Mavrides' GEMENGD NIEUWS. contributie groot f 618.— en 147 personen donateur(trice) met eene contributie groot f 251.60. Op 1 Jan. 1928 8189 leden met f 4962.76 en 460 donateurs met f 912.60. Den lsten Juli 1920 werd met verplegen begonnen en een oproep geplaatst In d? bondsbladen. Al spoedig werden een vijftal aanvragen om steun ontvangen die allen werden Ingewilligd. Het totaal aantal verpleegdagen in een Sanatorium bedraagt vanaf 1 Juli 1Ü20 tot en met 80 September 1928 17.648 Het aantel dagen dat huisverpleging werd verstrekt bedraagt 9348. Het Fonds verleende gedurende deze periode aan 177 menschen steun. Aan Sanatoriumverpleging werd in to taal uitgegeven f 48.886.68 en als bijdrage van de verpleegden werd terug ontvangen f 8896.86. Aan huisverpleging werd uitgegeven een bedrag van f 6870.66®. Door het Fonds werd dus gemiddeld 85 °/0 der kosten voor zijn rekening ge nomtn. De inkomsten van het Fonds bestonden in bijdragen vuil de Bonden voor ge huwde leden, contributie van leden en donateurs en rente van uitgezet kapitaal. Daarnaast werd getracht gelden binnen te krijgen door middel van het houden van groote nationale verlotingen, kalen derverkoop, het organiseeren van tooneel- en cabaretvoorstellingen, het organiseeren van voetbalwedstrijden, het houden van speldjesdagen, het organiseeren van fees ten op de jaarmarkten in Indiö en uit diverse schenkingen van leden, donateurs en wat niet ongenoemd mag blijven zeer vele schenkingen in natura, van winkel- doenden. In het bijzonder zegt spr. de winkeldoende ingezetenen van den Helder en Vlissingen dank voor hunne milde gaven. Ook mocht het Fonds gedurende eenige jaren van het Departement van Marine eene subsidie ontvangen ad f 600.per jaar, het laatst» jaar f 250.—, daarna niets meer. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat na afloop van de jaarvergaderingen der aangesloten'organisaties, een reeds meer dan één jaar samengestelde Commissie haar opgenomen taak met meer voort varendheid zal kunnen voortzetten en waarbij de mogelijkheid niet uitgesloten wordt geacht, dat groote hervormingen zullen plaats hebben tot heil van het geheele marinepersoneel beneden den rang van officier. Hoewel uit den aard der zaak niets positiefs kan worden medegedeeld, kan spr. toch wel verklappen, dat het Bestuur van meening is, dat de vrouwen en kinderen van hen die georganiseerd zijn als lid van een der aangesloten organi saties, uit hoofde van dat lidmaatschap door het Fonds geholpen moet kunnen worden. Het komt nog te veel voor dat vrouwen of kinderen niet kunnen worden geholpen. Dat is iets verschrik kelijks en beantwoordt niet aan datgene wat het Fonds zich voor oogen heeft gesteld. Eerst wanneer dit geschiedt, zal het Fonds meer aan zijn doel beant woorden. Het Bestuur spreekt dan ook de hoop uit dat een en ander aldus zal geschieden en dat de jaarvergaderingen van den Bond van Korporaals der K. M. en den Bond van M- M. P. een even gunstig besluit zullen nemen, als de Bond van Marine Onderofficieren al reeds heeft genomen. In dit verband deelt spr. mede, dat een der hervormingen hierin bestaat, dat geen der leden dan meer contributie aan het Fonds behoeft te betalen, maar dat de organisatie voor leder georganiseerd lid f 1.per jaar stort. Bovendien is het Bondsbestuur even eens paraat om te probeeren mede aan spraak te krijgen op subsidie die voor bestrijding der tuberculose door Ge meente- en Provinciale Besturen en door het Rijk worden verstrekt. Hoewel nog geen beslissing is gevallen hebben wij bescheiden hoop, dat een en ander in den Helder dit jaar nog haar