De Indringer KANNEW ASSER is ALTIJD 60EDK00PER 1EEREN enKÏNÖËRKLEEDHG HERMAN NYPELS' NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 6540 66st0 JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DB BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Post-G 1 ro rekening No. 16066. ADVEBTENTIEN: Donderdag 18 Sept7.64 uur. Vrjjdag 14 7.60 BUITENLAND. VOLKENBOND. DE INDRUK VAN DE REDE VAN BRIAND TE PARIJS. Te Parijs wordt de rede van Brland ln de Volkenbondsvergadering levendig be sproken. De nadruk wordt gelegd op dat deel der rede, waarin Brland spreekt over de „openlijke ontwikkeling van het Duit- sche leger". Men brengt deze opmerking van Brland ln verband met de rede van Palnlevé, den minister van oorlog, te Meaux. In deze rede verdedigde Palnlevé het gedenken van den slag aan de Marne, waartegen men van pacifistische zijde op- {fekomen was. Hij zeide daarbij o.a.: „En ndlen, volgens een onderstelling, die men sleohts noode durft uiten, een volk, met het verbreken van zijn vrijwillig gegeven woord, zou grijpen naar de wapens tegen een ander volk, zou het aangevallen volk met een beroep op de herinnering en het voorbeeld van den slag aan de Marne het recht en de plicht hebben zich met al zijn kracht tegen den overweldiger te keeren". Voorts verklaarde Palnlevé, dat de regee ring zich nu en voortaan zoowel voor blind wantrouwen als voor een „al te edelmoe dig en ontijdig vertrouwen, waarvan het zelf slaohtoffer zou kunnen worden", moet hoeden, Ajen meent ln nationalistische kringen de gevolgtrekking te kunnen ma ken, dat het kort op elkaar volgen van deze aanduidingen niet zonder reden ls. De Intransigeant trekt er de oonclusie uit, dat de angst van Frankrijk voor Dultsch- land niet zonder grond ls. VOOR DE ONTWAPENING. Het bestuur van het Internationaal ver bond van vredesvereeniginigen heeft mede namens 10 ander soortgelijke Internatio nale vereenlgingen Dinsdagochtend een dringend beroep tot Zahie en Erlo Drum mond gericht om practlsche maatregelen tot bevordering van de ontwapening voor te stellen. Zahie, die de oommissie ont ving, erkende ln zijn antwoord, dat de Volkenbond op dit punt nog niet zoo ver was gekomen als wenschelijk ware, maar htj wees erop, dat toch al versoheiden moeilijkheden uit den weg waren ge ruimd. Voor de permanente oplossing van het ontwapeningsvraagstuk kan geschie den moet het gevoel van vrede en veilig heid ln de geheéle wereld gevestigd' wor den. Ofschoon de feitelijke ontwapening ndg niet zeer groot ls, mag men niet ver geten, diat er toch een vrediesatmosfeer heerscht, lederen van goeden wille ls en er geen volk is, dat aan oorlogvoeren denkt. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BENDLOSS. Lttauens voorstel om het bonds- statuut bU het verdrag van Kellogg aan te passen wordt tot volgend jaar uitgesteld, By de opening van de vergadering deelde voorzitter Zahie Dinsdagochtend mee, dat het voorstel van Woldemaras om het Volkenbondsverdrag met het verdrag van Kellogg ln overeenstemming te bren gen, niet In behandeling kan worden ge nomen, omdat de afgevaardigden nopens dit beglnselvraagstuk geen instructies van hun regeering hebben meegekregen. Het staat echter Woldemaras vry om zyn voorstel voor het opmaken van de Decem- ber-agenda nogmaals ln te dienen, zoodat dit het volgend jaar behandeld zal kunnen worden. WANNEER WORDT ER ONTWAPEND? Het schiet niets op. De Oorresp. van het „Hbld." meldt uit Genève: De derde oommissie ls de beste spiegel van het werkeiyk vertrouwen, dat de Bondsleden in den Bond en in elkander stellen. Want daar wordt het probleem van hun veiligheid en eventueele ontwa pening behandeld. Met zulke dingen nemen ook de by andere gelegenheden groote idealisten liever geen risico. En zoo worden de grootste koppigheden en wantrouwigheden voor de derde oommis