seeVerslag van de Ne- derlandscb Zuid-Afrikaansche vereeni ging over 1927. Deze maand mochten wij voor de elec- trifleatie van de Leeszaal een gift ont vangen van 15.en een gift van f 0.50. Hartelijk dankl dag door zijn wetten den ouden twist ge heel uit te roeien, maar hij maakte den ondraaglijken toestand, die tevoren had bestaan, dragelijk en verbeterde dien tel ken dage. Zijn zoon Karei, destijds graaf van Jharolais, stelde hy tot Stadhouder over Holland en Zeeland aan. Waren er ge wichtige aangelegenheden te beslechten, dan kwam Philips zelf, want zyn scherp oog moet maar al te wel hebben bespeurd, dat Karei met zyn hoogmoedig, opvliegend karakter al datgene miste wat juist hem maakte tot een uitnemend regent. By een dezer bezoeken wendde hy zich ook tot de Friezen, die hem slechts in naam onder worpen, maar Inderdaad volkomen onaf- hankeiyk waren. De Friezen zonden een gezantschap, dat des hertogs voorstellen en zyne beredeneerde toelichting aan hoorde, doch by zyn terugkomst de goed keuring hunner landgenooten daarvoor niet winnen kon. Zelfs besloot het Frie- sche volk om op Philip's eischen niet eens te antwoorden, evenals vroeger vry en frank te leven, geweld te keeren en de dierbare onafhankeiykheid tot den laatsten droppel bloed te verdedigen. Dank zy de bescherming, die zy van den Duitschen Keizer verkregen, werden aan vallen op d'e onafhankelijkheid voor komen. Philips stierf op 15 Juni 1467, be treurd door zijn onderdanen, die kei Raadsoverzlcht. De Raad hield zich Dinsdagavond een groot deel van den avond bezig met de bepaling van het hefflngscyfer voor de inkomstenbelasting. By de begrooting was reeds gezegd, dat dit cyfer vermoe- deiyk op 6.8 «ou moeten worden vustge- steldevénwel waa in een lutere verga dering de kwestie gerenvoyeerd naar de nieuw ingestelde Trnantleele Commissie (Commissie van advies voor Financieels aangelegenheden), welke thans had ge adviseerd het cyfer op 6 te bepalen. De Commissie had daarby het oog op f 10.000 meerdere revenuen uit de bedrijven, de hoogere opbrengst tengevolge van de heffing van 180 opcenten op de personeels belasting, geraamd op f 80.000, terwyi tevens de forenBenbelasting een bedrag van f 85.000 in het laadje bracht. Dit alles tezamen maakte, dat het hefflngs- percentage voor de piaatseiyke inkom stenbelasting op 6 kon worden gesteld. Ondanks dit advies meenden B. en W. bun aanvankeiyk standpunt, om het cyfer op 6.8 te bepalen, te moeten handhaven; zy voerden in hun prae-advles tal van bezwaren aan, bezwaren, die ook, als men zich aan den zeer voorzichtigen kant hield, ongetwyfeld te billijken waren. Deze bezwaren betroffen in hoofdzaak de overweging, dat omtrent deze hier ge noemde cyfers niets met zekerheid kan worden gezegd, en dat men altijd aan den veiligen kant is als men het cyfer van 6.8 aanhoudt. Tusschen deze beide inzichten in stond de heer de Zwart, die wel mede wilde gaan met de Commissie, maar de politiek om de meer winsten uit de bedoven te doen dienen voor belastingverlaging, af te keuren vond. Dientengevolge kwam deze heer meteen tusschenvoorstel van 6.1. We zouden met deze korte uiteenzetting kunnen volstaan, want alle discussies draaiden hier om. Het is een kwestie van inzicht, maar waar de Raad unaniem van oordeel was, dat het goed was het advies der Commissie op te volgen, daar was de houding van het College, byna hadden we geschreven, de hardnekkige houding, waarby dit vasthield aan het cyfer van 6.3, verwonderlijk. Maar aan het eind, na de stemming, kwam de aap uit den mouw: het College had, toen men voor de nieuwe belastingheffing de goedkeu ring der regeering r.oodig had, deze reeds medegedeeld (wel ietwat praematuur), dat het hefflngscyfer vermoedelyk 6.3 zou worden. Vandaar, dat het er nu een beetje mee zat, want nu moeten de stukken wederom naar den Haag om de regeering