overwerkte zenuwen ]Mjnfiand& TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS uLLL/kiifavuii VAN DINSDAG 6 NOVEMBER 1928 DE PETROLEUMPRODUOTIE IN NED.-INDIE. Een film van de Betaafsche Import-Maatschappij. De Bataafsche Import-M a a tsoh ap pij verkoopkantoor van do „Koninklijke Shell-prodilcten, gevestigd in den Haag, had, teneinde haar bedrijf in Ned,-Indië meerder bekendheid te geven, voor Don derdagavond op groote schaal uitnoodi- gingen verzonden ter bijwoning van een filmvertooning, die dit bedrijf in beeld bracht. „Casino" was geheel gevuld en, naar ons de vertegenwoordiger in den Helder mededeelde, moesten nog hon derden aanvragen worden afgewezen, zoodat waarschijnlijk binnenkort eene herhaling van deze film zal worden ge geven. De heer Jansen, een der hoofdambte naren der „Koninklijke", gaf de noodlge toelichting, die eigenlijk, waar het de lilm betrof, vrijwel overbodig was, daar de verschillende opschriften voldoende voor zlchzelve spraken. Maar in een korte inleiding deelde hij een en ander over de maatschappij mede, alsmede over de win ning van petroleum. De filim is bedoeld ala leerfilm, en strekt om een overzicht te geven over het bedrijf. Zooals men weet, wordt de petroleum gewonnen uit aard olie, een product, dat op verschillende Slaatsen in Indiö gevonden wordt. Om- ent het ontstaan dezer aardolie heeft men theorieën opgesteld, die met groote waarschijnlijkheid deze vraag oplossen. Petroleum zelf is een ingewikkeld meng sel van allerlei producten; de grondvorm is de aardolie. Om deze te vinden worden boringen verricht op plaatsen, waar zich de vermoedelijke aanwezigheid van aard olie kenbaar maakt, hetzij door opstijien- de gassen, hetzij ook door modderbron- nen. Door middel van reoonstructiefilms wordt aansóhouwelijk gemaakt hoe in de verschillende aardlagen zich de stoffen ontwikkelen, hoe tenslotte deze lagen barsten, waardoor openingen ontstaan, die de uitstroomende gassen of vloeistof fen naar boven brengen, waarna het oogenblik voor een boring is aan gebroken. De film toont nu welke arbeid moet worden verricht alvorens met de eigen lijke winning van het product kan worden aangevangen. Dwars door de oerwouden van Sumatra moeten wegen worden aan gelegd voor het vervoer van materiaal. En uiteraard gaat dit vervoer, zoolang deze wegen nog primitief zijn, uiterst langzaam. Tegenwoordig bewijzen de rupsauto's goede diensten op deze on gebaande wegen. Over een groote breedte ter weerszijden van den aangelegden weg moet het oerwoud worden weggekapt, zooals een opname duidelijk doet zien. Daarna komt het vervoer, van hout eerst voor de eerste primitieve gebouwen, van buizen en ander materiaal vervolgens voor den boortoren, de leiding. Uitvoerig toont de film al deze werkzaamheden, waardoor men een duidelijk inzicht krijgt in dezen enormen arbeidt Vooral het bo ren is een interessant werk; alweer door middel van reconstructiefilms wordt ge toond, hoe de boor in het boorgat wordt aangebracht en' hoe de werking is. Plot seling kan dan, soms op het onverwacht ste oogenblik, de olie omhoog spuiten. Het is voorgekomen, dat de geheel© boor installatie hierdoor in de ingewanden der aarde verdween! Het is nu zaak de aangeboorde olie in de leidingbuizen te brengen. Buisleidin gen van vele duizenden kilometers wor den aangelegd'; groote tanks worden ge bouwd op de vindplaatsen en in weinig jaren ontstaat hier een nederzetting. Zoo zagen wij