geen vliegen muggen meer OP EN OM HET BINNENHOF. Week-fcromlet Den Haag, 18 Juni HJdenshlstorie. Mysterie! Drukke week. Bfl voorbaat al gewezen. Dienstplicht-misère. In de vergadering van de 13de Kamer, welke zij hield op Vrijdag 8 Juni j.1. is te langen, langen leste het ontwerp, hou dende voorzieningen tegen besmettelijke ziekten met kleine meerderheid goedge keurd, wat nog volstrekt niet beduidt, dat aan dit „ongelukskind" onder de legis latieve producten ook het senatoriaal ze gel zal worden gehecht!.. Men mag het zeker achten, dat minister Slotemaker de Bruine in de Eerste Kamer nog heel wat zal te hooren krijgen, voor-en-aleer dit ontwerp uaar H. M. de Koningin zal wor den gezonden ter bekrachtiging. Gesteld, dat het in den Senaat niet toch nog schip breuk lijdt. Welk gevaar stellig niet denk beeldig is. Na al de lotgevallen, avonturen, waar het hier-bedoelde ontwerp aan bloot stond, ik zal er mij voor wachten, den lezer te „onthalen" op iets, als een his torisch overzicht! geraakte 't ten slot te in de „neutrale zóne" van het extra parlementaire intermezzo-Kabinet D.w. z., de kwestie van den vaccine-dwang behoort (weet men) voor het ministerie- De Geer tot „de verboden vruchten". En dus kon hieraan niet geraakt worden in de Tweede Kamer met haar Rechtsche meerderheid, na den Maart-dag 1920, waarop het Kabinet-De Geer het bestier heeft aanvaard. Daarbij kwam nog, dat het voorkomen van de encephalitis-geval- len den- vaccine-dwang deed stop-zetten. Ten slotte werd in ons Lagerhuis aan genomen het amendement-Bijleveld, strekkend om tegemoet te komen aan ge wetens-bezwaren tegen de vaccinatie. Op eene wijze, die ongedachte bevrediging dit t.o. van dit ultermate-netellge punt in de Rechtsche gelederen bracht. 't Slot van de naargeestige historie werd afgespeeld op Vrijdag 8 dezer. toen mevr. De Vries—Bruins heropening van de dlscusslën over het ontwerp trachtte te krijgen taneinde haar amen dement in behandeling te doen nemen, strekkend om voor hen, die daartegen geen gemoedsbezwaren koesteren, de re- vacclnatle mogelijk te maken. 't Geval deed zich weet men voor, dat zéér kort vóór den Ben Juni, vier dagen tevoren mr. .BJjleveld een amen dement had ingetrokken, dat h]j op het ontwerp had ingediend. En door den Voorzitter per abuis niet in stemming was gebracht. Mevr. De VriesBruins, de soc.-democratische medlca, veronder stelde nu, dat die Intrekking enkel en alleen was geschied om haar amende ment betreffende de revaccinatle „den domper op te zetten". En toen met 47— 84 haar voorstel om de beraadslagingen te heropenen (Rechts—Links) werd verwor pen, werd de gemoedstoestand, waarin de afgevaardigde verkeerde, buitengewoon geprikkeld. Het ontwerp is met 42—85 goedge keurd. Mr. Marchant had verklaard, dat zijne fractie aan zulk „wetgevend brod delwerk" niet wenschte mee te doen. Wie onder hen, die deze zaak objectief trachten te bekijken, zal den vrijz.- democratischen leider hier heelemaal on gelijk durven geven?. Van dien Ben Juni wil ik nog aanstip pen, dat tegen veler verwachting minis ter Koningsberger de zege behaalde met den post ad 780.000 bij de suppletolre Indische begrooting, voor subsidiee- rlng van luchtlijnen in de Oost. Uit alle partijen was den vorigen dag de elsch gekomen, dat de minister eerst de Kamer nadere gegevens zou verstrekken, alvo rens zij haar zegel kon hechten aan de hier-bedoelde subsidie, totaal vijf milli oen bedragend. Minister Koningsberger hield voet bij stuk. Zoodat gelijk ge zegd, leder mocht verwachten een echec voor dezen b]j de Kamer toch al niet „extra in den pas staanden" be windsman. 