sie bewaard. By de algemeene beschouwingen, die er heden besloten werden, leek het wel of wij niet veel verder zyn dan twee jaar ge leden. Het was weer het oude liedje, nl. of de omstandigheden het vaststellen van een datum voor een nieuwe by eenkomst der voorbereidende Ontwapeningscommis sie biliyken of niet. De Franschen en Duitschers zelden van ja, de Engelschen by monde van den Diehard Oushendun zelden van neen. De Italianen sloten zich ln een sterk stukje van diplomatieke soe pelheid, zoowel bij de Franschen als by de Engelschen aan. En by het slot der alge meene beschouwingen was de toeschouwer geen haar wyzer. DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND. Een bespreking van drie aren. Het onderhoud, dat Dinsdagmiddag ge houden is tusschen de vyf bezettlngs- mogendheden en rijkskanselier Mtlller, by gestaan door staatssecretaris Von Schu- bert, heeft van vyf uur tot kwart voor acht geduurd. Na het eindigen van de besprekingen heeft de Belgische minister van buiten- landsche zaken Hymans verklaard, dat Maar zyn onzekerheid duurde niet lang. Hetzelfde paard, dat nog geen mi nuut geleden door den tak geraakt was, struikelde weer. Witham hoorde een «wa ren doffen val, meteen kreeg hU zulk een heviger, stoot van een tak tegen zyn borst dat Idj achterover op den wagen ■Ine?' welke op hetzelfde oogenblik met een schok tot staan kwam. Ontsteld sprong hy opzy van den wagen af op den hli voelde iets warms langs zyn gezicht loopen en by het schynsel van den luci fer welken hy haastig aanstreek in het openstaande deurtje van de lantearn, hii den rug van zijn hand rood van bloed. Met^beklemmender! angst.voor wat hy te zien zou krijgen nam hy het primi tieve verlichtingsapparaat op, en stond met een paar stappen voor den wagen; by het onrustig flikkerende schynsel zag hy Hnt de boom versplinterd was, het eene pfard 8X trillend nanet, het andere Fag te midden van een hoeveelheid ver ward en ten deele afgeknapt tuig op den BTond Wltham's gezicht verstrakte nog meer toen hy met de lantaren omhoog, zich óver het dier heenboog en de onna tuurlijke ligging van den eenen voorpoot Mg. noodlot, <Ut uit den aard der zaak niet van halve maatregelen houdt, bracht hem nu werkeiyk den genadeslag toe. Zyn laatste kans was hem door dit ongeluk ontnomen. Witham was echter een man, die hart voor zyn dieren had. Van het eerste oogenblik af begreep hy, dat hem, als humaan mensch, slechts één ding te doen stond. Met een bleek en strak gezicht spande hy het tweede paard uit en greep met zijn hand binnen zijn oude bontjas naar zyn gordel, waarin hy een mes met e8n lang, scherp, lemmet droeg. Toen liet hy zich op zyn knieën naast het. paard' vallen, zette de lantaarn op den grond, cn zocht naar de pdek, waar hy het dier ra ken moest. Maar op het. oogenblik, dat hy deze gevonden had, was het of al zyn moed hem opeens in den steek liet; hy keek het dier in de groote donkere oogen, welke hem met een soort van stommie smeekbede aanstaarden en wendde zyn hoofd in plotselinge onmacht af. Maar hy was er de man niet naar, om zich aan iets, dat hyi als zijn plicht voelde, te ont trekken; na een paar oogenblikken be dwong hy zijn gevoel van weerzin, keer de zich weer naar het dier toe en streelde hem zachtjes over den kop. „'t Is het eenige, wat ik voor je doen kan," zeide hy. Meteen kwam zyn vuist met kracht neer; het groote lichaam onder rijn hand trilde hevig; Witham Klemde zyn lippen opeen, toen hdjl zijn vingers lauwwarm voelde worden. Hy vond het verschrik- keiyk, dat hy zoo iets had moeten doen, maar het leven van de laatste jaren had hem geleerd, dat in zulk een geval zwak heid een misdaad ls en rijn medéiyden verbood hem om aan zijn eigen gevoel toe te geven. de besprekingen Donderdagmorgen zul len worden voortgezet. Briand zal vermoedeiyk, in