BUITENLAND. OOST-INDIË. GEMENGD NIEUWS. In£ezor<T«a meScdeollnfl. MIJNHARDST" Hoofdpijn-Tabletten 60 ot Laxeer-Tabletten 60 ot Zenuw-Tabletten. 75 ot Staal-Tabletten 00 ot Maag-Tabletten 76 ot Bij Apoth. en Drogisten ENGELAND. DE VERKIEZINGEN VOOR DE GEMEENTERADEN. Groote winst voor de arbeiders partij. De gemeenteraadsverkiezingen werden Donderdag in aüe steden en „boroughs" van Engeland en Wales gehouden. Te Lon den, waar de raden om de drie jaren ont bonden worden, was er een „algemeene verkiezing", zoodat de raden daar geheel vernieuwd werden. In de provincies werd slechts een derde van de raadsleden ver vangen. Om de Londensche kiezers wakker te schudden hadden de conservatieven (die zich in de gemeentepolitiek „gemeentelijke hervormingspartij/" noemen) hijna een mil- lioen oproepingen verspreid, om „Londen voor het socialisme te behoeden". In ongeveer tachtig van de voornaamste steden en boroughs (behalve Londen) wa ren rüim 1600 candidaten voor de bijna 810 zetels gesteld. De candidaten waren als volgt verdeeld: conservatieven (gemeente lijke hervormingspartij) 460; liberalen (pro gressieven) 202; arbeiderspartij 688; onaf- hankelijken 284 candidaten. Bij enkele candddaatstelling werden ge kozen: 121 conservatieven, 48 liberalen, 74 leden van de arbeiderspartij, 70 onafhan- keUjken. De arbeiderspartij had zich buitenge woon geweerd om haar macht in de gemeen teraden te versterken. In vele steden had den conservatieven en liberalen zich ver- eenigd cm haar te bestrijden. In vele dis tricten hadden oommunisten en georgani seerde werkloozen tegen de arbeiderspartij hun eigen candidaten gesteld. In Londen bestonden de oude gemeente raden uit 364 leden van de arbeiderspartij en 1002 gemeentelijke hervormers, progres sieven, onafhanke^jken en andere tegen standers van haar. Te Londen stonden ruim 1100 arbeiders- candidaten tegen 1310 leden van de hervor mingspartij en de partij der belastingbeta lers, 240 progressieven, 120 onafhankeiy- ken en 68 oommunisten. Ditmaal waren er bij-na 460 vrouwelijke candidaten gesteld tegen 843 in 1925, toen er 140 gekozen werden. In de provincies heeft de arbeiderspartij ten gevolge van de verkiezingen van Vrij dag, een meerderheid in de gemeenteraden van Derby, Leeds en Swindon gekregen. Elders hebben de winsten der arbeiders partij alleen hun sterkte in gemeenteraden vermeerderd. ZU bezat totdusver in enkele ervan een meerderheid. De totale eindcijfers. De eindcijfers voor de 80 steden geven het volgend beeld: winst verlies arbeidersparty 130 19 liberalen 18 28 onafhankeiijken 10 41 conservatieven 16 80 168 Meeningen over den uitslag. Ramsay MacDonald zeide, datd e uitslag een treffende aanwijzing is hoe het getij verloopt. Ook Clynes merkte op, dat de be- teekenis van dut resultaat onmiskenbaar is. Philipp Snowden achtte dezen uitslag een goed voorteeken voor den komenden stem busstrijd. Van- d'en anderen kant zeggen de conser vatieven, dat dieze verkiezingen, die geheel van plaatsely'ken aard zijn, niets te maken hebben met de komende algemeene verkie zingen en er geen invloed op zullen uit oefenen, vooral omdat er dan 5 millloen meer vrouwen op de kiezerslijst zullen staan. NIEUWE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DE LONDENSCHE POLITIE? Men meldde gisteren uit Londen: De Star zegt, dat er binnen enkele da gen met betrekking tot de aan het licht fekomen onregelmatigheden bij de Lon- ensche politiemacht, gebeurtenissen van sensationeelen aard tegemoet kunnen worden gezien. Scotltand Yard had weder zekere inlichtingen ontvangen, waarnaar thans door de hoogste ambtenaren van het departement onder de diepste geheim houding een onderzoek wordt ingesteld. Hoogstwaarschijnlijk zullen volgens het blad verscheiden