fi.4& s>un&i ""'KHM© lekkere smaakt PEPERMUNT tiaaiJüu Intfeaimdeii Mcdsdaellnit. ger reeds den commandant van de grens wacht doodgeschoten, In een gevecht tus- schen de wacht en smokkelaars. De hoofdporsoon in het oompiot Is een vrouw, de betrokkenen zijn allen Kussen. VERKRIJGBAAR BIJ alle erkende rijwielhandelaren JAPAN EN NOORD-MANTSJOEBIJE. Geruchten. Van Chineesche zijde wordt verklaard, dat Japan binnenkort de hand wil leggen op Noord-Mandsjoerije. Japan zou n.1. voornemens zijn don Oost-Ohineeschen spoorweg, die Russlsdh-Ohineesch bezit is, te bezetten. De onlusten van de vorige week hebben in NoQrd-Mantsjoerlje een paniek-stemming yerporzaakt. Het ge- heele bedrijf van den Oost-Ohineesohen spoorweg is ontwricht. Gemeld wordt, dat Japan de Mongolen bewapend heeft en dezen opwekt tot een actie voor onafhan- held, waarbij zij, aangemoedigd door Ja pan, voortdurend aanvallen doen op den spoorweg. Thans wordt van Japansche zijde verklaard, dat de spoorweg bezet moet worden om het bedrijf te bescher men. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haag, 30 Augustus. De Vredeo-idee en Nederland. Minister Beelaerts naar Genève. Over het tractaat Op 81 Augustus. fcVxQl bij den aanvang der Biste zitting van den Raad bijna onherkenbaar. Het leek wel, alsof de verkiezingen voor den nieuwen Raad reeds hadden plaats gehad en of bij diet gelegenheid ook eenige permanente leden hun .Raadszotel hadden verloren. Want de in deu laatsten tijd zoo goed be kende gezichten van Briand, Ohamborlain, Stresemann, Dandurant, Tsjang Low, Ur- ruttia en Tltulesco waren ditmaal niet te bespeuren, zoodat slechts de helft der ge wone leden aanwezig was. De afwezigheid van het groote drie manschap Eriand, Chamberlain en Stre semann drukte de openbare belangstelling merkbaar en ook de jcurnalistenrijen gaven er duidelijk blijk van, dat men voor- looplg nog niets sensationeels verwacht. Niet alleen zullen voorloopig nog geener lei belangrijke particuliere besprekingen over de niet op de agenda staande kwes ties van internationale politiek gehouden worden, doch ook de Volkenbondsraad zelf zal de Interessantste punten zijner agenda eerst de volgende week, na de aankomst van Briand, in behandeling nemen, DE WAPENFABRICAGE. Een mislukte zitting dar ootmmlaala De tweede zitting der speciale VoJken- bondaoomomssi 0 voor het opstellen een er conventie op de controle der wapenfabrl- cage is Donderdag uiteengegaan. Deze tweede zitting kan ansn moeilijk anders dan als een voLslagcn mislukking be schouwen, aangezien het niet mogelijk is gebleken de vitale quaestie der publiciteit bevredigend te regelen. De Duitache gedelegeerde graaf Berns- dorf verklaarde nog uitdrukkelijk, dat Duitsohland de bekendmaking alleen van de waarde der gefabriceerde hoeveelhe den wapenen en munitie geheel, onvol doende acht en slechts kan meegaan met een conventie, die de openbaarmaking van waarde, gewicht en aantal der gefa briceerde hoeveelheden wapens en muni tie inhoudt, en die de staatsfabricage aan dezelfde verplichtingen onderwerpt als de particuliere. Bij de sluiting der zitting kon graaf Bernsdiorf moeilijk anders doen dan do hoop uitspreken, dat de derde commissie der Volkenbond svergad ering meer licht zou brengen in het probleem der controle op de wapenfabricage en daardoor een derde bijeenkomst dezer oommiasie, die een tekst zou moeten opstellen, waarmede alle gedelegeerden kunnen meegaan, mo gelijk zou maken. POLEN. COMMUNISTEN AANGEHOUDEN. Te Warschau