T DE GEHEIME ZENDING. TWEEDE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS Don Helder. Bij Scheren VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 DE NIEUWE BURGEMEESTER. I* rc! est mort. 't Zijn veelbewogen dagen, van deze Novembermaand 1928. Historische dagen, die wie zal dat zeggen? wellicht een keerpunt in de geschiedenis van den Hel der vormen. De burgerij, die in 1915 koel en gereserveerd was jegens zijn hieuwen burgemeester, heeft bij zijn afscheid den heer Houwing de meest hartelijke blij ken van belangstelling gegeven, eene be langstelling, die spontaan en welgemeend was, die regelrecht kwam uit het hart. Het merkwaardigste oogenblik was voor ons nog altijd de bijeenkomst van Vrijdag avond, waar alle rangen en standen in Casino tezamen waren om den burgemees ter het afscheid te brengen. Zjj herinner den aan de allereerste dagen van den oor log, toen de helaas kortstondige truga de godsvrede alle veeten en ver schillen deed vergeten, toen wij aiien één waren, toen rangen en standen, gelooven en maatschappelijke inzichten werden ge nivelleerd door de alles overheerschende gedachte: Wij zijn Nederlanders en we zullen met z'n allen probeeren de Duit- sche legers uit ons land te houden.... Daar zat, genoeglijk luisterend naar de muziek van het Stedelijk en mee-deinend op de maat de pastoor van een onzer r. k. parochieën, daar waren vrouwen en man nen van het leger des heils, roomsch zat er bij rood en wit bij zwart Allen met een zelfde doel: hulde en dank te brengen aan den scheidenden burgervader. En de bij die gelegenheid gesproken woorden waren niet maar beleefdheidsfrases maar zij waren de vertolking van de gevoelens, die al die mannen en vrouwen bestorm den in dit uur van scheiden. Immers, het is in deze dagen gezegd: de burgemees ter was voor iedere vereeniging een goed vriend, het wel en wee ging hem ter har te, hij stond met raad en daad terzijde, kende geen rang en onderscheid. der Veer, die een toespraak namens den Raad zou houden en deze op schrift ge steld had, kon deze taak niet volbrengen en moest haar aan den secretaris over dragen. i:-r. heer Verstegen had de ba'r.ns van dee ourgemeeaters 14-jarige werk zaamheid opgemaakt, zijn rede kwam on thaar waarde. De burgemeester zal hier vinden een burgerij, die, met tact en ge moedelijkheid geregeerd', om den vinger te winden is, die niets liever wil dan een hartelijke verstandhouding. Hij zal een Raad krijgen, viermaal grooter dan zijn vorigen, die tengevolge van de Even dag. En de heer Kamman wees op de uit stekende verhouding tusschen burgemees ter en ambtenaren. Maar de Raad liet critische bespiegelingen, waarvoor tmis- f^hien wel eenige aanleiding was geweest op dezen afscheidsavond achterwege: het wus louter godsvrede. De bur gemeester had moeite zijn ontroering te bedwingen; indien iemand, dan voelde hij den weemoed der scheiding. Zijn verzoek om bij belangrijke gebeurtenissen in den leider den ouden burgemeester niet te vergeten, was een hartekreet, uit de smart dezer scheiding geboren. Vlve Ie rol! Maar het leven gaat zijn gang. Het stelt zijn eischen, en de palmen, in de vestibule van het raadhuis geplaatst ten afscheid voor burgemeester Houwing, zullen te vens dienen om den nieuwen burgemees ter feestelijk in te halen. De heer Driessen, wij zeiden het reeds, aanvaardt onder gunstiger aspecten dan zijn voorganger het bewind over onze stad. De dreigende wolken eener finan- tieele crisis zijn weliswaar nog niet weg gedreven, maar ze breken, en de zon komt af en toe door. In de Zaanstreek, waar de burgemeester tot nu toe werkzaam was, staat de heer Driessen bekend als een goed en populair burgemeester, een