T ZILVER TWEEDE EN LAATSTE BLAD. PLAATSELIJK NIEUWS HULDIGING VAN DEN BURGEMEESTER. VAN DINSDAG 13 NOVEMBER 1928 Met uw benoeming in 1915 was hier in de gemeente geen onverdeelde instemming. Het werd ander» bij uw installatie, en te- §en menxhenleeftijd garantie. Er werd een overeenkomst getroffen niet het Rijk, waardoor een burgerafdeeling aan het Marinehiospitaal werd verbonden, het welk een groot© verbetering in ons Zieken huiswezen 'bracht. De Geneeskundige Dienst in onze ge meente werd gereorganiseerd1 eni aan het hoofd van dezen belangrrijken diensttak een directeur geplaatst En de gemeente kreeg waarden werden zoodanig door u geregeldgenwoordjg kan ik neggen, dat er maai» ia 1&20 voor het eerst een Zwembad, waar- TAPTOE. Hedenavond bij gunstig weer taptoe. Wij herinneren eraan, dat de Burge meester en mevrouw Houwing morgen middag van 3—5 uur ten raadhuize ieder, die zulks wenscht, in de gelegenheid stel len afscheid te nemen. - Onze plaatsgenoot, de heer L. Smit, slaagde 8 November te *s-Gravenhage voor het voorloopig Machinisten-diploma. Mej. J. O. M. Tangerinok, onderwij- »eres aan de Gr. v. Prinstererschool al hier, is benoeimd aan d;e Ned. Hetrv. School op Rustenburg te Den Haag. DE NIEUWE BURGEMEESTER. Vrijdag 16 dezer van 3 tot 5 uur houdt de nieuwe burgemeester receptie vpor hen, die met hem kennis wenschen te maken. (Zie advertentie in dit nummer). VERGADERING J. E. W. DUY8. Hedenavond zal het lid der Tweede Ka mer, de heer J. E. W. Duys, in Casino Sreken naar aanleiding van de herden- ng van den wapenstilstandsdag voor 10 jaar geleden. Aanvang 8 uur. VOOR SLECHTHOORENDEN. De datum van de tentoonstelling van gehoorinstrumenten is thans definitief vastgesteld op Woensdag, Donderdag en Vrijdag 21, 22 en 23 November a.s. Zij zal niet in het voormalig raadhuis worden gehouden; de plaats zal nader worden bekendgemaakt. Bij deze tentoonstelling zullen de verschillende gehoor-instrumen- ten door deskundigen worden gedemon streerd. Binnenkort hopen wij nadere mededeelingen hieromtrent te kunnen doen. DE HEER A. W. MICHELS ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is de heer Michels, lid van Ged. Staten, ernstig ongesteld. Hij is in het St. Elisabeth-Gasthuis te Haarlem opgenomen tot het ondergaan van een maagoperatie, waartoe men nog niet heelt durven overgaan, wegens den zorgelijken toestand van den heer Michels. NOORDER KUNSTKRING. Deze vereenlging gaat In haar ate lier Dijkstraat haar najaarstentoonstelling houden, te beginnen met Vrijdagavond a.s. voor leden en donateurs, en Zaterdag voor iedereen. D.w.z. iedereen is welkom, als iedereen de moeite van een wandeling ervoor over heeft en een luttelen entréeprijs. Dan zien men in weinige minuten wat is een half uurtje! het werk van uren en dagen. Het werk, waar studie en toewijding, waar visie en aanleg voor noodig zijn! Dan ziet men o.a. hoe zoeken en tasten en durven en willen van vooral de jongeren, mooie, treffende resultaten kunnen hebben. Hierop zal in het no. van Zaterdag uit voeriger worden teruggekomen. HELDERS GEMENGD KOOR Directeur: die heer F. v. <L Meij. Een bezoeker (de heer J. L.) schrijft ons: Bovengenoemde Vereeniging gaf Zater dag jJ. een uitvoering in „Casino". Zij1 had zich de medewerking verzekerd van de Kuziekvereeniging „D.O.K." onder leiding mn -den heer J. van Glabbeek. De uitvoering kan in alle opzichten als >en succes voor de Vereeniging worden beschouwd. Het koor bestaat uit 36 leden en beschikt over goed materiaal, alhoewel de bassen wel eenige versterking