T E. S. O. N.A TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VOOR VIJF EN ZESTIG JAAR. GEMENGD NIEUWS VAN DINSDAG 10 JULI 1928. VIERDE GEMEENTE-OONOERT te geven door hot Stedelijk Muziekcorps (Dir. Jh. ter Hall), op Donderdag 12 Juli, des avonds van half 9 tot 10 uur in de muziektent, Plantsoen. Programma: No. 4a en 6 op verzoek. Het luisterend publiek wordt er op attent gemaakt, dat bij aanvang van elk uit te voeren muzieknummer een gong slag zal worden gegeven. Het refrein van no. 7 laten wij hier volgen: VAN KINDEREN VOOR KINDEREN. Met ingenomenheid vermelden we een gift van 4.— voor de uitzending van kinderen ontvangen?... van kinderen, n.1. een clubje van school 7, waarvan één bovengenoemd bedrag van een onderling bij elkaar gebrachte som bij onze pen ^ingmeesteresse kwam bezorgen. Dank, hoor! Mocht dat ook eens een sport wor den, en school 7 gangmakerl Het bestuur afd. Helder O. G. MET DE ESONA NAAR DE ZUIDERZEEWERKEN. De directie van de Esona was op de gelukkige gedachte gekomen j.L Zondag een tochtje te organiseeren met haar sjs. .Amsterdam" naar de Zuiderzeewerken Reeds lang voor het vertrek kwamen de passagiers aan boord om toch vooral maar een goed plaatsje te hebben. Om streeks half negen arriveerde de autobus uit Alkmaar, die nog een aantal passa giers aanvoerde en tegen negen uur werd vertrokken met een goed bezette boot. Doch nauwelijks van den steiger kwamen nog eenige passagiers aan hol len, die met een volgende bus uit Alk maar waren gekomen. Gelukkig hadden we een goedhartigen kapitein, die mede lijden kreeg en keerden we naar de haven terug om de laatkomers nog op te pik ken, waarna de reis opnieuw werd aan gevangen. De zee was prachtig. De dei ning deed de schittering van de zon in tallooze lichtvlakken verdeelen over het water Ieder genoot. Onze boot liep rustig en lag goed op het water, zoodat het een zeer aangename tocht beloofde te wor den. Helaas 't kan verkeeren, er kwam vrij spoedig meer wind en toen kwam Neptunus zijn offers vragen, waaraan door een gedeelte der opvarenden op gulle wijze gevolg werd gegeven. Wij voeren langs de Texelsohe kust tot on geveer het Eierlandsche gat en vandaar stevenden wij naar de Friesche kust. Een gedeetle van de vroegkomera had allang hun heerlijk beschut plekje op gegeven om' meer frisache lucht te kun nen happen, teneinde meer weerstand te kunnen bieden aan het dringend vragen van Neptunus, waardoor zij echter ver stoken bleven van de radiamuziek die gegeven werd. De overigen genoten ech ter volop. Met kijkers werd links en renhts gekeken. Een van de passagiers maakte zich verdienstig met kompas en kaartje van de betonning en legde ge regeld uit waar wij ons bevonden. Ver schillenden deelden raadgevingen uit over zeeziekte, waarbij «Act stukje spek aan een touwtje" niet werd vergeten. Tegen twaalf uur rapporteerden de „kijk>er"-raenschen, dat Harlingen in zicht was. We voeren toen langs het Kornwerder zand, het eilandje, dat kunst matig daar is gemaakt. Het haventje ligt vol schepen, gebouwen waren er in aan bouw, terwijl ons medegedeeld werd, dat reeds eiecriciteit en waterleiding aan wezig was, terwijl In een halven cirkel een groot aantal baggermolens nabij deze plaats waren. Nu, zelfs op Zondag, waren nog sleepbooten bezig met het aanbren gen van schepen met materialen. Tus- schen dit eiland en de Friesche kust ziet men hier en daar den dijk reeds boven water uitkomen. Na hier wat heen en weer gevaren te hebben, werd de tocht voortgezet naar