bur gemeester, bij uitstek geschikt voor een groote gemeente. Indien met dit laatste bedoeld wordt, dat wij in den heer Dries sen een man krijgen met een ruimen blik, met een helder inzicht in de nooden en behoeften eener stad van 80.000 inwoners, die niets liever wil dan zich aangorden voor den economischen strijd, dan voor waar, zouden wij gelukkig zijn te prijzen. Er is bij het afscheidswoord aan burge meester Houwing, door den heer Verste gen gewezen op diens aanpassingsvermo gen, diens tact om, stammend uit een mili tair milieu, waarin geheel andere begrip pen heerschen dan in de burgermaat schappij, zich nochtans te voegen naar die „burger"-begrippen. En, zoo zeide de heer Verstegen verder, dat was uw succes, Voor den heer Driessen gelden uitteraard deze woorden niet, maar wij zouden den nieuwen burgemeester willen wijzen op andere, gesproken door den thans afge- We hebben het, den avond daarop, Za-lUeden burgemeester. Deze zeide name terdagavond, nog eens weder opnieu^Tijk, dat het hem hartelijk verheugen zou gevoer op hetzelfde neer als ons af- redige Vertegenwoordiging, misschien scheidswoord in het nummer van Zatcr- niet gemakkelijk te hanteeren zal zijn, kunnen hooren, hoezeer burgemeester Houwing zich een plaatsje had veroverd in de harten der bevolking; wat mevrouw zameling opgedane ervaring mededeelde, sprak boekdeelen. Daarna, des Maandags, het afscheid in den Raad. Ook daar heerschte de gods vrede, allen waren één in de betuiging hunner sympathie aan den scheidenden burgemeester. Over alle verschil van in zichten, over de botsingen, die in het bi zonder de laatste weken, in de gemeente lijke vergaderzaal niet uitgebleven waren, werd, met het breede gebaar der vergetel heid, de spons gehaald: le roi est mort, en de klokken luiden den dooden koning uit. De weemoedsstemming zat er, dezen Maandagavond, wel in. Scheiden tut Weh, en het was geen wonder, dat het den bur gemeester te machtig werd. De heer Van FEUILLETON door EDGAR FRANKLEN. EERSTE hoofdstuk. Verdacht 1) Waarom ik haar niet mag?" zeide Doris haar man na en haar aardige wenk brauwen gingen omhoog en haar lach klonk hoog en schel, want dit was nu werkelijk do bespottelijkste vraag die een man sedert de schepping ooit gedaan had. „Omdat ik haar niet mug. natuurlijk. James Henry .Folsemi n»i zijn üob - jas uitgeworpen en er zijn hoed op neer- geslingerd. Hij zuchtte benageluk. Het was prettig om thuis te zijn. „Een verduiveld goede reden, zou ik zeggen", zeide hij grinnikend „Wat e^n wij vanmiddag?" Jdag j ij haar dan?" antwoordde Doris. 'jle? Mabel?" Ja Mabel". t Haar toon had een waarschuwing voor tem roeten zijn. Maar h» merkte niets. Om de waarheid te zeggen dacht hij hee- lemaal niet meer aan Mabel. Hij keek d'e post door, die nadat hij dien ochtend van hi ia was gegaan, gekomen wrs eer, be taalde rekening, een reclara® voor een merk van schoenen en een gedrukte mede- daaling, dat da reünie van zijn club van Aan abonné's en niet-abonné's te Anne Paulowna, Koegras. Breezand, van Ewljckslnis, Wieringen en 7 Zand. als men zou voortgaan in de thans inge slagen richting om Den Helder de plaats te trachte.