T VIERDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 20 0CT0BER 1928 Onze vroegere plaatsgenoot, de heer j' 8Jaa'Bde te Amsterdam voor die Akte K IV MX). Delfstof-, Aard-, Plant en Dierkunde. H.H. Huiseigenaren worden verwezen inaar een in dit blad voorkomende adver- tentie der Heldersche Verhuurders Ver- eeniging „Samenwerking" waarin word: verzocht de huurprijzen te verhoogen, in verband met de nieuw ingevoerde wegen- casting. RADIO-MUZDEK IN CAFE'S. De wijziging van de verordening op ver makelijkheden, voor het geven van Ra- lio-muziek in oafé's, is koninklijk goed gekeurd. AANBESTEDING. Door Burgemeester en Wethouders van Den Helder werd Vrijdagmorgen aanbe- «teed: het aanleggen en rioleeren van een •traat vanaf de Laan naar de Kruger- «traat, met aansluitende zijstraten, te Den leider. Ingekomen waren de volgende ülletten: firma Hoonhout Brouwer, Haarlem, 48.460.—, H. Bakx H. Steen- Ust, Haarlem, f 41.796.—, firma Starren burg en Boerdijk, Den Helder, 86.490.—. vin der Pol, Amsterdam, 86.884.F. Gebr. Smit, Den Helder, 86.140.—, Ph. D Dienaar, Den Helder, 84.650.—. VOOR MENSCHLIEVEN D HULPBETOON. Donderdagmiddag had ten raadhuize alhier de uitreiking plaats van het eere- trtken voor menachlievend hulpbetoon, mrt daarbilbehoorend diploma aan den aamomer O. Bot, welke op 29 Maart met gevaar voor eigen leven een kind uit de Bünenhaven hoeft gered. De uitreiking geschiedde door dm Burgemeester in tegenwoordigheid vm bestuur en leden der vereeniging „Hoed, Volharding, Zelfopoffering", wel ker voorzitter, de heer van Dok, in ant woord op des Burgemeesters gelukwensch, dmkte voor de aan zijn Vereeniging ge beden gelegenheid deze plechtigheid te mogen medemaken. TDONEELVEREENIGING TJLVJELN.U Tot ons zeer groot leedwezen is in ons virslag betreffende de uitvoering van „lavenu" vergeten onder de medespelen- <fen te noemen mevrouw: Dijkshoorn Thieman, welke in het opgevoerde stuk wn mevrouw van Ammers-Küller de hoofdrol van de echtgenoote vervulde en ia die rol zeer voldeed. ABONNEMENTSTOONEEL- VOORSTELLIN GEN. Ofschoon de deelname voor de abonne- nents-tooneelvoorstellingen grooter had kunnen zijn, heeft het comité nochtans btsloten ze ook voor dezen winter weder om te laten doorgaan. Het hoopt nu op vder belangstelling. Daar van vele nering doenden het verzoek is ingekomen het aanvangsuur later te stellen, heeft het canité besloten aan dit verzoek te voldoen en het aanvangsuur dezer voorstellingen gfflteld op half negen in plaats van acht uur. Hierdoor wordt het dus aan velen mogelijk gemaakt zonder schade voor hun bedrijf van deze goedkoope voorstellin gen te profiteeren. Tot uiterlijk Woensdag der volgende week kan men zich voor deze abonno- martsvoorstellingen nog opgeven, adres Casino. VOLKSONDERWIJS. De afdeeling den Helder van „Volks- onierwys" organiseert een lezing over de Zuiderzeewerken, waar ir. Schilthuis van de werkzaamheden een en ander zal ver tellen. De lezing, welke plaats heeft op Moandag 29 October a.s. in „Musis Ster urn", zal met lichtbeelden worden op geluisterd. SCHILDERIJ tt A. JAARSMA. In een van de etalages bij de firma Van Willigen hangt een schilderij van orzen plaatsgenoot, den heer Jaarsma. Het is even als altijd een zee-gezicht, doch dit doek is van een ander genre dan de werken, die wij reeds van hem ZDen'sfeer in de lucht en in het water is deed met elkaar in overeenstemming en men ondergaat bij beschouwing even do geheimzinnige huivering van de nach telijke eenzaamheid. Als wy een opmer king zouden maken, is het d^e> da* de lucht nog iets meer doorwerkt had kun nen zijn In dit opzicht is de zee - als Ons compliment aan onzen Helderschen zeeschilder. jOP HOOP VAN ZEGEN" IN CASINO. Zondag wordt In Casino de 1000ste opvoe ring gegeven van het meesterstuk van den grooten schrijver Herman- Heyermans: „Op Hoop van Zegen door het iandsoh Volkstooneel, waarbij bekende artisten medewerken, o.a. Mien Faassen, Rina Biaaser, Beppy Nooy, Anna Le- maire, Oor Oremer, Ko van Sprinkhuy- zen, André v. Dijk, Chris Lauxentiug en Jan Nooy. j Men zie voor bizonderhöden die adver tentie in dit nummer. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De heer Henri Dekking, die a.s. W oensdlag voor de Huisvrouwen Ver. zou optreden met ,jMoeder!legende" van Hel- muth Unger is door onvoorziene omstan digheden genoodzaakt deze lezing een week uit te stellen. DE BURGEMEESTERS-VACATURE. Met begrijpelijke spanning ziet d'e bur gerij uit naar nieuws omtrent den nieu wen burgemeester. Men is in die zaken blijkbaar steeds zeer geheimzinnig, ten onrechte, naar onze meening, want wij hebben maar al te veel belang bij: die benoeming. Vooral een plaats als de onze is niet zeer gemakkelijk te regeeren; de zeer uiteenloopende stroomingen onder de burgerij eisehen een man van tact niet alleen, maar ook een, die gezag heeft. De zucht naar vrijheid, die van oudsher den Hollander kenmerkt, culmineert wel in deze zeeplaats; de frissche zeewind, die onze longen vult, de wijde horizon, de im- tnense zee zelve, zij- alle oefenen hun in vloed uit op het geestelijk leven hier te® plaatse. Daarom zal de taak van den nieuwen functionaris geen gemakkelijke zijn; de groote verdiende van den heer Hou win g was, dat hij tusschen de ver- sohlllende klippen met behoedzaamheid wist door te zeilen. Het is te hopen, dat de nieuwe burgemeester toont denzelf- den tact te hebben. Wij zijn in staat de namen der ver schillende in aanmerking komende sol licitanten te noemen en l'aten die hier onder vodgen. Voor enkelen voegen wij er enkele bizonderheden bij, die voor de burgerij niet zonder belang zijn. Ónder de sollioitanten zjjn eenige burgemees ters, nJ-: No. 1 de burgemeester van Koog aan de Zaan, de heer W. F. G. L. Driessen. Do heer Driessen, een man van omstreeks 40 jaar, is ongehuwd en niet onbemid deld. Hij staat in zijin gemeente goed aan- gesohreven en schijnt door den Commis saris der Koningin te worden gepous seerd. Hij bezocht dan ook reeds onze gemeente en het Raadhuis. Als no- 2 volgt de burgemeester van Utingeradeel, de heer J. Bleeker. Utinge- radoel is een groote gemeente in Fries land, met als hoofdplaats Oldeboorn, waar de burgemeester woont. In deze gemeente ligt het belangrijke Akkrum met zijn Coöperatieve stichting, groot abattoir Hjnkoekonfabriek en scbaatsenfabriek. De hoor Bleeker is eveneens een veer- tlgjariger. Hij is opgeleid voor gemeente ambtenaar. Hij was eerst gehuwd met de dochter van een meubelfabrikant te Steenwijk, en na den dood zijner eerste vrouw hertrouwde hij met douairière J A. van Heurne, geboren van Lookeren Campagne, weduwe van jhr. mr. van Heurne- De heer Bleeker heeft drie kin deren, twee uit het eerste huwelijk, 1 uit zijn tweede. Hij staat in zijn gemeente bekend als be dachtzaam, flink en bekwaam, ook op het gebied dér gemeente-financiën, en wordt geschetst als een man niet zonder ver dienste. De heer Bleeker is voorts niet onvermogend. No. 3. De heer K. Wetmpe, burgemees ter van Westzaan, oud, zee-officier, evenals No. 4 de heer H. Cramswinckel, bur gemeester van Purmerend. Gezien den wensch door de raadsleden geuit om hier nu eens geen zee-officier als burge meester te krijgen, zullen deze oandida- ten wel niet de meeste kans maken. Bo vendien schijnt de heer Cramswinckel in zjjn gemeente niet erg gezien te zijn- No. 6 is de burgemeester van Papen- drecht, de heer P. van Rees. No. 6 de burgemeester van Maartens dijk, de heer O. van der Voort van Zijp Beide heeren behooren tot de rechtsche groepen en zullen' zich dus in een ge meente als de onze niet op hun plaats gevoelen. Tenslotte als no. 7 de