't Liep anders!.... De post kwam er Vrijdagochtend 9 Juni met 63— 28!.... Het „la Donna mobile" kan dus we volkomen worden toegepast op de Kamer! Voor wie haar kennen is dit geen nieuw tje. Maar 't hier-bedoelde geval was er eene merkwaardige „illustratie" van. Hoe dit zaakje eigenlijk-precies-achter-de- schermen is bekokstoofd, ik zal niet met gewichtlg-doenerij de „pose" aanne men, dat best te snappen, t Is mij werke lijk een ondoorgrondelijk raadsel. Het zomer-recès is op komst Belde Kamers hebben hun huishoudelijke Be grootingen afgedaan. Maar.... deze en ook de volgende week (vooral die, waarin w]j nu leven) zullen nog heel wat drukte brengen in de parlementaire brouwerijl De Eerste Kamer vatte Woensdag aan het fel-bestreden ontwerp op de naam- looze vennootschappen. President Van Voorst kondigde Dinsdagavond aan, dat zich.... veertien sprekers over dat wets voorstel hadden opgegeven en „dreigde" met eene avond-zitting op Vrijdagavond 16 Juni. Arme, door den bacil der breed sprakigheid zóózeer bestookte Senaat!.. De Tweede Kamer begon de laatste week vóói het recès met de verdere be spiegeling over het ontwerp tot wijziging van den Dienstplicht n't Werd vooral op dien 12en Juni duide lijk, dat het ontwerp niet zonder „kleer scheuren" zou passeeren. Dat de vermin- r«fl 8 van den aftrek voor eerete oefen tijd voor diploma-houders (voor-geoefen- den) van vier op drie maanden eene meer derheid zou vinden, bleek uitgesloten te - in. Toen dr. Deckers namens de katho- ke fractie kwam verklaren, dat zij de zen slag aan de voor-geoefendheid niet wenschte toef te brengen, was hier „de teerling geworpen". Had men met eene ,reB judlcata" te doen. Uitbreiding van hoord tot de katholieke „desiderata". Ook tegen het voorstel om de voor oefeningen ook buiten militair verband mogelijk te maken, waren van verschil lende kanten zeer ernstige bezwaren ge rezen. De hartstochtelijke felheid, waarmee speciaal van secoaal-democratlsche zijde het plan-Boele-Posthuma (de vrijwilligers kwestie) is bestreden maakte op sommi gen den indruk van Iets-opgeblazens, ge forceerds. Wat bijvoorbeeld de Vrijwillige Landstorm in werkelijkheid te maken heeft met het gevaar voor inkankerend fascisme De Nuchter-oordeelende, verstandige Nederlandsche arbeider, tot welke kleur hij moge behooren zal niet zóó licht dupe van dergelijke „fantasieën" worden als sommige propagandisten al licht vermoeden.... Voor de vergadering van Woensdag 18 Juni waren vóórdat eindelijk minister Lambooy het woord kon vatten o.a. nog de heer Tilanus en de communist aan de spreekbeurt Het Lagerhuis heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog tot bijna 1 ure vergaderd voor het Klompen-wetje, zijnde tijdelijke heffing van klompen- invoerrecht ad twaalf pet, tot 1 Jan. 1988. De chr.-historische fractie redde zich uit het voor haar l.o. ietwat lastige Sarket door voor te stellen, de twaalf pet. i acht te veranderen. Dinsdagavond had een extra-geanimeerd debat plaats over de vraag: is dat voorstel een amende ment?.... Voor die vraag bestond onge twijfeld alle reden. Dr. De Visser traent- te aan to toonen, dat de Kamer, het amen dement als zoodanig aanvaardend, ge heel bleef in de lijn, tot nu toe bij zulke dingen door haar gevolgd. En hij won het Sleit met 4688. Zijn amendement werd oor den heer Fleskens overgenomen. Zoodat we krijgen een definitief recht van acht pot. op klompen. De 12 pet. van het initiatief-voorstel waren bedoeld als tijde lijke hulp. Woensdagochtend j.1. is het „gemeta morfoseerde" ontwerp-Fleskens door