ZEEP GEMENGD NIEUWS dacht besteed worden aan het onderzoek uuur de aanwezigheid fan verHChillende parasieten en het vernietigen hiervan, enz. Do min. vestigt verder de aandacht op de economische zijde en op een betere uitvoering der Vleeechkeuringswet bij centralisatie der slachtingen. Gaan gemeenten hier niet toe over, dan zal het aantal gemeentelijke ambte naren, met de keuring belast (keurlngs- veeartsen en hulpkeurmeesters) grooter moeten zijn dan bij centralisatie. Bovendienop grond van het bepaalde bij artikel 12 der Vleeschkeurlngswet worden bij algemeenen maatregel van bestuur elschen gesteld, waaraan slach terijen, enz. zullen moeten voldoen. Nu is het een bekend feit, dat het overgroot deel der privé-slachterljeu meer of minder te wenschen overlaat wat betreft de hy giënische elschen. Tot zoover wat de circulaire van den minister betreft. Het hier ter sprake zijnd onderwerp l.oudt ons niet van vandaag of gis teren bezig, zeggen B. en W. in hun prae-advies verder. Al vrij spoedig na de plaatsing van de Vleeschkeurlngswet ln net Staatsblad had tussohen den In specteur voor de Volksgezondheid, Dr. 8. G. Zwart, en ons Ooilege een bespre king plaats omtrent de oprlohting van een openbaar slaohthuis, dooh de kwestie was niet zoo dringend. Zoo langzamer hand is dit evenwel anders geworden. DeuitvoeringBvoorsohrlften hebben 1 Juni 1027 kracht van wet gekregen en op een beslissing ln de een of andere richting heeft de Minister al eenlge malen aan gedrongen. In verband hiorraede hebben de Di recteuren van den Vleeschkeurlngsdlenst sn van Gemeentewerken een rapport uit gebracht voor het bouwen van een slaoht- en koelhuis. Dit rapport is o.m. een onderwerp van bespreking geweest in een geoombineerde vergadering der Oommissiën van Bestand voor Publieke Werken en voor het Grond- bedrijf. Deze vergadering acht bet met| ons en ook met de belde Directeuren gewenscht dat voor de voorbereiding en uitvoering der plannen bijstand wordt verleend door een speciale deskundige op dit terrein. Door ons zijn hierover bereids onder handelingen gevoerd met Ir. p. J. Mink te Haarlem, die over een rijke ervaring op dit terrein beschikt en die bereid is te advlseeren, tegen een honorarium van f 4000.welk bedrag beperkt blijft tot f 600.als de bouw niet mocht doorgaan. De bouwkosten en de kosten van in richting van slacht- en koelhuis worden zulks in afwijking van het in bedoeld rapport genoemde cijfer begroot op f 262.000.welk bedrag npar wij mee- nen nog al aan den hoogen kant is, zoo- dat wij van oordeel zijn dat voorloopig, ook ten aanzien van een te sluiten geld leening, een som van rond f 200.000. als stichtingskosten kan worden aange nomen. B. en W. stellen den Raad thans voor: 1. In beginsel te besluiten tot de op richting van een slacht- en koelhuis; 2. Aan te wijzen tot adviseur voorden bouw, enz. den heer Ir. D. J. Mink, over eenkomstig de door hem gestelde voor waarden. Lichamelijke oefening. B. en W. hebben tot den Raad een schrijven gericht, waaraan het volgende is ontleend: Zooals wij U reeds bij Bijlage III (1027) mededeelden, is de gemeente verplicht onderwas in de lichamelijke oefening te doen geven. Als eerste maatregel om daartoe te komen besloot Uwe verga dering op 18 October 1027, overeenkom stig ons voorstel, tot den verbouw van het gymnastieklokaal aan de Hoofdgracht. Het tweede puut, dat voor deze aange legenheid om oplossing vraagt, is de kweBtle van de leerkrachten, die het onderwijs aan de leerlingen zullen hebben te geven. Op grond van het groote verschil, dat bestaat tussóhen het examenprogramma ▼oor het oude en dat voor het nieuwe vak j., zal n.1. het overgroote deel van bet thans ln functie zijnde personeel zonder meer niet in staat zijn het onder wijs in vak j. naar het nieuwe programma te onderwijzen. Twee wegen kunnen worden gevolgd om tot de gewenschte oplossing te komen, n.L het aanstellen van één of meer vak onderwijzers of het instellen van een invullenden cursus voor de bezitters van de oude acte j. Indien tot de aanstelling van een vak onderwijzer zou worden overgegaan, zou niet alleen de jaarwedde van dien onder wijzer voor rekening der gemeente ko men, maar zou bovendien door de ge