UIT DEN OMTREK VIJFDE EN LAATSTE BLAD. GEMENGD NIEUWS ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 Binnenland. VERDUISTERING VAN F 34.000. Het geld grootendeels terecht Dezer dagen kwam, zoo meldt Het Volk, een 81-jarige kantoorbediende op een advocatenkantoor te Amsterdam mede- deelen, dat hij zich, als employé van een bankinstelling te Amsterdam, aan ver duistering van effecten tot een waarde van 1 34.000 had schuldig gemaakt. Hij had het leit bedreven, daar hij door huiselijke omstandigheden in flnancieele moeilijkheden zat, en een deel van het geld hij had de waarde-papieren reeds verzilverd -- gebruikt. Het grootste deel van het geld had hij op twee plaatsen te Bussum bi graven. De directie der bankinstelling, waar men het feit inmiddels reeds had ontdekt, deed aangifte bij de politie, daarbij tevens vermoedens uitende tegen bedoelden kan toorbediende. Op zijn aanwijzingen is het gold inder daad te Bussum opgegraven, dat weer bij de bankinstelling is gedeponeerd. Tegen den kantoorbediende is proces verbaal opgemaakt, waarna hij op vrije voeten iB gesteld. EEN DRONKEN CHAUFFEUR Een vader van acht hinderen doodgereden. (Donderdagavond omstreeks half tien heeft te Heerlen-kom de politie aangehou den een auto. waarvan slechts ééni der voor lichten brandde. De auto bleek aan de lin kerzijde beschadigd te rijn; behalve een verbuiging van de lamp aan de Umkerrijtie was hot kleine voorlicht aan dien kant weg gerukt en de voorruit op verschillende plaatsen gebarsten. De politie kon van den bestuurder, een inwoner van Heerlen, even- wei geeü inlichtingen bekomen, daar de man sterk onder invloed van sterken drank verkeerde. Hij werd daarom voorloopig in arrest gesteld. Eenige minuten later kwam van het poli tiebureau Heerlerbaan telefonisch het be richt, dat aldaar de 56-jarigo Jligers uit Heerlen door een auto was aangereden en gedood. Spoedig werd nu de oorzaak van de beschadiging van de auto vastgesteld. De verdachte kon eerst in den nanacht gehoord worden en bakende toen ander drankinvloed ie hebben verkeerd. Van het ongeluk, dat hij op de Heerlerbaan had aangericht en waar van een vader vani acht kinderen het slacht offer werd, wist hij niets. DE MOORD TE AUGUSTINÜSGA. Het O.M. bij het gerechtshof te Leeuwarden heeft bevestiging gevraagd van een vonnis der rechtbank daar ter stede, waarbij een 21-jarige arbeider uit Surhuizum werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf wegens doodslag van Hendrik Alma te Augustinusga. ERNSTIG ONGEVAL TE ZEIST. Polltle-agent overreden door vrachtauto. Woensdagavond werd de agent van po litie V. te Zeist door een vracht-auto over reden en deerlijk gewond naar het zieken huis overgebracht .De agent surveilleerde per rijwiel op den Utrechtschen weg en reeds rechts van den weg, terzijde van de tramrails, daar een tram in de richting Zeist achterop reed. Achter de tram reed een vrachtauto, die de tram links wilde voorbij rijden en den agent niet opmerkte, doch na de overrijding onmiddellijk stopte. Met een groote beenwond en in wendige kneuzingen werd het slachtoffer onder de auto weggehaald en na spoedig verleende eerste hulp vervoerd. DE CULEMBORG8CHE MOORDZAAK. De meineed-procedure. Op 8 November a.