KANNEWASSER De Bloembladen van Lao-Tze X NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJO GOEDKOOPER Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CO NFECTIE BUITENLAND. Nr. 6538 ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1928 60ste «JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr.,#DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Maan opond. n. 12.17 6.01 8.01 6.08 7.69 7.57 28 7.55 7.54 6.42 7.51 8.42 9.22 7.19 8.19 9.08 9.40 9.57 10.14 6.04 6.10 7.52 10.82 10.60 Zaterdag 25 Aug8.85 uur. Zondag 26 8.88 Maandag 27 8.81 Binnenland. De eerste resultaten van die drooglegging van de Zuiderzee. De Schuttevaer. Ingezonden Mededeellng. Vier uitbrekers uit de blzondere strafgevangenis te Schevenlngen. Een vermolmd befasttnglnstttuut. door 48Het meisje kwam hun tegemoet hol len Cartwright werd in zijn eigen kamer gedragen en daar te bed gebracht. Een oogenblik kwam hij weer bij kennis, maar werd toen weer door zwakheid bewuste loos. Zonder aan Iets andiers te denken boog het meisje zich over hem heen. „Bin nen een half uur zal de dokter komen deelde zij hem mede. Wil moeten zien te weten komen wat er"met die priesters gebeurd is, zeide Zij scheen hem niet te hooren. Walton tikte hem op den arm. Indien de priester dood was, zou het gebiedend noodig wezen dat zij enkele stappen be.Sfe"^cJ':® deden, 't Was een moeilijke kwestie. „De eerstvolgende trein «nat over vijf en zestig minuten", zeide hij. „Ais je lust hebt, beste kerel, ga jij vooruit en ik zal dit zaakje wel opknappen op de een of andere wijze, als ik het lichaam moet be- *raSr je Walton, wij zullen 't samen tot een einde brengen. Hij vuurde op mij met 't grootst mogelijk verlangen mij uit deze wereid' te helpen. Ik ben volkomen gerechtvaardigd. Waar Is de vent, die jij 1 omschoot?" Buitenland. De verkiezingen ln Griekenland. De Raad van den Volkenbond Heilstaat en volkswelvaart. Ingezonden Mededeellng. Bi| sche regeering om een Uitgelach oorlogs schip te Kroonstad toe te laten oon1 de overblijfselen der 40 koppen van de L 56 af te halen. Vandaag zal een antwoord' naar Moskou verzonden worden. Naar verluidt, zal de Engolsohe regeering niet verder aandringen op haar eersten wensch, dooh evenmin gebruik maken van de toestemming der Russische regee ring om een NoorBch oorlogsschip te zen den. Waarschijnlijk zal een Engelsah koopvaardijschip met de droeve taak be last worden, DUITSCHLAND. DE TOESTAND VAN STRESEMANN. De minister gaat niet naar Genève. Berlijn, 28 Augustus. Vanmiddag is rijksminister dr. Stresemann, opnieuw door zijn geneesheer onderzocht. Het resultaat van het onderzoek was, dat dr. Streseman wèl de voorgenomen reis naar DE BEMANNING VAN DE L 65. De admiraliteit heeft Donderdag be raadslaagd over de weigering der Russi- „Hij ging in 't kreupelbo3ch terug, toen nummer drie mij op vijftig mijl afstands niet een pistool poogde te doen sneven. Loopen kon hij goed". Zij bereikten het moeras en liepen er doorheen. De oude priester was weg. 'Zelfs de hoed was ver dwenen. Er waren voetstappen op de weeke aarde onder de varens en helt hak hout wls platgedrukt. Beiden begrepen den zin daarvan. „Hij is er op den rug van den onge deerde vandoor gegaan',' zeide Keeler, Walton knikte bevestigend. „Zoo blijven wij buiten schot," vervolg de Keeler. ,,'t Is niet noodig naar bet huis terug te keeren. Binnen enkele minuten zal de dokter daar wezen. De motorfiets zal nog wel op de-plaats staan waar wij haafSachterlieten, denk ik." „Als we tijd genoeg hadden, zou ik voor stellen het vervloekte ding, ernaast loo pend, terug te duwen," zeide Walton, ,,'k Heb op den rug van een wild paard ge zeten en gevochten in een duister moeras. Maar ik kan je verklaren dat ik de on plezierigste oogenblikken mijns levens op die machine heb doorgebracht, terwijl jij haar door bet landschap stuurde." Balley uit de garage ontving hen met gemengde verbazing en teleurstelling, toen