IPUROL De Indringer Eerste Blad. SS ALTIJD GOEDKOOPEL OOK VOOR DAMES-CONFECTIE O? cfte UQEST-bukn! AKKER'S ABDIJSIROOP VoordeBorst 56ste JAARGANG Verschijnt Pindas-, PcnUert.». m Zatert^nHadag Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 59 en 412 Dinsdag 18 Nov4.43 uur. Woensdag 14 442 BUITENLAND. Ingezonden Mededeellng. frankrijk. FRANKKIJKS NIEUWE KAPTNET. Polncaré premier zonder porte feuille. Geen radicalen ln het kabinet De besprekingen van1 Poincaré niet zdjn vroegere medewerkers, die bereid zijn in het nieuwe kabinet zitting te nemen, zijn Zondagavond om halfzeven geëindigd1. Volgens mededeellng van Havas is het ministerie als volgt samengesteld1: Poincaré: premier, zonder portefeuille; Chéron, Financiën; Briand: Buitenlandsche Zaken; Tardieu: Binnenlandsche Zaken; Barthou: Justitie; Painievé: Oorlog; Ley- gues: Marine; Bonnefous: Handel; Forgeot: Publieke Werken; Loucheur: Arbeid:; Mar- raud: Onderwijs; Laurent Eynac: Lucht vaart; Jean Hennessy (Fransch gezant te Bern): Landbouw; Maginot: Koloniën; Antériou: Pensioenen. Toen Poincaré om halfzeven het minis terie verliet, antwoordde hij op de vraag, waarom hij de portefeuille van Financiën neerlegde, met de mededeellng, dat bij waar schijnlijk tijdens de voor Frankrijk zoo ge wichtige onderhandelingen over het herstel- vraagstuk Parijs zou moeben verlaten en naar Berlijn gaan. Het is de eerste maal sinds vele jaren, dat een minister-president niet aan het hoofd van een departement staat. Het feit, dat geen radicaal-socialisten in het kabinet zitting hebben, is het gevolg van het besluit hunner Kamerfractie. Sar- raut, Lamoureux, Queuille en Hesse, die door Poincaré voor opneming in aanmer king waren gebracht, geen vergunning tot het aanvaarden der aangeboden porte feuilles te verleenen. De regeerlngsverklaring. De ministerraad is het eens geworden over de groote lijnen van de regeerlngs verklaring. De regeeringsverklaring zal Donderdag worden afgelegd en Donder dagmorgen door den ministerraad defini tief worden opgesteld. DUITSCHLAND. DE UITSLUITING IN HET ROERGEBIED. Loonderving van 12 miilloen. De eerste week van de uitsluiting is Zaterdag geëindigd. De loonderving heeft Ingezonden Mededeellng. (788) Ruwe Huid Schrale Lippen FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 27) Tegen haar wil vond Maud Barrington hem sympathiek. Vooral de kleine be sliste handbeweging, waarmee hij zijn laatste woorden kracht bijzette, deed haar aangenaam aan. Het was een gebaar van lmand die zijn waarde kent. Vriendschap die gemakkelijk gegeven wórdt, is bitter weinig waard", zeld© ze. Over een maand of zes zou ik allicht beter kunnen beslissen. En nu mogen w-H niet langer praten, want rn'j.n oom hoe: ons als dierde en vierde man noodig een paar minuten geleden heeft hij me al ge- W Witham fronste even, onwillig, zijn wenkbrauwen. „Moet ik heusch spelen? „Ja", antwoordde het meisje lachend. „Ooimi houdt dolveel van whisten hij is enthousiast als er goed gespeeld wordt Witham zuchtte wanhopig. „Alsof t en- geluk me hebben moet ik kan niets van Witham schudde het hoofd. „Neen", zei- de hij „ik heb niet veel gelegenheid ge- h8d orr. aan dat soort tijdverdrijf mee te doen"- „Laten we maar gaan zitten", zeide ze ongeveer 12 miillioen mark bedragen. De directie van de Verelnigt© Stahl- werke heelt den betrokken regeerings- oommissaris meegedeeld dat zij do hoog ovens in DuisburgMeiderich, met welke een staalgieterij en een deel der walswer- ken van de Phoenix te Ruhrort verbon den zijn, zal moeten sluiten. ^lierdioor ko men nog 1200 arbeiders zonder werk, want slechts een zeer klein deel zal op andere afdeelingen overgenomen kunnen worden. Een centrale etitJdlelding gekozen. Vrijdagmiddag