NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER De Indringer BS ALTIJD GOEDKOOPER Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE PUROL er op E BUITFNLAND. HEEREN-BAA1 Nr. 6606 ZATERDAG 27 OCTOBER 1928 66»to JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 ent 412 Poet-Girorokening No. 16066. Winterdlenst. Maan Zon Hoogwater Oct. op: ond.op: oud: v.m.:n.m.: Z 28 n 4.28 v. 4.17 6.45 4.42 7.59 8.17 M 29 4.45 5.44 6.47 4.40 8.85 8.54 D 80 6.05 7.15 6.49 4.88 9.14 9.84 W 81 5.80 8.46 6.51 4.86 9.5610.17 D 1 6.05 10.19 6.58 4.84 10.4011.04 V 2 6.58 11.42 6.65 4.3211.29 11.64 Z 8 7.57 12.49 6.56 4.80 0.21 Zaterdag 27 Oct6.15 uur. Zondag 28 5.12 Maandag 29 5J0 WEEKOVERZICHT. Binnenland. De onderhandelingen met België. Zooalfl we de vorige week reeds in ons overzicht zeiden, verwachtten? we niet veel resultaat van de besprekingen, die er te 's-Gravenhage gehouden zijn tusscheni de deskundigen van Nederland en België voor het zoeken van. de grondslagen van eenige belangrijke punten voor de officieele her vatting van de onderhandelingen tusschen de .beide landen. Zaterdag zijn deze besprekingen, die Vrijdag begonnen waren, beëindigd). Het resultaat ervan is nihil, dit althans moet men opmaken uit hetgeen ervan naar bui ten bekend is geworden. De vaak van offi cieele Belgische zijde geïnspireerde „Indé- pendance Beige", schreef Woensdagoch tend, naar aanleiding van den terugkeer van de Belgische experts uit 's-Graven hage, dat het vast staat, dat de Nederlamd- eche voorstellen geen basis tot accoord mogelijk maken, daar de voorgestelde ver binding van Antwerpen met den Rijn al .te bochtig en? onbruikbaar zou rijn. De Belgische regeering, aldus besluit het commentaar, zou Bever afzien van voort zetting van de onderhandelingen en het idee van een verdrag laten varen; indien dut niet voledige voldoening mocht geven op het stuk der Belgische vragen. Wanneer dit commentaar van- officieele zijde geïnspireerd is, dan ziet men wel, dat een verdrag met onze Zuider-buren nog niet zoo spoedig gesloten zal zfün. Waar het resultaat van1 deze besprekingen dus allesbehalve tot verheuging stemt, is er deze week een ander bericht over de Belgi sche grenzen gekomen, dat hier wel met eenige vreugde zal' ontvangen zijn, wij' be doelen het Ingezonden Mededeellng. Ingezonden Mededeellng. Het verzacht en geneest bezoek van den kroonprins aan Ned.-Indlë enl wel met een Nederlandsch schip, nJL de „Insuhnde" van den Rott. Lloyd. De vol gende maand zal króonprins Leopold, met zijn jonge gemalin; prinses Astrid, de reis naar onze overzeesche bezittingen onder nemen. Deze reis zal in geen enkel opzicht een officieel karakter dragen, het ligt in de bedoeling van den prins een studie te maken van het koloniale vraagstuk. Dat hij. daarvoor ons Insulinde bezoekt en gebruik maakt van een1 Nederiandsche scheepsgele genheid; stemt in verschillende Nederiand sche kringen wed een weinig tot verheuging. Het vijfde vliegtuig voor Indië heeft deze week züjm reis weer kunnen voortzetten, een bewijs dat de beschadiging niet van ernstigen aard is geweest. Gisteren (Vrijdag) of vandaag (Zaterdag) hoopten de vliegers Batavia te bereiken. Zeer waar schijnlijk zal dit vliegtuig Zaterdag 8 No vember den terugreis naar Nederland aan vaarden. Niettegenstaande er dus momenteel maar twee van de vier vliegtuigen voor de In dische Luchtvaart Maatschappij op de plaats van bestemming zijn aangekomen, hoopt generaal' Snijders toch op 1 November den dienst officieel te openen, zoodat Indië, met ingang van dien datum, zijn eigen Luchtdiensterr zal bezitten. Buitenland. Het vraagstuk der ontwapening. Zijn actualiteit heeft dit onderwerp nog geenszins verloren en het is dan ook met do grootste