NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KANNEWASSER De Indringer VERKOUDEN ABDIJSIROOP Eerste Blad. BS ALTIJD GOEDKOOPER HEEREN-BAAI BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Ijm&uig. U Eerst alleen r Nr. 6571 ZATERDAG 10 NOVEMBER 1928 88ste «IAARGANQ Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgover: O. DB BOER Jr„ DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 5Q en 412 Post-Girorekening No. 16066. Winterdienst. Nov. Z 11 v M 12 D 18 W14 D 16 V 18 Z[ 17 Maan opond. 4.47 8.21 9.80 8.49 4.03 4.19 4.40 5.07 6.43 6.30 Zon Hoogwater op: ond: v.mJn.m.: 7.11 4.16 8.05 8.21 7.12 4.15 8.86 8.51 7.14 4.13 9.06 9.21 7.16 4.12 9.36 9.52 7.18 4.10 10.0710.23 7.20 4.0910.40 10.68 7.22 4.0811.16 11.86 Zaterdag 10 Nor4.48 uur. Zondag 11 4.46 Maandag 12 4.45 ENGELAND. DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Reeds begin Mei? Een ver- klezlngsbegrootlng. De „Star" verneemt, dat de algemeene verkiezingen zullen plaats hebben in be gin Mei en vlak na de indiening van de begrooting, die voor dat doel zoo aan trekkelijk mogelijk zal worden gemaakt en concessies op allerlei gebied zal be vatten voor zoover de slechte tijdsomstan digheden dat toelaten. DE ENGELSCHE LUCHTMACHT. Vermoedelijk twee nieuwe eskaders. De ervaring bij de jongste luchtmanoeu- vres opgedaan zal haar weerspiegeling vinden in de a.s. begrooting. Naar de medewerker voor luchtvaartzaken van de „Daily Telegraph" verneemt is het waar schijnlijk, dat in de voorloopige ramingen van het ministerne van Luchtvaart midde len gevraagd zullen worden voor den bouw van minstens twee nieuwe eskaders, één voor het graafschap York en één voor het Zuiden van Engeland. Dire nieuwe es kaders als minimum worden voor de naaste toekomst eveneens noodig geacht. Deze plannen houden ten nauwste ver band met de activiteit, die in den loop van de jongste manoeuvres door de aanvals- eskaders werd ontwikkeld. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON Ingezonden Mededeellng. DUITSCHLAND. WALDECK EN PRUISEN. De samenvoeging door den rijksraad goedgekeurd. De rijksraad heeft Donderdag het wets ontwerp inzake de vereeniging van Wal deck met Pruisen, waardoor Pruisen een gebiedsuitbreiding van ruim 1000 K.M.2 met ca. 56.000 inwoners krijgt, en twee in Waldeck gelegen Pruisische enclaven verbinding krijgen met den hoofdstaat, aangenomen. DE RIJKSBEGROOTING. Het rijkskabinet heeft Woensdag een begin gemaakt met de behandeling van de begrooting voor '29. Alle ministers waren van meening, dat het een begroo ting van bezuiniging dient te worden en dus alle niet volstrekt noodige uitgaven dienen te worden vermeden om het tekort dat onvermijdleijk is, zoo laag mogelijk te houden. Kort voor het aftreden van het kabinet-Marx was medegedeeld, dat het tekort over '29 ongeveer 600 millioen Mark zou bedragen. Het kabinet-Müller wil nu door bezuinigingen in alle hoofd stukken trachten dit tekort te verlagen. Reeds thans staat vast, dat het tekort in derdaad aanmerkelijk lager dan 600 mil lioen zal worden. Op welke wijze voor Het tekort dekking zal worden gevonden is nog niet uitgemaakt DE UITSLUITING IN HET ROER GEBIED. Vervroegde behandeling voor de arbeidsrechtbank. De behandeling van den door den werk- geversbond bij de arbeidsrechtbank te Duisburg ingedienden eisch tot nietig verklaring der bindend verklaarde arbi trale uitspraak is thans, inplaats van op 16 November, op 12 November, 's morgens 9 uur, vastgesteld. Bemiddeling heelt weinig kans van slagen. De Duitsche metaalbewerkersbond