beslag zal krfigen. Ook zal het Fondsbestuur pogingen ondernemen om reglementair vastgesteld te krijgen dat patiënten, indien noodig, langer dan één jaar verpleging kunnen krijgen, mits volgens medisch advies kans op herstel bestaat. Dit alles is, gezien het reeds gepres teerde door het Marinepersoneel, moge lijk. Daarop willen wij echtereen ernstige waarschuwing doen volgen, aldus eindigt spr. Wij spreken de hoop uit, dat het geheele Marinepersoneel op dezelfde wijze als voorheen met trots zal blijven opzien, tot dit stuk werk, dat wij geza menlijk tot stand hebben gebracht en dat wij met onverminderde liefde daaraan gezamenlijk zullen blijven voortwerken en offeren, tot heil van degenen die onzen steun noodig hebben. Denkt niet dat gij nimmer het Fonds zult noodig hebben. Een menschenleven is kort, maar niet kort genoeg om u te vrijwaren van volksziekten, ,die nog maar steeds welig voorttieren en vandaag die en morgen een ander tot haar slacht offer maken. Als afschrikwekkend voor beeld wil ik u allen onder de aandacht brengen, dat ook ik nimmer heb kunnen denken, dat ik een der mijnen uit mijn gezin zou moeten ufstaan óm ook den strijd tegen deze volksziekte aan te bin den. Maar toen voor 10 jaren geleden een beroep op mij werd gedaan om mede te doen aan de beteugeling van de tuber- oulose ln onze gezinnen heb ik mede, voor zoover in mijn vermogen was, gegeven wat ik kon, omdat ik er van overtuigd was en voorvoelde, dat men toen bezig was een stuk werk tot stand te doen komen, dat eveneens onmisbaar was in onze rijen. Met dit alles voor oogen zullenl wij voort moeten gaan en doen wij nogmaals een ernstig beroep op U allen om veel te offeren en met groot elan uw FondR op uw hande nte dragen Gaat allen voort uw vrienden »n kennissen genegenheid bij te brengen voor uw zaak. Indien dit gebeurt, dan twijfelen wij er niet aan of wh kunnen met opgeheven hoofd de volgende periode tegemoet gaan tot heil van de zwakkeren onder ons. DAMESKOOR „T VOCAAL ENSEMBLE». Helder's Dameskoor »'t Vocaal En semble*, directeur Toon de Hoogh, gaf gisterenavond in het gebouw »Musis Sacrum* zijn eerste concert voor een volle zaal. Als solisten traden hierbij op, zooals wij reeds mededeelden, mevrouw Beatrice Noljora, sopraan en de heer Dick Weiman, bariton, beiden van Am sterdam, welke op den fraaien nieuwen vleugel, waarover Musis Sacrum thans de beschikking heeft, begeleid werden door den heer Arie D. van de Weg. Door allerlei omstandigheden konden wij slechts een deel van het programma hooren. Als eerste nummer stond op het pro gramma vermeld een compositie van Carl Reinecke, »die wilden Schwfine*, waarbij afwisselend koor en solozang plaats had, aangevuld door proza-decla- matie. Voor dit laatste had de heer De Hoogh de beschikking over mejuffrouw Mies Denker, die zeer beschaafd, zuiver Hoogduitsch declameerde met goede in tonatie. Behalve de beide reeds genoemde solisten vervulden in dit nummer onze stadgenooten, de dames Annie Rogge veen, Aat Stompedissel, Jurien de Groot en Jet van de Poll, solo-partijen. Van het koor hoorden wij een drietal a capella nummers en een (van L. Adr. van Tetterode) met planobegeleiding, die blijken gaven van ernstige studie, al was dan de weergave niet altijd vlekkeloos. Dick Weiman was in een drietal Schu- bert-liederen voortreffelijknaar onze meening bereikte hij in den Erlkónig het hoogtepunt. Zijn voordracht, gevoegd bij het voorname, edele geluid, dat zijn stem kenmerkt, wekte bij den toehoorder een groote ontroering. De begeleiding van den heer Van de Weg was ietwat eigenaardig van opvatting