T Hei Wieg&kmcL PUROL Derde Blad BINNENLAND VAN ZATERDAG 3 NOVEMBER 1928 FINANCIEELE VERHOUDING EN GEMEENTEN. RIJK Een commissie benoemd. Bij beschikking van de ministers van Financiön en van Binnenlandsche Zaken en L. is ingesteld een commissie, met op dracht tot het voorbereiden en ontwerpen van den algemeenen maatregel van be stuur, bedoeld in artikel Vi, laatste lid van het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van enkele bepalingen der Gemeentewet. HERZIENING BEZOLDIGINGS BESLUIT. Een bescheiden salarlsverhooglng. Door een wijziging van de artikelen 1 en 26 worden alle salarissen met uitzon dering van de allerhoogste, die van mi nisters, secretarissen-generaal enz., weer in het Bezoldigingsbesluit opgenomen en krijgt de Centrale Commissie voor het georganiseerd Rijksovtrleg bevoegdheid om over het geheel te adviseeren. De beperking van den z.g. „Jeugd- aftrek" tot ten hoogste 100, zal ook gel den voor de jeugdige ambtenaren, eenige of voornaamste kostwinners van de ge zinnen waartoe zij behooren. De „aftrek" voor ambtenaren, geves tigd in 2de of 3de klasse gemeenten wordt verminderd tot respectievelijk zes en twaalf procent; die voor het verplicht be wonen van een rijkswoning zal van 15 op 12 van het salaris worden terug gebracht, of, naar de huurwaardesehat- ting ingevolge de Personeele belasting tot ten minste zes procent in plaats van, zooals voorheen, zeven procent. Ten aanzien van de laatste periodieke verhoogingen wordt geen verschil meer gemaakt tusschen gehuwde en ongehuw de Rijksambtenaren. Tot dusver was de toestand zoo, dat ongehuwde ambtenaren de twee laatste periodieke tractementsver- hoogingen niet kregen, en het ongehuwde onderwijspersoneel de vier laatste perio dieke verhoogingen niet. Dit wordt nu anders en wel zoodanig, dat alle manne lijke en vrouwelijke ambtenaren en on derwijzers, gehuwd en ongehuwd, alle pe riodieke salaris-verhoogingen krijgen. Evenwel wordt voor de ongehuwden, dus ook die niet op hun maxima staan, het tractement met 3 verminderd, met dien verstande echter, dat niemand in salaris achteruitgaat en eerst bij de volgende pe riodieke verhooging van het tractement met 3 aftrek van het volle salaris wordt toegepast. Een ongehuwde dus die 1900 verdient en bij de volgende perio- ke tractementsverhooging op 2000 zou komen, krijgt dan 1940. Verder is nog bepaald; dat voor het on gehuwde onderwijspersoneel de laatste als gevolg van deze nieuwe regeling toe te kennen verhoogingen over vier jaar zul len worden verdeeld, en voor de onge huwde ambtenaren over twee jaar. In verband met de overgangsbepaling van het nieuwe ontwerp zullen de kos ten, uit de herziening voortvloeiend», eerst over twee jaren ruim zes millioen en eenige tonnen voor den Staat bedra gen. De verhoogingen. van minimum 60 en maximum 100 en verder een verhooging van, 100 voor hoofd a k te- bezittere. Een uitgaaf van acht mlDIocn. DE NATUURBESCHERMINGSWET. Een ontwerp van wet nadert zijn voltooiing. Naar het Hbl. verneemt, nadert een ont werp van wet voor de Natuurbescherming langzamerhand zijn voltooiing. De com missie, die het ontwerp heeft voorbereid, heeft van den zomer van dit jaar af er aan gewerkt. Haar voorontwerp maakt een onderwerp uit van interdepartemen taal overleg, dat nog over enkele punten van verschil loopt. Het ontwerp-N atuurbeschermingswet, waarnaar velen reeds zoolang met verlan gen hebben uitgezien, zal dus wel niet zoo lang meer op zich laten wachten. GESCHOKT VERTROUWEN IN DE ADVOCATEN? „Misslagen nemen hand toe". hand