& zullen voor de ar- staan als verdacht van het plegen van meineed in de bekende Culemborgsche moordzaak, Joh. A. Oollé te Oulemborg, A. Oollé Jr. te Baarn, Melis de Bmale, Vanwege het O.M. zijn o.m. de Beide verdedigers van de beklaagden Vroege en Sweeris voor het gerechtshof te Arn hem, jhr. v. d. Goes van Naters te Nij megen en mr. H. H. Roobol te Arnhem els getuigen gedagvaard. Als raadslieden zullen optreden voor do gebra Oollé mr. Sieburgh *e .Utrecht, voor De Smale mr. J. Versteegh te Tiel en voor de wed. Haveman mr. Den Hol lander te Arnhem. onder een vrachtauto. Woensdag is do 18-jarige B. aan die Oldenizaalsche straat, hoek Oude Molen weg to Hengelo, onder een vrachtauto van den heer A. geraakt. De jongen werd naar het r.-k. ziekenhuis gebracht, waar hij korten tijd daarna is overleden. Anna Paulowna. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Vergadering van de afdeeling „Anna Paulowna" der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. 'tWas al een heele poos geleden sinds de afdeeling het laatst vergaderde en de ingekomen stukken hadden zich in middels opgehoopt. Toch verdienen zij wel vermelding, omdat zij niet land bouwers even doen zien, hoe geheel anders het moderne landbouwbedrijf is, verge leken bij dat van vroeger. Behalve een dankbetuiging van de Harmonievereeni- ging„Ooncordia", voor de ontvangen me daille ten behoeve van "het dezen ge houden coucours, waren n.1. nog inge komen: Een brochure over zoutzure ammoniak; een geschrift je „hooizomer en weilandbemesting in nieuwe banen" uitge geven door het inlichtingsbureau voor Chilisalpeter te 's Gravenhage; van het zelfde bureau een brochure „Chilisalpeter op kalkarme gronden". „De rentabiliteit van een zware stikstofbemesting op welland". Verslag van de Holl. Mij. van Landbouw over 1 Aug. 19271 Aug. 1928 prijslijst van Herfstleverlng van poot- aardappelen, van A. P. Oouwenhove te Alkmaar; van het Hoofdbestuur: tarief plombeerlng^n keuring te velde; een formulier voor grondbouwonderzoek: een aanbieding van Starlng'sjLandbouw alma nak door W. E. |J. TJeenk Willink, te Zwolle; een aansporing van het Hoofd bestuur om te trachten het ledental der afdeeling te vergrooten, welke het voor loopig resultaat neeft, dat verschillende fiersonen worden genoteerd, die als lid n aanmerking zouden kunnen komen; een brochure der Vereenigtog tot be strijding van tuberculose bij net rund vee; een aansporing van het Hoofdbe stuur, om toch vooral gebruik te maken van het reoht, om tweemaal per jaar gratis te adverteeren in het Landbouw blad en artikelen aan de redactie te zenden, die men belangrijk genoeg voor plaatsing acht, hetgeen zou bij dragen- tot versterking van den band tussohen afdeeling en leden; voorwaar den ter verkrijging van Super voor niet leden van de Coöperatieve Kunstmest- fabriek te Vlaardingen en ten slotte een circulaire der Freische Maatschappij over het proefveld te Engelum. De heer Raap heeft dit van den zomer bezocht en vond het zoo belangrijk, dat hij de leden op wekt om er, zoo mogelijk, het volgende jaar eens een kijkje te nemen. In be ginsel wordt daarop besloten, het vol gende jaar naar Friesland op excursie te gaan. Door de heeren R. L. Waiboer,Rezel- man en Kobbes worden thans mede- deelingen gedaan omtrent de verkregen uitkomsten met kaliproefvelden, waarui on- scheidt bleek tusschen mét en zonder kali. De heer Raap geeft opbrengstcijfers van hooiland na aanwending van uréum die wijzen op een zeer groot verschil. Door den heer Zuidervliet, directeur der Handelschool te Den Helder, is den vorigen winter voor de afdeeling een populaire curssus gehouden in Economie, die een groot succes is geweest. Besloten wordt dan ook om aan het Besuur op te dragen, met den heer Zuidervliet te be spreken, of