duinen een z.g. „poststation" te krijgen. Het gras tusschen de steenen nabij de villa's voorkomt verstuiving, waarvan men in den beginne veel last had. Medege deeld wordt nog, dat door deHuisvrouwen- Vereeniging gevraagd is een paar manden op het strand te plaatsen, teneinde daarin afval, papier, schillen e. d. te deponeeren. Voorts bepleit de heer Nypels verbetering van de startplaats voor de bussen; zij moeten thans door het zand rijden, hetgeen erg lastig is. Zooals gezegd, zal aan al deze zaken aandacht worden besteed; vele ervan behooren bij het gemeentebestuur thuis en zullen door wethouder Bok iD het College ter sprake worden gebracht. Ten opzichte van de mededeeling en vraag betreffende het verhuren, merkt de heer Nypels op, dat dit jaar de huur niet zoo vlot verloopt als anders. Het is evenwel een algemeen verschijnsel, dat zich overal in den lande voordoet en behoeft als zoodanig dus niet al te zeer te verontrusten. We hebben 8 achtereen volgende slechte zomers gehad en ook zou, volgens de betrokkenen, de Olym pische wedstrijden te Amsterdam er schuld Han zijn, die nu velen naar A'dam trekken, die anders naar badplaatsen gaan. Toch is de verhuur te Huisduinen, hoewel minder goed dan andere jaren, niet slecht te noemen. Er zijn evenwel altijd open plekken in die verhuur-hiaten, waardoor een woning soms 7 of 14 dagen leeg staat. Het zou goed zijn daar eens aandacht aan te schenken door misschien aan plaatsgenooten tegen zeer vermin derden prijs de gelegenheid te geven tijdens die perioden een woning te be trekken. Tot nu toe worden tijdens het hoogseizoen alleen huurders van elders toegelaten. De heer Biersteker antwoordt, dat de volle seizoenstijd thans geheel bezet is, doch dat dit punt onder de oogen zal worden gezien. DE A.S. KERMIS. Nog slechts een korte tijd scheldt ons van de opening der jaarlijksche kermis, die weder een week lang haar genoegens biedt aan de bevolking. In tegenstelling met andere jaren heeft men ditmaal alle vermakelijkheden geconcentreerd op het Westplein, zoodat het Havenplein, waar de kermis meer en meer verliep, voortaan heeft afgedaan. Het kermisterrein strekt zich nu uit van het Westplein tot aan Casi no, terwijl ook weder, evenals voor enkele jaren, de ingang van het Singel bebouwd is met kermisvermakelijkheden. Dat deze carousselhouder Janvier, behoeft geen be- nieuwe regeling naar den zin is van den toog. Al jaren lang was deze bezig zijn plaats op het Havenplein in te ruilen voor een op het Westplein en dit is thans een feit geworden. Daarentegen verviel na tuurlijk 4e plaats voor de vermakelijk heden, die er tot nu toe gebruik van maak ten. Of deze nog elders een plaats heb ben gekregen, valt op het oogenbllk, waar op we dit schrijven nog niet te" zeggen. Op het Westplein nabij den Singel heeft de groote Wembly Attractie van Q-ebr. Hommerson een standplaats gevonden. Eén der modernste amusements-inrlch- tlngen, plaatsbiedend aan circa 2000 per sonen, met speciale tribunes voor toe schouwers. Het is een reusachtige glij baan met aangename verrassingen. Het interieur is heel aatdlg, terwijl lederen avond- zioh een saxophone-band laat hooren. Wij hebben een agenda opgemaakt voor de verschillende voorstellingen, uitvoerin gen, enz., welke hier van Zondagavond af kunnen worden bijgewoond. In „Casino krijgen we de vier eerste dagen (inclusief morgen, Zondagavond) de revue „Hoera i Olympiadel" In de schouwburgloge op