mede te deelen, dat men met 6 volstaan kan. We kregen het merkwaardig ver- schynsel, dat de beide aanwezige wet houders de heer van Breda was er niet Dinsdagavond tegen 'sRaads wensch in het voorstel van B. en W. handhaafden. De heer Bok als wethouder van financiën, bijgestaan door den beer Verstegen (den «tweeden wethouder* van financiën, zooals hem de heer Biersteker qualificeerde), in oppositie tegen zyn fractieleider Biersteker, die voorstander was van bet voorstel voor beffing van het cyfer 6, de heer Verstegen in oppo sitie tegen zyn fractieleider, den heer de Zwart, die het in feite ook eens was om 6 te heffen, want na toezegging, dat men aan die f 10.000 niet zou vasthouden, ging ook de heer de Zwart met het voorstel der Commissie mede. Hieruit blfjkt wel, dat bet gemakkelyker is raads lid te zyn dan wethouder. Intusschen zal moeten worden afge wacht of inderdaad bet cyfer 6 voldoende is om de geraamde opbrengst te geraken, want, zooals gezegd, zekerheid hierom trent is er niet, het betreft slechts gis singen en waarschynlykheden. En daar na het verwerpen van het voorstel van B. en W., alles weder naar den Haag ter goedkeuring moet, zal het nog wel eenige maanden duren alvorens de aan slagen worden uitgereikt. De beteekenis van de beslissing van Dinsdagavond is deze, dat nu aan plaatse lijke inkomstenbelasting geheven wordt een bedrag gelijk'aan ll/4 maal de (ver laagde) ryksinkomstenbelasting (de ge meente heft 125 opcenten) plus f 6 van elke f 100 belastbaar inkomen. Aan het einde der agenda hield de heer de Zwart nog een interpellatie inzake de thans by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerpen betreffende het by vol macht stemmen. De heer de Zwart vreesde daarvan voor de gemeente vry aanzien- lyke kosten, omdat bet contingent kie zers hier ter plaatse, dat onder deze wetten valt. vry groot is. Want velen zullen zich, zoo zeide de beer de Zwart, zou al spoedig te Brugge en te Gent biy- ken in hem een goed vriend verloren, een mild regeerder voor die tyden, die zich heel wat meer om de belangen van zyn volk bekommerde dan het onder zyn zoon en opvolger Karei den Stoute zou geschieden. Het kan natuuriyk niet verbazen, dat van een vorst als Philips de Goede, die in zoo sterke mate de aandacht tot zich trok, en ook aandacht schonk aan zelfs de kleinste belangen zyner onderdanen, ver halen in omloop kwamen, die voor een groot deel tot het ryk der phantasie kun nen worden teruggewezen. Tooh zal er in alle deze verhalen wel iets waars schui len, en bet feit, dat men deze verhalen van Philips den Goede vertelde, pleit reeds voor de wyze, waarop hy de regee ring over de Hollanden voerde. In elk ge val, er is wel een teekenend verschil tus schen dezen Philips en zyn vrouweiyke voorgangster, de in het algemeen weinig sympathieke Jaooba van Beieren, „Vrouwe Jacob" geheeten, wier vroegtydige dood, tengevolge van tering, wel door byna niemand werd betreurd. Aangezien de belangryke aangelegen heden, die ln het Hollandsche Graafschap dienden te worden geredderd, vele waren, vertoefde Philips van Bourgondië nogal eens ln zijn slot te 's-Gravenhage. HjJ ma gehuwd «tal da vroeger» Isabslle PREDIKBEURTEN. ZONDAG 17 JUNI. Ned. llcrv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Morgens 10.80 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Onderwerp: «Mijn zoon, geeft my uw hart*. Westerkerk (Westplein). Geen dienst. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, Ds. E. R Damsté. Doopsbediening. Onderwerp: „Uit den Tempel". Jullanadorp. s Avonds 8.— uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: „Uit den Tempel". Eenigenburg. 's Avonds 7.80 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Gcrcf. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. H. Steen. Bediening H.A. 's Middags 2.80 uur, Ds. H. Steen, 's Avonds 6.0U uur, Ds. H. Steen. Nubetruohtlng. