KANNEWASSER De Bloembladen van Lao-Tez legenjas-Demisaisoo HERMAN NYPELS' Eerste Blad. IS ALTIJD GOEDKOOPER hjiolS.Uil.iS.WIill. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE 00ST-INDIË. HET ANTIE-00RL0GSVERDRAG. BINNENLAND Nr. 6540 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1928 56ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgeven C. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Lloht Donderdag 30 Aug8.25 uur. Vrijdag 818.24 VOLKENBOND. DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN. Een feestviering tot herdenking, dat Koningin' Wilhelmina wederom een jaar oven Nederland heeft mogen regeeren, be hoeft geen verklaring. Zij is zoozeer in waarheid de Lands vrouwe, zoo innig verbonden aan ons na tionaal besef, dat de biyheid van ons volk om het bezit van deze Souvereine in haar volle levens- en arbeidskracht, een van- zelfheid is. Een ontbinding in alle facto ren, welke tezamen lelden tot dit gevoel van aanhankeiykheid, van dankbare waar deering, zou de beteekenis van het geheel verzwakken. Waarom op den voorgrond te stellen de inwerking op ons gemoed van de historische herinneringen aan haar roemrijke voorvaderen en het doorluchtig Oranje-geslacht; de bekoring der persoon lijke waardigheid en gratie, of de waar deering voor de dagelljksche toewyding aan de volkszaak? Waarom te ontleden onzen eerbied voor haar zelfverloochening en moed; onze erkenning dat zy ons al len een voorbeeld is in ernst van levens opvatting en door een soberheid, die toch nimmer 't vorstoiyke sohaaddte; ons besef, dat zy het ls, die bovenal den Nederland- schen naam hoog houdt in de wereld? Al die eigenschappen, het karakter en het leven dezer waarlijk vorsteiyke vrouw, doen tezamen voor ons levend worden het beeld der Koningin, en wy kunnen niet zeggen, om welke zy ons het liefst ls. Be ter is het dan ook, al deze motleven te doen samenvloeien tot een glanzend ge heel van dankbaar bewustzyn en dezen dag te aanvaarden, zooals onze kinderen dit doen, die liefde voor het Vaderland en voor de Koningin gevoelen als een zelfde gedachte en zich verbiyden in het nationaal gebeuren. Theorieën over de waarde van het ko ningschap missen beteekenis, zoolang missie. Daar deze resultaten geen prac- geen critiek de waarde kan aantasten van tische waarde zullen hebben, kan de sow- deze Koningin, die naar welken regee- jetregeering aan het werk van de oom Ingezonden Mededeellng. taak vervult. Daarom is Koningin Wilhel mina voor ons het gelukkigste voorbeeld der monarchie en daarom kunnen wy in volkomen oprechtheid van hart en ver stand den wensch uitspreken, dat zy moge regeuren tot in lengte van dagen, en voor ons moge blijven het symbool van een heid, saamhoorigheid en rustige kracht. Aan H. M. de Koningin onze eerbiedige en dankbare gelukwenschen op dit feest van Nederland! DE SOWJETUNIE EN DE ONTWAPENING. Rusland neemt niet deel aan de werkzaamheden van de commissie Inzake de controle op de wapen* industrieën. Moskou, 28 Augustus. Lltwlnof heeft ln een telegram aan den secretaris-gene raal van den Volkenbond meegedeeld, dat do soiwjetregeerlng aan de tweede zitting van dó byzondere commissie tot voorbe reiding van een onfcwerp-oonventle voor de controle op do wapen-industrieën niet kan deelnemen, daar vanwege den Vol kenbond niets gedaan ls en gedaan wordt ter definitieve of gedeelteiyke oplossing van het ontwapeningsprobleem. Een telegram van Belga vermeldt uit de motiveering van deze weigering nogi, dat zoolang de regeeringen voortgaan haar bewapening uit te breiden, de zaak van den vrede geen vooruitgang kan heb ben. zelfs met de resultaten van de com ringsvorm ook, voor ons steeds zal zyn ons Staatshoofd by uitnemendheid, en die ons biyvend den waarborg biedt, dat ook ln deze en komende tyden van wisselende politieke stroomingen onze gedachten zich vrij zullen kunnen uitleven en de grond slagen van ons volksbestaan niet zullen worden aangetast. Dat weten wy, en dat verwachten wy van onze Koningin, en vooral daarom dragen wy den wensch