de mogelijkheid bestaat, dat ook dezen winter weer tzoo'n curssus zal gehouden worden. Vele leden zouden het wenschelijk achten, dat de curssus dan 's middags in plaats van 's avonds gegeven werd. Een en ander zal nader onder de oogen worden gezien. De curs sus zal ook nu weer voor niet- leden en leden van zustervereenigingen toegan kelijk zijn. Uit de lijst van sprekers met de door hen te behandelen onderwerpen wordt, voor de aanstaande winterbijeenkomsten, een keuze asdaan. Hierna komt de aan besteding chili enz. ter sprake. Besloten wordt, dat ook nu weer invullingskaar- ten van de leden gezonden worden. Bij de rondvraag wordt opnieuw ge wezen op het gevaar voor wratziekte, door gebruik van verkeerde poters (Bra- vo's vooral.) Van het aanbod, om de arbeiders goed pootgoed te bezorgen is echter verleden jaar hoegenaamd geen gebruik gemaakt. En tooh, als de wrat ziekte bier mocht komen, dan is het met onzen geheelen aardappeloogst gedaan. Ten slotte laat de heer Raap de keuri ge collectie preparaten zien, die ten be hoeve van den curssus, van den planten- ziektekundigen dienst zijn aangevraagd. Hierna sluiting. HET AANTAL TELEFOON AANSLUITINGEN. Het aantal telefoonaansluitingen breidt zich to deze gemeente gestadig uit. Te Breezand zijd gedurende het afgeloopen halfjaar alleen reeds 10 nieuwe aansluitin gen gemaakt eni vanaf het kantoor Anna Paulowna 4. De totalen bedragen thans voor Arana Paulowna 62; voor Breezand 80. Door Gedeputeerde Staten is aan Dijk graaf en Heemraden van den Anna Pau- lownapolder vergunning verleend tot het verwijderen van het klinkerpad to den van Ewjjckvaartsweg' tusschen Kleiweg en Zui- der Molenvaarteweg, en Ihet to de plaats daarvan aanbrengen van ©ene aanvulling met puin en grind. Gevonden: een rijwielplaatje en zakje waarin sleutels. Mchttogen ter secretarie. ROODE KRÜIS-COLLECTE. De onlangs to deze gemeente gehouden collecte ten bate van het Nederiandsche Rood© Kruis heeft 140.98 opgebracht. Tot agent van politie dezer gemeente, standplaats Breezand, is met ingang van 1 November 1028 benoemd die heer D. Hoexum, agenit van politie. Burgerlijke stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Nioolaas Johannes, z. v. O. J. Steenvoordien en van A. (M. van Oosten. GETROUWD: Simon Spigt en Geertje Martoa van Oudenaarde. (OVERLEDEN: Neeltje Raap, oud 66 jaar, echtgenoot© van Willem Raap. Breezand. AANBESTEDING. Uitslag deT aanbesteding van de woning voor den heer P. van Kooten aan de (Mid- denvliet te Breezand: Keesman, Schagen 4892; O. de Leeuw, 't Zand! 4748; P. Tuin, 't Zand 4700; H. Jonker, Oudiesïuis 4650; G. Hooresman, Julianadorp 4425; A. A. Schouten, Anna Paulowna 4312.60; C. Vlaming, Anna Paulowna 4050; J. de Graaf, Anna Paulowna f 3986; P. Veeter, Oalantsoog 8920. WONINGBOUW. Ten behoeve van Me(j. M. Kager alhier zal in den Verlengden Meerweg een dubbel woonhuis met winkel worden gebouwd. De aannemer, Hoep is belast met ae uitvoering van dit plan. Sohagen. WEKELIJKSOHE CAUSERIE. Bij gelegenheid van d© opening Van de nieuwe veemarkt te Utrecht werd aldaar een toternationaail congres voor de belangen van den, internationalen vee- eni vleesch- handel gehouden», waarop de voornaamste landen van 'West- en Midden-Europa ver tegenwoordigd waren door vooraanstaande mannen btö den veie- en ivleoschhandeL Daar wij op dat gebied nogal eens moeilijkheden met Engeland hebben gehad, hebben wij meer din het bijzonder aanteekentog gehou den wat de Engelsche vertegenwoordigers de