noodig heb ben Er is werkelijk mooi en beschaafd ge zongen. Een negental liederen prijkte op het programma, een keur van mooie num mers, bevattelijk zoowel voor de leden als voor de toehoorders. Fijn van nuanceenng, beschaafd1 en op toon, tot in.de uiterste puntje* verzorgd, werden ze uitgevoerd. Wat een verscheidenheid! en keur van liederen Js onze koorzang toch rijk. De gezongen liederen één voor één te be en rrieelen kan als overbodig worden be schouwd, want zooals reeds gezegd was aan de uitvoering ervan de uiterste zorg besteed enkoSden directeur, den heer Van der 'M'WemaMm^'oor het eerst kennis met de hoofdafdeeling van de Muziekvereem- DOK." Deze Vereeniging bestaat hoofdzakelijk uit jeugdige personen, dae viool, mandoline en guitaar bespelen. rw oefening is hier werkelijk veel be reikt en behoudens enkele kleine foutjes was de uitvoering van het jro©Q te noemen. Er moest zelfs gebisseera Onder«&K ZSST® rells gebisseerd w^Jn. Onder de zeer bekwame leiding var den heer Van Glabbeek zal deze Vereem ging zoo doorgaande, het ver brengen. Vermelden wij nog, dat zoowel de zang- als muzieknummers onder de grootste aan dacht en stilte werden gevolgd. De avond werd besloten met de klucht in één bedrijf „Rood© Sander" van Just-us van Maurik, waarbij de lachspieren geweldig in beweging werden gebracht. Een genoegelijk bal hield de aanwezigen nog lang bijeen. „Helder'» Gemengd Koor'" kan terugzien op" een i» die opzichten geslaagden avond, getroosten in het belang der gemeen- DOOR DE BURGERIJ. Ook de huldiging, welke Zaterdagavond aan den Burgemeester gebracht werd, droeg een spontaan en hartelijk karakter, al geschiedde deze in meer intiemen kring. Ook op straat was weinig of geen publiek aanwezig, hetgeen deels een ge volg was van den regen, deels ook van de betrekkelijk weinige ruchtbaarheid, die aan deze plechtigheid gegeven was. In de trimwzaal waren een aantal dames en heeren aanwezig, terwijl de musici van het Stedelijk zich opgesteld hadden voor den ingang van het raadhuis. In de ves tibule stond het politiecorps, dat aan deze huldiging mededeed, en haie ge schaard, en toen om 8 uur de burgemees ter en mevrouw Houwing de treden van het raadhuis beklommen, klonk daar het volkslied uit het koper van het Stedelijk en stonden daar de agenten, keurig mili tairement geschaard in de houding, de hand aan de uniformpet. En eenmaal boven, vulde zich de trouw zaal, waar nog nooit een zoo grooten brui loftsstoet in geweest is, zich tot barstens vol. Mevrouw van der Hulst—Heeroma,, leidster van het vrouwencomité, dat deze huldiging op touw had gezet, nam aller eerst het woord. Zij zeide het volgende Burgemeester en Mevrouw, Met zeer gemengde gevoelens van vreugde en weemoed kom ik tot U. Van vreugde, omdat het me straks gegeven mag zijn U, namens een overgroot deel der burgerij van Den Helder, een stoffe lijk bewijs van hun hoogachting en sym pathie te overhandigen, van weemoed, om dat het aanbieden der geschenken een ge volg is van Uw vertrek als burgemeester uit deze gemeente. Burgemeester, op mij rust de taak een afscheidswoord tot U te spreken namens de inwoners van Den Helder. Allereerst dan dank voor hetgeen u voor deze ge1 meente hebt gedaan. Dank voor uw eer lijk en onpartijdig handelen, dank voor de liefde, welke u Den Helder steeds toe droeg. Burgemeester Houwing en Den Helder zijn zoo nauw verwant, dat wij ons een scheiding niet kunnen indenken. Wi, eerbiedigen uw besluit, wij hopen, dat u met mevrouw nog jarenlang in goede con ditie kunt genieten van uw