K ANNE WASSER is altijd doedkooper De Indringer DiNs^a n septimes* Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE GEMENGD NIEUWS Nr 6646 ^£SSi- r-~a" 66sfieJAARGANG Redacteur-Uitgever: C. DE BOER Jr., DEN HELDER Licht op voor Auto's u., FlóUan: HET ANTI-OORLOGSPACT. Mexico, Turkije en Lltauen treden toe. Het departement van buitenlandsche zaken te Washington heeft meegedeeld, dat Turkije en Litauen verklaard hebben voornemens te zijn tot het pact toe te tre den. Ook Mexico heeft zich vóór toetre ding verklaard. De Perzische regeering heeft in begin sel haar goedkeuring gehecht aan het pact van Kellogg, maar ten aanzien der onderteekenlng maakt zij eenige reserves in het belang van Perzië. VOLKENBOND. Ingezonden Mededeeling. MINISTER BEELAERTS GEHULDIGD Nederland neemt wel een zeer eervol ontslag uit den Raad. De loftuitingen, waarmede minister Beelaerts hedenmiddag werd overstept, in verband met zijn rapporteursohap in het Poolsch-Litausch geschil bewezen dat. De Brit Cushendun nam er het initiatief toe, de Pool Zaleski en de Lltauer Wol- demaras sloten zich daarbij aan, zij het dan misschien niet van ganscher harte, en de raadsvoorzitter Procope prees on zen minister nog eens uit naam van den geheelen Raad. Het Poolsch-Litausch geschil. Inderdaad maakten de belde partijen het den rapporteur niet gemakkelijk, maar ongetwijfeld ls Woldemaras de kop pigste, met een mentaliteit, die overal verraad snuift, gelijk vele dictatoren ple gen te doen. Én dat hij vanmiddag voor het laatste rapport van Beelaerts zwichtte, was misschien wel te danken aan de tij dige interventie der groote mogendheden, bij monde van Briand, die vriendelijk maar nadrukkelijk betoogde, dat dit ge matigde rapport niet behoorde te worden verworpen. Inderdaad gaat het rapport niet ver der, dan dat het blijft hopen op een gun stig resultaat van reohtstreeksche Poolsch -Litausche onderhandelingen, maar het plaatst de bezem achter de deur door te verklaren, dat, indien de onderhandelln- f[en thans niet slagen, ook bedreigde be- angen van derden ln aanmerking dienen te worden genomen. Alsdan zou de Raad een studie-oommissle van deskundigen kunnen uitsturen, om na te gaan, welke de moeilijkheden zijn, die de rechten van derden aanranden, als de inleiding tot verdere bondsactle. DE NIEUWE RAADSLEDEN. China'g echec. Genève, 10 September. De stemming over het Chineesche verzoek om herkies baarheid heeft China vanochtend een zelfde nederlaag gebracht, als de Vol kenbond die verleden jaar aan België feuilleton Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. heeft bereid. Weliswaar was er een meer derheid voor de herkiesbaarheid, doch de vereischte tweederden werden niet be reikt. Intuisschen is de tweede weigering van een herkiesbaarheidsverklaring, onmid dellijk op de weigering aan België vol gend, voor het denkbeeld van een gere gelde afwisseling in de bezetting der niet- permanente raadszetels wel zeer bemoe digend. Spanje, Perzië en Venezuela Uit Genève wordt aan het Hbl. gemeld: Bij de Raadsverkiezingen van heden middag kwam - de keuze van Perzië ln China's plaats voor velen onverwachts. Spanje haalde 46, Perzië 40 en Venezuela 85 van de 50 stemmende landen, en won nen daarmede hun zetels. De Noren, wier kansen vanochtend nog goed schenen, wisten 11 stemmen bijeen te garen, waar onder die van Nederland, maar konden de bonoodigde absolute meerderheid van 26 niet meer bereiken. Do nieuwe Raad, die dezer dagen ondter voorzitterschap van Briand