meente aan de besturen van bijzondere scholen, Indien deze vakonderwijzers in dienst zouden hebben, eenzelfde bedrag per lesuur moeten worden vergoed. Waar alhier 7 bijzondere lagere scholen zijn, zou het dus kunnen voorkomen, dat de gemeente bij de aanstelling van een vak onderwijzer voor de gewone lagere scholen 8 maal de jaarwedde van die leerkracht zou moeten betalen. Waar dit naar onze meening voor de gemeente-flnanciën te bezwaarlijk worden zou, hebben wij gemeend de oplossing in de tweede door ons genoemde richting te moeten zoeken. Nadat aantal leerkrachten, dat voor bedoelden cursus in aanmerking wenscht te komen bedragende 40 bekend was en er dus op dat punt zekerheid bestond, dat de cursus zou kunnen door gaan, kwam het ona gewenscht voor ook het onderwijzend personeel van de bijzon dere scholen in de gelegenheid to stellen aan den eventueel in to stellen cursus deel te nemen, met het gevolg, dat thans in totaal 66 personen daarvoor in aan merking wenschen te komen. Wij zijn, daarna in onderhandeling ge treden met den heer Blere, die zich be reid verklaarde de leidiog op zioh te nemen. Ingezonden Medodecllnfl. In Den Haag wedijvert alles met elkander om soo schoon en helder mogelijk voor den dag te komen. De straten, pleinen, gebouwen en woonhuizen, alles maakt een zeer gunstlgen Indruk. c Het is naar de meening van den a.s. leider niet mogelijk .alle deelnemers (neenisters) ln één cursus te vereenigen, zoodat splitsing zal moeten plaats hebben. Wij zouden hiervan gebruik willen maken om een afzonderlijken oursus voor dames en een afzonderlijken cursus voor heeren in te stellen. Wat het aantal deelnemers betreft, bestaat hiertegen niet het minste bezwaarbet aantal dames zal n.1. bedragen 24 en het aantal heeren 81. De cursus zal, Indien elke week twee lessen van 2 uur worden gehouden, zes maanden duren. De practische lessen zullen zoowel in een lokaal als op het veld worden gegeven. Voor het lokaal kunnen wij de beschikking verkrijgen over het gymnastieklokaal aan de Hoofd gracht, terwijl nog onderhandelingen worden gevoerd met de Voetbalvereeni- glng „Helder", ten einde de beschikking te verkrijgen over het sportterrein aan den Bolweg. Wij stellen ons voor den cursus reeds op 2 Juli a.s. te doen aanvangen. Er zal dan gedurende de maanden Juli, Septem ber en October nog voldoende gelegen heid bestaan om van het veld gebruik te maken. De noodige voorbereidingen om den cursus op genoemden datum te kunnen doen aanvangen, zijn bereids door ons getroffen. Voor wat de kosten betreft, kunnen wij U het volgende mededeelen: De leider wenscht voor zijn bemoeiingen een vergoeding te ontvangen van f 600. voor eiken cursus, een bedrag, dat o. i. in verhouding tot het salaris aan de U.L- School niet te hoog is. Verder zal het noodzakelijk zijp eenig stortmateriaal en voor elk der.deelnemers(neemsters)een boekje, getiteld: „Het Bewegingsspel", aan te schaffen, waarvan de kosten wor den geraamd op f 460.ln totaal. Het heffen van een cursusgeld komt ons niet gewenscht voor, omdat de cur sisten den cursus geheel ln het belang van het onderwijs volgen. Voor het bezit der acte J. toch ontvangt het onderwijzend personeel niet de minste vergoeding. In verband met het vorenstaandestellen wij U voor tot het instellen van den hier boven bedoelden cursus over te gaan en ons het daarvoor benoodigde oredlet te willen toestaan. Wij teekenen hlerby nog aan, dat de Inspecteur van het Lager Onderwys ln de Inspectie Helder en de Commissie ▼au Bijstand voor het Onderwijs zioh met het bovenstaande geheel kunnen veree nigen. Verordening op de Winkelsluiting. In de vergadering van 18 Maart 1028 werd aan het college verzocht met een voorstel te komen tot wüziglng der ver ordening op winkelsluiting ten aanzien van de sluitingsuren der barbiers- en kapperszaken. Voortaan zullen volgens de concept verordening de barbiers- en kapperszaken op de werkdagen der week één uur vroeger moeten sluiten dan de overige zaken in de gemeente, terwyi eerstge noemde zaken des Zondags gesloten moeten zyn. De commissaris van politie kan zich met de bovenbedoelde wyzlglng der ver ordening, volkomen vereenigen. Hy geeft echter in overweging om de verordening, die