KANNEWASSER De Indringer Bij Boodschappen doen, peen PUROL vergoten. EDELWEISS ZEEPPOEDER na - 14 cent PER PAK Eerste Blad. BS Ai_TI«JD GOEDKOOPER HET CADEAU BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE DONDERDAG 8 NOVEMBER 1928 56ste JAARGANG Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Donderdag 8 Nov4.51 uur. Ingezonden Mededeellng. Vrijdag 9 4.50 VOLKENBOND. DE VOORBEREIDENDE ONTWAPENINGSCOMMISSIE. Jhr. Loudon acht den toestand niet rijp voor bijeenroeping. De Corr. van de Nw. Rott. Crt. te Parijs meldt: Dezer dagen is een artikel van de Echo de Paris aangehaald, volgens hetwelk naar de meening van de sectie der ont wapening van het secretariaat van den Volkenbond de commissie der voorberei ding van de ontwapeningsconferentie al in de laatste week van Januari zou moe ten samenkomen. Ik verneem nu, dat de heer Loudon, voorzitter van die commis sie, na uitvoerig overleg met den direc teur van die sectie tot de overtuiging is gekomen, dat de toestand nog niet rijp is voor de samenroeping van die commissie. ENGELAND. DE TROONREDE. Dinsdag heeft de Koning, vergezeld van de Koningin, de vijfde en laatste zit ting van het tegenwoordige parlement met de gebruikelijke plechtigheid ge opend. In de Troonrede, die hij daarbij uit sprak, wordt gezegd, dat de betrekkingen met vreemde mogendheden vriendschap pelijk blijven. Voldoening wordt betuigd over de on- derteekening van het anti-oorlogspact. De regeering heeft zich beijverd, zich van hare verplichtingen jegens den Vol kenbond te kwijten door de strijdkrachten van het land tot het minimum dat met de nationale veiligheid vereenigbaar is, in te krimpen. Ook werd erkend, dat onderhandelin gen begonnen moesten worden betreffen de het Duitsche verzoek tot ontruiming van het Rijnland. De Troonrede kondigt dan wetsontwer pen aan: om de spoorwegmaatschappijen in staat te stellen, hun vrachttarieven voor voortbrengselen van den landbouw, den mijnbouw en de metaalnijverheid te verlagen; om het stelsel van plaatselijke belastingen te hervormen en het plaatse lijk bestuur te reorganiseeren; om het selsel van oredieten tot bevordering van den uitvoer uit te breiden. Gewagende van den nood in de mijn- districten, zegt de Troonrede dat de mi nisters krachtdadige maatregelen nemen, om het succes van het plan tot overbren ging van werkkrachten naar andere in- dustreën of tot hun emigratie te ver zekeren. Ingezonden Mededeellnjz. Scherpe debatten in het Lagerhuis. Na het uitspreken van de troonrede ging het Lagerhuis tot drie uur uiteen; onmiddellijk hierna kwam het fractie bestuur van de Arbeiderspartij bijeen, waar besloten werd de regeering aan te vallen over de werkloosheid, den in- dustrieelen toestand en de manier, waar op de regeering was opgetreden bij het vlootaocoord met Frankrijk. Rede van MacDonald, Na de heropening van het Lagerhuis en het uitspreken van de gebruikelijke woorden van dank aan den koning kwam MacDonald aan het woord. Met deze zit ting, zei MacDonald, werd de sluier weg genomen over een drama, dat door de tegenwoordige regeering-Baldwin gedu rende vier jaren was gespeeld. Hij vroeg, waarom in de troonrede geen melding was gemaakt van het Fransch-Engelsche vlootaocoord en verlangde, dat Baldwin hierover nadere mededeelingen zou doen. Ook protesteerde hij tegen het voornemen der regeering om in de huidige zittings periode het recht tot het indienen van initiatiefvoorstellen der parlementsleden af te schaffen. Waarom was het Kellog- verdrag niet in zijn oorspronkelijken vorm aangenomen en waartoe diende het Engelsche voorbehoud? Toch zegt de regeering, dat haar doel is samenwerking met den Volkenbond tot het verminderen der bewapening. Het Fransch-Engelsche vlootaocoord was geen acooord tot ver mindering, maar tot vermeerdering der bewapening. Als Lord Cushendun heeft beweerd, dat tijdens de onderhandelingen met Frankrijk geen sprake is geweest van een accoord over de geoefende reserven, dan heeft hij gelogen, hetgeen spreker bevestigde