bijeen komt, zal dus bestaan uit vijf groote (mogend heden en voorts uit Spanjo, Roemenië, Polen, Finlund, Venezuela, Cuba, Chili, Canada en Porzifi. De gewezen neutrale landen, die tot dusver een zeker onpartijdig standpunt in den Raad naar voren brachten, zijn thans geheel verdwenen en watd e prac- tische waarde zal beteekenen van de Per zische en de Venezuelaansche medewer king in Bondszaken, die ln hun ernstige politieke problemen bijna altijd Europa betreffen, wie zal het zeggen? DE REDE VAN BRIAND. Scherpe woorden. Vertrou wen in den Volkenbond. In zijn rede in de Volkenbondsvergado- ring heeft Briand zijn vurig vertrouwen in den Volkenbond uitgesproken, welke op het oogenblik het eenige toevluchts oord der wereld tegen den oorlog ls. Zon der den Volkenbond zouden het Pact van Locarno en het Anti-Oorlogsverdrag niet bestaan. Hij voegde er aan toe: De Duit- sche rijkskanselier MUller heeft mij ver weten, dat ik gemakkelijker redevoerin gen houd dan daden verricht, doch de verdragen van Locarno en Parijs zijn daden. Briand legde er den nadruk op, dat Sovjet-Rusland onmiddellijk algemeene ontwapening eischt, doch dagelijks zijn legermateriaal en aantal manschappen uitbreidt Zelfs Dultschland ontwapende niet volkomen; het bezit nog een leger van 100.000 man, met een voortreffelijk kader en prachtig geoutilleerd, hetgeen het mogelijk maakt aanzienlijke reserves van materiaal te voorzien. Genève zou zijn plicht niet doen indien het geen re kening met deze feiten hield. De vredes- geest dient voldoende ontwikkeld te zijn bij de volken, opdat de regeeringen niet bij machte zijn haar macht te misbruiken. Briand noemde het Fransch-Britsche vlootaccoord een voorbeeld van ontwape ning en liet hierop volgen: „We hebben geen geluk. Wij onderteekenden het ac- coord in het belang van den vrede, doch werden beschuldigd geheime clausules te hebben opgenomen, tegen bepaalde mo gendheden gericht." Vervolgens stelde Briand de pogingen van Frankrijk in het licht ten opzichte der ontwapening. Hij erkende de betee- kenis der minderheidsquaesties, doch zij moeten geen aanleiding worden tot on rust en massa-betoogingen ten gunste van grenswijzigingen. Hij eindigde met een betuiging van Frankrijks wil tot medewerking aan de ontwapening. (Het Zw. Tel. Ag. meldt dat Brlands rede met grooten bijval werd ontvangen, doch dat de Duitsche delegatie zich osten tatief van elk applaus onthield.) Briand verzacht zyn woorden, Briand heeft Maandagavond de inter nationale pers in conferentie ontvangen. Blijkbaar is hij geschrokken van het ef fect, dat zijn groote rede in de kringen der journalisten heeft gemaakt. Hij stelde nadrukkelijk in het licht, dat zijn rede allerminst aggrasslaf bedoeld was en dat hij onder alle omstandigheden de tradi tioneels Locarno-polltiek zal voortzetten DUITSOHLAND. DE ONTRUIMINGS- EN HERSTEL- QUAESTIE. Een regeerlngsverklaring. Bij de opening van het Duitsche ban- kiorsoongrea te Keulen heeft de rijks minister van economische aangelegenhe den Ourtius namens de rijksregeerlng en de Pruisische regeering over het herstel- vraagstuk een verklaring afgelegd, waar in gezegd wordt: De rijksregeerlng heeft, zich steunend op ons recht en op politiek inzicht, hij monde van den rijkskanselier de volledige en onmiddellijke ontruiming van de be zette gebieden gevraagd. De tegenpartij heelt daarbij ook de vraag van onderhand*;'ingen over de her- stelquaestie ter tafel 'gebracht. WIJ er kennen niet de afhankelijkheid van dezen