o.a. Balik Papan, een der ne derzettingen van de 'maatschappij, waar een uitgestrekt terrein in exploitatie is. Praohtig waren de stereoscopische opna men van verschillende boorterreinen. Een' volgend hoofdstuk toont ons het raffinieeren der ruwe aardolie. Een aan tal bijproducten wordt verkregen: pe troleum, benzine, stearine, smeer-olie en allerlei was-producten. Dit alles wordt ter plaatse zelf gefabriceerd; o.a. zagen we de vervaardiging van stearinekaarsen. Dan komt het vervoer en de verpakking, in schepen, in eigen speciaal - ge bouwde tank booten, ook per wagen. Ongelooflijk handig zijn de inlanders bij. de verpak king. Nu volgde een opname betreffende nel leven op de ondernemingen, in de dessahs enz. Alleraardigste kieken waren hnerbij; ook konden wij zien de uitstekende wo ningen, die de maatschappij heeft ge bouwd voor haar personeel. We wonen een betaaldag bij, enz. Ook Soerabaja was niet vergeten en het hart van ae marinemenschen ging open, toen zy daar een kijkje kregen in de hen welbekende stad, waar des morgens te half acht dub bele rijen auto's elkaar passeeren van naar hun 'kantoren gaand© menschen. Zoo kwam Indië, nu wij niet tot Indië konden gaan, naar ons toe, dank zij de pracht- uitvinding van de levende boeiden. Hot was eerst over half elf alvorens de vertooning geëindigd was, die aan velen, zooals spr. aa.nhet slot opmeikte, een inzicht heeft gegeven, dat, wat hier door een Nederlandsche onderneming !s ge wrocht in dp binnenlanden van Indië* met trots mag worden genoemd. Want hoewel de „Koninklijke1'een fusie heeft ge vormd met de Engelsche Shell-maat- sohappij, is 60 3 van het bedrijfskapitaal Hollandsch en slechts 40% Engelsch kapi taal. Zooal smenjveet staat Sir Henrl De- terding aan het hoofd van deze groote Meicrneming.^H Dezer dagen plaats der Koni aan het N< tigd is in het brikettenfabriek,! «en deelen. n wij van de opslag- Itlijke, hier ter stede, die llandsch Kanaal geves- toboaiw der voormalige en ander mede te HULDIGING MEVROUW DE BOER— VAÏ RIJK. (Mevrouw De Kotvan Rijk, welke de gast is van onzjc Burgemeester, wordt hedenavond ten 1 lur van het huis van haren gastheer, ajn de Hoofdgracht, afge haald. Per auto gwt het dan onder geleide van „HeldePs Fannrskorps" naar „Casino", waarvoor het „Stedelijk Muziekkorps^ air daar staat aangetreden. Daarna wordt d« jubilaresse in den foyer van „Casino" doorhe; Comité verwelkomd. De eigenlijke huldiging zal plaats vinden bij het einde van het 2e bedrijf en zij zal dan door onzen lurgemeester namens de Heldersche burgerij worden toegesproker. De Comité-leder worden verzocht 7.16 u. in „Casino" met hunne dames aanwezig te zijn. De avond belooft schitterend1 te slagen. Voor het tooneelsius worden door het ge zelschap eigen décors medegenomen. En kele goede plaatsen op alle rangen zijn alsnog verkrijgbaar 8JEF VAN DONGEN IN DEN HELDER Maandag a.s., 12 Nov., komt Sjef van Dongen, onze stad bezoeken. Maandag avond zal hij in Casino zijn wedervaren verhalen. Naar aanleiding hiervan hadden Zater dagavond in Casino besprekingen plaats, teneinde hem, in navolging van andere plaatsen, een waardige ontvangst te be reiden. Velen hadden aan den oproep ge volg gegeven en varen ter vergadering aanwezig. De heer Levy Gmnwald, leidde de be sprekingen in en jtelde de vergadering voor den heer Veistegen als voorzitter van het huldigingsmmité te kiezen, het welk met algemeene stemmen geschiedde. Gaarne zag d» secretaris, de heer Bandsma, dat bestuursleden van corpo raties, die Sjef van Dongen in Casino wil den toespreken, dit voor Vrijdag ter zijner kennisse brachten. Omtrent den hildigingsavond schrijft de heer L. Grunwald ons: Dat zij, die er heen gaan, iets bijzon ders zullen geniete! behoeft geen betoog. Overal op zijn 'weg tordt deze jonge held enthousiast begroet De meest vooraan staande menschen i.