welverdiende vacantie, wij wenschen u beiden het aller beste toe, en toch, wij zouden u niettemin zoo graag hier nog wat hebben gehouden, Burgemeester, uw leven als burgemeester van Den Helder is nu juist geen sinecure geweest. Ik, die het genoegen had, zeven jaar lang als raadslid met u mee te mo gen werken, ik weet, hoe zwaar uw taak soms was, welke donderbuien soms over uw hoofd dreven, hoe moeilijk het bijwijlen was het scheepje veilig door den storm heen te koersen. Maar onze stoere, plichts getrouwe oud-zeeman, in vroeger jaren als marine-officier ook bij noodweer op de brug, stond ook nu pal, en al laveerde het scheepje Den Helder soms heel zwaar, schipper Houwing had het commando en altijd weer kwam men in veilige haven. Werken van beteekenis, onder uw be< heer tot stand gekomen, als daar zijn: het Spuikanaal, het nieuwe raadhuis e.a, wil ik hier maar even aanstippen. Be kwamer redenaars dan ik zullen waar schijnlijk vanaf deze plaats of elders vóór uw vertrek daarover uitweiden, mij rest alleen een eenvoudig woord van hulde en dank. Burgemeester, toen ons de mare ge werd van uw ontslagnemen als burge meester, sloegen dadelijk verschillende vrouwen de handen ineen. Vogels van di verse pluimage, maar allen met het vaste plan, te trachten u door een cadeau uit de burgerij uw vertrek uit Den Helder zoo prettig mogelijk te maken. Mevrouw Quant, de echtgenoote van den schout-bij-nacht, was dadelijk bereid het eere-voorzitsterschap te aanvaarden van het vrouwen-comité, dat zoo erg ge zellig heeft gewerkt in goede harmonie, alle vrouwen vol ijver en bezield met het vaste voornemen te zullen slagen. En we zijn geslaagd. Het overgroote deel uwer burgerij heeft er aan bijgedragen. Ook het penningske der weduwe ontbrak niet. Wij, collectanten, zouden allen wel roe rende tafereeltjes op kunnen hangen een, door me zelf ervaren, wil ik even als voorbeeld geven. Ik kwam op een Achtergracht-huisje zonder bel, 'k deed de deur open, keek in een portaaltje en van- daaruit in een zeer pover gemeubeld, doch zindelijk kamertje. Een fief, oud mannetje, in zwart laken, kaal versleten, doch heel en knap, stapte naar voren. Ik vertelde waarvoor ik kwam. „Moedér", schreeuwde hij weer terugtredend in het vertrekje, tegen de oude vrouw, die zeker stoffig was en zich met een zwart wollen doekje om voor 't raam in 't herfst zonnetje zat te koesteren, „Moeder, d'r is een dame voor een kedo voor de burge meester". Moeder mompelde wat dan kwam het baasje met uitgestrekte hand en triomfantelijk op me af. „Daar doene we an mee, één dubbeltje van moeder en één dubbeltje van mijn". Dat was een gave uit het hart, burgemeester, en zoo waren er vele. En laat ik vooral de bewoners van het landelijk deel onzer gemeente niet vergeten. Dat is ons bij deze gelegenheid heel sterk gebleken daar heeft u vrien den zitten in Koegras, burgemeester, meer dan u kunt denken. Burgemeester, alvorens over te gaan tot het aanbieden van de geschenken, moet ik u even iets meedeelen. Wij meenden te weten, dat mevrouw en u beiden graag een vloerkleed wilden hebben, een onver slijtbaar vloerkleed. Wij hopen dat wij er in geslaagd zijn, uw beider wensch te ver vullen. Want ook mevrouw Houwing komt een deel van onzen dank toe en dus ook een deel van het geschenk. Was mevrouw niet de burgemeestersvrouw geweest, die wij in haar bezaten, de kalme, rustige en bescheiden vrouw, die zonder morren zich zelf zoovele eenzame uren heeft moeten schap, die het u thuis prettig en gezellig maakte, u niet lastig viel met