T Wgêsgt TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN DINSDAG 16 OCTOBER 1928 Door do Horst. Evang. Luth. Ge meente is een beroep uitgebracht op Ds- C. Riemers van Harlingen. JUBILEUM BIJ DE SPOORWEGEN. Den 21sten October ajs. hoopt de heer A. W. Minneboo, nachtstoker bij de Ne- derlandsche Spoorwegen, aJdeeling Trac tie en Materieel alhier, den dag te her denken, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de voormalige H.IJ.S.M. Wjj hopen dat het den heer Minneboo gegeven moge zijn, dat hij nog menigen locomotief voor den vroegrit in gereed heid mag doen brengen en het den ge- achten jubilaris op dien dag aan blijken van belangstelling niet zal ontbreken. BOND «PENSIOENACTIE ZEEMACHT" Afdeellng Helder. Bovengenoemde bond hield Zondag J.1. eene vergadering in de bovenzaal van het café ,4e Valk", Loodsgraoht 1, ingang Koningsplein. De vergadering werd ten 6.15 door den voorzitter geopend, met een woord van dank aan de leden voor de uitstekende opkomst. Daarna werd eerst het woord gevoerd door den heer Staal, lid van het Hoofd bestuur uit Amsterdam. Spreker begon met de mededeeling dat er een tendenz valt waar te nemen bij de oud-marinemannen gepenaionneerd vóór 1918, meer in het teeken van belangstel ling komen te staan en toonde dit aan. Na mededeeling van zijne bevindingen, opgedaan ter audiëntie bij ZJD. den Mi nister van Financiën, zeide spreker de toekomst niet meer zoo somber in te zien als voorheen. Na een korte pauze kwam als tweede spreker aan het woord de heer Krijnen, die na een uiteenzetting te hebben gege ven van verschillende zaken, de actie be treffende, de vergadering opwekte te vol harden in den strijd, om ten slotte te ge raken tot eene herziening der pensioenen van deze oud-marine-mannen. De voorzitter dankte beide sprekers voor hunne belangrijke mededeelingen en sloot ten 7.80 deze uitstekend bezochte vergadering. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN, In eene gisterenavond alhier gehouden vergadering van het voorloopig comité to\ stichting eener afdeeling van bovenge noemde vereeniging is vastgesteld, dat in het voormalig Raadhuis een tentoonstel ling zal worden gehoudon van 23 tm. 25 November a.s. Aan deze tentoonstelling zal een loterij worden verbonden en het bestuur dier vereeniging doet door deze een beroep op de ingezetenen, die bereid zijn voor dat doel een of ander te willen afstaan. Nadere mededeelingen zullen later vol gen. CONCERT MEVR. NOORDEWIER REDDINGIUS. Ajs. Maandag, 22 dezer, zal, zooals reeds Jfl medegedeeld, het concert in de Nieuwe Kerk plaats hebben, waar me vrouw Noordewier haar jubileumsavond viert en wij voor het eerst weder sedert vele jaren van haar stem kunnen genie ten In Amsterdam, waar de zangeres in de Luthersche kerk optrad, heeft men haar gehuldigd, zooals dat aan de hoofd stad past. Wij lezen daarover in de N. Rott. Crt.: De Luthersche kerk was stampvol, in het ruim en op de galerijen was geen stoel onbezet. Sommigen zetten zich op de trappen, anderen namen een staan plaats voor lief. Het glanspunt van den avond vormden natuurlijk de verschillende zangnummers waarbil Mevr. Noordewier-Reddingiufl door een of meer blaasinstrumenten en orgel begeleid werd. Behalve aria s van Bach, Haendel en Mozart, werden ook Zweers* - Twee Wijzangen van Rabm- dranath Tagore en Diepenbrooks Geist- lichee Lied ten gehoore gebracht. De unieke zangkunst van de hoog staande kunstenares sprak ook nu weer tot aller harten en dankbaar verliet men het kerkgebouw. Op zeer sympathieke wijze had bovendien van haar kant mevr. 