Herman Nypels, fiASS s>ui& VASELINE Chesebrough BUITENLAND. 00ST-INDIË. e&nptyrrifi'„ QTqefodte Gemaakt of naar maat fyigwa^-Htan ModedoBllnfl, DEMI SAISONS REGENJASSEN ULSTERS WINTERJASSEN JEKKERS Voor Hoeren en Kinderen. GOEDKOOPE EN MOOIE SORTEERING. KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER, SCHAGEN. men niet te bepalen en het Is dan ook wel zeker dat alle opvarenden om het leven gekomen zijn. Een langzame dood, diep in het hart van de zee. Wij moeten er niet aan denken, hoe verschrikkelijk dat is. Niet minder ontzettend is het bericht uit China dat een hongersnood meldt in de provincie Sjansi, die 300.000 menschen be dreigt. Reeds zijn er tal van slachtoffers gevallen, terwijl onder de hongerlijdende bevolking nog epidemieën zijn uitgebro ken, die den toestand niet weinig vererge ren. Bloot te staan aan den hongerdood is wel het vreeselykste dat men zich den ken kan en er-wordt dan ook ten zeerste gevreesd dat de bevolking over zal gaan tot moord en plundering. Wel zwaar wordt het Ohineesche rijk geteisterd. ENGELAND. DE ENGELSCHE BASIS AAN DE PERZISCHE GOLF. Reuter meldt uit Basra dat de Britsohe luchtstrijdkrachten aldaar in December met acht nieuwe vliegbooten versterkt zullen worden. Dit schijnt opnieuw het vermoeden te bevestigen dat de haven van Basra een basis voor watervliegtuigen in het Oosten moet worden, die alleen door Singapore overtroffen wordt DE OPVOLGER VAN LORD BIRKENHEAD. De koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan de benoeming van burggraaf Peel tot minister voor Indië, als opvolger van lord Birkenhead en van den markies van Londonderry tot minister van pu bliéke werken- FRANKRIJK. SPIONNEN TE MARSEILLE GEARRESTEERD. Op het station te Marseille heeft de poli tie twee Italianen, Sandini en Montefiore, gearresteerd, die te Nizza en Marseille woonden en reeds eenige dagen werden gadegeslagen. Zij stonden op het oogen- blik van hun arrestatie op het punt met valsche passen en in het bezit van be paalde documenten naar het buitenland te vertrekken. Volgens een bericht van Havas moet Montefiore bi} zijn verhoor bij den rechter van instructie bekend heb ben, voor een vreemde mogendheid ge- spionneerd te hebben. BDITENLANDSCH NIEUWS. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. 51 staten hebben hun aanvaarding toegezegd. Zes Zuld-Amerikaan- sche staten weigeren toe te treden. Volgens mededeelingen van officieele zijde hebben 61 staten toegezegd, dat zij tot het Kellogg-pact zullen toetreden. Zes staten hebben zich tegen de aan vaarding van het anti-oorlogsverdrag verklaard en het is opvallend, dat dit alle Zuid-Amerikaansche staten zijn, nl. Ar gentinië, Brazilië, Chili, Columbia, Ecua- dor en Paraguay. Het verluidt, dat staats secretaris Kellogg op het oogenblik mot de vertegenwoordigers van deze staten niet-officieele onderhandelingen voert, waarbij hij de voordeelen van het verdrag uiteenzet. Hierbij zou hij er vooral den nadruk op leggen, dat geen der Europee- sche staten door dit verdrag eenigen in vloed kan doen gelden in zuiver Ameri- kaansche aangelegenheden. OPENING VAN DE LUCHTLIJNEN. Bandoeng, 17 October. Ondanks het feit, dat do Koninklijke Indische Lucht vaart-Mij. pas over twee van de door haar bestelde vliegtuigen kan beschikken, zal de opening van de luchtlijnen toch op 1 November geschieden. Voorloopig zullen van Batavia uit dan slechts de trajecten Bandoeng en Semarang bevlogen worden. MARINE VLIEGTUIG OVER DEN KOP GESLAGEN. Soerabaja, 17 October. Het marinevlieg tuig W- 20 is tijdens de eskaderoefenin gen, die nabij Soerabaja gehouden wer den, over den kop geslagen en in zee ge^ stort. De inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd aan boord der schepen geborgen. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kroniek. Den Haag, 18 October, Boos voortoeken? Iets over lnterpoIMiën. Goed beleid? Het Indische Ontwerp. LUCHTVAART. DUITSCHEAND. DE RIJKSDAG. Naar uit parlementaire kringen te Ber lijn verluidt, zal de Rijksdag na het zo merreces den 13en November weer bij eenkomen. In een der eerste zittingen zal de buitenlandsche politiek aan de orde komen. HET CONFLICT IN DE WEST- DUITSCHE IJZERGIETERIJ. Over het conflict in de industrie van West-Duitschland vernemen de Berlijn sohe bladen nog de volgende bijzonder heden: In de streek van Hamm tot Dusseldorp treffen de groote ijzer- en staalonderne- mingen reeds maatregelen teneinde de be drijven met 1 November tus. stil te leg gen. Alle arbeiders, met uitzondering van de brandweer der ondernemingen en van de krachten, die voor de veiligheid op de terreinen moeten waken, zullen worden ontslagen. Het kantoorpersoneel blijft in dienst. Dat de toestand ernstig is, ziet men ook in kringen der vakver- eeniglngen in. Van Communistische zijde wordt ijverig propaganda gevoerd ten gunste van een gemeenschappelijken strijd van mijnwerkers, metaalarbeiders en transportarbeiders- De onderhande lingen onder leiding van den officieelen scheidsrechter zullen 22 dezer beginnen. SPIONNAGE TEN GUNSTE VAN FRANKRIJK Eon soldaat van het derde batalllon 12e regiment infanterie van de rijksweerbaar- heid to Maagdenburg is In hechtenis ge nomen op verdenking van spionnage ton gunste van Frankrijk. Tijdens een verlof, dat hij bil ziin broeder in het bezette ge bied heeft doorgobrncht, moet hij aan oen Fransbh apionnagobureau inlichtin gen aangaande do rijksweerbaarhold hob- ben verstrekt Zijn broer ia eveneens ge arresteerd. DE ZEPPELIN IN DE VER. STATEN De terugreis van de Zeppelin. Naar Wolff uit New York meldt deelt dr. Eckener mee, dat de terugreis van de Graf Zeppelin 28 of 29 dezer zal begin nen. Als de weersgesteldheid niet veran dert, zal hjj een Zuidelijker koers nemen dan op de heenreis. Tochten boven de Verecnigdc Staten. Reuter meldt <Ld. Woensdag nog, da' dr. Eckener eenige passagiersvluchten met de Graf Zeppelin boven de staten van West- en Midden-Amerika voorbereidt- De Amerikaansche pers bevestigt dal dr. Eckener zal trachten van Amerikaan sche kapitalisten 8 14,000,000 te -krijgen voor den bouw van vier Zeppelins, die den dienst tusschen Europa en de Veri Staten zouden moeten onderhouden. Passagiers tegenover postvervoer. In een beschouwing over de ontwikke ling van den transatlantischen luóht- dienst in een der Amerikaansche bladen wordt er op gewezen dat de Zeppelin maatschappij of andere toekomstige luchtvaartmaatschappijen, het vervoeg van passagiers niet als hun belangrijkste taak behooren te beschouwen. Hot is nl voor hen veel voordeeliger brieven mee te nemen tegen een uniform tarief van 1.20 dan passagiers tegen 8000 dollar, m.aw. er kunnen in de ruimte voor één passagier meer dan 10.000 brieven geborgen worden. HET VLIEGONGEVAL BIJ SCHELLINGWOUDE. Donderdag is de óhef van den teohpl- schen dienst van het vliegkamp De Mok -e Sohellingwoude aangekomen om de schade op te nemen, welke do watervlleg- uigen w 68 en W 60 bij het plaats