$ Amsterdam, hadden zich opgemaakt Sj't bij zijn aankomst aan het Centraal-S ation te ontvangen, het enthousiasme van de Amsterdam mers was geweldig. Alle groote bladen, beijverden zich als t n strijd het verhaal van Sjef van Don, en buitengewoon te noemen. Ieder die <%n schouwburg ver liet, had drie uui liet Sjef en zijn ont beringen medegeleefd, zat zelf in de hon denslede, kreeg zëf het gevoel of zijn been bevroren was Uiterst belangwek kend, zonder geleerd te doen, behandelt Sjef zijn onderwert. Oud en jong geniet van Sjef. Een fijne dappere Hollandsche jongen. Hij weet ieealen te wekken. De jeugd, die ook oigetwijfeld in grooten getale hun ouders zal vergezellen kan iets van Sjef leeren u.1. flink zijn en niet dik doen. De talrijke pracltjge lichtbeelden van het poolgebied, de Xtissische vliegtuigen, de Cittè di Milano, tnz. enz. komen zoo prachtig uit dat mei waant zelf aanwezig te zijn. Als de Rusische vlieger Zora en Van Dongen uitgeput en verstijfd redt, gaat een zucht val verlichting door de zaal. In het nummer >a;i Donderdag hopen wij omtrent de wijze \pn huldiging nadere mededeelingen te kunen doen. „de gebroken stralenkrans". Donderdag geeft I<3 N. V. „Groot Too- neel" van Amsterdari in Casino een op voering van het bcebnde werk „De ge broken stralenkranë' (The Broken Nim bus) naar den beroenlen roman van Flor „De witte zusters \ai Worcester" heeft L. Barclay, die ook „De Rozenkrans" en geschreven. Het „Gmt Tooneel", waarbij o.a. medewerken: fles Peyters, Julius Brongers, Joh. Langnaken, Petro Beuk- man, Tine v. d. WerfLina Kemper, John. de Geest en B. Coütant, geven er een goede voorstelling vti en een ieder die het prachtstuk „De Rozenkrans" heeft bijgewoond, zal ookéit tooneelwerk van dezelfde schrijfster vil en zien. De Pers zegt van tit werk: De Evening Stamhtd: "Een waardige opvolger van „The Rotary" bekoorlijk en aangrijpend, terwijl (te intrige weer onge woon knap bedacht Isf'. Girls Own Paper: .Het is één van de mooiste en aantrekkéjkste verhalen". Record: „Het dwinft door zijn boeiend heid tot aandacht, is net diepe ernst ge schreven en voert t(t een aangrijpend slot." helder's gemngd koor. Naar wij vernemen jeeft de Zangver- eeniging Helder's Gnengd Koor haar eerste uitvoering in d seizoen voor do nateurs en genoodigon op (Zaterdag 10 November in Casino. Welwillende mederèrking wordt v&r- leend door de hoofdafdeling van de mu- ziekvereeniginig D.OÏL, onder leiding van den heer Joh. v. Gladbeek. Ingezonden Mededoeliag. (686) Zie verdier die In dit blad voorkomende advertentie. MUZIEKVEREENIGING D. O. K. Directeur: Joh. van Glabbeek. Men schrijft ons: Deze vereeniging gaf j.1. Zaterdag een Concert in Casino. Nadat de voorzitter met een kort woord, den weinigen aanwezigen het welkom heeft toegeroepen, werd geopend met als eerste no. De Vlag-officier, een marsch van onzen plaatsgenoot, den heer L. F. Leistikow. Pittig en frisch klonk het door de zaal. Als no. 2 Apfelbltlte van Ludwig Siede, no. 8 Fantasie Martha. van Fr. Eberle; hier hadden onze muzikanten ze ker wat plankenkoorts, want er was wat weifelen en weinig durf, ofschoon deze werken wel binnen hun bereik liggen, moet er beter gestudeerd worden, dan kan het een volgenden keer zeker beter. 