tegenstel ling met andersluidende beriohten, aan deze besprekingen op Donderdag deel nemen. Mtlller weigert een memoran dum in te dienen. Over het verloop der Woensdagmorgen gehouden besprekingen tusschen de ver tegenwoordigers van de vyf by de bezet ting van het Rynland betrokken mogend heden, wordt van bevoegde zyde medege deeld, dat de Duitsche Rijkskanselier Mtlller uitdrukkeiyk geweigerd heeft ln een memorandum voorstellen van de Duit- sohe regeering vast te leggen. De Ryka le anselor zou hebben verklaard', dat Duitschland verwacht- dat thans eerst de geallieerden hun standpunt zullen bepa len ten opzichte van het Duitsche voorstel tot ontruiming van het Rynland. Voordat de geallieerden principieel hun standpunt hebben uiteengezet is het voor de Duit sche regeering niet mogeiyk harerzyds voorstellen voor de voortzetting der on derhandelingen te doen. BPANJEL EEN COMPLOT TEGEN PBJMO'S BEWIND. Arrestaties hi het geheel e tand. Te Madrid ls een complot ontdekt, dat ten doel had het huidig dictatoriaal régi me omver te werpen. De juistheid hiervan ig inmiddels van officieelo zyde erkend. Maandagnacht werden door den minister van Binnen- landsche Zaken in verband met de ontdek king der samenzwering talrijke bevelen tot Inhechtenisneming onderteekend!. De politie heeft dan ook den gebeden nacht arrestaties verricht; in totaal zyn meer dan 800 personen achter slot en grendel gezet. Naar het sohynt, rijn de voornaamgte leiderg der beweging radicalen, die ge tracht hebben onder ontevreden soldaten aanhangers te werven. Ook te Baroelona zyn, volgens uit Madrid ontvangen telegrammen, honderd personen gearresteerd, oja eenige be- Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste W.Maa K oueen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. Maar toen bet afgeloopen was en hy opstond om het tweede paard te gaan halen, nad'at hy het mes eerst zorgvuldig aan de dorre bladeren afgeveegd had', merkte hy, dat hy over zyn geheel® lichaam trilde. Hy bracht het dier weer naar den wagen toe en gespte een dikke paarded'eken op hem vast. Toen sneed' hy de teugels door, knoopte ze samen en zoo, zonder zadel' of stijgbeugels, sprong hy behendig op den ranken rug en reed naar de brug. Het paard was nu zoo kalm, dat Witham begreep verstandig te doen, door het zyn eigen weg te laten zoeken. Hy ging naar huis omdat zyn instinct tot zelfbehoud hem onbewust dwong, be schutting tegen de steeds feller wordende koude te zoeken; maar de wil, zyn ver langen hadden niets met zyn handelwyze te maken. Hy voelde zich onverschillig, volmaakt onverschillig en diep moede loos. Nu was het leven voor hem uit, niets van belang kon hem nu meer opbeuren. HOOFDSTUK IL Lanco Cxmrthorne. Het was dién avond heel laat toen Witham eindeiyk thuiskwam nooit had hy zyn vrij groote van massieve hout- blokken opgetrokken woning zoo weinig als zy'n thuis gevoeld. Maar radst hy een stevig maal genuttigd1 had, toog hij er met zyn overgebleven paard1 toch weer op uit, 0111 den wagen te halen: Door zelf hard mee te werken' lukte het hem om, voor het zwakke daglicht in het Oosten langzaam begon door te breken, voor de tweede maal rijn huis te bereiken. Dien heelen volgenden dag werkte hy gestadig dooan om het voertuig zoo goed' mogeiyk éluunsieden van radicale vereenlgingen, twee journalisten en vele voormalige af gevaardigden en raadsleden. In de pro vincies hebben verder eveneens arresta ties op groote schaal plaats gehad, vooral in Catalonië, Valenoia, Asturië en Anda- lusië. Te Madrid bchooren tot de gearresteer den vele militairen, vooral sergeants, van wie men wist. dat rij dén laatvten tijd her- baaldedyk bijeenkomsten met verdachte radicalen hadden gehouden. Parijs, 12 Sept. Het »Petit Journal* £ubllceert vertraagde telegrammen uit [adrid. Alle leden van het dlreotorlum, zoo