hebben huiszoekingen In communistische kringen tot de aanhou ding van 42 communisten geleid. RUSLAND. MILITAIRE MANOEUVRES IN KIEF. In September zullen in de omstreken van Kiëf groote militaire manoeuvres door het roode leger gehouden worden, waar bij behalve de gevechtswaarde van het leger ook de stemming der bevolking in die streek onderzocht zal worden. De Kief- sche vakvereenigingen zijn reeds bezig met propaganda op groote schaal. Geheele corpsen zullen van vrijwilligers uit leden der jeugdorganisatie worden gevromd en ook volwasser! arbeiders, die deel zullen nemen aan de manoeuvres. Ook Aviachim, de vrijwillige organisatie voor militaire luchtvaart en oorlogsohemie, doet mee. De politieke leiders der betrokken leger corpsen zullen gedurende de manoeuvres krachtige propaganda maken in het ge bied; ook staan muziekuitvoeringen en spelen op het program. DERTIG SPIONNEN GEARRESTEERD. De Petersburgsche Gepeoe heeft dertig personen gearresteerd, die in betrekking zouden staan met den Estlandsohe spion- nagedienst. Zij ontvingen geregeld aan- Estland door wijzingen uit Estland door personen, die op onwettige wijze over de Russische Jrens kwamen. Het is gebleken, dat een eel der gearresteerden zich mte smokkel handel bezig hield, een van hen heeft vroe- Vanuit de Vereenigde Staten is tot onze i Regeering de uitnoodiging gekomen, toe te treden tot het Kellog-pact, op Maandag 27 Augustus j.1. door de „groote oomes", althans de voornaamste, te Parijs be krachtigd. Bij welk internationaal verdrag de oorlog dan feitelijk wordt uitgeschakeld, of afgezworen als middel om ge schillen, tusschen volkeren gerezen, te beslechten. Ik herinner mij nog zeer duidelijk het journalistiek vraaggesprek, dat de schrijver van deze parlementaire week-kroniek vele jaren terug voerde met den toenmaligen secretaris-generaal van het instituut, dat later zijn zetel kreeg in het Vredes-paleis, dank zij de vrijgevigheid van den milliar dair Andrew Carnegie. Die „zetel" was in den tijd, door mij bedoeld, gevestigd in een lichtelijk-vervallen, oud-patricisch perceel aan de Haagsche Prinsegracht. En de secre taris-generaal voorganger van baron Michiels van Verduynen, die nog steeds deze functie waarneemt, was: baron Melvil van Lynden, die in het Kabinet- Kuyper de portefeuille van Buitenlandschc Zaken vei vulde en eigenlijk p.p. van den machtigen premier „ministreerde". Totdat 't dermate spaak-liep (zal men zich herin neren), dat Kuyper, die tegen geen krasse maatregelen opzag en feitelijk zoo wel Binnen- als Buitenlandschc Zaken voor zijn rekening nam ais minister-president, den heer Melvil van Lynden onder een soort van curateele stelde, in diens hoeda nigheid van bewindsman. Ik „interviewde" dan den secretaris-ge neraal Melvil van Lynden. Vroeg den beminnelijken en openhartigen man, wat hij wel dacht van die arbitrage- beweging, van dat: „door het Recht tot den Vrede"?. „Och!" zei hij, glimlachend, „ik ge loof, dat geschillen, waaruit toch nooit oorlog kan voortkomen, ibest door arbitrage kunnen worden beslecht. En wat de andere, de meer ernstige betreft.... Tjè, meneer, zict-U...." Hij hief de beide handen op en liet ze daarna op de leuningen van zijn fauteuil neerploffen. Ik begreep. Had niet veel doorzicht noodig om te snappen. Maar van die lippen was de rondborstige verklaring wel „eigenaardig"! 