en nogal zwaar, maar paste zich bij den zang aan, zoodat zij dien niet domineerde. En mevrouw Noljora toonde in de beide opera-aria's een sopraan-zangeres te zijn van edel klankvolume, groote distinctie en vooral in bet hooge register, sterke eigenschap pen, zoodat ook baar zang van Puo- cini en Tosti vermocht te ontroeren. Na de pauze werd het programma met groote afwisseling voortgezet: Vincent d'lndy, een religieus nummer voor koor zang met sopraansolo en orgelbegelei ding van Agatha Koch, die dit bijzonder rustig en beheerscht deed, Bernard Zweers voor den solist, een viertal moderne composities voor mevr. Noljora, Raff, Bruch en Olroan voor het koor, en, tenslotte voor dit laatste met den heer Weiman als solist, Thieriot's »Am Traun- see«. Aan de dames Noljara en Koch, als mede de heeren Van de Weg en De Hoogh werden bloemen aangeboden. De heer De Hoogh deelde in de pauze mede, dat een actie zal worden ingesteld ter verkrijging van donateurs. Het koor viert in het a.s. voorjaar zijn eerste lustrumhet bestaat dan 6 jaar. Voortaan kan men voor f 2.60 per sei zoen donateur worden van het Ensemble, waarvoor men toegang heeft met huis genoot» voor twee concerten. Voor dit seizoen, waarin nu nog slechts na dit concert één gegeven wordt, is de prijs f 1.26. Voorts werd een beroep op de aanwezige dames gedaan om als lid van het koor toe te treden. Naar wy vernamen meldde een groot aantal bezoekers zich als donateur aan. De firma Tielrooy stond gratis een harmonium in bruikleen af. Ingezonden Mededeellng. 2^'.j trokken door China en werden gered Door tusschen de roo vers te gooien een PRINCE sigaret EGYPTIAN CIGARETTES lieert t MET 1 COUPON BIJ 10 5IQAPETTEN Binnenland. Inbrekersdrama te Rotterdam. Inbreker ernstig door een revolverschot gewond. Het pand Haringpakkerstraat 12 te Rotterdam is Zondagavond het tooneel geweest van een worsteling tusschen een rechercheur en een inbreker, waarbij deze laatste door een kogel uit de revolver van de politieman zoodanig in den rug getroffen werd, dat hij in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. Het bedoelde pand is bewoond door den heer K. Inbrekers vermoedden dat daar nog al eens flink geld in huis be waard werd. Inderdaad is dit vroeger het geval geweest, doch den laatsten tijd kwam dit niet meer voor. De inbrekers waren daarvan blijkbaar niet op de hoogte en kozeD het huis uit als hun operatie- terrein in de hoop, daar een flinken slag te kunnen slaan. Zij maakten zorgvuldig een plan op; met valsche sleutels zouden zij zich toegang verschaffen, terwijl de inbraak Zondagavond tegen 7 uur, op welk tijdstip naar zij meenden, de be woners niet thuis zouden zijn, zou plaats vinden. De Centrale Recherche kreeg echter de lucht van deze plannen en Zondagna middag begaf de inspecteur J. Rieddyk zich met een viertal rechercheurs naar het bewuste huis. Zij stelden zich in verschillende kamers verdekt op, terwijl een der rechercheurs in een zijkamertje vlak bij den huisdeur plaats nam, waar door de terugtocht der inbrekers afge sneden werd. Tegen 7 uur werd de buitendeur met behulp van een valsohen sleutel geopend, en kwamen de Inbrekers binnen. De politie verwachtte, dat de bende uit drie per nonen zou bestaan, doch er bleken er slechts twee te zijn. Voorop liep zekere L. O. Zoodra deze in de kamer kwam waar vroeger steeds het geld geborgen werd, kreeg hy een tik op het hoofd en werd hij door eenige rechercheurs ge- repen. Zijn metgezel, de 86-jarige G. A. die zag, dat het plan ontdekt was, en zijn compagnon gearresteerd was, wilde ijlings de vlucht nemen, maar nog vóór