door de betrokken passages uit het Engelsche witboek voor te lezen. Vervolgens sprak MacDonald over de bin- nenlandsche politiek. De conservatieve regeering had beloften en nog eens be loften gedaan, maar de uitvoering er van liet nog steeds op zich wachten. Antwoord van Baldwin. Na den leider der oppositie kwam Bald win zelf aan het woord. Hij erkende, dat tal van kwesties niet in de troonrede wa-- ren vermeld, doch voor de behandeling daarvan zou in deze zittingsperiode ruim. sfchoots gelegenheid bestaan. Over het vlootaocoord liet Baldwin zich echter niet uit. Op een vraag van MacDonald, of Baldwin geen antwoord kon of wilde ge ven, zei de eerste minister, dat het wit boek er toch was met alle mogelijke ge gevens en dat hij er op zou terugkomen, zoodra hierover in het Huis een debat be gon. Macdonald interrumpeerde ander maal, dat de beleefdheid jegens het Huis de regeering tot een antwoord verplicht te. Baldwin antwoordde, dat hij slechts de meening, had gehoord van een deel der oppositie en niets wist omtrent het stand punt van de liberale partij; het zou veel eer onbeleefd zijn jegens de liberale par tij om thans reeds in te gaan op de kr' tiek van MacDonald. Snowden zei, dat het door de weigering van Baldwin om te spreken over de buitenlandsehe politiek geen zin had het debat voort te zetten en bij stelde daarom verdaging voor in de hoop, dat Baldwin Woensdag gelegen heid zou vinden de oppositie te woord te staaa Baldtwin sprak er ten slotte zijn vreugde over uit, dat Snowden was terug gekeerd tot het traditioneel© gebruik om het Huis vroeg te verdagen en met genoe gen ging hij dan ook op Snowden's voor stel in. Na een zitting van twee en een half uur ging het Huis uiteen. DUITSCHLAND. feuilleton Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 25) Wltham voelde dit eveneens, maar toch was er nog iets, dat hem sterker emotie gaf Het was nu aoht jaar geleden, dat h« 'voor het laatst, zóó, tegenover een Engelsche vrouw gestaan jmd cn ofschoon zhn ondervinding van vóór dien, tijd hem zeide, dat er, wat distinctie betrof, weini gen met deze te vergelijken zouden zijn, waa er iets anders, iets van de beminne lijke zachtheid van haar gezicht, dat een gevoel van eerbied, een behoefte om hulde te brengen, hij opw^0.„^ kwam hem een paar schreden tegemoet en stak hem glimlachend haar hand toe. Een oogenblik bleef hij voor haar staan onhandig, aan tegenstrijdige emoties ten prooi, toen, met een gebaar, zoo hoofsch. dat Courthorne het hem benijd zou heb ben, boog hij zich over de kleine magere hand been en kuste de fijne vingers. U geeft me een welkom, dat ik niet verwacht en niet verdend heb, mevrouw, zeide hij. Dane keek zijn chef aan; 't was of de strakke uitdrukking van zijn gezicht bij diet eenvoudige woorden iets verzachtte, 't Bloed verloochent zich niet," zeide hij üoht in zich zelf. Maar Dana had hem DE DUITSCHE RIJKSDAG. De zitting van Maandag. Berlijn, 7 Nov. De Rijksdagzitting be gint Maandagmiddag om 3 uur. Op de agenda staan alleen voorstellen nopens de uitsluiting in het Roergebied' en wel de communistische interpellaties over de uitsluiting en over de plicht van den staat om de uitgesloten en ontslagen arbeiders steun te verleenen. Verder zullen nog andere Rijksdaggroepen, o.a. de sociaal democraten en het centrum eigen voorn stellen over de uitsluiting indienen. DE UITSLUITING IN DE WEST- DUITSCHE METAALINDUSTRIE. De hulp ean de uitgestotenen. Men meldde Dinsdagavond uit Essen: De burgemeesters en bestuurders van de gemeenten in het gebied van de uitslui ting in de West Duitsche metaalindustrie, die heden te Essen zijn bijeengekomen, hebben een telegram gezonden aan den rijkskanselier, den minister van oecono- mische zaken en den minister van arbeid, waarin zij dringend verzoeken niets na te laten om den tegenwoordigen oeconomi- schen strijd in hun gebied tot een oplos sing te brengen. Voor de na den oorlog bijzonder zwaar getroffen industrie van West-Duitschland is het voortduren van de