was het plan, zouden worden gear resteerd, berecht en gedeporteerd, en op 14 September zou ln het geheele land de algemeene staking zyn uitgebroken. De aanhoudingen zijd voor het meeren- deel gedaan te Madrid, Baroelona, Valen oia en Saragossa. Onder de gearresteerden bevinden zich: Alexander Lerroux, leider der republi- keinsohe party; de republikeinsobe ge delegeerden Barrioberre en Azzati. Tot de beschuldigden behooren de oud minister-president Sanchez Guerra en oud-minister Cambo. Te Saragossa heeft de beweging zioh ook tot het garnizoen uitgebreid. Een groot aantal officieren en soidaten zyn gearresteerd. De regeering heeft de oensuur afge kondigd. Alle gedelegeerden naar het oongres der Arbeiders-unie, dat Woensdagmiddag byeenkwam, zyn in heohtenis genomen. v De opstand tegen de dictatuur zou op den 6den verjaardag van de diotatuur moeten uitbroken. Voor dit jubileum had de regeering groote feestelijkheden ge organiseerd en de samenzweerders acht ten klaarbiykeiyk dit moment gunstig om hun poging te wagen, daar een groot deel van het MadrlleenBche garnizoen aan de feesteiykheden zou deelnemen. De samenzwering is ln Baroelona ontdekt. Onder de gearresteerden bevinden zioh vele onderoffloleren van het leger, van wie de politie wist, dat ze met de samen zweerders byeenkomsten bielden. De gouverneur van Baroelona moet verklaard hebbep, dat de samenzwering een zeer gevaariyk karakter droeg en daarom zeer krachtig aangepakt diende te worden. Een Europa-pressbericht meldt voorts, dat het complot een veel grooteren om vang had, dan de eerste beriohten lieten verwaohten. Te Valenoia moet het tot bloedige bot sing tusschen de opstandelingen en de politie versterkt door de burgerwaobt zyn gekomen. De opstandelingen hadden gepoogd het raadhuis te bezetten. Oene raal Glroma ls hier gearresteerde. Te Bilbao zyn honderden plakkaten opge hangen, waarin de bevolking tot strijd tegen de tyrannen en tot bevrijding van het Spaansohe volk werd opgeroepen. Te Barcelona heeft de politie talrijke huls- zoekingen gedaan, speciaal ln kringen van Cataloniache separatisten en vrij metselaars. Het heele personeel van ver scheidene Oatalonische bladen werd ge arresteerd. RUSLAND. SAMENZWERING TEGEN DE SOVJETREGEERING. De Sovjetregeerlng heeft, naar uit Moskou gemeld wordt, een aantal hooge offloieren van het roode leger te Odessa en Klojew laten arresteeren, Deze offi cieren worden er van beschuldigd anti- bolsjewistische oellen in het leger ge vormd te hebben. Tegeiykertyd zouden talrijke arrestaties van leidende personen te Moskou, Peters- burg en Tsjarkow hebben plaats gehad. BULGARIJE. DE COMMUNISTEN WEER IN ACTIE. Hun geheime organisatie ontdekt, 16 leiders achter slot en grendeL Naar hel Buig. T. A. meldt, ontdekte de politie een nieuwe omvangrijke orga nisatie, welke de actie der oude, na den aanslag in de kathedraal te Sofia ontbon den communistische party trachtte voort te zetten. De meeste leden van het hoofdbestuur dezer organisatie, die zich tot voor kor ten tyd In het buitenland ais uitgeweke nen ophielden en op onneohtmotige wyze naar Bulgarije terugkeerden, zyn aange houden. Et Is gebleken, diat dit bestuur met etteiyke communistische organisaties in het buitenland1 in verbinding stond en dat het uit Moskou finandeelen steun ontving. Er rijn ongeveer 16 personen in hech tenis genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. 