het N. Kerk plein wordt Zondag en Maandag de Jor- daanschets „Op Hoop van Zegen" ge geven. Voor deze alsook voor de revue in Casino kunnen wij verwijzen naar de be reids in vorige nummers verschenen kri tieken van elders, en naar de advertenties, die nadere bizonderheden geven. Dinsdag cn Woensdag komt het gezelschap Bouber in dezelfde tent met het stuk, aangekon digd als een „spel van huiselijk lief en leed van den hedendaagschen tijd" is meer bekend onder den titel ,,'n Huishouwe van Jan Steen". De verandering van titel is geschied, naar ons de schrijver, de heer Joh. Elseneohn mededeelt, omdat het pu bliek uit de oorspronkelijke benaming con cludeerde, dat het een minderwaardig alle gaartje was. Wij kunnen niet zeggen, dat wij de naamsverandering een gelukkige vinden, maar in ieder geval is het hier ver toonde geen stuk van minderwaardige kwa liteiten. Dat hebben trouwens de in ons blad reeds afgedrukte oritieken voldoende bewezen. Na Woensdag wordt in deze tent door de Rotterdammers onder Jules Verstraete een alleraardigst bliispel gegeven, getiteld „De Meneer van vijf uur". Elders in dit nummer laten wij hieromtrent eenige kri tieken volgen. In het Scala-theater komt de vier eerste dagen der kermis (inclusief morgen, Zon dag) een gezelschap van Rotterdam met een z.g. „klein" programma, nl. eenige kleine eenacters, afgewisseld met cabaret Ook over dit troepje bereikten ons uitste kende recensies, zooals de lezer hieronder zal zien. Tenslotte in het laatst der week in Tivoli wederom het gezelschap Faveur. Wij komen hierop in ons volgend nummer nader terug, daar ook hieromtrent ons kri tieken ten dienste staan, ofschoon dit ge zelschap voor den Helder geen aanbeve ling meer van noode heeft. Verder hopen wij, dat beide belangheb bende partijen: het Heldersche publiek eenerzijds, de kermismenschen anderzijds, een „goede" kennis mogen hebben in den volsten zin des woords. Als het weer mee helpt, is het al veel gewonnen. KERMIS-AGENDA. fezelschap, dir. Schakels. Opvoering van e revue „Hoera, Olympiadel" Sijzen f 1.25, 1.—, 0.75 plus rechten. Plaatsbe spreking dagelijks van 8—5 uur. Van Donderdagavond af eerste-rangs- tooneelvoorstellingen, door „Het Vereenig- de Tooneel" van den Kon. Schouwburg te 's-Gravenhage. Scalai-theater. Van 1 t/irn 4 Jul twee kluchten afgewisseld met cabaretvoorstellingen. Over dit gezelschap schrijft de pers unaniem gunstig. Ben Leidsch blad schrijft omtrent de klucht „Dito met een Sterretje": Het volgende betreft „Moeder Prute man", het tweede der op te voeren stuk ken: Ook de stoomcaroussel van Janvier is weder vertegenwoordigt, natuurlijk. De naam Janvier heeft mettertijd een eigen vermaardheid gekregen. Een nieuwe spe ciale attractie heeft de he3r Janvier aan zijn caroussel verbonden, een z.g. humo ristische golfbaan. Een caroussel in het klein, waarvan de vloer geregeld in gol vende beweging is en daardoor tot aller lei humoristische buitelingen en zwen kingen Aanleiding geeft Men doet echter het beste zelf eens te gaan zien en zich te overtuigen, het is ook voor toeschouwers een kluchtige vermakelijkheid. Ook de schooljeugd vergeet de heer Janvier niet, evenals vorige jaren is er Woensdagmid dag draaien met speciale attracties voor de kinderen. Verder zijn er de schuitjes- en f ietsschom mel van Van Dam, het bekende Lunapark, en dan, voor het eerst op deze plaats, de caroussel van Janvier. De heer Janvier heeft dit jaar