UIT DEN OMTREK DE OLYMPISCHE SPELEN, |-\-Radio-Programma- V| Anna Paulowna. Schagen. Wieringen. Texel. Radografisch Weerbericht Marineberichten. DE OFFICIEELE OPENING. Haven van Nieuwediep. Wij ontvingen een ingezonden stuk van het Staphorsterboertje, den heer L. Stegeman, waarin deze meedeelt dat hij niet te Schagen zitting houdt. Het stuk kwam! overigens niet voor plaatsing in aanmerking. Red, Held Crt De Spelen begonnen. ten bestellrsplaat der poste rijen ei een vulpen. Aan brengen en inlichtingen te ver tragen ter gemeente-secretarie. EEN SCHOOLREISJE. Eenife meisjes van de Landbouw Huis houdschool te Schagen, maken onder ge leide vin de leerares een rondreisje door lexel. ,<la verleden de mooie plekjes op de Vehwe opgezocht te hebben is nu mooi Texel aan de beurt. Ze hebben een gemeenschappelijk punt opgezocht en gaan vsn daaruit waar de weg de benen voert. Eet bezoek duurt 8 dagen, en na den afliop zullen de jongelui heel wat van Hdlands mooiste eiland weten te vertelle». Zoo leert men mooi Nederland kennen. ONWEER BOVEN SCHAGEN. Zondagmorgen en op den avond'ont lasten zich boven Schagen en omstreken een paai hevige onweersbuien, vooral die van den avond was van ernstigen aard, volgens zeggen werd kerk en toren van .lirkshorn 2 maal door den bliksem ge- koffen, zonder evenwel brand te veroor- ïiken. In de Zuidzijpe of verder naar het Duin, woedde een brand, waarvan even- wil de juiste plaats vanuit Schagen niet te bepalen was. Met zekerheid werd ons thins medegedeeld dat de groote water- mtlen van polder A in de Zuidzijpe, naiij Barger, molenaar D. Wilde- botr, door de bliksem vernietigd is, ook de nboedel van Wildeboer verbrandde. DE KERMIS. De eerste vier dagen der kermis zijn achter den rug. Het bezoek was zeer groot, l ooral Zaterdag en Zondag waren H. Ho«Ts straten overal met feestvieren den. Ojsommige plaatsen kon men elkan der bijifc niet passeeren. In de hoofd straat hd de politie het dan ook met de verkeerj-egeling over druk, temeer daar het gewddige aantal auto's, dat van alle kanten unkwam, tot matig rijden of stop pen wed gedwongen. Dit goote bezoek was voor de aan wezige lermisvermakelijkheden dan ook welkom, zoodat de diverse kramerijen, draai- e\ zweefmolen, luchtschommel, turkscheshop, enz., enz., veel te doen hadden. Ook de bioscoopvoorstellingen bij De Haan en Jruul, evenals de schouwburg- loge, dir. Willy Veltman trokken volle zalen, terrjjl de danstent en café's met dansruzie: steeds gevuld waren met dansende partjes. Tot hedei heeft dus de kermis zijn oude tradiie gehandhaafd, 't was vol langs de straten en in de lokalen en had alles tot duiver een ordelijk verloop. Trots een paar donderbuitjes met veel en z«er wdkom regenwater hield het weer zich g»ed. TEGEMOETKOMING ZUIDERZEE- STEUNWET. Doq- de Generale Commissie ztfln, inge volge pachtiging van den Minister vaar Wa- terstat, geMelijtoe tegemoetkomingen ver leend jan J. Dovee, N. Rotgans, D. dte Haan, N. PoGTN. Wagemakear, J. ten Bokkel, J. Engel, H. Kmommedam, P. Omis em C. Koom, alleni visachems boveni 66 jaren. ü>e leer J. de Jager, vroeger hoofd dar school te Oodosdbrp, is benoemd tot hoofd dier lufopeeache school te Menado. STRANDFEEST AAN DE KOOG. iZatrdag wordt aan' de Koog een groot rtmutfeest gegeven, voorafgegaan dloor een oefening miert de reddingboot. Op het strand' zulten veraohütende küo- denspten worden gehouden, terwijl des tvcbdl eenl vuurwerk zal worden afgesto ken. tex.vs Fanfarecorps zal rijm medewer- Mirg -ertoe nlem. FANCY-FAIR. Het Dlan bestaat omi begin OotobeT aan D>n Btrg een groote fa-ncy-fair te houden let. wmteete vani 'hert Fanfarecorps aldaar. Daa: den \«arnemingen verricht in morgen van 81 Jnll 1928. Medgetfeeld door het Kon. Nederlandscb Afetecologisch Instituut te De Bilt. Hoogste wramieterstand 7'08.O te Laa|sto hrometersrtand1 747A te Andtoes. V^iwaciting: IMa%t tot zwalkfoe ZJW. -tot N*W. wimdi, betfekkiel tort zwaar beiwoM, 'later opkla ren*, «aivankeHjlk waaraohiJiiijlk regen bui* n, dei koeler. loodIcodwit en loodmenie behooren tot de ge,&arlijkste vijanden van den arlcider. 