KANNEWASSER De Bloembladen van Lao-Tze NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. vóór 15 Juli BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE OOST-INDlC. BimLAND - Nr. 6516 mn it.arsgr.1»!? S5ssri?m DONDERDAG 5 JULI 1928 66ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Abonnementsgelden. Aan onze lezers bulten de stad doen wy het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van *- per postwissel over te maken ol op onze postgirorekening 16066 over te schreven. Na genoemden datnm wordt beschikt met 0.15 verhooging. Ovor de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. WtJ verzoeken beleefd de kwitantie btj wnta aanbieding te voldoen. DB ADMINISTRATIE, Uent op voor auto's en fietsen Donderdag Juli 0.61 uur. Vrijdag 6 0.61 ENGELAND. EEN ELSIE MACKAY-FONDS. Tot delging der staatsschuld. Winston Ohurohill heeft Dinsdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat hij voor de na tie een gift van een half millioen pond aanvaard had onder buitengemeen sym pathieke omstandigheden. Lord en lady Inchcape, de ouders van de by den vlieg tocht met kapitein Hinchollffe om het le ven gekomen Elsie Maokay. hebben den kanselier doen weten, dat zij niet wensoh- ten te profiteeren van den dood hunner dochter, zoodat zij besloten hadden haar bezittingen en haar vermoedelijk erfdeel, ten bedrage van bovengenoemdo som, aan de schatkist aan te bieden tot delging der openbare schuld. De eenlge voorwaarde aan de schenking verbonden is, dat het fonds den naam „Miss Elsie Mackayfund" zal dragen en ongeveer 60 jaar op samen gestelde Interest zal gezet worden om tot schulddelging te dienen. Tegen 6 pet sa mengestelde Interest zal het fonds over 60 jaar ongeveer 8 millioen pond of bijna 100 millioen gulden bedragen. fagygOTitaa» MsfaasaHaft DUITSCHLAND. DE REGEERINGSVERKLARING. „Een droge, vermoeiende, mvir toch belangwekkende rede." De Rijksdag had Dinsdag weer een groeten dag. De nieuwe rijkskanselier stelde zijn ka binet voor, waarin intusschen voor de toe schouwers geen nieuwe gezichten te be- studeeren vielen. De programmatische rede, die de rijks kanselier hield was zeer uitvoerig. De FEUILLETON. voorlezing ervan duurde een vol uur. De rede was weliswaar belangwekkend, maar tevens droog en vermoeiend. Intussohen bevatte zij tal van belangrijke punten als het pliedooi voor de ratificeering van de Oonventie van Washington betreffende den achturlgen werkdag, een duidelijke oorlogsverklaring aan de trusts, het drin gend verlangen naar algemeene ontwape ning, een streven naar meer Internatio nale handelsverdragen enz. Ofschoon de kanselier wiens voor lozing herhaaldelijk werd onderbroken door interrupties van twijifeladhtigen hu mor van de banken der oommunisten en nationaal-fioolalisten, zonder dat het even wei tot «xandatiHjefl kwain aan het eind van ?jjn rede weinig applaus oogst te, neemt dit toch niet weg, dat men spoe dig reeds kon vernemen dat alle partijen, uit welker midden ministers in het nieu we kabinet hebben plaatsgenomen, over deze regeeringsverklaring in hoofdzaak zeer tevreden zijn. Zelfs de Duitsoh-Na- tionalen, die scherp ln de oppositie zijn, moesten toegeven, dat ten aanzien van de bultgniandscne politiek, het agrarisch program en andere hoofdpunten eigenlijk weinig tegen de regeeringsverklaring zal zijn in te brengen. Een motie. De vijf regeeringspartijen hebben de volgende motie ingediend: De Rijksdag keurt de regeeringsverklaring goed en gaat omtrent alle andere ingediende mo ties over tot de orde van den dag. Rijkskanselier Müller zal heden in den rijksdag nogmaals het woord voeren om te antwoorden op de oritlek, die door en kele groepen op de regeeringsverklaring ls uitgeoefend. Vermoedelijk zal dit ge schieden nadat de tweede Duiteoh-natlo- nale spreker aan de beurt is geweest. In den rijksdag zijn gisteren niet min der dan zeventien oommissies gevormd. PERSSTEMMEN OVER DE REGEERINGSVERKLARING. De bladen der partijen van