over Heeft een Zuiderzeewerker bij opgravingen aan den Oever een urn met 10.000 gouden oud- Romeinsche munten gevonden? In de groote bladen circuleert bet be richt dat Jan Kramer bij de opgravingen 10.000 gouden oud-Romeinsche munten vond, die een waarde van ruim f 100.000 vertegenwoordigen. Jan Kramer, door de directie ondervraagd, ontkent dit ten sterkste. Hij bezat geen cent. Op de vraag der politie, hoe hij, als hjjj dan geen oent bezat, den laatsten tijd zoo'n kostbare dure jas, eostuum, hoed kan dragen, antwoordde hijStommerds, idioten, moet je daar veel geld voor hebben Dwazen zijn jullie om handen vol geld weg te smijten in zaken waar je peperduur koopt 1 Als je naar het volkskleeding magazijn van de fa. I. Grunwald Keizerstraat 116 naast de bakkerij van Pronk gaat, heb jeheusch niet noodig een pot vol gouden tientjes te hebben. Deze keurige jas, dit pracht oostuum kocht ik daar op een Zondag morgen voor een futje. Helderschen, Wie- ringers, Anna Paulowners, Zijpenaren, doet allen als Jan Kramer. Allen naar het Speciale Volkskleeding-magazijn van Grunwald, Keizerstraat 116, bij de Kei- zersbrug. Prachtsorteering Petten en Hoeden. Bij Grunwald, Keizerstraat 116, is 't het goedkoopst. (Adv.) brengt voor het lagere personeel gemiddeld J 75 salarisverhoo- Deze wijziging ging por jaar, voor do bestellers der pos terijen en de bekwaamste vaklieden f 100, vertelde de heer Noordhoff. Voor het bevorderde technisch personeel brengt zij gelijkstelling imet de adjunotoommiezen van de Departementen op een eindsalaris van 2800. Belangrijk ls de bepaling, dat de diensttijd tusschen het 18e en 21e levenslaar voortaan mee zal' tellen, in dier voege, dat voor elk jaar dienst drie maan den fictieve diensttijd bij de salarisbere kening wordt meegegeven. Hoewel de r<v geering niet bereid was, het Instituut maand, en weekiooners af te schaffen, is het versohil in salaris tussohen stad en platteland voor deze groepen van 16 tot 12 procent teruggebracht. Verschillende schalen zijn verkort, waardoor het perso neel spoediger zijn maximum zal kunnen bereiken. Ook zijn de minima voor sohrlj- vers, klerken en teekenaars ©enigszins verbeterd. Voor de schrijvers is het mini mum 1060 geworden. Voor de klerken en teekenaars 1200. Een salarisstatistiek. Voorts ls een begin gemaakt met een deugdelijke salarisstatistiek, waarbij van ten minste 76.000 ambtenaren de gegevens op kaart zijn gebraoht. Voor de Rljks- veldwaoht ls voorts een salarlsverhooglng verkregen van 100 in het algemeen; de onderwijzers verkregen een verhooging Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitie-begroo- ting brachten sommige leden in herinne ring, dat de advocatuur in vroeger dagen algemeen werd beschouwd als een „nobile officium". Zij vreesden evenwel, dat gij beurtenissen van den laatsten tijd zij dachten bijv. aan hetgeen is voorgeval len bij de strafvervolging in zake de Veendammer Hypotheekbank deze op vatting in bedenkelijke mate hebben ge schokt. De misslagen, door advocaten ge pleegd, nemen overigens hand over hand toe. In het arrondissement 's-Gravenhage zijn in één jaar tijds niet minder dan der tien advocaten geschorst, waarvan som migen voor een tijd van niet minder dan zes maanden. Men achtte de straffen, die opgelegd kunnen worden, niet streng ge noeg en de publicatie daarvan noodzake lijk; zelfs de mede-advocaten weten er vaak niets van. Daarom drongen zij aan op wijziging van het Reglement van orde en discipline voor de advocaten en pro cureurs. De wet op het notarisambt