een nieuwe attractie be dacht, namelijk een humoristische golf baan, de clou der kermis. Aan de over zijde, op het Singel, staat een luchtschom- mei. Op het kermisterrein langs den Kanaal- weg vinden we vele oude bekenden terug. Natuurlijk onzen stadgenoot Laan, die al in dichtregelen bekendgemaakt heeft, dat hij ditmaal niet bij de Postbrug komt te staan, maar toch een plaatsje krijgt op den Kanaalweg. Verder de bekende paling- kraam van Balm, het oude adres voor de beste paling, terwijl natuurlijk ook de heer Loggen met zijn wafels niet ontbreekt. Het is bekend, dat ook in het gebouw U.S. O. gelegenheid is dit heerlijke, specifieke kermisgebak te gebruiken, terwijl voorts bestellingen aan huis worden bezorgd. Ver- schillende plaatselijke banketbakkers maison van Alphen, de firma Vis heb ben een ijssalon ingerioht, waar men zich met overheerlijk vanille-ijs kan verfris- schen. Een oude bekende, de Russische emi grant, ex-kolonel Klimenko van het voor malige keizerlijke Russische leger, die een getrouw bezoeker is van de kermis, komt weder met zijn bescheiden kraampje, waar .3; ?en,keui" van artistieke en fraaie Rus- Eï® ^""tyoorwerpen ten verkoop aan- fj* vond de heer Klimenko "«SS ^per"' en daar z«n artikelen «uT? j 00r Rusaen' en bestaande in uit de hand gesneden houten verbruiks voorwerpen (lucifersdoosjes, naalden kokers, sigaretten- en sigarenetuls, bon- bonnières e.d.) uiterst smaakvol en goed koop zijn, Is er geen enkele reden om hem ook au nist eenzelfde succes ts voorspel- Dinsdag en Woensdag. Ensemble Bou ber. Opvoering van het spel van huiselijk lief en leed van den hedendaagschen tijd in 4 bedrijven, „De hobbelende woon schuit", met zang en dans, door Joh. El seneohn. Prijzen 1.60, 1.25, 1.10, 0.90, 0.70, plus rechten. Plaatsbespreking dagelijks. Van Donderdagavond af de Rotterdam mers met „De Meneer van 5 uur". Van Donderdagavond af Variëté-gezel- schap Faveur. Schouwburgloge N. Kerkspleln Van Donderdag t/mi Zondag 2 Juli „De Meneer van vijf uur". WH laten hier, in aanvulling op het bo venstaande, eenige bizonderheden volgen omtrent bovengenoemde opvoering door het gezelschap Verstraete en Braaken- stiek. Het is een geestig Fransch blijspel in drie bedrijven, door twee der beste Franache blijspelschrijvers, Pierre Véber en Maurice Hennequin, en maakt overal in het land. volle zalen. De volgende dames en heeren treden er in op: Sophie Stein, Marle Braaken- siek, Mieke Vetstraete, Helene Plato, Ju les Verstraete. Charles Braekensiek, Ri- chard Flink, Adolf Rijkens, Peter Han- sen, Wouter van Riesen enz. enz. „De Meneer van 5 Uur" werd 2 maanden te Amsterdam, 4 weken te 's-Gravenhage, 8 weken in Rotterdam opgevoerd, en op de Groninger kermis was het trots de overgroote concurrentie avond aan avond uitverkocht Casino. Donderdag t/m Zondag 6 Juli „De Kat en de Kanarie". Het Vereenigd Haagsch Tooneel, dat vanaf Donderdag a.s. Casino bespeelt geeft den eersten avond een opvoering van het spannende sensatie-tooneelspel. .De Kat en de Kanarie". Met dit stuk had het gezelschap in den Konink. Schouw burg te 's-Gravenhage een zeer groot suc ces. Het Vaderland schrijft over de op voering ervan: GEMEENTERAAD. Vergadering van Vrijdagavond. Afwezig de heeren Grunwald met ken nisgeving, van der Vaart en Boogaard. Van den heer Grunwald is tevens in gekomen het verzoek om bijlage 62 der agenda aan te houden (voorstel tot wij ziging van de voorwaarden tot levering van electriachen stroom). Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, mededeelende daf N. van Engel zijn beroep tegen zijn ontslag heeft inge trokken. Aan de orde ia thans wederomhet voorstel tot vaststelling der 4e wijzigings- begrootlng, dienst 1927. Zooals in de raadsvergadering van Dinsdagavond was besloten, zouden de beide, door den Raad aangehouden pun ten: vaststelling der vierde wijzigingsbe- grooting, dienst 1927, alsmede het voor stel van B. en W. om over 1927 niet voor de bedrijven te reserveeren, worden ge- renvoyeerd naar een op korten termijn i.c. Woensdagmorgen uit te schrijven vergadering van de Commissie van Bij stand voor de Financiën. Aan het rapport van deze Commissie is het volgende ontleend: Als algemeene opmerking wenscht de Commissie als hare meening'uit te spre ken, dat het h.L niet aangaat den Raad ten opzichte van verschillende reeds ge dane uitgaven voor een feit te plaatsen, waardoor 's Raads budgetrecht wordt aangetast. Zij staat op het standpunt, dat een wijzigingsbegrooting slechts een for maliteit behoort te zijn en zaken dient te regelen, waartoe bij voorafgaande Raads besluiten is besloten. De Commissie heeft op de ingediende wijzigingsbegrooting verschillende op merkingen. Zoo wijst zij er o.a. op, dat het bedrag van 48000.— aan meerdere inkomstenbelasting moet worden vermin derd met een onbekend bedrag, hetwelk thans reeds 17.000.— bedraagt, voor kwade posten. Door den Raad is inder tijd de aanstelling van een derden man bij de vischafslag verworpen, doch de Commissie heeft nu den indruk, dat de uitgaven voor tijdelijk en los personeel de Indertijd voor deze derde kracht ge raamde onkosten overschrijden. Omtrent de Plantsoenen wordt opgemerkt, dat op een onderdeel 1000— minder is uitge geven, terwijl daarentegen de exploitatie kosten Donkere Duinen met 2000.— zijn overschreden. De overschrijding op den post Raadhulsverbouw acht de commissie zeer belangrijk en zij had wel verwacht, dat deze aangelegenheid eerder bij den Raad zou zijn ingebracht in den vorm Momenteel zijn de afschrijvingen nog hooger dan het bedrag der aflossingen, doch over eenige jaren zal het omgekeer de het geval zijn. Als men dan niet tijdig is gaan reserveeren, zal de noodzakelijk' heid zich doen gevoelen om de beschik bare middelen aan te spreken. Bovendien is een reservefonds noodig te achten om in bepaalde en onvoorziene omstandig heden een achterdeurtje te hebben, waar door het mogelijk zal zijn het bedrijf te helpen, zonder de begrooting in gevaar te brengen en de bedrijfsproducten duur der te moeten maken. De Commissie acht het juist thans hei aangewezen tijdstip om met reserveering een aanvang te maken, wijl de uitkom sten van den dienst 1927, zoowel tenge volge van de méér-opbrengst van de In komstenbelasting als van de méér-wins; der bedrijven, gunstig genoemd kunnen worden. De Commissie kan zich niet vereenigen met het in de vergadering gedaan voor stel om de reserveering uit te stellen tot de .behandeling der gemeente-rekening, omdat de reserveering h.i. niet afhanke lijk gesteld dient te worden van die uit komsten. Resumeerende stelt de Commissie voor de volgnos 866, 897o en 939 uit den L Jrvaau auu iii|<cuiauii in Uüll VUnil gen betreffen den kapitaaldients. 