T Uitzending van DUS. VIERDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 DE NIEUWE BURGEMEESTER Een schitterende promotie. 4c fing van den werkverschaffingsdlenst punten van de allereerste orde te zijn. En- kele maanden later was er van deze diensten dan ook geen spoor meer te vin den. Dan vroeg de Zaanweg alle attentie. Een gedeelte van de wegsloot was welis waar reeds gedempt, doch het groote werk, een behoorlijken modernen ver keersweg te scheppen, moest nog worden opgebouwd. Het was een kwestie van twee jaar. De groote Zaanweg werd tot wijken ingedeeld en zoo ontstond de Hoogstraat, Lagedjjk, Dubbele Buurt, Raadhuisstraat en Zuideinde. Dat de heer Driessen krachtig mee werkte aan de woningvoorziening, mag ook als bekend geacht worden. Meer dan honderd arbeiderswoningen verrezen er in vereenigingsvorm. Ook particulieren konden bij woningbouw op volle mede werking rekenen. Dank zijn intijds ontworpen uitbrei dingsplannen was het mogelijk tot kom vormige projectie te komen. Enkele jaren later zal blijken welk een vlucht Koog a.d. Zaan aan uitbreiding heeft ondergaan en hoe de gemeente aan 4 zijden te omwandelen zal zijn. Een voor de Zaanstreek interessant geval In dit verband moet burgemeester Driessen's krachtige medewerking tot vrijmaking van gronden ten behoeve voor den Provincialen weg worden genoemd. Niet vergeten dient te worden de be langrijke uitbreiding aan de Algemeene begraafplaats. Keeren we even terug tot 1920, dan die nen wij des burgemeesters kraohtigen steun te herdenken, verleend bij den wederopbouw van de Ned. Herv. kerk, toentertijd door brand verwoest. Van lateren datum is daar ons Wandel park, een sieraad voor de gemeente. Dan komen we tot de stichting van het Eerste Ned. Binnen-Molenmuseura te Koog a. d. Zaan, waarbij de verdiensten van onzen burgemeester werden erkend door Z.Ed. te benoemen tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. De Chr. School vond tijdens heer Dries sen's burgemeesterschap alhier, een be langrijke uitbreiding. Kort geleden kwam een geheel gemo derniseerd gymnastieklokaal aan de O. L. School tot stand. Dat de heer Driessen met de bevolking geheel meeleefde, getuigt wel zijn tegen woordigheid bij elk min of meer belang rijk gebeuren in het vereenigingsleven. Besluiten wij dit overzicht met er aan te herinneren, dat de heer Driessen te vens loco-kantonrechter te Zaandam was, vervolgens voorzitter van de Zaansche Verkeerscommissie, voorzitter van de Ge westelijke Landstormcommissie, voorzit ter van het Departement Zaanstreek tot Nut van 't Algemeen en lid van de Com missie tot verbreeding van de Jaaphaver- sluis te Zaandam. Wij vernemen, dat de heer Driessen nog deze maand naar Den Helder ver trekt Bij het op 2 Nov. te Amsterdam ge houden examen voor Staathuishoudkunde M. O., slaagde onze vroegere plaatsge noot de heer P. v. Berkum. EERSTE MARINECONCERT. In het nummer van heden is de adver tentie betreffende het eerste wiritercon- cert, te geven door de Stafmuziek, opge nomen. Deze heeft plaats Woensdag a.s. te half negen, precies, zooals is aange kondigd, terwijl op het programma ver meld staan twee werken van Mozart, n.1. de ouverture van „Die Entfiihrung aus dem Serail", alsmede de symphonie no. 39, es-dur. Deze symphonie bestaat uit vier deelen. Na de pauze wordt de Tor- denskjöld-suite uitgevoerd, een suite, die reeds meerdere malen gegeven is, en die zeer mooi is. Zij bestaat uit drie deelen een rigaudon, een soort dans, een treur- marsch en een militaire marsch. Daarna volgt een fluitsolo van W. Popp, terwijl met een fantasie op de Herodiade-muziek van Massenet besloten wordt. De sympho nie van Mozart, de wals voor fluitsolo, als mede de fantasie van Massenet zijn nog nimmer eerder door het stafmuziekcorps uitgevoerd. Men zorge Intijds voor toegangskaar ten, opdat men Woensdag niet worde te leurgesteld. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Het Bestuur ontving wederom lectuur voor de verpleegden, waarvoor aan de geefsters vriendelijk dank wordt ge bracht Ingezonden Mededeellng. n TELEFOON 55. f 2.per Diner. Bezorgloon f 0.15. Geeft Uwe TROUW-DINERS in onze gezellig ingerichte Eetzalen. DE SCHIPBREUK VAN DE „SHONGA" Uitreiking van decoraties. Den 17den Februari van dit jaar strand de in de nabijheid van IJmuiden het En gelsche stoomschip „Shonga". Pogingen van de IJmuider reddingboot om hulp te bieden, faalden wegens de geweldige zeeën en den vliegenden storm, die alle pogingen het schip te bereiken ver- geefsch deden zijn. De „Shonga" was op het strand geslagen en in tweeën gebro ken; het achterschip, waarvan de mast ge broken was, zat op 400 a 600 meter al stand van het voorschip. Vrijdag 17 Febr. vertrok de „Dorus Rijkers", daartoe tele fonisch ontboden, naar de plaats der stranding; Zaterdagmorgen vroeg kwam het vaartuig daar aan. Ook de IJmuider reddingboot was weder uitgevaren en had thans het geluk het schip te bereiken Negen opvarenden lieten zich in de red dingboot zakken, die hiermede vol was, de 82 overigen werden door de „Dorus Rijkers" overgenomen. Dit geschiedde met zeer groote moeilijkheden; al ma noeuvreerend met roer en machine moest de „Dorus Rijkers" trachten haar positie met haar voorsteven haaks op het schip te behouden; door middel van een zware tros had het verbinding met het ver ongelukte schip. De reddingboot slaagde er lang niet altijd in haaks te blijven lig gen; telkens werd ze door een zwaren roller opgezwaaid en met haar dikken stootband van rotting tegen den soheeps- wand gesmeten. Ieder der schipbreuke lingen moest voor zichzelf, en ieder op zijn beurt, het geschikte oogenblik af wachten, dat een golf den voorsteven van de reddingboot op korten afstand opge heven had tot de hoogte van het scheeps dek; den sprong een oogenblik te vroeg of te laat nemen, zou hoogstwaarschijn lijk noodlottig zijn geweest. Voor de tal rijke ooggetuigen, die uit de verte dit reddingswerk zaken, was het een opwin dend schouwspel dit overspringen te zien, Nauwelijks twintig minuten nadat de beide reddingsbooten het wrak hadden bereikt, zag men, dat zij zich van het wrak losmaakten. Bij het binnenkomen van de „Dorus Rijkers" te IJmuiden heeft de bevolking aan de bemanning een hartelijke ovatie gebracht. Het feit van deze redding gaf aan de Engelsche regeering aanleiding aan de opvarenden der „Dorus Rijkers" de zil veren medaille der Engelsche regeering uit te keeren en Donderdagavond half zes had de plechtige uitreiking daarvan plaats in het Alg. Tehuis voor Militairen in de Spoorstraat. De namen der gedecoreerden zijn: Schipper O. Bot, Jacob Eelman, Klaas Bijl, Cornelis Bijl, Johan A. Oostendorp, Willem de Boer. De medaille is voor al len gelijk en draagt aan de eene zijde het borstbeeld van den Engelschen koning, aan den achterkant de inscriptie: „From the British Government" (van de Engel sche regeering). Op den rand is de naam van den gedecoreerde gegraveerd, juist zooals bij ons op de guldens en