gehad ;ebbendo ongeval hebben opgeloopon. Jlt het onderzoek is gebleken dat de sohadie niet zoo ernstig is, dat de toestel len moeten worden gedemonteerd. Zij zul- en te Schollingwoude worden hersteld en wordon hersteld noar Do Mok terugvlie gen- Het herstel zal eenige dagen duron. Menschen, bijgeloovig van natuur en hechtend aan de boteekenls van „Omina" voorteekenen, - zullen zich allicht bezorgd maken over de wijze, waarop de herfst- oampagne van de Tweede Kamer op Dinsdag 10 October j.L is begonnen. Ik bedoel hier het .incident", dat al zeer spoedig na de opening der vergadering plaats had door het optreden van den communlstischen afgevaardigde. De heer L. L. H. de Visser is niet een man van parlementaire vormen. Stond intusschen Dinsdag J.L de Voor zitter van de Tweede Kamer zeer sterk tegenover den heer L. de Visser?....H Den heer Drop was verlof verleend voor zijn interpellatie over de toestanden in het mijnbedrijf Bepaald was, dat zy zal worden gehouden na de interpellatie-Van den Heuvel over de suiker-industrie. Welke op dé agenda pareert voor hetgeen de Kamer zal afdoen, in de tweede helft dezer maand, alvorens nog een week rust te nemen en daarna de Begrootings-cam- pagne in te gaan. Beslist was voorts, dat de Kamer op 17 October zou beslissen over het verzoek van den heer L. de Visser om te interpel- leeren over de toestanden in het inter- neeringskamp aan den Boven-DigoeL Maar „zwemmende" was nog altijd een interpellatie-L. de Visser over de houding der Regeering en het geval-Kurt Vogel Zaken, verband houdend met eene inter pellatie, welke onlangs den communist ge weigerd is, zooals men weet. De heer L. de Visser kreeg op.... 11 Maart 1926 verlof tot het houden van deze interpellatie. Dat is circa dertig maanden, of twee- en-een-half jaar, geleden!.... En de President beriep er zich op, dat de heer L. de Visser gedurende al dien tyd niet over deze interpellatie gerept heeft, ten betooge dat deze zelf de interpellatie van niet zooveel belang meer achtte. Zy kan nu best aldus mr. Ruys de Beeren- brouok, by de Begrooting van Justitie voor 1929 worden behandeld. Ongetwyfeld schuilt er waarheid in dat betoog. Maar 't belet niet, dat de Kamer den heer L. de Visser eenmaal verlof gaf tot de hier-bedoelde interpellatie. En den afgevaardigde bezwaariyk kan verwaten, dat hy er niet voor zorgde, de interpellatie meer op den voorgrond te schuiven.... Op de Kamer en hare leiding, niet op den heer L. de Visser, drukt hier het „Odium"!.... Ook ik heb meermalen als myn over tuiging te kennen gegeven, dat van het interpellatie-recht gaandeweg een veel te kwistig gebruik wordt gemaakt. Allerlei onderwerpen, welke by uitstek geschikt zyn, zooals president Ruys ook meer dan eens de Kamer heeft voor-gehou den, om by de Begrootingen of by andere ontwerpen te worden behandeld, kiest men tot interpellatie-object. Ten einde aldus meer „uit te komen". 't Is best wanneer de Kamer daar paal en perk aan stelt. Edoch, dan met volkomen, onaan tastbare onpartydigheid. GeUjke monni ken geUjke kappen dient zeker hier te gelden I Had de heer L. de Visser Dinsdag j.1. reden om misnoegd te zyn? Ik vind van wel. Wat den heer Drop en den heer v. d. Heuvel werd toegestaan, weigerde men hem. Hy schreeuwde t uit, dat de Voorzitter, wiens beleid volgens den communist voor al in de Linksche gelederen der Kamer herhaaldeiyk kritiek uitlokt, ook in dit geval partydig was. Ey, communist, liet zich niet als kwfijon- gen