burgemeester van Medan (Suim. Oostkust), de heer D. •>aron Mackay, omtrent wien ons geen informaties ten dienste staan- Als niet-burgemeesters moeten in de eerste plaats worden genoemd onze beide stadgenooten, de heeren: No. 8. J. Kamman, gemeente-secretaris, No. 9. W. H. O. Seyni, garnizoenscom mandant. No. 10 de heer P- de Bruint, wethouder van Schiedam. De heer de Bruin is lid der SJXA.P., en, ongeveer 56 jaar oud. Uj staat als een goed en bekwaam wet- ïouder bekend. Naar wij vernemen, ligt het niet in de bedoeling van de S.D. raadsfractie alhier om speciaal dezen partijgenoot aan1 te bevelen, omdat men van meening is, dat de politieke constel- atiie hier ter stéde niet van dien aard' is, dat een socialistische burgemeester hier vruchtbaren arbeid zou kunnen ver richten-. Omtrent die volgende sollicitanten: No. 11. J. die Jager, Groningen, No. 12. P. die Ruiter, Arnhem, No. 18. U. van> der Stel, Zwolle, staan ons geen of zeer weinig gegevens en dienste. De heer van der Stel is amb tenaar by de belastingen. No. 14. P. R. A. G. van der Linden Tol, e Baarn. Oud-officier van het Oost-In disch leger, gefortuneerd. Werkt thans als volontair op de gemeente-secretarie te Eernnes- No. 16. F. F. van dier Ven te Velp. De benoeming van een burgemeester s geheel een zaak van den Commissaris der Koninginnen het is meermalen voor gekomen, dat deze, buiten de sollicitan ten om, een ander hem geschikt lijkend candidaat aanzocht en aan de regeering voordroeg. Men hechtte dus niet al te veel waaide aan deze namen. Laat ons hopen-, dat men te Haarlem het belang van eene gemeente als de onze, welke na een periode van inzin king, zich thans weder in opgaande lijn Ingezonden Mededeellng. Engros: GEBR. WINDER, Alkmaar. bevindt, voldoende inziet en haar een burgemeester schenkt, welke toont een S>on oog te hebben voor alles wat Don elder omhoog kan werken. Nog maar al te weinig wordt door hoogere autori teiten de beteekenis van1" Den Helder als groote provinciestad, vooral ook de be teekenis voor de toekomst, ingezien. Als straks de Zuiderzeewerken in een verder stadium zijn gekomen, is de verbetering van de ceonomische positie van Den Hel der zeer zeker mogelijk. Naar onze mee ning behoeft die ligging onzer stad, zoo als wel eens gemeend wordt, daarvoor geen beletsel te vormen- Als de ernstige wil er is, Den Helder voort te helpen, kan de weg daartoe ook gevonden wor den. Een invloedrijk burgemeester, met hart voor zyn woonplaats, met open oog voor haar belangen, haar nooden en be hoeften, kan zeer veel tot den bloei on zer -gemeente bijdragen 1 CHR. JONGELINGSVER. SPR. 9 10A. Ondanks het zeer slechte weer was Musis Sacrum ter gelegenheid van de openbare vergadering van de Chr. Jonge- lings-Ver. Spr. 9 10a Donderdagavond overvol (er moesten zelfs zeer velen teleurgesteld' worden). Was dus de op komst goed, do avond zelf had ook een zeer vlot verloop. De voorzitter, de heer G. Moen, opende mot gebed en een korte speech, waarin hy allen harteiyk welkom heette, speciaal de medewerkers. Doordat vele onderafdelingen en daar- by nog de Afd. Helder van den „Ned. Bond van Chr. Meisjesoluhs" aandeel in het -programma hadden', en de verschil lende nummers keurig uitgevoerd wer den, was er den geheelen avond een op gewekte stemming en was het ongemerkt twaalf uur geworden voor de bezoekers uitermate voldaan naar huis konden gaan. Byzondere vermelding verdienen de zang van mej. Hoïlestel'le en den heer Bakker, de brugoefeningen van de dames en heeren van Turnlust, de tableaux van de Knapenvereenigingen, de voordracht van eenige dames en niet het minst de leuke rhytmische oefeningen van boven genoemde meisdesolub, die onder de uit stekende leiding van de dames Ruim- gaart sinds korten tijd is opgericht, en by het publiek meer bekend is geworden