't Zal circa dertig jaar geleden zijn, dat het bedoelde „vraaggesprek" werd gevoerd. Ei is heel wat veranderd op aarde in die periode. De wereld-ramp teisterde het arme Europa van 19141918. De vredes-idee groeide. Ondanks het traktaat van Parijs. Locarno, daarna het Kellog-pact. Bij het groot-politiek debat van Novem ber a.s. zal natuurlijk deze zaak ter sprake komen. Waarom zou Nederland zich niet bij het pact aansluiten? Een andere vraag is deze, of wij hier te doen hebben met iets meer dan een „beau geste", waarvan de waarde en beteekenis in de „praktijk der dingen" moet blijken. Het Verdrag, waarbij België's integriteit plechtiglijk was gewaarborgd, bleek een „vodje papier" te zijn in Augustus 1914. Zal deze overeenkomst meer kracht blij ken te hebben? En zoo ja, zal het die kracht ontlee nen aan den vasten wil om met den gruwel, genaamd oorlog, te breken uit hoog-ethische overwegingen, wijl de menschheid door schaê en schande iets geleerd heeft ook, of: zal de oorlog onmogelijk worden door dien de voortschrijdende „verdelgings-tech- uiek" tot zelfbehoud verplicht?.... Ook omdat men begrijpt, dat een tweede wereld oorlog onvermijdelijk na zich zal slepen eene wereld-revolutie, een „débacle", welke Europa zou maken tot eene woes tenij als men vindt in de Aziatische oorden, waar eenmaal machtige Rijken bloeiden? Sommigen zien in verklaringen als het Kellog-pact uitingen van het besef dezer waarheid. Laat 't zoo zijn! Mits de menschheid slechts tot dat besef komt, dat 't met de menschen-slachting, krijg genaamd, uit moet zijn. Van dat standpunt beschouwd, kan ook dit Kellog-pact zijn waarde hebben. En men mag veilig aannemen, dat mi nister Beelaerts van Blokland straks in het Parlement zal verklaren, dat onze Regee ring geenerlei reden vond om niet met warme sympathie aaa da roepstem, uit Washington tot haar gekomen, gehoor te geven. Waaruit voor dengeen, die de zaken objectief, zonder fanatieke verblinding en zonder demagogische bij-bedoelingen be kijkt, nog heelemaal niet volgt, dat Ne derland door eenzijdige ontwapening iets anders dan. poging tot zelfmoord zou plegen. Het oude Belgische blad „Indépendance beige" wordt beschouwd als de spreek trompet van den heer Hijmans, ministe/ van Buitenlandsche Zaken te Brussel. Een man van Hollandiche afkomst, die niet juist bekend staat als vriend van Neder land. De „Indépendance" komt met de ver klaring, dat de „stilte", welke heerscht ten opzichte van de voorbereiding van het nieu we Nederlandsch-Belgische Verdrag, niemand behoeft te verontrusten. De zaken vlotten best, verzekert het Brusselsche orgaan. In die beschouwing vindt men een opmerkelijk-vriendelijken toon, waar van onzen minister van Buitenlandsche Zaken wordt gesproken. Ik vond aanleiding om meermalen te wijzen op het ongegronde van de pessimistische geruchten over de „trak taatkwestie". Minister Beelaerts van Blokland is deze week naar Genève vertrokken voor de Vol kenbondsvergadering. Z.Exc. zal daar zijn Belgischen confrère mr. Hijmans ontmoe ten. Dat bij die gelegenheid zaken zullen worden behandeld door de beide heeren, op het nieuwe traktaat betrekking hebbend, er is toch niet veel luciditeit noodig om dat te vermoeden! Bij zulk elkander-ontmoeten kan in een paar uren tijds allicht meer worden verhak stukt, opgehelderd en afgesproken dan via stapels-paperassen mogelijk is. Hopen en vertrouwen wij er 't beste vanl Zeker is er reden, nogmaals getuigd om met buitengewone spanning tegemoet te zien den inhoud van de Troonrede, welke H. M. de Koningin op 18 September a.s. in de Haagsche Ridderzaal zal uitspreken. Het bezoek, dat H. M. en de