T TWEEDE BLAD GEMENGD NIEUWS VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 DE ONTVLUCHTE GEVANGENEN. Kraaienhof naar Scteevenlngen overgebracht Met den trein van 12 uur 66 ia de derde gepakte vluchteling Donderdag naar Den Haag overgebracht en aan de politie over gegeven, die hem per gevangenis-auto naar de Scheveningsche gevangenis bracht. Op het station vas groote belangstel ling van de rijde van het publiek. Kraaien hof rag er goed uit Zijn gevangenis kleren had hij verwisseld voor een ge woon pak. Hij had vergunning gekregen een cigaret te rooken en dampte er nu lustig op los. Hij scheen het niet bepaald dramatisch te vinden, dat hij weer naar zijn vroegere verblijfplaats werd terugge bracht, althans bij zijn aankomst zette hij een glunder gezicht en begroette de Haag- sche rechercheurs met een vroolijk: „Zoo, jongens...." Het relaas van den aan gehoudene. Donderdagmiddag is K. door de Haag- sche politie aan een verhoor onderworpen. K. verklaarde, dat de ware toedracht der feiten vrijwel overeenstemt met de recon structie van het gebeurde, zooals die door de politie is gegeven. Alleen kwam hij er tegen op, dat men gezegd had, dat hij zijn kameraad, den Belg, die het eerst aange houden was, in den steek zou hebben ge laten. Dit was niet waar. De Belg wou de richting van Rotterdam inslaan en toen heeft K. van zijn drie kameraden afscheid genomen en is hij zijn eigen weg gegaan. Hij ging langs het strand in noordelijke richting. Den geheelen nacht liep hij door en tegen den morgen kwam hij te Noord- wijk aan. Daar woonde een kennis, dien hij een bezoek braoht. Deze verschafte hem een hoed en hielp hem op nog an dere wijze voort. Langs stille wegen heeft K. toen kans gezien zich uit de voeten te maken, steeds gaande in noordelijke rich ting. Hij liep meestal des nachts en hield zich overdag schuil. Dit was natuurlijk noodig, daar hij nog steeds geen kans ge zien had, zijn gevangeniskleren voor ge wone kleedingstukken te verwisselen. Eindelijk, na vele omzwervingen, kwam hij In Beverwijk aan. Vandaar begaf hij zich steeds te voet naar Amsterdam. Op dit traject heeft hij iemand ontmoet, die hem eenige kleeren gegeven heeft. Hij kon zich toen van zijn gevangenispakje ontdoen en ving welgemoed zijn wandel tocht aan. Van Amsterdam liep hij naar Amersfoort, vervolgens naar Wageningen en eindelijk kwam hij in Arnhem. Onder weg had hij bij enkele vrienden zich een tijdje schuil gehouden en had hij ook hier en daar wat geld geleend, tot een totaal bedrag van ongeveer 8. In Schaersbergen, bij Arnhem, had hij kennissen. En toen de Arnhemsche politie een tip kreeg dat K. in de buurt van Schaersbergen gezien was, wist zij direct waar zij zoeken moest K. toch is geen on bekende van de Arnhemsche politie en zij kende hem en zijn vrienden reeds ver scheidene jaren. Zoo werd Woensdag avond het huisje, waar K. verblijf hield, omsingeld en kon hij onmogelijk meer ont komen. Van den vierden vluchteling beweerde K. niets te weten. Over de mensohen, die hem geholpen hebben, wilde hij zich niet uitlaten. EEN DRAMA TE ROTTERDAM. Moord en poging tot zelfmoord. Op den avond van 28 Maart j.1. heeft zich op den Matheneoserdijk, even voorbij de Matheneos.rbrug, te Rotterdam, een drama afgespeeld, waarbij de 87-jarige J. Groteipas een vrouw, waarmede hij ge durende 21/, jaar heeft geleefd, doodge stoken heeft, onmiddellijk waarna hij ziohzedf in den hals beoft gestoken. Een