behandelen. Ondanks het geweldig beuken met den presidialen hamer en mr, Ruys' dreigement, dat den heer L. do Visser het woord zou worden ontnomen, schreeuwde deze maar voort.Dreigde met obstructie. „Wilt U op die manier me my knokken?!" riep hij Praeses eindelyk toe, „my is 't well". Tegenover mr. Ruys" gemoedelijk woord, dat den heer L. de Visser „de volle maat was gegeven", alsook dat de afgevaardig de dat tot kalmte gekomen zelf wel zou inzien, krysohte de heer L. de Visser: „De volle maat van onrecht!".... En toen.... was t plots uit!.... De Voorzitter gaf toe. Beloofde, in de eerste vergadering na de behandeling van de Staatsbegrootjng de interpellatle-L. de Visser op de agenda te zullen plaatsen!.. Even keek de oommunist verbaasd, be duusd. ITnd-ie waarachtig goed verstaan? Inderdaad, t Was geen visioen of droom. Toen kwam er een glimlach op 's heeron de Vlsserig gelaat. Do rust keerde in de hoogo vergadering terug. En welhaast kon men aanschouwen een zeer genoegeiyk gesprek, gevoerd door don President met.... den heer L. de Visser, die naast don enormen, monumen- ulen voorzltteriyken zetel was komen staan. In hoever deze loop van znken bevorder lik mag wordon geacht aan de bevestiging van het presidiale gozag, hot prestige van dezen „speaker": Ik wonsch thans op dit chapiter niet verder in to gaan!. Wanhoop nooit in mooliyke omstandig heden, laat niets onbeproefd; hot is altijd een troost dat men al gedaan heelt, wat men kan. Staatsregeling, waarby de heer Feber ln 1925, zeer kort vóór zyn tydeiyk ver- dwynen uit ons Lagerhuis, zulk een belangryke rol heeft gespeeld. Men weet, mr. Droogleever Fortuyn zal ondanks zyn Rotterdamsoh burgemees terschap gedurende deze periode nog lid der Kamer biyven. En de burgervader van onze tweede koopstad woonde de zit ting van Dinsdag j.L by. Over de geruchten betreffende het ver trek van afgevaardigden uit de Kamer na afloop van het dezen zomer eindigende vierjarige tijdvak dient te worden gecor rigeerd, dat noch de katholiek Van Ryze- wyk noch zyn partygenoot Rutten „motu proprio" hun zetels zullen inruimen. In hoever men hier te doen heeft met een „zachten wenk", hun uit het katholieke hoofdkwartier gegeven, is een andere kwestie. En of het „consilium ablundi" straks zal worden omgezet in nóg „dui- delyker" taal, de toekomst moet 't leeren. Het indertyd met den heer Arts Sr. gebeurde zal het katholieke hoofdkwartier misschien tot wat voorzichtigheid in zulke dingen hebben gebraoht? De heer J. B. van Dü'k, de katholieke afgevaardigde uit de hoofdstad, blykt van oordeel, dat zijn leeftyd hem tot wat meer rust nemen dient te brengen. De vryheidsbonder Wairave Boissevain zond zyn ontslag-brief in.^^^^M Het „Indische ontwerp", dat Dinsdag ter-tafel kwam. Dit bepaalde, hoe de Indische Volksraad zou bestan uit zestig leden waarvan 88 aan te wyzen door verkiezing en 22 door be noeming door den Gouverneur-Generaal. Van de 88 gekozen leden zouden twintig behooren tot de inheemsche onderdanen niet-Nederlanders (inlanders), 16 tot de onderdanen-Nederlanders en drie tot de uitheemsche onderdanen, vreemde Oos terling en anderen. Van de 22 be noemde leden zouden vyf onderdanen niet-Nederlanders en twee uitheemsche onderdanen niet-Nederlanders zyn. Dus: dertig inlandsche leden (de helft alzoo), 25 Nederlanders en vyf uitheemsche on derdanen. De Kamer nam echter in Febr. 1926 aan het ameud.-Feber, waardoor de „halfheid", aan de inlanders toegedacht, aan de Nederlanders werd geschonken. En wel af- dus, dat de G.