bokende politle-officie- ren ter verantwoording geroepen worden. Volgens de Evening Standard is één po litiecommissaris voorlooplg gesohorst en zou hij do volgende woek voor een dlsol- pllnalren raad van Scotland Yard worden gebracht. Het moet woor gaan over het uannemen van aanzienlijke bedragen voor het verstrekken van inliohtlngon over de Invallen der politie in Londensche olubs. tusschenbeide en was verplicht op de menigte te vuren, daar deze met sleenon en palen gewapend was. DUITSOHLAND. I'JMM u DE STRIJD IN DE IJZERINDUSTRIE. Een Wolffbericht uit Dusseldorf meldt, dat de werknemers hedenmorgen overeen- eenkomstig de instructies der vakvoreenl- gingen voor de fabrieken verschonen zijn om het werk te hervatten, aldus doon- do alsof er geen uitsluiting was afgekon digd. Zij werden echter niet toegelaten. De ondernemingen hebben alle bedrijven Btllgelegd, de vuren gedoofd en zelfs haar leerlingen met verlof gezonden. Ook de noodzakelijke werkzaamheden voor het onderhoud zullen niet worden verricht. Ook administratief personeel bij het conflict betrokken? In den loonstrijd bij de N.W. Duitsche ijzerindustrie zullen waarschijnlijk ook de geëmployeerden worden betrokken. De Ver. Stahlwerke heeft heden eenige employé's verzocht zich beschikbaar te stellen om onder technische leiding zekere werkzaamheden te verrichten, welke an ders door arbeiders worden gedaan. De vakvereenigingen hebben tegen dezen maatregel geprotesteerd en ter op lossing dezer quaestie een scheidsrech terlijke beslissing voorgesteld, welke waarschijnlijk morgen zal afkomen. POLEN. ERNSTIGE ONLUSTEN IN LEMBERG. Donderdag demonstreerden te Lemberg Poolsche nationalistische studenten. Het kwam daarbij tot ernstige botsingen tus- 66 MBjM schen Oekrainische studenten'eenerzydseen voor den vrijen verkoop overblijft, en Poolsche studenten en politie ander-;^e k°°Pers zijn nog zoo dom niet, want zijds. Ongeveer 200 schoten werden ge-1 yoor een goedkoope fiets is men beter uit was vrij ernstig ziek, dooh vertoonde geon oxnntheera. Het jongetje werd bij aankomst van do „Tjorlmai' te Priok in hot Militair Hos pitaal en de heer De Jong in de O. B. Z. opgenomen, Jleidon gaan thans vooruit Opmerking verdient, dat zich bij het jongetje meer roodvonkverschijnselen voordoen dan totdusver bij eenlg ander aan de voorlooplg als angina gediagnostl- seerde ziekte lijdende patiënt zijn gecon stateerd. Een complicatie te meer is, dat zich aan boord van de „Tjerimai" twintig van de zeventig Europeesche leden der beman ning van de „Insullnde" bevonden; van deze menschen heeft er een in lichten graad angina gehad, tijdens de kustrels van de „Insulinde". Het wordt zeer on waarschijnlijk geacht, dat deze laatste de besmetting, ruim tien weken later, zou hebben overgebracht. De D. V. O. is van de gevallen op de hoogte en heeft maatregelen getroffen voor een nauwgezette desinfectie van het schip, zoowel hier als te Soerabaja, ter- wyl voor het vertrek der „Tjerimai" de geheele bemanning nogmaals aan een keelonderzoek zal worden onderworpen. WAT ER IN HET PANDHUIS KOMT. De Javabode vertelt belangwekkende bijzonderheden van de pandhuizen van Bandoeng. Het pandhuis op Tjikoedapateuh heeft een loods, waarin „maar" 3000 beleende fietsen zijn opgeborgen en die ruimte is onvoldoende gebleken, zoodat do dienst verplicht is geweest de oude I.E.V.