voorbijganger zag op dien avond een troepje mensahen staan en toen hij naderbij kwam zag 'hij een vrouw weg- loopen, die aan de overzijde van den rij weg voor een café ineenzakte. De vrouw was doodelijk aan den hals door een steek getroffen. Korten tijd nadat zij was ineengezakt ia zij overleden. Bi) hot hokje langs den dijk heeft die ooggetuige een man gevonden, die zooals later bleek zichzelf ernstig aan den hals had ver wondt De gewonde vertelde dat de vrouw, waarmee hJj geleefd had, hem gedurende 2l/a Jaar onophoudelijk had getergd. HIJ had haar meermalen gewaarschuwd, dat wanneer zij niet ophield, hy haar over hoop zou steken. Donderdagmorgen heeft Grotepas zich voor de rechtbank te Rotterdam te ver antwoorden gehad wegens moord! «rube. doodslag. Na getuigenverhoor was het woord aan den verdediger van het O. M. mr. O. J. F. Gombaul, die on'rfag Tgroeg van rechts vervolging van den verdachte en zijn plaatsing in een kranaJnnigen gesticht voor den tijd van een jaar. De verdediger van den verdachte sloot zich, nadat hij erop gewezen had. dat z. 1. moord niet is bewezen, bij het requisitoir van den officier aan. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 6 Sept. as. DE VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELS TE. DEVENTER. De toestand der kinderen van de fa milie V. te Deventer, by wie zich ernstige vergiftigingsverschynselen hebben voor gedaan is naar omstandigheden vry goed. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bier inderdaad sprake is van een vergiftiging, ontstaan door bacterlefln, welke zyn voor gekomen in voedsel. In welken vorm kan nog niet met zekerheid worden gezegd. DE HUISELIJKE TWIST TE LEIDEN. De toestand van den 24-jarlgen fabrleks arbeider J. M., die Woensdagavond door zijn vader met een mes Is gestoken, was Donderdag nog steeds levensgevaariyk. Een onderzoek heeft uitgemaakt, dat een nier is geraakt ERNSTIGE MISHANDELING. Te Amersfoort hebben zekere B. en zijn zoon, den 74-jarigen F., die op B. s land gras sneed met een z.g. oort (kleine met dat instrument ernstig mishandeld, r kreeg een diepe wonde aan den arm en een in de borst, waardoor een long ge; raakt werd. Hevig bloedend is F. naar het ziekenhuis vervoerd. Tegen B. en zyn zoon is proces-verbaal opgemaakt. ZIJN VROUW OVERREDEN. Trqglach ongeluk. De heer Kahrel reed Donderdagmiddag ln een auto in gezelschap van zyn echtge- noote naar restaurant Riche aan de Vlsch- markt te Groningen. Mevr. K. stan'e uit en. ging voor den auto op de stoep staan. Daar de wagen niet evenwijdig aan de s een stond, wilde de heer K. den auto rechtzetten. Hy had venwel den wagen op een versnelling vooruit laten staan, zoodat bij het gasgeven de auto ln plaats van achteruit te rijden vooruit vloog. Mevr. K. raakte onder den auto. Zwaar gewond werd' ry naar de r.-k. ziekenver pleging vervoerd, waar ze kort na aan komst is overleden. e oo appen |bent, s met te ne- New York's Kerk- Luchtvuurtoren. Op de torenspits van de beroemde Broadway- kerk te New York is een kolossaal geïllumi neerd kruis aange bracht, by wijze van luchtvuurtoren, zoodat de vliegeniers al op een afstand van 100 mijlen dit kruis kun nen waarnemen. De verlichting van dit kruis is50.000.000 k aa rs sterk. Het is 75 voet hoog en 87 voet breed, (foto links). ingevoerd, om, naar zinnigen koning Karei VI bezig te hou den. Een groote som werd door de reken kamers voor den aankoop uitgetrokken. Weldra kregen de