GEMENGD NIEUWS LUCHTVAART. ós den inhoud daarvan. Hierop hall Ben dochtertje 1 ,01fift de kennistrevinir der landen, die van Bouma boud H3L men aan. kennisgeving dei landen, die Kioii bij het verdrag willen aansluiten, dit «linnen doen en zich daartoe kunnen be- <1 ionen van de beonlddielinji dei Anierir kaaasche regeeiing; BEZOEK van de koninklijke familie aan drente. Een schitterende ontvangst Enthousiaste bevolking. De eerste dag. De tocht van de konlnMtJke familie, Dinsdag in Oost Drente gemaakt, is een schitterend geslaagde excursie geworden. Ooevorden, hét aanvangspunt had rioh in feeskleed gestoken en alterwege hadden zioh dichte rijen juichende menschen op gesteld. De tocht dóór de stad werd oen ware zegetocht. Bijzonder aardig deed het aan, dat over een groot gedeelte van den weg schoolkinderen waren opgesteld, die heide en ibloemenbouquettcn strooi den op den wegi. Ojm. werd een bezoek gebracht aan de Stroooartonfabriek Hoillandia, waar een aardige attentie dór fabrieksarbeiders do koningin diep trof. Z3j hadden nJ. in den vorm van een versiering, symboliseerende de opgaande zon, daaronder het opschrift aangebracht: „De dank d'er arbeiders voor de opheffing der werkloosheid". Zij heeft betrekking op het feit dat de fabriek to Ooevorden in 192C heropend kon wor den door bemiddeling van oen regeorings- subsidie, dat voor eenige Jaren aan de directie werd toegekond. Na Ooevorden werd het dbrpjo Dalen bezocht, waar het tuinbouwvoorbeeldbe drijf in oogensohouw werd genomen, dat gesticht is door de Centrale Verecniglng voor don Qpbouw van Drente. Dien ar beid |o te01®1! kennen is in hoofdzaak het doel van het koninklijk bezoek. Het be drijf moet dienen om de bewoners van de omgeving te overtuigen van de mogelijk heid olm in dón tuinbouw een goed be staan to vinden. Rondom den proeftuin haddon zioh de eenvoudige, moest arme bewoners der omgeving geschaard1, en telkens klonken hun jubelkreten over het gezelschap heen. Vooral ijet edBsohoid was zeer har telijk. Van hier werd gereden naar Nieuw Amsterdam waar 'b middgas do exoursio werd voortgezet. Het bedrijf van dó N.V. Drentaoho kledingindustrie werd be zocht, waarna de tocht werd voortgezet naar Amsterdamscheveld ter bezichti ging van het veenbedrijf, waarvoor in- zonderhoid prinses Juliana groote belang stelling bleek te hebben. Het bezoek van dit uitgebreide bedrijf is een van de meest interessante doelen van het pro gramma geworden. Een deel van hot personeel was te werk gesteld om de ko ninklijke familie aüe onderdeden van het ingewikkelde prooes van turfmaken te ïïémoristreereii. Van het Amsterdarnsohe veld ia raen \ervolgens langs de Verlengde Hoogo- veensohe vaart via Nieuw Dordrecht naar Ktezinavoen gereden ten einde aldaar oen bezoek te brengen aan de Groen van Prinsterer-stiohting. Deze stichting, uit gaande van enkele kopstukken uit de anti-revolutionaire partij, beoogt met toepassing vftn de landarbeiderswet ar beiders to helpen aan een eigen bedrijfje, door hen dó door de landarbeiderswet ver- elsohte bijdrage ln de bouwsom van 10 pot. to verschaffen in den vorm van rentciooze voorschotten. De gelden daar toe worden langs philantropisohen weg Ook werd1 nog bezocht het NJL kerkje te Bargeroompascitm. Vermelding verdienen nog een tweetal feiten die tijdens de excursie gebeurden, bet eerste was bij do Groen van Prinste- rerstiohting. Toen H.M. reeds voor het vertrok in den auto had1 plaats genomen en de prinses gereed stond in te stappen trad plotseling een oud vrouwtje naar varen, de bijna 70-jarige Trientje. Snet, een eenvoudig menschje uit het veen, en greep de hand van de Prinses. Jöat mag wel voor dezen keep," zeide rij, eu toen wij haar opmerkten'dat rij nogal durfde, antwoordde zij: „Maar ik houd toch van onze Koningin en het Prinsesje." Zoowel de Prinses als HM. verheugden zich zeer in de spontaniteit van dit vrouwtje. Bei den lachten