do groote coalitie beoordeelen de regeeringsver klaring, die Müller Dinsdag ln den Rijks dag heeft afgelegd, gunstig. Zij herinne ren aan het compromiskarakter van het J nieuwe kabinet en roerken op dat de ver klaring is opgesteld in vertrouwen op een langen levensduur van het kabinet De Fransche bladen, die zich met de Duitsche regeeringsverklaring bezig hou den, uiten liun voldoening over den vrede- lierenden en democratischen toon daar van. Zij maken evenwel eenlg voorbe houd t.n.v. van de pcaoages over den „An schluss"' en de ontruiming van het Rijn land. regeering de laatste dagen tusschen de 150 en 200.000 ton graan gekocht, ter waarde van 80.000.000 gulden. Hieruit wordt de vrees afgeleid voor een ernstige voedselsohaarschte (daar de vooruitzich ten van den oogst niet bepaald ongunstig schijnen, waarschijnlük samenhangend met den onwil der boeren in voldoende mate graan op te leveren, waardoor bij voortgezetten strijd de mogelijkheid be staat, dat de steden in nood komen). De aankoopen zijn zoowel in Noord- als Zuld- Amerika, in Engeland en op het vasteland o.a. in Rotterdam gedaan. GRIEKENLAND, HET MINISTERIE VEN! MWfi Een ln hoofdzaak Hberasl mlnlstorlo. Wolff meldt uit Athene, dat het nieuwe ministerie onder Venizelos thans go- vormd ls. "•Karapanos, oud-gezant te Parijn en Ro me, heeft de portefeuille van buitenlancl- sohe zaken aanvaard. Karapanos ia bi) geen politieke party aangesloten. De overige ministers behooren ,op twee na, tot de liberale party van Venizeloa Deze verklaarde, dat de benoeming van Kora- panoe goen verandering in do traditio- neele Grieksche politiek zou teweeg brengen. Reuter meldt nog, dat Zaritziano minis ter van buiten]andsche raken, Sofoeils mi nister van oorlog wordt. Het -nieuwe ka- binèt zou gisterenochtend om elf uur den eed afleggen en zich r iet meer aan de Kamer voorstellen. Het besluit tot Kamer ontbinding zou Zaterdag of Maandag worden uitgevaardigd, DE STAKING TOT DE SCHEEPVAART UITGEBREID. De machinisten en stokers van twee booten, die Dinsdag de Plraeus hadden moeten verlaten, hebben het werk ge staakt De reeders hebben besloten tot een uitsluiting van alle zeelieden, die Dinsdag zou beginnen. GHINA^ HET BANDIETISME IN CHINA. Afschuwelijke wreedheden. De Times heeft een telegram uit Sjang hai, waarin de mededeelingen worden weergegeven van den Nederlandsohen predikant H. Costerus, van de China |n- land Mission, welke Oosterus zoo juist te Sjanghai is aangekomen. Hjj deed: een schokkend relaas over de plundering en vernieling in de stad Lioeantsjou, provin cie An-wei, welke op 9 Juni heeft plaats gevonden en werd bedreven door muiten de troepen van het twaalfde nationalisti sche legerkorps. Oosterus ontsnapte net een uur voor de aankomst van de plun deraars', hy zelf was de laatste buitenlan der, die de stad verliet Op 17 Juni in Lioeantsjou terugkeerende, bevond hij dat groote gedeelten van de stad nog slechts geblakerde puinhoopen waren. Honder den ingezetenen waren gevankelijk weg gevoerd om losgeld voor hen te bedingen. Vele anderen waren wreed gemarteld om hun gold af te persen. Ryk noch artn was gespaard. Velen waren aan hun duimen opgehangen. Anderen waren boven vuren geplaatst Overal lagen lijken, waaronder vele op sohandeiyke wyze waren ver minkt Het schijnt dat de bandieten, de provincie An-wei afstroopend, overal op hun spoor geplunderde en platgebrande steden aohter zich latende. Oosterus dry ft den spot met het gepraat der bewering van Nanking, dat de legers in Midden-Ohlna zullen worden afge dankt Immers in An-wei in Zuldelijk- Honan zyn die legers - die voor een groot deel uit oommunisten bestaan volkomen hun eigen baaa. RUSLAND. door J. ALLAN DUNN. DE STRIJD OM HET GRAAN. Volgens de Timeb heeft de sowjet- ZUID-SL A VIE. HET KABINET AFGETREDEN. Belgrado, 4 Juli. De reeds lang ver wachte regeeringscrisls ls heden uitge broken. Voetkltsjewltsj heeft bij den ko ning het ontslag van het geheele kabi net