hij de huur voor de machine na een nauw keurig onderzoek naar mogelijke schade in mindering bracht; daarna wandelden zij naar het station. „Op 't oogenblik moeten we ons maar niet ergeren over de T'au-t'ie bende," zei de Keeler, toen zij in'den trein plaats na men, „Die oude kerel had hersens voor iden geheelen troep en voorloopig zullen die niet tot veel denken in staat zijn. Red- jding heeft zeker nogmaals duizend dollar van hen gekregen, 'k Zou nog wel eens graag daar met hem over gesproken heb ben, maar ik vermoed, dat wij den dokter voor het laatst gezien hebben." HOOFDSTUK XIX, Claire Arden geeft een verklaring. Stuart Mo Vea ontving hen opgewon den, toen hij het gouden bloemblad aan schouwde. „Ik wist wel, dat je het zou krijgen, mijn jongen," zeide hij. „En ook u, Mr. Walton, betuig ik mijn dank. Ik vertrouw dat gij dit een voldoende belooning vindt." Hierbij overhandigde hij hem een chèque van duizend dollar, welke Walton ln zijn vestjeszak stak, terwijl hij met een kort woord dank zei voor zijn mildheid. „Dan moet ik u verzoeken die te ver scheuren en er een te maken ter waarde van 't halve bedrag," zeide Keeler. „Heusch Mr. Mc Vea, ik houd me liever bij het oor spronkelijke contract. Ik geloof, dat u een fictieve waarde aan den talisman hecht/' „O, meen je dat? Wel, we zullen zien. Ik had gaarne dat gij professor Mc Adie ont moette. Dit zijn de beeren die juist het achtste bloemblad voor mij ontdekt heb ben, Mc Adie. Mc Keeler bracht het uit Tibet mede." Hij schudde den ervaren geleerde de hand en Keeler keek nieuwsgierig naar den man, voor wien Cartwright zich uit gegeven had. ,,'t Zou me verwonderen, als hij in die levensdrank gelooft," zei Walton, toen zi; eindelijk het pensdon verlieten. kan moeilijk gelooven, dat Mo Vea ENGELAND. Ingezonden Mededeellng. Nierkwalen maken u spoedig ond! Het komt ln den middelbaren leeftjjd en daarna maar al te vaak voor, dat men last krijigt van rugpijn, duizeligheid, ze nuwpijnen en urinekwalen. Dit is gewoon lijk oen gevolg van overspanning der nieren het zijn waarschuwingen van da nieren, dat zij sinds lang hulp behoeven. Want gedurende uw hoele leven, dag ea nacht, werken do nieren om de vergiften uit uw bloed te filtreeren. Als zij hierin falen, kunnen ernstige on diepgaande kwalen zich ontwikkelen, Urinezuur-zouten hoepen zdoh dan in het bloed op, en vormen de kristallen, die zenuwpijnen en rheumatiek veroorzaken,; of wel wordt een onvoldoende hoeveelr held water aan bet bloed onttrokken^ waardoor zich waterzuchtige zwellingen cunnen vormen. Ook kunnen ontstaan il aasstoornissen, niersteen, niergruis, daas ontsteking, ischias, spit, vermage ring, zenuwachtigheid en gebrek aan energie. Vermijd de ontwikkeling dezer ver schijnselen. Wek de nieren op en versterk zo met FosteFs Rugpijn Nieren Pillen. Dit specifieke niermiddel werkt recht streeks op de oorzaak van uw kwaal, rei nigt en versterkt de nieren, lenigt de urlnekanalen en regelt de werking der blaas. Zoowel mannen als vrouwen kunnen baat vinden bij het gebruik van FosteFa uigpijn Nieren Pillen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. hem alles verteld heeft," antwoordde Ree- er. „Ik veronderstel, dat hij de oorspron kelijke vorm der letters van Mc Adie heeft geleerd, maar hij zal hem niet met de ge heele vertaling bekend gemaakt hebben." „Wel, 't is een royale, oude kerel, 'n Werk van vier en twintig uur met dui zend dollar te beloonen is niet om uit te vlakken. Jij zelf versmeet vijftig duizend dollar maar ik kan begrijpen dat je die liever niet aannam." „Ik kwam overeen het voorwerp tegen de oorspronkelijke som terug te brengen," zeide Keeler. ,,'t Zou misbruik maken zijn om van een halven krankzinnige het extra bedrag aan te nemen als ik het ding voor een prul houd. De vijftig duizend dollar verdiende ik volgens mijn meening." „Wat ben je van plan nu te doen? Ga je met mij naar Borneo?" „Ja of ik neem jou met mij