Herman Nypels, Gemaakt of naar maat. iBgcsuiidtn Mededfiellnfi. DEMI SAISONS REGENJASSEN ULSTERS WINTERJASSEN JEKKERS Voor Heeren en Kinderen. GOEDKOOPE EN MOOIE SORTEERING. KLEEDINGMAGAZIJNEN DEN HELDER, SCHAGEN. het Wolff-bureau mede, dat het lucht schip een moeilijken tocht door den mist achter den rug had, waardoor het sturen niet gemakkelijk was geweest, vooral niet op het laatste deel van de reis. De Zep pelin heeft zich echter uitstekend gehou den en het bewijs voor de mogelijkheid van het verkeer met luchtschepen over den Oceaan geleverd. Het feit, dat op de heenreis de tocht niettegenstaande de be schadigingen, zonder vreemde hulp, kon worden voortgezet en dat zelfs in de lucht de eerste reparatie kon worden verricht, heeft in het bijzonder de veiligheid van de Zeppelin bewezen. De motoren heb ben goed gewerkt. Een tweede tocht naar de Ver. Staten? Dr. Hugo Eckener heeft na Se aan komst van de „Graf Zeppelin" in ant woord op desbetreffende vragen der aan wezige persvertegenwoordigers verklaard, dat de voorgenomen tocht naar Berlijn niet gemaakt kan worden. Veeleer zou de „Graf Zeppelin" nogmaals een tocht naar de Vereenigde Staten v.v. maken en dan in zoo mogelijk korteren tijd. De „Graf Zeppelin" ongeschikt voor geregeld Oceaanverkeer. Volgens de Duitsche bladen heeft dr. Eckener positief verzekerd, dat de „Graf Zeppelin" haar rol als passagierslucht schip over den Oceaan reeds uitgespeeld heeft. „Dit luchtschip", zoo zei dr. Ecke ner, terwijl hij den zin nog één keer lang zaam herhaalde, „komt volgens mijne op gedane ondervindingen, niet voor het ge regelde passagierverkeer in aanmerking. Wij moeten snellere en sterkere schepen bouwen, wanneer wij een geregelden pas- sagiersdienst willen inrichten". Enthousiasme ln New Tork. Het bericht van de succesvolle landing van de „Graf Zeppelin" te Friedrichs- hafen heeft te New York groote vreugde teweeggebracht Men beschouwt dezen gelukkig verloopen tocht als de aanvang van een nieuw tijdvak voor het passa- giersverkeer tusschen Amerika en Euro pa. Inzonderheid wordt gewezen op den korten duur van de thuisreis, welke een daad zonder weerga wordt genoemd. New-York—Frledrlchshafen— Berlijn—Londen1 Twee van de Amerikaansche* Zeppelin- passagiers, die heden met het luchtschip „Graf Zeppelin" te Friedichshafen zyn gearriveerd, zijn te 9 uur met een vlieg tuig van de Lufthansa, waarin zich ook de directeur van de Deutsche Bank Von Stauss bevond, naar Berlijn terugge keerd, vanwaar zij per vliegtuig naar Londen vertrokken. Hearst-verstekellng. Het aureool om den verstekeling van de Zeppelin, Clarence Terhurne, is op wree- de wijze vernietigd. Een der vertegen woordigers van de Hearst-pers gaf name lijk kort voor de daling van de Zeppelin op duidelijke wijze te verstaan, dat de verstekeling door menschen van de Hearst-pers aan boord van het luchtschip is gesmokkeld, ten einde de verhalen over de terugreis voor het op sensatie beluste Amerikaansche lezerspubliek aantrekke lijker te maken. EEN NIEUW VLIEGTUIG. Met beweeglijke vleugels. Te Augsburg heeft een vliegtuig met beweeglijke vleugels van den construc teur Schmittner geslaagde proeftochten gedaan. OP EN OM HET BINNENHOF. Week-kronlek. Den Haag, 1 November. hoofdstad' geven zdkeron waarborg, dot de Tweede Kamer in hem' een waardig lid zal mogen begroeten. Overbodige motie. Een bezadigd man. „Verbroedering"! Unicum. Van den politicken „nacht", Dat de heer Drop met zijne motie Inzake de ongelukken in de Limburgsche mijnen en wat aan deze kwestie vastzit, gelijk uw lezerskring heeft ontwaard uit de ver slagen der vergaderingen van de Tweede Kamer, de vorige week gehouden, nederlaag zou lijden, 't stond hij voor baat vast. Ik voeg hier onmiddellijk bij: de verwerping van de motie-Drop mag niet worden beschouwd als een ^onvriendelijke" daad aan het adres van die sociaal-demo cratie in dezen zin, dat een votum van wel ken aard