-. doen Innemen, die het als be- van der Hulst daarvan uit de bij de in-> ^angrijk bevolkingscentrum toetkomt. Als wij burgemeester Houwing hadden moe ten toespreken, zouden wij zeer zeker op dit streven van hem hebben gewezen, dat mede zeer belangrijk tot zijn succes heeft bijgedragen. Het is hier reeds voldoende uiteengezet dan dat wij er verder op be hoeven in te gaan, maar het moge den heer Driessen een handwijzing zijn voor zijn bestuur, Le roi est mort: vive le roi! Wij begroe ien den nieuwen burgemeester hartelijk, die hier komt in een gemeente, welke zich onder het bestuur van den heer Houwing, heeft opgewerkt tot een gemeente, die, hoezeer ook vooralsnog gehandicapt door haar financiën, hoezeer ook dikwijls ach terafgezet, zich bewust is geworden van maar die, im grossen Ganzen, inzicht heeft en begrip, al is bij dan ook, naar het woord van burgemeester Houwing, wel wat „hartig". Zoo moge dan, onder het nieuwe be wind van burgemeester Driessen, voor Den Helder een nieuwe eera aanbreken: tijdperk van bloei en voorspoed, van ver rijzing en verjonging, verbreeding en ver ruiming, van opstuwing in de rij der zus- tergemeenten, waarin bet krachtens haar grootte, thuishoort, kortom, een tijdperk van verbetering van de economische po sitie van Den Helder, waarvoor de afge treden burgemeester zooveel voorberei dend werk heeft verrichtl HET VERTREK VAN BURGEMEESTER HOUWING. De afscheidsreceptie, gisteren door lurgemeester en mevr. Houwing ten raadhuize gehouden was buitengewoon druk bezocht. Reeds des morgens had de burgemeester afscheid genomen van de hoofden der verschillende takken van dienst en hun personeel, alsmede van de secretarie-ambtenaren. En des middags van 35 uur kwamen zeer velen uit de burgerij voor het laatst den burgemeester de hand drukken. Het is natuurlijk on doenlijk van allen, die aldus persoonlijk afscheid kwamen nemen,melding temaken. Slechts moet een uitzondering worden gemaakt voor de burgemeesters van zuster- gemeenten, waarmede de heer Houwing, zooals men weet, zulke vriendschappelijke en veelal zelfs intieme relaties heeft onderhouden. Dit waren de burgemeesters van Alk maar, de heer WeDdelaar, Anna Paulowna, de heer Lovink, van Wieringen, de heer iolff, en van Wieringerwaard, de heer Haringhuizen. Verder waren aanwezig dr. Moll, direc teur van den Keuringsdienst,de heer Dun, inspecteur van het lager onderwijs, schout bij nacbt Quant en mevrouw, de heeren Scheffel en Schmalz van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. Verschillende souvenirs werden den burgemeester bij deze gelegenheid nog geschonken; de heer Boldingh kwam met een photo van de zeilwedstrijden der Kon. Marine Jachtclub, genomen tijdens het bezoek van H. M. de Koningin. De ambt- genooten uit den kop van Noord-Holland schonken twee fraaie zilveren kandelaars, de IJsclub „Het Noorden" bood den bur gemeester een pijp en het eere lidmaat schap der Vereeniging aan. Verder werd ïem nog een jachtsouvenir uit de Don kere Duinen in den vorm van een photo in lijst aangeboden. De ambtenaren schon ken een photographie van het nieuwe raadhuis, en de heer Dokter overhan digde een teekening der nieuw te bouwen Zeevaartschool. Dat een en ander voor den burgemeester aangename souvenirs uit deze periode van zijn leven zijn, behoeft geen betoog. Hedenmiddag 12.47 heeft het vertrek uit de gemeente plaats, waarbij, zooals we schreven de Stafmuziek den heer en mevrouw Houwing uitgeleide doet. Terwijl reeds hedenavond 's heeren Houwings opvolger, de heer Driessen in den Raad zal worden geïnstalleerd en deze Vrijdag receptie houdt ten raadhuize. Bij de installatie van hedenavond zal het „Stedelijke" voor het raadhuis aan wezig zijn. oude studievrienden dit jaar hier in Brandburg gehoudien zou worden. Koste lijk! Dezen ©enen keer zou hij er bij uit zondering aan doel kunnen nemen en „01" zeide Do-ris, weer met opgetrokken wenkbrauwen. „Je wilt d-us lieven niet op die vraag antwoorden, Jim?" „E neem mij niet kwalijk, vrouwtje" grinnikte James. „Wat vroeg je O k weor?" „Ik vroeg je of jij Mabel Barnow moclit"" herhaalde mevrouw Folsom. En nu werd op miraculeuze wijze in James flauwtjes een argwaan gaande, dat