flELDERSCHECOURANT DERDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND De ramp van het Engelsche stoomschip „Vestris". ERNSTIGE AANRIJDING. Gisterenmorgen omstreeks zeven uur is de ongeveer 50-jarige scheepsbouwer J. Boerman, die per rijwiel den Kenne- merstraatweg bij Alkmaar opreed, aan gereden door een vrachtauto, bestuurd door den slager Renes uit Heilo. Met een ernstige schedelbreuk, beenfractuur en vermoedelijke inwendige kneuzingen is hij, na voorloopig te zijn verbonden, in zorgelijken toestand naar het St. Eli- zabeth's gasthuis overgebracht. De zeven tienjarige slagersknecht Snetke, die in de cabine zat van de vrachtauto, viel door den schok door de voorruit en kwam zoo ongelukkig terecht dat hij met zeer ernstige verwondingen eveneens naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De auto is in beslag genomen. Buitenland. MISDADIG NEW YORK. Bijna 250 moorden In negen maanden. New York gaat Chicago op misdadig gebied naar de kroon steken. In de eerste uegen maanden van dit jaar zyn er 248 moorden [gepleegd, waarvan Jaleohts 210 zijn opgetast. Dertig dezer moorden waren het gevolg van strijd tusschen misdadi- gersbenden. Ongeveer de helft van de rest hiled met liefdesgeschiedeniseen ver band. EEN WERVELSTORM IN ARGENTINIË. VAN DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928 ENGELAND. DE ENGELSCHE TROEPEN IN CHINA. De minister van oorlog heeft in het Lagerhuis gezegd, dat van de 18 bataljons Engelsche troepen, die tijdens den bur geroorlog naar China waren gezonden, er reeds 11 waren teruggeroepen en 6 andere zouden binnenkort vertrekken. TIEN MILLIOEN POND VOOR DEN AANLEG VAJV WEGEN. In het (parlement is Maandagavond medegedeeld, dat tien millioen pond ster ling (120 millioen gulden) voor den aan leg van wegen in Groot-Brittannië zal worden beschikbaar gesteld. DUITSCHLAND. Dl UITSLUITING IN HET ROERGEBIED. De toestand na de uitspraak van het arbeidsgerecht. Men meldt uit Berlijn: Een uur voor het begin van de zitting van den Rijksdag had gisteren het ar beidsgerecht te Duisburg het vonnis ge veld, 't welk zoowel de door den scheids rechter In het conflict der ijzerindustrie voorgeschreven regeling, als de bindend verklaring daarvan ongeldig verklaart. Dit vonnis is niet definitief, want de vak- vereenigingen, die in eerste instantie het onderspit hebben moeten delven, zullen in hooger beroep gaan bij het rijksarbeids- gerechtshof. De bemlddelingsactie. De bemiddelingsactie van Bergemann, den regeeringspresident van Dusseldorp, is Dinsdagochtend in besprekingen met de werkgevers begonnen. De werkgevers In beginsel be reid tot overleg. Singapore der beide deelen van het voor mJarimebasls aldaar bestemde dok, dat van de Tyne naar de Leeuwenstad werd gesleept door Nederlandsche sleepboot kapiteins. De „Straits Times" roemt den arbeid onzer zeelieden. Het blad begint met uiteen te zetten, dat geen enkele Britsche firma de „karwei" op zich had kunnen nemen en spreekt met eenigen eerbied van de „historische reis der kapiteins Person en Verschoor. Omtrent het binnenvaren van de Straat van Johore schrift de verslaggever-oog getuige o.a.: „De wijze, waarop de sleepbooten wer den gemanoeuvreèrd, demonstreerden zeifs voor den leek, de bekwaamheid en ervaring der Nederlandsche zeelieden, die dit schitterende staaltje van sleep- vaart verrichtten." (Hbl.)' PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De flnancleele toestand. Vier ton, uit de reserve ol be- lastlngverhooging? Blijkens het afdeelingsverslag omtrent de begrooting van inkomsten en uitgaven, vond het voorstel van Ged. Staten om 400.000 aan 't reservefonds te onttrek