De Indringer kannewasser 1/ Hl NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA IS ALTIJD GOEDKOOPER 1 Eerste Blad. WEEKOVERZICHT. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE HEERENBAAI Kloosterbalsem 50ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HET,DER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 5Q em 412 Winterdienst. Maan Zon Hoogwater opond.opoudvurnimrnT: 1.88 n. 8.87 6.33 4.56 0.37 1.01 2.21 9.40 2.54 10.52 8.20 Oct. Z 21 n M 22 D 28 W24„ D 25 V 26 Z 27 8.40 8.38 4.13 6.35 4.54 6.36 4.52 6.38 4.50 6.40 4.49 1.80 6.42 4.47 2.52 6.14 4.45 12.09 1.30 2.49 4.25 5.43 6.38 7.21 5.07 6.12 7.01 7.40 Zaterdag 20 Oct. 5.28 uur. Zondag 21 5.26 Maandag 22 5.24 Binnenland. Hert N ederlandsch-Belgisch verdrag. De vorige maand hebben de ministers van buitenlandsohe zaken van Nederland en België, te Genève een onderhoud gehad over de betrekkingen van de beide lan den en in vervolg hierop zullen dezer dagen besprekingen plaats bebben tus- schen deskundigen om voor eenige be langrijke punten de grondslagen te zoe ken, waarop de onderhandelingen hervat zouden kunnen worden. Wij hopen van harte dat men tot een bevredigende oplossing van de Neder- landsch-Belgische kwestie zal komen. Of dit echter het geval zal zijn staat nog wel te bezien, en wanneer men mag gelooven wat prof. Burger in een brochure over eventueele onderhandelingen zegt dan is er niet veel kans op een regeling, waar de Belgen met dezelfde onaannemelijke eischen zullen komen als den vorigen keer. De vliegtochten naar Indië. De drie laatste vliegtuigen zijn nu juist niet bijzonder fortuinlijk op hun tocht naar Indië. Waar de beide eerste vlieg tuigen, met vertraging van eenige dagen, te Batavia aankwamen, moest, zooals men weet, het derde een noodlanding bij Cawnpore maken, waardoor het averij be kwam, die momenteel nog niet hersteld is. Het vierde vliegtuig werd zwaar be schadigd bij het starten te Rangoon, ter wijl het vijfde niet minder ongelukkig was, doordat het bij de landing te Bagdad in lossen grond raakte en licht beschadigd werd. Moet men dus wanhopen aan een gere gelde en betrouwbare luchtverbinding Holland—Indië? O.L geenszins! Alle drie ongelukken zijn niet te wijten aan een of andere constructie fout van het vliegtuig, waardoor dit nog niet geschikt zou blij ken voor lange afstandsvluchten, onder zoo verschillende weersomstandigheden als de tocht van hier naar Indië. Neen, de geslaagde tochten, van de twee eerste vliegtuigen zijn het beste bewijs dat een vaste luchtverbinding voor de toekomst feuilleton Uit het Engelsch door HAROLD BINDI/DS8. 17) Xaat ik beginnen niet te zeggen, dat Ik niet bepaald' verlangend ernaar ben, dat een van hen me zou lijken zeide ze. „Maar nu de vraag eenmaal gedaan is. hij zou in de eerste plaats een m a n moe ten zijn; iemand, die zich zou weten te handhaven, in welk milieu htf ook go plaatst werd. En in de tweede plaats natuurlijk zou ik dan ook graag zien, dat 't een heer was, ofschoon ik dat eigenlijk een onmogelijk woord vind en de combi natie waarschijnlijk zeldzaam Is, want een goed verstand en goede afkomst gaan niet noodzakelijkerwijs samen en een man, die opgevoed wordt door den strijd om t be staan doet gewoonlijk heel wat meer wijs heid op dan een jongmensch voor wlen alles betaald wordt in Oxford of in t leger Maar daartegenover staat weer, dat man nen van dat stempel zooveel onplezierigs aanleeren. Feitelijk ken ik maar één man, die mijn ideaal nabij zou komen en die is „buiten mededinging" door leeftijd' en' bloedverwantschaplk denk wel eens, tantetje, wij lijken zooveel op elkaar, heeft u vroeger een tweede, zoo, gekend?" Het mooie, oude gezicht boven haar niet Ingezonden Mededeellng. verzekerd is. De ongelukken zijn uitslui tend te wijten aan de slechte hoedanig heid van de landingsterreinen en wan neer deze verbeterd zijn en er ook een goede verlichting voor 's nachts zal zijn aangebracht, is de vlucht