poppen namen, be kleed- trekking hebbende op historische perso- üik en nen. De klavervrouw noemde men Argi- rol in ne, dj. oanzieitting van het Latijnsohe ln ver- woord' regina. koningin. Deze koningin twade, was Marde van Anjou, gemalin van Karei V II. Haar Dortret werd het eerst, op kaar- laatste ten geschilderd door Jacquemanin Grin- n den gonneur, een bekend kunstnaar, die zijn oogen werk aan de koningin opdroeg. dien Ruitenvrouw heette Rachel, welke naam ntrou- duidde op Agnes Sorel, die zóó bij voor- ervul- keur door den koning werd aan gesp ro- tft de- ken. h wil, De schoppenvrouw werd Pallas genoemd reder-1 en had d.a gekken van de jonkvrouw van ir van Orleans; do hartenvrouw heette Judith enl Jozef I stelde koningin Isabella voor. De schoppenkoning kreeg den naam ©maal van David en was de, met een rebelschen zoon (Lodewijk XI) gestrafte koning Karei Vader vil. De „boeren" of „Valets": Ogier, Lan- e heet celot, Lahire en Hector zyn bekende hel den; de beide eersten uit den tijd van Karei de Groote, de beidie laatsten leger aanvoerders onder Karei VIL Valet be- teekent trouwens reeds zooveel als edel- knaap, jonge krijgsman, toekomstig rid der. nel en iek in niet Teese- iborah Door hen werd in het kaartspel de adel 3t val- voorgesteld. en onder ons, zij wier drang tot zelfbehoud hen van nature overmaat doet vlieden, mogen niet als toeschouwers, als stille getuigen van hunner medeschep selen vernietiging, met de handen in den schoot blijven zitten. Overal en ten allen tijde moeten zij door hun voorbeeld, zoowel als door hun waarschuwend woord, den verdoolden den rechten weg wijzen. Laat uw waarschuwend woord nooit hard zyn; laat nooit uw medeschepsel onder de zon gevoelen, dat gij zooveel beter zijt, maar tracht hem in levendige kleuren de zege ningen van een matige leefwyze te schil deren en zóó te bevorderen, dat ook hy de matigheid leert betrachten. Dr. JOS. DE COCK Onderwijzer te H. Een onderwijzer heeft in de eerste plaats tact noodig om leiding te kunnen geven in een klas. Gy moet als het ware aanvoelen, hoe gij uw leerlingen moet behandelen. Zorg ervoor steeds hun belangstelling te wekken voor het vak, dat gij behandelt en dat kunt gy doen door alles wat gy vertelt met een sausje te overgieten. Zet kinderen nooit droge kost voor en laat hen af en toe maar eens lachen. Opvoeder te H. Ben goed opvoeder dient zich zijn eigen jeugd volkomen te herinneren. Heel dikwijls ligt de fout, dat kinderen zoo lastig zijn, by de ouders zelf. Br zijn menschen, die een manier van spreken of doen hebben, die op sommige naturen werkt, als een lont. Velen, .ook M I iii'f Het Kellogg PaoL Voor tot de onderteekening werd over gegaan hield Briand eerst nog een openingsrede. Briand aan het woord. (Foto links). Van 27 tot 30 Augustus werden te Zwolle de Jaar- lljksche wedstrijden van den Nederlandsohen schaak bond gehouden in de groote sociëteit. De partij tussohen den eereten en tweeden prijs winnaar. Links: L. Landau, rechts: Jhr. J. H. O. van den Bosch. (Foto rechts). ;V - v- De Koninklijke familie In Drente. Dinsdag bracht de Koninklijke familie een bezoek aan Coevorden. Er was een hooge stelling opgebouwd, welke geheel met bloeiende erica was versierd •fl waaruit H.M. het veenbedrijf kon gade slaan. Te Epe wordt 11 September san Nederlandsohe Klompen Jaarbeurs gehouden. les kijkje ln de «aal. m 7- ik MÉ! V -

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5