4 en 5 een wals Olympia en Gome along John- nie van Joh. B. Kok. Na de pauze waren het de leden van de jongere afdeeling, die hun medewerking gaven. Deze nummers konden ons beter voldoen, doordat het krachtiger klonk. 6. Reiverle van O. Seyffardt. 7 Lain de ma Fatrie (ouverture) van P. O. Ramlcello. Hier moet beter op de maat worden gelet; 8 Ricordo di Budrio, 9 Lettre 6 Delphina, en tot slot een marsch van Joh. B. Kok, La Seranata. Zeer te betreuren was het, dat niet meerderen aanwezig waren. Moge D.O.K. een volgenden keer op grootere belang stelling kunnen rekenen! Een gezellig bal hield de aanwezigen nog eenigen tijd bijeen. GEMEENTERAAD RAADSVERGADERING. De Gemeenteraad is bijeengeroepen op Maandag 12 dezer des avonds 8 uur. Als eenig punt komt op de agenda voor: Afscheid van den Burgemeester. SLOEPENVERKOOP ZEEVAART SCHOOL. In antwoord op de door het raadslid J. H. de Nijs tot B. en W. gerichte vragen, deelt het College mede, dat, hoewel strikt genomen de Raad over den verkoop van alle gemeente-eigendommen heeft te be slissen, het niet de gewoonte is en het praktisoh ook niet wel doenlijk zou zijn den verkoop van minder belangrijke objecten te doen steunen op een daarvoor te nemen Raadsbesluit, vooral wanneer het zaken betreft, welke, als in het onderhavige ge val, door slijtage weinig of geen waarde meer voor de gemeente hebben. Zou het anders gaan, aldus B. en W., dan zouden verkoopingen van oud papier van verschillende diensten, van oud ijzer en andere oude metalen van de gasfabriek, de reiniging en andere bedrijven steeds in den Raad moeten worden gebracht, hetgeen begrijpelijkerwijs ongewenscht zou zijn. De door ons gevolgde handelwijze is dan ook in andere gemeenten algemeen gebruikelijk, zeggen B. en W. De onderwerpelijke verkoop vond plaats bij openbare inschrijving en bij gesloten biljetten op de voor ieder ter inzage ge legde voorwaarden. Geen enkel inschrij vingsbiljet kon dan ook den verkoop on gunstig beïnvloeden, zoodat wij, ofschoon toegevende, dat er in 't algemeen bezwaar tegen bestaat, dat gemeente-ambtenaren goederen van de gemeente koopen, geen termen aanwezig achten in dit geval af te keuren, dat de Directeur der Zeevaart school tot de inschrijvers behoorde. Dit toch heeft noch op den verkoop, die ge schiedde met Instemming van den Inspec teur van het Nijverheidsonderwijs, noch op de toelichting aan eventueele koopers eenigen invloed gehad. De bedoeling is inderdaad in de plaats van de verkochte vaartuigen aan te schaf fen een motorsloep of motorvlet van vol doende capaciteit om den kotter te slepen. Indien de opbrengst van den verkoop voor dit doel niet toereikend is en de be grooting der Zeevaartschool aanvulling van het tekort niet toelaat, zal door ons t.z.t. een voorstel aan den Raad, betreffen de deze aangelegenheid worden gedaan, terwijl daarop, wijl het Rijk in de kosten voor 75 bijdraagt, tevens de goedkeu ring van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetnschappen zal worden gevraagd. Mon adresseere G. A. KRAK. t (Zondagnacht is te Alkmaar overleden, 01 jaar oud, de heer G. A. Krak, sedert ruim 26 jaar directeur van de N.V. Boek- en Handelsdruk keriji voorheen Hermauus Cos- ter Zn., uitgeefster