2e zijn afdoende te bestrijden, m&r dit gelukt alleen bij voortdurende zog. ZINDELIJKHEID IS DAARTOE HIT EERSTE VEREISCHTE. WOENSDAG i AUGUSTUS. Hilversum. 1060 M. 12.30—<2.00 Lumchmuziek door het Trio Courtel. 2.30 Kindermatinee in. het Kurhaus te Scheveningen. 4.005.00 Cursus Maak het zelf, door Mevr. C. Schaake Verkozen. 6.00— 7.45 Concert door het Omroep-orkest o. l./v. Nico Treep. Elise de Haas, zang. 8.15 Kur- hausconcert door het Residentie-orkest o. 1. Prof. G. Schneevoigt. Alexander Braillowsky, piano. 10.30 Persber. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1950 M. 12.301.45 Concert. L. Lauenroth, piano. M. Scager, viool. Jo v. Anraad, cello en fluit. 5.006.00 Kinderuurtje o. 1. v. Mevr. E. W. C. v. Os-Plancius. Mevr. D. v. Soeren, zang, en haar kinderkoor. 7.30 VPRO-uitzending. Openbare bijeenkomst v. d. confer. „Vrede door Relegie", in Den Haag. Jkvr. J. Repe laar v. Driel, alt. H. Schouwman, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladecotncert (alt, tenor). 12.50 Dans muziek. 1.202.20 Orkestconcert. 4.20 Licht klassiek concert. A. Pendarvis, alt. Trio (piano, viool, cello). 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Muziek. 7.20 Causerie. 7.35 Pianosonaten vam Scarlatti. 7.45 Concert. De militaire kapel. H. Macklin, tenor. O. Pernel, viool. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Reiscauserie. 9.55 „Good Breeding", van Cecil Lewis (tooneelstuk). 11.20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.502.10 Klassieke kwartetten. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Symphonieconcert. Het versterkte orkest van „Radio-Paris". Langenberg, 469 M. 1.25.2.50 Orkestconcert. 6.207.15 Wiener concert. De Wiener Schwalben Schrammeln. 8.35 Concert. Werken van Haydn en Mozart. Brunhilde Schneider, piano. Orkest. Daarna tot 12.20 Dansmuziek Königswiisterhausen, 1250 M. (Zeesen). 12.505.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestcon cert. 6.208.05 Lezingen. 8.05 „Der Zare- witsch", operette in 3 acten van Lehar. Daarna concert. L. Helling, sopraan. M. Roth's Win- tergarten-orkest. Hamburg, 395 M. 5.20 Concert door het Norag-kwartet. 6.20 Orkestcomcert. 8.20 Fragmenten uit opera's comique. Norag-orkest en solisten. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek (trio). 7.20 Vlaamsche literatuur. 7.35 Kamermuziek. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5010.35 Speciaal concert. Scheveningen-Haven, 1950 M. (Zakelijke Omroep). 8.155.00 Pers-, handels- en financieele be richten. 1.302.45 Beursnoteeringen. 3.35 3.50 Landbouwber. DONDERDAG a AUGUSTUS. Hilversum, 1060 M. 12.30a.00 Lunchmuziek door het Trio Courtel. 2.004.00 Concert op de Maliebaan Den Haag door het Haagsche Harmonie orkest o. 1. v. Henri Zeldenrust. 6.007.13 Dinermuziek door het Trio Verhey. 7.157-45 Lezing door den heer J. Gazenbeek over De Veluwe, het land van sage en legende. 8.00— 10.00 Naticmaal Feestconcert ter gelegenh. v. d. verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. Het Hilversum se he mannenkoor „Apollo", Dir. Cor. A. Galesloot. Anton Dirks, bariton. Het Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep. Her denkingsrede uit te sipreken door Dr. N. Ja- pikse. 10.00 Persber. 