zoo veilig en be trouwbaar mogelijk. En voordat met de geregelde vluchten een aanvang wordt ge maakt, zullen de terreinen zeker in orde gebracht zijn, want daarvoor zijn de advi seurs van de K. L. M. mee en staat de naam van den Nederlandschen onder nemer, die veiligheid voor alles eischt, borg. De Nederlandsche naam is deze week voor een oogenblik weer eens in de inter nationale pers genoemd in verband met het feit dat de sleeptocht van heit Slngapore-dok nu waarlijk veilig volbracht is. De dui zenden kilometers lange reis is achter den rug. Onze plaatsgenoot, de heer Hoebe heeft in onze krant het een en ander van het verloop van deze lange en eentonige reis verteld en daaruit heeft men ook kunnen lezen, dat het weer over het ge heel zeer meegewerkt heeft. Een zucht van verlichting zal er wel door de beman ning geslaakt zijn, maar ook ging er eên zucht van verlichting op bij de directies der groote zeeverzekeringmaatschappijen, waar dit millioenendok verzekerd was. Zij zullen het uur van aankomst te Singapore gezegend hebben, evenals de directeuren van Smit Oo.'s internationalen sleep dienst, die voor dit sleeptochtje een be drag ontvingen dat in de tonnen gouds loopt Buitenland. Toenadering tusschen Polen en Hongarije. Er is den laatsten tijd een toenadering merkbaar tusschen Polen en Hongarije, waarbij het eigenaardige feit valt te con stateer en dat er tusschen Hongarije en Duitschland een verkoeling schijnt te komen. Of eigenlijk is dit feit niet eigen aardig omdat het immers dikwijls voor komt, dat bij 't sluiten van nieuwe vriend schapsbanden, oude betrekkingen ver slappen. In dit geval is het jammer, het zoeken van toenadering van het eene land tot het andere moest geen noodzakelijke verkoeling te weeg brengen van bestaan de vriendschapsbanden, deze eerder ver sterken. Dat bet tusschen Hongarije en Duitschland anders is, wordt bewezen door het feit, dat het bezoek, dat de Hongaar- sche graaf Bethlen, zou brengen, niet doorgaat, omdat van Warschau uit daar toe een wenk schijnt gegeven te zijn, waar een vriendschap met Polen, een vriendschap met Duitschland uitsluit. Zeer terecht merkt de „Nw. Rott. Crt.", naar aanleiding hiervan op, dat dit een bewijs is dat het met de moreele ontwa pening nog maar slecht gesteld is. Hoe het met die moreele ontwapening bij de groote mogendheden gesteld is zal zijn zachten geduldigen glimlach kreeg WJ 't hooren van die vraag iets heel ver- drietiga „Ja, mijn broer is een goed mensch er zijn weinig mannen, die met hem kun nen wedijveren, ofschoon hij niet knap is," zeide ze; toen iets zachter: „De ander is jaren geleden.in Indië.gestor ven." „En u heeft hem nog niet vergeten? Dan is hij wel waard geweest en ik, die me zoo dikwijls afgevraagd heb, of loyaliteit en vorm geen verdachte eigen schappen uit den, goeden ouden tijd wa ren", antwoordde het meisje, terwijl ze haar mooie ferme hand deelnemend op die van haar tante legde; toen ging ze voort: „Maar laten wij nu praktisch zijn- Toen hij ine vanmiddag kwam halen, kreeg ik den indruk, dat ,,'t hoofd" van de nederzetting iets had, dat hem hinder de. hij is nu eemmiaal niet handig in 't verbergen van zijn gevoelens". Miss Barrington zuchtte. „Geen won der, dat hjj bezorgd' keek. Eiken dag daalt de prijs van de tarwe meer, en onze schu ren zitten er vol mee. En dan 't feit, dat Lance Oourthorne zijn gedeelte van de erfenis opgeëischt heeft en zich hier sohijnt te willen vestigen." „Het eerste is 't minst erge", zeide t meisje met een korten lach, „toen ik den laatsten keer in Engeland geweest ben, was ik nog heel klein, maar lk herinner me nog goed, dat Lanoe een jongen was met een schattig gezdJcht, maar met een niet bepaald' schattig humeur. Maar oom heeft toch getracht heim af te koopen? Vertelt u me er alles van ook wat u ook weer blijken uit de besprekingen, die half November te Genève zullen worden gehouden, over de ontruiming van het Rijnland. Aan deze