luid en de prinses drukte Trientje allerhartelijkst dó hand. Een soortgelijk feit geschiedde bij het kerkje te Bargeroompascum. Daar was de Koninklijke auto reeds in beweging voor het vertrek, toen van verre een Invaliden wagentje met een verlamd meisje erin kwam aangereden, voortgeduwd door een oudere zuster. HM. bemerkte dit en liet terstond den auto langzamer rijden, tér- wijl baron Van Geen zich haastte mede het invalidenwagentje te duwen om het ongelukkige stumpertje in dó gelegen heid te stellen de Koningin en de Prinses to zien. De tweede dag. van burgemeester die Koningin bloe- Via Odoorn werd goredón naar de ont- van dó N.V. „Het Lantschap in het Witteveen, waar de Ko ninklijke familie werd voorgelicht door Commissarissen dezer N.V., dit belang rijke gedeelte van den ontginningsurbeid bezichtigde. De N.V. heeft hier een terrelnoomplox van 1000 H.A., waarvan op het oogenblik ruim 150 H.A. in cultuur is gebracht. Op deze terreinen zijn verrezen drie boer derijen en oen vijftigtal arbeiderswonin gen, benevens een openbare lagere school De Koninklijke familie bezichtig de de school en enkele huisjes. De Koninklijke familie reed vervolgens van Witteveien via Wyster naar Bellen, waar in den Koninklijken trein geluncht wierd. Te half drie werd uit Bellen langs Smhde en Laag Halerveen en via den Linthorst Homanweg naar Assen gere den. Omstreeks half vier kwam de Ko ninklijke familie in de provinciale hoofd stad aan, waar allereerst het consultatie bureau voor zuigelingen werd bezichtigd. Daarna heeft de Koninklijke familie in het Provinciehuis de thee gebruikt, ter wijl vervolgens per trein de terugreis naar Zwolle werd aanvaard. Van Zwolle keerde de Koninklijke familie per auto naar het Loo terug. HET VERBLIJF VAN DE KONINGIN. TE AMSTERDAM. De ohef van het militaire huls en do grootmeester van het Huis van de Ko ningin maken bekend, dat de Koningin tijdons haar verblijf in do hoofdstad van 21 tot 27 September os. zioh voorstelt: le te ontvangen de in de provinole Noord-Holland in gamizoon liggende of ficieren en verdere militaire autoriteiten, zoomede de in deze provincie gevestigde civiele autoriteiten, ooileges, oorporaties on vereenigingen, alsmede de particulie ren in de provincie woonachtig of aldaar hun werkkring hebbende, die hot verlan gen te kennen geven om aan H. M. hun opwachting to maken of aan H. M, te wor den voorgesteld; 2e. aan hen die bepaalde redenen heb ben om aan de Koningin belangen van persoonlijken aard of die van een door hen vertegenwoordigd lichaarti voor te dragen, oen en ander voor zoover betreft in Noord- Holland gevestigde lichamen en personen, daartoo gelegenheid te verstrekken. In het Korlnklijko palels te Amsterdam zullen van 29 Augustus tot 5 Sopt. a.s. lijs ten ter Lnsohrijvlng gereed liggen. Aan de ingeschrevenen zal worden bericht wan neer aan hun verlangen gevolg zal worden gegeven. De dames, wonende in de provinole Noord-Holland, die haar opwachting wen- schen te maken aan de Koningin of die aan H. M. wenschen te worden voorge steld, worden uitgenoodigd zioh daartoe schriftelijk aan te meiden vóór 10 Septem ber met opgaro rsn volledig adres, by mevr. van Loon-Bgidlus, dame du palate van H. M. de Koningin, Keizersgracht 672 te Amsterdam. Mevr. v. Loon zal te haren huize op Maandag 10 en Dinsdag 11 September van 8 tot 5 uur ontvangen. Evenals verleden jaar hoopt H. M. ook ditmaal een avondfeest ten paleize te geven. HET CONFLICT IN DE OOÜD8CHE AARDEWERKINDUSTRIE rapport over de gevallen op de „insulinde". Roodvonk. zich hebben voorgedaan op de „Insulin.de", had de Rotterdamsche Lloyd aan de profes soren G. J. W. Koolemans Beynen Jr., dr. P. Th. L. Kan en P. C. Flu verzocht, een onderzoek in te stellen (Het uitvoerige rapport naar aanleiding van deze ziektegevallen is thans uitgebracht Het begint met een beschrijving van alle aan boord van de „Insulinde" opgetreden