be vat veel strenge bepalingen. HERZIENING RIJKSTELEFOON TARIEVEN. Een rapport van den Nflver- heldsraad. Over de voorstellen tot herziening der Rykateiefoontarieven, welke onlangs zijn gepubliceerd, heeft de Nyverheidsraad aan den directeux-igeneraal der Posterijlen en Telegrafie, na bij de industrie door de orga nisaties, in den Nijverheidsraad vertegen woordigd, een onderzoek te hebben doen instellen, een uitvoerig rapport uitgebracht. Aan dat rapport wordt het volgende ont land; De locale telefoondienst. Met de gedachte, waarvan bjji het doen van het voorstel, om het abonnementstarief te vervangen door een gesprekkentarief met een vast grondbedrag is uitgegaan, n.1. om aan het telefonisch verkeer uitbreiding te geven door de telefoon ook in het bereü te brengen van degenen, die zich het ge bruik daarvan thans wegens de hooge kos ten moeten ontzeggen, heeft de Raad zijn instemming betuigd. Het onoverkomelijk bezwaar, dat de Raad echter tegen het voor stel heeft, is, dat dit niet moet geschieden ten koste van hen, die door hun bedrijf veel van de telefoon gebruik moeten maken. De enquête heeft uitgewezen, dat voor bijna alle induotrieele 'bedrijven de invoe ring van een gesprekkentarief van drie ot. n gesprek plus een grondbedrag van f 24 48 per toestel per jaar een aanzienlijke verhooging van koSten zal b et eek enen. Bovendien ls er op gewezen, dat de voor gestelde regeling ook geheel in strijd is met hot in den handel algemeen erkende prin cipe, dat bij grootore afneming reductie wordt verkregen. Voorts heeft de Raad opgemerkt, dat ook zonder invoering van een algemeen geldenc gesprekkentarief niet belfoeft te worden Sevreesd, dat zakewmenschen onnoodig van e telefoon gebruik zullen maken, omda hun tijd daarvoor te kostbaar is, doch dat het juist als een bezwaar wordt gevoeld, daf door zulk een tarief het gebruik maken van de telefoon voor zakelijke doeleinden wel licht zou kunnen worden belemmerd. Op die gronden heeft de Raad' ontraden, om de abonnementstarieven door een ge sprekkentarief met een vast grondbedrag te vervangen, dooh hdji heeft ln overweging gegeven, om naast de thans bestaande tarie ven een gesprekkentarief ln te voeren, en wel op deze wijze, dat aan de abonné's de keuze wordt gelaten, onder welke der beide tarieven zij: wenschen te vallen. De Interlocale telefoondienst. Met dé strekking van het voorstel, om de interlocale telefoontarieven over korten af stand te verlagen, heeft de Raad zich' gehe l kunnen vereenigen, doch hij heeft voorge steld, in dezen nog iets verder te gaan. In de eerste plaats heeft de Raad er op gewezen, dat het grondtarief voor inter communale telefoongesprekken, toen het prijspeil steeg, van 0.30 op 0.50 is ge bracht en dat, nu dit peil weder eenigszins is gedaald; ook' het grondbedrag voor het intercommunale telefoongesprek dient te worden verminderd, en wel tot f 0.40. In overeenstemming daarmede zouden voor telefoongesprekken tot een afstand van 71/» K.M. OAO, van 7V» tot 15 K.M. 0.20 en van 15 tot 36 KM. 0.30 kunnen worden berekend. Hieraan heeft de Raad; teneinde aan vele klachten tegemoet te komen, het voorstel verbonden, om, nadat van een intercom munaal gesprek de eerste drie minuten zijn verstreken, de berekening voor het daarop volgende tijdsverloop van een gesprek per minuut te doen regelen. Ook heeft de Raad' op het bevorderen van streeknetten aangedrongen, aangezien bij het onderzoek gebleken ls, dat het bed rij fs- 'even ln talrijke streken des lande daaraan groote behoefte gevoelt. EEN CONFLICT VOORKOMEN. Bi] Hillcn te Delft De directie van de N. V. A. Hillen's Sigaren, tabaksfabriek te Delft, heeft aan de vertegenwoordigers der arbeiders medegedeeld, dat naar aanleiding van de gevoerde besprekingen de oude loonrege ling blijft gelden. Door dit besluit is een conflict voor komen. DE ZENDUREN VAN HILVERSUM. De Minister weigert de V.A.R.A. uitbreiding van zendtijd. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Minister van Waterstaat aan het bestuur van de V.A.R.A. medegedeeld, het door die organisatie tot hem gerichte verzoek om uitbreiding van zendtijd niet te kun nen inwilligen en wel op formeele gron den. De Minister ls van meening, dat ln af wachting van het advies van den Radio- Raad alle uren, die op Hilversum niet zijn afgestaan aan de V.A.R.A. en den V.P. R.O., aan den A.V.R.O. behooren en heeft het V.A.R.A.-bestuur naar de A.V.R.O. verwezen. Hij heeft medegedeeld, zich te zullen vereenigen met een door deze beidé organisaties onderling overeengekomen wijziging in de zenduren. De V.A.R.A. heeft zich nu tot de A.V. R.O. gewend met het verzoek, over deze uren de beschikking te krijgen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. Onie dagenOme avonden en nachten. Veeanfle-hlnder- feest. Wethoudersbenoeming, doen we niet. En die we nog hadden, gaan nu ook nog minderen. Want.... Ooutu- rier verdwijnt. En was moert^ndeel onzer speciale avonden niet een Coutu rier-avond, een avond doorgebracht in de deftige behuizing aan de Heerengracht, waar onze min of meer offlcieele Opper kok zijn gastronomische scepter zwaaide? Hoevele buitenlandsche officieele gasten hebben we daar niet, op speciale avonden laten aanzitten onder het talel-voorzitter- schap van burgemeester de Vlugt en la ten ondervinden, dat de oud-vaderland- scbe traditie der welvoorziene „schutters maaltijden" niet alleen als geestelijk be zit. dioor middel van schoone schilderstuk ken in onze musea voortleeft, maar ook in meer tastbaren en proefbaren vorm in het heden genoten worden. Couturier: 't hoorde er lange jaren by! Geen verslag haast van een of ander con gres, bijeenkomst of excursie, officieel ten stadhuize ontvangen, of het eindigde met het traditioneele slot: de dag werd besloten met een diner en een (specialen) avond in den huize Couturier. Nu Coutu rier, d.w.z. zijn kookkunstige goochel- apparaten en zijn inventaris dezer dagen onder den hamer zijn gekomen, wordt het, Iet u maar op!, een gevaarlijke val kuil voor onze Ijverige stadsverslagge vers.... Hoevelen zullen er in den ko menden tijd niet invallen en, uit routine, het verslag van een of andere bijzondere gebeurtenis automatisch besluiten met den zin: 's avonds had in den huize Cou turier een geanimeerd! diner plaats?.... Onze dagen, onze stads-dagen zijn vol. En ze hebben, ook dat, ieder voor zich, genoeg aan hun eigen kwaad Ze zijn belast en beladen met allerlei din gen waaraan we moeten denken of die we moeten doen. Er is, zou men zoo zeggen, weinig reden hen nog eens extra te gaan belasten met speciale benamingen, bui ten de reeds bestaande kerkelijke en offi cieele om, die aanduiden waaraan men ons dan nog eens speciaal wil laten den ken. Toch gaat men onverdroten met het invoeren van steeds weer nieuwe „speci ale dagen" door. We hebben al een speci ale Emmabloem-dag; een specialen Maskerdag; een specialen Joodsche In validedag; enz. enz't Zijn er nog wel geen 365, maar 't loopt er toch al hard naar toe. En we zijn nu, geloof ik, ten dezen, bezig aan de eindspurt! Zoo was tot nu toe 31 