onder den naam van „Driehoeksmeisjes". De Weleerrw. heer Ds. Damsté sprak een kort opwekkingswoord uit, dat met groote aandacht werd aangehoord. De muzikale illustratie was in handen van Aafje Kamp, Mej. D. van Dalen en Koos Beversluis. De samenspraak, door de C. J. V., die het slot vaai den avond vormde, viel zeer in den smaak. Ds. Damsté stoot dezen avond, die ze ker geschikt was het vereenigilngsbesef te versterken, met dankgebed. HULDIGING VAN DE JUBILEERENDE MEVROUW A. NOORDEWIER— REDDINGIUS. Een laatste woord I Voor alle stadge nooten bestemd! Velen verheugen zich met ons op de komst van de groot meesteres, jè de vorstin der Nederland- sche zangeressen op a.s. Maandag. Men wil haar immers een «waardige» ontvangst bereiden. Dan rijst evenwel dadefijk de vraag zal de Nieuwe Kerk gevuld zyn tot de laatste plaats? Er zyn nog vele kaarten beschikbaar, óók 's avonds aan het Kerkgebouw, waar eveneens tekst boekjes verkrijgbaar zyn. De huldiging zal stellig het meest tot haar recht komen, en tot de 60/40 jarige jubilaresse spreken, meenen wy, als de Kerk geheel met een aandachtige menigte luisteraars is bezet. Opdat men reeds het gelaat zal kennen van haar tot wie men dan opziet, plaatsten wy door de vriendeiyk- heid van den uitgever haar nieuwste portret reeds voor het venster. Evenals in winkels. Oók dat gelaat is sprekend en innemend beide, maar.... wanneer men haar stem heeft hooren klinken, en door de bekoring van haar lied geheel is stil geworden, sprakeloos én ingenomen, zyn alle gedachten geboeid, en zal men moeten erkennenNooit hebben wy zulk een stem in Nederland gehoord I Mochten er toch maar eenigen opstaan, die haar voetsporen zullen drukken 1 Grooter en waardiger zangeres dan Mevr. Noordewier heeft ons land, gelooven wy, nooit voortgebracht. Zal hare evenknie, een kunstzuster van volkomen gefijke waarde ooit opgroeien? Laat men dan toch deze éóne gelegenheid aangrijpen om haar te huldigen door stil te gaan luisteren. Ieder, die nog niet «beslist» heeft, neme morgen het «besluit» Maan dagavond niet te ontbreken. Het zal haar aanmoedigon, die volle kerk ziende, met menschen uit eiken kring, geen af scheid te nemen, maar by leven en welzyn ons allen nog eens weer te komen stich ten, en verkwikken door haar schoon- zang. Wonderiyk, «zestig» jaren oud te zyn en dan zóó te kunnen zingen. Komt en hoort 1 Het Concert moet precies 8 uur aanvangen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERSONTWIKKELING. Lezing over Sumatra. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling hield Donderdagavond zyn eerste openbare by eenkomst in het gebouw U.S.O. aan den Kanaalweg. Vermoedefijk wegens het buitengewoon-sleohte weer de regen viel in stroomen neer was de byeenkomst slecht bezocht. Als spreker trad op de heer Lofebvre, oud-resident van het gewest, welke een en ander over Sumatra, waar hy vele jaren bestuurs ambtenaar was, vertellen zou en daarby tevens lantaarnplaatjes vertoonden. Te meer was daarvoor, in een stad als den Helder, aanleiding, omdat van hier uit in 1595 de vier oerste schepen der Hol landers naar Indiö vertrokken. Vele banden binden ons met Indië, en het is goed eens van onpartydig stand punt de zaak te bezien. In het verre oosten is veel nog in een toestand van wording de scherpste tegenstellingen op econo misch, godsdienstig en industrieel gebied ontmoet men er. Vóór de vreemde heer- schers, de Hollanders, er kwamen, leef den al die verschillende volkeren in een gelukkige primitief-communistische ge meenschap. Nadat wy hen naar de moderne industrieën dreven, is er een omkeer ten sleohte gekomenenorme epidemieën ontstonden, waardoor de koelie-bevolking somtyds in drie jaar tyds geheel uitstierf, zooals o.a. by de Senambah-maatschappy, de bekende Delitabakmaatschappy van den heer