ook, van die zijde gekomen, zou zijn afgewezen. Aldus staan de zaken niet. Minister Van dar Vegte heeft op zijn nuchtere, soms wat apathische manier aan getoond, dat er voor de „desiderata", in de motie genoemd, geen aanleiding bestaat. Een zoo verstandig en bezadigd: man ais de heer Drop is, zal ben ik zeker bij rustig achteraf-Jbeschouweni moeten toege ven, dat hij' beter zou hebben gedaan, geen uitspraak dor Kamer in deze uit te lokken. Maar zulke dingen ,;behooren er nu een maal bijl". Eene interpellatie, die niet op een motie uitloopt* behoort tot de over groots uitzonderingen. Anders lijkt ze op het vers van wijlen LauriLiard, dat als een nachtkaars uitging.... De jongste parlementaire Lagerhulsweek, waarvan de laatste dag de 26ste van Wijn maand was, is op bijzonder-rustige en vreedzame imanier afgeloopen. De heer Vliegen had succes met zijn motie in ver band met den „chaos" bij de huren der z£. Woningwet-woningen, t Werd een festijn van verbroedering en verzustering!.... De chr.-historische afgevaardigde Mej. mr. Frida Katz gaf minister De Geer in over weging, eene Commissie te doen benoe* men, welke de kwestie, waarover 't hier gaat, grondig en in den breede zal hebben te onderzoeken, de Regeoring van rap port en advies, c.q. voorstellen, moet dienen. Met dat denkbeeld bleek Exc. De Geer aoooord te gaan. En de heer Vliegen bleek eveneens voorloopig bevredigd. Deze soc.- democratlsche „voortrekker1" is weet men een verstandig eni gemoedelijk man. iy is er niet op uit strijd te verwekken, lij praat niet voor „de tribune". In dezen Limburger schuilt iets goedhartigs en 3n heer Vil' oviaals, dat zoo dikwijls den 'liegen >y de zware taak van het presldeeren der congressen van de 8.DA.P. succes ver schafte. Ik geloof wel, dat de schrandere autodidaot W. H. Vliegen, de man uit hot volk, die ln zijn jeugd typograaf was en zich door studio en praofischo ervarin, wist te bekwamen tot een, die als Raadsli' vervolgens wethouder te Amsterdam, ook els Volksvertegenwoordiger een der siera den bleek te zijn van de Ooileges, waarvan hy achtereenvolgens deel uitmaakte, ik bon ervan overtuigd, herhaal dat de hoer Vliegen meer tot de „gnuche" dan tot de „drolte" van zij® party behoort. Maar: in zijn optreden wist deze man van gemoe delijkheid en van hartei-beschiving steeds te biyven binnen da perken van a* parle mentaire welvoegelijkheid. Hy is geen „schreeuwer" en ook geen „reclame-figuur", van beide soorten vindt men in de parle mentaire sfeer ook buiten de"roode en al- lerroodste „schakeering" daarvan.... Ai bulken dezulken dan ook niet gelijk een heer Louis de Visser of. Laat ik dezen zin hier afbreken om niet hatelijk te worden. 't És aan te nemen, dat de heer Vliegen eerlang zal worden aangezocht, als voor zitter op te treden van de door minister De Geer beloofde oommissie, hierboven aan geduid. Is onvermijdelijk, dat hier in den chaos orde wordt gebracht. Het zal Vader Staat een zeer belangryk finantieel offer kosten, maar tegelijk! bet Rijk van een grooten criëis-last bevrijden. Door de toenaderende houding van mi nister De Geer is de Kamer-zitting van Vrijdag 26 October op wonderbaariyk vroeg uur afgeloopen. 't Was nog een Kwartier vóór vieren, toen wij, al op de Binnenhof- vlakte stonden. En nu heeft, weten we, de Tweede Kamer recèsje tot Woensdag-middag 7 No vember to 1 ure. Dan „snijden we" het groot-politiek debat aan. Met de bekende tyd-rantsoeneering voor diverso groote en kleine partyen. Op Woensdag 7 November a.s. begint dus de voorbereiding van den grooten poli- tieken kamp, welke zal voortduren totdat in Juli a.s. de Stembus-uitspraak een eind zal maken aan het geharrewar. Hoe dan pa den electoralen veldslag van over c.a. acht maanden de „politieke kaart des lands" er zal uitzien1?. Over deze kwestie wordt nu dagelijks „geboomd" aan de groote en kleine vader- landsche babbel-tafels, alsmede in de grootore en