acht, naar men uit Dusseldorf meldt, het niet mogelijk door bemiddeling het conflict bij te leggen. De regeering blijft erbij, dat de werk gevers de bindendverklaring der arbitrale uitspraak als rechtsgeldig dienen te er kennen, een standpunt, dat de vakbonden volkomen deelen. Mitsdien zijn onderhandelingen over dit punt uitgesloten en is het wachten op de uitspraak van de arbeidsrechtbank, die over de rechtsgeldigheid van de bindend verklaring zal hebben te beslissen. Uit Essen meldt men nog, dat, naar van patroonszijde verluidt, enkele parlements leden te Berlijn pogingen tot bemiddeling doen, die echter nauwelijks kans van sla gen hebben, wegens de sterke tegenstel ling tusschen de twee partijen in het ge schil. Het standpunt van de patroons is, dat de vakbonden zich voortaan bereid moe ten toonen voorwaarden te scheppen, die de bedrijven het werken op stabielen grondslag mogelijk maken, opdat een oeconomische crisis, die anders onvermij delijk ware, kan worden verhoed. WILHELM H EN MAX VAN BADEN. Opmerkingen van Scheidemann. Naar aanleiding van 't ook in ons blad van Dinsdag gepubliceerde onderhoud van den ex-keizer met den hofprediker dr. Vogel, schrijft het Rijksdaglid Schemann aan het Berl. Tagebl.: „Terwijl Wilhelm II nog op 3 Nov. 1918 niets van afstand wilde weten en geen besef van den werkelijken toestand bleek te hebben, waren reeds op 14 Oct., twee dagen voor de ontvangst van de tweede nota van Wilson, twee zijner zoons, Adalbert en August Wilhelm, bij den rijkskanselier prins Max van Baden geweest, om hem over afstand te spreken. Prins Adalbert had den rijkskanselier, naar deze in zijn aanteekeningen heeft geconstateerd, dadelijk gevraagd: „Zal ik naar papa gaan en hem de noodzakelijk heid (van afstand) voorhouden?" Prins Max heeft toen getracht de twee zoons van den keizer te kalmeeren, daar hij het Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. Het meisje glimlachte even, maar Wit ham zat zich te verbijten onder den srtrak- ken blik van haar heldere bruine oogun. Wat zou ze hem minachtend aangekeken hebben, als hij haar niet zoo onverachll- lig/khïüïnUer5me niet, dat ik 'toveriets, dat ik gehoord zou hebben, gehad heb", zeide zij „Ben je met je wijze lessen ge ven niet wat voorbarig?" Witbam moest even lachen» J^aar zijn ooaen bleven strak. „Ja", zekte hij, „maar SS die voorbarigheid heb ik meteen een waarschuwing te danken. Ten slotte dm excuses ook niet veel waard, maar als ik me ta *a verdedigen, zal 't voor Sn rechter met minder vooroordeelen ZÖmÏu<ï voelde haar belangstelling wak ker worden. Lanoe Courthome, speler en maatschappelijk een paria, was m e.k ge val een variatie op 't type man, waarmee 2ij op Silverdale omgeven was en dan moest zjj vrouw geweest zijn als de ongunstige roep, welke hem voorafgegaan was, hem in haar oogen niet met een goort aureool wan belangwekkendheid om* had. Ingezonden Mededeellng. nog mogelijk achtte den afstand fe voor komen. Aan Prins Max wordt telkens weer ver weten, in de eerste plaats verantwoorde lijk te zijn voor den val der monarchie. Niets is minder waar; men kan hem veel eer verwijten, dat hij landsbelangen heeft achtergesteld bjj den wensch de monar chie te redden. Zoo heeft hij, naast een officleele nota van het kabinet aan Wil son, een politieken stap op eigen houtje gedaan, evenals Michaëlis bij gelegenheid van de pauselijke vredespoging. Door be middeling van een neutraal gezant heeft hij Wilson laten „waarschuwen", zich niet in onze binnenlandsche toestanden te mengen, anders zou de oorlog met