de Tweede Kamer goedgekeurd met 45—84. Met Links Bteunden het ontwerp: dB. Lingbeek, los van alle coalltle-overwegln- Ïien, en de zeer-onafhankeliJke antl-revo- utionalr prof. Visscher, de „man met den Geuzenkop", die niet in een partij gareel 1b te houden. De vraag is nu, of gesteld, de Eerste Kamer vereenigt zich met dit initiatief- ontwerp, het intermezzo-Kabinet 't aan de Kroon ter bekrachtiging cal voor dragen!.... Economisch Weekoverzicht. Onze reeds eenlge weken geleden ge uite meening, ale zou de bedrijvigheid aan de effectenbeurs binnenkort weder afnemen, heeft zich volledig bewaarheid. Daarbij kwam, dat de belangstelling voor beurszaken voor een groot deel werd a" geleid door de Olympischo Spelen. Gelukkig waren er enkele aandeelen soorten, die zoo nu en dan nog al wat be weging veroorzaakten, waardoor de markt geen doodsch aanzien kreeg. Ph lipeaandeelen konden proflteeren door een stijging van 60°/o op gerucht, dat binnen drie maanden een kapitaalsver- grooting noodzakelijk zou zijn, met recht van voorkeur voor aandeelhouders. Voorts waren Kunstzijde-aandeelen sterk gevraagd, vooral „oude" aandee len Maekubee, waarin zioh een sterke contramine schijnt te hebben ontwik keld. De „nieuwe" aandeelen noteerden sedert de emisBie steeds 10% beneden den koers van oude aandeelen. De spe culatie vond hierin geen aannemelijke re den en ging „oude" aandeelen in den wind tegen aankoop van „nieuwe". Dit is hun nu zeer slecht bekomen. De oude aandeelen, die stemrecht hebben, werden n.L van zekere zijde voortdurend ge kocht en thans worden de verkoopers aanpempand om te leveren. Voor de „nieuwe" aandeelen was geen belangstel ling, zoodat het koersverschil tot 40 50 is gestegen. Op de petroleumafdeeling vormde zich de gebruikelijke hoek in Koninklijke, die tot bij de 400% opliepen, om daarna weer wat terug te vallen. Het verslag van de Koninklijke over 1927, dat in op timistlschen toon is gesteld, heelt een zeer goeden indruk gemaakt. De winst door de Koninklijke in 1927 behaald uit hoofde van haar dividend op de aandee len der dochtermaatschappijen, is bijna k aan die, verkregen in 1920. D 1 Union heeft eohter in totaal uit gekeerd 1.40 dollar per aandeel, inplaats van 2.— dollar in 1026. Het kapitaal der Shell bestaat uit 10.000.000 gewone aan deelen, waarvan de Koninklijke 00% in haar bezit heeft. Ondanks het mindere dividend door de Shell aan de Konlnk lijk© uitgekeerd, n.1. 9 millloen, is de gelijk Shell zijn. ljjke inister Lambooy bracht Woensdag j.1. in zijn antwoord op de Algemeene Be schouwingen over de wijziging van Dienstplicht-wet twee groote verrat Een. In de eerste plaats nam Z.Exc. van 'efensie, zooals de minister van Oor log en van Marine ad Interim zich einde lijk over enkele dagen officieel zal kun nen noemen over het amend.-Van Rap- pard, strekkend om den aftrek voor voor geoefendheid te stellen op 8l/t maand, in plaats van 8 maanden, gelijk het ontwerp bepaalde) over. En voorts nam Z.Exc. den terugtocht aan ten opzichte van de vrijwilligers (art 27, tweede lid). Besef fend, dat hij slechts door het terugnemen van deze bepaling een nederlaag kon ont wijken. Voor majoor Boele, die zich weet men beijverd heeft j>m het hier- bedoelde instituut te doen aanvaarden en de Dienstplicht-debatten met gespannen belangstelling op de gereserveerde tri bune volgde, was deze ministerleele aankondiging een heel-groote teleurstel ling. Maar ook voor vele anderen in den lande.. ds rede en vooral de repliek van mr. Deckers bleef 't zeer de vraag, of de ministe/' er in de vergadering van Don derdag 14 Juni