Prins-Ge maal deze week aan Drente brachten, zal ongetwijfeld goede gevolgen hebben, wat de stemming der bevolking in die provincie betreft. Zulke woorden vatten sommigen op als van die malle „cliché-zinnen", waarover men slechts heeft te schokschouderen. Zij hebben ongelijk. De aanhankelijkheid voor de Oranje dynastie is bij ons volk veel dieper gewor teld dan die „sommigen" in de verte ver moeden. Die aanhankelijkheid staat in nauw ver- jand met de geaardheid van ons volk, dat dankbaar is voor weldaden, welke het on dervorid. Intuïtief beseft men, wat Neder- and verschuldigd is aan Oranje, dat goed en bloed in den letterlijken zin des woords offerde voor het veroveren van onze vrijheid van gedachte, van geweten, en ook: in territorialen zin. De wijze, waarop de acht-en-veertigste geboorte-dag van Koningin Wilhelmina op Vrijdag 31 Augustus 1928 gevierd zal wor den, ze zal, ben ik zeker, daarvan weder om een schitterend en treffend bewijs te zien gevenl Mr. ANTONIO. Economisch Weekoverzicht. Niettegenstaande de beurzen nog steeds te kampen hebben tegen een alge- mecne depressie, veroorzaakt door vacan- tie's, weinig orders en geen bijzondere gezichtspunten, kan met voldoening ge constateerd worden, dat de ondertoon gunstig is gebleven. Dit is zeer zeker een aangenaam verschijnsel, aangezien het op geen der wereldplaatsen tot bljzon- deren handel kwam en de gunstige ondertoon dus wel moet worden veroor zaakt door de goede verwachtingen, welke men koestert voor den tijd, welke aan staande is. Ook ter beurze te Amsterdam viel de ondertoon niet tegen, gezien het feit, dat orders slechts sporadisch voorkwamen en de wisselvallige toestand der Araeri- kaansohe geldmarkt niet uit het oog werd verloren. Op sommige afdeellngenlcwam iet nu en aan zelfs tot meerdere opge wektheid, hoewel de handel beperkt bleef. Op de petroleumafdeeling ontwikkelde zich o.a. geregelde vraag naar aandeelen Koninklijke, veroorzaakt door de berloh- ten dat de groote petroleumooncerns tot overeenstemming moeten zijn geraakt in zak# dê bapsrkiug dar produotla, en da kweste dor Russlsohe petroleum als van de baan mag worden beschouwd. De koopbeweging op de sulker- afdeeling bleek weer geheel te zijn ver dwenen. De belangrijke afdoeningen door de Visp en de stijgende prijzen van Oubasulker bleken voldoende hun Invloed te doen gelden, zoodat de markt bij gebrek aan factoren aan zich zelf bleef overgelaten. Materiaal bleef eveneens achterwege; slechts kwam er eenlg aanbod toen de Oubasulker- prijzen zich niet op het verhoogde niveau konden handhaven. Zonder invloed bleef het verzoek der planters op Ouba, om de restitutie voor 1 Nov. met betrekking tot den a.s. oogst op te heffen. Kunstzijdewaarden geraakten lang zamerhand weder in opkomst. De uit- voercljfers van Juli toonden een be langrijke stijging ten opzichte van de ongunstige cijfers over Juni j.1. Het laat zich moeilijk verstaan dat de voor uitzichten der kunstzijde-Industrie min der gunstig beoordeeld worden, omdat het artikel steeds meer gevraagd wordt De toenemende vermeerdering van het aantal fabrieken en de daardoor groo- tere productie, werkt voorzeker de grootere afzet van het eene land boven het andere ia de hand. Hierdoor zullen de prijzen weliswaar eerder neiging toonen tot dalen dan tot stijgen, doch ook hier spelen de consumptie en de kwaliteit van het artikel een belangrijke rol, welke factoren voor goede zaken van groote beteekenis zijn. Rubberaandeelen werden bijna in het geheel