is te Essen, naar de communistische Ruhr Echo mededeelt, een oonferentie gehouden van 50 gedele geerden, die 65,000 metaalbewerkers ver tegenwoordigden, meerendeels leden van bedrijfsraden of vertegenwoordigers van de in de fabrieken gevormde leiding van den strijd. Uit de aanwezigen werd een centrale strijdleiding gekozen, bestaande uit 10 vertegenwoordigers der voornaam ste bedrijven. Deze legden1 d'e vergadering een mani fest voor, dat eenstemmig werd goedge keurd' en waarin een beroep wordt gedaan op alle arbeiders in het Roergebied, om in alle bedrijven een strijdleiding te kie zen en deze te doen aansluiten bij de cen trale leiding). De stennverleening te Essen. De gemeenteraad te Essen heeft beslo ten aan alle uitgesloten arbeiders, wier aantal te Essen ongeveer 18000 bedraagt, van 8 November af een ondersteuning te geven, die overeen zal komen met de re geling welke daarvoor bij den raad van arbeid geldt. De ondersteuning wordt voor een deel in geld, voor een deel in levensmiddelen gegeven. Uitbreiding van het conflict Het conflict in de ijzerindustrie heeft zich thans ook uitgebreid tot het district Keulen, waar reeds een paar duizend ar beiders zijn ontslagen, dergelijke berich ten komen ook uit Créfeld en' Siogen. Bemiddeling ln het metaal- conflict De regeeringspresident van Dusseldorp, Bergemann, heeft Zondag op eigen initia tief besloten tot een bemiddelingsactie in het ijzer- en staalconflict. Hij heeft de organisaties der arbeiders en werkgevers uitgenoodigd, Dinsdag nogmaals een be spreking te houden. Tevoren zal de regee ringspresident met elk der beide partijen afzonderlijk confereeren. Het arbeidsgerecht stelt werkgevers ln het gelijk. de Het arbeidsgerecht te Duisburg heeft inzake het door de werkgevers aanhangig gemaakte proces over de bindend ver klaarde arbitrale uitspraak in het loon- geschil bij de metaalnijverheid in het Roergebied, na zichzelf bevoegd te heb ben verklaard, de zaak in behandeling te nemen, de volgende uitspraak geveld: „Vastgesteld wordt, dat een collectieve loonovereenkomst op grond van de ge velde arbitrale uitspraak van 26 October, niet bestaat. De 500 mark bedragende kos ten van het proces, 't welk volgens den met een minachtend! opeehklemmen van haar lippen. Witham voelde zich van drift het bloedt naar het hoofd stijgen en zijn stemming werd1 er niet beter op, toen de Golonel hem, bij' trekken van de kaarten, opeens veelbeteekenend aankeek. „Wc spelen hier nooit om een inzet", zeide hij. „Ik heb hier verscheidene jon gelui, die hierheen gestuurd zijn, omdat ze thuis wat te extravagant waren". De Oolonel moest geven; een tijdlang ging het goed1 en werd er bijna zwijgend gespeeld, maar tegen het einde van de eerste robbers versterkte de verbazing in de oogen van den Oolonel zich langzamer hand tot een zekere geïrriteerde verwon dering. Een of twee keer wiet hij nog juist een terechtwijzing in te houden, maar op 't laatst keek hij Witham driftigrver- ontwaardigd n.ani „Groote goedheid, Gourtihom©! Hoe kun je maar misschien ben je moe na je langen rit", zeide hij: met zijn vinger op een heer. Witham lachte even om' zijn ergernis te verbergen. „Een vergissing, meneer. Niet bepaald prettig voor mijn maat. Maar u zoudt ons toch in elk geval geslagen hebben." Barrington klopte de kaarten tot een net stapeltje. „Laten we liever wat muziek gaan maken," zeide hij strak. „Poker is een spel, dat ik niet speel." Witham werd zoo driftig, dat hij een oogecblik lang alle omzichtigheid! vergat. „Ik evenmin, sir", zeide hij kort. Barrington keek hem alleen even aap, maar Witham kreeg een gevoel, alsof iemand hem een slag ln 't gelaat gegeven had. Dadelijk, toen zich een gunstige ge- eisch ging