-G. niet tien, maar vyf in landsche Volksraads-leden zal benoemen, torwyl het getal benoemde Nederlandsche loden vyftien inplaats van tien werd. -De Indische Volksraad zou dus bestaan uit: 25 inlanders, 80 Nederlanders en vyf uit heemsche onderdanen niet-Nederlanders. Het aanhangige ontwerp maakt hetj Ingezonden Mededoding, wieksche ontboezeming. Rotterdam's nieuwe burgemeester mr. Droogleever Fortuyn hield Woensdag eene korte, puntige, bondige rede, die het er naar luisteren waard was. Hy wees er-op, dat van het Haagsche Plein, niet van Bui tenzorg, de leiding der Indische politiek ook van de Indische buitenlandsche, moet uitgaan. En over G.-G. De Graeff liet mr. Fortuyn zich allerminst bewon derend of enthusiast uit. Met kosteiyke, zachte en toch zoo duideiyke ironie maak te de afgevaardigde gewag van het woord „heroïsch", eenigen tyd geleden door mi nister Koningsberger op den Landvoogd toegepast „Wy hebben in Indië", aldus mr. Droogleever Fortuyn, „niet in de eerste plaats redevoeringen noodigi". 't Was kostelyk en raak. Zyn Excellentie te Buitenzorg moge zich den wenk te-nutte maken.... De minister van Koloniën deed Woens dagmiddag zyn uiterste best om te doen beseffen, dat de twee niet-Nederlandsche leden, die (wordt dit deel van zyn ont werp aangenomen) tot lid van den Raad van Ned.-Indië zullen worden benoemd, volstrekt niet „byzitters" in dat hooge col lege zullen zijn met minderwaardige posi tie. De tyd is gekomen aldus Z.Exc. dr. Koningsberger om het inlandsch ele ment in den Raad van Indië op te nemen. Zyn Excellentie reserveerde de verdedi ging der wijziging in den Volksraad tot de vergadering van Donderdag j.L Doch daarby had de minister van Kolo niën de gemakkeUjke taak te vervullen van den man, die weet dat de zege reeds bevochten is! Donderdagmiddag heeft de Kamer het ontwerp aangenomen met 69—8 Zoowel de amendementen Cramer tot uitbrei ding van het getal leden van den Volks raad als dat strekkend om de nieuwe rege ling reeds In Mei 1930 te doen beginnen zyn van de parlementaire vlakte verdwe- amen<L-Feber van 1925 ongedaan. De oor- nen. Het eerste tuimelde met 6920, t Tiet was wel zeer eigenaardig, dat ir. reber, do katholieke ofgevaardigdo, lo de plnats heeft ingenomen van mr. Vnn Rljokevorsel, thans Gouverneur van Noord-Brabant, juist ln deze vergade ring ln do-Tweede Kamer terugkeorde, waarin 't eerst aan de orde zou komen het wetsontwerp tot wyzJging van de Indische spronkelyk voorgestelde samenstelling van den Volksraad versterking dus van het inlandsche element wordt toch door gevoerd. Van meet-afaan stond t vast, dat dit ontwerp er zou komen. En het debat van Dinsdag j.L toonde da' reeds duideiyk aam Voorbyzien mag men niet, dat de om standigheden in Indië sinds '25 beduiden! zyn, veranderd. Ten-onrechte vatten velen in Insulinde de aanneming van 't amend. Feber op als een blyk van wantrouwen jegens de inlandsche bevolking. Verwer ping van het Regeerings-voorstel zou dien indruk versterken. Een en ander heefi ten-gevolge dat ook leden die volstrek niet ,dweepen" met het ontwerp, in onvermydelyke zouden berusten. Men hac een en ander iets beknopter kunnen ver- duidelyken. Aldus zyn echter wee men nu eenmaal „onze manieren!". Voor de deiiberatiën over het ontwerp mag ik naar uwe verslagen verwyzen. Nogmaals: het getal afgevaardigden, die tegen zullen stemmen zou gering zijn, stond reeds dadeiyk vast Eenige