Wieringen en passeerden wij op tamelijk grooten afstand het prachtige motorschip van die Ned. Spoor wegen de „Van der Wyck", eveneens op excursie met leden van de Nederl. Reis- vereeniging. Tegen drie uur hadden wi Wieringen bereikt en werd gedebarkeert tot half vier. Voor we den Oever bereikten moesten we door een cordon van baggermolens heen breken. Ook hier waren de werk zaamheden met den rustdag niet geheel stilgelegd. Bij het binnenvallen in de haven komt men onder den indruk van de geweldige werken, die hier worden uitgevoerd. Een groote haven gevuld met rijnaken en zeker wel 40 of 50 sleep booten; aan beide zijden geflankeerd door bergen bazaltsteen. Het dorpje is klein en vormt een groot oontrast hiermede. Door deze werkzaamheden worden vele belangstellenden naar dit dorpje getrok ken. Kort na onze aankomst vertrok een boot met excursionisten van de Gronin gen—Holland Lijn. Onze offerbrengende passagiers waren bij het in het gezioht komen van Wierin gen weer wat opgeknapt. De moesten daarvan wilden per bus huiswaarts gaan, doch eenmaal aan land, besloten slechts weinigen daartoe en zoo vertrokken we na wat rond gekeken en gewandeld te heb ben om kwart voor vieren weder naar Nieuwediep. Kort nadat wjj de haven ui waren, passeerden wjj op korten afstanc het motorschip „Van der Wyck", dat onder het gezwaai met hoeden, petten en hoerageroep naar den Oever stevende. Het was een prachtig wit schip met twee promenade-dekken. Op onze boot heerschte een gemütliche stemming. De twee of drie kelners, die aan boord wa ren, kwamen bijna handen te kort om steeds aan alle aanvragen te voldoen. De oonsumptie uit het buffet was goed, de prijs zeer billijk. Zonder verdere ongemakken arriveer den wjj om 5 uur te Nieuwediep. Op dit traject genoten wjj nog van den over gang van een kalme in een golvende zee. Het was of een lijn op de scheiding was getrokken. Bjj aankomst dankten eenige passagiers den directeur voor het geno men initiatief. Behoudens een enkeling waren allen uiterst voldaan over deze reis. De directie van de „Esona" kan dan ook terugzien op een succesvollen dag. De „Medusa" in de straat van Simonoseki. Den llden Juli van dit jaar is het 65 jaar geleden, dat Hr. Ms. korvet „Medusa", onder bevel van den kap. luit. ter zee de Casembroot, in de straat van Slmonoseki door de Japanners beschoten werd toen het den doorgang naar de bin nenzee en vervolgens naar Yokohama wilde forceeren. De omstandjgheden waaronder dit geschiedde, waren in t k°De tameltfTverwarde staatkundige toe. stand tusschen Japan en verschillende Europeesche landen was de o°"®.a deze, evenals thans weder in China ge schiedt, ter bescherming hadden gen oorlogsbodems naar dat land hadden gezonden. Hieronder behoorde ookde Mwhisn" in 1854 op s Rykswerf te Am- sterdam gebouwd. Daar de Japanners EngeÏÏhe onderdanen hadden vermoord, was een vrij sterk Bngelsch eskader ge- Tonden- ook Russische en Fransohe bo dems bevonden zich in de Japan^he wa- tnron Do Medusa" en het sohroefstoom- schip ,Vice-admiraal Koopman" werden naar Yokohama gezonden, waar bespre kingen met de andere mogendheden zou den worden gehouden op welke wijze het best ter bescherming van de belangen der Europeanen kon worden samengewerkt. HET BELEEFDE WONDER. „Ben JU 't, Pa"? De heer Vliegen schrijftin „Het Volk" Ik had op 3 Juli in het gebouw van het hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie in Den Haag dé gelegenheid om een ra dio-gesprak te voeren met onzen in In- dië wonenden