kleinere pers-organen, zonder dat men van den befaamden Wachter, die reeds tachtig jaar geleden vruchteloos door Isa tic da Oosta werdi „geïnterviewd", eenlg bevredigend antwoord kon krijgen. Ik memoreer uit het parlementair ge beuren van de jongste week nog de instal latie van dr. Vos. den oud-wethouder en medicus uit de hoofdstad:. Die de zuiverlngs- eedem aflegde met gedektem hoofde, volgens den Joodschen ritus. Door verschillende parlementaire journalisten is gememoreerd, dat hun geen antecedent bekend was van zulke wijze van beöediglng. Ook ik, die toch ook tot de veteranen behoor herin ner my zulk antecedent niet Ik heb byge- woond het geïnstalleerd worden van ver schillende afgevaardigden, tot den Jood schen godsdienst behoorend, maar meen- wel, dat het hoed-opzetten gedurende het uitspreken van de eedsformule niet voor kwam. Dr. Vos heeft die formaliteit in acht ge nomen en dat siert den opvolger van zijn partygonooWVryheldsbonder Wnlrave Bos- sevaln, die lid is gebleven van het Ooilege van D. B. ln de hoofdstad. De antecedenten Do dagen van 26 October tot 7 November zijn dus voor de leden van ons Lagerhuis bestemd ter voorbereiding van de Begroo- tings-dlscuaalën en voor de bestudeering van de belangryko wetsvoorstellen, die vóór het scheiden van de imarkt der Kamer nog zuLlen worden voorgelegd' tor afdoening. Waarin dat „legislatief restant" zal bestaan? Ook wat dit betreft 'taston wU in raad selen, (De Commissie van Voorbereiding, welke het ontwerp betreffond© de finantieele ver houding tusschen het Rük en de gemeente heeft te bestudeeron, aanvaardde haar taak. Hoe lang zal die duren?. De leider van den Vrijz.-democratlschon Bond, mr. Marchant, heeft zyn stellig merk waardige rede gehouden over de politieke situatie van het oogonblik. ün de soc.id emocraf ischo gelederen neemt hier en daar de gisting merkbaar toe.... In de Recbtsche sfeer openbaart zich ook nu het streven om te geraken tot hot poli tiek verband, dat eenmaal de Coalitie vormde. Eon program, waarop men tot overeen stemming kan- komen, is er niet. De vorming van allerlei kleine partijtjes bemoeilijkt zeer stellig voortdurend mede het vormen van een compromis. De „verouderde mode" om te beginnen met een grondslagwormen tot verbond- sluiten, teneinde daarna te zien, hoe men het oompromis veiligst zou uitvoeren, zy ligt achter den rug. Is ook wel in onbruik gekomen door de al te-luchthartige wijze, waarop in de jaren vlak-vóór hare Ineenstorting de Coalitie kunstmatig in leven werd gehouden. Misschien valt na het groot-politiek debqt, hetwelk op 7 November in de Tweede Kamer begint, iets van „politieke prognose" te vormen. Op dit moment is er „geen touw aan vast te knoopen"!.... Voor velen zal 't een aangename tijding zyn geweest te vernemen, dat de Centrale Commissie inzake de kwestie der techni sche herziening van de bezoldiging der Burgerlijke Rijks-ambtenaren tot eenstem mig advies is geraakt, Minister De Geef woonde Dinsdag jj. 30 October de vergade ring dier oommissie by en alles wijst erop, dat men elndeiyk tot een 90lutie is gena derd. Sommige belanghebbenden in deze bouwen zich alte mooie luchtkasteelen.... Men doet t verstandigst, zich van deze „Sinterklaas-surprise" niet alte veel voor te stellen. Hier heeft men te maken met een der objecten van bespiegeling by het groot-politiek debat, waar men politieke munt uit zal trachten te slaan. Wanneer ik u mijn eerstvolgende kroniek toezend, zul len wij een brok van de Algemeene Be schouwingen achter den rug hebben. Men weet, Woensdag-middag 7 No vember, te ruim 1 ure, wordt de groote bel „tot den aanvang" op het Binnenhof geluid. Mr. ANTONIO. do druk dor nfbetnling dier kapitalen op do workrekening te zwaar. Zooara echter de additioneele productie boglnt to vloeien, dun 1b om zoo to zoggen net vast gelegde kapitaal spoedig weer vlottend J;emankt. Wy zien daarom het komende aarvorslag mot groote