hij de huisdeur had bereikt, versperde de rechercheur, die zich in het zijkamer tje had bevonden, hem den weg. De rechercheur sprong hem met de revolver in de hand, op het lijf. S. trachtte zich los te rukken. Er ontstond een korte worsteling, waarbij beiden kwamen te vallen. Tijdens dien val ging den revolver van den rechercheur plotseling af en de kogel trof S., die roerloos bleef liggen, in den rug. Onmiddellijk werd de G. G. D. ge waarschuwd en per autobrancard werd S. naar het ziekenhuis aan den Coolsingei vervoerd. Daar bleek, dat de kogel de wervelkolom bad doorboord en het rugge merg geraakt. De toestand van S. is zeer ernstig. De andere inbreker was inmiddels over meesterd en naar het hoofdbureau ge bracht, waar hij werd opgesloten. Onmiddellijk werd een onderzoek inge steld naar de oorzaak van het afgaan van de revolver. Daarbij is naar de politie mededeelde, komen vast te staan, dat het hier zuiver een noodlottig ongeval, betreft. Het heeft geenszins in de be doeling van den rechercheur gelegen om den verrasten ti.. tegenover wien hij toch reeds in het voordeel was, te schieten. Dat ook de inbrekers overigens van zins waren, zich by onverwachten tegen stand duchtig te verweren, moge blijken uit het feit, dat bij fouilleering op S. werd bevonden, een koevoet, waarvan de eene zijde scherp geslepen was. De toestand van den getroffene gunstig. De toestand van den Inbreker 8., was gisterenmorgen vrij gunstig, Levensge vaar is er niet meer. Zelfs kon de politie hem een verboor afnemen. 8. verklaarde, dat hij de overtuiging had, dat men hier uitsluitend met een noodlottig ongeval te doen had, waaraan de rechercheur geen schuld heeft EXPLOSIE IN CAFE-KELDER TE BERGEN OP ZOOM. Groote consternatie ln de gelag kamer. Zondagmiddag omstreeks één uur is ln „Het Nederlandscb Koffiehuis" op de Groote Markt te Bergen op Zoom, in den onder het café gelegen kelder de buis- leiding van een koolzuurcylinder ge sprongen. Het mag een wonder heeten, dat er geen persoonlijke ongelukken ge beurd zijn, daar even voor de ontploffing plaats vond, een zekere M. zich ln den kel der wilde begeven, om de buislelding na te zien, die het bier door middel van kool zuur naar de boven gelegen tapkranen voert De aanwezigen in het café, waar het op dit Zondagmiddaguur zeer druk is werden als het ware van hun plaats opgeheven. De massieve dikke keldermuren van dit huis, dat reeds eenige eeuwen oud is, zijn de redders geweest van het gebouw en zijn kaartspelende en biljartende bezoe kers. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK BIJ ZWOLLE. In volle vaart tegen een boom ge reden. Aan de Geldersohe zijde van het Kater- veer bij Zwolle Is Zaterdagavond een ern stig ongeluk gebeurd. De motorrijder Zijlstra uit Groningen kwam uit de rlch kende oorzaak ln volle vaart tegen een boom. De heer Zijlstra werd bewusteloos opgenomen en naar het Sophla Zieken huis te Zwolle vervoerd. Zijn toestand is hoogst ernstig. De duorijder kwam er vrij goed af. KOKENDE TEER IN HET GELAAT. 23-Jarig wegwerker deerlijk ge wond. De ongeveer 23-jarlge G., werkzaam bij de wegverbetering nabij de Snippeling te Deventer, had het ongeluk een volle straal kokende teer in zijn gezicht te krijgen. Dr. Hornsink, arts te Schalkhaar, ver leende de eerste hulp. In ernstigen toe stand is G. Zaterdag naar Almelo ver voerd. Men hoopt het gezichtsvermogen van den ongelukkige te kunnen behoa den. BRAND AAN BOORD VAN DE STATENDAM." Vrijdagmorgen is brand uitgebroken aan boord van het stoomschip Statendam, dat gelijk bekend is, aan de werf te Schie dam, van de firma Wilton, wordt