besprekingen zal officieus ook door de Ver. Staten worden deelgenomen. Aan dit vraagstuk der ontruiming is nauw verbonden dat der herstelbetalingen en het zal nu moeten blijken of de eischen die aan Duitschland in dit opzicht gesteld zullen worden, redelijk zijn en of het land daaraan kan voldoen, zonder al te zware financieele offers te moeten brengen. Als het de mogendheden ernst is met den vrede dan zal Duitschland zeker van de last van de bezetting bevrijd worden. Maar het is nog niet zoo ver en wij hebben nog niet veel vertrouwen in den goeden afloop van de besprekingen. Polen maakt tegen de ontruiming tenminste nogal heftig be zwaar en tracht invloed uit te oefenen op zijn bondgenoot Frankrijk, dat op zijn beurt weer gaarne een flink portie van de herstelbetalingen in de wacht wil sleepen, om zijn eigen schuld aan de Ver. Staten daarmee te voldoen. De bouw van het Dultsche pant serschip. Het échec van de commu nisten. Wij hebben indertijd uitvoerig vermeld hoe een storm van verontwaardiging was ontstaan door de medewerking van de socialistische ministers voor den bouw van een pantserschip. De verdediging van de socialistische ministers, die zeiden, ter- wille van de coalitiepolitiek, wel eens een veer te moeten laten, vermocht geen rust te brengen in de verontwaardigde gemoe- Ingezonden Mededeellng. I/raag. UriencL van hem te weten gekomen bent ik weet, dat er geïnformeerd is." „Hij heeft het geld niet willen aanne men", begon Miss Barrington; na die woorden zweeg ze echter en bleef een poosje nadenkend voor zich uit kijken. Daarna, alsof ze opeens tot een besluit gekomen was, zoo rustig, begon ze het meisje Oourthorne's geschiedenis, zooals ze die uit 't verslag van den zaakgelastig de van haar broer had leeren kennen, te vertellen; zelfs schroomde ze niet, of schoon ze bij die gedeelten wel zeer zorg vuldig haar woorden koos, om sommige episodes, die een moeder voor haar doch ter verzwegen zou hebben, ter sprake te brengen. Miss Barrington wist echter zeer goed, wat ze deed; heel zelden had ze zich in haar leven aan een domheid schuldig gemaakt. Toen ze zweeg, waren haar handen klam van de inspanning, welke haar woorden haar gekost hadden, maar ze was geen oogenblik verwonderd^ toen ze het meisje beheerscht-langzaam zag opstaan'- Haar gelaat had maar wei nig meer kleur dan anders, maar haar oogen schitterden veelbeteekenend. „O, wat is dat minderwaardigi" zeide ze met felle minachting. „Dat er zulke man nen in werkelijkheid bestaan!" Even bleef het stl een stilte nog verdiept door het knappen en knetteren in de kachel. Als Miss Barrington met opzet gesproken had, dan was haar doel volkomen bereikt. Het meisje was prach tig in haar verontwaardiging; en aan dat gevoed lag meer ten grond dan wat belee- digde preutsahheid. „Elk woord ervan ia waar," zeide de deren van democraten en socialisten. De communisten, die gaarne in troebel water visschen, vonden hierin een prach tige gelegenheid de socialistische partij leiding eens een loer te draaien door het uitlokken van een volksreferendum, in zake den bouw van het pantserschip en wel in dezen vorm, dat voortaan de aan bouw van pantserschepen en kruisers ver boden zou zijn. Voor dit z.g. „Volksbegehren" zou het noodig zijn een tiende deel van het aan tal der bij de vorige verkiezing uitgebrach te stemmen bijeen te brengen, of om het kort te zeggen, zij hadden vier millioen stemmen noodig. In hun optimisme had den zij er geen oogenblik aan getwijfeld of dit aantal zou verre overschreden wor den, waar bij de vorige verkiezing bijna vier en een half millioen stemmen op de communisten waren uitgebracht en zij nu ook rekenden op tal van stemmen uit de socialistische partij. Edoch, bet kan verkeeren, en de uitslag van de stemming heeft de waarheid van dit woord weer eens bevestigd, daar er nog geen twee millioen stemmen uitgebracht werden en er dus van een volksreferen dum geen sprake meer zal zijn. Evenwel