Cremer. De uitbuiting, welke door de Hollanders toegepast werd, was honderdmaal erger dan de uitbuiting, op Europeesche arbeiders toegepast. Men bedenke, dat er geen arbeidersorganisa ties zyn om er zich tegen te verweren. De Menagkabausche Maleiers, welke de bevolking van Sumatra uitmaken, zyn een zeer beschaafd, intelligent ras, en het Hollandsche bestuur was er op ge richt ze tot het peil der Javanen te ver lagen. Het gevolg kon niet uitbfijven; er kwamen opstanden, die nu aan het communisme worden toegeschreven, hoe wel dat er niets mee te maken heeft. Het is dringend noodig, dat de nationale organisaties zich meer met het kleurlin- genvraagstuk gaan bezighouden. Welis waar heeft van Kol en hebben ook anderen voor hen gewerkt, maar dat geschiedde buiten hen om. De tyd is gekomen om met hen samen het werk ter hand te nemen. Spr. gaat thans na hoe het mogeiyk was, dat een klein land als Holland een dergeiyk vrijheidslievend en beschaafd volk kon onderdrukken. Zooals gezegd, vertrokken in 1595 de eerste schepen, onder Corn. Houtman, van de reede te Nieuwediep naar Indió. Vóór dien tyd hadden de Hollanders op Portugal ge varen handel was in die dagen meeren- deels zeeroof, en het is geen wonder, dat de voorstelling, die de'met Europa „handel drijvende" volkeren van Europeanen had den, niet erg gunstig was. Het ging dien vier eersten schepen niet al te bestmet een klein beetje lading (specerijen) kwa men enkele terug. De Oost-Indische Com pagnie werd gesticht, omdat men door samenwerking meer kon bereiken. Coen, de groote Jan Pieterszoon Coen, voor wien een standbeeld is opgericht, was eigenlyk een erge uitbuiter. Aanvankelyk trad hy beleefd op, maar al spoedig werd hy brutaler en wist in 1619 Jacatra te veroveren. Voor niets deinsden de heeren van de O. I. Compagnie terug, om hun macht te vergrooten. Land en volk kon hun niet schelen. De Engelschen hebben dit beter ingezien en onder het tusschen- bestuur van Sir Stanford Raffles werden dan ook studies gemaakt van land en volk. Onder de Menangkabausche Maleiers heerscht het z.g. matriarchaat, d,w.z. aan het hoofd van het gezin staat niet de vader, maar de moeder, en der moeders familie. Het is eigenlijk een soort familie- communisme. Het eigendom is onver vreemdbaar en behoort ahn de familie. Het volk is intelligent en wordt in som mige opzichten democratisch geregeerd. Slechts aan tydeUjke oneenigheden was het te danken, dat de Hollanders zich ook op Sumatra konden vestigen. Spr. zet uiteen, hoe eerst een langdurige oor log de opkomende priesterkaste kon be dwingen en hoe de Hollanders niet eerder de overwinning behaalden alvorens zy plechtig beloofd hadden de adat te zul len handhaven en der bevolking haar oude rechten te waarborgen. Harerzyds verbond de bevolking zich de koffie- en peper-aanplant uit te breiden. Eerlyk heeft zy zich aan die belofte gehouden. Helaas niet de Nederlandsche regeering. Het gouvernement maakte van de cul tures dwangcultures, d.w.z. er moest jaarlyks zooveel worden afgeleverd en ook werden de prijzen bepaald. Tenge volge hiervan ging de aanplant achteruit. Wederom in strijd met de gedane belofte werd aan de bevolking een belasting opgelegd en in 1915 zelfs verdubbeld. De adat werd verkracht, de gronden, in PREDIKBEURTEN. ZONDAG 21 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): 's Avonds 6.80 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel. Onderwerp: „Niet achterom zien Westerkerk (Westplein). 's Morgens 10.80 uur, Ds. J. D. v. d. Veen. Onderwerp: «Het volgen van verre». Bediening van den Doop. Huisduinen: Geen dienst Jullanadorp. 's Middags 2 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp: «Indien Gy wilt». Eenlgenburg. 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté, van Huisduinen. Anna Paulowna. 