afge bouwd voor rekening van de Holland- Amerikalijn. De brand is vermoedelijk door kortsluiting ontstaan. Hij is met eigen middelen gebluscht. De veroor zaakte schade moet vrij aanzienlijk zijn. EEN KIND VERGIFTIGD? Geen toestemming tot begra ven gegeven. Naar de N. R. Crt. verneemt, is in het Noordelijk stadsgedeelte van Rotterdam een kindje van 2 maanden onder verdachte omstandigheden overleden. De hulsdokter, noch de politiearts heeft een normale doodsoorzaak kunnen vaststellen. Donder dagavond ls het kind, naar de verklaring van de ouders gezond in de wieg gelegd en Vrijdagmorgen bleek het te zijn over leden. De politie heeft het lijkje in beslag genomen en naar het ziekenhuis aan den Coolsingei doen vervoeren, waar een sectie zal worden gehouden. Voorloopig is nog geen toestemming tot begraven gegeven. Liefdesdrama te Utrecht. Moordaanslag en zelfmoord. Gisterenavond heeft in een der zij straten van de Rijnlaan te Utrecht een moordaanslag plaatsgehad. Reeds gerui- men tijd had de 21-jarige v. A. omgang met de 16-jarige v. M., maar dit enga gement kon wegens geloofsverschillen niet publiek worden. Toch bleef de jon geman het meisje geregeld bezoeken en het met zijn achtervolgingen lastig maken. Toen zij gisterenavond uit haar dienst kwam, sprak hij haar aan. Zij gaf geen antwoord, waarop hij plotseling naast haar ging loopen. Hij trok een revolver en loste een schot op het meisje, dat evenwel op haar borst afstuitte, v. A. richtte daarna het wapen op zichzelf en schoot zich een kogel door het hoofd. Hij zakte ineen en is later in de rijks klinieken overleden. Het meisje heeft slechts een schampschot bekomen. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK VAN DE RAMP DER „ONDINE". „Ongelukkige samenloop van omslandlghoden". Op verzoek van den Franschen consul te Rotterdam, den heer Maurlce Nicault, heeft de Grleksche zaakgelastigde te 's Gravenhage, de heer P. Dascalopoulos, bijgestaan door den heer W. Carp, consul voor Griekenland hier ter stede, den ge- heelen dag besteed aan een onderzoek ln zake de aanvaring van het Grieksche s.s. «Aikatarini M. Goulandris* met de Fran- sohe onderzeeboot »Ondine«. Alle leden ting Wesep rilden en botste door onbe- derbemanning zijn aan een verhoor onder worpen en hun verklaringen op schrift gesteld. Het verder onderzoek bracht aan het licht, dat tijdens de ramp do eerste officier op de brug stond. De onderzeeër moet zonder lichten hebben gevaren. Nadat de botsing had plaats gehad, heeft men nog flauw op het water de omtrekken van een vaartuig waargenomen. Aanvan kelijk dacht men op een wrak te zijn ge- stooten. Onmiddellijk heeft de stuurman bevel gegeven de machines op volle kracht achteruit te laten werken. De marconist verklaarde terstond alle pogingen in het werk gesteld te hebben, verbinding met het vaartuig te krijgen, maar alles bleek vergeefsch. Het onderzoek zal nog worden voort gezet. De heer Dascalopoulos kon ons echter reeds thans mededeelen, dat, naar zijn meening, de ramp is toe te schrijven aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden en geen van beide par tijen eenige blaam kan treffen. Nog ver nemen w(j nader, dat op verzoek van den Franschen consul, die daarmede handelde in opdracht van zijn regeering, met vol ledige medewerking van de Grieksche autoriteiten, aan een neutraal expert zal worden opgedragen deze zaak nader te onderzoeken. Als zoodanig zou worden aangezocht de heer Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart te 's-Gravenhage. De ooit. van de N. Rott. Crt te Parijs meldt: Het wordt den kapitein van het Griek