secretaris van den (Brhtischoni Slagers- bond» daarover te zeggen had. Hij sprak natuurlijk voornamelijk van het Engelsche standpunt. Hij begon met een paar grond stellingen op te werpen: 1. met den groei der bevolking over de gehoole wereld was mlet d© toename van slachtdieren geen ge lijken tred gehouden, en 2. sedert den wereldoorlog is de rieeschconsumpt&e voor al sterk toegenomen. Spreker maakte daar uit de gevolgtrekking, dat binnen weinige jaren er een werelditekont! aam vleesch zal zijn, wat hoogere prijzen voor den consu ment beteekeniL Wij! zouden ais Engelsch- man natuurlijk wensahem, dat Engeland to zijn© behoeften zou kunnen voorzien, doch uit de praktijk was het spreker gebleken» dat dit niet te verwachten ia Doch bij het openstellen van onze havens voor den bui- teniandschen invoer, moet er geen gevaar bestaan voor den invoer van (besmettelijke ziekten. Tenslotte besluit de heer Blois met de woorden „om den invoer van1 vleesch to Engelandi mogelijk te maken is het noodig, dat er eene absoluut afdoende keuring to alle landen is, die vleesch verhandelen". MARKTO VERZICHT. Er was op deze markt veel vee, maar toch, in vergelijking met andere jaren, kan men niet anders constateeren, dan dat de aanvoer minder was; het Ujkt dat de boeren met het opruimen een beetje de kat uit den boom gaan kijken, en tus schen twee haakjes, reeds veel opgeruimd hebben vanwege 't grastekort Deze twee factoren maakten den aanvoer dus minder en daar de koopers ook zeer voorzichtig zijn was de handel over 't algemeen stug en waren de prijzen slecht; alleen voor een heel goed melkbeestje wordt nog een behoorlijke prijs gemaakt De handel to slachtvee was trekkend, alleen de beste beesten gaan er voor rede lijke prijzen uit overigens zijn de prijzen iets lager. De stierenhandel was prijshoudend, voor het leven iets lager. Nuchtere kalveren bleven vrijwel op prijs. Ér werden prijzen besteed voor ge- bruiksvee tot 341.—, voor stieren tot 200.—, voor slachtvee tot 410.—, nuch tere kalveren tot 24.—, graskalveren 80.-. De handel in wolvee prijshoudend, de beste vleeschlammeren duur; prijzen tot 46.De handel in vette varkens her stelt zich weer, de prijzen waren prijs houdend en vlugge handel, prijzen tot 37 ct. per pond. De handel in biggen en schrammen wil niet erg meer, en dit zal nog wel een tijdje zoo blijven ook, daar de voeder- prijzen weer belangrijk omhoog gaan. Indien wij ons niet bedriegen zullen binnenkort de prijzen voor de spekvar- kens wel iets omhoog gaan, daar er op het oogenblik weinig spek voor de export meer aanwezig is. DE FOKVEEKEURINGEN. BIJ de fokveekeuringen te Schagen op 25 Ootober werden/ bekroond: Stierkalvenen vóór 1 Maart geboren: Is pr. H. Rezelmaip, Nieuwe Niödonp; 2e pr. O. v. Oord1, Barsingenhorn; 8e pr. J. Eriks, ZuMJZijpei Verder werden er 7 eer volle vermeldingen toegekend. Stiedkalveren na 1 IMaart geboren: le pr. J. Blaauboer Ez, Schagen; 2e pr. N. Appel, SL Maarten; 8e pr. K. Reijine, Barstogerhorn. Verder 6 eervolle vermel dingen. Kufikalveren vóór 1 Maant '28 geboren: le pr. K. Reijine, Barstogerhórn, 2 maal; 2e pr. A. Winkel1, Nieuwe Niedorp; 8e pr. D. Jimminik, Wieringerwaard. Kuikalveren na 1 Maart '28 geboren: Is pr. J. Blaauboer Kri, Schagen; 2e pr. K. Reijine, Barstogerhorn. Hokkellngen: le pr. A. Francia, Schagen; 2e pr. A. Winkel, Nieuwe Niedorp; 8e pr. H. C. Koolj, Harenoarspel; 4e pr. dezelfde. OPENBARE VERKOOPING. Uitslag der openbare vrijlwLHige verkoo- ping te Sint Maarten op 24 Oct., ten over staan van notaris O. Lu van den Borgh te Schagen. Boerenplaats to de gemeente SL Maarten, -groot 22A6A0 HA, eigendom van W. W. Schenmiexhorn en kinderen te Alkmaar. 