'SCStteif™ de woorden van niWIJ Krïónweii St'ook het Heldereche jrabliek der kunstenares, een onrer groot- ste zoo niet de grootste der Nederland- sehe zangeressen, zijn hulde niet zal ont houden. Het beste kan men daarvan ge tuigen door in grooten «otalo i™ar het kerkgebouw aan de Weststraat op te trekken. Hoewel er velen in kunnen, be denk© imen nochtans, dat ook daar het aantal plaatsen beperkt is, zoodat het raadzaam is, dat men bijtijds zorge voor een plaats. IZooals men weet zal mevrouw Noordewier begeleid worden door haar zoon (fluitist) en door den organist George Robert Ook deze laatste is voor het HelderSche publiek geen vreemde en moer dan eenmaal hebben wij van zijn subliem orgelspel op het fraaie instru ment, waarover de Nieuwe Kerk besohikt, genoten DE MANNEQUINS VAN DEN HEER OOLTOF. Dat was me daar, Zaterdagavond, een gebeurtenis op den Kanaalweg voor den winkel van de firma Cal tof. Van half acht tot tien uur zouden een tweetal man nequins de vele nieuwe en fraaie japon nen, mantels en onderjurken der firma aan het Heldersche dameapubliek toonen, en zoo'n gebeurtenis, die nog wat anders is dan hot bezichtigen van een wassen pop mot een toiletje behangen, had velen op de been gebracht. Mannen die er an ders niet aan dachten zonder moeder de vrouw op stap te gaan, waren nu, onder voorwendsel nog sigaren te moeten koo- pen naar den Kanaalweg afgedwaald en standen naar de draaiende en paradeeren- de dames te kijken- Dat wil zeggen, begrijpt u me goed; ze keken natuurlijk naar de japonnetjes, niet naar de meisjes, die ze vertoonden. Want als man zijnde moet je natuurlijk straks die stofjes be talen, nietwaar? licht dat je weet welke aanval er op de beurs zal worden gedaan. De jongens en meisjes stonden voor aan, tegen do winkelruit aangedrukt. Daarachter kwamen de vrouwen en man nen, en als je van binnen uit naar buiten keek, zag je, bij elk nieuw japonnetje, verheerlijkte gezichten van de vrouwen, verrukte snuiten van de jonge meisjes, glundere physionomleën van de jongens, ernstige gespannen geziohten van de mannen. Er waren, het is ongelooflijk, maar waar, jaloersche vrouwen, die niet konden hebben, dat de man medegenoot van deze toiiettenpracht. Hoe is het mo gelijk! Hoeveel oostuumpjes de belde meisjes vertoonden in den loop van den avond, laat zich wel benaderen, maar niet zeggen; de collectie van den heer Col tof is groot en veelzijdig. Nu eens zag je ze verschij nen in een droom van een kleedje, zoo een, dat je weg kunt blazen ais er geen meisje in zit, dan weder verschenen ze in dikke wollen winterjurken, in qen praoht van een bontmantel, in een met git en loover bezet baljaponneje, dat op zichzelf al een aanzienlijk gewicht ver tegenwoordigde. En de dames kenden het métier: ze wendden en draaiden zich, lieten het vertoonde op zijn voordeeligst zien en zorgden wel, dat de prijsjes goed zichtbaar waren. Parijsche en Ween er modellen waren het. die vertoond werden en, dames, de voorkant van den rok is dezen winter hooger, de achterkant lager, zooals u natuurlijk gezien heeft. Be halve japonnen in allerlei soorten en tin ten, er waren, naar luid van de uit roepen van enkele kijksters, schattige, snoezige, lieve en ideale japonnen bij, werden ook mantels en onderjurken ver toond. „Ja, ja, we moeten den loop erin hou den," zei de heer Ooltof. Nu, Zaterdag avond ontbrak die niet, dat is zeker. Ver leden jaar hebben we ditzelfde schouw spel gehad, maar nu was het veel drukker. En blijkbaar viel het vertoonde zeer in den smaak van het publiek, want toen om 10 uur de beide dames hun arbeid eindig den eh het gordijn zakte, nam het publiek daar niet eerder genoegen mee, dan na dat een hartelijk