belangstelling te gemoet. Onze mooning is, dut de directe afboeking by een ondorneming als deze, door den aard van oen bolangrijk deel van het totaio produot, de juisto is. Men kon or vost van op aan, dat do schei-, nutuur- en werktuigkundige staf door- loopond op hoeto kolen zit: wonneer hy or niet in slaagt Philips op het gebied der glooilampen- en rodlo-fabricago num mer |uón te doen bhjven, is het leed niet te overzien. In dat geval zijn milli- oonon en millioenon ineens verloren. Economisch Weekoverzicht. In den loop der vorige maand adver teerde Philips met begrijpeüjken trots, dat do 15.000ste arbeider in de fabrieken te Eindhoven te werk gesteld was. Het is nog slechts kort geleden dat hetzelfde bericht omtrent den lO.OOOsten arbeider werd gelanceerd, en men herinnert zich ongetwyfeld dat dit bericht op do beurs als een aanloop voor eon flinke koers- verheffing werd opgenomen. Men weet dat in dezelfde maand een buitengewone vergadering van aandeel houders werd gehouden, waar aan de ordo was een voorstel tot aanmerkelijke verhooging van het maatschappelyk ka pitaal. Twee gedenkwaardige gebeurtenis sen dus in één maand. Het is nog niet bekend of inderdaad een emissie spoe dig aan de orde zal worden gesteld, a zal zulks ook den aandeelhouders, van wege de waardevolle claim, die eigenlyk een aanvulling van het relatief te lage dividend moet vormen, lang niet onver schillig zijn. De gloeilampenfabriek en het complex te Stryp worden steeds vergroot. De uit breiding der eerstgenoemde fabriek on dervindt moeiiykheden doordat geon aan 'sluiteed terrein meer beschikbaar is, zoo dat men het daar in de hoogte moet vin den. Het complex to Stryp ondergaai. echter veel grootere uitbreiding, omdat aldaar do fabricage der radio-apparaten plaats vindt. Tijdens den oorlog wérden do eerste gebouwen aldaar reeds gezet: zy maakten Philips voor het glas onaf hankelijk van het buitenland. In den loop der na-oorlogsche jaren verrezen daar verder do papierfabriek, do druk kery, de cartonnage-inriobting, het Ia boratorium mot proeffabriek, hot pomp on fllterstation voor de waterleiding en do buis- en staafglastrekkcry. Een koorts aohtige bedrijvigheid word teweeg ge bracht door do ontwikkeling der radlo- tolephonie, en maakte den bouw en in richting van eenige groote en hoogo fa brieken noodig (vervaardiging en mon tago der onderdoelen, magazijn en fabri cage van het bakeliet voor luidsprekers, lakkery en spultery, draadtrekkerij, enz,). Nog slechts juist is de nieuwe radiofa- briok in gebruik genomen, of de ver boogde afzet dringt reeds wodor tot voor bereiding van den bouw van oen tweodo 1 Wy zijn benieuwd te vernomen of ook dit jaar weder al die mlllioenen, wolko in machines on gebouwen zyn vastgo- legd ten laste der exploitatie-rekening zullen worden gebracht. Hot feit dut daardoor het exploitatie saldo to zwaar zal worden belast, zou do ecnlge reden kunnen zyn, wuarom van deze politiek zou kunnen wurden afgoweken. Hot gaat or dunrom slechts om, hooveol tijd or vorstrykon moot ulvorcns do goluvestoor- de kapitalen hun waurdo aan do produc ten kunnen gaan ovordragon. Wannoor via dr. Vos als lid der Overheid in de1 dozo to long wordt, don wordt ovoneeus Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Engeland kan slechts voor do helft to eigen vleeschbehoeften voorzien, voor de andere helft is* het on invoer aangewezen. Wat die invoer beteekent, leeren ons de statistische cyfers over 1927. 