10.1511.00 Populair concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 11.00 Dansmuziek door Tad Stavis and bis band, uit het Casino Scheveningen. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluiten NCRV-uitzen. behalve van 1.30 2.30. 12.301.30 Concert. Ina Mulder-Belser, alt mezzo. Nico Huisman- bas. F. Uyttenboogaart, orgel en piano. 1.302.30 KRO. Carillonbe speling St. Jan, den Bosch, ter gelegenh. v. d. verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder. 5.307.00 Concert. J. H. G. Bley, kerkorgel. Dirk Vos, viool. Nationaal programma. 8.00 Oranje-avond v. d. Chr. Oranjever. „Bijbel en Oranje" te 'a-Gravenzamde, vanuit de Ned. Herv. Kerk. Spr. Ds. Is. Noorsteegh, Kr. J. Brunt Jzn. en J. J. v. d. Ende Jr. Jo Boera, tenor. Chr. Zangver. „Looft den Heere". Gem. Koor „Concordia". Mannenkoor „Eendracht maakt macht". '^Gravenzamdsche orkestver. „Ars et Labor". Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Het A. Brown's kwintet. 1.202.20 Gra mofoonmuziek. 3.20 Vesper van de Westmin ster Abbey. 4.05 Lezing. 4.20 Concert-orgel bespeling. 4.50 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Landbouwber. 6.40 Mu ziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Voor padvinders. 7.20 Causerie. 7.35 Scarlatti's pianosonaten. 7.45 Muziek. 7.50 Concert. M. Bemiett, sopraan. W. Glynne, tenor. C. Dixon, piano. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing: The way of the worlöf. 9.50 Nieuwsber. 9.55 Charlot's uurtje. Vroo- lijke muziek en zang. 10.5512.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Protest, causerie. 12.50—2.10 Orkest- concert. Werken van Grieg en Massenet. 4.05 5.05 Concert. 8.5011.20 Kamermuziek en zang. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 .Concert. V. Congehl, viool. E. Suhrmann, sopraan. 8.35 9.15 Dansmuziek door het Werag-orkest. 9.20—10.50 „Casars Frau", comedie in 3 acten van Maugham. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Königswiisterhausen, 1250 M. (Zeesen). 3.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestcon cert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Lezing. Een reis ie .het Spreewald. 9.50 Concert in Hotel Esplanade. 10.50.12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.30 Concert door het Norag-trio. „Liebes- grüsse". 5.20 Orkestconcert. 6.20 Orkestcom- cert. 8.20 Langs de badplaatsen Warnemünd©- Travemünde en Norderney. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Trioconcert. 6.55 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.5010.50 Concert ra het Casino te Spa. Scheveningen-Haven, 1950 M. (Zakelijke Omroep). 8.15»—5.00 Pers-, handels- en financieele be richten. 12.0012.05 Zuivelber. 1.302.43 Beursnoteeringen. 3.5»—3-57 Zuivelber. g.30— {■35 Zuivelber. Blijkens bij het departement van marine ont vangen bericht zijn Hr. Ms. De Ruyter en Evertsen te Kopenhagen aangekomen, waar zij tot 31 Juli zullen verblijven. Kap.-luit. ter zee J. T. A J. Bruinsma, die bestemd is tot sous-chef van den marinestaf aan het departement van marine is uit Oost- Indië hier te lande teruggekeerd. De bij de zeemacht tot officier van gezond heid 2e kl. benoemde artsen dr. R. Fransen en A. W. Mellema worden geplaatst op Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ter be schikking gesteld van den chef van den ge neeskundigen dienst der zeemacht aldaar. Ondervolgende luit. ter zee 3e kl. M.R. wor den den 3en Aug. van hunne plaatsing ont heven: G. H. Verschoor, F. H. Knottenbelt, J. M. Lolkus, C. M. Schreij, N. N. Sax, A. A. J. B. Maseur, S. Hendriks genaamd Jansen en N. D. Schurenrga. De off. M.S.D. 2e kl. A. A. Roosa wordt ■den 12 Aug. gesteld ter beschikking en is be stemd den 5en Spe. a.s. naar O.