'Pene. 1 tot 8, kooper de heer W. Ijijpost te St. Maarten, voor 12.078; pene. 9 en 10, kooper de heer D. Bloxni, SL Maarten, voor 6001; pene. 12 tot 28, kooper het R.-K- Annbestuur te SL 'Maarten, voor f 24.710; pene. 29 tot 41, kooper de heer J. Gootjes, SL Maarten, voor 29A14. Totaal opbrengst 78.670. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. De heeT J. Bruin te Sint Maarten is in rijn iandi aange/vallen door een stier, waarbij hit verschillende lichte verwondingen ont ving. Het woeste dier is door de petitie doodgeschoten!. HE*T SCHLAGER MARKTFONPS. v Het Schagen Marktfonds tier verzekering van afgekeurd slachtvee verzekerde to het 8e kwartaal van 1928 1139 runderen, waar van 6 totaal en 411 gedeeltelijk werden af gekeurd. De ontvangsten bedroegen 7 5086Al, de uitgaven 4659.72. De Stikvenpolfler verkoos tot zijn ver tegenwoordiger toi het Heemraadschap der Strijkmolens van die Behagen Kogge den heer J. Swaan te Bergen. (De heer J. M. Vlaming te Schagen heeft van de firma Vroom en Dreeamawi de op dracht ontvangen voor een ontwerp bestek en teekemtag voor een groot magarijta. met winkel op een nader to bepalen plaats to het Zuilden van ons faindL Wieringen. EEN HANDWERKCURSUS VOOR MEISJES. Het is de Vereenigtog „Volksonderwijs" gelukt voor den Oever en omstreken en kele dames te krijgen die zich welwillend beschikbaar hebben gesteld voor het ge ven van lessen van een aldaar op te rich ten handwerk-cursus voor meisjes, en wel de dames D. Bakker Dd., D. Metselaar Jd., H. Bakker Cd. en M. Schück. Bij voldoen de deelname zal reeds volgende week met dezen cursus worden begonnen en raden wij de meisjes aan zich allen zoo spoedig mogelijk bij een der bovenvermelde dames op te geven. EEN VERZOEKSCHRIFT. Door de te Oosterland IJ. opgerichte vereenigtog tot verbetering van het on derwijs aan de O. L. school aldaar, circu leert bij de ouders van schoolgaande kin deren een verzoekschrift ter teekentog, inhoudende bij B. en W. er op aan te dringen om uitbreiding van schoollokalen en personeel, en ook om uitbreiding van schoolmeubileering, d.w.z. om ook het aan te bouwen 5e lokaal direct tb willen meu- biieeren en in gebruik te nemen, en niet, zooals de bedoeling van B. en W. was, dit later te doen. EEN FEESTELIJKE VERGADERING. Aan de bewoners van ons schiereiland' is een gratis uitnoodiging thuisgebracht tot bijwoning van de openbare feestelijke ver gaderinggehouden vanwege de Coöpera tieve Verbruiksvereen. »jDe Tijdgeest" te Winkel- op Dinsdag 80 October as., bij den heer Jr. Lont te Den Oever en op Woens dag 81 OcL ajs. txiji den heer De Haan te Hjippolytushoef, ibeiden des avonds te 7.30 uur. Het programma luldlt als volgt: I. Opening. 2. 'Muziek. 8. Inleidend woord' te houden door dien heer K. die Boer, be stuurder van den Genitralen Bond van Ned. Verbruiks-Ooöperattes. 4. Muziek. 5 Mu ziek. 6. Opvoering der film „Hoe juffrouw Pieterse lid van de Coöperatie werd1". 7. De filirra „De vrooljjke Toovenaar". 8» Muziek. 