00ST-IN0IË. VERDUISTERING. De politie te Batavia arresteerde de heer J. StlkkeJ, boekhouder bh de make laarsfirma der Gebroeders Dull, wegens te repareeren, want niet alleen voelde hy onafgebroken bezigheid als afweermiddel voor te sombere gedachten als 'n noodzaak, maar ook had' hy een aangeboren afkeer om iets, dat gebroken was, zoo in dien onnutten staat te laten liggen, ofschoon in dit geval het weten, dat die wagen voor een span paardien gebouwd was, een rijk dom, welke hij. wel nooit meer zou bezit ten, zyn gewonen werklust temperde. Het was een dag van felle koude, naargeestig door het eentoonige grauw van de laag hangende, dreigend uitziende wolken; geen wonder d'at hy Witham lang viel, maar eindeUjk kwam de avond en nu bleef Witham niets over, dat zich afwe rend' tusschen hem en zyn gedachten plaatsen kon. Hy ging in een ouden, versieten arm stoel vlak naast de kachel zitten en staar de, met een pyp in zyn mond, moedeloos voor zich uit. In de vrij groote kamer, goed verwarmd door de kachelpyp, welke over de volle breedte van het vertrek langs de zoldering liep, hing een geur van pas geschaafd' hout, gloeiend gemaakt en weer afgekoeld' ijzer en een lichte walm van zeer middelmatige tabak. De eene zy'wand werd ingenomen door een grocte schaafbank, waarop een nieuwe hamer lag, welken de eigenaar van het blokhuis juist uit een slanken berk ge fatsoeneerd! had. Tegen' den wand boven de schaafbank hingen een geweer een hyi en een groote zaag, alle drie glinsterend en blank van olie, vlak onder den kop van een antilope. Tegen den wand! aan den tegenovergestelden kant van de ka mer waren twee planken aangebracht, op de bovenste stond' wat eenvoudig wit aardewerk, de onderste werd door blank geschuurd kookgerei' ingenomen. In den Ingeumden Mededeellng. voor hot NAJAAR on den a.«. Winter la In groote sorteering voorhanden In KLEEDINGMAGAZIJNEN, DEN HELDER - SCHAGEN. Uw aangewezen adrea voor Kleeding naar maat an Heerenmode-Artikelen. Zlaonze afwliselenda étalages eenen' hoek van de kamer stond een paar kaplaarzen, waarvan er een met een half- opgenaaiden lap prijkte en het tuig in dén anderen' hoek was op verscheidene plaatsen zorgvuldig gerepareerd. Tegen den eenen langen wand' stond een ruw- getimimerde boekenkast met een inhoud, die niet alleen door halfversleten en losse banden van veel gebruik biyk gaf, maar die iemand', onbekend met de bewoners van dit land, een zeer leerzamen kyk op lltterairen smaak van den man, een ge it onen prairie-boer, die hem oorspron- keiyk uitgekozen had, gegeven zou heb ben. Een tafel en twee stoelen, eveneens gemaakt door den bewoner van het blok huis, voltooiden het ameublement; maar al duidde dit interieur niet op ruime geld middelen, het gaf, wat beter was, blijk van een behoefte aan ordelijkheid, van werklust en overleg en dus. zooals veel vuldig gebeurt, verraadde d'e kamer ook hier die individualiteit van den bewoner. Het was duidelijk te zien, dat hij zuinig was waarschyiiiyk meer uit harde noodzaak dan door aangeboren neiging dat hy wist aan te pakken en een scher pen, practischen kyk op de dingen had. Rees by het overdenken van den toestand onwillekeurig de vraag, waarom iemand met zooveel goede eigenschappen op niet meer succes bogen kon, dan was het ant woord' d'aarop niet moeiiyk te vinden. Te weinig kapitaal en ongewoon veel tegen spoed. Witham had al zyn krachten in gespannen, zyn hulpmiddelen tot het uiterste benut, maar hy. had het tenslotte toch moeten opgeven. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderoebe Courant f1.&0; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O en W Inddë p. zoepoet f 2.10, ld. p. mn.il en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—Modeblad resp. f 0.05, f 1.25, f 1.25 fl.35 Losse nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct 20 ct. p. regel (galjnrd)Iixtroz. mededL (kolombreedte als raiaction. tekst)dubbel tarief. Kleine adrrert. (gevraagd, te koop, te buur) v. 1 t/m 3 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct.bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et pi adv. extra). Bewljsno. 4 ct Licht op voor auto's on fietsen Veto arrestaties.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1