ziektegevallen, er» komt na studie hiervan tot de volgende conclusie: a. Dat de ziekte, waaraan de patiënten aan boord van het stoomschip „Insulinde" zoovel op de heen- als op de thuisreis ge leden hebben, Scarlatina (roodvonk) is ge weest. b. Dat de mogelijkheid, dat er zich tus- schen deze gevallen door enkele gevallen van angina (keelaandoening) van niet scar- latineuzen aard hebben voorgedaan, niet geheel te ontkennen is, maar dat men met vrij groote mate van waarschijnlijkheid kan beweren, dat óok deze lichte en zwaardere gevallen van anginae lichte gevallen van scarlatina zijn geweest c. Dat de groote uitbreiding der ziekte onder de passagiers zeker voor een deel moet worden toegeschreven aan het feit, dat de ziekte niet als scarlatina werd her kend, waardoor men naliet de reconvales centen in Priok van boord te weren, terwijl men na Sabang in gebreke bleef zieken en reconvalescenten Btreng van de gezonden te scheiden. d. Dat de commissie reeds nu, vooruit- Toopende op hetgeen tij later nog zal aan voeren, besluiten kan, dat ontstaan en ver breiding der ziekte niet kunnen worden ge weten aan eenige fout in de voorziening van het schip met medicamenten of aan een minder goede outillage der geneeskundige afdeeling|,tnaar enkel en alleen aan een on gelukkige combinatie van omstandigheden, die maakte, dat de ziekte niet werd her kend, omdat de scheepsarts zich door zijn collega's te We'tevreden van de wijs liet brengen, terwijl ook later hij niet op dc diagnose scarlatina kwam. De inrichting en organisatie van den medischcn dienst was alleszins voldoende. De aanvankelijke diagnose van den scheeps arts was goed, maar deze heeft zich door zijn collega's te Priok cn Weltevreden van de wijs laten brengen. Dat deze van mee ning waren niet met scarlatina te doen te hebben, is ook al weer begrijpelijk, omdat vrij algemeen vermeld wordt, dat scarlatina niet onder de tropische ziekten voorkomt. Door het vasthouden aan dit dogma beging men een gevaarlijke denkfout, en deze denk fout heeft den scheepsdokter van de wijs gebracht. .Had.de scheepsarts,.van de. „ïnsuJinde", toen hij zijn diagnose Scarlatina liet vallen en oogenschijnlijk de richting van diphterie uitging (dit was n.1. de diagnose van een medicus-passagier geweest, doch deze was foutief), door een eenvoudig bactcrios copisch onderzoek van het slijm en het be slag op de amandelen en van de membranen, welke hij op de tonsillen en keel vond, de aan- of afwezigheid van diphtcriebacillcn aangetoond, dan was hij zeker wel weer op het rechte spoor geleid. gen tot opsporing van de vliegers Hassell en Oromer langs de kust geen resultaat hebben opgeleverd. Onder leiding van dag te Athene nog 208 nieuwe gevallen en 19 gevallen imet doodeiyken afloop g&. meld werden. Door de plotselinge afkoe- dem Deensehen Eaklmokenner Rasmussen 1 üng in de temperatuur verwacht men een Dinsdagmorgen is de staking ln Bet bedrijf der Plateelbakkerij Zuid-Holland ingegaan. Zij omvat ongeveer 125 perso nen, voornamelijk van de schlldensnfdee- ling en de gieterij. Het grootste deel van het personeel is echter aan het werk ge gaan. zal een expeditie nu het binnenland in gaan om ook daar nog te zoeken. EEN LANGE AFSTANDSVLUCHT. Van Rtstlcz en Zlmmermann. Naar de Börsenztg. meldt zouden de twee Junkers-vllegers Risticz en Zimmer- mann, de houders van het duurrecord. Woensdagochtend met het toestel W 88 opstijgen voor een lange afstandsvlucht naar het Oosten. De tocht, waarvoor ben zine voor 8100 K.M. wordt meegenomen, zal over Peking gaan. DE OPSPORINGEN IN DE NOORDPOOLSTREKEN. Een beloonlng voor de bemanning van de „Krassln' Blijkens een offioieele bekendmaking te Rome wordt het stelselmatig onderzoek van de kusten van Spitsbergen door de sohepen Braganza, Hobby en Veste Kari voortgezet, het slechte weer ten spijt. yolgens de Duitsche bladen heeft Mua- solini ff 150.000 geschonken aan de