ontruimingswensch van een nieuwe rege ling van onze finandeele verplichtingen en weten, dat juist het Rijnland een koop van de ontruiming verwerpt. Maar ik moet uitdrukkelijk onderstreepen, dat de rijksregeerlng steeds bereid was en zich steeds bereid verklaart over de ontrul- mingsvraag te onderhandelen. DE ZAAK-8TINNES. Het Stinn es-schandaal begint steeds grooter afmetingen aan te nemen. Naar de „Vosa Ztg." weet mee te dee- len had1 Stinnes Jr, voor ruim 700.000 goudmark aan obligaties van oorlogslee- ningen opgekocht, zoodat hij over een nominaal bedrag van 80 millloen aan Duitsche oorüogsleenlng-obligaties be schikte. Bij valorisatie zouden deze obli gaties een bedrag van 12 millioen mark (goudmark wel te verstaan) hebben ver tegenwoordigd, zoodat Stinnes, als zijn groote sLag was gelukt, ll1/, millioen mark „verdiend" zou hebben. In veroand met deze feiten acht men het dan ook zeer twijfelachtig, of Stinnes wel uit de preventieve hechtenis zal wor den ontslagen. ITALIË. DE AANSLAG UP MU8SOIJNI IN 1926. De vader en de tante van Zam- bonl tot 30 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. In het proces tegen de familieleden van Anteo Zamboni die beklaagd werden yan deelneming aan den aanslag op Mussoli- ni in 1926 te Bologna, is gisteren uit spraak gedaan. Mammolo Zamboni en Virginia Tebar- roni, de vader en de tante, werden tot ge vangenisstraffen van 80 jaar veroordeeld, Lodovici, de broer, tegen wlen ook een zware gevangenisstraf was geëischt, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Buitenland. „Papperlepap! Heb je nog niet genoeg leergeld betaald. Wat is, ^eet zij"! Hoofd erby, dat is beter," riep hy zichzelf tot de orde. Bepaald veel troost boden hem die ovierpelzingen' niet, maar toch gaven ze zijn uithoudingsvermogen juist dien sti mulans, welken het noodig had; want ai was er in zyn manier van spreken mets, dat hem van de anderen onderscheidde, in uiterlijk en optreden was hy een van de vele stoere prachtige mannen die door hun taai volgehouden strijd om een De- ter bestaan de geschiedenis van Canada aan 't opbouwen zy,n; toch lagen er m hem eigenschappen verborgen, die n later tot een buitengewoon mensch zou- «i sl0?g zyn oude versleten dekens vaster om zijn knieën en trok zyn bontmuts dieper in - zijn oogen, toen hy de langzaam-aan schaars geworden lichten van de neder zetting achter zich liet en zijn wagen kra kend en hotsend de donkere prairie in reed. van de breedste provincies besloeg, strekte de onafzienbare grasvlakte zich uit' en 't leek wel. of d'e wind', die telkens gierend uit de grauwe, naargeestige don kerte kwam opzetten, de eenzaamheid en verlatenheid nog accentueerde. Een ste deling zou op dat oogenblik mets anders gehoord hebben dan het knarsend en pie pend voortraden van een wagen en het dof-dreunende slaan van de paardehoeven op den harden grond, maar voor iemand als Witham waren daartusschendoor nog het zacht-kletteren van de lange, stijf be vroren grashalmen, wanneer ze door den gierenden wind byna horizontaal neer gestreken werden en het klaiagiyk zwie pen van de takken der wilgenboomen, ge deeltelik beschut groeiend tegen de sterk hellende oevers van de rivier vlak by, duidelijk te onderscheiden. Deze gelui den waren voor hem evenzoovele wegwy- zers, want nu hy het wagenspoor verlaten had, kon hy zich alleen door zekere aan- wïzingen, het plotseling zachte veeren onder de wielen van zyn kar, een gevoel, dat vertelde van bekende plekken van lang zacht