rijks daalders het opschrift, „God zij met ons". Bij elke medaille is een schrijven van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding maatschappij van den volgenden inhoud: Zijne Majesteit de Koning van Enge land heeft u de zilveren medaille voor moed en zelfopoffering toegekend, naar aanleiding van uw gedrag na de stran ding van het Engelsche stoomschip „Shonga" op den 17en Februari 1928. Wij voldoen hierbij aan het verzoek van den Minister van Waterstaat u deze medaille, met onze gelukwenschen te overhandigen. (get) TEGELBERG, Voorzitter. DE BOOY, Secretaris. Behalve de betrokkenen met hun fami lie, waren bij de plechtigheid tegenwoor dig het bestuur van de Vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" met het vaandel dezer vereeniging. De uitreiking geschiedde door het laatselijk bestuur van de N.- en Z.-Holl. eddingmaatschappij, waarvan aanwezig waren de heeren Boldingh, Kolster en Wiersma, bij monde van den heer Bol dingh. Deze releveerde kortelings de fei ten, en wees er voorts op, dat in dé cou rantenverslagen niet voldoende is uitge komen welk een zeemanschap er verelscht wordt voor een dergelijke redding. Ieder ingewijde evenwel weet welk een buiten gewone bekwaamheid noodig is voor zoo'n redding. Voorts wees spr. er op, dat de Engelsche regeering het standpunt hul digde, dat de medailles voor ieder gelijk moesten zijn, zoodat geen onderscheid is gemaakt. Engelsche regeering den dank te willen overbrengen voor de onderscheiding. Namens de Vereeniging „Moed, Vol harding, Zelfopoffering" voerde de heer Van Dok het woord. Ook wij zijn er trotsch op wat door deze mannen is ge presteerd en wij kunnen hieruit zien, dat het werk der Reddingmaatschappij hoog staat aangeschreven. Moge de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij tot in lengte van dagen de roem blijven van Nederland! Vervolgens werden ververschingen rondgediend en een photo van de groep genomen. Deze photo is in onze platenkast opge hangen. SJEF VAN DONGEN IN DEN HELDER. De heer L. Grunwald schrijft ons: Naar wij vernemen zal de Nederland- sche Witte Poolzee-ridder, Sjef van Don gen, die door 'zijn groote imoed, durf en energie bij de redding van de Italiaan- sche Nobile-expeditie de bewondering van 'geheel Nederland wist te wekken, de stad der Blauwe Zeeridders, den Helder, eerstdaags bezoeken, ten1 einde in Casino het verhaal van zijn lotgevallen mede te deelen. Waar Sjef van Dongen alleen de grootere steden aandoet, aangezien zijn tijd beperkt is, twijfelen wij niet, of den Helder's bevolking zal die gelegenheid, uit den mond van Sjef, het schrikkelijk verhaal van dien harren Noordpooltocht te vernemen, niet laten voorbijgaan. Da gen achtereen was het groote Rika Hop per-theater in Amsterdam stampvol en hoorden men onder doodsche stilte dezen eenvoudilgen dapperen Jongen aan. Sjef van» Dongen is zoo gezien in Ne derland1, dat tal van dames en heeren (de dames het meest!) vragen om zijn hand- teekenlng. De arme Hollandsche Lindbergh werd zoodanig bestookt, dat hij besloot voor iedere hand- teekening een kwartje te vragen. Van het aldus in geheel Nederland ont vangen geld zal op verzoek van onzen plaatsgenoot, den heer Levy Grunwald, eenl groot gedeelte worden afgedragen aan het Heldersche Ooanlté, dat een stand beeld1 ter nagedachtenis van Dorus Rij kers en zijn dappere helden wil oprich ten. Reeds is er een geldsom aanwezig, die afgedragen zal' worden aan den pen ningmeester van het Oomité, den heer