niet verhandeld. In verband met het feit dat de voorraden geleidelijk verminderen, verwacht men een gun stige positie van het artikel, doch het blijft eveneens een feit, dat de con sumptie van den meest overwegenden invloed is op den prijs van bet produot, en aangezien de vermindering der voor raden tot dusverre nog in net geheel een Invloed heeft gehad op -den prijs, eed ook de aandeelenmarkt in bet geheel geen pogingen den handel tot herleving te brengen. Scheepvaartaandeelen toonden een vaste stemming zoowol voor Indische lijnen als Lloyd-waarden, alsook voor wildevaort lijnen, als gevolg van de vraag naar meerdere scheepsrulmte voor de groote graanverzendingen. Voor Phlllpslampen bleef een zeer vaste stemming behouden. Wel was de vraag niet bijzonder groot, waardoor af en toe een reactie Intrad, doch over het algemeen bleven de vaste prijzen gehandhaafd. Tabakswaarden waren onderworpen aan het selzoenversobljnsel, waarbij nog in verband met het feit, dat de resultaten over het afgeloopen boekjaar reeds lang bekend zijn en ook de ver dere invoerrechten zioh hebben doen gelden, alle koopbeweging wepd gestaakt. Op een gegeven oogenbllk werd de belangstelling gewekt door een leven- digen handel in aandeelen Calvé Delft over welke maatschappij geruchten liepen betreffende overname door de Margarine-Unie, cp voor houders van aandeelen der eerstgenoemde onderne mlng bijzonder gunstige condities. La tere berichten melden echter, dat beide ondernemingen zelfstandig zouden blij ven en dat geen uitwisseling van aan deelen zou plaats vinden. Met dit be richt was ook de willigte spoedig afgeloopen. Een vaste ondertoon bleef behouden voor buitenlandsche waarden. Zweed- sche luoifers werden goed gevraagd in verband met den bijzonderen afzet. In Fransche banken kwamen dikwijls groote schommelingen voor. Andere Fransche en Belgische waarden, als kilo Moto, volgden een stijgenden ten- denz. Ingezonden Mededeellng. 1 „Ik meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se- heb geproefd, vind ik ze heerlijkl" verder kunnen gaan, doch ik zal het hierbij laten en eindig met den wensch dat de oogen der burgerij open zullen gaan en zioh niet langer zullen laten lelden door hen die ln de allereerste plaata oog heb ben voor hun partijbelang, doch het algemeen belang willen dienen. Hoogachtend, W. TJ. KRAMER. Geachte Redactie. Ingezonden. Aan de Redactie van de Heldersche Courant. WelEd. Heer. Verzoeke beleefd een plaatsje in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Met instemming las ik in Uw blad de oproep tot de belasting betalende burgers der Gemeente om protest te doen uitgaan over den zwaren druk waaronder we hier in Den Helder leven ten opzichte der Gemeente-belastingen, 't Heeft mij ver wonderd dat niet reeds eerder het initiatief hiertoe is genomen, aangezien de on tevredenheid hierover bij elk te beluisteren valt. Daarom zou ik zeggen grijpt nu deze gelegenheid aan om daadwerkelijk van Uw ontevredenheid te doen blijken, al zal het waarheid blijken te zijn zooals door menigeen is opgemerkt, dat we niet eerder onder den druk vandaan zullen komen, voor en aleer het Rijk de Ge meenten financieel royaler tegemoet komt, dan tot dusver geschiedde. Maar ander zijds komen we niet eerder onder den druk vandaan zoolang we in den Raad de richting volgen, die tot dusver gevolgd wordteen richting, die geen rekening loudt met den toestand waarin Den Helder verkeert en trots alle geroep om bezuiniging door gaat met groote