thans uit drie deelen bestaat, in haar geheel opnieuw vaBt te stellen. B. en W. kunnen niet met de zienswyze van den commissaris ten deze geheel vereenigen, omdat één enkele verordening inderdaad in de praktyk beter te han- teeren is dan wanneer de daarin behan delde stof opgenomen zou zpn in een viertal wyzigings-verordeningen, en stel len den raad voor de verordening opnieuw in haar geheel vast te stellen. Binnenland. DE RECHTZAAK TEGEN DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Dinsdag hield de Amsterdamache recht bank voor de vyfde maal zitting om te trachten licht te brengen ln de manipu- latiën van de directeuren der Veendam- mer Hypotheekbank. Thans was de eer ste, die gehoord, werd, de te Parys woon achtige oud-mededirecteur der bank, de heer Meynema. Hy wen} half December als zoodanig aangesteld, en dacht ln een regelmatige zaak te komen, doch hem bleek, dat de boeken tot half Juni waren bygehouden, en dat er veel achterstallige rente was. Toen hy er op aandrong de rente te Innen, zelde zyn mede-directeur Möhrlng, die thans terechtstaat, dat dit niet ging, omdat de hypotheken «sn Kok verkocht waren. Dess hese Meynema heeft een onderhoud gehad te Antwerpen met Llebermann, mr. van Glgch en mr. Schürmann; hy kreeg den Indruk, dat men iemand zocht, die geen verstand had van zaken en dien men directeur wilde maken. Llebermannn heeft hem gewaar schuwd maar weer liever naar Parys get. woonplaats terug te gaan: 't Is zoo'n vleze boel, zei Llebermann, en nla u weer naar Parys teruggaat, la er wel ergens een goede bankrekening voor u. Get. Is naar Brussel gereisd,- omdat hy bang was, dat Llebermann er met dep bult vandoor zou gaan. De boeken wezen uit, dat de „Veendam- mer" wegens deposito van de Disconto- bank voor Credletlnatelllngen rond 4 mll- lloen te vorderen had. Toen werd mr. De- nekamp ln December directeur der Dis- contobank en Llebermann kreeg twee mlllloen. Get. was overtuigd, dat de Veen- dammer nog wel te saneeren was. De president: Wist men wel wat sanee ren was? Getuige Meynema: Men schermde altyd heel erg met dat woord', maar niemand deed eigeniyk wat. Get had in een eerste onderhoud 01/, ton voor de bank ge vraagd, voor de eerste uitgaven; Lieber- man wilde een ton geven als men hem niet meer lastig viel; mrs. van Glgch en Schürmann hadden zich tenslotte boos ge maakt en legden hem vier punten ter tee- kening voor. Get zou, Indien hy deze ge- teekend had, geen enkel verhaal meer hebben gehad op de Dlsoontobank. Deze getuige doet belangrijke en be zwarende verklaringen; 'zoo verhaalt hy, dat boekingen der plaatshebbende trans acties niet geschiedden, dat de heer Schim van der Loeff hem vertelde, dat zoowel mr. Schürmann als mr. van Glgch leder een ton van Llebermann hadden ontvan .gen en voorts mr. Spaargaren van Lieber- g van 1V, ton. Op het oogenblik zyn curatoren, naar mann een leenliu zou graag willen weten wat de portee van die vraag lfl.". Als men hem ondervraagt over de vergaderingen der directie, brengt hit de heele rechtbank aan het lachen door de mededeellng: „Als ik op een ver gadering kwam, was het voor my: daar heb jo een stoel, een tafel en mr. van Glgch" - De heer Meynema zal Donderdag ver der wordert verhoord. Als getuige zal nog worden gedagvaard de heer Kloppenburg. Ben aooountant doet voorts mededee- llngen over de gevoerde besprekingen tot verkoop vfln de „Veendflimner Zyn san* vankeiyke bezwaren, dat er geen tegen waarde was, zyn weggevaagd doordat mr. Schürmann en van Glgch de zaak ln handen hadden. Tenslotte werd een schyncontract opgemaakt, waarin o.a. Sirake was van twee mlllloen contanten, e er nimmer geweest zyn. Dit contract is tenslotte door get. geteekend. Mr. van Glgch zelde tegen hem: al maak je nog zooveel chicanes, de zaak gaat toch door! Mr. Schürmann heeft nimmer aangedron gen op het sluiten van het oontraot, dooh ook geen tegenwerpingen gemaakt. Uit het verdere verhoor valt te vermel den, dat get. Spanjersberg, een der oom- missarlssen van de „Veendammer", die de notulen maakte van een aandeelhou dersvergadering, waaruit tydens de zit ting gedicteerd wordt, mededeelde, dat de overdracht aan de Disoonto Belegglngs- maatschappy tydeiyk