ken teneinde de begrooting voor 1929 sluitend te maken, geen algemeene in stemming. Verscheidene leden meenden, dat het niet noodig zal blijken eene greep in het reservefonds te doen. In zooverre kan dus het voorstel van Ged. Staten zeer onschuldig lijken, doch het heeft niette min dit bezwaar, dat het de suggestie wekt: Noord-Holland kan zijne begrooting zonder extra-middelen niet langer slui tend maken. Dit werkt noodeloos verlam mend en zou als systeem in hooge mate zijn af te keuren. Andere leden waren van oordeel, dat de financieele toestand van de Provincie van dien aard is, dat overwogen kon wor den de opcenten te verlagen. In antwoord op een verwijt aan vele leden, dat zij hadden medegewerkt tot eene bezetting van het College, welke niet strookte met de samenstelling der Staten, welke in meerderheid links waren, werd van verschillende zijden verklaard, dat men de oude scheidingslijn van „links- rechts" niet meer reëel achtte, zij was vervangen door die van democratie en conservatisme. Het zou de verhoudingen klaren, indien deze nieuwe scheidingslijn tot het algemeen bewustzijn was doorge drongen. Enkele leden meenden, dat het ge- wenscht zou zijn om door samenvoeging van gemeenten te komen tot grootere be- stuurseenheden. Op waterstaatsgebied is de versnippe ring nog erger dan op gemeentelijk ge bied. Werkloosheid en werkverruiming. 1919, tijdig ls ingezonden aan het dis trictshoofd der arbeidsinspectie, in welk geval de werktijd ten hoogste 18 uren mag bedragen. i i TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 Nov. Minister De Geer verdedigt hetlbeleid van het kabinet, dat belangrijke wets ontwerpen tot stand bracht en geenszins een »vrijgevochten« associatie is. Niette min is de tegenwoordige toestand niet houdbaar, daar het kabinet voor alge meene ontwerpen niet kan rekenen op een constante meerderheid in het parle ment. Spreker komt met klem op tegen de voorstelling van dr. De Visser, als zou de bezuiniging bij defensie in verband staan met eenzijdige ontwapening. Ook spreker vreest, dat dit jaar niet veel zal komen van unificatie van de sociale wetgeving. Met unificatie moet gewacht worden, tot de ziektewet zal zijn tot stand gekomen. De gedachte aan internationale bestrij ding van mond- en klauwzeer zal de regeering gaarne steunen. De bewijzen, die de heer Braat aanvoerde voor de achterstelling van het platteland, waren niet gelukkig en worden door den minister stuk voor stuk tegengesproken. Het denk beeld van den heer Bulten, om aan de aangenomen salarisherziening iets toe te voegen, noemt spr. voor verwezenlijking niet vatbaar. De gezonde toestand van onze financiën mag geen aanleiding zijn om ons te vrij te gaan bewegen. De exhorbitante overschotten van de. jaren '25 tot '27 zullen niet meer voor komen, aangezien do belangrijke maat regelen voor do sluitendmaking van de begrooting weder ongedaan zijn gemaakt. De overschotten werden aangewend voor vermindering van de nationale schuld, hetgeen beteekent kapitaalvorming door den staat. Spr. bestrijdt den heer van Cijn, die ook overschotten had willen zien aangewend voor belastingverlaging. Binnenland, X DIEFSTAL TE ALKMAAR. Dinsdag is voor*het in hooger beroep behandeld de zaak tegen den schippers knecht W. M. v. G. uit Bergen-op-Zoom, die op 14 Augustus 1.1. zich wegens dief stal met braak te verantwoorden heeft gehad voor de rechtbank te Alkmaar. Op 1 Juli heeft verdachte zich toegang verschaft door verbreking van een glas ruit in het huis van P. N. Groot te Alkmaar, waar hij ontvreemd heeft een gouden horloge, twe^ gouden tientjes en een doosje met patronen. De heer Groot en