futiliteiten zoodat u uit uw rustige sfeer van thuis weer opgefrischt dagelijks uw dagtaak kon aanvaarden, als deze stille kracht u niet had omgeven, was u misschien, niet zoo in elk opzicht Den Helder's populaire burgemeester geweest. Mevrouw, ook dankt de burgerij van harte. Maar een extraatje voor onzen burge meester moest er toch bij. En wé kregen daartoe de medewerking van twee be gaafde burgers uit onze gemeente, n.l de heeren Pinkhof, de kunstschilder, en Stevenson, de sloydman, beiden u door hun werken zoo goed bekend. Aanstonds zult u kunnen oordeelen hoe vele uren van ingespannen arbeid zij aan dit souvernir hebben opgeofferd, maar laat ik er direct bij vertellen, ze deden het graag, omdat het voor u was. Wij dachten n.1. zoo burgemeester Houwing en zijn pijp zijn onafscheidelijk zullen dat in de toekomst ook wel blijven. En opdat u dan aangename herinneringen zoudt hebben aan ons Heldertje, hebben wij voor eenige speciaal Heldersche pijpen gezorgd met een Heldersch pijpenrek. Ik heb u nu natuurlijk bijzonder nieuwsgie rig gemaakt en zal daarom spoedig over gaan tot het aanbieden van het een en ander. Maar allereerst nogmaals dank, burge meester, namens de Heldersche burgerij en ook u, mevrouw, hartelijk dank. Den Helder zal u nooit vergeten vergeet u Den Helder ook niet. De aangeboden geschenken bestaan ui een speciaal voor deze gelegenheid ver vaardigd tapijt. Het is een door de Ko ninklijke Deventer Tapijtenfabriek ge maakt kleed, en door de firma L. Coltof geleverd, waarin het Heldersche wapen met de hand is geknoopt. Het ge schenk voor den burgemeester persoon lijk bestaat uit een pijpenrek met pijpen, Dit pijpenrek is een getrouwe copie van den voorgevel van het nieuwe raadhuis (het fronton) met het wapen in de Hel dersche kleuren; het balkon is ingericht voor pijpenrek, hierin zijn zes houten pijp jes, uit de hand beschilderd met Helder sche stadtafereeltjes. De voorstellingen zijn: een schip in zee, de vuurtoren, het marine-monument, het nieuwe raadhuis, de pier bij de Harssens, het oude raad huis. Het geheel is in hout gesneden door onzen stadgenoot, den heer Stevenson; de miniatuurtjes op de pijpen zijn van de hand van den heer Pinkhof. De Burgemeester zeide in zijn dank woord, dat de dezer dagen ontvangen be wijzen van waardeering en gehechtheid wel in staat waren hem het afscheid uit de gemeente te verzoeten. De vele harte lijke blijken van sympathie hebben mij wel eens doen afvragen: is dit alles niet over dreven? heb ik dat verdiend? De hulde van hedenavond voldoet mij dubbel, omdat zij uitgaat van de huisvrouwen. Er is mij wel eens gezegd, dat ik een duur burge meester zou zijn geweest en het valt ook niet te ontkennen, dat mijn burgemeester schap duur was. Maar iwler kan nagaan, dat het een gevolg was van de omstan digheden. Daarom doet het mij genoegen, dat juist de huisvrouwen, die toch onder de duurte het meeste hebben geleden, mij meenden te moeten huldigen. Daardoor begin ik toch te voelen, dat ik zeker wel goede eigenschappen als burgemeester bezat. Het cadeau is mij aangenaam en me vrouw Van der Hulst heeft reeds gezin speeld op het aandeel, dat mijn vrouw in mijn werk heeft gehad. Maar een goed zeemansvrouw weet nu eenmaal, dat zij een andere positie inneemt dan andere vrouwen en zij moet ertegen bestand zijn de zaken van het huishouden gaande te houden bij langdurige afwezigheid op zee, Vijfentwintig jaar heeft mijn vrouw dat leven meegemaakt en zij bestuurde onze huishouding met veel kinderen op een wijze, die boven mijn