applaus den meisjes ten deel was gevallen. DERDE OPVOERING „IK KIJK WEL UIT". Voor de derde maal ging gisterenavond 's heeren Boelens' revue »Ik kijk wel uit*, door hem geschreven, gemonteerd, ge ensceneerd en opgevoerd, waarbij zich thans ook eenige grooten hebben aange sloten. En nog altijd is de belangstelling van het publiek groot, ook nu weder was een volle zaal getuige van de grappige en ernstige scènes, die vertoond worden. Dat ze weder insloegen bewijst het harte lijke en herhaalde applaus, dat opstijgt uit de zaal. Er is thans bij bet slottafereel van het Dorus Rijkers-monument een nieuw liedje ingelascht en vervangen door het oude, waarin de geneugten van Den Helder worden bezongen. Luistert u maar en zeg eens of bet niet waar is wat de beer Boelens zingt »De wegen zijn beter dan elders De straten zijn mooi, lang niet slecht, Als je 's avonds op Tuindorp moet wezen, Dan kom je op Onrust terecht. Wij hebben een reuze-verlichting, Een zwembad, en ook een plantsoen, Nu vragen wij aan alle menschen Wat zou je nu elders gaan doen?» Overigens hebben wij de vorige maal al een uitvoerige bespreking gewijd aan deze revue en kunnen het bij dit korte woord laten. De pianiste Brigetta Tabeling is thans vervangen door den Oasino- bandmaster, den heer Hoppenbrouwer, hetgeen ons geen slechte ruil lijkt. De vorige maal hebben wij ons vergist in den naam van een der meisjes en het betrokken dametjè in plaats van Grietje Pietje genoemd. De oorzaak biervan is dat in het donker alle poesjes grauw zijn. BOUWMEESTER*S REVUE. Omtrent Bouwmeeater's revue „Dat is het toppunt" is de pers eenstemmig in lof Zoo sohrijft „De Tijd" (3 Januari): Slem Nieuwenhuizen is in deze revue schitterend en onbetaalbaar in grappan beschermt Qlw kindi iegen hoest en grollen. Daarbij óe prachtige oogen- bekoorend© uitmonstering! Zonder over drijving kunnen wij zeggen, dat de beide uitvoeringen van a.s- Dinsdag en Woens dag onovertroffen zijn. In onze volgende nummers zullen wij nog enkele persbeoordeeüngen opnemen omtrent deze revue. DE WERKLOOSHEID. Door den Held. Bestuurdersbond is het volgende adres aan het Ooilege van B. en W. gezonden: Edelachtbaar Golloge, Ondergeteekenden brengen onder Uw aandacht dat de werkloosheid nog steeds niet noemenswaardig is verminderd; dat in de komende wintermaanden het peil der werkloosheid zeker zal toenemen; dat door de veelvuldige en meerendeels langdurige werkloosheidsperioden het toch al schrale laar-inkomen der arbeiders nog aanmerkelijk is gedaald; dat adressanten van meening zjjn, dat in de daling van het welstandspeil eenlgs zins kan worden tegemoet gekomen door in de allereerste plaats de zoo noodlge brandstof zoo goedkoop mogelijk te ver strekken; redenen waarom ondergeteekenden Uw Ooilege beleefd verzoeken goedkoope brandstof te verstrekken aan: a. Werkloozen, hoofden van gezinnen en kostwinners die trekkende zijn uit de werkloozenkos, Gemeentelijke steunregeling; b. Werkloozen, hoofden van gezinnen en kostwinners, welke in de werkver schaffing zijn opgenomen. WEER EEN TWEETAL INBRAKEN. Het spel is weer begonnen. Met de donkere dagen zijn de donkere elementen in onze stad weer voor den dag geko men en hebben hun luguber bedrijf van inbraak en insluiperij weer ter hand ge nomen. Na de inbraak van Woensdag avond in de Stakmanbossestraat, zijn er Vrijdagavond weer twoe inbraken ge pleegd, waarvan een in de Kroonstraat, bij de ruim 70-jarige weduwe mej. West, en een in de Californiëstraat, bij mej. N Rookers. Mej. West, die Kroonstraat 20 woont, bezoekt lederen avond een zuster, elders in de stad. Dit moet den inbrekers be kend