zou zyn en men be sprekingen hield omtrent een Duitsche combinatie. Woltman Sr. heeft niet beter geweten of de „Veendammer" zou in de Atlas-Hypotheekbank worden opgenomen. Er worden daarna nog employés van de Veend. gehoord betreffende de trans- aotles der Bank, dooh heel veel nieuws brengt dit alles niet meer. Donderdagmorgen voortzetting. DE VELDWACHTER VAN WIJDENE8 VRIJGESPROKEN. De gemeenteveldwachter van Wydenes, tegen wlen het OJd. voor veertien dagen een gevangenisstraf van vyf maanden had geëlscnt wegens verduistering van tweemaal 8.60 In 1024 gepleegd, is door de rechtbank vrygeaproken. Verdediger ln deze zaak waa mr. Belonje, uit Alk maar. JEUGDIGE BOEFJES TE GRONINGEN. De recherche te Groningen heeft Za terdag de hand gelegd op een 12-tal boefjes, die heel wat diefstallen uit een mededeellng van een hunner biykt, met dezen mr. Spaargaren aan het onderhandelen over teruggave van deze anderhalve ton, waarin mr. 8. wat een wonderl biykbaar niet veel zin heeft. De heeren Woltman, zegt get. verder, kwamen te laat tot inzicht. Op den dag van het faillissement hadden ze ongeveer 2 mlllloen by zich, maar toen w&9 het te laat. Get. opmerkingen zijn niet van hu mor ontbloot; als mr. Kokoaky hem een vrasg stelt, antwoordt hy: „houd u my tan goed», maar ik ban gaan advocaat an op hun kerfstok hebben. Het waren voor» □ameiyk pakhuizen, welke zy tot operatie terrein kozen. Een daarvan is onder den rook van het hoofdbureau van politie gelegen. Zy kaapten daar chocolade en andere snoeperyen. In een vergaderlokaal achter het Academisch Ziekenhuis had den zy alle ruiten vernield en een ware ruïne aangericht. Het betreft hier kna pen, van wie de oudste twaalf en de jongste zee jaar is. Enkelen hunner had den al eerder met de politie kennis ge maakt. Proces-verbaal is opgemaakt. ZIJN MEDEMINNAAR GEDOOD. Omtrent het liefdesdrama by Waalwyk, dat wy ln ons nummer van Dinsdag ver melden, weet de Telegr. nog het volgende mede te deelen: Het slachtoffer kende reeds van zyn kinderjaren af de 10-jarige dochter van den welgestelden landbouwer O. M De ouders van het meisje, alsmede verdere bloedverwanten, vooral een zwager, ver zetten zioh echter krachtig tegen een verloving met Van 'T. Eenigen tijd geleden verloofde het meisje zich, waarschyniyk wel op aan drang van haar familie, met den 80-jarigen H. v.'ult Andel. Van T. was dit een doorn ln het oog en reedt eenmaal was hy met zyn medeminnaar handgemeen geweest. Zondagavond half 0 ontmoette hy het meisje met V. op l)e Hoef. Het duurde niet lang of belden kregen ruzie. Eens klaps trok V. zyn mes en stak met kraobt ln het hoofd en daarna ln de bardstreek van Van T. De jongen zeeg hevig bloe dend voor de voeten van het meisje, dat luid gillend naar hult lisp, ineen. De dader ging zichzelf bij de politie aanmelden. Het ia mogeiyk, dat hy uit vreee heeft gehandeld. Uit het door de politie geetelde onder zoek bleek, dat het slachtoffer geen mea of eenig ander wapen by zich droeg. V. staat gunstig bekend. DOODGEVALLEN. De timmerman G. K. uit Schiedam is aan boord van het by de Rotterdamsche droogdokmaatschappy aan de Heijplaat te Rotterdam liggende stoomschip Nebraska in het 91/, M. diepe ruim gevallen. Met een schedelbreuk is hy naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd. By aankomst aldaar bleek hy reeds te zyn overleden. DIERENMISHANDELING. De politierechter te Zwolle heeft Dins dag Van L., een Jongen boer van het Kamperelland, wegens dierenmishande ling veroordeeld tot 1 maand gevange nisstraf. De man had zyn hond by de ooren genomen, rondgezwaaid en eenl- Ïe malen tegen een paal geslingerd, egen een ryksveldwachter had hy ge zegd: „Ik mag met myn eigen hond doen, wat ik wil". OP EEN TREIN GESCHOTEN. Toen Maandagavond trein 1110 uit Am- aterdam aan het station Lelden aankwam, heeft een reiziger aan den atatlonachef aldaar kennis gegeven, dat even voorby Haarlem op den trein was geschoten. De kogel doorboorde de ruiten van een He klas coupé, zonder een der Inzittenden te treffen. De stationschef berichtte het geval eau de politie te Haarlem, die een onderzoek heeft Ingesteld, tot heden ion- der resultaat. - i

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6