De Bloembladen van Lao-Tze KAN NE WASSER NIEUWSBLAD VOOR gSi HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Pllllll ?®?ldKOTMbe Courant n-öö; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. .iwlfSPlil '""ie p. zoepoet f2.10, ld. p. inail en overige landen f 8.20. Zondagsblad Ijattiilpl! resp' 060>10.70, f 0.70,f1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.85 Loeee nummers der Courant 4 ct.; fr. p p 0 ct IS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. GRATIS. WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE BUITENLAND. Nr. 6608 ZATERDAG 16 JUNI 1928 IRGANQ Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 ADVERTENTIEN: ZIJ, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers Zomertijd. Maan Zon Hoogwater Juni op: ond.: op: oud: vlmjnum: Z 17 v. 8.81 v. 7.51 4.80 0.22 8.51 0.16 4.04 8.24 4.51 M 10.86 M 18 D 10 W 20 D 21- V 22 Z 23 5.58 7.08 8.28 „12.84 0.40 12.54 11.20 12.07 4.39 0.22 9.4110.06 4.80 0.23 10.80 10.54 4.30 0.24 11.18 11.48 4.80 0.24 12.08 12.83 4.40 0.2412.50 4.40 0.24 1.24 1.40 Zaterdag 16 Juni 0.52 uur. Zondag 170.52 Maandag 18 0.52 Binnenland. Stakingen. Nog steeds is het arbeidsconflict bij „De Schelde" niet tot een oplossing gebracht en zelfs is het aantal stakers sinds de vorige week nog eenigszins toegenomen. Politiemaatregelen moesten getroffen worden voor bescherming van de werk willigen, die door de stakers werden las tig gevallen, zoodat de onderlinge verhou ding er ook niet op verbeterd is. De Haagsche loodgieterspatroons heb ben ten opzichte van de stakers krasse maatregelen genomen. In een schrijven hebben zij den stakers medegedeeld, dat, wanneer zij zich niet op de werkplaatsen meldden, zjj als ontslagen zouden worden beschouwd. Waar de stakers dezen brief voor kennisgeving hebben aangenomen, zijn ze dus officieel werkloozen geworden. Maandag j.1. is ook het personeel van de machinefabriek Duyvis en Co., te Koog aan de Zaan in staking gegaan. Hier is de oorzaak het niet inwilligen van een loonsverhooging, een uitbreiding van vacantiedagen en verhooging van een ziekte-uitkeering.De directie heeft ge zegd dat deze eischen onmogelijk ingewil ligd konden worden. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 90 man. Zooals wij reeds eerder gemeld hebben wordt het personeel van v. Gend Loos bij den overgang van dat bedrijf aan de Nederl. Spoorwegen, door de Spoor- feuilleton. door J. ALLAN DUNN. "Si T "M Ingezonden Mededeellng. wegen mede overgenomen. Het was een heele geruststelling voor het personeel toen het dezen maatregel vernam. Doch nu is er iets anders dat tot bezorgdheid wekt. De directie der Spoorwegen heeft n.1. te kennen gegeven dat de N. V. die het bedrijf na 1 Juli a.s. zal exploiteer en, geen enkele verplichting tegenover het personeel aanvaardt ten opzichte van de dienstjaren bij de tegenwoordige onder neming doorgebracht. De directie der Spoorwegen is n.1., niet ten onrechte, van oordeel dot op de firma Van Gend Loos de plicht rust, daarvoor alle voorzieningen te treffen. Het perso neel heeft deze kwestie besproken. Er zijn tal van leden van het personeel die jaren bij v. G. 1^, in dienst zijn geweest en die dus binnen niet al te langen tijd aanspraak op pensioen zouden maken. Zij zouden door bovengen, maatregel leelijk gedupeerd worden. In een te Utrecht be legde vergadering heeft nu het personeel besloten een ultimatum te stellen aan de directie van Van G. en L., waarin zij eerstens elscht dat het pensioenfonds, root ruim 180.000 gulden aan de directie er Spoorwegen zal worden overgedra gen, opdat daaruit de pensioenen voor het personeel kunnen worden betaald. Mocht de directie van v. G. en L. hiertoe niet geneigd zijn dan zal een staking worden geproclameerd op het daarvoor meest f:unstige tijdstip. Het ultimatum schijnt ntusschen succes gehad te hebben, gis teren werd althans bericht dat de direc tie van v. G. en L. het pensioenfonds aan de Ned. Spoorwegen zou overdragen. Een tentoonstelling. van beteekenls is er deze week te Arnhem