vrijmoedigheid; dat we op deze plaats weer eens de aandacht van onze lezers, voor de zooveelste maal, vragen voor dit werkelijk belangrijke vraagstuk. De in houd? van de vlootovereenkomst tusschen Engeland en Frankrijk ia deze week be kend geworden. Een cynische opmerking van Ooolidga, den president van de Vereen. Staten; geeft eigenlijk goed weer, hoe de meening over het compromis, in de diplo- matenwereldi, is. Coolidge dan Achtte het moeilijk te con- stateeren; dat het accoord tot het slagen van het streven naar ontwapening heeft bijge dragen". En wanneer men daarnaast ver gelijkt de uitspraken van andere staatsman nen van beteekenis, o.a. Winsten Chur- chilL, dan moet men wel erkennen, dat wij nog zeer verre rijn van ontwapening, eerder is dan ook het tegendeel waar eri neemt men overal teefcenen waar van bewapening. Zoo b.v. in Frankrijk, waar het volgend jaar 81 schepen, van verschillend ..type, op stapel gjzet zullen worden, om aan de oor logsvloot te worden toegevoegd. Al deze schepen zulen van grooter gevechtskracht zijm dan de oude typen. En deze vlootaan- bouw kan geschieden niettegenstaande over eenkomsten inzake vermindering van be wapening ter zee. Men moet dan ook wel tot de erkenning komen, dat deze overeen komsten zeer elastisch rijn, waar het moge lijk is, dat Frankrijk niet minder dan 164 schepen aan zijn vloot zal toevoegen vóór 1938, waarbij 91 duikibooten zijn. Zoo ook zal Engeland zorgen, cfat het geen tekort krijgt aan de gewen&dhte kleine kruisers, waarmee we maar zeggen willen, dat men al zeer optimistisch moet zijn, om te geloo- ven in een daadwerkelijke ontwapening. Rusland blijft natuurlijk evenmin achter en behoort momenteel tot de machtigste mili taire staat van Europa. Rooskleurig riet de toekomst er dus niet uit De verdeeldheid' ondier de Dultsch-uatloualen. Dezen zomer was er onder de Duitsch- nationalen een ernstige verdeeldheid ge komen, die in hoofdzaak was ontstaan dóór het optreden van den leider van? het Duitsch- nationale verbond van Handelsbedienden, den heer Lambach, die in een artikei de wenschelijkheid had betoogd van een op geven van het legitimistisch monarchale streven en de aanvaarding van den repu- hlikeinschen grondslag van den staat. Uit vrees dat er een scheuring zou komen in de partij, werd dit incident tenslotte geregeld roet een berisping voor den heer Lambach. De wrijving is er echter ook na dien in de partij gebleven, waar de twee s?troomingen beiden voor haar overtuiging uitkwamen. Op het oongxes van' de Duitech-nationaTe partij is nu Zaterdag een nieuwe voorzitter gekozen, ni. de heer Hugenberg; lid! van den Rijksdag en aanvoerder van den rech tervleugel dier partij. Dit zal nu waar schijnlijk voorloopig het einde riun van den strijd. FEUILLETON Uit het En gelach door HAROLD BENDLOSS. Witham voelde zich driftig worden. Wanneer hij zich even buiten het hotel vertoonde, dook er, als trouwe metgezel van ham; ergens uit de nabijheid een marechaussee op. Aanmoedigend schudde hij even de teugels. Het span schoot vooruit, de koude wind floot hem langs de ooren, de droge sneeuw stoof, onder de gl)J-JJzers van daan weg; maar toen hij even aandachtig luisterde, hoorde hij, dat het rhythmische klio-klop achter hem nu ook een vlugger tempo gekregen had. Plotseling hoorde hij nu ook het melodische gerinkel, tusschen de hoefslagen door. Witham klemde zijn lippen vast opeen en keek om zich heen. Als een grauwe sluier lag de schemering reeds over de prairie, boven zijn hoofd in het strakke gewelf van donker-indigo was het al een geflonker van ontelbare É^öJ>at begint vervelend te worden. Ik móet eens weten, wat de kerel wil," zeide Mj in zichzelf. dwars over den weg. Aan beide zijden van het gebaande pad