van de „AJkmaarsche Courant". Hiji was een zeer geziene per soonlijkheid en maakte deel uit van het be stuur van> verscheidene vereenigingen. WETHOUDERSPENSIOENEN. Het hier in den Raad aanhangig gemaakte vraagstuk der wethouderspensioenen is in verschillende andere gemeenten Haarlem. ook onder handen genomen. De Haarlemsche corresp. van het „Han delsblad" meldt aan zijn blad: Het kort na elkander aftreden van twee wethouders, die even over de 40 jaar zdjn en wie de gemeente dus zeer waarschijnlijk vele jaren een pensioen moet betalen, heeft bij ©enige raadsleden de vraag doen opko men of de pensioenregeling voor wethou ders niet moet gewijzigd worden. De heer Miezerus en anderen hadden in' verband daarmee een voorstel ingediend om het pensioen van een afgetreden wethouder op 65-jarigen leeftijd te doen ingaan. De Raad heeft nu enkele weken geleden een oommissie benoemd, die zou onder zoeken of het wenscholijk is de verordening te wijzigen. Deze commissie heeft thans een rapport uitgebracht, waarin zij als te beantwoorden vraag stelt: „heeft de praotijk geleerd, dat de motleven, die hebben gegolden voor de regeling van d© wethouderspensloenen, juist zijn gebleken?" Voor Haarlem meent de commissie, dat het antwoord moet zijn, „dat de goed bedoelde maatregel niets an ders dan minder goed te verdedigen gevol gen heeft gehad". De praotijk heeft hier, volgens de oom missie, geleerd; dat een behoorlijke bezet ting van het ooilege van B. en w. niet be hoeft af te stuiten op de onmogelijkheid om te bereiken, dat de besten zich beschikbaar stellen. De commissie meent echter, dat het billijk en noodig is om gedurende eenige jaren na het aftreden als wethouder het pensioen uit te koeren. Benevens het ouderdoms- en invaliditeitspensioen wenscht zij het dadelijk na het aftreden ingaand pénsioen te beperken tot drie jaar na dat aftreden. De moeilijkheden; waarvoor iemand kan worden geplaatst door het aan vaarden van een wethoudersfunctie, acht zij daarmee voldoende ondervangen. Het ouderdomspensioen wil de oommissie doen ingaan op 60-jarigen leeftijd. Volgens ïaar dient de worden gehandhaafd' de be paling omtrent uitsluiting van het pensioen bij het blijven bekleeden of aanvaarden van een andere publiekrechtelijke functie, waar aan een gelijke of hooger 'bezoldiging ver bonden is. De voorgestelde wijzigingen zullen niet gelden voor de thans gepensionneerde en thans in functie zijnde wethouders. De Raad zal' in zijn vergadering van heden beslissen of hij zich met de voorstellen ver- eenigt. Delft. Te Delft is de raadscommissie inzake pensionneering van dé wethouders in haar rapport tot de oonclusie gekomen* dat het toekennen van uitgesteld pensioen onge wenscht moet worden geacht, daar het een ernstige belemmering zou zijn voor het aan vaarden van het wethouderschap. Den diensttijd voor het in aanmerking komen voor pensioen wil zij stellen op twaalf jaar. Verder is de commissie van gevoelen; dat pensioen voor weduwen van wethouders en oud-wethouders alleszins billijk is. Voorgesteld wordt, het pensioen voor weduwen van wethouders of gewezen wet houders vast te stellen op 760 per jaar. ENGELSCHE BROADCASTING VAN SCHEVENINGEN UIT. Uitzending van muziek, tooneel, voordrachten etc. De Londenache oorrespondent van de Telegr. meldt: Eenige dagen geleden maakten wij mel ding van het bericht uit de „Evening Standard", waarin gezegd werd, dat de Baird Televisie-maatschappij een