geweest zijn en in den tijd dat de weduwe afwezig was, hebben zij hun slag geslagen. Door de achterdeur, die ingetrapt is, dus op dezelfde manier als zij in de Stakmanbossestraat de wo ning zijn binnengekomen hebben zij zich toegang tot het huis verschaft. Letterlijk alles hebben zij overhoop ge baald, alles was doorzocht, zelfs het bed van de oude vrouw was ondersteboven gehaald en uit oude kachelpijpen was het papier getrokken om te onderzoeken of zich daarin misschien iets bevond. Geld hebben zij niet meegenomen, omdat dit niet in huis was, evenmin als voor werpen van waarde. Voor een inbraak als deze kunnen wij geen woorden vinden. Voor een derge lijke daad is de kwalificatie laf nog veel te zacht. Een arme oude weduwe, op een zoo hoogen leeftijd een doodschrik op het lijf te jagen en te bestelen van haar armoede is zoo in en in gemeen, dat de dader waard is voor langen tijd achter slot en grendel gesloten te worden. Als nu de politie hem maar te pakken krijgt, De tweede inbraak werd gepleegd op Vrijdagavond, te ongeveer 11.15 uur zooals wij hierboven reeds zeiden bij mej. Rookers, Californiëstraat (het laatste huis). Vermoedelijk is dit meer uit bal dadigheid gedaan, dan met de bedoeling om te stelen. Een viertal matrozen heb ben dien avond de deur ingetrapt en ver schaften zich zoo toegang tot de woning van de juffrouw, die Diet thuis was. Zij namen een wekker, een waaier, een spie gel, eon wandkleedje, en, naar zeggen van de bewoonster, een bedrag van f 10.30 mee. Door buren, die ontwaakten door het lawaai dat het viertal maakte, werd de politie gewaarschuwd. Intusschen hadden de inbrekers zich verwijderd en waren naar het café »de Grot* in de Spoorstraat gegaan. Daar werd de buur, die toegang verzocht, door den kastelein geweigerd. Met een tweetal agenten werd toen tot het sluiting uur voor het café gepost en toen de bezoekers om twaalf uur de zaak moesten verlaten werd een van de in brekers, die door den bewoner van de Californiëstraat werd herkend, gear resteerd. Hij bleek de gestolen wekker onder zijn baadje verborgen te hebben. De andere drie wisten te ontsnappen, maar zullen wellicht ook wel gepakt worden en de flskaal zal te zijner tijd hun wel het onbehoorlijke van hun ge drag toonen in een verdiende straf. EEN ERNSTIGE VECHTPARTIJ OP HET KONINGSPLEIN. Een ernstige vechtpartij heeft Zondag avond op het Koningsplein plaats gehad tusschen eenige burgers en de politie. Een van de agenten heeft een schot in de lucht gelost om de burgers schrik aan te jagen. Ook werd van de wapens gebruik gemaakt. A. de B. uit de O. Helder kreeg een drietal sabelhouwen, een andere vech tersbaas kreeg ook een slag in zijn ge-, zicht. Procesverbaal werd opgemaakt TIENJARIG BESTAAN MARINE SANATORIUMFONDS. Het Marine Sanatoriumfonds bestond in deze maand tien jaar en het Bestuur had gemeend dezen dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. De bedoeling was natuurlijk geenszins hiervan een feestelijke herdenking te maken, daartoe leent zioh de instelling niet, die immers ten doel heeft de vorming van een fonds om daaruit sanatoriumverpleging voor leden en hun huisgenooten te kunnen bekostigen. Maar zoo'n jubileumjaar is bij uitstek geschikt weder eens aan den weg te timmeren, en al timmerend tevens een bedelmarsch te slaan. En het is het M.S.F. heusch wel toevertrouwd om een aauval te doen op de beurzen, dat bleek wel uit dezen avond. Want de onvermijdelijke kosten, die aan de organisatie ervan ver bonden zijn, en die menigeen wellicht zouden kunnen verleiden tot minder vriendelijke uitleggingen, die kosten zijn er dubbel en dwars uitgehaald