mee naar Burma voor de jacht" „Dat kan ik niet doen. Ik heb een kapi taal bijeengebracht voor die andere onder neming, die winstgevend is. Goud in kleu ren in de grootte van noten, 't is bepaald opwindend het in veiligheid te brengen De inboorlingen zijn niet, wat je noemt, gastvrij. Je hebt maar één ding te doen en dat is: ga met mij graven. Maar of je 't wilt of niet, ik heb je hulp noodig om mijn uitrusting klaar te krijgen." „Ik moet voor mij zeiven zorgen," zeide Keeler. „misschien kuimen we de twee expedities wel combineeren. Ik denk wel dat we gauw met alles gereed zullen zijn. Een week lang redeneerden zij naar hartelust over uitrustingen, bedachten reizen, en keken op kaarten, hadden er groot vermaak in lasten van hetgeen zij behoefden op te maken en spraken van vroegere avonturen. Walton lachte soms stilletjes voor zich heen, als hij zag hoe Keeler een neiging van zich afzette, waar zijn vriend, naar hij had gedacht ontoe gankelijk voor zou zijn. Een of tweemaal noemden zij den naam van Cartwright, tegelijk met dien zijner zuster. De priesters waren van den hori- zon verdwenen. Eens had Mc Vea hen opgebeld en Keeler met jubelende stem verteld, dat de formule binnen drie dagen in haar geheel zou zijn; nogmaals bood hij hean de vijftig duizend aan, welke door Keeler geweigerd werden. „Je moet mij komen bezoeken, eer je weggaat," zeide Mo Vea. „Ik ben van je gaan houden, jongen, buiten de dienst om dien je mij bewees. Kom Donderdagmor gen vroeg. Mc Adie zal dan hier zijn en met ons drieën zullen we tezamen wezen." Woensdagmorgen stapte Keeler uit een winkel van sportgoederen in de Vijfde Avenue en liep in zuidelijike richting, toen hij plotseling Claire Arden ontmoette. Hij bleef staan en haar bleek gelaat bloosde. „Ik hoopte u nog eens te zien, Mr. Kee ler," zeide zij, „en probeerde u te ontmoe ten, want ik wensohte 't een en ander met u té bespreken. Enkele zaken moeren ver klaard worden en daarna zou ik u gaarne, als u mij dit toestond, om raad vragen." Ernstig keek hij haar aan. In de enkele laatste dagen van kameraadschap met dien buitengewonen man als Walton er een was, had hij zich zelf bevrijd geacht van de mogelijke betoovering, die zij op hem uitgeoefend had. Nu wist hij, dat hij blij was haar te zien en dat hij gehoopt had, dit te zullen doen. (Wondt vervolgd). V v' HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldnrsohe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland f 2.Ned. O. en W. Indië p. zeepoet f 2.10, id. p. mail en overige landen f 8.20. Zondageblad reep. f 0.50,10.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, fl.85 Losse nummer® der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te huur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4ct. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Zon Hoogwater op: ond: v.mJn.m.: 6.16 6.01 6.00 8.08 Lloht op voor auto's on Hotsen: Eenige weken geleden maakten wij mel ding van de verpachting van eenige droog gelegde Zuiderzeegronden, waar intusschen niet veel liefhebbers voor bleken te zijn; de vorige week werd de eerste haver en gerst verkocht, door het Rijk gekweekt op den proefpolder. Zoowel de haver als de gerst bleken van goede kwaliteit, zoodat men ook in landbouwerskringen voldaan was over de resultaten van deze teeltproef, en zeer waarschijnlijk zou de animo om een stuk grond te pachten grooter geweest zijn, als men de resultaten van bovengenoemde proef eerder geweten had. En zoo nadert ongemerkt de tijd, dat de geheele drooglegging een feit zal zijn en dat bloeiende bedrijven zullen verrijzen op de plaats waar op het oogenblik nog de Zui derzee is. „Maar zoover zijn we nog niet", hoor ik een lezer zeggen. In langen tijd hadden we niets van „de Schuttevaer" gehoord en we hadden ons al neergelegd bij het tragische feit, dat het scheepje rustig zou verroesten in de En- gelsche haven Plymouth, waar het nog als maar ligt en waar