familie waren niet aanwezig, toen de inbraak werd gepleegd: op het oogenblik, dat ze in den auto het erf opreed, zag men verdachte juist heen gaan. Later werd deze gearresteerd, maar ontkende de man te zijn geweest, die van het erf kwam en ook de inbraak niet te hebben gepleegd, ofschoon de familie voor den rechter-commissaris pertinent verklaarde den verdachte te herkennen. De advocaat-generaal mr. baron van Harinxma thoe Slooten achtte het ten laste gelegde bewezen, vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbankwaarbij verdachte wegens diefstal veroordeeld was tot 1 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr.Belonjeuit Alkmaar, achtte de herkenning van verdachte niet bewezen en pleitte vrijspraak. OP STAP. Op 4 Oetober werd een portier van den Doele de 41-jarige v. D. er op uitgezonden om op het stadhuis f 842.50 te betalen voor het stempelen van entree- kaarten, op de afdeeling voor de publieke vermakelijkheidsbelasting. De man is er met het geld vandoor gegaan. Kort daarna zijn de kaarten in Den Haag gevonden, maar de man bleef zoek. Dinsdag is op hot politiebureau aan de Groote Paauwensteeg te Rotterdam aangifte gedaan, dat een man, die den nacht bij een gehuwde vrouw had door gebracht, er met de jas van den echtge noot vandoor was gegaan. Het bleek, dat de jas beleend was en het gelukte den beleener op te sporen. Dit was dezelfde als de gezochte portier. Hij vertelde het geld in Amsterdam en Den Haag te hebben verbrast. Behalve het beleen- briefje had hij nog drie centen bij zich. Hij is opgesloten. „MAG IK UW BEURS EVEN VASTHOUDEN?" Een zigeunerin, die verklaart, dat z(] „uit den hooge" was ge zonden. Dinsdag werd er bij den 80-jarigen J. B. aan de Boezemkade te Rotterdam gebeld. Het bleek een ongeveer 30-jarige zigeunerin te zijn, die begon met te ver klaren, dat zij „uit den hooge" was ge zonden, waarna zij den man overstelpte met bijbelteksten. De man raakte daar door zoo beduusd, dat hij, toen de vrouw hem plotseling vroeg, of zij even zijn beurs mocht vasthouden, werktuiglijk aan het verzoek voldeed. De vrouw haalde eon dubbeltje uit de beurs en gaf, onder het prevelen van bijbelteksten, drie kruis jes met het geldstuk over de beurs. Daarna haalde zij uit een ander vakje een gulden, waarmee zij hetzelfde deed. Toen vroeg zij of de man nog meer geld in huis h£W, maar de man was inmiddels wat van den schrik bekomen en zei: „Dat verdraai ik." De vrouw is daarop haastig verdwenen. Toen de man het geld in zijn beurs natelde, ontbraken er 12. Bij een noodlanding in een sloot terecht gekomen. Ongeval bfl Warmen huizen. De bestuurder van het eenspersoons- vliegtuig D 22 van het vliegkamp De Kooij zag zich gisterenmorgen genood zaakt, een noodlanding te maken wegens een defect aan de machine in den polder tusschen Schoorldam en Warmenhuizen. De landing verliep vrij vlot, doch de bestuurder kon niet verhinderen, dat de machine met den kop in den kant van een sloot kwam, met het gevolg, dat de schroef verbogen werd. De piloot bleef ongedeerd. De beide vliegtuigen, die de D 22 vergezelden, spoedden zich naar De Kooij terug, om hulp te halen. De schroef zal ter plaatse nog wel hersteld kunnen worden, doch het zal zeker moeito kosten, om het vliegtuig van de vette klei te doen opstijgen. Telegr. VERDUISTERING TE HEERHUGOWAARD. KOLENDAMP-VERGIFTIGING. Dinsdag is het gezin H. H., te Eelde, bestaande uit vader, moeder en 6-jarig kind, bewusteloos aangetroffen tengevolge van kolendampvergiftiging. De oorzaak wordt gezocht in een. vernieuwing van den schoorsteen. De toestand van het drietal is niet ongunstig. Nadere bijzonderheden over de