het misschien in zijn knusse huisje niet hoelemaal pluis was. Doris scheen nu niet bepaald boes natuurlijk, want dat zou al te onzinnig geweest zijn. Maar zij bad zichtbaar het land over iets. „Ik ik - nu ja, ik vind Mabel noga' aardig, zou Ik denken. Waarom niet?" „Zoo werkelijk?" „Werkelijk wat?" vroeg Jimi verwezen, oprecht. „Werkelijk had ik niet verwacht, dat je daarvoor uit zoudt komen". James zag haar aan en glimlachte ver liefd. Zij mocht er wezen, zijn vrouwtje van een jaar, met haar glanzende zwarte haar, dat lijnrecht afkomstig was van een Siciliaanschen overgrootvader, en die otentere donkere oogen en dat aardige neusje met de wijde neusgaten. „Je bent heelemaal óp van die schoon maak met geen- ander© hulp dan die dwa ze meid'', maakte hij als een wijs man uit. „Je zag er vanochtend al doodelijk ver moeid uit en nu boa je zoo over je zenu wen heen, dat je ru2ie wilt maken. Er is niets aan de hand, kindje. Ik houd te veel Tot voor enkele jaren waren Den Helder en de omliggende gemeenten voor elkaar vrijwel onbekenden. Het was, zooals in bet gewone dagelijksche leven: -men kende elkaar van van uiterlijk misschien, doch verder ging de kennismaking niet. De hoofdoorzaak hiervan moest wel1 gezocht worden dn bet ontbreken van goede verbin dingen. En dit droeg ertoe bi}, dat men aan beide kanten imeenlde, dat er geen gemeen schappelijke belangen waren. Hoezeer is dit in de laatste jaren ver anderd. De autobussen brachten gemakke lijke en vlugge verbindingen tot stand, waarvan- wederzijds een dankbaar gebruik werd gemaakt. De gemeentebesturen van de verschillende gemeenten zochten en ver kregen contact met elkander. De gevolgen hiervan, vooral op het gebied1 van verkeer, waren] spoedig waarneembaar. Thans is men reeds zoover, dat talrijke bewoners uit de omgeving van Den Helder de gemekkelijike en snelle verbinding met de diverse auto- busdiensten benutten om de stad te bezoe ken en te profiteeren van hetgeen de groote en goed- gesorteerde Heldersche winkels hen kunnen 'bieden. Omgekeerd 'beijveren de Heldersche Winkeliers zich om de dién en uit die omgeving te trekken en te be houden. Zij: begrijpen dat het daartoe nood zakelijk is, hunne zaken op peil te houden en dat er naar gestreefd' moet worden, dat, om welke reden dan ook, hun zaak de voor keur verdient boven een andere*. (Niet alleen op dit terrein loopen evenwel de belangen van den omtrek van Den Hel der parallel. Door samenwerking wordt meer bereikt dan door het weiken van' den eenling. Wtj willen' hier slechts herinneren aan het tot stand komen van de pontonbrug hü de Kooi}, de aotie voor het opnemen van- den weg Ewijckaluisde Kooij in het Rijkst wegenplan, de stichting van het Departe ment Den Helder en Omstreken van de Maatschappij van Nijverheid en Handel, in A. W. MICHELS. Naar wij in het Hbl. lezen is de operatie, die de heer Michels in het St. Elisabeths- gasthuis te Haarlem moest ondergaan, gunstig verloopen. De operatie heeft Dinsdag plaats gehad. van je om met je te willen kibbelen. Kom hier bij mijl" „Ik heb geen zin om bij je te komen!" „Best kind; zooals je wilt", zpide James glimlachend; en hij liep door naar de huis kamer. „Hela! Waar zit je vadler?" „Hij is een kistje sigaren gaan halen, geloof ik", zeide Doris kortaf. „Waarom moest zij ö'at doen?" „Wat doen?" „Je van het kantoor in haar ellendige auto thuis brengen!" siste Doris. „O dat? Dat was zuiver toeval, schat, Je moet weten „Het was natuurlijk afgesproken werk", „Dat was het zeer zeker niet". „En daarom wou je natuurlijk niet da- ik je af zou komen halen en met je naar huls gaar. wandelen?" smaalde mevrouw Folsom veeübeteekenend. James Henry zette