het waarschijnlijk wel nimmer vandaan zal komen, tenzij een of andere kapitalist zijn hand over zijn porte- monnaie strijkt en kapitein Schuttevaer het benoodigde bedrag schenkt om zijn Oceaan waagstuk te volbrengen, althans te trachten het te volbrengen. Wij hebben vanaf het vertrek uit Hol land niet veel vertrouwen gehad in de on derneming, al direct bleek het scheepje niet bestand tegen ruw weer en voordat Enge land bereikt was, was reparatie reeds hoog noodig. Daarna kon het scheepje niet ver- FEUILLETON. trekken door een verschil, dat de kapitein met de bemanning had, die soldij wenschte alvorens verder te gaan. Een beroep op Holland, een campagne in „De Telegraaf" heeft blijkbaar geen resultaat gehad en het slot van de historie is, dat er deze week sprake was dat het schApje verkocht zou worden om den bemanningxsalaris uit te be talen. Schuttevaer heeft dit weten te voorko men en is naar Holland gereisd om nog maals te trachten geld bij elkaar te krijgen. Lukt hem dit, wat wij zoo vrij zijn om te betwijfelen, dan zal hij met een andere be manning, die inmiddels aangeworven is, den grooten tocht ondernemen. Het zaï echter wel nooit zoo ver komen en dat is ook maar het beste. Dat hebben ze hem kranig klaargespeeld, zeer waarschijnlijk aangestoken door de succesvolle uitbraak van hun twee collega's- gevangenen, eenige maanden geleden, heeft het viertal inbekers, gezamenlijk opgesloten in een ziekenzaaltje, langdurig en ernstig beraadslaagd op welke manict zij, met de grootste kans van slagen, uit hun gevangen schap verlost konden worden Hun plan *vas wel overlegd én daarvoor bchooren ze een complimentje in ontvangst te nemen. Het is toch in ieder geval een kranige pres tatie, om uit de zwaar betralieJe en hoog oti muurde gevangenis vandaan te komen. Of ze er echter verstandig aan gedaan heb ben? T.b.c.-patiënten, die een goede ver pleging genoten in hun opsluiting en vol komen rust, noodig voor hun herstel Wij vragen ons af of ze er nu wel beter aan toe zijn, want ook in gezonde dagen schijnt het geen slecht dienen in de bizondere strafge vangenis te Scheveningen. Voor een dege lijke ontspanning wordt dagelijks gezorgd. Dóch terzake, zij zijn ontsnapt en dat was de bedoeling niet bij hun qpsluiting. De politie heeft nu de taak voor de terugbren ging te zorgen en dat zal misschien een niet zoo heel moeilijke zijn, waar de uitbrekers door de foto's en signalementen direct her kend zullen worden. Ook bij onze foto's vindt men een plaatje van het viertal. Intusschen mag men ook in Schevenin gen wel maatregelen nemen om dergelijke uitbrekerijen in het vervolg te voorkomen. Een van de gevangenen heeft maar kort van zijn vrijheid genoten en is Donderdag reeds weer opgesloten. Men zie over deze arrestatie het vefrhaal onder „gemengd nieuws". Uit den jongsten staat van de opbrengst der middelen in de Staatscourant van 16 J. ALLAN DUNN. Toen zij naar buiten gingen keek Wal ton op zijn horloge. Juli j.1. gepubliceerd, blijkt, dat de op brengst over de eerste ze3 maanden 1928 ten bate van het Wegenfonds ongeveer 11.000.000 heeft bedragen. Ongeveer de helft hiervan is van de wegenbelasting af komstig. De andere helft betreft 90 der werkelijke opbrengst van de Rijwielbelas ting. Men kan dus rekenen dat ongeveer 22.000.000 per jaar aan belasting voor het Rijk wordt opgebracht door de weg gebruikers. Dit is een zeer belangrijke som en het laat zich aanzien, dat dit bedrag zal klim men inplaats van dalen. Het gebruik toch van auto's neemt steeds toe en dat van het rijwiel vermindert niet. Het wordt nu hoog tijd dat de weggebruikers ook waar voor hun geld krijgen en dat zoo spoedig moge lijk wordt voortgemaakt met de verbetering van bestaande wegen en het aanleggen van nieuwe. Er is echter een hindernis, die nog veel vlugger moet worden weggeruimd, n.1. de tol op de wegen. De beteekenis hiervan is oorspronkelijk natuurlijk geen andere dan het heffen