zelfs zijn 81/» rraand- voorstel zou kunnen door-krijgen.... Maar toen ons Lagerhuis Woensdag te circa 7 ure uiteenging, had het Dienst plicht-ontwerp reeds al zijn „kleur en geur" verloren De behandeling van het ontwerp op de Naamlooze Vennootschapen bracht dien 13en Juni aan de overzijde van het Bin nenhof ook den minister van Justitie weinig-aangename uren. Vijf senatoren van gezag op „business"-gebied gaven Exc. Donner te verstaan, dat de Eerste Kamer van dit wetsvoorstel absoluut niet gediend was. En aan den minister was zeer duidelijk te ontwaren, dat hij besefte hier voor eene hopelooze, bij voorbaat verloren zaak te vechten. Van de verdere behandeling van het Dienstplicht-ontwerp stip ik thans slechts aan, dat het amendement-K. ter Laan om geestelijken niet vrij te stellen van mili tairen dienst verworpen werd met 00—19. De anti-papist Lingbeek Btemde hier met de soc.-democraten. Over het verdere nog iets in mijn eerst volgende kroniek. Mr. ANTONIO. winst toch gelijk gebleven, hetgeen er )p wijst, dat het bedrijf van de Konlnk ijke bulten de Ver. Staten zich in zeer junstigen zin aan het ontwikkelen is, Wanneer dan in oogenschouw wordt ge nomen, dat do vooruitzichten voor de pe troleumindustrie in de Ver. 8taten goed beoordeeld worden, hetgeen ook siaat op de Shell, dan is er reden om ten aan zien van de resultaten, door de Konink lijke in het loopende jaar te behalen, een gunstige opinie te koesteren. Rubberaandeelen waren veel beter ge disponeerd, dan den laatsten tijd bet ge- vul was. De Londensche voorraden ver minderden verleden week met 4000 ton en deze week met 1000 ton, waardoor de noteering van het produot tot 9d kon aantrekken. Later daalde evenwel de noteering tot 9 d. op aanbod voor Amerikaansche rekening en zakte de ani mo voor aandeelen tot het nulpunt. Sulkeraandeelen bepaald flauw, voor H.V.A's op een offleieuse mededeellng, dat van uitkeering van een bonus voor- loopig geen sprake is. Doch ook de ove rlge Buikerwaarden waren aangeboden als gevolg der dalende noteeringen te New- York voor Cuba-suiker. De gunstige be richten uit Java omtrent den te velde staanden oogst werden geïgnoreerd. In Scheepvaartpapieren ging weinig om, doch zoo nu en dan werd eenige belang stelling aan den dag gelegd voor Scheep- vaart-Unie's en Japanlijnen. Door de Ne derlandsche Scheepvaart-Unie wordt over 1927 12.0% uitgekeerd, tegen 11.1 over 1920, hetgeen bewijst, dat de Indi sche lijnen in het afgeloopen jaar in staat zijn geweest hun bedrijf op bevre digende wijze te ontplooien. Tabakken hadden een beperkte markt en gedroegen zich onafhankelijk van elkander. Door de Senembah wordt 20 uitgekeerd. De oogstvooruitzichten voor deze maatschappij zijn, wat het loopende jaar betreft, vrij gunstig. Amerikanen lagen meestentijds buiten de belangstelling. Er was drukke handel in eerste pref. aandeelen Fisk Rubber, als gevolg eener circulaire van een be kende Amsterdamsche effectenflrma. Ingezonden Mededeellng. „res juaicaia ie aoen. uitDreiaing van het verblijf 'n de kazerne heeft nooit be- INGEBOUWDE SPOELEN. De leek als toestelbouwer. De echte amateurtoestellen zijn alle voorzien van uitwisselbare spoelen, welke op het frontpaneel gemonteerd zijn. Voor de verschillende golflengten worden ver schillende spoelen Ingezet en afstemming verkregen door een of meer variabele condensatoren. Bovendien worden de spoelen (primaire-, secundaire- en terug- koppelspoel) ten opzichte van elkaar be wogen, waarmede de fijnste instelling verkregen wordt, zoowel wat de gelulds sterkte als de selectiviteit betreft. De