'Omtrent de reserveering uit de be drijfswinsten zet de Commissie haar standpiunt nader uiteen. Zij acht het zeer gewenacht om een aanvang te maken met eenige ceaerveerlng yoor de bedrijven. Kapitaaldienst te lichten en over te bren gen naar den gewonen dienst 1927; b. van de méér-winst der bedrijven 20 te bestemmen voor reserveering en de 4e wijzigingsbegrooting sluitend te maken door posten, die beneden de ge raamde uitgaaf zijn gebleven, alsnog in die wijzigingsbegrooting op te nemen. Omtrent deze voorstellen is nader prae- advies van B. en W. verschenen. B. en W. kunnen zich met de voorstellen niet vereenigen om de volgende redenen: Ten opzichte van het overbrengen van enkele posten van den kapitaaldienst naar den gewonen dienst handhaven B. en W. hun meening, dat deze uitgaven (verbetering van wegen en verbouw van woningen) inderdaad op den kapitaal dienst thuishooren. Wat het voorstel inzake reserveering voor de bedrijven betreft, meenen B. en W., dat het niet raadzaam is reeds thans een besluit tct reserveering te nemen. De argumenten, die de Commissie voor haar egenovergesteld gevoelen aangeeft, heb ben ons niet tot een andere opvatting ge bracht. Bezien wij ter verklaring van ons standpunt, die argumenten eens in de volgorde, waarin zij zijn aangevoerd. Ad L „Als men (dan) niet tijdig is gaan reserveeren, zal de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om de beschikbare mid delen aan te spreken." Ja, wij moeten dit grif toegeven, maar de beschikbare middelen zijn Inderdaad nergens anders voor bestemd, dan om te worden gebruikt voor 't doen van aflossingen, die nog moe ten plaats vinden, wanneer de afschrij vingen op de onderwerpelijke objecten reeaa hebben plaata gehad. En volgens de meening van verschillende deskundi gen zijn de afschrijvingen op onze bedrij ven zeer voldoende te achten. Ad 2. „Bovendien ia een reservefonds noodig te achten om ln bepaalde en on voorziene omstandigheden een achter deurtje te hebben, waardoor het mogelijk zal zijn het bedrijf te helpen, zonder de Degrooting in gevaar te brengen en de bedrijfsproducten duurder te moeten ma ken". t Zeker, het is goed om voor on voorziene gebeurtenissen een achter deurtje te hebben, maar dat hebben wij, als de nood aan den man komt, inder daad aan onze beschikbare middelen. Im mers komt dat onverwachte, dan kan ter voorziening in een geldelijke behoefte voorloopig uit die middelen geput wor den en later worden overwogen of aan vulling weder noodig is en, zoo ja, op welke wijze. Doch bij den tegenwoordigen financleelen toestand reeds nu door dik en dun te besluiten tot het vormen van een reserve, waaruit een denkbeeldig te kort zou kunnen worden gedekt, schijnt ons ongewenscht Ad 8. „De Commissie acht het julat thans het aangewezen tijdstip om met reserveering een aanvang te maken enz." enkan zich niet vereenigen met het in de vergadering gedaan voorstel om de reserveering uit te stellen tot de behan deling der gemeente-rekening, omdat re serveering h.i. niet afhankelijk gesteld dient te worden van die uitkomsten". Gelijk uit het door ons sub 2 aangevoer de reeds is gebleken, kunnen wij ons, vooral met het laatste gedeelte van het lier aangevoerde allerminst vereenigen, huilers, zoo meenen wij, zou Let niet ge tuigen van wijs beleid, wanneer men, in dien de toteal-uitkomsten van den dienst IÜ27 een tekort op zouden leveren, toch zou overgaan, om bij den tegenwoordigen belastingdruk en gegeven het feit dat de afschrijvingen voldoende zijn te reser- veeron. B. en W. willen met het vorenstaande niet zeggen, dat zij per sé tegen het ma