'In dat jaar bedroeg die invoer 28774 cwta, (een cwts. bedraagt 50.8 K.G.), aan versch xundvleesch uit Ierland, gekoeld 1041283 owts„ waarvan uit Argentinië 9993413 cwts., 336831 cwts. uit Uruguay, en 81939 uit andere landen, voornamelijk Zuid-Afrika; aan bevroren vleesch 2999980 cwts., waarvan uit Argentinië 1564909 cwts., Australië 642743 cwts., Nieuw-Zee- iand 330862 cwts„ Uruguay 251517 cwts., Vereenigde Staten 78020 cwts., andere lan den! 131929 cwts. Gezouten vleesch 8313 cwts.; to bussen 11040520 cwts. schapen- on lamsvleesch: versch 13542 cwts., bevroren 5623356 cwts., waarvan uit Argentinië 1536483 cwts., Uruguay 317252 cwts., Australië 627968 cwts., Nieuw-tZeeland 2737318 cwts., andere landen 304435 cwts.; in bussen 5648315 cwts. Varkensvleesch en spek totaal 9923250 cwts. Moest Engeland dezen aanvoer missen, dan zou er weldra een groot tekort zyn, dat tot btonenlandsche beroeringen aanleiding zou geven. Geen wonder, dat Duitschland in den wereldoorlog dien invoer met zijn duikbooten trachtte af te snijden. Was dit gelukt, dan zou de wereld er thans anders uitzien. MARKTO VERZICHT. Deze markt is meest alle jaren één der stilste, in verband met den katholieken Zondag, zoo ook nu weer, er waren minder koopers en verkoopers, en dientengevolge ook minder ten verkoop aangeboden vee. De markt was iets levendiger dan wy den laatsten tijd gewend zyn. De prijzen over het algemeen hetzelfde; de prijzen blyven te laag om voor de boeren winstgevend te zijn, er is to weinig export, en het land zit vol vee. De handel to gebruiksvee was matig, al leen de heele beste beesten worden Link verkocht, voor 't overige kalm. De slachtkoeien waren iets duurder en men begint ,4e kat uit den boom te kyken", de meesten hebben al opgeruimd en wat ze nu over hebben zetten ze op stal om hope- iyk over eenigen tyd beter prys te maken. De stieren waren niet dik vertegenwoor digd, de prijzen prijshoudend. De handel in graskalveren was traag, zelfs voor den dood ging het niet erg, het weer is nog te mooi, zei ons een slager, de menschen willen nog niet aan de „boeren* kool met worst". En zoo is het, het weer moet hier ook verandering in brengen. De handel in nuchtere kalveren was slecht, ze zyn byna een gulden of vijf goeckooper dan vorige weken. Er werden prijzen be steed voor gebruiksvee tot 360, voor slachtkoeien tot f 400, voor stieren tot 210, voor graskalveren tot 80, en nuch tere kalveren tot 25. De wolveehandel over de heeie linie traag en iets lager in pryzen en wel tot 35. De handel in vette varkens ondervond ook even den terugslag van het feit, dat Duitschland momenteel weinig vraagt, de prijzen iets lager en wei tot 37 ot„ een enkjing wist 37l/i ct. per pond' te maken. De handel in biggen: en schrammen niet wild, to verband met den komenden winter en het duurdere voeder. Prijzen tot 18. De heer G. Grat, technisch ambtenaar 2e kl. by den watertorenbouw to Wierto- gerwaard, wordt overgeplaatst naar Hoog- earspei, om werkzaam te zyn by den bouw van een nieuwen watertoren aldaar. Plannen zyn in voorbereiding om het station en do waterkoloniafdeeltog voor Ewycksluis by de waterleiding aan te slui ten, zoodat het vervoer van drinkwater en ketelvoedingwater niet meer per water- wagen behoeft plaats te hebben. In de Zifpe hebben de eerste kerkelijke landverhuringen plaats gehad. De diaconie- landen van Noord- en ZuidJZype brachten 2471.44 op togen 2.224.44 voor 4 jaron. Van verlaging der landprjjzen is dius nog geon sprake. 'Voor het plan der oprichting van eene vijverecniglnfl to Barsingerhorn bestaat groote belangstelling. Niet alleen uit deze gemeente geven zich velen als lid aan, doch ook uit Wleringerwaard, Waard en Groet oni Behagen konion aansluitingen binnen. Het aantal leden bedraagt reeds 20. 'Voor Dijkgraaf in de plaats van wyien don heer J. Burger is als No. 1 op de voor dracht geplaatst de heer A. Stroomer te Ileiloo. Niet minder dan. 16 maal heeft men moeten stemmen om .tot deze keuze te komen, Tot lid van het. bestuur van do Banne Nieuwe Niedorp is gekozen de heer J. Wit Gz. to Lutjewlnkel en tot Hoofdingeland de .eer C. Butter te Nieuw© Niedorp. Tot Molenmeester van den Moerbeeker 'older ls gekozen de heer J. Waiboer te Moerbeek, Radio-Rubriek. HOOG- EN LAAGFREQUENT- VERSTERKIN G. Wanneer en waarom het toe gepast wordt Onverschillig, welke toestelconstructie men ook onder