onze geheele nationale kracht worden voort gezet. Deze waarschuwing liet hij Wilson toekomen, nadat het opperste legerbestuur had verklaard, dat het leger geen twee etmalen meer (op het verzoek om wapen stilstand) kon wachten. Dat alles heeft prins Max in het belang van de dynastie- Hohenzollern gedaan en later heeft hij in zijn mémoires verklaard: „Mijn ambtge- nooten heb ik van dezen stap onkundig gelaten". Ik heb in mijn gedenkschriften opge merkt, dat men den prins voor dit geval niet a faire heeft genomen, vermoedelijk omdat de plaats in zijn mémoires, waarin hij dit mededeelt, weinig of geen aan dacht heeft getrokken. FRANKRIJK. hetieéere, Jtieifcent „Ik wist niet, dat verstand van 't boe renbedrijf ook tot een van je vele talen ten gerekend mocht worden", zeide ze. „Ik zou gedacht hebben, dat je 't.een tonig vinden zou?" „Dat vond ik ook", nog steeds met dezelfde provoceerende schittering in zijn oogen keek hij haar aan. „Maar zijn uit sluitend deugdzame bezigheden ten slotte niet een tikje eentonig?" „Dat is een quaestie van smaak en tem perament Natuurlijk heb ik zulke sarcas- tisohe en zoogenaamd levenswijze uitspra ken meer gehoord onwillekeurig komt dan de gedachte hij je op, of al die levens wijze mensohen in staat zijn, of in de ge legenheid' geweest zijn, om zich een opinie te vormen". Wit/ham knikte, maar toen hij antwoord de, was er een scherpe klank in zijn stem. „De hatelijkheid heb ik door mijn onge paste scherts misschien verdiend", zeide hij, „maar heb jij' het recht om bij elke beoordeel ing voorop te stellen, dat ik nooit als een eerlijk man gewenst heb?" Maud Barrington had' niet dadelijk een antwoord' klaar; zonder haar echter den tijd te gunnen om zich te herstellen keer de Witbam zich tot haar tante. Dit was een verstandige zet, want juist doordat haar ergernis zich nu niet kon uiten, sterkte ze haar belangstelling. Maar on danks deze kleine overwinning was de maaltijd een beproeving niet alleen door het ongewone na al die jaren van vol komen verlatenheid van met veel men sohen in een betrekkelijk kleine ruimte bijeen te zijn, maar ook door t feit, dat hij iemand moest personifieereo, die om i]jn snedigheid en sarcasme bekend stond. De eerste tien minuten leek de taak hem onoverkoom'lijk moeilijk, maar toen kwam de trek in zijn karakter, waardoor hij van 't spelen met vuur kon genieten, hem te hulp. Misschien had hij het aan die opwin: ding te danken, dat hij dien middag wel- bespraakter was dan ooit te voren; hij hield zich zoo goed, dat hij toen de dames van tafel opstonden zioh ver licht bekennen kon, geen enkelen werke lijken flater gemaakt te hebben. Toen hij zijn glas wijn naar zijn mond bracht merkte hij echter aan zijn droge lippen hoeveel inspanning zijn houding hein ge kost had. Het volgende oogenblik werd zijn aan dacht echter weer afgeleid, doordat de Colonel, na een langen monoloog, plotse ling het W'/ord tot hem richtte. „Je be grijpt dus, dat we den toestand niet roos kleurig inzien", zeide hij. „We hebben groote voorraden en 't vooruitzicht op een gestadig dalen van de markt. Maar al licht is 't wel wat te veel gevergd, om je nu al om ïaad te vragen?" „Wel," antwoordde Witbam, „voor me zelf heb ik al een opinie gevormd of ik anderen zou aanraden daarnaar te handelen, is een tweede. Op t oogenblik is er geen geld te verdienen maar ik zou niet weten, waarom we niet zouden probeeren om onze verliezen te ondervan gen, door onder de markt tegen latere levering te verkoopen. Bij een plotseling herstel zouden we dan van onze