door toe passing van oude, beproefde kunstjes als daar zijn verlotingen bij opbod, en wat dies meer zij. Een bedrag van f 100. werd aldus des avonds geïncasseerd. Maar niet over den feestavond willen wij het hebben. Zaterdagmiddag hield het bestuur receptie in de kleine zaal van Casino, welke aan diverse vereenigingen gelegenheid gal bun felicitaties over te brengen en van hun sympathie met de instelling te getuigen. Namens het ge meentebestuur waren daarbij tegenwoor dig de beide wethouders, de heeren Ver stegen en Bok, eerstgenoemde tevens plaatsvervangend burgemeester. Verder waren een groot aantal schriftelijke geluk- wenscben ingekomen van de navolgende Sersonen en corporaties: den correspon- ent te Amsterdam, de Ned. Centrale Vereeniging ter bestrijding der tubercu lose, het Sanatorium Dekkerswald, het Sanatorium Oranje Nassau-oord, de Ver eeniging St. Ohristophorus, den beer Luyckx. Terwijl persoonlijk vertegen woordigd waren het Collego van B. en W., reeds genoemd, het Hoofdbestuur van den Bond van Marine Onderofficieren, van don Bor.d van Korporaals K.M.,van den Bond v. Minder Marine Personeel, van den Bond van Torpedomakers, het afdeelingsbestuur van den Bond van O.O., het Stedelijk Muziekcorps en de Sport- vereenlging Zeemacht. In vogelvlucht deelde de Voorzitter van het M. S. F., de heer van Pappelendam, een en ander mede uit het bestaan en de geschiedenis van het Fonds. Aangezien spr. dit des avonds uitvoeriger deed, en wij uit deze rede het voornaamste laten volgen, kunnen wij het gesprokene van Zaterdagmiddag gevoeglijk laten pas- seeren. Aan het slot van zijn kort openings woord zeide de Voorzitter, dat maatrege len genomen zijn de kosten van dezen middag te dekken, zoodat hiervan niets aan het Fonds onttrokken wordt. De eerste spreker was de hr. Verstegen, welke namens het gemeentebestuur de gelukwenschen aanbood. Het gemeente bestuur, aldus spr., kan zich voorstellen, dat bij het bestuür van het M.S.F. aan leiding bestaat tot feestelijke herdenking van dezen dag. Immers, het M. S. F. is opgericht tot het lenigen van nood en het kan in dit opzicht terugzien op buiten gewoon succes. Heigeen uw organisatie thans doet, behoort eigenlijk tot de taak van de gemeenschap. En de dag zal komen waarop de gemeenschap die taak over neemt. Dit neemt niet weg, dat uw werk van buitengewone waarde is voor de maatschappij, en het gemeentebestuur is u daarvoor zeer erkentelijk. Wij wonschen u toe, dat gij, zoolang dit nog noodig zal zijn, dit werk zult kunnen blijven voort zetten en het doel, waarmede uw fonds is opgericht, zult kunnen nastreven. Namens bet gemeentebestuur biedt spr. een bloemstuk aan. De heer van Heyningen, vice-voorzitter van den Bond van Marine O.O. dankt het bestuur voor het werk, dat gedaan is. Spr. heeft het toegejuicht, dat van den Bond van O.O. da drang tot oprichting van het M.S.F. is uitgegaan. Immers, de regeering bleef in gebreke dit werk ter hand te nemen, en daarom was het goed gezien, dat uw fonds dit werk overnam. Dat het noodig is, wijzen de statistieken wel uit. Spr. hoopt, dat de samenwerking tusschen de verschillende organisaties versterkt moge worden en dat het gaan zal zooals op het congres van den onder- off.bond onlangs is besproken, dat n.1. iedere georganiseerde arbeider automa tisch lid worde van het M.S.F. Voor den Korporaalsbond spreekt de heer Noest. Hoewsl de Bond officieel zijn gelukwenschen al in het Weekblad heeft gepubliceerd, wil spr. nog een monde- lingen gelukwensch daarbijvoegen. Het zal inderdaad wel dien kant opgaan, dat ieder georganiseerde automatisch lid wordt van het fonds, meent hij. De