over eenkomst had aangegaan, waarbij zij in staat zou worden gesteld televisie van Scheveningen uit te zenden. Dit bericht werd, zooals gemeld, ten onrechte door het hoofdbestuur der P.T.T. tegengespro ken, Scheveningen toch zal, naar wij thans uit de beste bron vernemen, niet alleen in de toekomst een groote rol spe len bij de ontwikkeling der televisie, maar hetzelfde station zal onder Engelsch beheer het monopolie van die British Broadcastin® Gomp. gaan aantasten. Het is een bekend feit, dat onder de tien lïülldoen luisteraars in Engeland, Schotland, Ierland en Wales heel wat zijn, die zich niet tevreden' toonen over de programma's die door de B.B.O. wor den geboden. Velen zijn daarbij van mee ning, dat het verkeerd! is het radiogenoe- gen in Engeland gemonopoliseerd te hou den in de handen van de B.B.C. De luis teraar kan onmogelijk een keuze doen, maar hij moet genoegen nemen met wat de B.B.O. hem voorzet, daar de B.B.O. het beheer van de geheel© radio-uitzen ding in Engeland, Wales, Ierland en Schotland in handen: heeft. Concurrentie zal, zoo meent men, in dezen geen kwaad doen en daarom zijn, naar wij nader ver nemen, zoo juist de onderhandelingen tot een goed einde gebracht, waarbij een ge heel Britsoh program eiken avond ge durende een uur zal worden uitgezonden. Het programma zal zoowel muziek, too neel als voordrachten en lezingen omvat ten. Dezelfde organisatie die deze rege- jling heeft getroffen, onderhandelt op het oogenblik nog met andere stations. Men wil' namelijk trachten op verschil lende uren de beschikking te krijgen over stations op het continent, zoodat deze een geheel avondprogramma naar Engeland zullen kunnen uitzendenDezelfde orga nisatie zal ook de televisie-uitzending vol gens het systeem-Baird ter hand nemen. NA HET VLIEGONGEVAL TE HEERLEN. Mevr. Vam de Bergh, een der getroffe nen bij het vliegongeluk op den Schets berg, dat aan vier personen het leven ge kost heeft, is dezer dagen uit het zieken huis ontslagen. Zij is echter voor haar leven verminkt, terwijl zfj in het krank zinnigengesticht te Vught is opgenomen. De andere gekwetsten 'zijn hersteld. Het resultaat van het onderzoek van de Justitie over de schuldvraag zal, naar de Tel. verneemt, eerstdaags openbaar ge maakt worden. Naar de Tel. verder verneemt, hebben de nagelaten betrekkingen van de slacht offers en de bij het ongeluk verwonden besloten een civiele actie tegen dé „Lim- burgsche luchtvaartvereeniging" althans tegen hét vliegoomité in te stellen. Mr. Van Gelder en mr. Onland zullen hen als raadsleden dienen. De vliegenier Tillman, die buiten het ongeval stond en tevergeefs het comité om uitbetaling van zijn gage verzocht heeft, wil daarom eveneens de organisa toren in reohten aanspreken. De verbittering der bevolking tegen de personen, die den vliegdag georgani seerd hebben, is nog grooter geworden dan eerst reeds het geval was door de hou- ring, die zij na het vliegongeluk hebben aangenomen. DE ZUIDERZEEWERKEN. Aan de jongste driemaandelijksche mededeelingen betreffende de werkzaam heden voor de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee is het volgende ont leend: Boringen werden verricht in de Middel- gronden, nabij de plaats, waar de in die geul aan te leggen beteugelingsdam zal worden gemaakt. Voorts werden nog boringen verricht in verband met de ver zwaring van den Frieschen dijk, en ten slotte hadden op het Breezand boringen plaats teneinde een