over een waarde van 1 millioen mark, worden aan de gedaagden opge legd." Uit de niet overduidelijke formulee ring van de beslissing valt op te maken, dat de arbeidsrechtbank het juridische standpunt der werkgevers deelt. Wie de „gedaagden" zijn, te wier laste de proces kosten komen, wordt niet gepreciseerd. ENGELAND. UIT HET LAGERHUIS. De motie der arbeiderspartij verworpen. De motie van afkeuring van "de arbei derspartij over de houding der regeering inzake de werkloosheid is gisteren met 321 tegen 151 stemmen verworpen. ROEMENIE. DE KABINETSCRISIS OPGELOST. De samenstelling van het ka binet Manie. Boekarest, 10 November. Het nieuwe kabinet is gevormd. Maniu wordt minister president De andere leden zijn: Vaida, binnenlandsche zaken; prof. Mironesco, buitenlandsche zaken; Popovici, finan ciën; generaal Cikoski, oorlog; prof. Cos- takesco, onderwijs; Halippa, publieke wer ken; Mihalachi, landbouw; Junian, justi tie; Madgearu, industrie en handel. Ais ministers zonder portefeuille behoqren vertegenwoordigers van Zevenbergen en Bokowina tot het kabinet Bovendien is een aantal onderstaatssecretarissen be noemd. Vijf van de kabinetsleden komen uit Ze venbergen, één uit Bessarabië en één uit de Boekowina. De adderen zijn uit oud- Roemëriië. JHR. MR. CFL J. M. RUTS DB BEERENBROUCK. Ongesteld. Naar het Hbld. verneemt, zal jhr. mr. Oh. J. M. Ruys de Beerenbrouck, voorzit ter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, die wegens een acute ongesteld heid in het R. K. Ziekenhuis te Den Haag is opgenomen, voorloopig de vergaderin gen der Tweede Kamer niet voorzitten. Dr. De Visser voorzitter. In verband' met de ongesteldheid van jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beeren brouck, zal dr. J. Th. de Visser als voor zitter der Tweede Kamer optreden. TOETREDING TOT HET KELLOGG-PACT. 's-Gravenhage, 12 Nov. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van het voorbehoud tot toetreding tot het verdrag van Parijs van 27 Augustus 1928 tot uit banning van den oorlog. LOODSDIENST. De minister van defensie heeft In ant woord op een desbetreffenden brief van het bestuur van den Oentralen Nedeiiand- schen Ambtenaarsbond medegedeeld, dat, na ernstige overweging, is beslist, dat de dienst van het loodswezen te Maassluis gevestigd zal blijven en niet naar Rotter dam zal worden verplaatst HET NIEUWE RADIO-ONTVANG STATION TE NOORDWIJK. De opening. Vrijdag heeft die directeur-generaal van postrijen en telegrafie, ir. M. H. Damme, het nieuwe radio-ontvangstation te Noord- wijk, in tegenwoordgheid van een aantal hoofdambtenaren, ambtenaren en de pers, officieel geopend. BINNENLAND DR. J. TH. DE VISSER neemt afscheid van het politieke leven. Oud-minister De Visser heeft besloten zich in 1929 niet meer herkiesbaar te stel len voor de Tweede Kamer. Ook bedankt hij als hoofdredacteur van „De Neder lander". Dit besluit nam den leider der Chr.-Hist. Kamerfractie eerstens omdat hij zich weer wilde wijden aan zijn studie, theologie en historie en ten tweede omdat hij met het oog op zijn leeftijd plaats wilde maken voor de jongeren. Ingezonden Mededeellng. Wij Breien de Aller Fijnste Wollen K ousen tegenheid aanbood, ging hij1 naar Miss Barrington toe, om afscheid te nemen. „We dachten, dat je hier een paar dia gen zou blijven", protesteerde zijn gast vrouw. „Je huis is nog niet in orde." Witham keek haar aan. ,,'t Is verstan diger zoo," zeide hij. ,Jk moet mijn om geving eerst verkennen." Miss Barrington begreep hem. Zonder verder één tegenwerping, wenkte ze Dane. „Wil jij mr. Courthorne voor een paar da gen logeeren, Dano?" vroeg ze. „Ik had hem graag hier gehouden, maar blijkbaar vindt hij 't beter, om met iemand van zijn eigen leeftijd1, met