ramp. Vice-admiraal Taylor heeft van de Wyoming het rapport van den eersten officier van de American Shipper laten overseinen. Dienvolgens verlieten in het geheel acht reddingbooten en een red- dingvlot de zinkende Vestris. Van deze booten sloeg er een om. Van de menschen die in het water vielen, zijn er enkelen door de hulp verleenende schepen opge nomen. Intusschen zijn ook een aantal dooden opgevlscht, zoodat men aanneemt dat de overige vermisten zijn omgekomen. Het vlot is blijkbaar ten gevolge van de zware zeeën uiteengeslagen. Een reddingboot is op den avond van den 12en omgesla gen. Men zag de menschen, die er in zaten, ronddrijven. Nog 110 passagiers vermist. Volgens de laatste opgaaf worden er 110 passagiers van de Vestris vermist en zijn er 218 gered. Het bericht over de redding van den kapitein van de Vestris is inderdaad nog niet bevestigd. Eenige schepen zoeken nog altijd naar het vermiste reddingvlot. Ook ziet men vele lijken ronddrijven. Het oorlogsschip Wyoming heeft vijf passagiers en drie leden van de beman ning opgepikt die op reddinggordels ronddreven. Geen paniek aan boord. Uit New York wordt nog gemeld, dat aan boord van de Vestris geen paniek is uitgebroken. De vrouwen en kinderen werden het eerst in de reddingbooten gebracht. Een van de booten, die overvol was, werd door het zinkende schip naar de diepte getrokken. Een gedeelte van de passagiers verdronk, de overigen kon den zwemmend andere reddingbooten bereiken. De kapitein en de chef-mar conist blsven tot het laatst op de brug In de provincie Cordoba. Reuter seint uit Buenos Ayres dat een wervelstorm over de Argentijnsche pro vincie Cordoba is gegaan. In de plaats Villa Maria zijn dertig gebouwen ver nield, w.o. ook de electrische centrale. Volgens de eerste berichten zouden er 15 dooden en zoowat 50 gewonden zijn. Latere tijdingen' echter leeren, dat de ramp nog raker is aangekomen en dat in de provincie Cordoba het aantal dooden 40, het aantal gewonden 116 bedraagt. In een weer wat later telegram is er sprake van 41 dooden en 150 gekwetsten, allen in de buurt van Villa Maria. DE MOORDENAAR VAN GENERAAL OBREGON. Kapitein Obregon, een oom van den vermoorden generaal, die tot president was gekozen, heeft een poging gedaan om den moordenaar van zijn neef, den ter dood veroordeelden Toral dood te schie ten. Kapitein Obregon werd echter ont wapend. Hij heeft daarop zelfmoord ge pleegd. ZENDELINGE EN CHINA VERMOORD Bericht is ontvangen, dat miss Muriel Mann, een zendelinge van de Baptisten- kerk door roovers in Sjansi is vermoord'. Miss Mann is 37 jaar oud en is in 1925 als zendelinge naar China vertrokken. (Telegr.) en leidden de reddingswerkzaamheden kelm en met overleg. Onder de vermisten schijnen vooral veel vrouwen en kinderen te zijn. De schipbreukelingen totaal uitgeput Het Duitsche stoomschip *Berl!inf meldde draadloos, dat het, voor zoover de weersomstandigheden' dit toelaten, de schipbreukelingen der „Vestris" van het Fransche stoomschip „Myriam" zal over nemen en daarna de reis naar New York zou voortzetten. Het schip heeft de plaats des onheils thans verlaten en wordt tegen middernacht te New York verwacht. Het Amerikaansche vrachtschip „Ame rican Shipper", dat tot dusver ruim hon derdtwintig geredden aan boord nam, blijft tot het invallen van de duisternis op de plaats waar de „Vestris" verongelukt is. De geredden zijn geheel uitgeput, zoo dat tot dusver niemand een samenhan gend verslag van het verloop der gebeur tenissen kon geven. Het blijkt thans dat door de „Berlin" zelf 23 personen van de „Vestris" gered zijn. De laatste man werd aan boord ge nomen, toen hij reeds 22 uur