-mulo in te huren als aanvullende bergplaats en daar zijn momenteel ook al niet veel min der dan 1000 fietsen opgeborgen, zoodat er regelmatig ongeveer 4000 fietsen in de woning van den ouden oom Jan een tijde lijke rustplaats vinden. Tijdelijk, want de vraag naar beleende fietsen is zoo enorm, dat slechts zelden lost; 18 politieagenten zijn gewond en 22 Oekrainers in hechtenis genomen. In de Oekrainische straten werden 's avonds om 8 uur de gebouwen van de Oekraini sche mij. Troswit, de redactiebureaux van het blad Diló en het bureau van de Oekrainische verzekerings-my. Duister gebombardeerd. in het pandhuis dan bij den Chineeschen kleinhandelaar. Niet alleen neemt het debiet der pand huizen in fietsen toe, in alle genres breidt zich de omzet uit en de twee pandhuizen van Bandoeng behooren tot de grootste van Indië; behalve de beheerder van het pandhuis op Pasar-Toerie te Soerabaja Eerst 's avonds om 10 uur kon de politie genieten dan ook alleen de beheerders de orde herstellen. In totaal zijn er ongeveer 70 gewonden, waarvan eenige zeer ernstig. Zestig Oekrainers die in het lokaal van de Oekrainische vereeniging een tegen actie bespraken, zijn door de politie in hechtenis genomen. MEXICO. DE MOORD OP OBREGON. De doodstraf geëlscht Naar uit Mexico City gemeld wordt, heeft de officier van justitie tegen den moordenaar van generaal Obregon de doodstraf geëisdht. Tegen do medeplich tige non werd twintig -jaar gevangenis straf geëischt. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK FABRIEK. Tien dooden. IMalang, 2 November. In de vuurwerk fabriek te Gadang heeft een ontploffing plaats gehad, waarbij tien, arbeiders werden gedood. De directeur van gemeentewerken te Malang, ar. A. Grünberg is, toen hij de lijken zag, flauwgevallen en aan hartver lamming overleden. VERBINDING BATAVIA—SAIGON. Batavia, 1 November. Het stoomschip „Tjiliwong", van de JavaOhinasTapanlyn, dat op 31 October onder het hysehen van de Fransche vlag van Batavia vertrokken is, is het eerste schip, dat de directe verbin ding BataviaSaigon tot stand zal brengen De heer Bodard, consul-gene raai van Frankrijk te Batavia, hield een korte toe spraak, die door een 20-tal scheepvaart- autoriteiten aangehoord werd, waarna de eerewijn werd rondgediend. DE „IN8ULINDE"-ZIEKTE. Nu op de „Tjerimai". AUSTRALIË. NAWEEEN VAN DE STAKING IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Tweeduizend georganiseerde haven arbeiders hebben gisterochtend te Mei- bourne weer een aantal vrij williger» in De „Java Bode" meldt, dat zich aan boord van de „Tjerimai", die 6 Oct. te Tandjong Priok gearlveerd is, weer en kele ziektegevallen hebben voorgedaan die hetzelfde beeld vertoonen als de be ruchte gevallen op de „Insullnde". Van ar. Van Lonkhuyzon, hoofd van den D. V. G. vernam hut „Bat. Nwsbl." het volgende over deze gevallon. De reis van de „TJerimai" is tot kort voor Colombo, wat don gezondheidstoe stand der opvarenden betreft, voorspoe dig geweest. Even voor aankomst te Colombo ech ter werd het zoontje van een der passa giers ziek, onder dezelfde verschijnselen als de patiënten der „Insullnde". Hij herstelde echter spoedig en was by aankomst van het schip te Singapore we der gezond. Na vertrek uit Singapore werd het ventje echter wederom ziek, doch nu in ernstiger graad. Ook zijn zusje en een der andere passagiers werden aangetast. Het meisje bleek de ziekte slechts in van die huizen de 75 gulden verantwoor delijkheidstoelage. Dat op Tjikoedapateuh is in omzet zelfs het grootste van heel Indië, die bedraagt zoo ongeveer 2.5 mil- lioen gulden, terwijl dat van Andir de grootste hoeveelheden panden heeft Het klinkt wel wat vreemd, maar de omzet staat in geen enkel opzicht in ver band met den oeconomischen toestand, die zoowel in als buiten de stad bevredi gend genoemd mag worden. Het beste be wijs hiervoor vormt de lossing, die zich blijft bewegen tusschen de 93 en 94 pet, terwijl slechts heel weinig oningeloste panden onverkocht blijven. Op Kanoman wint het 't aantal, op Tjikoedapateuh de waarde der panden; daar komen meer de gegoede Chineezen hun diamanten en de inlanders hun goud beleenen. Naar