oudsten zoon. Iedereen heeft al in de kranten gelezen van die gesprekken. Maar het echte won der ervan dringt toch eerst tot je door als je 't beleefd hebt. Vooral wanneer zoo'n gesprek kan worden gevoerd tusschen ouders en kinderen, die door 's werelds loop zóóver en zóó lang van elkaar zijn gescheiden als het verblijf in Indiê nu eenmaal mee brengt In een klein vertrek, goed afgesloten van elk buitengeluid, staat een klein tóestelletje. Het lijkt wel een velletje wit- grijzig vloeipapier, gevat in een portret lijstje, niet grooter dan een middelmatige hand. Je neemt plaats aan het tafeltje, waarop 't staat. We waren met z'n vieren, We zetten de kop-telefoons aan 't oor, in spannende verwaohting. De bedienende ambtenaar, ook met een kop-telefoon aan 't oor, spreekt, heel gewoon, niet luider als sprak hij met iemand in de kamer zelf. Een Zwitsersch gezantschap vooral werd vijandig ontvangen; het zocht bescher ming in het Nederiandsche consulaat- generaal. Toen evenwel Japan tenslotte de bescherming van dit gezantschap op zich nam, werd het Nederiandsche mari ne-detachement, dat gedebarkeerd was, weder ingescheept en vertrok de „Medu sa" naar de reede. In den morgen van 11 Juli 1863 stoom de men naar de straat van Simonoseki. Te 4 uur weid het anker gelicht, te 6 uur werden twee schoten gelost zonder scherp van een batterij op Hiku-Sima, waar schijnlijk seinschoten om de autoriteiten van Shuonosekl het binnenkomen van een oorlogsschip te borichten. De com mandant liet nochtans alarm slaan en al les voor het gevecht in gereedheid bren gen. In het zicht van Simonoseki geko men, zag men daar twee koopvaarders, door Japan aangekocht van Engelsche kooplieden en naderhand met zwaar ge schut bewapend; van de brik vielen enke le losse schoten, waarop onmiddellijk or der gegeven werd, in geval er met scherp geschoten werd, dit dadelijk met de vol le laag van onze zijde te beantwoorden. Dwars van de stad opende een groote bat terij van acht stukken geschut het vuur met granaten en kogels op de Hollanders. Daar de afstand ternauwernood 21/» ka- bellengto of ruim 600 Ned. ellen was, werd dit onmiddellijk en met het groot ste succes beantwoord. De commandant liet daarop op de schepen aansturen, tan* Halo, Weltevreden? Ia de heer Vlie gen daar? En even onmiddellijk als bij een ge woon stads-telefoongesprek komt het ant woord: De heer Vliegen is ln aantocht. En een paar sekonden later komt de stem, die je onmiddellijk herkent, de stem van den zoon, die 12.000 kilometer ver is, de stem die je zoo vele jaren niet hebt gehoord. Ben JU 't pa? En is moe bi) je? Ja, en je broer on zus ook. En het gesprek begint Wy herkennen onmiddeliyk de stem van zyn vrouw die er zich in mengt. En van onzen kant pra ten we, de een na den ander en op ieder vraag volgt prompt het antwoord, mis schien niet zóó duideiyk als stond de spre ker van den anderen kant, voor je in de kamer, maar wél even duideiyk, als wan neer je een telefoongesprek voert tus schen Den Haag en Amsterdam. Iedere nuance van de bekende stem komt uit, de bepaalde uitspraak van een bepaald woord, de klank van den welbekenden lach als er een grap wordt gezegd, elke eigenaardigheid van de stem en van de uitspraak hoor je en hij daar aan den an deren kant van de wereld hoort 't ook. 