ander inzicht te ver krijgen omtrent de vindplaatsen van kei- leem en zand voor het aldaar in 1929 te maken eiland. Overbrugging van het Balgzand- k anaal. De zes putten van gewapend beton voor de fundeering van het Oostelijk landhoofd zijn alle op diepte gezonken en reiken dus met den onderkant tot ongeveer 19 m. N.A.P. Zij zijn over een hoogte van 4 m. gevuld niet onder water gestorte beton en de eerste put is daarna leeggepompt en, zonder dat daarbij waterbezwaar werd on dervonden, in den droge aangevuld met stampbeton. Bij het naheien van de palen van ge- S wapend beton voor den stroompijler ver toonde de reeds versterkte dubbele dam- wand, welke den fundeeringsput aan de kanaalzijde afsluit, wederom binnenwaart- sche verplaatsingen. Ten einde deze tegen te gaan werden op vier verschillende pun ten aan den bovenrand van dezen dam- wand staaldraadtakels bevestigd, veran kerd in den aan de overzijde van het ka naal liggenden Balgzanddijk en door iware lieren aangespannen. In verband hiermede moest de scheepvaart door het Balgzandkanaal voor doorvaarthoogten boven 2 M. van 21 tot 29 Juli en van 16 tot 22 Augustus worden gestremd, gedurende welke tijdperken achtereenvolgens de palen voor den stroompijler werden nage- heid en de fundeeringsplaat van gewa pend beton over deze palen werd aange bracht. Daarna is geregeld voortgegaan met het inheien van de palen van gewapend beton voor het kelderlandhoofd, waarvan de aanmaak gereed kwam, en met het op trekken van den stroompijler van stamp- beton, welk werk is gevorderd tot 2 m. - N.A.P. Vaargeul naar Makkum. Het baggeren van de nieuwe vaargeul naar Makkum kwam gereed. De geul werd voor de scheepvaart in gebruik ge nomen. Afsluitdijk tusschen den sluls- put op het Kornwerderzand en de Friesche kust. Met den aanleg van dezen dijk werd krachtig voortgegaan. De keileemdam is over de volle lengte gereedgekomen, zoo dat de vroeger bestaande geulen, zijnde bet Makkumerdiep en de Boontjes, thans zijn afgesloten en zoowel de scheepvaart als de waterbeweging door de Boontjes geschieden naar de Middelgronden, door de langs de Noordzijde van den sluisput op het Kornwerderzand gebaggerde geul. Ook het aanbrengen van het zand- lichaam van den dijk is nagenoeg vol tooid; slechts bij de aansluiting van den dijk aan het op het Kornwerderzand ge maakte werk moet de berm nog op hoogte worden gebracht, terwijl op enkele plaat sen van de kruin nog eenig zand bijge- perst moet worden. De keileembekleeding op het buiten beloop van den dijk kwam tot 4 M. -j- N.A.P. geheel gereed, terwijl de steen glooiing aldaar nagenoeg volledig tot deze hoogte gereed kwam. Verder werd het bovendeel van den dijk tot den bln- nenberm over ongeveer 1500 M. geheel met keileem bekleed en op den berm werd behalve met de keileembekleeding ook met het aanbrengen van de bestrating aangevangen. Over ongeveer 1900 M. lengte kwam de steenglooiing op het binnenbeloop geheel gereed, terwijl deze op het overblijvende m Pall Mali Gazette: Jïen mooi beschre ven, boelend werk". kalmeeren en worden gesterkt door Buisje 7Sct Bij Apoth.en Drogisten. aan de Redactie alle stukken betreffende den inhoud van de krant; aan de Administratie alles aangaande abonnementen, advertentiën, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. Aan personen nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tengevolge hebben.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5