-I. te worden uitgezonden. De off. van adm. ie kl. Mr. D. Tollenaar vertrekt den 11 en Aug. per s.s. Chr. Huigens naar O.-I. De benoemde off. van gez. 2e kl. A W. Mellema wordt den ien Aug. geplaatst aan boord Wachtschip Willemsoord. 10 Aug.: oppersc,hipper J. Foecbert van Z 7 naar Kon. Instituut; macht.-maj. J. Dolleman van Z 7 naar Hertog Hendrik. 27 Aug.: serg.vlgtmrr. C. Blaak van de Kooij naar de Mok. 12 Aug.: serg.-macht. W. C. Karssen van v. Speijk naar Wachtschip Willemsoord. 10 Aug.: tnacht.-majoor R. A. Kema van H. Hendrik naar 0.zeed.kazerne. BEHOUDENS BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan ondervolgende personen vergunning verleend naar Nederland' terug te keeren: Per s.s. Sibajak, 4 Juli' van Priok: Kap. der mars. Hu P. van Vuren, schipper A. Kooreman, marinier H. Mastricht en P. P. H. Ortmans. Per s.s. Prins der Nederlanden, 11 Juli van Priok: Off. van adm. 2e kl. N. B. Spoör. Per s.s. Ch. Huigens, 25 Juli van Priok: Luit. ter zee 2e kl. W. R. van der Ben. Per s.s. Patria, 1 Aug. van Priok: Luit. ter zee ie kl. J. C. A Scholte, ld. 2e kl. A. J. van Hemert, id. M. Schoo, id. F. W. van Overeen, off. M.S.D. F. A. Bouman; serg.-monteur R. J. van den Broek inplaats van per Slamat 15 Aug., serg.-schrijver P. C. Alblas idem. Macht.-majoor H. Cornet, schoenmaker P. L. Schenk, korp.-konst. A. G. Christiaans, marinier T. M. van Eijnsberges, T. Groene- woud en J. Bekooij. Per s.s. Johan de Witt, 8 Aug. van Priok: Luit. ter zee ie kl. J. J. Wichers. off.-vlieger 2e kl. F. van Midde, id. H. L. A. van der Kroef, schipper G. Welp, tamboer ie kl. L. M. Emondt, kwartiermr. J. Abbas. Per s.s. Slamat, 15 Aug. van Priok: Schipper G. C. van Dam, serg.-hofm. F. A. I.ubke, kwartiermr. B. Leenders, barbier J. M. Klijs, korp.-schrijver J. A. Riksman. Per s.s. Prinses Juliana, 22 Aug. van Priok: Bootsman C. H. F. Wilkens. serg.-seiner P. Saarloos, serg.-maj. der mars. P. Romein, korp.-zvpl. G. Achterberg, korp.- torpedomaker F. J. van Arkel, korp.-kon- stabel J. H. van der Linde, matr. ie kl. L. G. van der Spek. Peer s.s. Taanbora, 29 Aug. van Priok: Off. van gez. ie kL W. J. Bronsveld. Per s.s. Insulindë, 26 Sept van Priok: Korp.-vlgtmr. T. M. Nijpjea. Ingetrokken vergunningen: Schipper J. Brakshoofden, Sibajak, 4 Juli. Serg.-monteur R. Koldijk en serg.-seiner D. Millenaar, per Patria, 1 Aug. Korp.-schrijver J. A. Riksma, per Johan de Witt, 8 Aug. Bevordering. Met 29 Juli '28: Serg.-mac.ht. A. Tromper tot macht.-majoor. Met 1 Aug. '28: Korp.-vliegtuigmaker P. Meijling tot serg.- vl:egtuigmaker; id. J. J. Lange tot id.; id. W. Hogenes tot id. Met 3 Aug. 1928: Schipper F. A. Prins tot opperschipper; bootsman P. A. Wilckens tot schipper. Met 12 Aug. '28: Serg.-macht. N. Welboren tot macht.-maj. Het défilé der 5000 AthletenHet wijdingswoord van Dr. De Visser. Openingsrede van dien Voorzitter van het N. O. C. De opening door den Prins. De Eed. Koolzang. 30 Juli 1928. Aangekomen van de Noordzee de Duitsche kabellegger „Poseidon". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.s. „Heron". Correspondentie. O verricht. Het feit der opening van de IXe Olympiade heeft dam Zaterdagmiddag plaats gehad en degenen die hiervan getuige mochten zijn, zul len zich hun gang naar het Stadion heusch niet beklaagd hebben. Het is een plechtig mo ment geweest, dat wellicht voor de tweede maal in Amsterdam niet meer zal plaats vin den. Was men aanvankelijk bevieesd voor het weder ook in Amsterdam heeft het overvloedig geregend, gepaard gaande met zware on-weders en zelfs hagel! tegen twaalven klaarde de lucht op en met uitzon dering van nog een enkel buitje bleef men van verder water gespaard. De geheeie ceremonie is dan ook prachtig verloopen; het