't Is of je vlak bij elkaar bent gebracht Een levendig besef van het wonder komt plotseling als hy vraagt: Hoe laat is 't by jullie? Half vyf, en by jullie? Goed half elf. Wy hebben hier buiten de stralende na middagzon, by hun is 't al meer dan vier uur donkeren nacht. Drie minuten mocht het gesprek duren, maar de ambtenaren aan beide kanten, waarschyniyk zelf schik hebbend ln 't ge val, omdat het zoo goed gaat, geven wat toe. Maar eindeiyk moet het gebruikeiy- ke: daag! Hou je goedt komen. We hoo- ren hem aan den anderen kant nog tegen den bedienenden ambtenaar zeggen: 't Was buitengewoon duidehjk, o jal En dan is 't kontakt verbroken, de af stand hersteld. Weer scheiden de 12.000 kilometer je van elkaar, maar we hebben een wonder beleefd. Begrijpelijk is het dat velen, vooral de moeders die met in Indië verwyiende kinderen spreken, van aandoening haast geen woord kunnen uitbrengen. In dit kleine vertrek worden vele tranen van vreugde gestort. Het wonderiykste van alles is dat het overbrengen van het geluid geen tyd be hoeft. Als kind hebben we allen zeker meermalen opgemerkt dat, wanneer je op 100 meter afstand iemand met een hamer op een paal ziet slaan, het geluid van den slag je niet bereikt op het oogenblikdat je de hamer op den paal ziet neerkomen, maar even later. Er ligt een duideiyk merkbare afstand tusschen het zien en het hooren. En hier komt het geluid over $en afstand van 12.000 kilometer, 2400 uren ver, tot je, op hetzelfde oogenblik ais het dóór gegeven wordt. Een der ambtenaren, de heer KoomanB, wordt aan ons voorgesteld als „de tech nicus" van het geval. We hebben hem warm de hand gedrukt, omdat hy voor ons vertegenwoordigde het geheele korps van degenen die ons dit wonder hebben laten beleven. Ingezonden Mededeellng. ZOMERDIENSTREGELING VRIJDAG 13 JULI. 2 X daflelljkeohe dienst over de Zaan. ONGELOOFLIJK GOEDKOOP. PI Binnenland. Mislukte roofoverval te Rotterdam. Kassier overmant Indringer. Zaterdagavond is de anders zoo stille Willebrordusstraat te Rotterdam opge schrikt door een zeer brutalen roofover val, welke, dank zy het koelbloedig op treden van den aangevallene verijdeld kon worden. Te ongeveer 11 uur zat de 88-jarige heer R. Versluys, kassier by de N.V. A. Versluys Rzn's bakkerij en meelfabriek „De Standaard" in het kantoortje van het gebouw aan de Willebrordusstraat de kas op te maken. Plotseling werd er hard op de buitendeur geklopt; de kassier begaf zich door de gang naar de voordeur, en riep, zonder deze te openen: Wie daar? Er volgde geen antwoord, waarop de einde die in den grond te boren of te en teren, doch hierby geraakte men byna aan den grond. Op dit oogenblik begon nen' twee andere batteryen haar vuur op de „Medusa" te richten, waarna het Ne- derlandsch schip haar vuur op deze bat teryen concentreerde. Het was een haohe- ïyk oogenblik; wanneer die eene batterij niet spoedig tot zwijgen werd gebracht, ware de „Medusa" verloren geweest Ge lukkig slaagde de bemanning erin de bat terij tot zwygen te brengen. De stroom was meer en meer tegen het schip, zoodat het, met volle kracht stoo- mende, byna niet vorderde; van de divi sie van luit Thurkow waren reeds drie man gesneuveld en het getal gekwetsten óegon toe te nemen. Een granaat van den vyand sprong op de hoogte der valreep en doodde den matroos le klasse Oornelis. Het was in dit verschrikkeiyk oogen blik, toen het vreeseiyk huilen en sissen van kogels en granaten van zooveel vuur monden, die hoe langer hoe juister de „Medusa" begonnen te treffen, alle ver gelding te boven ging, dat er op twee plaatsen brand aan boord ontstond door de brandgranaten van den vyand, waar van er een het schip doorboorde en in de hut der machinisten sprong. Deze