sche schip, Ekaterina Goulandris. dat in den laten avond van 8 dezer ter hoogte van Vigo ln aanvaring Is geweest met een vaartuig, dat de Fransche duikboot On- dine kan zijn geweest, hier kwalijk ge nomen, dat hij pas zeven dagen na de nachtelijke botsing een precies verslag heeft gebracht, en wel na aankomst van de Ekaterina te Schiedam. De kapitein, zoo zegt men, had toch alle gelegenheid gehad het gebeurde terstond bekend te maken. Verder loopen te Parijs de lezingen uiteen omtrent den tijd, dien het schip op de plaats van het ongeluk is blijven rondzien. Volgens het eerste rapport zou dit maar ongeveer twee uren zijn ge weest. Het Journal verneemt echter uit Rotterdam, dat de Grieksche equipage nog den gehoelen volgenden oohtend tevergeefs naar schipbreukelingen heeft gezooht. De Fransche regeering heeft het gezant" schap in Den Haag gelast bij den kapi tein van het Grieksche schip een onder zoek In te leiden. Er moet worden uitge maakt of belde vaartuigen de reglemen taire lichten hebben gevoerd. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN. In het gezin van deü heer B. aan de Driebergenstraat te Deventer hebben zich na het gebruik van een maaltijd vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Eenige personen zijn ongesteld geworden. De po litie doet een onderzoek. BRAND TE O VERSCHIK. Een vrouw aan de gevolgen overleden. Zondagavond omstreeks 9 uur is brand uitgebroken in de woning van de familie Campagne, aan de Vijverlaan te Over- schie. Vermoedelijk is de 81-jarige mevr. C., die alleen thuis was, bij het handwer ken in slaap gevallen en zijn haar kleeren in aanraking gekomen met het vuur uit den haard. Toen zjj wakker werd, is zij in baar angst het huis een paar maal door- geloopen. Het gevolg was, dat het vuur van haar kleeren zich ook meedeelde aan gordijnen en meubelen. Teneinde raad is mevrouw C., die inmiddels zware brand wonden had gekregen, naar de veranda gegaan, waarna zij over het hekje is ge sprongen. Zij is terecht gekomen op het dak van een schuurtje. Daar is zij bewus teloos blijven liggen. Buren hebben haar kleeren gedoofd, waarna zij per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingei te Rotterdam is vervoerd, waar zij ter ver pleging is opgenomen. Vannacht is zij aan de gevolgen van haar brandwonden overleden. Zy laat vier kinderen achter. De brandweer heeft den brand in de woning gebluscht. De politie heeft, onder leiding van burgemeester Bauman een onderzoek ingesteld. GEWETENSGELD. By den belastingontvanger te Amster dam is een bedrag van 66.000 aan „ge- wetensgeld" ontvangen. By den ontvanger der directe be lastingen te Hilversum is een be drag van 15.863.84 ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde be- "asting. Buitenland. PESTEPIDEMIE IN KIRGISIE. Reeds 56 dood en. Naar uit Moskou gemeld wordt, zyn ln de Sovjetrepubliek Kirgisië gedurendo de aatste tien dagen meer dan 55 personen aan de pest gestorven. De ïyken werden verbrand. De grens tusschen Rusland en China is gesloten. De Russische doktoren verklaren, dat de pest-epidemie minstens tot het voprjaar zal duren. EEN KANONNEERBOOT GEZONKEN. Vier matrozen omgekomen. By Oporto zyn Vrydagnacht twee ka- nónneerbooten met elkaar in botsing ge komen. De eene is gezonken, waarby viei matrozen om het leven zyn gekomen. HET 8.a TROJAN-STAR IN GEVAAR. Reuter meldt uit Los Angelee, dat het Britsche s.s. Trojan-star om zeven uur Vrydagavond (pi. tyd van de Westkust der V. St.) het noodsein „S.O.S." had uit- gesonden, 't welk «u opgehangen door

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 6