in het water had gedreven. Het water op de plaats van de ramp is met wrakhout bezaaid. Er waait thans een krachtige Noordenwind bij hooge en ruwe zee. Geredden verhalen de toedracht der schipbreuk. Volgens de mededeelingen van de ge redden aan boord van do »Berlin« ge raakte de »Vestris« Zondag in een vree- selijken storm. Het schip had zeer veel te lijden. Maandag werden de vrouwen en kinderen van het aanbreken van den dag tot den middag, toen de reddings booten uitgezet werden, op het bovendek in koude en regen heen en weer geslin gerd. Tijdens den storm helde het schip steeds meer naar stuurboordzijde over. Het schip zonk zeer snel, zonder dat een De werkgevers van de noordwestelijke groep hebben zich bij de besprekingen met Bergemann in beginsel bereid ver klaard tot overleg omtrent de bijlegging van het conflict. DE PANTSERKRUISER. Heden begint de behandeling ln den Rijksdag. Een netelige kwestie. De aanstaande behandeling in den Rijksdag van de socialistische motie om den bouw van den pantserkruiser te staken zal het kabinet met zijn socialis tische meerderheid moeilijke oogenblik- ken bezorgen. Wordt de motie aange nomen, dan zijn meteen de kansen op het tot stand komen der groote coalitie verkeken, want de volkspartij is een voorstandster van den kruiserbouw. In het Cenrum zijn de meeningen verdeeld. De rechtervleugel is voor den kruiser, de linker er tegen. Hoe de middengroep er over denkt is nog onzeker. Men verwacht in parlementaire krin gen te Berlijn dat de socialistische motie met een kleine meerheid zal worden ver worpen. De meerderheid moet dan in hoofdzaak komen van de rechtsche groe pen, met name de Duitsche nationale volkspartij en volkschen. Als de regee ring het met steun van de rechtsche oppositie wint zal dat nochtans geen bron van onverdeeld genoegen voor haar zijn. DIRECTEUR-GEN. ZUIDERZEE WERKEN. Er gaan geruchten, dat de directeur- eeneraal der Zuiderzeewerken, de heer H. Wortman, den Staatsdienst met pensioen zal verlaten. De heer Wortman heeft aan het Handelsblad op haar verzoek om in lichtingen, medegedeeld, dat hy nog geen besluit heeft genomen. DE KAMERVERKIEZINGEN. Gisteravond is een algemeene vergade ring gehouden van de afdeeling.Haa:riem van de Liberale Staatsparty DeJryheids- b d. Besloten werd, dat de afdeeling by den centralen kieskring Haarlem als can- didaten voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer zal aanbevelen mej. Wes terman, mevr. Wijnandts Francken-Dyse- rink dr. F. Posthuma, mr. O. H. Guépin, jhr. J. O. Mollerus en prof. Eerdmans. HET DOK VOOR SINGAPORE. Hulde aan de Nederlandsche zeelieden. In de jongste Stratys-bladen treffen wij beschrijvingen aan van de aankomst te Algemeen heeft men waardeering voor de wijze waarop Ged. Staten het onder zoek naar den omvang der werkloosheid hebben geleid. Dit neemt echter niet weg, dat verschil lende leden bezwaar hebben om zonder meer mee te gaan met de conclusie van Ged. Staten om vanwege de provincie ter bestrijding der werkloosheid niet meer te doen, dan tot nog toe het geval was. Zij zien deze kwestie meer als eene vraag van werkverruiming dan van werkver schaffing. Al bleef het euvel der werkloosheid in hoofdzaak beperkt tot plaatsen als Am sterdam, Haarlem, Zaandam, Hilversum en Alkmaar, daamede was een leidzaam toezien van het gewestelijk bestuur geens zins te verdedigen; en dit te minder, waar alleen door gewestelijke samenwerking de nood in de individueele kon worden opge lost. Werkverruiming ging immers vaak gepaard met het verplaatsen van arbei ders en met het ter hand nemen van werk- objecten gelegen in andere gemeenten als welke voor bestrijding