van een belasting van den wegge bruiker. De wijze waarop deze belasting wordt geheven, dus door middel van een tol, kan niet anders dan zeer primitief zijn en zij voert tot groote onbillijkheden. Waar echter snelheid van het verkeer een eerste eisch is geworden, daar is de tol met zijn noodzakelijk oponthoud in alle op zichten een slagboom geworden. De weggebruikers van de meeste betee kenis, de wielrijder en de automobilist, worden nu bovendien dubbel belast en zij dus vooral hebben zich ernstig te beklagen over het nog steeds blijven bestaan van dit belastinginstituut. Goede verkeerswegen zijn bronnen van welvaart en het is dus van algemeen belang dat alles wordt weggenomen wat het be hoorlijk gebruik van den weg in den weg staat. Er kan' daarotn niet krachtig genoeg worden aangedrongen op het ten spoedigste doen verdwijnen der tollen. Zondag hebben de verkiezingen in Grie kenland plaats gehad en daarbij heeft Veni- zelos een groote meerderheid behaald. Voor het land is dit gelukkig, omdat het volk opnieuw, gelijk zoo vaak de laatste jaren, uitspraak heeft moeten doen over de vraag republiek of monarchie. Nog nimmer heeft het die vraag op af doende wijze beantwoord en nu Venizelos met een overweldigende meerderheid uit de stembus gekomen is, wil dit nog niet zeg gen, dat bij een volgende verkiezing de kan sen niet gekeerd zullen blijken, doch voor- loopig echter zal het vraagstuk op den ach tergrond geschoven worden. „Een krachtige meerderheid voor Veni zelos, gevolgd door een wijs beleid, dat op vrede, economisch herstel en verzoening in het binnenland gericht is, zal daarom Grie kenland ten zegen zijn", zegt de „N. Rott. Crt. die het laatst van deze maand te Genève bijeenkomt, zal, behalve de Poolsc'h-Litau- sche kwestie, die naar te hopen ditmaal tot een oplossing gebracht zal worden, ook be handelen de ontruiming van het Rijnland, waarover de laatste weken weer heel wat geschreven en gesproken is. Men heeft daarover in onze krant kunnen lezen, hoe er voor- en tegenstanders zijn van deze, door Duitschland zoo vurig gewenschte ontruiming. Engeland en Frankrijk schij nen evenwel nog niet veel te voelen voor een vervroegde ontruiming, die volgens het plan-Dawes eerst in 1935 plaats zou hebben. In de laatste vijf jaren is het Staatsbud get van de Russische Sovjet-republiek ge stegen van 1400 tot 5000 millioen roebel. Men zou over het bedenkelijke van deze toename, die in geen enkel ander land Is voorgekomen, kunnen zwijgen, indien daar mede een gelijke of grootere toename van het volksinkotnen was gepaard gegaan. Dit is echter geenszins het geval. In 1927 be droeg de toename van het Russisch staats budget 23 de toename van het volks inkotnen niet meer dan 9 Dit wordt begrijpelijk als men nagaat de interessante vergelijking, welke „Het Volk" heeft ge maakt tusschen de uitkomsten van het par ticulier bedrijf en die van de staatsonder neming in Rusland. Volgens de kortgeleden gepubliceerde resultaten van een regee- ringsonderzoek bedroeg de productie per dag en per arbeider! in de metaalindustrie; «taatsindustrie 15.85 roebel, particuliere bedrijven 17.30 roebel; in de kieedingindus- trie resp. 17.80 en 19.30 roebel; in de leer industrie resp. 29.37 pn 41.66 roebel; in de drukkerijen resp. 13.62 en 19.93 roebel; in de houtindustrie resp. 13.50 en 17.36 roe bel; in de banketindustrie 24.66 en 31.37 roebel; in de brouwerijen resp. 21.03 en 25.31 roebel; in de glasindustrie resp. 5.47 en 8.17 roebel. Het gemiddeld loon per maand bedroeg te Moskou in Februari 1926: in de staats- industrie 71.61 roebel en in de particuliere bedrijven 88.64 roebel. géén Pijn en naschrljnen of stukgaan der huid, Indien men voor het Inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Dooa 30, Tube 80 et PUROL /Voor u, Keeler, maakte ik een getee- kende chèque van honderd duizend dollar, zooals ik beloofde."

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1