voor haar behoud en haar geluk ln het hart. Daarin ligt geen overschatting van haar invloed op ons staatkundig leven, die intussohen veel gewichtiger is dan veelal wordt vermoed, want elk kabinet, hoezeer zelf verantwoordeiyk, moet het oordeel Inwinnen van de Kroon en de Juistheid van elk voorgenomen plan recht vaardigen. Wanneer hét gezag der Kroon ln handen is van een wys staatshoofd met hooge opvatting van zedeiykheid en recht, een toetssteen voor de diepere belangen, der natie, dan is de invloed daarvan werk dadig, en is het koningschap voor ons geen mystiek begrip, waaruit macht en gezag van zeiven uitstralen, doch wisselt zyn beteekenis, en daarmede onze eerbied en waardeering, naar de persoon, die de missie niet deelnemen, hoewel zy bereid1 zyn deel te nemen aan de werkzaamheden van een werkelijke ontwapening. ENGELAND. DE SLACHTOFFERS VAN DE L. 55. Een regeling getroffen. De admiraliteit heeft gisteren bekend1 gemaakt, dat met de Letsche reg.ering is overeengekomen, dat het overschot van die by de ramp van de L 55 omgekomen schepelingen, na te Kroonstad door een koopvaardijschip te zfl.n afgehaald, ln de Letsche haven Reval aan boord van het Engelsche oorlogsschip Champion zal overgebracht worden. De Champion vaart dan met de vlag halfstok naar Ports- mouth, waar zij 5 September verwacht wordt De overblijfselen zullen den vol genden dag met militaire eer ter aarde worden besteld. FEUILLETON. door J. ALLAN DUNN. 60) Zelfs toen was hem de werkelijk» waar de van den talisman onbekend, de ver bazende waarde welke Mc. Vea hem toe kende. Maar hij wachtte zijn tyd af en be sloot nadat hy meer geleerd bad, deze toovérformule te completeeren. Toen Mc. Vea zich van uw diensten verzekerde, vertelde Riohard ndj een dóel zijner plap- nen. Langen tijd was ik zeer verontwaar digd geweest over de wyze, waarop Mr. Mc. Vea Richeid's werk behandelde. Hij weid gebruikt, alsof hy een machine was, Sin titd werd in beslag genomen tegen vergoeding van een klein salarisje B deelde ntij niet alles mee, omdat ikXet zyn Oostersche zlenswyze overtle dingen deelde. Ik zou gemeend hebben, net als ik nu doe, dat het een hersen schim, een ongerijmd idee was- vertelde hy mij alleen, dat Mo. Vea hem hpqtolcn had dat hij kans had dit bloem bed in handen te krijgen, dat geUjk was aan datgene wat Mc. Vea onder valsche voorwendsels van hem losgekregen had en dat door dit bezit, de andere in waarde toenamen en Mo. Vea tot vergoeding zou genoodzaakt rijn- H« was alles voor nfl, was aityd alles voor my geweest. Ik was begeerig hem dit te vergoeden. Wy be sloten het geld op te nemen ik ver kocht enkele juweelen en reisde naar Shangal om u by uw aankomst op te wachten, terwyi het hem, als Ma Vea'a DUITSCHLAND. DE VOLKSSTEMMING OVER DEN KRUISER. Het communistisch voorstel Ingediend. Gistermiddag hebben de communisti sche rijksdagieden Pieok en Muenzenberg by het rijksministerie van binnenland- sohe zaken een voorstel ingediend om een referendum toe te staan over het volgen de wetsontwerp: „Dc bouw van gepant serde kruisers en oorlogsschepen is ver boden". van het vliegtuig was warmgeloopen. Het toestel werd beschadigd. De bestuurder was ongedeerd, maar de neusvleugels van sergeant-majoor Pasveer waren diep inge scheurd en hy bloedde hevig. VERDUISTERING. De Raad van Justitie veroordeelde N., boekhouder der Ned. Indische Gas Maat- schappy te Bandoeng wegens verduiste ring van 10.000 tot een gevangenisstraf van drie jaren. Zyn beido Inlandsche medeplichtigen werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van respectieveiyk tien en aoht maanden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË. DE OPSLUITING VAN DEN PAUS. Naar Reuter uit Rome meldt, is het ge rucht, dat er uitzicht zou bestaan op epn regeling, die den Paus in staat zou stellen den zomer op Castel Gandóifo i: de Al- baansohe bergen door te brenigeö, onge grond, D© Paus wil niet breken met de traditie, dat hij geen voet op Italiaansoh gebied zet en dat. is onvermljdeiyk wil hy 1 Castel Gafcidölifo