voorra den gebruik kunnen maken." Een oogenblik bleef het stil, toen zeide Dane zachtjes: „Dat is U precies, wat een van de bekendste makelaars uit Winnipeg ons aangeraden heeft" DE KABINETSCRISIS. De mogelijkheid van een kabinet der republlkelnsche concentratie. De mogelijkheid van een regeering der zoogenaamde republikeinsche concentra tie wordt besproken. Deze zou gevormd worden uit de burgerlijke linksche en mid denpartijen en afwisselend op den steun van de socialisten moeten kunnen reke nen. Als leiders voor deze combinatie wor den genoemd Briand en Tardieu, en in de tweede plaats de senatoren Clemantel en Steeg. Ingezonden Mededeellng. AKKER'* Voorde Borst. DE BALKANLANDEN. EEN MOORD, DIE VEEL STOF OPWERPT. Een politieke wraakneming. Eenige dagen geleden, aldus meldt Wolff uit Belgrado, drongen zes onbeken de misdadigers na middernacht het huis van een Duitschen molenaar in het Duit sche kolonistendorp Besjka binnen. Nadat de nachtwaker onschadelijk was ge maakt, losten de misdadigers eenige scho ten op den molenaar en zijn vrouw. De molenaar werd zwaar gewond en over leed kort daarna in het ziekenhuis. Onder de bevolking heeft deze misdaad groote opwinding doen ontstaan, daar men vermoedt met een politieke wraakneming te doen te hebben. De moordenaar, Knie- sel geheeten, was namelijk met andere Duitschers in Besjka in een proces ge wikkeld, die bij hun verhoor verklaarden dat tijdens den oorlog verscheidene Ber- Ingezonden Mededeellng. Waarschuwlngssignalien. Als uw organisme zelf u door pijn en kwaleir, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andiere stoorissen waarschuwt, dat de nieren het urinezuur en andere vergiftige stoffen niet behoorlijk uit het bloed fil- treeren, dient gij u in acht te nemen. Gij kunt het spoedig 'genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of ts weinig aandrang tot urinee- ren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. (Bradend en pijnlijk bij de ioozdng. Zanderig, gxulsachtig of draderig be zinksel Elk deze» verschijnselen kan beteeke- nen, dat uw nieren hulp behoeven. Ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zij worden aanbevolen als het middel, diat do verzwakte nieren op wekt, de urineloozing regelt en u 'bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoe- ninig. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) by apo theken en drogisten h f 1.75 per flaoon. „En* mijn antwoord er op heb je ge hoord'," zeide Oolonel: Barrington kortaf. „Volgens mijn opinie is zulk een handel wijze niet verstandig en niet behoorlijk, Courthome. Maar waarschijnlijk ben je met den praotischen kant van het tarwe- vraagstuk niet zoo goed op de hoogte?" „Juist wel" lachte Witbam. zonder bij zijn woorden na te denken. „Wel op de hoogte?" vroeg Colonel Barrington scherp. Witham beet zich op de lippen van ergernis, maar nu hij zich eenmaal versproken had, moest zijn be wering gehandhaafd blijven. „U weet waarschijnlijk niet, sir, dat ik een tijdlang een eigen boerderij gehad heb al is 't dan geen groot succes ge worden." „Dat laatste," zeide de Colonel droog jes, terwijl hij- opstond, „is 't waaisohijn- lij'kste". Toen ze de ruime ontvangkamer bin nen kwamen liep Witham regelrecht naar het gezellige hoekje vlak bij den haard, waar Maud Barrington s-at. Vlak naast haar steel bleef hij staan en keek ernstig op haar neer. „Ik ben altijd van de opinie geweest, dat openhartigheid het beste is," zeide hij. „Daarom dit ik zou t heel onpleizierig vinden als je van te voren besloten had, dat tusschen ons