lof verheven is. Die zelfde eigenschappen, die zij als zeemans vrouw toonde te bezitten, heeft zij ook aan den burgemeester gegeven en deze heb ben er zeker toe bijgedragen, dat ik mij geheel aan mijn ambt kon geven. Ik dank u allen hartelijk voor de cadeaux, waarmee ik zeer in mijn schik ben en die ik hoop nog langen tijd als aandenken aan den Helder te mogen kun nen bewonderen. Fafares en hoera-geroep. Hierna trad de heer Gratama, commis saris van politie, naar voren. Deze zeide iet volgende: Zeer geachte heer Burgemeester. Nu u uw ambt gaat nederleggen, wil het politiekorps u ook gaarne zijne hulde brengen. Dertien en een half jaar lang maakte ook de politie een deel uit van de gemeen- tezorg, die op uwe schouders was gelegd, en wel in dien geest dat de verantwoor ding voor dat instituut in administratief- rechtelijken zin niet mede aan eenig be stuurslichaam, maar geheel en alleen aan u was opgedragen. Tot die Bijzondere zorg voor de politie behoorden o.a. de beoordeeling van de sterkte van het korps en van de bekwaam heden, die zijne leden in algemeenen zin moeten bezitten, verder de rechtspositie dier leden en hunne arbeidsvoorwaar den. Onder uw bestuur kwam het personeel van den 12-urigen op den 10-urigen dienst- dag en later van den 10-urigen op den 8- urigen. Deze verminderingen van het aantal diensturen in het etmaal hadden telkens uitbreidingen van het perroneel tengevolge, zoodat dit thans, behalve mij, één Inspecteur, zes brigadiers en zesen twintig agenten telt. De bekwaamheidseischen en de bepalin gen betreffende de rechtspositie werden door u in het Politie-reglement en in de Instructie vastgelegd en de arbeidsvoor dat herziening hiervan in de eerste tijden zeker niet noodig zal zijn. Tot die arbeidsvoorwaarden behoorde ook de salarisregeling, welke op uw voor stel door den Gemeenteraad afdoende werd herzien, waardoor de finantieele zorgen van het personeel, die op het doen en laten van zijne leden zulk een noodlot- tigen invloed kunnen hebben, geheel zijn verdwenen. Voeg ik hier nog bij dat de huisvesting van de politie in het tegenwoordige Hoofdbureau eene enorme verbetering is geweest, die de uitoefening der verschil lende diensten zeer ten goede is gekomen en releveer ik nog, dat u steeds gehoor leende aan voorstellen, die met de licha melijke en geestelijke ontwikkeling van het personeel en met deszelfs uitrusting in verband stonden, dan kan het geene ver wondering baren dat het politiepersoneel behoefte gevoelt om u bij monde van mij voor de tot stand gebrachte verbeteringen hartelijk dank te zeggen. Wij meenden deze dankzegging te moeten doen verge zeld gaan van een souvenir in den vorm van een rooktafeltje met aschbak, waarbij wij den wensch uitspreken dat het u ge geven moge zijn nog vele jaren met uwe Echtgenoote in gezondheid door te bren gen. Namens het politiecorps wordt den bur gemeester nu een prachtig rookstel aange boden. De heer Bruyn, voorzitter van het Ste delijk Muziekcorps, dat bij deze gelegen heid tevens zijn hulde aan den burgemees ter wil brengen, brengt een woord van dank uit voor alles wat de burgemeester voor dit corps deed. Altijd heeft u de be schermende vleugels over ons uitgespreid, en wij voelden ons onder uwe bescherming veilig. Wij danken u daarvoor, burge meester en vragen u het eerelidmaat schap onzer vereeniging te willen aan vaarden. In plaats van het gewone Insigne der Vereeniging overhandigt spr. een kope ren wandbord, als insigne bewerkt, dus met het embleem en de randversiering daarvan. Dit wandbord