het blad verneemt, wordt dat gedaan hetzij om aan bedrijfskapitaal of aan werkkapi taal te komen. De beleeningstijd ls in de meeste gevallen tamelijk kort, dus als het product verkocht of de voorschotten aan koelies ingewerkt zijn, worden de kost baarheden teruggehaald. Wat by niet-inlossing op de vendutie komt, behoeft zelden opgehouden te wor den, brengt dus zijn waarde op en vindt anders gauw zijn weg. Zoo waren we er onlangs getuige van, dat zoo'n vendutie op één dag 13.000 opbracht, voorname lijk aan kostbare edelgesteenten. In het begin van de maand worden er soms dagelijks 1500 panden ingebracht; als men zoo iets weet, laat zich het dwaze van het verzoek van een dame begrijpen, die vroeg, of ze eventjes de beleende panden van de 3 laatste maanden zou mo gen nagaan; toen was een brillanten broche gestolen en ze zou het kleinood dadelijk herkennen; of ze maar eventjes mocht kijken. Toen ze vernam, dat in dien tijd zoo ongeveer 125.000 panden inge bracht waren en alleen de briefjes een stapeltje vormden van eenige meter: hoog, vond ze het toch wel wat onbegon nen werk. Do „Graf'Zeppelin" nlot naar1 Ingezonden Medodoellng. Spanje. Dr. Eolcener doolde mede, dat het met Spanje gesloten charterverdrag voor do „Graf Zeppelin" vorvallcn ls, daar Spanje niet voldaan heeft aan do in het verdrag vastgestelde verplichting voor 1 Novem ber een luohtsohiphnl te bouwen. Do kwestie van de oprichting van een wereldhaven voor hot hiohtsoh epen ver keer is nog in studio. Hlorvoor zou tn de oorsto plaats een gebied tusschen lahr en Bazel ten Zuiden van Offonburg In aan merking komen in verband met do gun stige moteorologischo omstandlghoden. Do vooruitzichten. Over de verdere ontwikkeling van de luchtscheepvaart zei Eckener, dat hij hoopt met de Ver. Staten een verkeers- maatschappij op te richton, die don een nog grooter en sterker luchtschip zal bouwen, dat bestand moet zijn tegen de eischen, die de Oceaan stelt, ook bij de hevigste stormen. Bovendien moet dan een nieuwe loods gebouwd worden. De Graf Zeppelin zal dan als school- P schip gebruikt worden, voor zoover zij lijke betrekkingen met bekende smokke niet voor een ander als het trans-oceanisch j laars waren ontdekt. Thans is het resul- verkeer dienst doet. Wij staan nu, zeijtaat van het onderzoek bekend gemuakt. Eckener nog, voor de ontwikkeling van Een speciale »Grand Jury», die het onder- grootere en sterkere luchtschepen. zoek heeft verricht, is .tot de conclusie gekomen, dat er »onder de politie om- kooperjj en corruptie op groote schaal* voorkomt. Zij adviseert tot het ontslag van een en twintig politie-ambtenaren uit de hoogere rangen, of bijna de helft van het hooggeplaatste personeel. De jury verklaart, dat deze ambtenaren meer dan 800.000 dollar op de bank hadden, buiten eu behalve bezit aan grond en effecten, en >dut het geld, door deze mannen over handigd, geheel of gedeeltelijk op on eerlijke wijze was verkregen*. Enkele politieambtenaren hadden op één keer evenveel geld gedeponeerd als »een eer lijk en hardwerkend man, die op gewone wijze zijn brood verdient en hetzelfde inkomen heeft, in zijn geheele leven met matige sommetjes opzij kon leggen*. nuar eon bookhandeluar in het West End, verkocht Shuw's brief voor 15 sh. en kooht er het boek van den meester voor 1.... Edoch, hot was nog niet uit. Gabriel Wells, eon Now Yorksch boekhandelaar en verzutneluar van Shuw's manuscrip ten, hoorde van den brief, ging er op af en kocht hem voorvijf pond sterling 1 HET POLITIESCHANDAAL TE PHILADELPHIA. „Corruptie op groote schaal". Dezer dogen maakten wij melding van een onderzoek, te Philadelphia ingesteld naar den ünancieelen staat vun alle leden van het politiecorps, in verband met het feit, dat er bij enkelen hunner