geopend, n.1. „de Indische" in het park Zijpendaal te Arnhem. Ruim twee jaren heeft de voorbereiding van deze tentoon stelling geduurd, doch het resultaat is er dan ook naar, en wie zijn kennis van onze overzeesche bezittingen wil verrijken, zal goed doen een bezoek te brengen aan het Zljpendaalsche park te Arnhem. Van de plannen om met de Schuttevaer. den Oceaan over te steken zal wel niet veel komen ook al zegt de eigenaar, de heer Schuttevaer, dat hij het plan nog niet heeft opgegeven. Het scheepje ligt nog steeds in Engeland en men heeft deze week in onze krant kunnen lezen dat de kapitein, de heer Smit beBlag op de boot heeft laten leggen om zijn gage binnen te Ultkeerlng van ziekengeld. Blijkens de berichten heeft de Commis sie van Voorbereiding uit de Tweede Ka mer haar werkzaamheden beëindigd en het verslag aan den Minister van Arbeid aangeboden. Daardoor zal dus de Minis ter, alvorens het ontwerp in openbare be handeling in de Tweede Kamer komt, ge legenheid hebben het ontwerp nog eens te te toetsen aan de inzichten, die daar omtrent van uit de Tweede Kamer en ook verder uit het publiek en de pers naar voren zijn gebracht. Het merkwaardige bij de wettelijke re geling van een uitkeering bij ziekte van den arbeider is (en het is dit trouwens ook steeds geweest), dat men tegen de uitkeering als zoodanig nooit bezwaren naar voren heeft gebracht. Ook over de WH ge groote strijd geweest. Wel is waar zijn er premiebetaling ut gel is in hel algemeen geen krijgen. Er schijnt oneenigheld tusschen de heer Schuttevaer en den kapitein en stuurman te zijn ontstaan en zoodoende is het onmogelijk om den tocht te vervol gen en dat is eensdeels maar gelukkig ook. Met een bootje van de afmetingen van de Schuttevaer voert men niet veel uit in een storm op den Oceaan, ook al is het scheepje dan ook onzinkbaar. Of een tocht dan ook zonder ongelukken zou kunnen worden volbracht is wel zeer te betwijfelen. enkele richtingen, die do geheele premie door de werkgevers willen doen betalen, doch de overgroote meerderheid van ons volk acht het toch wel een juist beginsel, dat de arbeider zelf ook een gedeelte van de premie betaalt, waardoor hij, meer dan het anders het geval is, steeds het ge voel houdt, dat de uitkeering bij ziekte een recht is, waarop hij aanspraak kan maken, omdat hij daaraan zelf ook mede heeft betaald. De groote strijd gaat echter in de eerste plaats om de organisatie der verzekering. Bij de thans voorgestelde regeling zal men onmogelijk aan individueele regis tratie van alle verzekerden kunnen ont komen, hetgeen groote kosten met zich meebrengt. De hoop mag worden gekoesterd dat de Minister van Arbeid rekening zal hou den met de adviezen, die hij na de pu blicatie vnn zijn ontwerp van zoo talrijke zijde heeft gekregen, en dat hij dus met een gewijzigd ontwerp van wet bij de Sta- ten-Generaal zal komen. De kans, dat het ontwerp dan zou worden aangenomen, zou daardoor zeer vergroot worden, omdat het nog lang niet zeker is, dat voor het te genwoordige ontwerp een meerderheid in de kamer te vinden zal zijn. Buitonland. De regeerlngscrlsis ln Dultschland. Het zag er naar uit dat de sociaal democraat Mtlller, die met de vorming van een nieuwe regeering belast is, daar mee spoedig zou slagen en aanvankelijk vlotten de besprekingen tusschen ae groote partijen naar wensch, doch al spoe dig bleek het verloop niet zoo vlot te gaan als men gewild en gemeend had. Donderdag was men vastgeloopen op de weigering der Duitsohe volkspartij, om aan de vorming der nieuwe regeering onder sociaal-democratische leiding mede te werken, indien niet tegelijkertijd aan den wensch dier partij om ook in de Prui sische regeering opgenomen te worden, voldaan wordt. Müller is het met het centrum nog slechts over punten van bijkomstig belang in het program der nieuwe regeering eens geworden en het groote probleem der confessioneel© schoolwet is in de on derhandelingen nog niet aangeroerd. „Met dat al is men zich bewust dat dit de allermoeilijkste kwestie Is" zegt de N Rott. Ort