bereiken, dat, evenals I het Vaticaan exterritoriaal terrein ls. Als' de Paus nog eens vliegen ging, zou het misschien wat anders zy n. VEREENIGDE STATEN. DE AMERIKAANSCHE MARINE. Van de acht in aanbouw zynde lichte kruisers, metende 10.500 ton, zullen in het aanstaande voorjaar de eerste twee te wa ter worden gelaten. Zy worden dan na en kele maanden ln gebruik genomen. CHINA. GEHEIMZINNIG STERFGEVAL. Naar uit Peking vlce-president van terspoorweg, die erd de Mongolen ©meld wordt, is de en Chineeschen Oos- er van besohuldigd in West-Mantsjoerije in opdracht van de Sovjet-regeerlng tot opstand te hebben aangezet, te Charbin onder geheimzinnige omstandigheden ge storven. NOODLANDING. Bandoeng, 28 Aug. De reserve-luitenant vliegenier Van Kappen, die met den ser geant-majoor Pasveer als passagier van Soerabaja naar Bandoeng terugkeerde, was gedwongen een noodlanding te maken in een sawah naby Tjitjalengka. De motor De mogendheden, die het ver drag niet onderteekend hebben. Terstond na de onderteekenlng van het verdrag van Kellogg te Parijs is er aan de daar geacorediteerde gezanten van alle mogendheden, die het verdrag niet heb ben mede-onderteekend, een nota aange boden, waarin deze mogendheden worden uitgenoodigd toe te treden tot het verdrag, dat den oorlog buiten de wet stelt. In ae nota wordt gezegd, dat het de wensch van de Vereenigde Staten was de onderhande lingen zoo spoedig mogeiyk tot een goed einde te brengen en tevens, dat het ver drag zonder verwyi van kracht werd, wat uit de unlverseele adhesie zou voort vloeien. Griekenland heeft zyn gezant te Wash ington opdracht gegeven aan de Ameri- kaansche regeering mee te doelen, dat zijn land bereid ls het verdrag van Kellogg te teekenen. Italië en de onderteekenlng van het verdrag. Ram©, 27 Aug. Zelfs op den dag"van de onderteekenlng van het anti-oorlogsver drag, nu alle volkeren hun waardeering toonen voor het vestigen van den vrede op een hechtere basis, heeft Italië zyn houding van onverschilligheid jegens het verdrag niet gewijzigd. Tevergeefs kon men de Italiaansche pers doorkyken naar een toejuiching van het verdrag van Kel logg. Integendeel, waar de leidende bla den ziah van leder commentaar ten op zichte van het verdrag onthouden, lan- ceeren minder belangrijke bladen Ironi sche opmerkingen over het verdrag, dat niet het minste belang heeft volgens hen. Peru wil toetreden. Naar uit Lima wordt gemeld, wil de Peruaaneohe regeering zich aansluiten by het Kellog-pact. De Peruaansohe lega tie te Washington heeft te dier zake in structies ontvangen. De Temps meldt dat Dinsdagmorgen reeds yan vier staten, Denemarken, Roe menië, Zuld-Slavië en de Zuid-Amerikaan- sohe republiek Peru mededeelingen by de Fransch© regeering ingekomen waren, dat zy het anti-oorlogspaot mede wen- schen te onderteekenen. Dultsche persstemmen. De pers wydt uitvoerige beschouwingen aan de onderteekenlng van het anti- oorlogsverdrag te Parijs. De Voss, Ztg. schrijft: Het is de over winning van het beginsel, dat de oorlog N1i automatische secretaris, gemakkelijk viel de telegrammen te veranderen. HJj haalde Ma Vea over, een veiliger woning te be trekken, door hem vrees aan te jagen met. te beweren dat hy bespied werd en slaag de daarin op het laatste oogenblik en de rest weet ge. Ik ontmoette u. Voor mij waart ge een deel der samenzwering die myn broeder te kort deed. Toen bleek het dat gij anders waart. Ik bemerkte, dat gy het contract sloot uit lust tot avontu ren. Na Honolulu stotterde zij. „Na Honolulu", vervolgde zy, „vond ik dat hoewel ik Riohard trouw moest btij- ven, het toch niet eeriyk tegenover u was liet plan ten uitvoer te brengen, zooals wy het eerst ontworpen hadden. Wy kon den niet beginnen met u vy'ftig duizend dollar te geven. Een jaar tevoren zouden wy u niets gegeven hebben. Ik zou de po. ging opgeven, Riohard getelegrafeerd en u daarna alles verteld hebben". Voor 't eerst ontmoetten haar oogen die van Koeler met een verlegen uitdrukking erin, die hem ontroerde. „Juist vóór ik Shangai verliet