9. Sluiting. Gedurende de pauze zal' gratis een kop koffie worden geschonken. LEZING OVER DE ZUIDERZEE WERKEN. Door Ir. Schllthols. De afdeeling Wieringen van de Vereeni gtog voor Volksonderwijs hield Vrijdag avond In-het lokaal van den heer iBruul te Hippolytushoef eenl bijeenkomst, waarin Ir. Schiithuis, eerstaanwezend ingenieur bij de Zuiderzeewerken, een lezing hield over de Zuiderzeewerken. (De voorzitter van Volksonderwijs, de heer O. J. Bosker, opende om half negen de vergadering, waarbij! hjji er Zijn spijl over uitsprak:, dat de zaal zoo slecht gevuld' was (pl. mi 40 personen waren aanweizig). Volks onderwijs meende goed te doeni door derge lijke avonden te organiseerem, teneinde aan de weetgierigheid van de burgerij, tegemoet te konten. Deze avond bewijst echter, dat de burgeri} hier nog veel moet leeren om' wat aan dergelijke avonden .te hebben. Dit ver wonderde spr. nog des te meer, omdat het een tijd is, waarin een ieder op Wieringen roept oimi beter onderwijs. Ook de personen, die daarvoor het meest ijveren, schitteren thans door afwezigheid. Spr. heette echter de aanwezigen hartelijk welkom, in t bij zonder den burgemeester, die inderdaad toont het goede voor te hebben met het on derwijs hier. Verder voor den secretaris van Volksonderwijs, Ir. Schilthuia, diei door zijn functie all reeds aanwezig zou zijn, doch die verder zoo welwillend was hier dezen avond een lezing te houden. Want atoen op een' vergadering van Volksonderwijs gevraagd werd, op welke wijze wat gedaan moest worden met het oog op de financiën, was de heer Schijthuis direct bereid' de eerste lezing te houden. Vooral voor de Wierto- gers, die te midden van de Zuiderzeewerken leven, is deze lezing, belangwekkend, want in "t algemeen weten ziji er toch nog met veel van af. Spr. sprak verder ^■og^eeii' woord van welkom tot de plaatselijke man dolineclub, welke de lezing met muziek aanvulde. Wat betreft de actie om de Oost inzake het onderwijs aldaar, deelde spr. mede, aai er een afzonderlijke vereenigtog is opge richt door personen, die geen blik werpen op de ftoancieele zijde van het vraagstuk. Zij' zeggen 'een school moet ©r komen. Volksonderwijs daarentegen heeft voeling gehouden met het gemeentebestuur. Er zit echter zooveel aan vast voordat dergelijke zaken voor elkaar rijh (spr. noemd© de sa menwerking met Inspecteur, goedkeuring van den Minister bij subsidieaanvrage enz.), dat hij: hier durft verklaren, dat noch het Gemeentebestuur, noch Volksonderwijs aan de 'trage afhandeling van den1 schoolbouw hier schuld heeft. Hiermede gaf spr. het woord aan Ir. Schijthuis. De heer Schil/thuis gaf aHereerst een overzicht van de verschillend© plannen van droogmaking der Zuiderzee. In 1849 was daar het plan Van Diggelen, waarvan de 'bedoeling was de geheele Zui derzee alsmede de Waddenzee droog te leggen. De groote vraag hterbö was echter de afvoer van het Yselwater. Hiervoor wa ren groote stroombanen gedacht De kans op ovarstroomtogen was to dit plan echter zeer groot. Dit plan la nooit uitgewerkt. Het 2e plan was dat van BeÜjierinck van 1806. Dit bedoelde eeni afdamming over Urk naar Enkhuizeni De Ysei viel nierbuiten, zoodat men van deni afvoer van het Ysel water to dit plan geen last had. Ook dit ls echter niet uitgevoerd. Daarna kwam het groote plan van Dr. Lely (1887— 91). Is vrijwel hetzelfde, dat thans wordt uitgevoerd. Het is de verdienste van Dr. Lely, dat de grenzen der polders 200 rijn gekozen, dat de goede gedeoiten van de Zuiderzee worden Ingepolderd en de slechte meer worden (het Ysolmeer), De vrijwel eenige wijziging, welke to hot plan is aangebrachL is, dat de afsluitdijk niet zal uitkomen to Piaam, doch' te Ztlrlch. In den afsluitdijk komen voor de uiüooztog van het Yselwater 26 uitwateringssluizen, waarvan 16 bij Denl Oever alhier en 10 bij de Friesche