vertrouwe- Buitenland. EEN DIAMANTHANDELAAR GEVLUCHT. LUCHTVAART. DE TOCHT VAN DE GRAF ZEPPELIN NAAR AMERIKA. Engelsche plannen voor ©en luchtschip, dat oen snelheid van honderd mij] per uur zal hebben. Een Antwerpsch makelaar vlucht met een tekort van een half mil lloen francs. Een bekende diamantfirma te Antwer pen heeft bij het parket een klacht inge diend tegen een Nederlandschen diamant makelaar, die zich aldaar in de Lange Leemstraat had gevestigd en er heimelijk is van door getrokken, zonder nieuw adres achter te laten, meldt „De (Brussel- sche) Standaard". De man heeft zich schul dig gemaakt aan misbruik van vertrou wen van ruwe en geslepen diamanten, voor een gezamenlijke waarde van 36.000 gulden. Daarbij zal het tekort niet blijven, zegt het blad. want nog andere diamant- lui zijn door den gevluchte bedrogen. BIOSCOOPRAMP IN ECUADOR. Een balkon Ingestort In een bioscoop-theater te Guayaquil in den staat Ecuador stortte, naar de „Voss. Zeitung" mededeelt, wegens nog niet be kende oorzaken het geheel bezette bal kon van de eerste verdieping naar bene den. Het in de zaal gezet publiek, dat on der de puinhoopen begraven werd, be stond voornamelijk uit vrouwen en kin deren. Ondanks de onmiddellijk aangevangen reddingsarbeid konden nog slechts wei nig slachtoffers van onder de puinhoopen worden gerod. VREEMDE VERDWIJNING. Een 37-jarige gehuwde Amerikaansche, mevrouw Keta Geithner, die zich naar En geland begaf, was onlangs door de Britsche autoriteiten teruggezonden en verplicht naar Bouiogne sur Mer terug te keeren. Door den specialen commissaris onder vraagd', antwoordde zij niet op de haar ge stelde vragen. In haar taschje had zij een fototoestel en een Amerikaansch paspoort. De consul der Ver. Staten liet haar naar een hótel brengen, waar zij den nacht door bracht, maar den volgenden dag verdween zij. Het consulaat had inmiddels bericht ont vangen, dat de heer Geithner, wonende te Wilmington in Californië, sedert hun ver trek naar Europa zonder bericht was van zijn vrouw en zijn 5-jarig dochtertje. On geveer twee maanden geleden zijn Mevr. Geithner en haar dochtertje te Bremen ge zien. De Amerikaansche schijnt niet wel by het hoofd te zyn. Men vermoedt, dat zy haar kind in den steek heeft gelaten. Londen, 2 November. Do Engelsche bladen bevatten over bet algemeen weinig oommontaar op den tocht van de „Graf Zeppelin" naar Amerika. In de Daily Express" verklaart oomman- dant Burney, dat de ervarlngon met de ,Graf Zeppelin" beantwoorden aan de ver wacht! ngon, welke men In Engelscho lucht vaartkringen van het luchtschip hoeft ge- .had. In Engeland zyn plannen uitgewerkt voor don bouw van eon luchtschip, dat met een snelheid van honderd myiper uur bo- langryk sneller en sterker zal zyn, dan de „Graf Zeppelin". DE „GRAF ZEPPELIN" MAANDAG NAAR BERLIN. Vrydagmiddag werd bekend gemankt, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" Maan dagmorgen te twee uur naar Berlijn zal vertrekken, wanneer althans de weèrsora- d« D» VU&k»™ UohUn graad S&'ÏÏStouISÏ EEN GROT ONTDEKT. Uit het steenen tydperk. (Een archeoloog van bekendheid, de inge nieur It. de Joly, heeft by Montdardier (Gard) op den oostelijkèn uitlooper van de hoogvlakte van Larzac een grot ontdekt, waarin sporen van menscheiyke bewoning tijdens het einde van het steenen en het begin van het bronzen tijdperk zijn aange troffen. Vaatwerk van allerlei afmeting en op verschillende wyzen versierd' is er ge vonden: en ook is er een gedeelte van een nienscheiykon schedel ontdekt, die eon uit gesproken dolichocephalen vorm heeft. Bin nenkort zal deze grot, die moeilijk toegim- keiyk is, stelselmatig worden onderzocht. BERNARD SHAW GETROEFD! I)oor een vrouw. Begin Juli schroof do Becretaresso eoner Londonscho