was een waardevol bed van gouderts achter de hoeve ontdekt, my door mijn moeder na gelaten. Het bevond zich in den heuvel waar de boomen staan en waar Riohard op dien lentedag verwond werd. Er was my een bod op den heuvel gedaan, maar Richard had mij aangeraden dien niet te vericoopen. Ik telegrafeerde vanuit Hono lulu de overeenkomst te sluiten. Het geld lag op mij te wachten toen ik in New York aankwam". „Dat waren dan de tienduizend dol lars, -die uw broeder my aanbood?" ,yJa. Wy waren geen dieven. Richard zeide mij dat het geld hetwelk gy ver- waohtte van Mr. Mo Vea te krygen, een ontzettend bedrag zou zyn en wij waren van plan zoo mogelijk u de geheeld vijftig duizend dollars te geven. Maar het was noodzakeiyk, dat wy het bloemblad be zaten, vóór gy Mc. Vea ontmoette. Wy moesten het dien nacht hebben en daar om, toen gij de tienduizend dollar weiger de, volvoerden wy het plan, door Richard bedacht. Natuurlijk is het geheim onzin, maar Richard geloofde het, gelooft het nog, evenals Mr, Mo. Vea. „Ik geloof dat de werkelijke waarde der blaadjes is hetgeen Riohard u zeide, toen hy zich als Angus Mc. Vea voordeed, misschien een duizend dollar per stuk. Maar dat kan ik hem niet dóen inzien. Het verlies heeft rijn beterschap tegen gehouden, de koorts wil niet verdwijnen, zijn leven is in gevaar. Dikwyis ijlt hy, hij dreigt u dan en Mc. Vea, hy wordt aldoor zwakker. „Toen toen ik tegen u zeide, dta ik gaarne uw vriendin wilde wezen, meende ik dat. Gy zyt gelukkig geweest, gy kunt nu gemakkelijk edelmoedig zyn „Wat wensoht u, dat ik doen zal? Ik ben met liefdie daartoe bereid. En indien u my wilt beloonen voor hetgeen ik zal volbrengen laat ons dan. die vriend schap verwezenlijken." Zy was opgestaan en hij' stond voor haar terwijl hy zijn hand uitstak. Zij nam haar aan, terwijl een nevel voor haar oogen kwam. „Ik weet niet, wat er gedaan kan wor den," zeide zy, „Ik heb u raad noodig als gy my gelooft, als gy vertrouwen in mij stelt." „Met mijn heele hart," antwoordde hij. 't Was een afgezaagd! gezegd© en hy was er zich van bewust dat hij het ©enigszins rad uitstootte, maar hij'verduidelijkte zijn bedoeling met een blik. „Dank u." Het woord was voldoende. „Maar uw broeder heeft een afdruk van de zeven bloemblaadjes genomen," zeide tot internationale misdaad stempelt, het welk de wereld thans viert, terwijl tot dus verre elke staat het juridisch onaantast baar en moreel nooit bestreden recht had, voor zijn nationale oogmerken en belan gen naar de wapens te grijpen. De vooruit gang is in weerwil van alle gebreken en leemten, die het verdrag van Kellogg nog aankleven, zeer groot. Het BerL Tagebl. bestrijdt de meening, welke het pact een utoptie vindt, als volgt „Slechts als de menschheid naar idieele toestanden streeft, kan zy draagUjke toe standen scheppen". De Vorwörts betoogt, dat het pact voor de geheele wereld byzondere waarde heeft gekregen door de onderteekenlng van Duitschland en zegt dat Stresemann juist heeft gehandeld door naar Parijs te gaan om den gunstlgen keer in de Fransch- Duitsche betrekkingen aan de geheele we reld voor oogen te stellen. De D. A. Ztg. bespreekt de rede van Brland, die opmerkte dat de bedenkingen, die dó Franoshe politiek oorspronkeiyk tegen het pact koesterde, weggenomen zyn door de duidelijke en ondubbelzinnige interpretatie van Kellogg. Hiermee be doelde Briand, dat het, pact het Fransohe verdragssysteem niet raakt. Zoodoende heeft Briand het klaargespeeld het vredes werk te prijzen, en het meteen in de Ujst van de Fransche politiek te zetten. De D. Tagesztk. (Duitsóh-ntalonRle) schrijft: Weer staat Duitschland's onder teekenlng op een document, dat den oor log verwerpt, zonder dat tevens ook maar eenlge poging wordt gedaan ,om toestan den, die hiyvend oorlogsgevaar meebren gen, te veranderen. „Woorden ln plaats van daden" is het motto 't welk men ook boven de groote rede van Briand moet plaatsen. NEDERLAND EN HET ANTI- OORLOGSVERDRAG. De Amerlkaansohe legatie heeft den Nederlandsohen minister van bultenland- sohe