October nog „vrij"; (maar we hebben er dit jaar schielijk be slag op gelegd en deze datum aanstonds tot een specialen „spaardag" gemaakt. Althans: de Nederlandsche Spaarbank- bond, van wie het initiatief, in samen werking met het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen, uitging, wil dat wij in den vervolge van dezen dag een spe cialen spaardag zullen maken. Waar de meeste van dergelijke speciale dagen eigenlijk in hoofdzaak bedoeld zijn ons geld uit den zak te kloppen, is het, voor do variatie en, om het evenwicht wat te herstellen, dan tenslotte ook wel weer eens gewenscht, dat er een dag wordt in gesteld, die bedoeld is om onze neiging te versterken het geld in onzen zak te houden!Alleen loopt men op deze wijze kans, dat dergelijke dagen elkaar volkomen zullen neutraliseeren en het totaal effect dus nihil zal worden. Waar het, alles wel beschouwd, tóch al heen gaat: immers maakt men alle dagen tot speciale, dan wordt het speciale gewoon en de aardigheid en het „nut" is er af Van die neutraliseering, die uitbalancee- ring, dit elkander opheffen had men trouwens met dezen Sisten October als spaardag al een goed voorbeeld. Want ziet: juist hadden wij, die welwillend ge hoor hadden gegeven aan den goed be doelden oproep van bovengenoemden Bond, op dezen dag wat koper en zilver geld (je moet van onderop, met het kleine, beginnen, nietwaar?), of den volgenden dag, 1 November, werden we t' allen kant, zoodra we onze neus buiten de deur sta ken weer omzwermd door hupsche jonge lingen en jongedochteren, die, voorzien van armbanden in de stadskleuren, de collectebusjes voor onze neuzen lieten rammelen en niet ophielden met hun vriendelijken aandrang, voordat ons, nog geen etmaal geleden zorgvuldig in een aparte afdeeling van onze beurs verstopte en gespaarde kleingeld, geofferd was ten behoeve van den specialen dag tot welks handlangers zij zien gemaakt hadden.... Het valt dus met groote vreeze te vree zen, dat de Spaarbankbond met zijn, als opvoedkundig middel, bedoelden dag wei nig succes zal boeken. Hij heeft alleen nog eenige kans als hij de zaak krachtdadig aanpakt en 't niet alleen bij woorden laat haar lastgevers tot^dit standpunt te be- blijven. Hij late, ik geeft 't denkbeeld 9 Aan veel speciale avonden mogen we niet doen; speciale nachten kennen we heelemaal niet. En ze zullen, dergelijke speciale feestnachten, oftewel nachtfees ten, gezien onzen aard, er ook wel nooit in komen, al doet de een of andere ver makelijkheids-ondernemer zoo nu en dan een poging hen te introduceeren. Zulk een poging ondernam thans weer de heer Tuschinsky ter gelegenheid, een beetje geforceerde gelegenheid van het „zeven-jarig bestaan" van zijn etablisse ment. En tusschen het gestep en gejazz in, heeft de whispering bariton, Jack Smith, er zijn sentimenteels Amerikaan- a he liedekens, als hoofd-attraotie „ge fluisterd". Bijster belangrijk was overigens noch dit feest noch deze half pratende, half neuriënde zanger en ik kreeg alleen een en ander even onder mijn hoofdstedelijk overzlchts-zoekllcht toen ik dacht aan het vele gefluister dat hier de laatste weken de ronde deed. Het gefluister over de wethoudersbenoeming, noodzakelijk ge worden door het aftreden van wethouder Voa Maar ten laatste is men dan tot spre ken overgegaan en deed den volke kond, dat de Vrijheidsbdonsche heer Mr. J. Rutgers, de uitverkorene was. De 8. D. A.P.-fractle, die zelf wel genegen was met twee wethouderszetels genoegen te ne men en ook wel pogingen aanwendde UIT HET „HANDELSBLAD" VAN HONDERD JAAR GELEDEN. 