brand werd echter door de vlugge maatregelen van den eersten machinist spoedig ge- bluscht „Het was toen", aldus citeeren wy uit het rapport van den commandant, kap. lult. ter zee de Casembroot, „dat lk wy afvroeg oJ t gaan aak vare voos dan kassier zyn vraag herhaalde. Nachtveiligheidsdienst, was nu het korte antwoord. Zoo en wat blieft UP Ik moet den directeur apreken! Dan moet U maar naar zyn huis gaan. Daar ben ik al geweest, maar er was niemand thuis. Ik heb hier een brief voor hem en ik moet op antwoord wachten. Maar U kunt me ook wel helpen. De kassier opende toen de deur nu be hoedzaam tot op een kier, waarop hem een brief werd toegestoken, terwijl een man, die een zonnebril droeg, in de gang trad en de deur achter zioh wilde sluiten. Laat U de deur maar open meneer, verzocht de kassier, die de zaak nog altyd niet vertrouwde en voortdurend op zijn hoede was. In het volgend oogenblik, juist toen hy den brief geopend had, zag hy tot zyn grooten schrik, dat de vreemdeling een revolver op zyn borst gerioht hield. De heer Versluys verloor zyn tegenwoordig heid van geest echter niet en terwyi hi, luid om hulp riep, greep hy zyn aanvaller by den pols, waarin deze het vuurwapen vasthield. Hy slaagde er evenwel niet in hem het wapen uit de hand te rukken, zoo dat een hevige worsteling ontstond, waar by beiden op straat tuimelden. Op het hulpgeroep vloog de 82-jarlge heer ir. EL O. Versluys, een broer van den directeur en een neef van den kassier, die boven de bakkerij woont, naar beneden en samen wist men den aanrander te over meesteren en hem het wapen af te nemen, Terwijl de kassier de politie ging waar schuwen, werd de roover met eigen revol ver bewaakt. Natuurlyk vormde zich on middellijk een groote toeloop en waar schyniyk was dit den onbekende onaan genaam, want hy verzocht zyn bewaker naar binnen te mogen gaan en zeide: ,4e menschen zyn hier niets gewend...." Spoedig werd aan zyn verzoek voldaan en werd hy aan de oogen van het nieuws gierige en niets gewende publiek onttrok ken door eenige agenten van politie, die hem naar het bureau Bergsingel over braohten. Toen men hem daar eens aan een nade re inspectie onderwierp, bleek al dade- lyk, dat het rare, kleine afgebeten snor retje, dat zyn bovenlip sierde, valsch was en toen men daarop ook den groenen zon nebril met hoornen rand afzette kwamen de heeren Versluys tot hun groote ver wondering tot de ontdekking, dat hier hun vroegere knecht, de 23-jarige A. S, die gedurende 4 jaar by hen in dienst was geweest en die het vorige jaar Mei van betrekking was veranderd, voor hen stond. De revolver was geladen met 5 scherpe patronen, kaliber 32 m.M., terwijl de man in zyn zak nog een doosje met niet minder dan 42 soherpe patronen had. Uit den geheelen opzet van dezen roof overval, hoe brutaal overigens ook, bleek wel dat men hier met geen beroepsmis dadiger te doen heeft De vermomming was al heel primitief, maar bovendien was de brief, dien hy aan den kassier overhandigde, afkomstig van Maatschap- py Hulpbetoon en aan den man zelf ge richt Zyn naam en adres kwamen er her- haaldeiyk in voor. Ook al was de aanslag dus gelukt en had hy weten te ontsnap pen, dan had hy geen beter adreskaartje kunnen achterlaten. By zyn verhoor hedenmiddag heeft de man een volledige bekentenis afgelegd. Hy verklaarde de bedoeling te hebben ge had in het kantoortje van den kassier binnen te dringen en daar het geld te stelen. De revolver, welke hy aan de Hol land—Amerika Lyn had gekocht, had