défilé der athleten in hunne schilderachtige costumes, dp schitterende rede Van Dr. De Visser, het openingswoord door den Prins, het oplaten der duiven, de eeds aflegging; de prachtige zang, het waren alle treffende momenten, die den toeschouwer niet licht zal vergeten. Aan de „N. Rott. Crt." ontleenen wij de volgende bijzonderheden: De aankomst van den Prins. De Prins der Nederlanden was door H.M. de Koningin belast om de Spelen te openen, die in een calèche k la daumont, bespannen met vier paarden, om ca. twee uur in het Olympisch Stadion arriveerde. De Prins, in groot-tenue van vice-admiraal, was vergezeld van den vice-admiraal Bauduin, adjudant-ge neraal van de Koningin, van zijn adjudant en nog andere hofdignitarissen, zoomede van den Burgemeester van Amsterdam en den Hoofd commissaris van Politie. De vier rijtuigen hielden stil voor de koninklijke loge en de Prins werd door leden van het I. O. C. en het Comité 1928 naar zijn loge geleid. Daarna hieven 1200 zangers, samengesteld uit leden van 8 onzer beste en grootste man nenkoren en begeleid door de Kon. Militaire Kapel en het Stafmuziekkorps der Kon. Ma rine, onder leiding van luitenant-directeur Boer, het „Wilhelmus van Nassauwe" aan, welke zang een, imposanten indruk op de 35.000 aanwezigen maakte, die als één man opgestaan waren. Het défilé. Onmiddellijk daarna begon het défilé der athleten, die van uit de Marathonpoort kwa- mea. Deze waren in sporttenue gekleed, keu rig netjes en sommige landen bepaald schil derachtig. Duitschland en de Ver. Staten le verden het groote contingent, Panama ver scheen met één vertegenwoordiger. De Ne- derlandsche ploeg ontving een luid applaus; werkelijk kranig kwamen zij voor den dag, in martiale houding macheerende met aan het boofd den bokser Oly, die de driekleur droeg. Griekenland liep, zooals het protocol het wil, voorop, omdat de Spelen van Griekschen oor sprong zijn en Nederland sloot de rij der ca. 5000 deelnemers, vertegenwoordigende 13 takken van sport. Het défilé waarin Frankrijk ontbrak duurde ongeveer een uur. De athleten liepen het geheeie Stadion rond en land voor land bracht den Olympiscben groet aan den Prins. Daarna stelden zij zich op het middenterrein op, met de vlaggen gericht naar de eere tribune. Wijdingswoord van Dr. J. Th. de Visser. Toen alles stil was, in plechtige afwachting, nam de oud-minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, dr. J. Th. de Visser, het woord voor het uitspreken van een> wijdings woord, waaraan wij het volgende ontleenen: Aan het verzoek, dat mij, als eere-lid van het Nederlandsch Olympisch Comité werd gedaan, om de Olympische Spelen met een enkel woord in te leiden, heb ik zonder aarze ling gevolg gegeven. Ik ben er toch als Nederlander een-igszins trots op, dat, toen de poging om van staats wege belangrijken financieelen steun aan de Olympische Spelen te verschaffen, mislukte, eene opvlamming van het particulier initiatief plaats vond, als zelden, zelfs in ons mildda dig volk is aanschouwd. Het was een genot te lezen van de groote sommen, die in betrek kelijk korten tijd werden samengebracht en niet minder weldadig deed het aan, dat de hoofdstad, altijd grootsch in het geven, haar machtigen steun tot het welslagen verzekerde. Allen die alzoo, onder de kranige leiding van het Olympisch comité, er toe medewerk ten om ook ten dezen opzichte de eer van, ons land op te hemden, zij daarvoor den dank van duizenden en duizenden lajidgenooten en ook van zoo vele buitenlanders gebracht! Zij de den een mooie nationale en internationale daad daad tegelijk! Nu aanvankelijk hebben al deze mede arbeiders voldoening van hun werk. Ik bedoel hiermede niet zoozeer, dat