T HET HANDELSBLAD Derde Blad GEMENGD NIEUWS. VAN ZATERDAG 10 NOVEMBER 1928 DIEF DOODGESCHOTEN. EEN METEOORSTEEN. DE UITBARSTING VAN DE ETNA. De uitbarsting dreigt een ware ramp te worden voor de plaatsen aan den Oostelijken voet van den berg. Na de verwoesting van Nun- zlata en Mascall thans Glarre be dreigd, een stad van meer dan 25000 inwoners. De vernieling te Mascali. Ongekend hevige werking. verkeer tusschen deze beide hoofdplaat- sen niet stoombooten onderhouden moet worden. Toen deze fordauto, na van de Wassenaarsche- kade te zijn afgegleden zoo dicht bij het koude water kwam, had zij opeens geen zin meer in een bad en bleef nog net aan den wal hangen. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor en met eenige moeite werd de wagen weer in zijn gewonen stand gebracht. van Antwerpen wm S r SKLr «Mffl 1 BPAdrl m WmmXmÈjÈmMmmM l Buitenland. Dinsdag is het te Keulen tot een hevig gevecht gekomen tusschen de politie en twee werkloozen, die van een wagen een baal wilden stelen. Zij werden op heeter- daad betrapt door een beambte van de recherche en een veldwachter. Terwijl het den veldwachter gelukte den eenen dief te boeien, werd de rechercheur door den an deren overweldigd, en zoo ernstig mishan deld, dat hij ineen zakte. De veldwachter, die zijn kameraad te hulp kwam, heeft toen op den man geschoten, die op de plaats dood bleef. OVERVAL MET BEROOVING. Vier opgeschoten jongens kwamen Don derdagmorgen in een slijterij te Berlhn- Moablt, en vroegen een likeurtje. De eigenaar Wessel, zelde dat hij alleen per flesch verkocht, waarop 2 der jongens over de toonbank sprongen en den man vasthielden, de derae sneed de telefoon draden door en de vierde plunderde intus- sohen de kas. Toen Wessel om hulp riep, kreeg hij een niet levensgevaarlijken slag met een bijl. De 4 jongens zijn ontkomen. AUTO-ONGELUK. Te Berlijn-Grünewald is Donderdag morgen een auto t^gen een boom gereden. De Doom viel om en doodde daarbij een voorbijganger. Twee der Inzittenden van de auto werden zoo ernstig gewond, dat zij naar een ziekenhuis vervoerd moes ten worden. In een dorp in het gouvernement Ja- koetsk is, naar de sowjet-bladen melden, een meteoorsteen van ongewone afmetin gen neergevallen. De steen vernietigde in zijn val een boerenhuis, waarop hij juist neerkwam. De uitbarsting van de Etna in het jaar 1928 zal met een zwarte kool in de reeks uitbarstingen van deze eeuw, waarin zij de zevende is, aangeteekend blijven. Zij is ook volgens de vulcanologen van schier ongekende kracht. Zooals wij in ons num mer van Donderdag reeds gemeld hebben, is Mascali al door den lavastroom getrof fen. Het stadje is ten deele verwoest, even als het dorp Nunziata. Thans nadert de gloeiende stroom Giarre, ten Zuiden van Mascali, een stad van ongeveer 27000 in woners, die een belangrijk centrum is voor den wijnhandel. Naar een telegram van Vaz Dias uit Rome, van Woensdag geda teerd, meldde, was toen de lava al tot op een steenworp afstands van de stad ge komen. Ook Fiumefreddo, ten Noorden van Mascali, een plaatsje van 8000 in woners, loopt gevaar. Hetzelfde telegram meldde, dat alle ver bindingen met de getroffen streek ver broken zijn, terwijl tevens alle electrische draden vernield werden, waardoor de streek in het donker zit. Ook de voornaam ste waterleiding is verwoest, zoodat de Engros: GEBR. WINDER, Alkmaar. watertoevoer verbroken is. Mascall en Nunziata zijn slechts van den algeheelen ondergang gered, doordat zij gebouwd zijn op kleine verhevenheden van het terrein, waardoor de lava in het stroombed van de rivier op vele plaatsen er onder langs stroomt. Te Mascali werd echter, ondanks deze gunstige omstandigheden, toch nog het grootste gedeelte der huizen verwoest. De lava stroomde over het marktplein, bracht het gemeentehuis tot instorten, be nevens verschillende kerken, bereikte vervolgens de hoofdkerk, welks fagade en toren echter nog