Meyer, Kanaalweg. Nader vernemen wij, dat op initiatief van den heer Levy Grunwald, zich be reids een voorloopig Comité heeft ge vormd om Sjef van Dongen ook in den Helder een waardige ontvangst te berei den. Wij- twijfelen niet, of evenals in Arn hem, Rotterdam en Amsterdam, zal Sjef hier een geestdriftige ontvangst gewor den. Binnenkort hoopt het Oomité zijn plan nen te ontvouwen. HULDIGINGSAVOND MEVROUW DE BOER—VAN RIJK Wij hebben reeds een en ander mee gedeeld omtrent de voorstelling, welke mevrouw de Boervan Rijk hier a.s. Dinsdag komt geven naar aanleiding van haar 75sten verjaardag, tevens haar 56-jarige tooneel-loopbaan. In den Haag is dit tot een grootsche ovatie aan de ge liefde actrice geworden en er is geen enkele reden, waarom ook den Helder niet zou getuigen van zijn sympathie voor onze groote landgen-oote. Vele uren van innig genot 'heeft mevrouw dé Boer ons bereid bij de vertolking van haar ver schillende rollen. Jhr. Jan Feith was het, die mevrouw de Boer op het tooneel leidde en haar de mededeeling deed van haar benoeming tot ridder der Oranje-Nassau-orde, en in zijn geestige toespraak zeide hij o.a. te vreezen, dat mevrouw de Boer niet 76 jaar oud en 55 jaar op het tooneel was, maar 75 jaar op het tooneel en 65 jaar oud. Zoo is het inderdaad; het is onge looflijk welk een levenskracht en een vitaliteit deze toch naar menschelijken maat staf al oude actrice bezit. Zoo er iets is, dat den mensch jeugdig houdt, moet het wel het tooneel zijn; met tal van voor beelden zou dit te illustreeren zijn. En wel teekenend was het antwoord dezer vijfenzeventigjarige op alle huldebetoo- gingen, die haar gewerden. Immers, zij wenschte het publiek toe, dat allen, als ze 75 jaar werden, zich zoo prettig en ge zond en gelukkig mochten gevoelen als zij. Wij zullen -mevrouw de Boer weder in ons midden zien. Wie weet, is het niet voor het laatst Wij hebben nu de ge legenheid haar te toonen-, dat onze ge negenheid niet aan de oppervlakte zit, maar diep in ons hart wortelt. Het Hel dersche publiek kan spontaan en harte lijk van zijn sympathie blijk geven: laat het bij deze gelegenheid niet achterblij ven, maar mevrouw de Boer dë warmste herinnering uit het koude Noorden van ons land komen brengen. Betreffende de ontvangst kunnen wij mededeel-en-, dat mevrouw de Boer ten luize van dén burgemeester wordt afge haald, waarbij onze drie plaatselijke mu ziekcorpsen medewerking verleenen. Bij haar aankomst voor Casino wordt zij eveneens met muziek ontvangen, terwijl de ontvangst plaats heeft in de kleine zaal van „Casino". Voor het overige verwijzen wij naar dé advertentie in dit jiummer betreffende kaartverkoop, plaatsbespreking, e.d. DE NIEUWE ZENDINGSFILM DER BUITENGEWESTEN. Men schrijft ons: Dinsdagavond is het Comité voor de vervolgMendingsfilm opnieuw gevormd, en het kam, met een schets van den inhoud], waarschijnlijk volgenden Zaterdag in uw blad werden opgenomen. Thans volstaan wij met u te verzoeken te melden, dat deze hoogst belangwekkende film, mooier dan dë „Warta Sari" verleden Jaar, naar wij hopen PREDIKBEURTEN. ZONDAG 4 NOVEMBER. Ned. Hcrv. Gemeente. Nieuwe Kerk (Weststraat): Morgendienst 10.30: Ds. Y. van Dijk, pred. te Schagen. Westerkerk (Westplein). Avonddienst 6.30 uur, Ds. F. W. J. van de Poel. Onderwijs's Levens doel gemist. Huisduinen: 's Morgens 10 uur, Ds. E. R. Damsté. Onderwerp„Schatten op de aarde", Julianadorp. Avonddienst 7 uurDs. E. R. Damsté. Onderwerp«Schatten op de aarde*. Eenlgenburg 's Morgens 10 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel, van Den Helder. Luthersche Kerk: Morgendienst 10 uur: Prof. Dr. J. W. Pont, van Bussum. Doopsgezinde Kerk: 's Morgens 10 uur. Ds. P. J. Smidts. Oud Gerei. Kerk (Hoogstraat): Zondag 10 uur, 's Avonds 5.80 uur, de Heer Wijting. Maandagavond 7.80, dankuur de Heer Wijting. Gerei. Kerk (Spoorstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. S. v. d. Wal, van Minnertsga. 