ontelbaar velen als door een magneetnaald naar het Stadion wor den getrokken, maar dat allerlei standen en rangen en gezindten uit de maatschappij zich hier telkens vereenigen om van de sport te genieten. Het eerst noem ik Z. K. H. Prins Hendrik en onmiddellijk na hem ministers van de meest verschillende godsdienstige en staat kundige richting, die reeds' bij den strijd, die hier in de maand Juni gestreden werd, hunne persoonlijke belangstelling toomden. En >als wij eens nauwkeurig konden nagaan, wie er 2lzoo in deze maanden het Stadion hebben be zocht, zouden wij naderhand tot de slotsom komen, dat de Olympische Spelen werkelijk populair zijn geworden, en de ontwerpers en uitvoerders ruimschoots stof hebben om blijde te zijn, dat zij hun stoere schouders onder dit veelzins mooie werk hebben gezet. Spr. teekenitu itvoerig het eigenlijk ideaal der Olympiade, opdat iij het licht daarvan en daardoor bezield, straks de strijd zal be ginnen. Hoe sterker dit het geval is, des' te meer moreele discipline zal de enkeling over zichzelf moeten oefenen en over het geheel heerschen. Al wordt de spanning dan zelfs zoo groot, dat zij in opwinding dreigt over te gaan, de maat, de zelfbeheersching, die de schoonheid van de sport is genoemd, zal des niettemin behouden blijven. In het teeken van onkreukbare eerlijkheid en goede trouw zal dan de kamp staan. De fijnheid van 't spel zal alle grofheden bannen. Voor de autoriteit van de vaste regels en van hen, die ze met strengheid toepassen, zal gaarne worden gebogen» En elke strijder zal er van doordrongen zijn, dat den overwinnaar slechts dan persoonlijke en nationale eer ten deel valt, wanneer de zege bevochten werd met een blank wapen in een reine hand. Ook hier moet, gelijk op elk ander gebied, de schoonheid van het ideaal eerst het binnenste zuiveren, zal er naar buiten een schoone daad kunnen worden volbracht. Vooral bij de Olympische Spelen komt het op de mens sana in corpore sano aan. De redevoering, die door tienduizenden met groote aandacht werd aangehoord, werd ge volgd door het zingen van Valerius' „Wilt heden nu treden", onder leiding van Fred. J. Roeske, die op een 2 meter hooge dirigeerr stoel stond, dat op magnifieke wijze werd uit gevoerd. l De openingsreden van den Voorzitter van het N. O. C. Daarna verkreeg mr. A baron Schimmel- pennink van der Oye het woord, die in het kort de beteekenis der spelen nog eens uiteen zette, die o. m. zedde dat de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling van den mensch ge lijken tred behooren te houden, wil een harmo nisch geheel verkregen worden; dat om dit te bereiken sport beoefend moet Worden en dat ait deze sportbeoefening vanzelf enkelen naar voren komeni, die met hoofd en schouders boven de anderen gaan uitsteken, maar daar uit volgde d'at deze uitblinkers zich mte el kander begonnen te meten, eerst onderling, later meer uitgebreider. Hieruit werden de mo derne Olympische Spelen geboren. De voorzitter sprak verder de verwachting uit „dat de Spelen der IXe Olympiade bij vo rige Spelen niet ten achter zullen staan; wij achten het een bewijs van groot vertrouwen, dat het Internationaal Olympisch Comité deze Spelen aan Nederland heeft toevertrouwd en 'wij hebben er naar gestreefd ons dit vertrou wen waardig te betoonen. Wij roepen een welkom toe aan alle athleten en wensohen ben een schoonen en eervollen kamip toe. Wij doen een beroep op allen, die het wel meenen met ons streven om de Spelen te doen beantwoorden aan hun doel. En wij richten dit beroep in het bijzonder tot onze landgenooten, omdat het voor ons Neder- laders, behalve dit alles, ten- slotte gaat: „Om de eer van het land." De Spelen geopend. Het