luisteraar houdt niet van die spoelenwar- boel op he frontpaneel doch wenscht één knop om aan te draalen, zoo mogelijk slechts één knopje om in te drukken. Dit moet dan tot gevolg hebben, dat het eene station na het andere uit den luidspreker hoorbaar wordt. I Wij moeten werkelijk de firma's be wonderen, die er in geslaagd zijn het aan tal regelingen aan het ontvangtoestel tot een minimum terug te brengen, want dit is o zoo moeilijk en verelscht groote ken nis en langdurige ervaring. Als de zelfbouwer nu zoo'n toestel in de etalage ziet, vraagt hij (een leek na tuurlijk) naar de werkteekening om zelf bouw is do fabrikant er in geslaagd zoo'n eenvoudige bediening te krijgen, doch daarom is niet iedere leek er toe in staat. Bovendien zijn de benoodigde onderdee- len veelal -niet in den handel, doch spe ciaal door den' toestelfabrikant voor dat toestel ontworpen. Natuurlijk kan men die oaidexdeelen ook zelf vervaardigen, doch moet dan de beschikking hebben over een uitstekend geoutilleerde werk plaats. Ais men er dan- ten slotte ln ge slaagd is om alles precies zoo na te bou wen dan.komt zoo'n toestel nog duur der dan ln den handel. Wel mag men van een eigengebouwd toestel dezelfde resul taten (veelal werkt het nog beter) ver wachten als van een handelstoestel, maar voor het overige blijft 't toch amateur- werk. Wil men de spoelen weg hebben, maak of koop er een keurig kastje om, of bouw de spoelhouders aan de achterzijde van het fronitpaneel op een apart plaatje eboniet. De spoelen blijven beweegbaar met handles, welke door 't paneel steken hetzij draai- of schuifbaar. Spoelen ver wisselen blijft natuurlijk noodzakelijk, tenzü de spoelen voor lange- en. korte golf Ingebouwd worden en rpsp. met een schakelaar ingezet. Hiervoor kunnen de gewone honingraatspoelen dienen. Al leen de terugkoppeling blijft dan beweetg- baar met eeri handle of bij toepassing van capacitieve terugkoppeling (uitvoerig om- 9ohreven ln mijn vorige artikel) kan ook deze ln één bepaalden stand blijven. De pasbeginnende zelfbouwer heeft echter de meeste kans van slagen bij toe passing van uitwisselbare spoelen en ln mijn veeljarige ondervinding heb Ik nog geen toestel met vaste ingebouwde spoelen gezien, dat in alle opzichten hiermede te vergelijken was. Een uitzondering maak ik natuurlijk voor de fabriefcstoestellen. De moeilijkheid zit In de hooge el9chen welke men hier aan een apapraat stelt, n.1. ontvangst van korte- en lange golf sta tlons en selectief. Is men tevreden óf met de korte- óf met de lange golf (zooals ln Amerika b.v.), dan gaat het, doch belden geeft moelelijkheden. Indien de spoelen voor korte en lange golf bij elkaar staan geven de niet in gebruik zijnde spoel- gedeelten verliezen, wat vooral de seleo- Mviteit vermindert. Bovendien onder vindt men bij wisselstroomvoeding moei lijkheden met de oapacitleve terugkoppe ling, waardoor bijna steeds een bromge luid ontstaat. De zelfbouwer doet het dus voorloopig nog het beste met uitwissel bare spoelen, wat eenvoudig is en goedkoop. BADIO-NÏEUW8. NIEUWE TELEFUNKENLAMP BES 044. Door Telefunken wordt een nieuwe lamp in den handel gebracht, en wel de schermroosterlamp RES 044. De meervoudige H. F.-ver«terklng stuit Ingevolge de inwendige capaciteit tusschen rooster en anode der H. F.