zich schrap. Er was zeker iets mis iets dat hij op een kalme en logiscbo manier en met een zacht lijntje moest aanpakken. „De reden waarom ik niet wou diat ji, naar mij toe kwam, Doris, was dat je er veel te moe uitzag om1 noodeloos die wan deling heen en terug te doen en dus De jonge vrouw tikte met haar schoen op den mopien ahornhouten vloer. „En het'is waarachtig niet de eerste keer dat het gebeurd is!" viel zij hem in de rede. „Hè?" „Ja, zij heeft }e al herhaaldelijk op die zelfde toevallige toevallige! manier thuisgebracht, sedert zij dien wa gen hebben!" „Tweemaal", zeide James. „Vóór van daag, alias bij alkaar". welks bestuur o. m. de burgemeesters van Anna Paulowna en Wieringen zitting heb ben en welk departement alle zaken ter band neemt of steunt, welke bi} tonnen dragen tot de meerdere ontwikkeling van Den Helder en van de omliggende ge meenten. De „Heldersche Courant", die reeds tal van jaren trouw© lezers telt in d)e plaatsen rondom Den Helder, wil bet bare byiragen om deze communicatie wederzijds te ver gemakkelijken. Zij is bereid zich daarvoor groote offers te getroosten, in de verwach ting, dat de bevolking rond Den Helder dit zal apprecieeren en- haar zal steunen door het nemen van een abonnement. Te begin nen in deze week zal het blad in- bovenge noemde plaatsen en hun omgeving gerui- rcen tijd huis aan huis worden rondge bracht. Maatregelen zijn genomen, dat de bezorging nog op den dag van uitgifte geschiedt. Onzerzijds geven wij de verzekering aan den Inhoud van de krant nog meer zorg te besteden dan tot nu toe het geval was. Be reids zijp maatregelen genomen om de berichtgeving spoediger en vollediger te doen gesobieden. Voorloopig wordt alvast begonnen met een extra feuilleton. Immers, om nu een krant te zenden, waarin men midden in een verhaal valt, is niet prettig. Deze vermakelijke en spannende geschie denis van een jaloersche vrouw en een echtgenoot, die een beetje bang voor baar is (en zulke mannen zijn er helaas!), die heden aanvangt, zal, (hopen wij, menigeen genoegeljjke oogenJblikken bezorgen-. Daar enboven hebben wij het mogelijk gemaakt ook het loopende feuilleton te kunnen vol gen door hiervan den korten inhoud1 te vermelden. Wij* h-open op deze wijze in onze om geving vele nieuwe vriendien te verwerven. GEMEENTERAAD VAN KOOG AAN DE ZAAN. In de Dinsdag gehouden raadsvergade ring heeft de heer W. F. G. L. Driessen als burgemeester afscheid van den raad genomen. Van de wethouderstafel zoowel als uit den raad feliciteerde men den burge meester met diens promotie en bracht hem dank voorde prettige samenwerking en al datgene, wat hij heeft gedaan om de gemeente vooruit te brengen. De ge meente Den Helder kan zich gelukkig prijzen, dat een actief en voortvarend man als de heer Driessen tot burgemeester is benoemd. Onze plaatsgenoot© mej. N. Wiegel is te Kolhorn benoemd als onderwijzeres aan de o. L s. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. L. G. Ouwerkerk, theol. oand. te Am sterdam, heeft een beroep ontvangen naar de Heust Evang. Luth. Gem. te Groede (Z.). AANBESTEDING. Door den architect J. J. Schoeffelen- berger is Woensdag aanbesteed het bou wen van een woon- en winkelhuis in de Oaliforniestraat no. 3 en 5. Ingeschreven was hiervoor als volgt: Firma Minneboo en Walbooan. 