ken van reserves zijn. Integendeel, wan neer de financieele toestand het toelaat zouden zij er voor kunnen gevoelen en daarom herhalen zij hun voorstel om met het nemen van een besluit In elk geval te wachten tot de totaal-uitkomsten van den dienst 1927 bekend zijn. Resumeertende stellen B. en W. den Raad nogmaals voor de vierde wijzigings begrooting 1927 vast te stellen, zooals zij bij bijlage 67 is aangeboden en ook hun voorstel bijlage 78 aan te nemen. Inmiddels hebben B. en W. een exem plaar van bijlage 67 doen wijzigen, zooals de Commissie van Bijstand voor de Fi nanciën dat wenscht en is dat gewijzig de exemplaar voor den Raad ter inzage gelegd. Bij onverhoopte verwerping van het voorstel, kan dan een besluit, over eenkomstig dat gewijzigde exemplaar worden vastgesteld. De heer De Zwart wil de verschil lende hierin genoemde punten afzonder lijk bespreken, n.1. reserveering en de overschrijvingen, waartegen de Voorzitter geen bezwaar heeft. De heer De Zwart ali nu het woord krijgende, houdt een uitvoerig technisch STSfiJS-i- postbestelling de «tukken ontving be- trukkinu hebbende op het thans aan ae orde zünde voorstel en van den inhond ï- b.d gennis genomen, bleek mj). de gemeente ünantiën wss terzijde ge legden dat dit door het College was ge daan op grond van twee overwegingen, en wel hierin bestaande dat het College wna«rvftfonds en omdat het college Slf^lHkbaar ook voelt, dat het daarin niet sterk staat - in tweede instantie zich beroept op den minder gnnstigen flnancieelen toestand in het algemeen. Daarbij heeft het College dankbaar ge bruik gemaakt van een minder gelukkige formuleering van het advies, hetwelk door de commissie van bijstand s uitgebracht. Laat ik hieraan onmiddellijk toevoegen, dat ik daarvan den steller van het advies geen enkel verwijt wil maken, omdat een en ander met zeer bekwamen spoed is gereed gemaakt. Alvorens ik nu overga tot het bestrij den van het prae-advies, meen ik goed te doen eenige punten afzonderlijk te bespreken. Als één van de eerste argumenten, welke in de commissie zouden zijn aan gevoerd vóór reserveering wordt in het advies vermeld Momenteel zjjn de afschrijvingen nog hooger dan het bedrag der aflossingen, doch over eenige jaren zal het omge keerde het geval zijn.» Hiermede is inderdaad volkomen Juist weergegeven, hetgeen in de commissie is gezegd, doch de conclusie ls niet Juist en wensch ik onder geen enkel beding te aanvaarden. Immers volgt daarop »Als men dan niet tijdig ls gaan reser veeren, zal de noodzakelijkheid zich doen gevoelen om de beschikbare middelen aan te spreken.» Die stelling Is niet op deze wijze door ons ontwikkeld, en, zeer terecht grijpt het College van B. en W. dit dankbaar aan, om dit argument te gaan bestrijden. Alleen zij opgemerkt, dat het College desondanks die foutieve stelling ais vol- comen Juist beaamt. Uit een en ander blijkt, dat het begrip »beschlkbare mid delen» en reserve fonds», bijna hopeloos met elkaar worden verward. Ik begrijp zeer goed, dat ook dit prae- advies in de grootste haast is samenge steld geworden, maar dat men op één bladzijde blijk geeft zoo een ulteenloo- pende opvatting van de beschikbare mid delen te hebben, is mij onverklaarbaar. Het is ongeoorloofd om voor allerlei in het bedrijf voorkomende stooten die door een reservefonds kunnen worden opgevangen, de beschikbare middelen aan te wenden, en vandaar dan ook, dat men steeds de invoering van