Centrum en Volkspartij zijn immers in de oude regeeringsooaliüe over de schoolwet uit elkaar gegaan en moeten nu over een zaak die hen pas verdeeld heeft, tot overeenstemming ge bracht worden, vóór zij beiden tot Mül- lers regeering zullen toetreden." Men ziet er zijn nog verschillende moei lijkheden te overwinnen alvorens de nieuwe regeering gevormd zal zijn. De strijd ln China De rust in China is nog ver te zoeken. Nu weer zijn de nationalisten baas in het eigenlijke China en hebben de Noordelij ken uit Peking verdreven. De buitenlan ders blijven op hun hoede, want ondanks de plechtige verzekeringen dat er geen schade aangericht zal worden aan bulten- landsche bezittingen is het wenBohelijk om waakzaam te blijven, waar men in het Hemelsche rijk op alle mogelijke verras singen bedacht moet zijn. In het bizonder blijft Japan actief, Japan heeft te kennen gegeveji dat zij o.m. geschikte en doeltreffende maatrege len zal nemen voor eventueele ordever storing in Mantsjoerije. Japan heeft in MantsjoertJe groot kapitaal belegd in spoorwegen, havens, krachtstations, mijnen, ijzergieterijen en andere fabrie ken en het is dus te begrijpen, dat zij er belang bij heeft dat de Chineezen daar niet op hun vernielende wijze te werk gaan. Nobile en de zijnen. De Italiaansche luchtvaarder Nobile is dus nog in leven. Ver ln de eenzaamheid van de Noordpool, in het land waar de eeuwige stilte heersoht en dat nimmer door mensdien voeten ls betreden, daar wacht hij, de kranige luchtvaarder, met een klein troepje van zijn medetochtge- nooten, op hun redding of hun dood. Te bereiken ls Nobile niet. Al zullen zeker alle pogingen ln het werk gesteld worden om de menschen van een tragisohen dood te redden, rooskleurig ziet de toestand er niet uit en het ls nog heelemaal niet ze ker dat zij ooit in de bewoonde wereld teruggebracht zullen worden. Doch we zullen den moed nog maar niet opgeven, evenmin als de Italianen dat gedaan heb ben, die te Klngsbay met zoo groote spanning naar berichten van hun land- genooten uitzagen en bij de eerste teeke nen van leven dol van enthousiasme wa ren en ook nu nog vol optimisme zijn. Hopen wij maar dat hun verwaohtlngen niet beschaamd zullen uitkomen. 24) j>oe niets anders als hetgeen ik je zeg. Je hadt gedacht met mij te zullen afreke nen en de boot in Honolulu te verlaten. Je zult op dit uitstapje wel met worden verwelkomdl door Sing-Lee, denk ik. En de Broeders der T'au-tie hebben goede ooffen Bllif liever aan boord^dler HU dronk het laatste restje van zijn kop koffie en Keeler schonk hem nog eens in .Maar ik durf niet naar China terug té k'eeren, zonder iets te hebben be- reikt Ik durf ook in San Francisoo niet aan land t© gaan. Japan is al even erg Keeler ik moet aan wal gaan. En jij zuu me niét tegenhouden!" Zijn stem klonk 8Chje' kunt van mij moeilijk medeleden verwachten", zeide Keeler op kouden toon. Hij gevoelde niets voor den man en was niet van plan zich het hoofd te breken over de gevaren die de ander zou kunnen loopen of zich hiermede in te laten. „Het kan mij geen lor schelen, wat er met je gebeurt, maar als je probeert ln Honolulu aan wal te gaan. ls het op je eigen verant woording. Dt he,b je gewaarschuwd. Ver- Keet niet, dat het op Amerikaansoh grond gebied ligt. Ik zal er voor zorgen, dat men je in het oog houdt, terwijl er met het vas teland onderhandeld wordt. Als je ver standig bent, blijf je in je kajuit. Zoo niet dan breng ik je onder morfine". Adler likte zijn brandende lippen, toen Keeler van zijn geliefkoosde stimulant sprak. „Heb je mijn morfine?" vroeg hij, „Geef haar dan terug en ik zal doen wat je zegt. Ik zal het er op wagen; geef mij; ech ter mijn spuitje en mijn pillen terug. Het is een kwelling voor me om er buiten te zijn. Ik heb nu dadelijk een dosis noodig. Het beteekent het leven voor mij, Keelerl Geef me alles terugl" Keeler zag met verachting neer op den man, die, half verlamd door vrees, smeek te om datgene, diat hem het weinigje man nelijkheid dat hij eens bezat, had doen verliezen. Zijn