der werkloosheid in merking kwamen. Van verschillende zijden werd gewezen op den aanleg van het wegennet, waartoe de Staten besloten hadden. Zij drongen aan op versnelling van het tempo. Tevens drongen zij er bij Ged. Staten op aan al hun invloed aan te wenden om de overeen stemming ten aanzien van het Westfrie- sche Kanalenplan te bevorderen. WERKTIJD IN BROODBAKKERIJEN. De minister van arbeid,, handel en nijverheid heeft: aan hoofden of bestuurders van brood- bakkerijen, waarin tevens koek-, banket-, chocolade en suikerwerken worden ver vaardigd, in alle gemeenten des rijks vergund, dat in het tijdvak van 19 Nov. tot en met 5 December op werkdagen en bovendien op 21, 22, 24, 28, 29 en 31 December lo. de werktijd van de in hunne onderneming werkzame bakkersgezellen per dag met ten hoogste 2 uren en per week met ten hoogste 12 uren wordt verlengd 2o. door de in hunne onderneming werkzame jongens van 16 -en 17 jaren gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt ver richt onder nadere voorwaarden. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft vergund, dat in brood- bakkerijen in alle gemeenten des rijks: 1. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen bakkersarbeid wordt verricht a. op Woensdag 5 Dec. 1928 tusschen 2 en 6 uur des voormiddags b. op Maandag 24 Dec. 1928, en c. op Maandag 31 Dec. 1928, telkens tusschen 12 uur 's nachts en 6 uur des voormiddags onder nadere voorwaarden; 2o- door bakkersgezellen op Maandag 24 en Maandag 31 Dec. gedurende ten hoogste 10 uren arbeid wordt verricht, tenzij een coupon, als bedoeld in artikel 85, tweede lid, onder b der Arbeidswet De gemeenteraad van Heerhugowaard heeft Dinsdag vastgesteld, dat de lijn- werker-administrateur van het gemeente lijk electrisch bedrijf, O. B., de boeken heeft vervalscht en zoo f 2683 heeft ver duisterd. Bovendien is er een kastekort van f 2700, zoodat het bedrijf een schade van f 5883 lijdt. Besloten werd, bedoelden ambtenaar te ontslaan en een strafrechterlijke vervol ging uit te lokken. Verder werd ontslag verleend aan den accountant J. S., die de bescheiden heeft moeten controleeren, en van wien men aannam, dat hij bij juiste contróle alles had moeten bemerken. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. N Een doodet Dinsdagavond 8 uur is een particuliere auto bestuurd door zekeren J. S. wonende te Groningen op den weg van Groningen naar Grjjpskerk onder laatstgenoemde plaats met groote snelheid tegen een boom gereden. De auto werd totaal vernield. S. werd uit den auto geslingerd. Inge roepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De man bleek reeds te zijn overleden. Het lijk werd naar Groningen overgebracht. SAMENZWERING TEGEN DE COMMISSIE-SIMON. Tijdig ontdekt De politie te Bombay heeft een com plot ontdekt, dat gesmeed was met het doel den trein, waarmede de commissie- Simon reisde, in de lucht te doen vliegen. Een der personen, Bhattacharjee gehee- ten, die in den trein zat, waarin op 8 Oct. nabij Manmad een ontploffing plaats had', is in hechtenis genomen. Hij. heeft een bekentenis afgelegd. De politie heeft twee revolvers en een hoeveelheid dynamiet in beslag genomen. Bhattacharjee verklaarde, dat hij en zijn medeplichtigen last hadden, den trein, waarmede de commissie-Simon reisde, na bij Kalyan te laten springen of de ont plofbare stoffen te brengen naar West Ghats, waar de trein verscheidene tunnels moest passeeren. EEN SCHENKING VAN JOHN D. JR John D. Rockefeller jr. heeft een gift van 500.000 doen toekomen aan het fonds tot ondersteuning van Joodsche boeren in Rusland.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9