Ingediend. Men vreest, dat het aftreden van het ka binet tot een ernstige crisis zal leiden, daar de Kroatische boerenpartij besloten heeft verstrekkende eischen te stellen tot wyzlging van de grondwet. De besprekingen van den koning met de partyielders zouden nog hedenmiddag aanvangen. HET ONGEVAL MET DE ZEEMEEUW Batavia, 8 Juli De commissie, welke een onderzoek heeft Ingesteld naar de ramp van de Zeemeeuw, die by Soerabaja verging, komt tot do conclusie, dat de Zee meeuw niet zeewaardig was, aangezien de stabiliteit onvoldoende was, waardoor waarschyniyk het ongeval ls veroorzaakt Voorts ls gebleken, dat de stablllteits- krommen, voorkomend in het devies van de Zeemeeuw, niet overeenstemden met de werkeiykheid, zoodat getwyfeld wordt aan de juistheid van de in de stablliteis- gegevens opgenomen deviezen van de an dere op het marine-établissement gebouw de schepen. Hierdoor kan de zeewaardigheid van deze schepen, voor zoover die afhankelijk s van de stabiliteit niet beoordeeld wor den. Do commissie ls daarom van oordeel, dat van alle op het marine-établissement gebouwde vaartuigen nieuwe staibiliteits- berekenlngen gemaakt moeten worden. Het ls gebleken, dat de schuld aan het én- geval niet geweten moet worden aan den Sezagvoerder of aan de opvarenden van e Zeemeeuw. Er lag een uitvoerig telegram voor hem ln het Palace Hotel,, als antwoord op het zijne, uit Shanghai verzonden. Zyn reis tot aan New-York was in alle by zonder heden voorgeschreven; en 't maakte zelfs melding van het oponthoud in Albany, en het nemen van een lokaaltreln waarmede hy tegen het vallen van den avond in New-York zou aankomen. Hy moest aan het station een rijtuig nemen en dadelijk seinen. Het telegram eindigde met een herhaalde aanmaning, om toch vooral voorzichtig te zyn. Keeler was te breed van opvatting, om zich hierover belee- digd te achten, en verdiepte zich in plan nen om zyn voorzorgsmaatregelen uit te breiden. Naar alle waarschyniykheid werd Mao Vea's huis bewaakt, öf ter wille van de zeven bloembladen die hy reeds bezat, of om de aflevering van het achtste bloem blad te verhinderen. Keeler was aange wezen op 'een salonrijtulg en een restau ratiewagen, en als hij hierna een taxi nam, leek het wel dat nu het grootste ge vaar van de reis was bezworen, ofschoon niet geheel ter zijde geschoven. Indien er tenminste niet op Mao Vea's drempel een aanslag op hem werd gedaan. Hy aan» een kamer, kocht aan de kiosk New-Yorksche oourenten en tijdschriften bestelde door middel van het bureau een salonrytuig, maakte nog eenlge toebe reidselen en nam zich voor, de vyf uren die hem restten voor het vertrek van der trein, met lezen door te brengen. Het „Palace Hotel" te San Franclsoo, het beroemdste van alle Westersche Cara- vanserais, was na den laatsten brand dien het had getroffen, herbouwd. Het hoeft verscheidene verbeteringen ondergaan, maar toch, met nog andere eigenaardig heden uit vroeger dagen, den gróoten palmenhof, in het midden van het ge bouw, behouden, welke omringd is door galerijen, vanwaar de gasten het gezicht hebben op de schitterende, maar vaak vreemdsoortige menschenmassa, beneden verzameld. Want, ofschoon jammer ge noeg, de tyden een zeker soort etiquette ln het leven hebben geroepen op het ge bied van kleeding, waardoor de mijnwer ker niet meer met hooge laarzen en in een rood' hemd verschynt, de rancher van zyn sombrero en kletterende sporen af stand heeft moeten doen, wordt het stil zwijgend toegelaten, dat alle soorten van menschen hier schouder aan schouder staan, die ofschoon zy morgen rijk kun nen worden, heden arm zyn, zich vermen gen met de aristocraten van Nob Hill, en de rijke toeristen. De gezichten der man nen zyn reeds iets buitengewoons en hun handelingen vaak karakteristiek. Deze groote verscheidenheid geeft aan 't hotel zijn bijzondere réputatie, welke op gelijk soortige plaatsen wordt gevonden, overal waar een stad op een kruispunt van wegen werd gebouwd'. Het zelfde