som men te voteeren voor allerlei doeleinden. Eu dan wijs ik op de Gemeente-Reini ging, Openbaar Slachthuis, de dure ver warming van Raadhuis en Huis van Ouden van Dagen, om de exploitatie der Gas fabriek maar in stand te kunnen houden, en trots dit alles kunnen de arbeiders zioh de w e e 1 d e niet veroorloven om ge bruik te maken van gas en electrisch licht, hoewel in tal van gemeenten, kleiner dan Den Helder een algemeen gebruik, be hoort het hier voor de arbeiders tot de luxe artikelen, ja sterker, het seizoen dat we ingaan zal het weer doen zien, dat men des avonds tot 7 en 8 uur zioh ver maakt bij een petroleum schemerlamp, omdat men hier zoo democratisch gere geerd wordt. M. de R. ik zou nog wel U gelieve ook on» eerrige pleitiruimte te willen afitaan, dit in antwoord op der heeren P. A. van Es en P. Faber ingezon den atukje. Met aandacht hebben wij dit itukje ge lezen en blijkt het oni, dat het Helderiche publiek door wat wij noemen de hokke- bazen op z'n zachtst uitgedrukt zeer ver keerd wordt voorgelicht, en ipelden deze heeren, zeker door concurrentienijd gedre ven, on» maar wat op den mouw. Immer» kwam er in uw veelgelezen blad d.d. 16 Juni een advertentie voor, waarvan de heeren Van Eg en Faber mede onder teekenaar» Waren, waarin met groote let ter» werd aangekondigd, dat ook bij hen was verkrijgbaar We»tfaal*che anthraciet, van teer goede kwaliteit, en waarvan de analyse aanwees, dat de calorische waarde 8300 i», het vluchtig 13 en aich 45 Nu echter wordt door hen in het zeer breedvoerig atukje aangetoond, dat kolen met dergelijke analyse geen goede kolen zijn, ja, zelfs geen anthraciet ia. Een prettig idee voor hun klanten. Enfin, zij zullen rekenen, zooals zij dit ook schrijven, dat het Heldersche publiek dit maar liever slikt, dan ongelijk te bekennen. Waarom wordt er hier zoo vaag geipro- ken over handelaren van buiten, vreezen zij soms de roskam? Het kan niet anders of met deze zaak van buiten wordt hier de Heldersche Steen kolen- en Anthraciethandel, aan den Pol derweg bedoeld, doch daar waar geen na men genoemd worden, kan deze Jirma zelf niet reageeren, gedachtig aan het spi eek woord „vuil water.enz." Wij juichen het juist toe, dat hier initia tief van buiten komt, teneinde ons vau goede en goedkoope brandstof te voorzien, of heeft het nog zin aan de fancyprijzen te herinneren van destijds? Wij hebben deze zaak zeer van nabij leeren kennen, en blijkt het ons juist, dat hier geen melk- voor waterbrooij wordt geleverd. Dat hier zoo'n omzet wordt be reikt, komt dan ook uitsluitend, da; deze firma geen tegenstrijdige lezingen houdt tegenover haar klanten, niet praktiseert over prijzen en kwaliteiten van haar con currenten, doch slechts zich weet te be moeien met haar eigen zaken, en vrij alle door haar opgegeven lezingen laat contro leeren. Wij kunnen dan ook vrij zeggen: steunt deze nog jonge zaaic, en het Heldersche publiek doet daarmede zijn eigen voordeel. Willen de heeren Van Es en Faber nog meer, zeer graag dan, want we zijn nog ang niet uitgesproken. Met beleefden dank aan u, geachte Re dactie, voor de ons toegestane plaatsruimte, teekenen wij, J. G. van der Zee, Steengracht 14. O. Riesling, Van Galenstraat 27. Ingezonden mededeeling. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten 60 ot Zenuw-Tabletten. 75 Staal-Tabletten 00 Maag-Tabletten 75 ot Bij Apoth. en Drogiaten Voor H.H. Winkelier» bijFa. JAC. VERFAILLE, Den Helder.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2