voor de bedrijven gewenschte maatregelen om tot sterker ontplooiing te kunnen geraken, moet afzien, omdat de be drijven momenteel niet over de midde- en daartoe kunnen beschikken. Dit aatate M. d. V. is in de commlsale van Jij stand als argument naar voren ge bracht en niet de foutieve stelling, die daarvoor la het advies is geslopen. Ik zal nu trachten duidelijk te maken, waarom ik meen, dat er wei tot reserve- vorming moet worden besloten en ook, dat de bedrijven er niet financieel gun stig voorstaan. En verder, dat zoolang men maar alle winsten zelfs in dit gunstige jaar geheel aan het bedrijf olijft onttrekken, die toestand niet ver beterd wordt. De heer De Zwart geeft vervolgens een beschouwing over de gedane afschrij vingen en de gevormde reserves bij ae Gasfabriek. Hij resumeert een en ander ten slotte als volgt: Eenerzijds was er op 81 December 1926 een schuld aan de gem. van f 88882.161 aan leeningakoaten en dlaaglo, waartegen over staat die gevormde reserve, groot 8.184.79'/j, zoodat er nog een nadeellg verschil is van f 25.197.17. Onze nu zeer bescheiden poging, om nl. van de o v e rwinat in 1927 gemaakt, groot f 21418 (dus niet van de totale winst) slechts 20°/o aan te wenden tot reserve, zal dit nadeellg verschil op heffen. Met dit voorstel doen wij dus Inderdaad slechts een bescheiden poging om te comen tot het scheppen van een gezonde Jasis van dit gemeentebedrijf, opdat dit bedrijf inderdaad over de middelen zal kunnen gaan beschikken, welke noodig zijn, om ten behoeve van het bedrijf en dus ten behoeve der gasverbrulkers de noodige stappen te kunnen doen, die leiden tot prijsverlaging van het product. Maar als men volgens het voorstel van B. en W. de geheele winst ln de ge meentekas stopt, dan onttrekt men voor altijd de door het bedrijf gekweekte voor- deelen en blijft men het bedrijf uitmer gelen. Mijnheer de Voorzitter, ik kom nu aan het tegen ons advies aangevoerde argu ment, dat het nu zoo'n slechte tijd is, de einduitkomst van de rekening 1927 nog niet bekend is, en het beter Is, om met de te nemen beslissing te wachten, totdat blijkt, in hoeverre de eindrekening eenige reserve-vorming toelaat. Met dit argument ben ik het ln principe niet eens, doch ook, meen ik te kunnen aan- toonen, dat practisch de toestand nooit zoo gunstig als thans ls geweest. In de eerste plaats dit. In de gedrukte bijlage voert het College als tegen-argu ment aan, dat wij pas een nieuw belasting stelsel hebben Ingevoerd en wij niet weten, wat daarvan het resultaat zal zijn. Met verbazing heb ik van dit argument kennis genomen. Men zal zich immers herinne ren dat hier kort geleden een debat is gevoerd over het percentage van de In komstenbelasting, welke in het belasting jaar 1928/22 zal worden geheven. Daar over was ook verschil van meening. Daarbij was door de commissie van bijstand aan gevoerd, om indien noodig de voor 1828 benoodigde inkomsten te verkrijgen. Casino-gebouw. Zondag, Maandag, Dins dag en Woensdag. Amsterdamsch Revue- Kei,de vroolijkheid de talrijke verwikkelingen waaraan dit stuk zoo rijk is. Gul applaus en bloemen aan het slot Wie van Boem eenmaal in zijn leven heeft gezien en gehoord vergeet hem niet makkelijk, Hij is één van de weinige hoogst verdienste lijke komieken, die grappig zijn zonder dubbel zinnigheden te debiteeren. Revue-artisten e.a. die van de veronderstel ling uitgaan: „het publiek luistert gaarne naar gewaagde uitdrukkingen", worden