hy, volgens zyn verklaring, alleen maar mee genomen om den kassier schrik aan te jagen, het was niet zyn bedoeling geweest van het wapen gebruik te maken. Armoede zou volgens zyn zeggen de aanleiding tot zyn daad geweest zyn. Al een jaar was hy zonder werk en hij wist niet hoe aan geld te komen voor zyn vrouw en kindje; toen was het plan ge- stroom weg terug te keeren, om met het volgende gety, namelijk met den stroom mede, dezen gevaariyken doortocht op nieuw te beproeven." De oommandant ver haalt daarna hoe het onmogeiyk was, ten gevolge van de slechte Japansche steen kolen, voldoende stoom te onderhouden, waarna met Engelsche kolen verder ge stookt werd, zoodat men erin slaagde, niettegenstaande het onophoudeUjk rond vliegen van houten en Ijzeren splinters, die een adelborst, alsmede den comman dant licht verwondden, het eens genomen voornemen door te zetten en den door tocht naar de binnenzee ai vurende te for ceeren. Door het terugkeeren zou onge- twyfeld de aan boord heerschende goede geest bedorven zyn geworden. Al vurende passeerde de „Medusa" de batterijen, die achter geboomte en rotsen haar vuur openden. Suooessieveiyk werd het Schip door zeven landbatterijen be schoten en was geruimen tyd blootgesteld aan het kruisvuur van drie batterijen, behalve dat der schepen. Te half negen hield de vyand op met vuren. Eenmaal in de binnenzee, werd de reis naar Yokohama door het Bungokanaal voortgezet, omdat de tocht door het Ki- no-kanaal het schip opnieuw aan vyan- deiykheden zou kunnen blootstellen. De romp vin het schip was op 17 plaatsen doorboord, en zooals gezegd, waren er vier gesneuvelden aan boord. „Het ls onmogelijk," aldus de eoraaiaji- daait la «y» noottt saostfcU Ie h» rezen zyn vroegeren patroon te berooven. De man zal ter beschikking van de poli- tie gesteld worden. Ziektegevallen aan boord van de Insulinde. Acht met doodriftken afloop. De directie van den Rotterdamsohen Lloyd deelt aan Aneta mee, dat uit tele grafische berichten van den gezagvoer der van de Insulinde, die op 14 Juli te Marseille moet aankomen, op thuisreis uit Indifi, gebleken ls, dat zich verscheidene ernstige ziektegevallen aan boord hebben voorgedaan, waarvan 8 met doodeiyken afloop. De directie heeft de familie, zoo wel ln Indië als Nederland hiervan ln kennis gesteld. Ter geruststelling van familieleden van passagiers en opvarenden verzoekt de di rectie aan Aneta, mee te deelen, dat de laatst ontvangen beriohten veel gunsti ger luiden, en er thans aan boord geen zeer ernstige ziektegevallen meer voor komen. Het schip werd gisteren te Suez ver wacht. Amsterdam, 9 Juli. Tot diegenen, die aan böordl van het s.s. „inisuMndie" ernstig ziek geworden zyn en overleden behoort ooto de luitenant ter zee 2e Mas» H. Th. de Moulin, die met zyn vrouw en belde kinderen op weg was naar Holland. De heer Moulin was 31 jaar oud. DOOR AUTO TEGEN DEN GROND GEWORPEN. Twee ernstig gewond te Middel burg. Zondagmiddag zyn op den Nieuwen Yllsslngsche weg naby Middelburg de marinier De V. en zijn meisje, mej. L. door een auto uit Vllssingen, die voor een uit Middelburg op den smallen weg uit week aangereden en tegen den grond ge worpen. De beide aangeredenen waren gewond, vooral de marinier was er ern stig aan toe en werd naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht, terwyi het meisje naar het Gasthuis te Middelburg werd vervoerd. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL TE HENGELO. Een jongen levensgevaarlijk ge wond. Zondagavond had te Hengelo een ern stig ongeluk plaats. De automobilist dr. W. M. wilde de bocht van de Julianalaan naar den Krabbenbosweg te snel nemen, waardoor hy met zyn wagen het trottoir opreed juist voor een winkel, waar drie jongens stonden. Twee der knapen kon den nog tydig opzy springen, doch de derde, de 11-jarige J. A. Schoenmaker uit de Tollenstraat, raakte tusschen auto en muur bekneld, waardoor hy een ernsti ge verbloeding in den buik kreeg en zyn rechterkuit geheel werd afgescheurd. De toestand van den jongen is zeer ernstig. WAGEN IN DE HAVEN GESTORT. Van 5 M. hoogen kademuur. Zondagmorgen omstreeks 10 uur had te Deventer een ernstig ongeluk plaats. Ter- wyi de ongeveer 40-jarige T., knecht by de expediteurs fa. T. Veldhoven aldaar aan de nieuwe haven zyn paard en wagen wilde omwenden, schrok het paard plotse ling voor een wapperend dekzeiL Het gevolg was, dat T. die zich op den wagen bevond, door het achteruitloopen van het paard, met wagen en paard van den pl.m. 5 M. hoogen havenmuur naar beneden stortte en op de voor den wal liggende Rotterdammer boot terecht kwam. In be- wusteloozen toestand en ernstig gekwetst werd de voerman T. naar het ziekenhuis vervoerd. Het paard wist zich, na losge sneden te zyn, zwemmende te redden. De wagen werd later opgetakeld. DOOR DE TRAM OVERREDEN. Vrijdagavond even voor half zeven wil de het 7-jarige zoontje van den heer A. Geers te Halsteren de Dorpstraat over steken, juist toen van den eenen kant de tram van de Z.,N. S. M. aankwam en van den anderen kant een auto. Het kind wist niet welken kant het moest uitvluchten en stond op een gegeven oogenblik voor de tram. De machinist zag geen kans meer tydig te stoppen, waardoor het kind werd overreden en gedood. schrijven, welke onze komst op de Engel sche vloot te weeg bracht, en de geest drift, waarmede de „Medusa" door de Engelschen werd begroet Ook van den wal werd) het schip als overstroomd door alle autoriteiten der verschillende mo gendheden, die hunne bewondering kwa men betuigen over den wonderbaariyken afloop van ons gevecht" In September van het volgend jaar werd door de gezamenlijke actie van Engel sche, Fransche en Noord-Amerikaansche strijdkrachten met de Nederiandsche de heropening van de zeeëngte van Simono seki geforceerd. Van de opvarenden der „Medusa", wel ke deelnamen aan deze expeditie is nog één enkele in leven. Het is de gep. boote man der marine J. H. van Loon, toen als lichtmatroos aan boord van het schip, thans, op ruim 83-jarigen leeftijd wonend te Arnhem, St Anthonielaan 103. De „Medusa" was een houten zeilkor- vet met hulp-stoomvermogen. De machine had slechts 150 paardekrachten en kon niet meer dan zes myis vaart by goede stoomgelegenheid opleveren. De battery jestond geheel uit glad geschut, nameiyk 12 lange kanonnen van 80 pond en 4 gra- naatkanonnen van 20 cm. Op het boven dek konden nog twee kleinere stukken op landing-affuiten la batterij worden I. „Vieux camarade" Marche Teike Ouverture de „Joseph" Méhul 3 Lanneriana. Valse de concert. sur des motifs de Lanner Kessels 4. a. Chant des batelier du Volga Levini %b. Farandola Dearly 8 Largo HSndel Fantaisie Sur „Si j'étais Rol", Opéra-comique 'dAd. Adam 7- Op ter Olympiadel Marschlied C. van Wee«l Op ter Oympiade, Op naar het sportfestijn 1 Waar allen kameraden, De volken broeders zijn. Op ter Olympiadel Naar Neênlands eerste vest', Daar waar alle sport vereenigt, Vindt men Holland op zijn best

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5