oeconomiscbe moeilijkheden bij den Mpndien gespan nen financieelen toestand noodlottig. De conferentie heeft besloten ten aan zien van de ondersteuning der uitgeslo- tenen een algemeene gedragslijn te vol gen. Ondersteuning kan volgens de betref fende rijksverordening alleen verleend worden in het geval van bewezen behoef tigheid. Men heeft afgezien van het op richten van volksgaarkeukens. Voor de vertegenwoordiging van de uitgestotenen verklaarde de conferentie alleen de vak- vereenigingen bevoegd. Met vertegenwoor digingen, die tengevolge van vergaderin gen of betoogingen tot stand komen, mag niet onderhandeld worden. De armen raden zijn niet in staat de hulp aan de uitgestotenen uit eigen middelen te be kostigen: De gemeenten moeten aan deze organen de te maken kosten geheel ver goeden. Uitbreiding van het conflict. Het conflict breidt zich uit. De onder handelingen tusschen de arbeiders en de directie van de in de provincie Hannover gelegen Ilsener Huette en het Walswerk Peine hebben geen resultaat opgeleverd. De patroons hebben daarop de uitspraak van den scheidsrechter niet eens afge wacht, maar terstond alle arbeiders, onge veer zes duizend, ontslagen. verstaan; naderhand had hij reden om zich die woorden te herinneren. In dien tusschentijd had Miss Barring ton zich tot haar nichtje gekeerd. „Jij hebt Lance al jaren geleden toeren ken nen, Maud," zeide ze. „Jij bent dus feite lijk gelukkiger dan ik, want dit is voor mij de eerste keer al heb ik zijn moe der goed gekend." Toen wendde ze zie' wioer tot Witharn. „Herinner je je m n nichtje nog?" Wat overmoedig dOor zijn eerste suc ces wilde Witham juist antwoorden, dat vergeten in dit geval een onmogelijkheid was, teen hij de oogen van het slanke meisje in 't zwart ontmoette. Bij 't zien van de lichtelijk vijandige uitdrukking in de heldere bruine oogen en de even spot tende uitdrukking om den moeien mond begreep hij; dat een complimenteus ant woord hier zoker niet in goede aarde zou vallen. En daar ze hem niet uit eigen be weging haar hand toestak, stelde hij zich tevreden met even te buigen. Daarna werd hij voorgesteld aan den Colonel, d'ie hem koel-vriendschappelijk begroette. Witham slaakte inwendig een zucht van verlichting toen het dtentsmeisje kwam zeggen, dat er opgediend kon worden. Miss Barrington legdle haar hand op zijn arm. „Wil je je voor vanavond' met 't gezel schap van een oud'e vrouw tevreden stel len?" vroeg ze. Witham bekeek zijn kleeding ontevre- den-oritisch, „Het was niet mijn plan om zoo maar dadelijk gebruik van uw gast vrijheid te maken," zeide hij. „Ik had den Colonel van m'n komst in kennis wilton stallen en dan meteen willen doorgaan/' De Duitsche metaalbewerkers- bond kan den strijd twintig weken volhouden. In een vergadering van den Duitschen Metaalbewerkersbond is het bedrag van den aan de uitgestotenen te verstrekken steun medegedeeld. Hieraan is toegevoegd, dat de bond in staat is den strijd zoo noodig twintig we ken vol te houden. De steun aan de uit gestotenen eischt per week ongeveer een millioen mark. De soc.-dem. partij heeft een steunactie voor het geheele gebied op touw gezet Zwendelaars aan het werk? In verschillende steden worder geld inzamelingen, welke klaarblijkelijk van particuliere zijde uitgaan, ten gunste der uitgestotenen gehouden. Met dergelijke collectes hebben volgens de Germania de metaalbewerkersbonden niets uitstaande. De christelijke en de Duitsche metaal bewerkersbond verklaren, dat de leiding van den strijd alleen berust bij de vak bonden en dat men particuliere inzamelin gen van welken aard ook ten zeerste moet wantrouwen. BELGIE. UIT DE KAMER. Het amnestie-vraagstuk. De Kamer welk© Dinsdag van het reces teruggekeerd is, ten einde het amnestie- vraagstuk in behandeling te nemen, mocht zich van die zijde van het publiek in een vrij groot© belangstelling verheugen. D© openbare tribunes waren geheel beizet met burgers en Vlaamsehe studenten. De vergadering ving aan met een her denking van het dezer