zal de agitatie tegen den kruiserbouw hiermee nog niet verdwenen zijn en te zij ner tijd zullen hierover nog wel hartige woordjes vallen. Een dreigende uitsluiting ln Duitschland. Wanneer er geen overeenstemming komt tusschen de textielindustrieelen en de Duitsche vakvereenigingen in de textiel industrie zullen de volgende week Zater dag (27 October) 225000 arbeiders uitgeslo ten worden, omdat de vakvereenigingen de bestaande loonregeling hadden opgezegd en loonsverhooging hadden geëischt. De patroons verklaren dat de kwestie van de loonsverhooging voor hen thans van on dergeschikt belang is, ze willen er in de eerste plaats een einde aan maken, dat de vakvereenigingen door stelselmatige opzegging van de loonregelingen, de con tinuïteit van de bedrijven bedreigen. Bij de uitsluiting zijn alle groote con cerns betrokken. De tocht met de „Graf Zeppelin" ever den Oceaan. Duitschland heeft met den tocht van de „Graf Zeppelin" over den Oceaan, deze week, lucht-lauweren geoogst. Alle bladen stonden vol over den tocht en waren enthousiast over de prachtige prestatie van het luchtschip. De meening van de passagiers over den tocht was over het geheel zeer gunstig, doch ook werden er enkele wanklanken gehoord en dat is eenigszins te begrijpen als men weet dat er een nijpend gebrek aan water was en de atmosfeer in de cabine zeer benauwend werd als de ventilatieraampjes gesloten moeten worden voor den regen. Daar komt dan nog bij de averij, die men opgeloopen beeft, tengevolge van den storm en die den reizigers eenige hachelijke oogenblik- ken bezorgde. Maar dat zijn dan ook de eenige schaduwzijden, over het geheel was men in extase over het wondermooie uit zicht, over de rustige vlucht van de zep pelin en over tal van andere dingen die dezen tocht tot een waar genot maakten. Het is dan ook wel te voorzien dat het luchtschip het verkeersmiddel van de toe komst zal worden tusschen Europa en Ingezonden Mededeellng. Doe er Kloosterb&lsem op ,,Ceen goud zoo goed" Amerika. De groote re veiligheid waarmee gevlogen wordt, het grootere aantal pas sagiers dat meegenomen zal kunnen wor den, prefereeren het luchtschip verre boven het vliegtuig, waarvan het gevaren- risico nog te groot is. Dat de tocht per vliegtuig nog zeer onverantwoordelijk is zal zeer waarschijnlijk wel weer blijken uit den tocht die Mac Donald Woensdag on dernomen heeft over dien Oceaan. Nu wij deze regelen schrijven (Vrijdag- middag) is er nog geen nader bericht van den vlieger ingekomen, terwijl toch de weersomstandigheden zeer gunstig waren voor een vlucht en hij Donderdagavond reeds op Ierland had kunnen landen. Wij vreezen dat ook zijn naam zal komen op het lijstje der Oceaan-slachtoffers. Droevige gebeurtenissen. Een zeer ernstige ramp heeft plaats ge had met de Fransche duikboot „Ondine" die door een Grieksch s.6. is aangevaren en met zijn gebeele bemanning van 43 kop pen is gezonken. De juiste plaats weet kleine vrouw met het witte haar. „Juist daarom waren we zoo verwonderd over 't rapport van den rechtsgeleerde, die op verzoek van mijn broer met Lance in Montana is gaan spreken. Daaruit kre<- gen we weer den indruk, dat hij in den laatsten tijd zijn leven trachtte te be teren." Het gezicht van het meisje was een en al ongeloof en minachting. „Kan iemand zoo'n verleden ooit goed maken?" „Tooh hebben we reden om te gelooven, dat hij het probeert," antwoordde Miss Barrington, terwijl ze baar hand kalmee rend op den arm van het jonge meisje legde. „Luister eens, kind- Ik heb je ver teld, wat Lanoe geweest is, omdat het noo dig was, dat je het wist; maar niemand van ons kan zeggen, hoe hij misschien nog worden kan, en als bij werkelijk eer lijk probeert om zijn leven te beteren, mag jij niet degene ziij,üi die hem door te groote achterdocht remt Zij', die nooit in verleiding geweest zijn, kunnen licht ver gevensgezind' zijln." Maud Barrington begon op een eigen aardige manier te lachen. „U