lag de sneeuw voetenhoog; dooi en daarop volgende vorst had de zachte oppervlakte tot een harde korst bevroren, welke voor paar den het paaseeren opzij van de slede langs onmogelijk maakte. Er bleef den ruiter dus niets anders over, dan zijn paard; met een rinkelen en rammelen, dat zijn beroep verraadde, door de duister nis was 't niet mogelijk om hem goed te zien maakte hij halt. „Hallo, 't pod gekooht, maat?" vroeg hij. „Neen," antwoordde Witham rustig, zonder echter ahnstalten te maken om zijn span to doen koeren. „Maar niettel genstaand-e dat heb ik 't recht van elk burger om hier te loopen of te rijden, zonder dat een ander me voortdurend op de hielen volgt. Daarom zou ik graag wil len woten of er soms een speciale redon voor beBtuat, dat u mo voortdurend met uw gezelschap vereert." De man begon te lachen. „Ja d'r be staat een reden. We hebben bevel ge kregen dat ieder van ons, die dienst doet, een oogje op u moet houden. De questie is, als u plotseling lust mocht krijgen om te verdwijnen moeten wij weten waar u naar toe gaat." „Ik ben een Oanadeesch onderdaan," protesteerde Witham. „Maar u bent eveneens Amerikaan," antwoordde de ander, „tenminste, dat heeft u onzen kameraad' in Regent ver teld, toen u 't daar te benauwd kreeg. En wat u betreft geen verstandig mensoh zou er zich op beroepen, dat hij een En- Êelsnh onderdaan was als hij 't feit niet i zijn eigen voordeel noodig had." ENGELAND. GEBOORTE. ZIEKTE EN STERFTE IN ENGELAND. Laagste geboortecijfer ooft ge registreerd. Het jaarverslag van den „chlef medl- cal offioer" van het ministerie van ge- Ingezonden Mededeellng. zondheid over 1927 doet zien, dat het aan tal geboorten over 1927 654.172 was of 16.6 op de 1000, het laagste getaï ooit ge registreerd. Het aantal sterfgevallen was 484.609 of 13.3 op de 1000. Van deze sterf gevallen kwamen er 86.4 voor beneden dep? leeftijd van 50 jaar. De invloed van de daling van het ge boortecijfer op de totale bevolking is on gedaan gemaakt, dóórdat er zooveel kin deren in het leven konden worden gehou den. De kindersterfte (djw.z. de sterfte van kinderen onder het jaar per 1000 ge boorten) was, evenals in 1926, 70. Dit be tekent, dat er in 1927 87 800 meer levens van kleine kinderen werden, gespaard dan het jaarlijksoh totaal in de jaren 190110. FRANKRIJK. DE HORAN-ZAAK. We hebben reeds geteeld, dat er in de kwestie van het dokumen't betreffende de Fransch-Engelsche vloot-overeenkomst, dat aan hett departement van buitenland- sohe zaken is ontvreemd; een gerechte lijk onderzoek wordt ingesteld. Woensdag zijn Noblet, de jeugdige di plomaat en Deleplanque, de journalist, die bij de zaak zijn betrokken op een wijze, die men kent, door den/ rechter van in structie gehoord. De wet van 16 April 1886,, op welke hun vervolging berust, laat 'straffen toe tot vijf jaar gevangenis en drieduizend frank boete. Bovendien kent zjj. opheffing der burgerrechten ge durende een periode van vijf tot tien jaar. Ingezonden Mededeellng. ECHTE FRTESCHE TEREENIGDE STATEN. De Nationalistische regeering had blijk baar den wensch gekoesterd LudendorÖ te krijgen als adviseur. Te Berlijn wafl daartegen echter bezwaar gemaakt. Nader wordt nog gemeld, dat 80 Duit- sohe officieren imet Bauer meekomen. Zij kiijgen er posities die Britten of Ameri kanen niet mogen bekleetöen. Maar aan de Duitsahers wordt de voorkeur gegeven omdat die geen exterritorialiteitarechten mee® bezitten. ÏIOOVER GETROEFD, Uit Teaxnessee wordt gemeld, dat Hoe ver daar aan het einde van een verkie zingsvergadering voor landbouwers zijn gehoor toeschreeuwde: „En is er nu nog één farmer, die op dien democraat zal stemmen?" Een oude boer stond op en zei: «Ja ik, want mijn grootvader en vader hebben ook altijd