wien hij allicht wat openhartiger kan praten dan met mijn broer, de zaken van hier te bespreken." Dane stemde bereidwillig toe. Zoo kwam het dat Witham' een uur later met een sigaar in z'jn mond in een van de kamers van de tamelijk afgelegen boerderij van zijn gastheer zaït. De kamer was heel een voudig, maar smakelijk gemeubileerd en 't was er behagelijk warm door een gezel lig snorrende kachel. Uit een gemakke- lijken stoel naast een klein tafeltje zat de eigenaar van de boerderij zijn gast, dien hij in dien korten tijd' ais iemand met een verwonderiijk goed'en kijk op zijn speciaal bedrijf had loeren kennen, aan te kijken. „Ondanks de zeer positieve meening van den Oolonel, dat tt verkeerd is, gaat u dus uw tarwe verkoopen?" vroeg bij. „Ja natuurlijk," antwoordde Wkham rustig. ,Jk houd! niet van strubbelingen, maar ik kan me mijn doen en laten niet door een ander laten voorschrijven." Dane grinnikte vermaakt. „Wel," zeide hij, „de oude heer is niet gemakkelijk en reden om speciaal lankmoedig ten op zichte van u te zijn. heeft hij niet." LUCHTVAART. DE RETOURVLUCHT UIT INDIE, Reuter seint, dat het vijfde Nederland- sohe postvliegtuig, op da terugreis naar Nederland, Zaterdagochtend 6.60 van Akyab is vertrokken en 9.40 te Oalcutta is geland. Om 11 uur zou het van1 Oalcutta naar Atlahabad vertrekken. Zaterdag te Allahabad. Bij de K. L. M. Is Zaterdag van de be manning van het vijfde vliegtuig bericht ingekomen, dat het vliegtuig is vertrok ken uit Akyab om 6 uur 25 pl. tijd, aange komen te Oalcutta om 9 uur 48, vertrokken uit Oalcutta 11 uur 8 en aangekomen te Allahabad 15 uur 40 pL tijd. Zondag te KaratsjL Bij de Kon. Luchtvaartmij. is Zondag middag het volgende telegram uit Karatsji ontvangen van de bemanning van* het vijfde Nederlandsche postvliegtuig: „Wij vertrokken om zes uur pl. tijd. uit Allahabad en kwamen 10.55 In Nasirabad aan; om 12.100 vertrokken uit Nasirabad en 17.20 te Karatsji aangekomen. Hadden te kampen met kopwinden." Gisteren te Bender-Abbaa. Bij dé K. L. M. is gisteren van 'de H N A E N een telegram ingekomen, „Zoo?" zeide Witham langzaam. „Na tuurlijk begrijp ik wel, dat mijn komst hier op Silverdale wel eenig verschil ma ken zal ofschoon zoudt u mij er mis schien een denkbeeld! van kunnen geven, hoe er in de kolonie zelf over gedacht Wordt?" Dane keek bedenkelijk voor zich. „De moeilijkheid zit 'm daar, dat er door uw besluit om de boerderij en niet het geld te acoepteeren, minder land voor Maud Barrington' overblijft: Barrington houdt van 't meisje, alsof 't zijn eigen dochteV was en hij had 't beheer over al 't land; na de.verwijdering tussohen1 uw va der en u dacht iedereen, dat zij alles erven zou." „Dus feitelijk beteekent mijn komen hier voor Miss Barrington een verminde ring van haar inkomen?" „Ja natuurlijk", antwoordde Dane. „Wist u dat dan niet?" Witham vond 't moeilijk om1 dadelijk een geschikt antwoord te vinden. „In die beteekenis is 't nooit goed tot me door gedrongen," zeid© hij toen langzaam. „En verder.zijn er nog meer bezwaren?" „Dat is me een1 beetje te veel op den man af," antwoordde Dane met een be denkelijk gezicht. „U moet niet vergeten, dat we hier, bijna zonder één uitzonde ring, vrienden van de familie Barrington zijn." Witham ïegde zijn sigaar neer en stond op. „Hoor eens," zeide hij, „ik houd van recht op mijn doel afgaan en uw houding is vriendschappelijk geweest. Gelooft u, dat de schijnbare onmogelijkheid werke- lijkheidi worden kan, dat een man van 't type zooala ik ln de oogen van de 811- veidaieeohe kolonisten eer een1 ben, van Ingezonden Mededeellng, j Grijp ta Uw vertwijfeling niet naar een van die jtalmeerende'' middelen, die in werkelijkheid Uw longen verlammen. Toch behoeven Uw hoestbuien U niet cdt den slaap te houden. Neem slechts de geheel onschadelijke, maar snel verzachtende en iljjmoplossende meldende dat het vliegtuig te 8 uur 45 min. pL tijd van Karachi is vertrokken en ten 13 uur 20 min. pL tijd te Bender Ab- bas is aangekomen. Alles was in orde. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Luitenant G. H. Madcocks van de Gold- stream-garde is Vrijdag met zijn een- mansvliegtuig uit een hoogte van 1000 voet boven Brooklands neergestort Hij was onmiddellijk dood. GEMENGD NIEUWS. Binnenland. Overval en roof te Eygelshoven. Een bolt van f 2006.—. rgen tegen half twaalf ver voegde zich ten huize van den heer G. in de Laurastraat te Eygelshoven in Lim burg, die een actetasch onder den arm droeg. HjJ vroeg mevrouw G., die alleen thuis was, of hij mijnheer even kon spre ken. Op het antwoord van mevrouw, dat haar man niet thuis was, vroeg de onbe kende om een stuk papier om zijn bood schap voor mijnheer op te schrijven. Mevr. G. wilde het verlangde halen en liet daar op den man binnenkomen. Toen de deur achter hem dicht was, overviel de' indrin ger mevr. G. en greep haar bij de keel, met het gevolg, dat de dame op de trap neerviel. Even later stond zij weer op en in dien tijd had de aanrander zich snel een paar gummieschoenen over de andere schoenen aangetrokken. Spoedig begon de worsteling opnieuw en al vechtende kwara het tweetal ten slotte in de keuken terecht, waar de indringer zijn slachtoffer een fleschje onder den neus hield, waardoor mevrouw G. spoedig het bewustzijn ver loor. Ook had de man haar nog met een Ingezonden MedodoeMng, Gebrek aan eetlust rijh nutteloos leven genoeg zou kunnen krijgen en t zou trachten te verbeteren? Ik zou graag een eerlijk antwoord op m'n vraag hebben ja of neen voor dat ik verder rijd, die prairie over naar huis." „Ga zitten, kerel!" lachte Dane. „Denk je, dat ik je mee hiernaar toe genomen zou hebben, als ik niet erin geloofd had? En de eerste man, die in mijn tegen woordigheid eraan durft twijfelen, krijgt het met mij aan1 den stok. Maar ik denk niet, dat ze het zullen döen voor hun fatsoen kunnen ze 't niet. Als we allemaal beste, brave jongens geweest waren, zouden we op 't ©ogenblik niet hier zit ten." Hij stond! op, ging naar het kleine, getimmerde buffet en schonk twee gla zen wijn in. „De tijd heugt me niet, dat ik zoo'n lange toespraak gehouden heb", zeide hij. „Hier, Oourthorne, op je ge zondheid en op onze verdere kennis making." Het igiesprek tussohen' Witham1 en Dane kwam vanzelf op het verbouwen van graan! en fokken van paarden, voor beide mannen belangwekkende onderwerpen, waarover ze een poosje geanimeerd bleven dborpraten. Daarna, toen zijn gast al naar zijn kamer gegaan was. bleef Dane in zijn stoel naast de kachel, al rockend, nog wat na-soezen. Maar na een minuut of rijf ging hij plotseling rechtop zitten en klopte zijn pijp uit. „We hebben verlangd' naar een man met een goeien kop en een flinke dosis durf," zeide hij, „en als je 't mij vTaagt, hebben we er nu een gekre gen, die ons allemaal niet bepaald zoetjes en zachtjes wakker zal schudden." (Wordt vervólgd). heldersche courant Licht op voor Auto's en Fietsen: la dooien van 30-60 en 90 ct. Tube 80 cl. Bil Apoth. en Drogman W „Dus dan speelde je poker?" De bruine oogen schitterden van verontwaardiging. zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. 251. «lecbie spijsverttrtag, schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver. (topping. maagpijn en hartwater. genezen spoedig na gebruik van Poster"* Maag- pillen. bet tonische laxeermiddel. Foster'a Maagpftlttm Alom verkrijgbaar 4 f 045 pee flacon. 0

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1