Bond v. Minder Marinepersoneel is vertegenwoordigd door den heer v. Gein. Ook deze heeft zijn gelukwenschen reeds schriftelijk gebracht in het orgaan. Helaas zijn in den Bond van M. M. P. nog vele leden afkeerig van het M.S.F. De spreker wordt gevolgdldoor den heer Berndsen, van den Bond van Torpedo makers, en vervolgens door den hr. Stam van de Sportvereeniging Zeemacht. Sport en tuberculose zijn eigenlijk twee tegen gestelde begrippen, zegt spr., maar noch tans is de sportvereeniging een groot vriend van het fonds en wij sportmenschen gevoelen zoo goed wat het is als men een goede gezondheid mist. Het Stedelijk Muziekcorps, vertegen woordigd in den heer Bruyn, Herwonnen Levenskracht,vertegenwoordigd door den heer Snel, de Nederlandsche Midden- standsbank, de Alg. Coöp. Verbruiks-en Productievereeniging, zij komen, evenals alle hierboven genoemde sprekers, aan dragen met fraaie bloemstukken. Ook iemand, die niet in relatie staat met de marine, maar die nochtans hulde wenscht te brengen aan de voortreffelijke leiding van den tegenwoordigen voorzitter en de beste wenschen uitdrukt voor den bloei van het fonds, namelijk de heer Fijting van Walsem, administrateur van het fonds, komt bloemenhulde brengen, alsmede de drukker van het fonds, de heer Snel, de Torpedomakersvereen. »OnB Vakbelang*, de Monteursbond K.M., en tenslotte de firma Luyckx, zoodal langzamerhand de versohillende bestuursledon rondom in de bloemstukken, het een al fraaier dan het ander, zijn gezet en de zaal vervuld is van den zoeten geur dezer Flora b kinderen. Tenslotte neemt de voorzitter het woord, om voor al die hulde te bedanken. Hij is er van geschrokken, zooveel bloemen er zijn aangebracht, en deze hulde demon streert wel dat men het werk van ons fonds op hoogen prijs stelt. Wij zullen, zegt spr., op den ingeslagen weg voort gaan; wij zijn thans zoekende naar plan nen, die het fonds kunnen volmaken en wij hopen, dat inderdaad op de congressen tot den maatregel waarop hierboven werd gezinspeeld, zal worden besloten. Tijdens de vergadering is nog inge komen een telegram van gelukwensch van het kindersanatorium Hoog Blaricum en een telefonisohen gelukwensch van notaris Schreuder, die persoonlijk verhin derd was te komen. Spr. dankt allen hartelijk voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder ook den heer Fijting vnn Walsem voor de wijze waarop hij meende ons te moeten huldigen. Alsnu bestond nog gelegenheid tot persoonlijke gelukwensohen,waarvan door velen, die niet in het openbaar hadden gesproken, gebruik werd gemaakt. Des avonds werd een feestvergadering gehouden, die tevens dienstbaar was ge maakt aan de propaganda. Hierbij werd medewerking verleend door mevrouw Brumsen, welke een aantal liederen zong, de Mandoline-vereeniging »Oon Amore* onder leiding van den heer Lelieveld, er werd een muzikaal grapje van Mozart vertolkt, terwijl tot slot een tooneelstukje den avond besloot. Uit des Voorzitters openingsrede nemen w]j het volgende over: I Geachte dames en heeren! Zooals velen Uwer wel al bekend zal zijn, zijn wij allen bier thans aanwezig om getuigenis te geven van onze groote liefde voor ons Fonds en om mede met ons eens te gedenken, wat in de afge- loopen 10 jaren tot stand is gekomen en door het Marinepersoneel is gedaan om mede te helpen bestrijden een der ergste Volksziekten die in on9 landje, belaas ook nog 'in bizonder groote mate voorkomt en ook mede zetelt onder onze Vrouwen en kinderen. Spr. zet uiteen hoe het fonds tot stand is gekomen op initiatief van den Bond van O.O. (den heer Beversluis). Men voelde het aanvankelijk als een bezwaar een