democratisch gestemd". „Zoo, zei Hoover, „dus als uw grootvader b.v. een paardendief was geweest, en uw vader eveneens, wat zou u d!an nu zijn?" „Republikein* antwoordde de oude onder daverend gelach, waarmee Hoove® zelf moest instemmen. CHINA Witham bedwong zijn opstijgenden drift „Ik zou graag een eerlijk en open antwoord willen hebben. Kunt u me zeg gen waarom ik door u of door een van ae anderen nagegaan moet worden?" „Neen," antwoordde de man, „maar de luitenant allicht wel. Als u geen reden kunt bedenken, kunt u 't hem vragen." Witham nam zijn- teugels wat korter. „Goed, dan ga ik nu meteen mee terug." De oavalerist gaf zijn paard de sporen en sloot zich achter bij do snel voortglij dende slede aan; torwijl bet nu in flinke vanrt heuvel-op, heuvel-af ging, voelde Witham ineens, in plotsellngo spanning, dat hem iets ongewoons te wachten stond. Het eentonige, hopeloozo leven van al die jaren lag voorgoed achter hem en al begreep hij dat zijn zoogenaamde bege leider eigenlijk zijn bewaker was, 't feit, datl eder oogenbllk iets anders brengen kon, was de oorzaak, dat zijn verlangen naar het avontuurlijke een verlangen, waaraan hij zich sinds jaren ontgroeid gewaand had weer met hernieuwde kracht zich in hem gelden deed. Het was donker en heel koud toen ze eindelijk voor het blokhuis halt hielden. Toch stond het gezicht van Witham op gewekter en was zijn loop veerkrachtiger dan te voren, toen hij de slede aan den dienstdóenden cavalerist overgaf en de wachtkamer binnenging. Bij zijn binnen komen keken een half dozijn mannen in uniform, met verweerde en gebruinde ge zichten nieuwsgierig op. Maar zijn bege- leider bracht hem, zonder een oogenbllk oponthoud, naar de hall, somber en on gezellig door een beschot van donker bout zonder «enige verstoring, waar een DUTTSCHE OFFICIEREN DJ CHINEESCHEN DIENST. Kolonel Bauer e.a. De Times verneemt uit Sjanghai dat kolonel Bauer die in den wereldoorlog bij den Duitschen staf geplaatst was en daar de vertrouwde was van Ludendorff, in November in China zal aankomen, om daar het ambt te krijgen van militair ad viseur van de Nationalistische regeering te Nanking. Bauer zal bij? de vervulling van zijn taak geholpen worden door een talrijken? staf van Duitsche officieren. Ingezonden Mededeellng. Waarschuwingen van nlerzwakte. Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijn sel van ernstige nierzwakte. Spoedig daarna komen uiinestoornissen, hoofd pijn, een afgemat gevoel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hartkloppingen, kort ademigheid, vermagering of krachteloos heid optreden. De nieren befiooren tol 0e teerste orga nen van hst lichaam, en dergelijke ver schijnselen waarschuwen u, dat uw nie ren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaar loos zulke waarschuwingen niet! Kom de nieren zonder uitstel te hulp met het mid del, dat zij noodig hebben. Begin onmid dellijk met het gebruik van Foster's Rug pijn Nieren Pillen, het specifieke middel voo® zwakke nieren en blaas. Dit bevor dert de goede werking der nieren; en be schermt u tegen rheumatlek, lendenpijn, Ichias es umnestoorni sson. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het mid del is gegarandeerd zuiver, en het ia zoo danig samengesteld, dat de nieren de juiste hulp ontvangen, waardoor zij we der flink en krachtig werken. Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.75 per flacon. jonge man in blauwe uniform zat 6e sohrljven. „Ik verwachtte a! zoo half en half een bezoek van u," begroette deze hem. „Aangenaam u te ontmoeten, Mr. Cour- thorne." Witham lachte ©enigszins uitdagend, een goed© imitatie van Oourthorne's ma nier van optreden; ondertusschen ver baasde hij zich erover, dat het hem zoo gemakkelijk afging. Hij, Witham, dezelf de man, die gedurende de laatste paar jaar alleen, nu en dan, wanneer het te erg werd, spottend over zichzelf gelachen had, was in zijn genieten van dit avontuur weer geheel do jongen van twintig, die zes jaar geleden naar Canada gekomen was. „Ik kan nog niet zoggen, dat 't genoe- gen wederkeerlg is", antwoordde hij. „Eerst heb ik u een paar dingen ta vragen". De jonge man lachte toegeeflijk, haal de zijn sigarenkoker te voorschijn en legde hem voor rijn gast neer. „Begin met die bontjas uit te trekken en te gaan zitten", zelde hij gemoedelijk. „Ik ben geen las tige, z'n neus graag in-een-andermans zaken stekende politle-agent en we zijn allebei blanken. Als u twaalf maanden achtereen in diat verlaten oord gezeten had, zoudt u me beter begrijpen. Steek van wal met uw vragen, wanneer u wilt, maar begin met op te steken". Witham stak een sigaar op, liet zich in een van de lage, loeren stoelen neervallen en stak zijn voeten zoover mogelijk naar de kachel uit. „In de eerste plaats zou ik graag willen weten, waarom uw mannen me overal na gaan. Tenslotte kunt u me niet arrest os- ren, zoolang de autoriteiten niet de benoo- dlgde papieren doorgezonden hebben". De jonge officier knikte. „Neen, zelf zouden we niets kunnen beginnen; wij hebben dan ook alleen maar 't bevel, om u te oontroleeren, zoolang u hier bent en om te melden waar u, bij een eventueel vertrek van hier, heengegaan bent; zoo dra de lui aan den anderen kant van de grens de benoodügde papieren hebben, kunnen ze u inpikken. Op het oogenblik is dat alles, wat ik weet, maar ik heb van middag een van de mannen naar Regent gestuurd, dus morgen weet ik meer". Witham begon te lachen, ,,'t Klinkt waarschijnlijk heel eigenaardig, maar in werkelijkheid heb ik niet de flauwste notie waarom de Oanadeesche politie zich zoo druk om me maakt. Kunt u 't me zeggen of is 't verboden?" De jonge man keek hem een paar oogenblikken zwijgend1 aan. „Bluf?" vroeg hij toen. „Daar heb ik zelf ook een handje van". „Neen", Witham sobudde het hoofd. „Een gewone, open vraag. Ik zou 't graag willen weten". „Wel", antwoordde de ander. „Ik kan 'fc beste vertellen daar steekt niets in Een tijdje geleden heeft u whisky ge smokkeld, met als oompagnon een boer of pachter als ik 't wel heb iets, waar nie mand eenig vermoeden van had. En nu heeft hij blijkbaar de zaak in de wax ge?- stuund". (Weidt vervolgd). HELDERSCHE COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN RIJ VOORUITBETALING! Heldersche Courant fl.öOj fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Inmöp, zeepost f2.10, id. p. mail en overige landen f8.20. Zondagsblad resp. f 0.60, f 0.70, f 0.70, f 1.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.35 -Losse nummers der Courant 4 cl; fr. p. p. 6 ct ADVERTENTIE Ni 20 ct. p. regel (g&ljard). Ingea. meded. (kolombreedte al* redaotton. tekst) dubbel tarief. Kleine adiyert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m b regola 40 ct., olike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v. d. blad en m«t br. ondeT no. 10 ct. p. adv. extra)Bewljsno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk j maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ontvellingen en allerlei huidverwondingen 20) HIJ liet het span keeren en ging den- zelfden weg terug, tot hij een donkere schaduw uft het alom-heersohende grauw zag opdoemen; toen nette hjj zjjn slede oerschrift O Uw ptjp 0idien gfl haat vult mat da lachte, geurig*, goedbraat óenda D. Ei tfcerenbaak Ontzeg 11 dtt genot niet langer, Maar koop nog oa» daag eaa paije, Melange oan rijpe tabakken, Hoedt cmat 50 ct. per pond 20 cl per om 10 ct. per j om

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1