dagen te Bazel ge storven liberale Kamerlid1 voor Antwer pen prof. Kreglinger, waarna de minis ter van justitie Janson het spreekgestoel te beklom wat slechts bij plechtige ge legenheden gebeurt om namens do re geering een verklaring af te leggen om trent het amnestievraagstuk. In den loop van zijn betoog zeide de mi nister van justitie, dat van de 265 perso nen, welke bij verstek veroordeeld zijn, vier zich bij het gerecht kwamen aanmel den en hun zaak opnieuw voor de recht bank zagen verschijnen. Borms is de ©eni ge, die nog gevangen zit. Worden de amendementen-Vandevijvere en die van de regeering aangenomen, dan zijn alle uitgesproken vonnissen onherroepelijk met ingang van 19 September 1928. Alle in het buitenland) verblijvende activisten mogen dan naar België terugkeeren, maar er kunnen geen nieuwe rechtsver volgingen ingespannen worden. Borms, die reeds 10 jaar gevangen zit, zou dan logischerwijze in vrijheid dienen te wor den gesteld. Verder kan de regeering ech ter niet gaan en zij zal dan ook alles ver werpen, wat op teruggave van politieke en civiele rechten zou kunnen wijzen. Evenmin kan die regeering de clementie uitbreiden tot leveranciers van den vij and', vrklikkers en deserteurs. Van hen zijn er nu nog 40 opgesloten. Misschien slechts een paar zijn waard, dat men zich met hen inlaat. Twee Belgische officieren namen tijdens dien oorlog dienst in het Duitsche leger en werden ter dood ver oordeeld. Zij zulten wel nooit meer terug keeren; 115 minderen Liepen naar den vijand over; thans zitten nog 18 militairen opgesloten; geen enkele echter alleen op grond van militaire delicten. Aan dienst weigeraars en burgers, die zich aan dienst plicht onttrokken, kan echter wel gratie verleend worden. Niemand mag nochtans Ingezonden Mededeellng. zijn politieke rechten terugkrijgen. Vol gens geruchten, welke in de wandelgan gen de ronde deden, zou een onmiddellijk gevaar voor een regeeringscrisis afge wend zijn, maar toch blijft het onzeker, dat Jasper en Janson een meerderheid voor hun voorstel, dat niemand bevre digt, zullen vinden. In de wandelgangen der Kamer werd gis terenavond verwacht, dat het voorstel der commissie, behelzende teruggave der bur gerrechten voor veroordeelden tot 10 jaar, ten slotte toch een meerderheid zal vinden, ondanks het verzet der liberale ministers. Er zou evenwel bepaald worden, dat de teruggave eerst in 1930 zou geschieden, daar men wil' voorkomen, dat de terugge keerd© Vlaamsehe activisten candidaat zou den zijn bij de verkiezingen in 1929. Ook wordt niet onmogelijk geacht, dat de regee ring ten einde het debat ©enigszins te ont zenuwen, nu zeer spoedig tot de in vrijheid stelling van dr. Borms zal overgaan. FRANKRIJK. HET KABINET-POINCARE TREEDT AF. De N. R. Ort. schrijft: |Bij oogenschijnüjk onbewolkten hemel in dezen ook overwegend helderen herfst is het kabinet-Poincaré plotseling omver geworpen en een einde gekomen aan de periode van nationale eendracht in het Fransche parlement. De stoot is niet uit de Kamer gekomen, maar van het radi cale partijoongres dat moties heeft aange nomen, waarin verdere samenwerking van de partij met Poincaré onmogelijk werd verklaard. Herriot, de voornaamste der radicale ministers, had eerst een storm met succes kunnen bezweren, maar Miss Barrington keek hem met even opgetrokken wenkbrauen aan. „Dan was je niet bepaald! iets vrtendeUjlss van plan," zeide ze. „Ik zou gedacht hebben, dat je in de tweede plaats mijn nichtje en mij even zou hebben willen begroeten." Zonder zich bepaald rekenschap te ge ven van wat hij' zeide, gaf Witham het een of ander ontwijkend antwoord; de eerste stap was gedaan, het ergste was nu voorbij; in zijn verlichting haalde hij diep adem. Zijn metgezellin keek snel, onderzoekend naar hem op. „Is 't je niet makkelijk gevallen?" vroeg ze. Witham keerde zich naar haar toe; ge ïnteresseerd door den rustigen blik van zijn grijze oogen, welke ze in een man van zijn stempel niet verwacht nad, bleef ze hem