be manning van de Krassin. HET VERMISTE VLIEGTUIG IN BRITSCH-OOLUMBIR Met de lijken der menschen aan boord gevonden. Het vliegtuig dat Zaterdag uit Victoria, ln Britsch Oolumbla, naar Seathle ver trokken was en sedertdien vermist werd, is in de Pugetaond in dertig voet water gevonden. De lijken van den Engetaehen politicus MaoOallaim Soott van ztfn vrouw en van vijf andere personen waren in de kajuit. Buitenland. GIFMENGERS TE TEMESVAR. Een moeder die haar man zoon vergiftigde. on Hoe te voorkomen. INWERKINGTREDING VAN LUCHTVAARTWET. DE Tegen itat einde der volgende maand. "te-Gravenhage, 28 Aug. Naar de Tel. verneemt, kan de Inwerkingtreding van de Luchtvaartwet, welke geruimen tijd ge leden door de beide Kamers der Staten- Generaal is aangenomen, tegen het einde van de volgende maand' of begin October worden verwacht. DE KEURING VAN SPOORWEG PERSONEEL. Niet simnleeren! Gisterenmorgen te kwart over negen reden de Koninklijke auto's voor den tiein fc Nieuw Amsterdam eu werd het koninklijk bezoek aan Drente voortgezet. Via Willemsoord, Zuid Barge en Oranje dorp weTd naar het Buurthuis in Nieuw Dordrecht gereden. Dit is een der huizen, die_door do Centrale Vereenlglng voor de Eoonomlsche en Oultureele Verheffing van Drente is gesticht, de hulzen, die het middelpunt zijn van den arbeid, dio in allerlei cursussen (tuinbouw-, huis houd-, naaicursussen, ejd.) gesticht en tevens do centrale punten van de zieken verpleging- en zu I gedingen zorg- arbeid Van Nieuw-Dordrecht ging het vervol gens via BargerOosterveld en Angelsioo naar Bramen. In de WilheLmlnastraat aldaar stonden do schoolkinderen opge steld, die de hooge bezoekers met harte- De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft per dienstorder aan het personeel ter kennis gebracht, dat een beambte die bij zijn herkeuring in hooger beroep, voor de oogen, het onder zoek en vaststellen van een conclusie door simulatie heeft onmogelijk gemaakt, gestraft is met ontslag op staanden voet, welk ontslag door het scheidsgerecht ia gehandhaafd. De directie stedt dit voorbeeld aan het personeel tot waarschuwing opdat het zioh bij een door de maatschappijen in te stel len lichamelijk of oogheelkundig onder zoek niet aan simulatie schuldig zal ma ken. SLEEPEN VAN T SINGAPORE-DOK VERTRAAGD. Do „Indus" met averij naar Aden terug. Lloyd's Agent meldt, dat hót eerste ge- d'oelto van het dok voor Singapore Zon- dag wegens een moesson naar Aden moest torugkooron. hersteilingswerken aan de sleepboot Dozer dagen hebben wU melding go- maakt van de ontdekking van een rooks moorden te Temesvar, in den loop der laatste twintig jaar gepleegd. Het nader onderzeok heeft, naar thans wordt bericht, aangetoond dat in het Banaat een gif mengersbende aan het werk is geweest, die tegen grof geld aan „belanghebben den" vergiftigde pillen on druppels ver kocht. Deze werden dan in het eten ge mengd, en leidden, daar zij arsenicum in hielden, tot een langzamen dood. De grootste reeks vergiftigingen met dood olijk en afloop zijn voorgekomen in de familie Plawoschin; tusschen 1928 en '26 stierven daarin vijftien personen. Door den toeval kwam de justitie de zaak op het spoor. De moeder van een jongen man, Baslle Rotariu, trouwde op fatoren leoftyd mot diens vriend. Haar zoon maak te haar daarvan een verwijt: zÜ besloot toen hom te vergiftigen, teneinde zich al dus ln het bezit te kunnen stellen van het vermogen, dat haar eerste man had nage laten. Tegelijk met Rotariu, -werd echter ook diens vriend ziek. Rotariu bleef ln de plaats zijner inwoning en stierf na oen jaar. Van zijn vriend greep echter de vader in, die hem naar een sanatorium in Klausenburg bracht Dit is waarschijnlijk zijn redding geweest, althans, hij genas met veel moeite. Bij de opgraving van Rotariu's lijk werd arsenicum gevonden. De vader van Rotariu's vriend, Dobosan, diende nu een aanklacht tegen de vrouw van zijn