5977; Gebr. Boot, 6054; H. Hagen, 6485; M. O. van der Plas, 6500; Gebr. Ran, 6650; G. Goes, J 6690; C. Quack, 7490. A. J. O. Zondag 18 November as. zal de A. J. O. afdeeling feestelijk haar 6-jarig bestaan herdenken in het gebouw v. d. bond van M. M. P. D© feestrede zal worden uitge sproken door Piet Sohutamaoher, secreta ris-penningmeester van het hoofdbestuur en oprichter der afdeeling. Aanvang hall elf. ZANGVER. „MORGENROOD". Directeur de heer F. v. d. Meij. Zaterdag 17 Nov. geeft bovengenoemde Vereeniging haar eerste concert in dit seizoen. Voor de pauze zullen door het koor een zevental nummers worden ge zongen, terwijl een strijkkwartet, bestaande uit de heeren J. Pala, D. Steinroth, J. Strobel en J. v. Vessem, voor de afwis seling zullen zorgen. Na de pauze wordt een operette in één bedrijf: „West-. Friesche visschers" opgevoerd, met mej Corry Dol aan den vleugel, terwijl de heer Joh. Pala de vioolpartij op zioh zal nemen. Men zie de in dit blad voorkomende advertentie. REVUE „IK KIJK WEL UIT". Deze iwue van den heer Boelens wordt Zondagavond in de zaal van den heer P. Scheltis te Hippolytushoef op Wieringen uitgevoerd, en zal ook daar ongetwijfeld wel belangstelling trekken evenals dat hier het geval ia „Tweemaal? Nu „Vandaag voor twee weken kwam ik Mabel in de Hoofdstraat tegen, even na dat ik van het kantoor was weggegaan, en deze week Maandag ontmoette ik haar weer toen zij uit den winkel van Duncan kwam", zeide James kalm. „Dat is allea En nu dénk je toch niet „Ik denk dat wij het maar dadelijk af moeten handelen!" zeide Doris. „De keu kendeur is dicht en Vader is uit. Wij zijn alléén!" „Wat valt er af te handelen?" vroeg haar mans eenigazins opgewonden en heel verbaasd. „Heel wat, naar mijn meening!" ant woordde mevrouw Folsom en met een ge vaarlijken glimlach tegen haar man. „Nee, ga daar aan den anderen kant zitten, Jim. Niet vlak bij' mij, alsjeblieft. Zool Laten wy nu eens achter die waarheid zien te kom en I'1 „Over wat?" „Over de kwestie of jij verliefd of ver kikkerd bent of het aan hebt gelegd met dat ellendige schepsel van een Mabel Barrowl" Weer flonkerde die afschuwelijke glim lach tegen hem; en James Henry Folsom schrok en hield zijn adem in en staarde van zijn kant haar aan met een roemden, weeleen glimlach; want ten leste was hem een groot licht opgegaan dat hem ver blindde. „Groote genadeI" mompelde hij, alles begrijpende. „Jij bent dus heusch ja- loersoh?" „Jaloersch? Geen zier! Ik vind het prettig dat mijn man hier in den cm4rek rondrijdt en -rost met het ««rite het baste Ingezonden Mededeellng. schepsel waar hij een spikkel op Leeft gekregen!" Doris lachte en liet. hem op onheilspellende wijze haar prachtige tan den zien. „Jaloerschl Verre van dat! Maar toch ,Ja, maar wat ik bedoel wat ik dacht wat dat jij dat nooit kon zijn," flapte hij er verbaasd uil „Dat wil zeggen, ik dacht dat je mij vertrouwde hm, in elk geval dacht ik dat jaloerscbheid uit de mode was, Doris. Ik bedoel dat de lui die ik ken, die wij kennen er niet om schij nen te geven „Nu, bet is hier nog niet uit de mode en ik behoud mij het recht voor op te spelen, Wanneer ik gegronde reden heb om op te spelen! Ziezoo!" zJde mevrouw Folsom vierkant, „Nul" „Nu wat?" „B en je verliefd' op haar?" „Neen," zeide James luid, met nadruk. „Waarom zou ik dat zijn? Ik ben geen idioot, zie je. Ik ben verliefd! op jou; ik ben van het eerste oogenblik af dat ik je gezien had dol op je geweest Jij weet dat even goed' als ik. Kan ik het nog sterker uitdrukken?" (Doris schudde het hoofd. Je zoudt het heel wat overtuigender kunnen zeggen, vind' ik. Dat geschreeuw lijkt mij wat hol te klinken. „Als jij wer kelijk onschuldig was, zou jij je niet zoo opwinden. Ik ken je te goed om dat te waten." (Wordt vervolgd). .19J - -rrm V, 11 A rtnL U/Minn rt rt Vi Af» A A Redactie Heldersche Courant. gédn Pijn en natchrljnen of stukgaan der huid, Indien men vóór het inzeepen de baardoppervlakte Inwrijft met Doos 30, Tube 80 et PUROL

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 5