gelaatstrekken waren ver wrongen en zijn vingers plukten aan het beddegoed'. Overgegeven aan de macht, welke hem hield gevangen, bewoog hij ■zich heen en weer. Keeler schudde van neen, en Adler trachtte zich op hem te werpen; hij vergat echter, dat zijn enkels waren vastgehou den, waardoor hij1 uit zijn kooi viel; hij sleepte zich aan Keeler's voeten. „Ik moet het hebben, zeg ik je! Ik zal je alles opbiechten. Ik zal alles voor je doen, maar geef het mij terug!" ^Hoeveel ben je gewoon te nemen?" vroeg Keeler, „Ik ben nu tot twintig grein's daags ge komen, Injecties van twee grein, en twee maal daags neem ik de pillen. De hoeveel heid welke je mij hebt Ingespoten was slechts een marteling jou duivel O!" Hij had het spuitje op de waschtafel zien liggen en kronkelde zich daarheen om IngecondBn Mededeellng. smaakt ah mon gen onder de stakende arbeiders in het scheepsreparatiebedrijf, sedert het begin dezer week, aanzienlijk is toegenomen.In sommige bedrijven boden zich reeds zoo veel werkwilligen aan, dat men er heel wat moest weigeren. Toch wordt aan boord van de schepen nog niet gewerkt, daar de havenarbeiders de staking als niet geëindigd beschouwen en telkens het werk verlaten, wanneer soheepsherstel- lers aan boord komen. De algemeen© in druk is, dat indien de patroons nog een kleine toegeving mochten doen, de sta king onmiddellijk een einde zou nemen en het werk nog denzelfden dag zou worden hervat. RUSLAND. EEN NIEUWE SAMENZWERING ONTDEKT? Naar uit anti-bolsjewistische bron ver luidt, is thans te Wladiwoetok weder een anti-bolsjewistlsohe samenzwering ont dekt, in verband waarmede 67 personen gearresteerd zijn. Onder de gearresteer den bevinden zich een tweetal officieren van bet rood© leger. Ingezonden Mededeellng. Iedere lijder aan verzwakte niere: aarne zijn gezondheid zou her' ren, d krijige t Pilli BELGIE. DE STAKING AAN DE ANTWBRP- SCHE HAVEN. Na zestien weken strijd. De correspondent van de N. Rott. Ort. te Brussel meldt, dat het aantal werkwilli- het te bereiken. Keeler trok hem terug. „Ga in je kooi", zeide hij. „Ik zal je helpen. Ik zal je zachtjes aan doen vermin deren. Je kunt nu een grein van mij heb ben, en later meer, als ik het goed vind. Maar als je probeert de kajuit te verlaten, krijg je niets". Adder zag met hunkerenden blik toe, hoe Keeler de dosis uit een der fijne buisjes nam. „Ik weet reed's alles. Hier." Redding nam gulzig het hem nutver schaffende middel, en het vreeseüj,ke stuiptrekken hield, langzamerhand op. „Je hebt gelijk", zeide hij met meer zelfbeheersching, „Jij houdt de zweep vast, en ik ben d'e hond. Ik zal aan boord blijven". Hij sloot de oogen en scheen onder den invloed dier morfine te geraken. Keeler kleedde zich langzaam aan, en verliet de kajuit om den hofmeester op te zoeken en hem te zeggen dat Dr. Redding niet wenschte gestoord te worden. „Hij had een slechte nacht", zeide hij en gaf den man een fooi. Deze zag hem veelbeteekenend aan. „Ik begrijp wat u bedoelt, mijnheer. Ik zal er voor zorgen, dat hij niet wordit ge stoord. De officier der administratie zeide mij, dat u van plan waart van kajuit te veranderen". Keeler ging verder, zonder hierop te antwoorden. De Eilanden kwamen in zicht. Zij waren Kauai reeds voorbij, en de kwartiermeester deelde hem mede, dat zij om twaalf uur 's middags in de dokken zouden varen. Ren zegen toot de menechhelrt. die ehoort Foster'b Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het imlddel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht Het 25-jarig succes stempelt dit niermiddel tot een ware ze gen voor de niensobheld. Ook gij kunt daarvan profiteeren. Be gin nog heden met het gebruik van Fob- ter*s Rugpijn Nieten Pillen. Merk op hoe uw gezondheid! erdoor verbetertl Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw lede maten en spieren1 vermindert, hoe spoedig uw nier en blaasatoornlssen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nie ren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatlek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit Stal 't niet uit Laat de trage nlerwar- klng niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Poeter's Rugpijn Nle- renpillem. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen wor den vervaardigd ln modern ingerichte laboratoria, worden noch bij die vervaardi ging, noch bij de verpakking door men- soheljjke handen aangeraakt en bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (ln glasveipakklng met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. Benedein in No. 12 lag Redding, alias Adler, onrustig in zijn kooi heen en weer te woelen. Het een© grein, hem door Kee ler gegeven, had niet veel meer gedaan, dan dien hem verzengenden lust aanwak- keren „Die duivel 1" mompelde hij. „Die dui vel, die meent alles te weten. Hij zal nog wel eens een ander deuntje moeten flui ten. En hij heeft mijn morfinea. Het is mij mogelijk, wraak te nemen, maar de prijs de prijs is te hoogl" Keeler ontmoette Olaire Arden aan het ontbijt. „U ziet bleek," zeide zij. „Heeft u niet goed geslapen?" Hij zag haar opmerk zaam aan, zich met verwondering afvra gend, of de toon van haar stem belang stelling verried, of nieuwsgierigheid, op verwachting gegrond. „Ik bracht een uitstekenden nacht door, dank u," antwoordde hij. „Maar ik geloof niet, in staat te zullen zijn om met u naar dat diner te gaan. „Ik zal het voorloopig heel druk hebben." Zij keek verbaasd. Daarop verhelderde zich haar gelaat. „G, diis nieuwe berichten," zeide zij „Ik was het draadlooze station vergeten, wat dom van mij is, daar ik zelf een woordje aan een mijner kennissen moest seinen." Toen zij aan dek kwamen, begaf zij zich naar het bureau van den marconist. Kee ler verliet haar bij de deur, en toen hij het raam voorbij ging, zag hij haar glim lachen tegen den ontvankelijken maroo nist, die toch reeds als een slaaf aan haar voeten lag. „Nu zou ik wel eens willen weten," sprak hy bij zichzelf, „of zij werkelijk een telegram verzendt, of uit die gemakkelijk leeg te pompen bron te weten komt, of ik er een heb verzonden". In een paar minuten kwam zij weer bij hem. „Ik denk, dat ik naar de magazijnen van Wing-Sang zal gaan", sprak zij.. „Ik heb een mijner kennissen in Honolulu ge vraagd, mede te gaan. Ik ben een beetje belust op die dingen, die er rte koop zijn, ik wilde ze zoo heel graag hebben. Bent u den geheelen tijd zoo druk bezig? Ik vraag dit, omdat, als dit niet het geval is, U mij in de Wiung Wo-Wang Bazaar dan later zoudit kunnen ontmoeten. Tenminste als u wilt. Ik zou graag uw oordeel ver nemen omtrent hetgeen ik uitkies. Om vier uur?" Keeler wilde niet onbeleefd zijn; ook wist hij, dat elk samenzijn met haar een genot voor hem zou wezen. Maar haar initialen, in het kleine notitieboekje ge vonden, maakten hem bezorgd. Als hun aanwezigheid daar beteekende dat zij op de eene of andere wijze in gevaar ver keerde, en er van verdacht werd ln ver band te staan met bet in bezit nemen van d^n talisman, misschien omdat zij Manda- rijnsch sprak en in Peking had gewoond, misschien ook omdat hij haar dadelijk na zijn aankomsr te Sanghai had ontmoet, wilde hij op haar letten, en veili;; en wel aan boord terugbrengen. Dus nam hij de uitnoodiging aar. en terwijl zij naar de Weianae Keiten keken, welke op het eiland Oahu zichtbaar werd, hield zijn est zich nogmaals met dit vraagstuk bezig. HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Poet-Girorekening No. 16066. 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 8 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewljano. 4 et ADM. HELD. CRT. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Lloht op voor auto's en fletseni i; '->» Jk'zeg je dat ik niet kan", klaagde Redding. „Ik moet het in Honolulu erop wagen. Je zegt, dat ik niet zoui hebban gevonden, hetgeen ik noodig had. Hsu- Fuan sprak anders, maar het zou kunnen zijn, dat hij zich vergiste. „Maak er twee van", huilde hij. „Twee, Keeler, en ik zal je alles vertellen wat ik weet". (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1