zoon in, luidend, dat zij dezen had vergiftigd evenals haar eigen zoon. Deze vrouw is dan ook dadelijk in hech tenis genomen. Zij heeft bekend. Zooals uit het bovenstaande blijkt schijnt de zaak, zij moge dan al voor den oorlog begonnen zijn, eerst nadien groo- ten omvang te hebben aangenomen, wat in zoover verklaarbaar is, dat in den oor log en daarna, door den overgang van Zevenbergen van Hongarije aan Roeme nië het toezicht van politie en justitie uit den aard minder streng moet geweest zijn als toen er nog geordende toestanden heerachten. Dit kan verklaren, dat de gif- 'mengers zoolang zonder ontdekking hun gruwzaam bedrijf hebben kunnen voort zetten. spoedige vermindering van het aantal ge- vallen. Ernstige mljnontploffflng. Twee dooden, drie gewonden. mlna Viktorla" te Gelsenkirchen-Hessler eenernstlge ontplof fing gebeurd, waardoor twee arbeiders werden gedood en drie ernstig gewond. In het groote in aanbouw zijnde ketel huis van de schacht 12 worden op het oogenblik de groote waterreservoirs ma chinaal geverfd. Gedurende dezen arbeid bud plotseling een hevige ontploffing plaats, waardoor het groote waterreser voir totaal verwoest werd. Vijf arbeiders ln de nabijheid werden getroffen. Een der arbeiders bleef op de plaats dood. Een tweede arbeider werd zoo ernstig gewond, dat hU spoedig aan de gevolgen overleed. Drie audere arbeiders werden eveneens ernstig gewond. De ontploffing, die tot ver in de om geving werd gehoord, bad zoo'n kracht, dot de betonnen bedekking van het ketel huis totaal weggeslagen werd. In de omgeving werden alle vensterruiten ver woest. De brandweer borg de lijken en verzorgde de overbrenging der gewonden naar het ziekenhuis. De oorzaak van de ontploffing is tot nu toe niet bekend. De ln bet ketelhuis opgestelde machines zijn ernstig beschadigd. BRAND L\ HET BOERENHUIS TE AGRAM. Ongelukkig toeval en brand stichting bijeen. Te Agram is Maandagmiddag brand uitgebroken ln het Boerenhuis, het go- bouw van dó Kroatische boerenpartij en \rywel tegelijk op verochillóndte plaatsen. De brand, die door do brandweer eerst na drie uur hard werkens kon worden ge- bliusaht, heeft ln do stdd heel wat op- schudding verwekt. De bevolking is over tuigd dat er brandstichting in het spel Isl De vrouw van den portier, die 's middags met een dienstmeisje in de groote zaal kwam, waarin het stoffelijk oversohot van Iiaditsj was tentoongesteld, ontdekte dat de linten van enkele kransen ln brand stonden. In do zaal staat thans een soort altaar, waarboven-het geschilderde por tret van RaditaJ hangt Op dat altaar staan kaarsen en er omheen zijn de linten der duizend kransen gelegd, die ln don begrafenisstoet werden gedragen. Do vrouw van den partier waarschuwde terstond de brandweer. Toen deze ter plaatse verscheen stond ook het dak van het gebouw in brand, hoewel er geen roohtstreekscho verbinding tusschen de zaai en het dak bestaat Waarschijnlijk is de brand in de feestzaal per ongeluk ontstaan door het opbranden van een kaars, terwijl de brand in het dak inder daad het werk van kwaadwilligen schijnt te zijn geweest Een groote menigte trok Maandag avond door dó straten der stad om te bo- toogen tegen de brandstichters: ze gin gen tenslotte kalm uiteen. VISSCHERS EN VISCH. Een gevaarlijke vangst Twoe viaschers uit Olapham haalden Dinsdag ln de Blackwater-mondlng (Es- «ex) een hondshaai op en slaagden er in liet dolle dier in hun kleine jol te krijgen; daar maakte de viaoh aooveel beweging dat de Jol omsloeg en beide vlseohers, die geen van beiden konden zwemmen, ver dronken rijn. De hondshaai met den nog in zijn bek verdween evenaena weer in de diepte. AFSCHUWELIJKE DAAD. Een 27» jarig kind verdronken. «ara, me ae nooge bezoekers met harte- „IndW, die bil oen 14jk gejuich ontvingen, hield de stoet even werd, zulten tten dagen VON HUHNEFELD. Bereidt een nieuwe Oceaanv lucht voor. Baron v. Hühnefeld ia