prairiegras, maar bovenal door de steeds grooter wordende donkere vlek van de wilgenboomen, oriënteeren. Toen kwam het knappend-breken van twijgen onder die kamwielen, terwyl zijn paarden voorzichtig den weg zochten tusschen de schaduwige hoornen, .spookachtig met hun eigenaardig vergroeide vormen, resultaat van den 'eeuwigen strijd met den overwin- nenden wind en daarna weer de prai rie. Maar dit korte intermezzo had With am doen beseffen, dat hy byna het slacht offer was geworden van den1 langen dag werken zonder voldoende voeding ener giek ging hy rechtop zitten, hy wist wat de gevolgen zouden zyn, wanneer hy in zyn conditie met die vorst in slaap viel. Ondanks zyn goede voornemen, onder ging hy echter toch den invloed van myl na myl van onafgebroken prairie; allerlei herinneringen, welke hy anders verban nen zou hebben, kwamen nu by hem op. Vage voorstellingen van het land, dat hy acht jaar geleden verlaten had, beelden uit Engeland, zyn veilig, ordelyk vader land; melodieën uit half-vergeten muziek, stemmen van vrienden, die hem sinds lang vergeten waren; den lachenden blik van een paar heldere meisjesoogen. Haar zachte antwoord op zyn vraag dien avond in September, nu al zoo lang geleden; zyn plannen en zyn jarenlange stryd om de verwezeniyking ervan 1 In een plotselinge oplaaiing van drift plantte hy zyn voeten vaster tegen de steun-gevende plank en trachtte hy met vingers, ver kleumd van kou, de teugels steviger vast te grijpen. Hy zou naar Canada gaan alleen, tot hy zich door hard werken een bestaan voor hen beiden veroverd had; dan zou hy terugkomen om haar te halen. Maar hetzelfde meisje, dat zich by het af scheid snikkend aan hem vastgeklemd had, had van 't wachten spoedig genoeg gekregen; na anderhalf jaar zond Witham haar, als antwoord op een glanzend-kar tonnen kaart met zilveren lettertjes, haar brieven terug. Zee jaar geleden was dat nu reeds en van al het geld, dat hy by zyn komst in het vreemde land meege bracht had, restte hem geen enkele dollar meer. Zyn schuld was dit niet rustig, niet in een poging om zichzelf vrij te plei ten, kon hij dit zeggen hij wist dat AUTO-RAMP OP DE RENBAAN TE MONZA. Twee coureurs met een vaart van 209 K.M. ln botsing. Onder het publiek 18 dooden, 26 gewonden. Uit Milaan wordt aan de „Teil." gemeld: Op d'e groote renbaan van Monza heeft i by de heden gehouden auto-wedstrijden om den grooten prijs van Europa een ontzet tend ongeluk plaats gehadi, dat aan 10 personen, waaronder de renner Materassl, die het ongeluk veroorzaakte, het leven heeft gekost, terwyi niet minder dan 26 personen werden gewond. Ondanks het buitengewoon groote aan» tal wagen», niet minder dan 22 verschenen aan den start, haddien de eerste 170 K.M. van dezen wedstrijd ever 600K.M. een zeer vlot verloop. De bekende renner Materas- si uit Florence (lag met zyn Talbot op de 5e plaats en zou zeer zeker no. 1 zyn ge weest, indien hy niet in de tweede ronde van wiel had moeten verwisselen, waar» door hy veel tyd verloor. De renner stel de echter alle pogingen in het werk om don achterstand in te halen en reed in een helsoh tempo. Vier wagens kwamen byna geljjk uit de groote bocht op de rechte baan, waar alleen1 gelegenheid bestaat een anderen wagen in te halen. De renner Forsti bad' op een Bugattd de twee andere wagens ingehaald en was daardoor tameiyk ver naar links afge weken. Materassl zat hem dicht op de hielen en had een snelheid van ongeveer 200 kilometer, toen hy Foresti wilde in halen. Op dit