dergelijk fonds in een klein kringetje van onderofficieren te stichten. Naast meerdere pogingen om door fede ratieve samenwerking en machtsvergroo- ting te komen tot verbetering van gemeen schappelijke leem ten in ons bestaan, achtte men het oogenblik gekomen, om inzake de stichting van een zeer noodig Marine Sanatoriumfonds onderling van gedaohten te wisselen. Volgens reeds toen ontvangen opgaven van de Officieren van Gezondheid van den Buitendienst, bleek dat volgens meening dier doktoren, het aantal vrou wen en kinderen van marinepersoneel, dat voor sanatoriumverpleging in aan merking komt reeds 49 bedroeg en het aantal voorbeschikten aan tuberculose 11. Van Amsterdam waren geen gegevens ontvangen. Als resultaat van do toen gehouden besprekingen werd het Marine Sanato riumfonds gesticht. In het eerste verslag over 1919 staat vermeld, dat het voornemen bestaat aan de aangesloten organisaties het voorstel te doen te Vlissingen geplaatste vertegen woordigers in het bestuur aan te wijzen, teneinde een betere samenwerking te bevorderen. Een en ander had het gevolg dat den lsten Juni 1920 een volledig bestuur ge ïnstalleerd werd. Inmiddels was ook de Bond van Minder Marinepersoneel tot het Marine Sanatoriumfonds toegetreden. In dit ruim 3-jarige tijdperk maakten 68 leden deel uit van het Bestuur der Stichting, waarvan 7 leden den Voorzit terszetel, 11 leden den zetel van lsten Secretaris en 6 leden deD zetel van lsten Penningmeester bezetten. Bovendien werd het Bestuur bijgestaan door een leger van helpers en helpsters, die allen hebben medegewrocht om zich op de een of andere wijze verdienstelijk te maken voor hun eigen fonds. Het resultaat is dan ook geweest, dat deze zwoegers kans hebben gezien om in de reeds afgelegde periode, die toch nog maar klein is, een kapitaal bijeen te brengen, groot genoeg om reeds thans ernstige hervormingen toe te gaan passen. Bovendien hebben zij er aan medege werkt om vele gezinnen voor groot onheil te behoeden en hebben zij mede door hun taai volhardingsvermogen getoond iets tot stand te doen komen, waarmede wij naar voren kunnen komen. Hun werken heeft mede ten duidelij k- ste gedemonstreerd, dat het Fonds rede nen van bestaan had en dat het noodig was niet alleen, maar onmisbaar. De totstandkoming van deze Stichting is een uiting geweest van groot gemeenschaps gevoel en verdient daarom alleen al reeds onze bizondere waardeering. Aan al onze medewerkers brengen wij vanaf deze Bestuurstafel een Eeresaluut. Wij spreken de hoop uit, dat zij allen met ons op den reeds ingeslagen weg zullen voortgaan. Geld, steeds maar weer geld is er noodig- om deze volksziekte te bestrijden, en om het zonlicht ook te brengen bij degenen waar het soms reeds geruimen tijd niet meer heeft geschenen. Op den lsten Januari 1919 waren 470 personen lid van het Fonds met eene Noordewier-Reddingius jegens de haar Bouwmeester met zijn revue „Dat is het toppunt" zóó mag ze genoemd worden. Dat i s 't toppunt tot heden van de revtie in Neder land. Zonder aanstoot, lachwekkend, vol oogenbekoring door fraaie costumes, prachtige décors, verrassende lichteffecten.... Ik her haal: deze revue van Rido met haar 21 tafe— reelen is werkelijk een enorme vooruitgang nog bij -di'e van verleden jaar. Ze staat op hooger plan. Een gezellig vermaak voor een uitgangsavond. L. d. B. „Algemeen Handelsblad" (2 Jan.): Stem Nieuwenhuizen is prachtig op dreef. Wat hij in die laatste dolzinnige klucht doet is ooneelspel van den clown, zooals geen der Fratellini's ons getoond heeft. Ingezonden Mededeeling. vVw II

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5