door het optreden van het gezelschap van Beem in 't ongelijk gesteld. Er is gistersvond hartelijk gelachen. Tijd tot rust hadden de aanwezigen niet. v. Been en zijn vrouw vullen elkaar voor beeldig aan. De hr. Muis is een prachttype van 'n dokter. Mej. R. Bontje heeft een goede atem en beschaafde uitspraak. „Moeder Prutsman" is een kostelijke „klucht in één bedrijf" jnaar van het beste genre. De intrige geeft aanleiding tot zeer grappige en wat meer zegt origineele verwikkelingen, die de toeschouwers doen brullen van 't lachen Een ras-echte komiek was Kees, de oppasser, Werkelijk een eenig type. Hij was grootendeels de oorzaak, dat er zoo gelachen werd. Een gedeelte waarin hij verkleed als „Moe der Prutsman" met mevrouw zit te praten en allerlei onzin uitkraamt, waa het beste van het heele atuk, en de clou er van was, dat Kees, alias moeder Prutsman, geheel uit haar rol" viel toen de luitenant plotseling riep Kees" en „Moeder Prutsman" antwoordde door de macht der gewoonte: „Ja, luit". Schouwburgloge N. Kerkplein. Zondag en Maandag „Op Hoop van Zegen", suc ces Jordaanschets in 8 bedrijven. Prijzen /LBO, /1.25. ƒ1.10, ƒ0.90, ƒ0.70. Plaats- bespreking dagelijks a 10 cents. Scala-theater, Kanaalweg. Zondag, Maan dag, Dinsdag en Woensdag het Kluchtge zelschap van Rotterdam. lederen avond opvoering van twee kluchten, afgewisseld door cabaret. Prijzen ƒ0.75 en ƒ0.60. Plaatsbespreking dagelijks van 8 tot 6 uur. Tivoll-theater. Zondag, Maandag, Dins dag en Woensdag bioscoop-voorstelling. De opera-film „La Traviata'orkest onder leiding van Coba Hanse. Marlne-Bondsgebouw. Eiken avond bui tengewone muziek-, zang- en dansavon den. Café Central, Kanaalweg. Optreden van den humorist Ed. Kapper. „Groninger Dagblad": Het publiek heeft zich kostelijk geamuseerd. Er is in langen tijd niet zoo gelachen. „N. Rotterd. Crt": Een uiterst grappig stuk; de toeschouwers hebben onbedaarlijk gelachen over de vlotte vertooning onder leiding van Jules Verstraete. Luchtig en geestig typeerde hij den hoofdper soon. Charles Braakensiek gaf 'n sullige ro manschrijver en hield 't mannetje In simpele eenvoud kranig vol, zonder in zotte overdrij ving te vervallen. Richard Flink trof door de Dit bijzonder amusante tooneelstuk van John Willard, deze sensationeele spookge schiedenis, waarmee het publiek zich kostelijk amuseert, werd reeds eerder vertoont, doch men vraagt nog eens onze aandacht ervoor bij een nieuwe bezetting. En terecht. Want het samenspel is uitmuntend en bijna alle rollen zijn in uitstekende handen. In de eerste plaats noemen we natuurlijk Nico de Jong om zijn kranig spel. Buitengewoon aardig en be schaafd was de Annabelle West van Miep van den Berg. Jan C. de Vos (sis Paul Jones) was een allervermakelijkst type. Zijn spel was kostelijk en buitengewoon amusant. Het publiek genóót van hem vooral in zijn onmachtscène. Ondanks den schitterenden zomeravond was de schouwburg goed bezet, wat dit onder houdende spel dan ook volkomen verdient. kostelijk? 1 ae hwekkenc^van verschii nlna'en*ne- ^^edietaanvrage. ^deM opmerkte- V. van verschijning en ge a£; Ook alle anderen speelden vol animo. „De Avondpost" (Den Haag): De kennismaking met „De Meneer van 5 uur* waa hoogst aangenaam .daar hij in Jules Vtretritt» n geweldige vertolker vóad. Er werd vlot gespeeld ea de geel volgde met nij principieel afwyst het vormen eeD

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 14