plechtige oogenblik kwam nu. Alle aan wezigen verhieven zich van hun. zetels. Prins Hendrik staat op en met duidelijke plechtige stem klinkt het: „In naam van H. M. de Koningin verklaar „ik de Olympische Spelen van 1928, ter viering van de IXe Moderne Olympiade geopend." Onmiddellijk kondigde een salvo van de ar tillerie, gevolgd door het hijschen der Olym pische vlag, het schallen der trompetten, de opening van de Olympische Spelen in de hoofdstad van Nederland aan, terwijl het los laten der duiven en het zingen van het „Vlag- gelied" van Verhulst, het treffend schouwspel nog verhoogde. Tegelijkertijd werd het vuur in de kom op den Marathon-toren ontstoken, dat 16 dagen onafgebroken zal branden. Eedsaflegging. Toen kwamen de vaandeldragers van alle lan den naar voren, ze stelden zich in een halven cirkel op. Harry Denis de aanvoerder van de nationale voetbalploeg, stelde zich in hun mid den en met de linkerhand de Nederlandsche vlag vasthoudend, die gedragen werd door den Nederlandschen athleet, 'den heer Oly, stak hij de rechterhand omhoog en terwijl alle ath leten den rechterarm opstaken sprak Denis met luide en klare «tem in de Fransche taal: „Wij zweren, dat wij hier de Olympische Spelen beginnen in eerlijken strijd, eerbiedi gend de regels, die ze reglementeeren en ver langend om er aan deel te nemen in ridder lijken geest voor de eer van onze landen en voor de glorie van de Sport." Alle athleten hoorden het uitspreken van dezen eed met ontbloot hoofd en opgeheven rechterhand aan. Het was een plechtig oogen blik, dat diepen indruk maakte en de diepe beteekenis van de Olympische gedachte in al haar glorie deed uitkomen. Dadelijk daarop vielen de koren in* met „Holland's Glorie" van Richard Hol, onder leiding van den heer Fred. J. Roeske, waarna op de tonen van de Marinemuziek de afmarsch van de athleten plaats had, wat zoowat een half uur duurde. Om kwart voor vier was de plechtigheid be ëindigd en nadat het „Wilhelmus" was gezon gen, verliet Prins Hendrik de eeretribune. Na hem volgden de duizenden enthousiasten, die een stormaanval deden op trams, auto's en bussen; tegen half vijf was het bij het Stadion alsof er een strijd gestreden was met papieren projectielen, die als eendg voorwerp waren achtergebleven, doch boven alles verkondig den de vlaggen den roem van dit glorierijke enregenlooze praeludiutn. Totaal-indruk. „De Telegraaf" schrijft: „Het Spel is dus begonnen. En als wü nog eens onze gedach ten laten gaan over het schouwspel, dat Zater dagmiddag de 40.000 aanwezigen geboeid heeft gehouden, dan treedt de weigering van Frank rijk om deel te nemen aan de parade als een onaangenaam incident naar voren in het overi gens zoo volmaakt gebeuren. GE GEWICHTHEFFERS IN ACTIE. Met dezen tak van sport nam Zaterdag middag het programma een aanvang, dat werd gehouden in het Krachtsportgebouw. Voor Holland namen in de vedergewicht- k asse deel H. M. de Wolf en C. G. Compter en in de lichtgewicht-klasse C. Tabak en G. Roos. Er werd op twee plankiers tegelijk ge werkt. Het was reeds spoedig te zien, te oor- deelen naar de prestaties van enkele buiten- landsche athleten, dat onze landgenooten in de beide genoemde categoriën nagenoeg kans loos waren. De uitvoering der oefeningen door de Hollanders liet niets te wenschen over, doch in kracht schoten zij tegenover de buiten laders te kort: Vedergewicht. Olympisch kampioen: F. An- drysek (Oostenrijk) 77,5 K.G. drukken, 90 K.G. trekken, 120 K.G. stooten, totaal 287,5 K.G. Omtrent den 2en en 3en prijs zal nog nader een beslissing worden genomen tusschen Ca- betti (Italië) en Wolpert (Duitachland), die

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 7