oogenblik kwam volgens d'e ver zekeringen van ooggetuigen en het offi- cleele rapport het rechtervoorwiel van den wagen van Materassl in aanraking imet het linker-achterwlel van Foresti. On- mlddèliyk begon de wagen van Materass! te slLngeren en daar de renner de macht over zyn auto had verloren, reed' hy mei onverminderde snelheid' over de sloot, die de baan van de tribune scheldt, en school als een kanonskogel af op de menigte. Een groot aantal personen had zich in dichte rijen voor de tribune opgesteld, om dien wedstrijd' van zoo dichtby mogeiyk te kunnen volgen. De auto passeerde de drie meter breede en twee meter diepe sloot, groef een diepe voor ln den grond, sloeg over den kop en vloog tien mieter verder wedier in de sloot terug, nadat hy alle per sonen, die zich op zyn weg bevonden, een voudig had' weggemaaid. De coureur werd in een grooten boog weggeslingerd en fc'eef bewusteloos liggen, om enkele <min/u- ten na zyn overbrenging naar het zieken bus den geest te geven. lAille personen, die direct door den wa gen waren geraakt, waren op slag dood en op afgrijselijke wijze verminkt Ll- chaamsdeeien waren geheel afgerukt, ker mend lagen tussohen de lijken de vele ge? wonden. Het geheel had den aanblik van een slagveld op het oogenblik, dat een granaat tusschen een troep soldaten is in geslagen. Een geweldige paniek ontstond ondier de menigte, die in wiid'e vlucht weg rende. nog niet beseffend, welk een ont zettende raimp had plaatsgegrepen. Vele dames, die op de publieke tribune ston den, vielen flauw en eenige oogenblikken heersohte er een verwarring gedurende welke ledereen het hoofd verloren scheen te hebben. Ingezonden Mededeeling, krachtiger, betere mannen dan hy, in het duel met het noodlot, de wapens hadden moeten neerleggen. Het was echter hoog tyd, dat er aan al deze overpeinzingen een einde kwam, want, terwijl hy zich zoo half versuft en steeds meer bevangen door de kou in zyn herinneringen had zitten verdiepen, had de wagen myl na myl afgelegd en op een gegeven oogenblik roken de paarden stal. Al een poosje waren ze byna onopgemerkt sneller en sneller gaan loopen; Witham wist dan ook niet of hy zyn oogen geloo- ven mocht, toen hy plotseling, op korten afstand voor hem uit, den donkeren om trek van een volgende groep boomen uit de duisternis zag opdoemen. Zooals byna overal in Canada groeiden de boomen, berken en wilgen, ook hier, beschutting zoekend voor den bijna altyd feilen wind, tegen de sterk glooiende oever aan weer zijden van een, ver beneden de opper vlakte van 't omringende land, stroomend riviertje; hun toppen kwamen juist boven den heuveligen rand uit Het was er heel donker, toen de wagen, zwaaiend tus schen de eerste forsche stammen door reed; slechts met moeite kon hy het pad onderscheiden dat schuin naar beneden, naar de houten brug over de rivier leidde. Hier en daar, waar de helling werkehjk gevaarlyk steil was, diende hy scherp op de paarden te letten; het was zyn eenige span en geld om een ander te koopen had hy niet Zonder hen was ploegen in de lente een onmogelykheid; geen wonder dat hy hun leven vergeleken by bet zyne, op dat oogenblik van veel grooter waarde achtte. Maar biykbaar hadden de paarden het Gebrek aan eetlust alechtc ipljivcrtcrlng. zich voorgenomen, om in zoo kort moge- lyken tyd thuis te zyn en tot overmaat van ramp waren Witham's handen zoo verkleumd, dat hy de leidsels byna niet meer voelde. Toen gebeurde het, waar voor hy bang geweest was: een zwiepen de tak