kan men zeggen van Singapore, Cairo, van elke plaats waar avonturiers heengaan en „en route" samenkomen, onverschillig of zy de fortuin zoeken, of geld verkwisten. Dit alles wordt door een goedo administratie erkend en aangemoedigd', en zy heeft aan dit vreemsoortige mélange nog iets eigen aardigs toegevoegd, dat zy zelf heeft be dacht. Zoo b.v. do Chineesche bedienden van het „Palaoe Hotel" en ook in het „St. Francls" die door den foyer slenteren in veel rijker gewaden, dan hun betrekking feiteiyk medebrengt. Zy zyn meer schil derachtig, dan wel bruikbaar, en vervul len kleine plichten die elgenUjk niets te beteekenen hebben, en hierdoor misschien belangwekkend schijnen. Sing, van het „Palace Hotel" byvoor- beeld, is een groote man, die zyn groene wamlbul-s en rooden broek van brocaat op een wijze draagt, welke het feit eenigszlnis verbergt, dat men hem soms zou kunnen zien etryken met een ultra modernen stof zuiger over de vachten, waarop onacht zame rook era hun asch hebben laten val len. Keeler had' Sing een onverschilligen blik toegeworpen, voor hy zich met de lif naar zyn kamer liet brengen. Het was nle dezelfde man die er geweest was, toen hi zich de laatste maal ln de stad had opge houden, maar zonder zich verder hierin te verdiepen, meende hy, dat er waarsohyn- Hjk twee menschen noodlg waren voor den dag- en nachtdienst, of dat de administra tie weer een nieuwen Chinees had aange nomen. Hij dacht hier nu echter niet ver der aan, zat behaagiyk in zijn leuningstoel te lezen, en verdiepte zich in de verouder de tijdschriften en couranten, eindelijk weer eens ja oontact komend met zaken Ingezonden Mededeoilng. (772) DE KONINGIN EN DE PRINSES IN NOORWEGEN. Omtrent de reda van de Koningin en Prinses Juliana wordt aan het Neder! Oorrespodentie-bureau in Den Haag ge meld: De Koningin en Prinses Juliana rijn Zondag 1 Juli te Fèfor (Gudbrandstalen) in Noorwegen aangekomen. Na een ver- biyf van een week te Abisko ln het Noor den van Zweden, waar men steeds op één dag na, het schitterendste zomerweer trof, vertrok men per trein naar Narvlk, waar men aan boord ging van een gehuurde iine stoomboot. Steedr begunstigd door stekend zomerweer, zoodat men eiken dag de mlddernachtazon in volle schoon heid kon bewonderen, heeft het gezel schap Raftsand, Trolfjord en Lyngen fjord bezocht en verschillende uitstapjes land gemaakt. Te Svolvaetr ging men over op de Dronnlngmand', een der nieuwste en grootste mailstocmers op deze route,, die met 260 passagiers van Noordkaap terugkeerde en het reisgezelschap tïrt Trondjhem bracht. Hier werd 80 Juni ln stroomenden regen aan wal gegaan. Vol komen; onopgemerkt hebben de Koningin en de Prinses de beroemde dom (waar alle Noonsnhe keningen gekroond wor den) en verdere Bezienswaardigheden bezocht. In den Koninklijken trein word overnacht, welke 1 Juli de vorsteiyke personen naar Vinstra bracht van waar per auto Fégor werd bereikt, hetzelfde oord ln de bergen, waar HJM. en TT K TT reeds vroeger hebben vertoefd. Prins Hendrik zou zich op 2 Juli daar bij het reisgezelschap voegen. NEDERLAND-EXPRESS. Zooals men weet, loopt sinds een paar jaar een speoiale boottrein ten dienste van de passagiers van de Stoomvaart My. Nederland" van Genua naer Holland. Het succes daarvan heeft de directie van de „Nederland" aanleiding gegeven een zelfde geriefeiyke treinverbinding op de uitgaande mailschepen tot stand te jrengen. De dienst van dezen nieuwen boottrein vangt aan 20 Juli a.s. en zal in onmiddel- ïyke aansluiting loopen op de uitgaande mailschepen. Het vertrek van Amsterdam is bepaald op Donderdag 20 Juli O. S. en station W. P. 8.49, aankomst Genua Vrij dag 27 Juli 8.46 u. Voor inlichtingen wende men zioh tot de Stoomvaart My. „Nederland" te Am sterdam. DE VEENBRANDEN IN DRENTE. Do aangerichte schade f 260.000. By het deskundig onderzoek naar de door de veenbranden in Drente ln Mei aangerichte schade is gebleken, dat in totaal verbrandden 20000 dagwerk (a 