is vervaardigd door Klaas Dijkstra te Sneek en uit de hand geslagen. Aan mevrouw Houwing biedt het corps een bloemenhulde aan, en met een „Lang zal-ie-leven!" bekrachti gen de mimici de hulde. De burgemeester zegt in antwoord op deze toespraken, dat het hem genoegen doet dat de politie zich niet onbetuigd beeft gelaten. Het bestuur over de politie had spr. als burgemeester vrijwel alleen, en dat het corps mij bij mijn weggaan een bewijs van zijn waardeering wil ge ven, stemt tot groote voldoening. Het corps is niet groot, maar het is volkomen op de hoogte van zijn taak, het treedt met tact op en met kennis van zaken. Wat het „Stedelijk Muziekcorps" be treft, ik heb altijd meegeleefd in het wel en wee daarvan. Ik heb gezorgd, dat het corps het praedicaat „stedelijk" ver kreeg en het heeft mij altijd genoegen ge daan, dat het getoond heeft deze onder scheiding te waardeeren. Het is een onzer beste corpsen geworden. Met een „Leve de burgemeester!" werd deze huldiging besloten, waarna thee en ververschingen werden rondgediend en men nog eenigen tijd gezellig bijeenbleef. Bij deze huldiging waren schout bij nacht Quant en mevrouw tegenwoordig. Zooals wij Maandag aan den voorgevel van ons gebouw bekendmaakten stelde de burgemeester de burgerij, die aan de ge schenken heeft bijgedragen, in de gele genheid deze te bezichtigen. Daar zij he den nog den geheelen verderen dag ter bezichtiging zijn, vermelden wij het ook hier nog. Zij zijn geëxposeerd in het gym nastieklokaal van het hoofdbureau van politie in de Prins Hendriklaan. IN DEN RAAD. De gisterenavond gehouden vergadering van dén Raad der gemeente had, aLs eenig agendapunt „Afscheid1 van den Burge meester". Dientengevolge droeg ziji een ©enigszins feestelijk, althans plechtig ka rakter. In de hall van hei raadhuis stond een dubbele haag palmen; in de. raadzaal waren voor de echtgenooten der raadsleden en wethouders zetels gereserveerd. Ook de inspecteur van bet L o. in de inspectie Dén Helder, de beer Dun, was tegenwoordig. lOp de publieke tribune waren vele ge meente-ambtenaren aanwezig. Even 8 uur kwamen de Burgemeester en Mevrouw Houwing, door de heeren Grun- waldi, Van Dam, Mevr. Dekker—Klik en den gemeente-secretaris begeleid, ter raad zaal. Biji de binnenkomst verhief de Raad zich van zijn zetel De Voorzitter, de Burgem eester, opent de vergadering en deelt mede, dat van den heer Schoeffelenberger een schrij ven van verhindering is gekomen, van den volgenden inhoud: Hooggeachte Heer Burgemeester Houwlng. Daar ik verhinderd ben, hedénavond de 1 Raadsvergadering bijt te wonen, waarin uw afscheid als Burgemeester plaats zal hebben, jevoel ik oiiji zeer verplicht door deze en- cele regels, U er mede in kennis te stellen, dat uw heengaan ook mij als zooveel ande ren, heeft getroffen. Ik hoop en wensch, dat U en uw familie, na heengegaan te zijn, uw verder leven In volkomen gezondheid moge doorbrengen, t Gaat U allen wel'1 Ook is, wegens ziekte, de heer Biersteker afwezig. i Daarna is het woord aan den heer Ver stegen. U heeft, zoo zegt hit, ditmaal den Raad bijeengeroepen op de meest simpele agenda, die ooit is opgesteld1, maar die nochtans voor ons van buitengewone beteekenis ia. Het is uw afscheid van den Raad, waarin U zoo vele jaren het voorzitterschap heeft bekleed'. In gezonden Mededeellng. GERO Raadpleeg alvoren» tot aanschaffing van tafel zilver over te gaan, eens een der vele gelukkige be zitsters van Gero-Zllver onder Uw kennissen en houdt U aan baar advies) Verkrijgbaar in alle goede zaken. weinigen