overeind staan. In Nunziata was de verwoesting nog grooter. Op het oogenblik is de lava reeds drie honderd voet voorbij Mascali gestroomd, en het is te voorzien, dat tenzij, de lava stroom onmiddellijk ophoudt, deze en nog andere steden van het aard-oppervlak zullen verdwijnen. Waarlijk dramatische scenes speelden zich af te Mascali, waar de naamdag ge vierd werd van den patroon St Leonardo. Slechts weinige inwoners waren in de na bijheid gebleven van hun bedreigde wo ningen. Zij hadden zich verzameld rond een altaar, dat buiten de^kerkdeuren was opgericht. Priesters leidden den dienst aan het altaar, waarbij de geloovigen op den grond knielden om de genade van den hemel af te smeeken. Hun gebed werd verbroken door het kraken van instorten de huizen, toen de gloeiende lava over de boorden van de stroombedding heen- stroomde en het stadje binnendrong. Som migen vluchtten in paniek, met kreten van ontzetting, terwijl anderen naar hunne huizen snelden, om nog te redden, wat er te redden viel. Intusschen schoof de lava langzaam doch onverbiddelijk voort, alles vernielende wat zij op haar weg ontmoette Spoedig was de lucht boven de stad zoo heet als in een oven. De geheele stad was verlaten, prijsgegeven aan den Etna voor zijn vernielingswerk. Alles wat slechts even branden kon, vloog in brand, wat sterk bijdroeg tot het schrikwekkende van dit ontzettende schouwspel. Het ziet er echter nog niet naar uit, dat het einde van deze uitbarsting nabij is. Vulcanolo gen voorspellen integendeel, dat het een langdurige uitbarsting zal zijn. De lava nadert de spoorbrug bij het station GiarreRiposto van de lijn Mos- slnaOatanla. Blijkens een bericht van Donderdag ochtend uit Messina blijft de vulkaan in een werking, zoo hevig als de vulkanolo- gen op den berg nog nimmer aanschouwd hebben. Een stuk van den spoorweg Oa- taniaMessina is thans ook door de lava massa overstroomd, zoodat het reizigers Vaz Dias meldt verder nog, dat te Ca- tania een radio-station is opgericht, om belangrijke berichten zoo snel mogelijk te verspreiden. De vluchtelingen uit Mascali en Nun ziata zijn elders ondergebracht. In de be dreigde plaatsen houdt men processies en kerkdiensten om 's hemels genade af te smeeken. Toen de bewoners van Mascall machteloos moesten toezien hoe de vurige lavastroom hun huizen binnendrong en de vlammen alles verwoestten, hebben er zich hartverscheurende tooneelen afge speeld. Catania, 8 Nov. De spoorwegverbinding Messina—Catania is nu verbroken, nadat een lavastroom van ongeveer 60 meter breedte den spoordijk heeft vernield. Het verkeer wordt met stoombooten in stsnd gehouden. In de laatste 12 uur heeft de Etna zooveel lava uitgestooten als bij de vorige groote uitbarstingen in vier dagen. Herbert Hoover, de republi- kelnsche candidaat is bij de jongste verkiezingen tot pre sident van de Ver. Staten van Amerika gekozen. Holland-België 1-1. Te Antwerpen werd de Holland-België- wedstrijd met veel enthousiasme gevolgd. Het dagblad van Antwerpen had voor deze gelegenheid een groot bord aan gebracht, waarop een redacteur aanwees, hetgeen hij in de koptelefoon draadloos opving. V, f 4. ""SU**»** l'-'-.' T - Él - V - - - - -r De vereeniging voor Roode Kruishonden hield Woensdag bij Den Haag op het landgoed Eykenhorst, dat welwillend door H.M. de Koningin was afgestaan, haar jaarlijksche keuringen. Maxim (eig. de heer van Gameren uit Utrecht) rapporteert een gewonde soldaat. |k - De honderdste Internationale voetbalwedstrijd, die Zondag j.1. in het nieuwe stadion te Amsterdam gespeeld werd, eindigde in een gelijk spel 1-1. Een spannend moment voor het Hollandsche doel, waar van der Meulen weet te redden. Op de scheepswerf Wilton te Schiedam wordt thans de laatste hand gelegd aan het nieuwe in aanbouw zijnde schip der Holland-Amerika-Lijn de „Statendam". Het zeekasteel in wording.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9