anti-revolutionairen, begreep men, zouden allicht onder de leiding van dr. Beumer hun oppositie volhouden. Mr. Byieveld scheen mocht men uit zyn rede van Woensdag opmaken, ge neigd om de Regeering toch nog te steu nen. Zoowel ir. Feber als de heer Vnn Vuuren, die het omendement-Feber in 1925 mede-onderteekende, als dr. Van Boetzelaer van Dubbeldam, die het inder tyd steunde, werden geleld door het be sef, dat nu dit ontwerp er eenmaal is, fer- werping 'ervan in Indië den indruk zou vestigon, dat men het inlandsch element inderdaad wantrouwt. De tegenstelling tusschen „bruin en blond" zou daardoor in bedenkeiyke mate worden verscherpt. „De tyden zyn ernaari", zou brave, oude Mozes uit Fritz Reuteris „Olie Kamel- len" zeggen, toen hy zyn zoon David ln don jaro 1848 den raad gaf, z'n baard te laten staan... In de Kamer-zitting van Dinsdag j.1. was de teerling reeds geworpen! En de stemming in de Kamer was den 17on J.L dan ook zeer merkbaar slapjes. De oommunist zal Woensdag zijne bruine en andere broeders, die op de tri bunes de rede des heeren L. de Visser volgden, hebben verheugd door do toe- ichting van zyne door Moskou beheersch- te „desiderata". Hy noemde de S.D.A.P. eene ol-meer aan soniele aftakeling iy- dende, dus aftandsche groep. En kwam niet de onvormijdeiyke motie, dewelke niet werd ondersteund. Waarna de heer L. do Visser zyne groote lichtgele „seivlette" met wle-weet-hoo-gewlchtlge bescheiden op zyn bankje liet slingeren, totdat de yryz.-democraat mr. Joekos het ontwerp cwam verdedigen, wat den heer L. de Visser tot yverlg-luisteren bracht. Hot „Indonesië log van Nederland!", alsook: de lofzang op het Eenheids-front dor proletariërs van alle landen vormden ook thana de „quinteaaenog" dar bolaje- tweede werd door Ir. Cramer teruggeno men. Een amendement-Van Boetzelaer, dat de strekking had om niet te „onderstree- pen" in de wet, dat men het inlandsch ele ment in den Raad van Indië wil introdu- ceeren, duikelde met de groote meerder heid van 67—12. Over hetgeen aan deze beslissingen voorafging nog iets ln myn volgende weekkroniek. Ministar Konings berger was by de verdediging van zyn wetsvoorstel byzonder op dreef. Trou wens geiyk reeds opgemerkt het be sef der naderende zege bracht Z.Exc. van Koloniën, toch reeds welgemoed-optimis tische figuur, in opgewekte stemming! Mr. ANTONIO. Ingezonden Mededeellng. VERKRIJGBAAR BU ALLE ERKENDE fclJWIELHANDELAREN^ GEBRUIKT MEER Vaielinc-Chc*cbrougK. de mogelijkheid tot 't aanwenden van dit voortreffelijke preparaat It uitgebreider dan algemeen bekend. Herkan gebruikt worden ter geneiing van achrammen, vervelllngen. brand- en snljwonden, tegen droog haar. roos. haaruitval, ent Ook is "t uitstekend voor het onderhoud van velerlei huisraad: voorwerpen van l|ser, staal hout, worden duurzaam en mooi gehouden met (Spreek uit: Tschiesbro) Moeders, zorgt dat de maaltijden ven ederen dag de noodlge voedingsstoffen bevatten. Zooals Gif weet, zijn de be- standdeelen onzer voeding: water, eiwit ten, koolhydraten, (meel en suiker), vet ten, zouten en stoffen, die men vitaminen noemt. Het eiwit wordt in hoofdzaak ge leverd door melk, vleesch, vlsch en eieren, de koolhydraten door meel. brood en aardappelen, de vetten door boter, en vet, de zouten en vitaminen door groenten en fruit. Zorgt dus, dat elk bestanddeel op het dagelljksch menu in behoorlijke hot' veelheid vertegenwoordigd is. Gezondheidsraad-

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2