oogen krijgt, altyd is een trap hoog frequentversterking aange bracht De hoog frequent-versterkingslamp wordt vóór de detector geplaatst. De de tector is zonder meer in staat telefonie- ontvangst te geven, dus de in de antenne opgëwekte stroompjes om te zetten in te lefonie. Wanneer men nu deze stroompjes gaat versterken vóórdat de detectorlamp er hoorbare signalen van maakt is dit hoog frequentversterking. Zoodra de stroompjes de detectorlamp gepasseerd zyn noemt men ze laagfrequent De sig nalen zyn hoorbaar, dus moeten een lage frequentie hebben, in ieder geval niet hooger dan de hoorbaarheidsgrens. De antennestroompjes hebben zeer hooge frequenties, b.v. wanneer het toestel op Hilversum staat afgestemd is de frequen tie ca. 300.000 (d..w.z. 300.000 electrische trillingen per seconde). H o o g frequentversterking wordt dus alleen toegepast om de gevoeligheid van het toestel te verhoogen. De antenne stroompjes zyn zeer zwak en dikwijls on voldoende om ontvangst te geven, wan neer ze niet versterkt zouden worden al vorens in de detectorlamp gebracht te worden. Gaat 't om een krachtig of dicht- bygelegen station dan is die voorafgaande versterking niet noodig, doch voor de zwakkere of verder afgelegen stations wel. Nog meerdere factoren moeten hier- by ln het oog gehouden worden. Een hooge vrygelegen antenne geeft reeds vry krachtige antennestroompjes en in dat ge val kunnen we 't zonder boo gfrequent- versterking stellen. In de steden is het practisch onmogelyk een gunstige an tenne te bouwen en moet men zich in de meeste gevallen tevreden stellen met een kort draadje tusschen twee schoorstee- nen of aan een dakrand. Hier is hoog- frequentversterking noodig om het an tennegebrek zooveel mogeiyk te com- penseeren. By gebruik van een moderne detectorlamp en prima afstemmateriaal kan hoog frequentversterking ook nog gemist worden. Welk versohil is er nu tusschen h o o g- en laagfrequentversterking? Laagfre- quentversterking wordt toegepast achter de detectorlamp, dus om de reeds hoor bare signalen te versterken. De uitwer king op de ontvangst van één trap h o o g- froquentversterking is echter niet het zelfde als één trap laagfrequentverster king, wat duideiyk wordt uit 't volgende voorbeeld. Een toestel bestaande uit de tector en één trap laagfrequentverster king kan luidspreker-ontvangst geven van Hilversum en Huizen en wanneer 'men op telefoon luistert komen de groo tere stations flink krachtig door. Op een kleine of binnen-antenno hoort men alleen Hilversum en Huizen op telefoon. Met een toestel bestaande uit detector on voorafgegaan door één trap hoog fre quentversterking is ook luidsprekeront vangst mogeiyk van de 2 Nederlandsche stations, echter veel zachter; op telefoon hoort men nu meer Btations, terwyi op do blnnen-antenne tal van stations te hooren zyn. Vergeleken by laagfrequentverster king is do geluidsterkte met hoogfre- quentversterklng dus minder, doch do ge voeligheid Is grooter. Nog sterker blijkt liet verschil hij ontvangst met een kleine binnen-antenne. Al zou men nu 8 of 4 trappen 'laagfrequentversterking toepas sen, dan nog zou het toestel geen ont vangst geven doch met 2 trappen h o o g- frequentversterking wordt ae ontvangst oven normaal als met een goede dak-an tenne. Dan is do toepassing von hoogfre- quentverstorklng nog noodig ter verkry- 'glng van meer selectiviteit. Bolero trap n o o g frequentversterking geeft ons ge legenheid één of tweo nfstemkrlngen aan te brongen, wat met laagfrequentverster king niet hot geval is. In leder toestel ls hoog- en laagfrequontversterklng go- coinbineerd, want beiden zyn noodig voor eon selectieve en krachtige ontvangst. Kaartlegster: Ik zeg u, leder mensch bezit een schot, en nu zullen nfijn kaarten vertellen, waar uw schat begraven ligt. Bezoekster: Dat weet lk sl, lk ben nl voor dea tweeden keer getrouwd.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 2