-lam- )en op moeilijkheden, daar de genereer- neiglng door bijzondere hulpmiddelen moet onderdrukt worden. De totale ver sterkingswerking van een lamp kan slechts dan verkregen worden, wanneer iet gelukt de rooster-anode-capaclteit zoo ijoed als geheel op te heffen. BIJ de ïieuwe Telefunken schermroosterlamp is iet lampBysteem zoodanig opgebouwd, dat tusschen stuurrooster en anode zich een schermrooster bevindt, hetwelk tot taak heeft, de beïnvloeding van het stuur rooster door de anode op te heffen. Door deze constructie is het mogelijk gebleken lij de RE8 044 de rooster-anode-capacl- teit tot 0.09 c3I. terug te brengen, welk iietal door geen lamp van ander fabrikaat wordt behaald. De versterkingsfactor van deze lamp is 500, waardoor de inderdaad verkrijgbare versterking per versterker- rap ongeveer 100- 120-voudig is, ln ;egenstellirg met 8-voudige versterking bij gewone lampen, Eén schermroosterlamp vervangt dus n haar werking minstens een tweetraps F.-versterker. Daarbij is de construc tie vun het toestel veel eenvoudiger, door dat neutrodynlsatie kan achterwege blij ven. Wy maken er echter uitdrukkelijk op merkzaam op, dat, waar bij gebruik van de scherm-roosterlampen de versterking als het geheele patent-bezit, alle resulta ten van jarenlange onderzoek ngen, en alle vruchten oogst van moeilijken en de r.dlo-l«taiA van den knalvonkzender tot de hoog. frequent-machine; van de Liebenlamp tot den, de geheele aard.eAnom8Pa//"e"dfn kortegolfzender; van den „I ritter tot den modernen, hoogstbetrouwbaren rich- tingzoeker. Teekenend voor den naam ie, dat toen in Duitachland de omroep populair werd, on de radio onder het bereik kwum van het groote publiek, dat publiek niet sprak van radio-ontvangtoestellen, maar van Telefunken-ontvangeral Zóó innig zijn Telefunken en Radio samengewevenl BERLIJN-BUENOS AIRES PER RADIO. Triomf van de Dnltsche Radio techniek. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van Telefunken, eon der grootste radio-concerns ter wereld, werd te Her- HJn een feestbanket gegeven, wuaraan door een Belect-gezelschap werd deelge nomen. Aan ongeveer 600 vooraanstaande per sonen op het gebied van handel en in dustrie, techniek, wetenschap, diplomatie, enz., was te dezer gelegenheid een zeer bijzondere verrassing bereid. Bij elk cou vert was nl. een telefoontoestel geplaatst, waardoor het allen aanwezigen mogelijk was, mede te luisteren naar «en draad loos-telefonisch gesprek tusschen Berlijn en Buenos-Alres. Kort nadat het diner was begonnen klonk een gong, en onder ademlooze stil te werd het licht in de groote zaal ge dempt. Toen luisterden de 600 gasten al len tegelijk naar een radio-telefonisch gesprek tusschen den directeur-generaal van Telefunken, Graaf von Arco, te Ber lijn, en den gezant van Duitschland ln Argentinië, den heer Bluecher, welke laatste de Jublleerende maatschappij zijn gelukwenschen aanbood. Als zendstations deden hierbij dienst de nieuwe 20 K.W. kortegolfzender op 16 M. golflengte te Nsuen aan Duitsche zij de, en Monte Grande bij Buenos Aires voor Argentinië. Als ontvangstations fungeerden Villa Ellza en Geltow bij Berlijn, respectieve lijk voor Argentinië en voor Duitsch land. In de geschiedenis der radlo-technlek was het nog niet voorgekomen, dat 500 personen tegelijk luisterden naar een radio-gesprek over een afstand van ruim 12.000 K.M. Telefunken heeft ln deze de prlmeurl tijgt, ■erkri ook voor afstemmlddelen tot het verkrijgen van een behoorlijke selectivi teit moet gezorgd worden. De schermroosterlampen kunnen niet n normale ontvangers zonder meer ge- jruikt worden. Speciale schakelingen en bijzondere afscherm-maatregelen zijn noodig om de maximale versterking uit dezo lampen te kunnen halen. In het bij zonder moet de aandacht gevestigd wor den op oen afscherming tusschen rooster en anodenkring. Belangrijk is ook een zorgvuldige overbrugging