's Morgens 10 uur, Ds. van Beek. WIEREVGEN, Wcsterland. 's Avond 7 uur, Ds. van Beek. Geref. Kerk (Spoorstraat)! 'sMorgens 10 uur, Ds. B. v.d. WerfT, van Amsterdam. 'sAvonds 5.80 uur, Ds. B. v.d. Werff. Hulpkerkdienst Geref. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgeus 10 uur, en 's avonds 6.80 uur, Ds. A. G. H. v. Hoogenhuyzen, van Amsterdam. Luthersehe Kerk: 's Morgens 10 uur, Propt. O. F. Nol te, van Amsterdam. Doopsgezinde Kerk: 's Avonds 7 uur, Ds. P. J. Smidts. Hippolytushoel. 's Morgens 10 uur, Db. O. L. van der Veen. Chr. Geref. Kork (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat): 's Morgens 10 uur, 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Christen-gemeenschap. Breewaterstraat No. 16. 's Morgens 10.30 uur, vrije Evangelisa tie samenkomst 's Middags 23 uur, Zondagsschool, 's Avonds 8 uur, onderwerp«Hoe Chris tus vergeeft, en de mensch oordeelt*. Donderdagavond 8 uur, onderwerp «De Zondebok». JULIANADORP. Zendlngsgebouw „Ster der Hope", 's Avonds 7.80 uur, spreker de heer A. Donker, van Wormerveer. Woensdagavond 7.30 uur, spreker de heer Aksen van Beverwyk. Leger des Hells (Spoorgracht 88). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-samenkomst. 's Middags half 4. Openluchtmeeting. (Pr. Hendriklaan). het bezit der families, werden hen ont nomen. Vooral onder het regiem Fock liep het mis. Deze plaagde de bevolking met achterstallige belastingen, waardoor de maat overliep en opstanden niet uit bleven. Herhaaldeiyk heeft spr. als be stuursambtenaar de regeering gewaar schuwd, maar het was steeds tevergeefs. Men geeft de schuld aan de communisten, maar de schuldige is de regeering zelf. Hierna werd een aantal zeer mooie lichtbeelden vertoond, welke een goed denkbeeld gaven van de schoonheid en den rijkdom van dit land, de bevolking, enz. De voorzitter, dr. Ketner, dankte in hartelyke bewoordingen den spr. voor zyn interessante lezing, die ons in menig opzicht een anderen kyk heeft gegeven op de geschiedenis, dan wy in den regel uit de schoolboekjes kunnen vernemen. 18 November a.s. komt de heer Duys spreken naar aanleiding van de tienjarige herdenking van den wapenstilstanddag. Deze vergadering heeft in Casino plaats, CONGRES VAN MARINEPERSONEEL. Sedert enkele dagen waalt van het Bondsgebouw in het Prins Hendrikplant soen, de «vitte bondsvlag. Teeken, dat de jaariyksche vergadering van den Matro- zenbona een aanvang genomen heeft. Het congres is ditmaal belangrijker dan ooit, omdat hier het vraagstuk eener fusie ter sprake is gekomen en het hier een ge- zamenlyk congres is van alle drie bonden. Zooals men weet, hebben de drie bonden van marineschepelingen, de Bond van Onderofficieren, die der Korporaals en de Matrozenbond, een salaris-comité opge richt, welke taak in 1920 werd uitgebreid tot het behartigen van de algemeene be langen van het Marinepersoneel. Hier mede was het »Cambo« geboren met als orgaan het »Marine Weekblad*. In 1926 deed de Bond van Korporaals het voorstel over te gaan tot de stichting van een algemeenen bond voor Marinepersoneel, beneden den rang van officier, welk plan evenwel niet tot verwezenlijking kon komen. De samenwerking tusschen den Bond voor M.M.P. en dien van korporaals is met den tyd inoiger geworden. Thans zijn uit den boezem van deze twee organisaties talrijke voorstellen ge komen om verandering in den organisatie vorm te brengen. Het verst-strekkende voorstel beoogt de stichting van één Bond voor Marinepersoneel beneden den rang van officier. Een tweede voorstel wil de bonden van minder Marinepersoneel en die van korporaals doen fuseeren. En een derde voorstel beoogt deze organisaties uit het comité, het Oambo, te doen treden, wyi den voorstellers deze vorm van samen werking niet bevalt.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13