zaken, jhr, F. Beelaerts van Blok land, een brief doen toekomen, waarin zy mededeeling dóet van het feit, dat ver scheidene regeeringen Maandag te Parys een verdrag hebben ondertekeen.i, waarby zij op zich nemen den oorlog te verzaken als middel van nationale politiek in hun onderlinge betrekkingen en te zullen trachten uitsluitend langs vredellevenden weg dó oplossing te zoeken van alle, meenlngisversohlllen, welke tussohen hen mochten rijzen. De brief geeft dan een overzicht van dó totstandkoming van het Ingezonden Mededeellng. Voor belde doeleinden gesohlkt. Gegarandeerd waterdicht. De nieuwste soorten, Zeer gemakkelijke paavorm. KLEEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER - SCHAGEN. Keeler. „En u zeide toch dat hy de ver talingen machtig geworden was? Ver scheidene uren heeft hy het achtste blad in rijn bezit gehad. Was hy niet in staat het opschrift te vertalen? Waarom, nam hy er niet net als van dó rest een afdruk van?" „Het was te veel met een korst bedekt. De overigen werden aKe eenigen tijd met een vloeibare oplossing bedekt vóór die letters behoorlijk onderscheiden konden worden, 't Moest langzaam geschieden en heel zorgvuldig, aangezien verscheidene ingewikkeld waren. Wij bezaten niet de benoodigde oplossingen in huis en toen nam: hij het met zich mee. Wij meenden in Hoosao Falls totaal veilig te zijn. Wei was 't ons bekend dat we gevolgd werden en hadden we in de tweede auto Redding herkend, maar wij waren overtuigd, dót wy hem kwyt waren geraakt. Nooit had Angus tegen Mr. Ma Vea over ons ver- biyf in Hoosac Falls gesproken. Ik zag de taxi maar ik wist niet, dót gy er in zat. Niemand in New York was op de hoogte van de boerderij en na eenig tydlsverloop waren wy zeker, van Redding af te we zen. Werkelijk zagen wy hem de jacht opgeven. Dien middag was Richard naar de bron gegaan om wat water te halen het was buitengewoon zuiver om dó planten in te zetten. Toen kwaamt gij." „Gezeten op een motorfiets en doods bang om eraf te vallen," zeide Keeler, „Kom dan," vervolgde hy, een besluit ne mend. „Ik zal met u mee gaan om uiw broeder te bezoeken. Voor morgen heb ik een afspraak met Mc. Vea. Natuurlek ls die tooverdrank des levens belachelijk. Hoe ik Mo. Vea daarvan zal kunnen over tuigen, weet ik niet. Het opstellen der formule is niet voldoende. Er moeten bewijzen zyn. Mc. Adie zal er wel wezen, hem zal ik raadplegen. Maar in elk geval zal ik met Ma Vea spreken. Er moet de eene of andere ver goeding worden gegeven, waarmee uw broeder genoegen zal nemen. Op 't oogen blik zal myn gesprek met hem, hem goed doen. Dat is 't beste, wat ik verrichten kan. De heele zaak is zoo buitengewoon, ik meen wat die dwaze meening omtrent de waard» van den talisman aangaat. Het is echt Oostersoh zich vast te klampen aan een bijgeloof dat niet op de proef ge steld wordt. Ma Vea en uw broeder zyn beiden aangegrepen döor zulk een' waan beeld." „Ik wenschte maar, dat d» priester het ding in veiligheid; had gebracht," zeide het meisje. ,Jk niet Ik heb die vyftigdulzend noo dig. U merkt, juffrouw Arden, dat ik een halve Schot ben. Zy wensohen het ge heim voor de Oosterlingen te bewaren. Ik denk niet, dat zy Ma Vea lastig zou den gevallen zijn, toen hy slechts één der bloembladen bezat en niet vermoedde wat verondersteld wordt, dat het geheel vormt. Er worden nog veel gouden bloe men gevonden in China en Tltibet, stel ik me voor. In elk geval verschillende in het bezit der Lamas. Cathay slaapt rustig met zyn gehei men, maar er zal gestreden worden om ze te ontsluieren. De bloembladeren van Lao-Tze maakten oorspronkelijk deel uit van de kroonjuweelen eens heerschers, die gekroond was met priesterlyke en wereldlijk© macht. Zij behooren tot het geheimzinnige Oosten, een schat van dat rnagazyn, waar wij Kaukasiërs met de buks gewapend op lostrekken en waarvan wjj de gevolgen moeten dragen. Brengt u me nu naar Riohard." (Wordt vervolgd). HELD CHE COURANT voor auto's en fietsen i O we

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1