8 November 1828 (Uit: „The Times".) Het Noordhollandsche Kanaal werd in 1819 begonnen en in 1825 vol tooid. De kósten werden begroot op 12.000.000 guldens. Eij vergelijking van den cublek-inhoud van zijne bedding, ls dit kanaal het grootste van de wereld, met uitzondering, misschien, van enkele ka nalen in China. Het volumen van zijn wa ter is twee maal zoo groot als het Kanaal van New York(Hbl) Ingezonden Mededeellng. (749) Moeders nemen voor de roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uitsluitend het allerbeste, en dat Is ibt 60 cl. bil Apolh. rn Drogisten gratis ter overweging I op zijn specia len dag eveneens hupsche jongedochteren en dito jongelieden rondloopen, echter niet met offerbusjes, maar daarentegen met uitdeelpotten, waaruit een ieder die plechtelijk belooft een ernstige poging tot sparen te willen ondernemen een klein, bescheiden begin-kapitaal zal mo gen putten.... Wat er dan ook op den duur van der gelijke speciale dagen moge worden, of zij elkander voor een groot deel zullen opheffen, of dat zij langzamerhand weer, dioor een teveel van het goede, in het gewone zullen verdwijnen, enkelen zullen toch wel, als hebbende de speciale sympathie van het publiek blijven be staan. Daaronder in de eerste plaats, die voor het Vancantieklnderfeest. In de kos ten van dat feest dragen we allen altijd gaarne het onze bij, niet het minst omdat we weten, dat het hier zuiver en alleen gaat om het verschaffen van wat vreugde aan zooveel mogelijk kinderen, die anders zoogoed als nooit de stad uitkomen en er hier nooit sprake was van geloof, partij, secte of wat dan ook, waarmede de groote menschen elkaar in hokjes indeelen. De vreugde in het kind is een van de weinige zaken, die we voor een groot deel nog ongerept, los van tenslotte bijkomstige zaken, hebben kunnen bewaren en het vreugde brengen aan het kind is, onder het groote publiek gelukkig nog een zul ver gebaar des harten. Vandaar de popu lariteit van dezen dag onder ons groote publiek. Enkele verpolitiekte gemoederen in onzen Raad hebben eenlgen tijd geleden eohter een poging gedaan ook ln deze zaak de zuivere, eenvoudige nelgingen te gaan vertroebelen. Van zekere, politieke zijde wenschte men een apart, door een speolale kleur gekleurd kinderfeest en daarvoor een aparte subsidie. Gelukkig ontmoette deze poging zoowel voor, als achter de groene tafel hevig verzet en was de overgroote meerderheid het er, met het groote publiek bulten de Raad» zaal hartroerend over eens, dat we tenminste dit ééne, kleine terrein, waar op de bekende en beruchte nationale splijtzwam die ons volkbestaan naar alle richtingen doorwoekert, vrij moesten houden en open, bet kleine, natuuriijk- gemeensohappelijke en zonnige terrein van bet (neutrale) vacantie-klrwterf eest We mogen dan vele apeoiale dagen hebben, aan veel apeoiale avonden keeren, heeft tenslotte tegenover de roode kiezers, die, met groote meerder heid uitmaakten dat vastgehouden moest worden aan den eisch: „drie of geen een", bakzeil gehaald. Een zwakke poging van R.