aankijken. „Neen," antwoordde hij ernstig, „en nu ben ik ontevreden dat ik er zoo tegenop gezien heb. En daarbij vraag ik me af, of u altijd zoo tegemoet komend' als nu voor me blijven zult." Miss Barrington glimlachte even, maar 't leek Witham toe, of de druk van haar hand op zijn arm één oogenblik iets vas ter geweest was. „Als 't mogelijk is, ja.alleen al ter wille van je moeder," antwoordde ze. Dat antwoord was duidelijk; Courthor- ne's zonden zouden hem niet aangerekend worden, maar hij was op proef de kleine vrouw met het mooie witte haar behield zich haar oordeel nog voor. Maar niet tegenstaande dit weinig aanmoedigende antwoord misschien kwam 't omdat het zoo lang geleden was, dat een vrouw hem iets vriendelijks gezegd had ging zijn hart naar haar uit, voelde hij het ais een Ingezonden Mededeellng. sterke behoefte dat men goed over hem zou blijven denken. Het volgende oogenblik gingen ze zit ten. Witham had zijn plaats vlak bij het hoofd van de tafel, tussohen zijn tafel dame en Maud Barrington; na een minuut of vijf kreeg hij de onaangename sensatie, dat de oogen van de aanzittende» veelvul- diger zijn kant opkeken dan strikt nood zakelijk was. Misschien dat hij zich ver raden zou hebben, wanneer hij een man geweest was, die zich veel met eigen ge voelens bezighield; maar de strijd van de laatste jaren, welke hij alleen 'had moeten uitvechten, had hem van al zijn kleine zwakheden bevrijd, had hem oog voor de dingen, die tellen en een rustig zelfver trouwen gegeven, eigenschappen die iemand, waar hij zich moge bevinden of wat zijn omgeving ook moge zijn, tot een sterk menisch stempelen. Tijdens een plotselinge demping van het voortdurend luide stemmengegons keerde Maud Barrington, die blijkbaar tot het be sluit gekomen was dat ze hem beleefd be hoorde te behandelen, zich tot hem. „Onze tafelgesprekken zullen je wel niet interesseeren. We hebben 't over niets anders dan over tarwe, gedeeltelijk ook al omdat we weinig anders hebben; dat onize belangstelling gaande maakt". „Wel", antwoordde Witham met een eigenaardigen glimlach, „als onderwerp van gesprek is tarwe niiet iets nieuws voor me. Om de waarheid te zeggen weet Ik zooveel van graan af, dat Ik er 't liefst niet meer over praat". „In den vorm van elevator-zeelen of Winnlpegsche markt-marges?" vroeg het meisje koeltjes. Witham'a oogen begonnen, bij dien steek onder water, verdacht te schitteren. „Neen, niet bepaald", antwoordde hij. „'t Graan dat door mijn handen gegaan ,is, bevond zich in zakken van 250 pond en 't opladen ervan, stuk voor stuk, viel dik wijls niet mee. En wat mijn speculaties be treft die bestonden gewoonlijk daarin, dat ik 't aan den prairie-grond toever trouwde in de hoop, er veertig schepels per acre van te oogsten en dat ik me dan met tien schepels tevreden moest stellen. Waarschijnlijk zijn de manipulaties op de Winnipegsohe graanbeurs minder inspan nend en meer rendeerend; maar ik ben niet in de gelegenheid geweest om m'n krachten daar te beproeven". Maud' Barrington keek hem bij dat ant woord een paar oogenblikken lang strak aan. Door dat veeibeteekenende kijken schoot het Witham plotseling te binnen, dat hjj iets had hooren verluiden van een soort onderneming van Courthorne, waar bij een paar mannen, employé's van een graan-elevator, betrokken waren geweest. Hij voelde zich het bloed naar het hoofd stijgen, want uit de houding van Miss Bar rington bleek, dat het geval haar even eens ter oore gekomen was, en d© man die kalm en onverschillig blijven kan, wan neer hij dbor een jong en knap meisje op een leugen betrapt wordt, bestaat niet. Maar het volgende oogenblik wist hjj zich weer te beheerschen. „'t Is noch verstandig, noch edelmoedig om allies te gelooven, wat er van iemand verteld wordt", zeide hij. (Wordt vervolgd). HELDERSCHE COURANT Licht op voor Auto's en Fietsen U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. N-V ZEEPFABRIEKEN -v/H DE MAAS O. VAN BRERO APELDOORN

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1