zijn, die u geen, en zeer velen, die u veel sympathie toedragen. Bij' uw installatie zeide u werken gewend te zijn en acoomoda tie vermogen te hebben. U heeft het getoond; de tijd waarop u kwam was de oorlogstijd, er was reeds een begin gemaakt met de distributie. Maar al spoedig veranderde de toestand; reeds 23 Oct. 1916 werd' de distrlbutieoommissie ingesteld; er bestond toen reedsi, al was dat van geringe beteekenis, een invordering en distributie van graan en meel, eene regeling betref fende bet verstrekken van broodkaarten, levering van varkensvleesch» invordering van wol, verstrekking van goedkoope le vensmiddelen aan1 on- en minvermogenden. 20 Sept. 1916 werd een Levensmiddelenbe- drijf ingesteld, de Distributieoommissie weid Commissie van Bijstand met den Bur gemeester als voorzitter. Het is toen, dat ik, zegt spr., u leerde kennen en waardeeren wegens uw verstand, uw schranderheid, uw doorzicht. U richtte een Vrouwenoomité op en plaatste u mid den tusschen het volk. Uw houding ten opzichte van al die dingen was boven onzen lof verheven. Ondanks al die moeilijkheden heeft u toch ook aan het gemeentewerk de noodige aandacht geschonken. Van1 wat er in de jaren van het burge meesterschap van den heer Houwing tot stand kwam, releveert spr. het voornaamste. a. Openbare werken. de. het graven van het Spuikanaal 2e. Een nieuw uitbreidingsplan. Se. Aanleg van straten en wegen in en om de gemeente als nooit te voren. 4e. MiddenwegDuinweg maakte een betere verbinding met Huisduinen mogelijk. 6e. In 1916 werd een aanvang gemaakt met de bebossching der donkere duinen. 6e. Werd een nieuw hoofdbureau van politie ingericht en dit Raadhuis gebouwd. Viscbafslag uitgebreid. b. Bedreven. Nieuw gesticht werden Centrale Boek houding en Grondbedrijf, terwijl de Ophaal- en Stortingsdienst als proef werd ingesteld Een reorganisatie van de financieele dien sten had plaats, met instelling van een Cen trale Kas. De Reinigingsdienst werd' ge reorganiseerd. De oveninrichting van de gasfabriek omgebouwd tot een beter systeem. Het prise d'eau van de Waterlei ding werd uitgebreid en later een contract met de Provincie gesloten. De gemeente werd van elecfcrisch licht voorzien. De polder „Het Koegras", voor zoover tot onze gemeente behoorend, werd geëlectrificeerd en door middel van1 het leggen der waterleiding ln betere conditie gebracht. c. Onderwijs. Oprichting van een school voor Uitge breid lager onderwijs. Nieuw schoolgebouw aan de Van Galen- straat. Medewerking werd verleend aan de tot standkomlng dér Handelsschool en de Vak school voor Meisjes; Medewerking werd' verleend aan de tot standkoming van bjjkondere scholen voor lager onderwijs, van verschillende richtin gen. Subsidie® voor bewaarscholen werden be- angrijk verhoogd. (Een cursus weid opgericht voor opleiding tot hoofdonderwijzer. En een cursus voor de oude talen werd1 verbonden aan de R. H.B.8. Onlangs nam de Raad het besluit tot het in1 het leven roepen van ©en school voor buitengewoon lagen onderwija. dl. Sociale Zaken. De Rechtspositie van het personeel1 der gemeente kwam tot stand. Een nieuwe sala risregeling werd vastgesteld. Opgericht weid dé Dienst der Arbeids bemiddeling en Werkloosheidsverzekering, zoomede het Bureau tot voorlichting bij de Beroepskeuze. De verzorging en verpleging van onze Ouden van Dagen onderging een belangrijke verbetering. Ten opzichte van de weezen werd1 de ge- stichitsverpleging door verpleging in het gezin vervangen. tm

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5