geen vriendschappelijke verhouding mogelijk was." Maud Barrington keek hem aan en weer kwam er in de bruine oogen van het meisje een verwonderde uitdrukking. Ze was iemand die hooge elschen stelde, maar juist omdat ze niet dom of preutsch was, gaf ze zich er rekenschap van dat hst gezicht boven haar niet den «tempel van een losbandig leven droeg. De oogen stonden helder en rustig, de gelaatstint was gebruind en gezond, het lichaam van den man was mager en gespierd, alsof het geschikt voor lichamelijken arbeid en.gewend er aan was. Maar toch had diezelfde man haar al één keer voorgelo gen. Van zijn kant zag Witham een mooi jong gezicht met een uitdrukking van koele reserve en een paar bruine oogen, die, zoo minaohtend als ze nu keken, voelde hij dit toch wel wanneer er reden voor bestond heel zacht en lief zouden kunnen worden. „En als dat zoo was zou dat er iets op aan komen?" vroeg ze. „Ja," antwoordde Witham rustig. „Er zijn hier twee mensohen met wie ik graag op een goeden voet zou willen staan. De eerste Is je tante die heeft 'al besloten om me een proeftijd te geven. Ter wille van m'n moeder heeft ze me gezegd. Wat je oom betreft, ik geloof wel, dat ik hem aan kan." Mand moest even lachen. ,3en je daar zoo zeker van? Niet idereen vindt het even gemakkelijk om met Colonel Bar rington om te gaan. Hij is nogal streng in zijn opvattingen en heeft de lastige ge woonte om den menschen precies de waar heid te zeggen". Witham knikte. „Maar hij is een echte man, en als zoodanig zal ik hem wel weten te overtuigen, dat ik recht heb op een behoorlijke behandeling. De eeni ge, die overblijft, ben jij. De anderen tellen niet Die volgen wel, als jullie voor gaan". (Wordt vervolgd). heldersche courant ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Courant fl.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiö .p aeepoet f 2.10, ld. p. mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad T«»p. 10.60, f0.70.f0.70.fi.—. Modeblad resp. f 0.95, f 1.26, f 1.25, f 1.85 Losse nummers der Courant 4 ct.j fr. p. p. 6 ot ADVERTENTIE N: 20 ct. p. regel (galjard). Inigea. meded. (kolombreedte als redarticm. tekst)dubbel tarief. Kleine acteert. (gevraagd, te koop, te buur)v. l t/m a ragele 40 ct., elike regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv, extra). Bewllsno. 4 ct. Op- en ondergang van Zon en Maan •n tijd van hoogwater (Texel). 6.68 7.09 10.86 11.33 Licht op voor Auto's en Fietsen: rijt ge tevreden met het goede. Indien U. als rooket D. E. Heerenbaai niet kent pro beer ze dan nog hedkn. Deze zachte, geurige goed brandende tabak zal voor U een verande ring zijn die gij. als kenner, ook werkelijk een verbetering zult noemen. fg ECHTE FRIESCHE Melange van rijpe tabakkerU Heedz vanaf SO cl. per poni 20 cl. per oru - 10 ct per1 j ons Juist omdat verkoudheid lich too onschuldig voordoet, is zi) zoo gevaar lijk. Vergeten wij toch nooit, dat zij een ontsteking der slijmvliezen is en dat reeds een simpele verplaatsing dier ontsteking b.v. naar de stem banden, de bronches of naar het slijm vlies van de longen - en hoe gauw gebeurt dat niet - haar veel ernstiger maakt. Acute en chronische bronchi tis, asthma, borstbenauwdheid zijn de terecht gevreesde gevo'gen van een verwaarloosde verkoudheid. Maak de genezing niet moeilijker en duurder door met de juiste behandeling te wachten. Begin bij het begin en verzorg een eenvoudige verkoudheid dadelijk met de versterkende, onschadelijke, maar krachtig slijmoploiscnde mWK

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1