der batterijen. Voorts moet ervoor gezorgd worden, dat zijn als Gloelspanning 8,5 tot 4 Volt. Gloeistroom 0,08 Ampère. Anodespanning, maximaal 200 Volt. ochermrooaterspannlng, maximaal 100 Volt. Steilheid 0,4 Milliampère per Volt Versterkingsfactor 500. Inwendige weerstand c.a. 700.000 Ohm. Als sokkel is gebruikt de genormali seerde Europa-sokkel, waarbij aan den anodeatekker het schermrooster ligt, terwijl de anode aan de klem op den top der lamp is aangealoten. TELEFUNKEN'8 ZILVEREN JUBILEUMI Vijf en twintig Jaar Telefunkenl beteekent tevena vijf en twintig NED. OOST-INDIE EN ITALIË. De Romelnache correspondent van het Hbl. meldt <Ld. 11 Juni aan zijn blad: Sedert eenige» laren verachynen her haaldelijk in de Itallaansche pers artike len betrekking hebbende op onze over- zeeache bezittingen. In den regel la de toon dier opatellen voor ona gunstig te noemen in zooverre ons koloniaal beleid wordt geprezen, doch niet zelden wordt tevens uiting gegeven aan zekere gevoe lens van naijver, die allesbehalve gerust- stellend zijn. Toen ln een vooraanstaand Italiaanaoh tijdschrift, de „Idea Colo- nlale", nu ongeveer een Jaar geleden een artikel verscheen, waarin een volled'g plan tot exploitatie van Italiaanache zijde \an het eiland Borneo werd ontwikkeld, heeft men het van Nederlandsche zijde noodig geoordeeld den Italianen eenlge voorlichting te geven omtrent de betee- kenjs van ona koloniaal bezit en de wer kelijke mogelijkheden, die voor het Ita- liaansch initiatief in Indië bestaan. Dit Seschiedde ln een publicatie van prof. odée Molsbergen, landsachivaria te Ba tavia, versohenen in het üjdsohrift Hl- vista Coloniale". Ongetwijfeld heeft dit artikel ten deele doel getroffen, doch de termen, waarin het gesteld was, waren er op berekend niemand te kwetsen. Het blijkt nu, dat niet overal de eigenlijke bedoeling werd begrepen. inderdaad vinden wij in de „Piccolo" en de „Giornale d'Italia" van heden een uitvoerig verslag van de reis van twee Itallaansche prinsen, prins Rudolfo del Drago en prins Girolamo Rosplglioti ln Sumatra. In dit verslag, door den prins del Drago zelf geschreven, leest men na een passage betrekking hebbende op de rijke petroleumbronnen van Sumatra het volgende: „Sumatra, grootendeels nog onbekend, is dus rijk aan petroleum.... waarom bezitten wij Italianen niet een Sumatra of desnoods een Borneo! Waar om moeten al die rijkdommen behooren aan dat eene volk, dat, gezien de onmete lijke uitgestrektheid, in de materieele on mogelijkheid verkeert, ze behoorlijk te explolteeren? Wat heeft Holland gedaan Dat Ifi&r zoo'n toestel na te bouwen en verwacht Duitache radio-techniek. Want" hier doet met dat het apparaat er van binnen;zich het zeldzame geval voor, dat één aoo ingenieus uitziet, Door bijzondere Maatschappij ln handen haait zoo goed gulden op acht lire weten te brengen!" Ziedaar de woorden van een Itallaansoh prins, die naar uit zijn schrijven blijkt, van de zijde der autoriteiten zoowel op Java als Sumatra met de grootste voorkomend heid Is behandeld en overal steun heeft go- vonden. Te ernstiger la de zank, daar deze prina tevena zich schijnt te hebben onledig gehouden met het opriohten van een „Fas- cio all' Estero" te Batavia. Ingezonden mededeellng. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 o* Kiespijn-Tabletten 30 Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 01 Maag-Tabletten 76 ot Bij Apoth. en Drogist*11 vvmiv- FUT ugeBieniaen anoaeKring g mogelijk demping optreed De gegevens voor de RES 044 z vol Kt: i

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2