's Avonds 5.80 uur, Ds. S. v. d. Wal. Hulpkerkdienst Gerei. Kerk. (Militair Tehuis, Kanaalweg). Geen dienst Woensdag 7 November, 's Avonds 8 uur, Ds. S. Doornbos, van Amsterdam. Dankuur voor het gewas. Evangelisatie (Palmstraat): 's Morgens 10 uur, Ds. A. G. H. van Hoogenhuijze, van Amsterdam, 's Avonds 6 uur, Ds. v. Hoogenhuijze. Bediening H. A. Chr. Gerei. Kerk (Steengracht): 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur, Leesdienst. Dinsdagavond 8 uur, dankuur voor het Eewas. Ds. J. Drenth, van Broek op angedijk. Christen-gemeenschap. Breewaterstraat No. 16. 's Morgens 10.30 uur, vrije Evangelisa tie samenkomst 's Middags 2.30-3.30 uur, Zondagsschool, 's Avonds 8 uur, onderwerp: «Niets kan ons weerhouden, om te graven naar de verborgen Schat». Donderdagavond 8 uur, vrije Evangeli satiesamenkomst. JULIANADORP. Zendingsgebouw „Ster der Hope". Zaterdagavond 7.30 uur, en Zondagmor gen 10 uur, spreker de heer J. Sevensma van Amsterdam. Leger des Heils (Spoorgracht 38). 's Morgens 10 uur Heiligingsdienst en 's avonds 8 uur Verlossings-samenkomst. 's Middags half 4. Openluchtmeeting (Koningsplein) WIERINGEN. Ned. Herv. Gemeente. Westerland. 's Avond 7 uur, Ds. van Beek. Doopsgezinde Gemeente. Stroe. 's Morgens 10 uur, Ds. O. L. van der Veen. Den Oever. 's Middags 2 uur, Ds. O. L. v. .d. Veen. REVUE: „NAAR KAAPSTAD". ONGELUK AAN BOORD HR. MS. „VAN SPEYK". Met ingang van 16 November a.s. is de heer W. F. G. L. Driessen, burgemeester van Koog-Zaandijk, benoemd tot burge meester van den Helder. De heer Driessen is geboren in 1886 en dus 42 jaar oud; hij is ongehuwd. Wat zijn politieke gezindheid betreft, vernemen wij, dat hij tot den Vrijheids bond behoort. De Maanlander" van heden schrijft een zeer waardeerend artikel over de ver diensten van den heer Driessen ten op zichte van de gemeente Koog-Zaandijk. Dat artikel laten wij hieronder in zijn ge heel volgen: Dat de kansen ditmaal voor een pro motie van Koog's burgemeester niet slecht stonden, was bekend. Toch kwam do benoeming te Helder voor velen onver wacht en deed het ons genoegen de eer sten te kunnen zijn die den gelukkigen burgemeester van zijn bevordering in kennis mochten stellen. De benoeming tot burgemeester van een stad van meer dan 80.000 inwoners mag voor een dorpsmagistraal dan ook zeker als bijzondere onderscheiding wor den aangemerkt en het 'zal voor den heer Driessen inderdaad een voldoening we zen, dat zijn voortstuwend bestuurswerk in de binnenkamers van Provinciale Sta ten weerklank heeft gevonden. Want voortvarend is de heer Driessen. Hij durft initiatief te ontwikkelen en be schikt over den tact om zijn plannen te verwezenlijken. Het tempo dat door den heer Driessen er sedert 1919 is ingezet ging dan ook niet onopgemerkt voorbij en wij kunnen het onzen scheidenden burgemeester na geven, dat hij de ontwikkeling der ge meente dagelijks in het oog hield. De heer Driessen is een geboren stads- burgemeester. Daarom doet het ons ge noegen dat hij nu een kans krijgt zijn talenten