10.000 stuks) fabrleksturf en 40.000 stobbe baggerturf, by de tegenwoordige turfprijzen voor een waarde van ongeveer 220.000. De verbrande gebouwen, met in begrip van de Alg. Ch. School te Emmer- Erfsdheidenveen, hadden een waarde van ongeveer 80.000. Het totaal bedrag van 260.000 is, met uitzondering van een en kelen post door verzekering gedekt en denkbeelden der Nieuwe Wereld. Zoo gingen in volle tevredenheid eenlge der uren voor het vertrek van zijn trein voor- by. Hy beantwoordde vluchtig een tikje op zyn kamerdeur, en was niet bovenmate verwonderd, een bontgekleurde en rebus- te Chinees te zien staan, die een envelop pe in de hand hield. De man gleed ge- ruisohloos. binnen op zyn vilten schoenen, en i glimlachte eerbiedig. „Mynhe jnheer Keeleh", vroeg hy. „Mijn naam Ah-Lee, ik portier deze verdieping, Een juffie my zeggen, u geven dit brief je, zeggen my geven ik zelf. Misschien antwoord' van u, zy zeggen". Hy bleef daarop in de houding staan van iemand die een goedo fooi heeft ont vangen en nu een tweede van iemand an ders verwacht. „Goed, geef maar hier", zeide Keeler, en zonder op te staan strekte hy de hand uit naar het stuk papier. Ah-Lee reikte hem het briefje over, maar juist op het oogenblik dat Keeler's vingers het byna aanraakten, liet de Chinees het vallen. Hij maakte een beweging als wilde hij buk ken, en geheel werktuigelijk deed Keeler hetzelfde. Toen green Ah-Lee Keeler's hand met vingers die van staal schenen te zijn en drukte diens handwortelbeentjes samen met een kracht, even groot als die van Keeler's eigen hand. Op hetzelfde oogpnbllk gaf hy een ruk en stoot, waar aan door zyn kracht bijna geen weerstand was te bieden, lichtte Keeler letterlek van zyn Stoel op en trok hem naar voren. Er gens vandaan, misschien wel uit een deT wyde mouwen, versoheen een lang me®, dat in zyn andere hand glinsterde. Keeler echter was niet zoo gemakkelijk te verschalken na de pynen van den eer sten onverwaohten greep. Hi1 wist een en ^nder af van jiu-Jiteru, in elk geval genoeg om het voornaamste principe hiervan toe te kunnen pussen, n.1. het beantwoorden van kracht, door geen weerstand te bie den, en \.e nederlaag in gunstiger positie te veranderen door de kracht van zyn teenstander te benutten. Keeler kwam den ruk halverwege tegemoet en veran derde deze in een stoot welke den Chinees verrestte en hem het evenwicht deed ver liezen. Terwyi zy achteruit wankelden, sprong Keeler, wiens hand nog als ln een schroef werd vast houden, achter den rug van zijn aanvaller en wrong met een plotselin ge bovenmensoheiyke krachtsinspanning Ah-Lee's hand en pols in de holte tusschen diens schouderbladen, terwyi Keeler's hand zich tusschen het lichaam van den Chinees en den opgeheven arm welke het tt.es zwaaide, wrong. Hy greep hem Juist beneden den elleboog vast, en drukte zl'n eigen vingers in de harde spieren, in een poging om dien voorarm naar omlaag te werken. De man was een reus. Keeler voelde zijn spieren rijteen en dalen en zioh onder het ziidéh buis scannen, toen h" trachtte Keeler met een kolossale krachtsinspan ning over zijn hoofd te werpen^ en door het onverwachte dezer handeling gelukte het hem, diens voeten van den grond te lichten. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BLJ VOORUITBETALING: Hclderacbe Courant 11.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepoet 12.10, ld. p. mail en overige landen 18.20. Zondagsblad reep. 10.60,10.70,10.70,11.—. Modeblad reep. 10.95,11.26,11.26, 11.85 Lotee nu lomere der Courant 4 «t; Ir. p, p. 6 «V Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 et. p. rearei (galjard)Lagea. meded. (kolombreedte als redactloa tekst) dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te bnur)v. 1 tlm 8 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v, d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adT. extra). Bawijano. 4 ct. ■inww—hhmiwwrmmmmam 82)

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1