kust. Verder 2 schutsluizen» waarvan 1 bij Wieringen. Elke spuisluis is 12 meter, zoodat 800 M. spuiwijdte wordt verkregen. De totale to te polderen grond- oppervlakte 'bedraagt 40 tnaal den Anna Paulownapolder of wel 1/10 gedeelte van de oppervlakte van Nederland!, welke voor den landbouw wordt gebruikt. (De heer Schiithuis tiet hierna een fraaie collectie lantaarnplaatjes zien, aan de hand waarvan hij verder een beschrijving van de verschillende werkzaamheden gaf. Zoo kreeg men te zien het opbaggeren en ver werken van keileem. Nadat hier een' dam to zee was opgeworpen, werd er zand tegen gespoten, dat uit zee door zandzuigers to bakken was gezogen. Hierdoor ontstond1 het dijklichaaui, dat tegen den stroom 'bestand werd gemaakt, beneden water door zink stokken en boven den waterspiegel door de steengloodtog. Verder werd' een over zicht gegeven van,' de werkzaamheden aan Baigzandkanaal van Van Ewjjcksluis naar den Oost-Oever (Helder), van de sluiswer- ken) te Den' Oever; van den aanleg van de sluisput te Oornwérderzand; de werkzaam heden voor de inpoldering van de Wiertor genneer bij Medemblik, op de Oude Zeugi bij de Haukes op Wieringen en de kust van Anna Paulowna; den aanleg van het uitwatertogskanaal bij Kolhorn, waar tevens een schutsluis komt evenals te De Haukes. Door verschillende kaartjes werd alles nog verduidelijkt, zoodat een geheel overzicht van de werken werd verkregen. iEen dankbaar applaus viel dien spreker na afloop dan ook ten deel Burgemeester Koïff meende namens allen te spreken als hij Trag. Schiithuis dank zegde voor hetgeen) dezen) avond' was geno ten en geleerd. Spr. heeft to de praktijk al veel van de Zuiderzeewerken gezien, doch hij heeft hier dezen avond nog heel wat van de Zuiderzeewerken geleerd. Ver schillende zaken, die hetrn vroeger onduide lijk waren, hoeft hij thans op het doek ge zien. Zaterdag geeft Volksonderwijs een lezing aan Den Oever. Het zou jammer zijn/ als de splitsing daar door ging. Het Gemeente bestuur wil' niets liever dan dat het onder wijs zoo goed mogelajk zal zijn. Van laks heid is geen sprake. Spr. meende, dat deze avonden veel goeds tot stand' kunnen bren gen. Het is echter jammer, dat zoo weini gen de lezing hebben gevolgd. Spr. eindigde met den wensch, dat Volksonderwijs to het vervolg volle zalen zal' trekken. De voorzitter dankte den 'burgemeester voor de waandeerende woorden en den secretaris van Volksonderwijs, Ir. Schiit huis, voor diens leerzame en interessante lezing. Wlji imeenen, dat we veel van de werken afweten en toch weten we er weinig van. Als we hooren van de geweldige bere keningen, die gemaakt moeten worden al leen bjv. voor de bemaling, dan moeten wij dit laatste erkennen. Voorzitten dankte de aanwezigen voor hun opkomsL De thuisblijvers kunnen hier van spijt hebben. Spr. wekte de aanwezigen op te ijveren voor Volksonderwijs en mor gen) te Den Oever hoopte hij te bewijzen, dat van laksheid bij „Volksonderwijs'* geen sprake is, maar dat de vereenigtog integen deel alles doet om het onderwijs te bevor deren. Na ook nog dank te hebben gebracht aan de mandolineclub werd de -bijeenkomst gesloten. Texel. Deze week werden van hier verzonden: 82 schapen, 55 lammeren, 9 koeien, 14 kalveren, 67 Varkens. BONNA. Het Hein Tooneel, dat hier verleden week Zaterdag zoo'n succes heeft gehad met „Bonna zal ditzelfde stuk 10 November opvoeren to Hotel „Texel* te Den Burg. rondissements-rechtbank te Tiol terecht

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 17