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaaiweg). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. G. A. don Hertog, van Amsterdam. Luthersche Kerk: 's Morgens 10 uur, Dr. J. E. B. Blasé. Doopsgezinde Kerk: Geen dienst. Clir. Goref. Kerk (Sleengraebt): 'a Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Oud Geref. Iferk (lluogstrnnt): 's Morgens 10 uur en 's avonds 6.80 uur Leesdienst. Christen-Gemeente. Breewaterstraat No. 16. 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur vrye Evangelisatiesainenkomsten. Donderdagavond 8 uuf, vrye Evangell- satiesamenkomst. JULIANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". Spreker de Heer Donker, van Wormerveer. Leger des Hells (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-saraenkomst. 's Middags half 4. Openluchtmeeting. (Pr. Hendriklaan). Donderdag, 's avonds 8 uur: Openbare Heilssamenkomst. by voorbaat en om zeker te zyn hun stemplicht te kunnen vervullen, van zoo'n volmacht voorzien, ook al zouden zy in de gelegenheid zyn nog zelf ter stembus te kunnen gaan, en daar ieder gemach tigde persoonlyk moet worden geveri fieerd, zal dit zeer veel extra-werk mee brengen voor de gemeente. De bedoeling van den heer de Zwart nu was te trachten een zoodanige wetswyziging te verkrygen, dat deze kosten voor de gemeenten wor den gereduceerd. Dit zou o.a. kunnen door niet elk jaar het stellen eener vol macht verplichtend te maken, maarbyv. daarvoor de vierjaarlyksche periode der regeeringswisseling te nemen. Ofschoon wy den burgemeester toegeven, dat dit laatste middel ons niet trg afdoende lijkt, moet ons toch de opmerking van het hart, dat deze kwestie wel wat te veel en bagatelle werd behandeld, en de opmer kingen van den heer de Zwart volstrekt niet ongegrond waren. In den Raad zelf was er niet de minste aandacht voor; aan het einde der interpellatie was het grootste gedeelte naar de koffiekamer geloopen. Tenslotte zegde de burgemees ter toe de zaak aan de Ver. v. Nederl. gemeenten, het lichaam, dat in dezen b|j het Ryic ageert, te zullen uiteenzetten. De rest der agenda was kleingoed, waarvoor wy naar het verslag verwyzen. NUTSSPAARBANK. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Helder, Polderweg 1, over de maand Mei 1928. Op spaarbank boekjes werd in den loop der maand ingelegd f 139.061.21 en terugbetaald f 87.183.61. Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f 51.877.60. Het aantal nieuw uitgegeven spaarboekjes bedroeg in deze maand 130. van Portugal. Philips hield van scherts in zyn omgeving, en deed deze. scherts dik werf door gulle giften vergezeld gaan. Geen wonder dat, waar menigmaal deze scherts van hem uitging, zyn omgeving, vooral diegenen, die hein het naast ston den, met geiyke gedachten waren bezield. Zoo gaat het verhaal van den slaper ln het Voorhout, dien hy gedurende een gansohen dag tot graaf van Holland heeft gemaakt, tegen 'smans eigen zin, tot 'smans groote verwondering! Het was op een avond, dat Philips zyn paleis verliet en den moestuin doorgaande, die thans het palels met de omliggende gebouwen vormt, over het Tournooiveld, waar toen Inderdaad tournooien werden gehouden, kwam In het Voorhout. Daar, op den grond, heel wat minder zorgvuldig gepla veid dan dit thans het geval is, lag daar een slaper, wiens geronk reeds van verre aanduidde, dat hy voorloopig niet wakker zou worden, en dat een te diep-in-den- wynkan-kykeji tot dezen roes had geleid. Den Haag was een kleine stad: de edel lieden kenden de burgers en de burgers kenden de edellieden. Geen wonder dan ook, dat een der ridders, die Philips ver gezelden, in den slaper den vrooiyken Willem de schoenlapper, woonachtig ln de Poten, herkende, en den Hertog voor- stelde aan erts met hem uit te balen.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13