-K. en anti-revolutionaire zijde om een rechtsche kracht het College van B. en W. binnen te loodsen mislukte daarna; het ware dan ook inderdaad een volkomen scheeve verhouding geweest zoo dit Col lege in een stad die toch in alle geval overwegend „vrijzinnig" georiënteerd is, in meerderheid rechts was geworden. Men heeft zich toen vrijwel unaniem uit gesproken voor den „Liberaal" Rutgers, die, naast bekwaam jurist, tevens als mensch bij alle partijen in dezen Raad zeer gezien is. Zijn stedelijk-politieke car rière is overigens wel een zeer snelle. Pas In het begin van het vorige jaar werd hij in den Raad gekozen. Voordat men hem benoemde heeft men, bijwijze van demonstratie eerst nog dr. Wlbaut benoemd. Die echter, nu zijn kiezers-lastgevers het eenmaal zoo beslist hadden, voor de eer bedankte. Kennelijk wel met eenigen spijt De spijt was echter niet alleen aan zijn kant Niemand ln den Raad is zoo verpolitiekt of hij voelt en weet, dat een man als Wlbaut rechtens achter de groene tafel hoort. Het College is nu dan met den heer Rutgers weer een rechtsgeleerde rijk. Ware de politiek een logische zaak, dan zou men hem natuurlijk de afdeeling te beheeren geven, die speciaal gebaat is met rechtskundige vakkundigheid, n.1. de afdeeling Publieke Werken, en die der Rentegevende Eigendommen, Precario en Kadaster. Nu echter, nu de politiek al les ls behalve logisch, krijgt hij Open bare Gezondheid en Ziekenhuiswezen, terwijl de eenige dokter in het College (de heer Abrahams) die hier op zijn plaats zou zijn, Publieke Werken houdt.... Laat ons lntusschen den heer Rutgers succes toewenschen. Hem toewenschen dat hij ook eenmaal waardig moge ge keurd worden in steen te worden geoon- terfeit teneinde te dienen tot beeldhouw- kunstige décoratie van een of ander nieuw woningblok! We zijn n.1. begon nen, in plan Zuid bij een nieuwe win kelgalerij, onze „mannen van heden" op deze wijze te vereeuwigen. Hun, hardsteenen, koppen schragen er, op enkele pijlers, den bovenbouw. Het lijkt een gevaarlijk experiment. Niet alleen uit schoonheidkundig oogpunt alhoewel ook dat moeilijkheden kon veroorzaken maar omdat in de keuze van: wie niet en wie wel" in aanmerking komt de kiem schuilt voor elndelooze debatten ln Raad en pers. En nieuwe kiemen behoeft men tooh heusch niet meer op deze vrucht bare gronden te zaalenl.... De herziening van het bezoldigings besluit, waarover de Centrale Commissie van Georganiseerd Overleg eindelijk, na de maandenlange besprekingen in de sub-commissie der Centrale Commissie, aan de Regeering advies heeft kunnen uitbrengen, is, niet meer te beschouwen als een technische herziening, waartoe zij (overeenkomstig den oorspronkelijken eisch van den minister-president) formeel beperkt had behooren te blijven, maar als een bescheiden salaris-verhooging. De regeering is volgens den heer Noordhoff bereid het nieuwe besluit te laten ingana op den dag der bereikte overeenstemming, 81 Ootober. Mocht de nieuwe salarisschaal in de toe komst hier of daar nadeeliger wezen dan de «oude, dan zullen ziulke nadeelen te niet worden gedaan. Met dleze herziening van het Bezoldi gingsbesluit zal «en acht millioen gulden gemoeid zijn, die jaarlijks op de begroo ting terugkomen. Want behalve de her ziening van het Bezoldigingsbesluit zul len wijzigingen doorgevoerd1 moeten wor den in de belooningen van de rijkswerk- Heden, de militairen, de leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs, de leden van de rechterlijke macht en de hoogste staats ambtenaren, over welke belooning de commissie geen zeggenschap heeft. De herziening, waarmede de minister van Financiën reeds verklaard heeft zich te kunnen vereenigen, zal nog door den Ministerraad goedgekeurd moeten wor den. Zij is bedoeld als een definitieve regeling, waardoor een tijdperk van rust zal kunnen aanbreken over de algemeene salarisregeling, die jarenlang een onder werp van actie is geweest Dom 00 en 60 cl. Tube

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9