vrou wonveroonlglng'n brief Je uan Bernard Show hem verzoekend om oen recensie-exemplaar van zyn Jongste werk, „The Intelligent Woman's Gulde to Soclallsm and Capitalism". Zeven weken later kreeg zy een antwoord van Shnw met do modedeeling dat hy haar verzoek nlot inwilligde. „No damn it", een verooniglng, die geen 15 sh. voor oen book kan botolen, kan geen leden hebben 1 Bovondion, boeken, die niet go- kocht worden, worden nooit gelezen. Al dus Sliaw. Wat deed de secretaresse Zy liep EEN AANVAL VAN RAZERNIJ. Van een jongmensch, dat zich ln dronkenschap ver beeldde Heldger te zijn. Men meldt uit Beriyn: Te Kassei keerde vanochtend om zeven uur een jongmensch, Fett genaamd, zwaar beschonken huiswaarts; met een revolver in de band, trachtte hy de slaap kamer van zyn pleegouders binnen te dringen en dreigde hen dood te schieten. Zyn pleegvader sloeg hem de revolver uit de hand en vluchtte met zyn vrouw naar den zolver, waar zy een schuilplaats zochten. Deze vlucht maakte den jongen woe dend. Uit de keuken haalde hij een groote bijl en liep daarmede door het geheele huis. Hy wilde alle bewoners te Qjf, die ternauwernood gekleed de straat op vluchtten. Hy vond zyn revolver terug en dreigde de op straat staande menschen daarmede, die intusschen de politie ge alarmeerd hadden. Voor deze ter plaatse verscheen, had hy echter den inboedel van de keuken kort en klein geslagen. Eindelijk drongen eenige agenten de wo ning binnen. Zy maakten geen gebruik van de wapens en hakten met bylen de barricade van kasten en matrassen weg, die Fett aangebracht had. Het gelukte hem te overmeesteren. Op het bureau van politie vertelde hy, dat hy in zyn roes gemeend had Johan Heidger, de te Keulen neergeschoten bandiet, te zyn en zyn leven te moeten verdedigen. Er zyn vier agenten min of meer ernstig gewond. CHINA. EIGENAARDIGHEDEN IN SJANGHAL Chits. Bedelaars. „Spaarzaamheid". Men schryft uit Tsjengtsjou aan de ^N. Rott. OrL": Wat hier volgt is ontleend aan een aardig boekje over Chineesche zaken en toestan den, geschreven door een Amerikaansche dame, miss Elsie Mc Oornick. Hier en daar heb ik het relaas aangevuld met wat ik oij mijn recent bezoek aan Sjanghai ai zoo op merkte: In Sjanghai wordt heel gemakkelijk cre- diet verleend. Zoo treedt men b.v. een res taurant binnen zonder Jn oqpt op zak; geen nood, men scheurt een stuk van het menu af en schryft dan aan de achterzijde naam en adres. Daarna bestelt men zUn maaltijd* eet overvloedig en gaat heen. De boy heeft iiiets anders te doen dan die „chlt" aan het kantoor af te geven. Met auto's gaat het evenzoo. En nu moet men niet donken, dat alleon aan bekende personen die faciliteit verleend wordt, volstrekt niet, al konit men voor het eerst van zbn leven In Sjanghai, nion toekent evengoed zyn vodje en is go- red. Slechts een onkeJo keer moot Bet voor komen, dat eon debiteur do stad verlaBt niet achterlating van oen lias vol „chits", maar over het algemeen zeggen autogarage- en restauranthouders, dat zy solden vcr'les lyden. Intusschon heb ik toch in Sjanghai een onkel restaurant gezien, waar vermeld stond „no chits". In winkel» en magazijnen gaat hot op dezelfde wyzo toe en eigenlijk gezegd is het zeor begrUpeiyk met dat onpraktisch «ld in Ohina. Eon dollar heeft ongeveer drie honderd ooppers, zwano stukken kopergeld, zoodat men kilo's gowlch't aan klein gold zou moeten meedragen. En daar zijn <le zakken in de kleeren niet op gemaakt. Men koopt dus eenvoudig ln de winkel», wat men noodJg heeft en geeft een cheque af of toe kent een vodj* - in de meerto geval lon wordt dat anngonomen. Maar het hin kende paard' komt achteraan, want al dia vodjes papier worden op den eersten da* MM

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 10