Maandag voor een verblijf van eenige weken in dó vlleghaven Stuttgart-Böblingen aangeko men. HJJ zal een nieuwe Ooeaanvlucht voorbereiden. DE VLIEGERS HASSELL EN CRAMER. DE KOORTSEPIDEMIE IN GRIEKENLAND. De naar Nog geen nieuws. verneur van Groenland heeft gemeld dat dó pogln- De koortsepedemie in Griekenland breidt zich nog steeds uit Athene Lijkt langzamerhand op één groot ziekenhuis. Van de bevolking van Athene, welke on geveer 700,000 zielen telt, zijn ongeveer 150,000 personen ziek. De ziekte is over het algemeen niet gevaarlijk, dóch de buitengewone omvang van de epidemie maakt het werk van de gezondheid», autoriteiten zeer moeilijk. Het dagelijksch brood verbruik te Athene is tengevolge van de epidemie met meer d'an de helft verminderd. De tropenkoorts wordt veroorzaakt door een speciaal soort muggen, welke zeer zeldzaam in Europa zijn. Geon enkele epidemie van dien aard was sinds 1889 in Europa voorgekomen en het is de eerste keer dat deze epidemie ln Griekenland plaats heeft De koorts-epldmlo vermindert Het hoo schijnt te »gteipunt in dó koortsepidemie zijn overschreden, hoewel Dioe- Onder merkwaardig© en gruwelijke om standigheden is Maandag te Bottrop de 27,-jarlge Charlotte Schlauch om het teven gekomen. De negenjarige Fritó Söhniein droeg het meisje in een vijver en zette haar in het water neer. Hij liep zelf naar den oever terug en keek hoe het meisje verdronk zonder dat hij een hand uitstak om haar te redden. Wel riep de jongen een herder om hulp, dooh daar deze zich op eenigen afstand bevond, waa het kindje reeds verdronken, voordat red ding was komen opdagen. Eerst Maan dagmiddag Werd het voorgevallene be kend, toen de vader bij het bevolkings register aangifte deed van het overlijden van zijn dochtertje. De recherche heeft den knaap een verhoor afgenomen, doch hij deed zoo geheimzinnig, dat niet kon worden vastgesteld, welke motieven tot deize afgrijselijke daad' hebben geleid. EEN SCHRIK IN HOTEL IM PER LAL. Een gnst stort zich alt de 15e verdieping op straat. In het groote, weelderige Weensohe ho tel Imperlal heeft en Waraohausohe ban kier zioh aan de straatzijde uit een raam \an dó 15e verdieping geworpen. Hij kwam neer op een gast, die beneden voor het café Imiperial zat en die een arm brak en oon zenuwschok kreeg. De bankier was op slag dood. Het onderzoek heeft anngotoond, dat de man waarschijnlijk zelfmoord heeft gepleegd!, omdat zijn za- kon zwak stonden, doch 'fl mans vrouw verzekert, dat hij in een aanval van de pressie moet hebben gehandeld. Het def tige hotel heeft uren lang overeind g®" staan van dian schrik van het gebeurde. In verband met de ziektegevallen, welke Dc commissie meende ook antwoord te moeten geven op de vraag, wat er mensche- lijkerwijs moet worden gedaan om cata- strophen, zooals zich een op de „Insulinde" voordeed, te voorkomen. Hoofdzaak is, dat de medici aan boord en aan wal er in het vervolg nog beter dan nu wellicht reeds geschiedt, op letten, dat lijders aan besmettelijke ziekten of zij, die zich in het reconvalescentiestadium der ziekte mochten bevinden, de reis niet mee maken. Uiterste voorzichtigheid zij in deze richting warm aanbevolen. Men bedenke steeds, dat de omstandigheden aan boord ideëel zijn voor het zich verbreiden van een contagieuze ziekte. Zoo schuilt dan ook de schird van de catastrophe op de „Insulinde" niet bij de maatschappij, maar bij de medici, die, als menschen, in dit geval een fout en wel een zeer ernstige, begingen. De moraal, te trekken uit het voorval op de „Insulinde", is stellig, dat de scheeps- medicus voortaan geen enkel geval van angina of van. welke infectieziekte ook, dat zich gedurende de reis bij een der passagiers voordoet, en bagatelle mag behandelen, maar elk geval met de meeste zorg vervol gen, behandelen en isoleeren moet. Dinsdagochtend is In de miJn„Wllhel-

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2