bent een buitengewoon verstandige vrouw, tantetje, maar zoo nu en dan denkt u zich de men- sohen een weinig te naïef," zeide ze. „Maar goed', we zullen hem zijn kans geven, zon der eenig vooroordeel onzerzijds maar, dat zeg ik u, als hij te kort schiet, en na tuurlijk zal hij te kort schieten, zullen we hem ook weten te straffen." „Wij?" herhaald© de andere vrouw een tikje spottend. Maud knikte, terwijl zje naar de deur liep; maar vlak ervoor, met de zware Ingezonden Mededeellng. Bevrijd u van die rngpünl Rugpijn waarschuwt n, dat uw nieren verzwakt kunnen zijn. Uit rugpijn blijkt dan ook, dat gij een specifiek niermiddel dient te gebruiken om deze heilzame levensorganen te versterken. Waag u niet aan uitstel! Begin onmiddellijk Fosteria Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Dit middel kan aan de nieren nieuwe kracht geven, zorg dragen voor goede bloedzuir vering, en rugpijn, blaasstoornissen, wa terzuchtige zwellingen, pijn in de spieren of gewrichten, duizeligheid en uxinestoor- nissen doen verdwijnen. Tal van mannen en vrouwen, die gedu rende de laatste 25 jaren leden aan nier kwalen en de pijnlijk» verschijnselen daarvan, getuigden, dat Foster's Pillen hun kracht en gezondheid herstelden. Aarzel niet! De werking van dit speci fieke (middel is rechtstreeks op de nieren gericht en als deze organen goed werken, wordt het bloed behoorlijk gezuiverd en krachtig. Daarom worden Foster's Rug pijn Nieren Pillen dan ook algemeen aan bevolen tegen rheumatiek, lendepijn, ischias, rugpijn en andere ernstige gevol gen van nienzwakte. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bi) apo theken en drogisten 1.75 per flacon. plooien van het mat groene gordijn opge nomen in haar eene hand', bleef ze staan en keerde zich om. Met haar jong en rank lichaam in een soepel neervallende japon van dunne muisgrijze stof, een tint, welke het gezond-blanke van haar gezicht en haar heldere licht-bruine oogen nog meer deed uitkomen tegen den donkeren ach tergrond van d'e in de schaduw van 't gor dijn zich bevindende deur, was ze de ver persoonlijking van jeugd, charme en ge zondheid. En daarbij, als was dé pose in scherts aangenomen, had haar houding iets zoo natuurlijk-vorstelijks, dat ze on willekeurig bewondering afdwong. „Ja," zei ze- „Wij! U weet wie hier, inderdaad, de macht in handen heeft niet voor niets hebben de jongens me een bijnaam gegeven. En nu, één, twee, drie naar mijn mandje. Wel te rusten, tantetje!" Met een kameraadschappelijk wuiven van haar band ging ze de kamer uit. Toen de deur zich achter haar gesloten had, leunde Miss Barrington achterover in haar stoel en staarde met oogen, die niets za gen, in het vuur. „Prinses van de prairie- de naam past goed bij haar," zeide ze, toen zuchtte ze even. „Ze heeft iets hards maar misschien is dat wel goed. We hebben allemaal, ieder voor zich, onze moeilijkheden.en nu dat voortduren de dalen van de graanprijzen!" (Wo*dt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: ?V~*°he Courant 11.00; Ir. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. p"mal1 en overige landen f 3.20. Zondagsblad P. f 0.50, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad reap. f 0.96, f 1.25, f 1.25, f 1.85 Dosse namunera der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct Poet-Girorekening No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). 2.06 3.87 Licht op voor Auto's en Fietsen: ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Imgez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. die D. B. HeerefibaaS rookt om eene Uw pijp mogen stoppen met zijn tabak. Haar heerlijke geur en zachte smaak zullen U poot goed dit merk <ir+n kiezen. ECHTE FRTESCRE Melange van tfjpe tabakken "Reedt oanaf 50 ct per pond ZO ct. per onl I0xt. per oii t* het gewone gezegde, al* men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén lttteeken*.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1