ten' volle te kunnen ontplooien, al zal een viermaal grootere raad voor den burgemeester een factor van betee- kenis zijn. Doch wij, die den heer Dries sen 9 jaren lang de Kooger Raadszittin gen zagen leiden, zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat ook de Heldersche volks vertegenwoordigers geen jaar noodig zul len hebben om de wijze, waarop de heer Driessen de debatten weet te leiden, te waardeeren. Wanneer wij de ambtelijke loopbaan van den heer Driessen gaan uitstippelen, dienen wij te beginnen met mede te dee- len dat Z.Ed. als adj.-commies ter secre tarie te Bussum begon. De 9en Juli 1913 tot burgemeester van Westzaan benoemd, vervulde hij die functie tot 26 Februari 1918 om onmiddel lijk daarna als Regeeringscommissaris voor de graan-inzameling in Noord-Hol land op te treden. Den 26en Juli 1919 werd de heer D. tot burgemeester van Koog aan de Zaan be noemd/Bij zijn installatie op Vrijdag 8 Aug. d.a.v. bleken de liquidatie van de Kooger gasfabriek, opruiming van den distributierompslomp, zoomede de ophef Jen Burg Burgemeester Driessen (geheel rechts) In gezelschap van Z. K. H. Prins Hendrik, terwijl hij het Gemeentehuis te Koog aan de Zaan verlaat om een bezoek te brengen aan het Molenmuseum, in Mei 1928. Nadat ieder zijn belooning ontvangen had, nam de heer Bot het woord, om namens allen te danken voor de tot hen gesproken woorden. Het is voor ons, al dus de heer Bot, een groote voldoening, dat de Redding-maatschappij ons zulk uit stekend materiaal gegeven heeft, waar door het mogelijk is geweest zoo ver van onze standplaats een redding te kunnen verrichten. Tenslotte vraagt spr. aan de Avondmaalsviering. op 8 en 4 December a,s. in „Casino" zal kunnen draaien. 's 'Middags voor de schoolkinderen, des avonds voor allen, die komen willen. Het., doek of scherm, waarop wordit ge projecteerd, is 8 meter hoog en 4 meter breed. De beeldën zijn dus nog grooter dan van de mooie film van de „Bataafsche", die Vrijdagavond voor een volle zaal draaide. De toegangsprijzen worden weder laag. Men houide één avond dus vrij'. Zie voorts de advertentie in dit nummer. Zondag -wordt in „Casino" door Henvo's Revuegezelschap van- Amsterdam één en kele opvoering gegeven van de Revue „Naar Kaapstad", welke, als vervolg op het bekende „Hallo Batavia" vele weken achter een in den Plantage Schouwburg te Amster dam werd opgevoerd. Deze revue, die den voorgenomen vliegtocht van Van Laer Blaok naar Kaapstad behandelt, bevat vele aardige scèn-e's, vooral komische. Keurige costumes en vroolijke zan-g komen in deze revue voor. De hoofdrollen worden vervuld door: Marie Schaifstad, Jenny Rov-o, Is. Monnikendam-, Bep Blessing, Duo Jeston, Jack Reuiter, Max Saph'ier, The Happy Girls, enz., terwijl1 het orkest bnder leiding staat van Nico Heremik., dir. van het Rott. fanfarecorps. Voor nadere gegevens zie men de advertentie. Gisteren had aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" een ongeluk plaats, dat ge lukkig een nogal bevredigend verloop had. Bij werkzaamheden aan boord van dezen bodem is een buis gesprongen, waarbij de adj.-onderofficier Blinkhof licht gewond werd door eenige vonken, die in zijn gezicht sprongen. De verwon dingen zijn evenwel niet ernstig, daar de adjudant gewoon dienst doet Ernstiger verging het den leerling- machinist Geijsendorffer, wiens boven arm werd gebroken. Hij werd ter verple ging naar het marine-hosiptaal vervoerd.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 13