raakte het eene paard by de oogen, en toen het dier schichtig sloeg en den kop omhoog gooide, kreeg de wagen zulk een schok, dat hy zich vastklemmen moest om niet van den bok gegooid te worden. Voordat hy zich had kunnen her stellen, ging het span er in galop van door. Witham zette zich schrap en hing in de teugels, maar ofschoon hy al zyn krachten inspande hy voelde zyn voor armen ais twee bundels keiharde spieren merkte hy dat hy ze niet in de hand kon houden een paar oogenblikken en ze weken van het breede, gebaande pad af. De wagen sloeg tegen een boom, het eene paard struikelde, zakte in de knieën door maar herstelde zich en voort ging het weer in gestrekten galop. De wind sneed Witham langs het gezicht, de boomen vlogen als vage schaduwen voor- by hy kon niets doen dan volhouden, met een beklemmenden angst voor het geen er gebeuren zou, als ze den voet van den steilen oever bereikt hadden. De hou ten brug, waar het gebaande pad heen voerde, lag een flink eind meer naar rechts en nu na een betrekkeiyk lichte vorst van slechts enkele dagen, zelfs wan neer de paarden op de been konden blij ven, was het ys natuuriyk nog niet dik genoeg om den wagen te kunnen dragen. (Wordt vervolgd). ■;.a.v. sajl. HELDERSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Dinsdag 11 Sept7.58 uur. Woensdag 12 7.56 Uit Genève wonlt aan het Hbl. gemeld: g) Mijlen ver, over een terrein, dat drie Daar het Roede Kruis slechts posten had uitgezet op die punten, waar het meeste gevaar dreigde, was deskundige hulp niet direct ter plaatse, doch al spoe dig snelden vele vrijwilligers en politie agenten toe, die de eerste hulp verleen den. De lyken geheel onder bloed boden zulk een afgrijselijk schouwspel, dat zy met kleedingstukken en kranten werden bedekt, waarna verder alle zorg aan d'e zwaargewonden werd besteed. Aangezien draagbaren niet besohlkbaar waren, wer den de deuren van de tribune afgehaald' en met behulp daarvan werden de gewon den naar de particuliere auto's gebracht, die voor het verdere vervoer naar het ziekenhuis zorgdroegen. Men mag by deze ramp nog van geluk spreken, dat de Talbot weder ln de sloot ls teruggevallen. Ind'len de wagen nog ver der door de menigte wag gevlogen, zou hij eerst tegen de tribune tot staan zyn ge komen en dus over een veel grooter ter rein slachtoffers hebben gemaakt. De wedstrijden werden desondanks voortge zet. Ondanks het feit, dat het ongeval een verpletterenden indruk op de toeschouwers maakte vele dames vielen flauw en een groot aantal personen vluchtte van de tri bunes werden de wedstrijden ondanks het geroep deze te stakai, voortgezet. Koricn tijd later hadden twee nieuwe on gevallen plaats. De Fransche renner Bla- qusbelair reed in volle vaart tegen een paal, waarbij zijn wagen grootendeels vernield werd. Als door een wonder bleef hij onge deerd. Daarna kreeg de renner Borsachinl een ongeval, dat bijna een even tragisch verloop had gehad als dat van Materassl. Van zijn wagen sprong een band. De wagen slipte en reed recht op de tribune af. Hij kon echter juist op tijd tot lillitand worden gebracht. Uit het publiek werd toen opnieuw gc- eischt de wedstrijden te staken. Zij werden evenwel voortgezet. schelt hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver stopping. maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Poster'» Maag- pillpn, het tonische laxeermiddel. Poster'» Maagpillen Alom verkrijgbaar a f 0.6S per flacon.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1