DERDE EN LAATSTE BLAD. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. „Gloria". VAN DINSDAG 4 DECEMBER 1928 PBOV. STATEN VAN NOORD- HOLLAND. Suppl. begrooting. /SS?*.*"1 totaal «nïï DE BELGISCH-NEDERLANDSCHE ONDERHANDELINGEN. Heden komt de Belgische ministerraad bijeen. DE BIOSCOOPQUAESTIE TE LEIDEN. DE „TELEGRAAF" IN 1918. UIT DE SD.A.P. herziening zuiderzee- steunwet. Antwoord van den minister op vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist Zoo- ja, heeft de minister dan gevolg gegeven aan zjjn toezegging, In de vergade ring van de Tweede Kamer van 16 Mei 1928 gedaan, dat, zoodra de minister het advies der oommissie had, hij zou handelen, zooals hij meende te moeten handelen? ENGELAND. DE ZIEKTE DES KONINGS. Bezorgdheid ten aanzien van het uithoudingsvermogen van het hart Het bulletin van gisteravond. VEREENIGDE STATEN. ENGELAND EN DE VER. STATEN. De actie van Britten tot mis lukking gedoemd. DE KRONINGSFEESTEN TE TOKIO GEËINDIGD. Gratie voor 30.000 menschen. Binnenland. - SCHIP IN NOOD. Het vergaan van de Y. M. 325 brood ls in die da/e° de scheepskost Een zware sleepreis. De „Utrecht" den storm. en „Frlsia" in Buitenland. NA DEN STORM. DUITSCH STOOMSCHIP VERGAAN? De Renate. Auto in Griekenland door een trein verbrijzeld. Acht dooden, vijf gewonden, HET SCHIP IN NOOD. Voldoende assistentie ter plaatse voor de Chlel Maquilla. DE MOORD OP OBREGON. EEN EIGENAARDIGE BRUILOFT. EEN WOLVENPLAAG IN BOSNIË. HET SPEELVERBOD IN ZWISERLAND. De volksstemming verklaart zich voor opheffing van het verbod. EEN GRANAAT ONTPLOFT. Een kind gedood. medisch onderzoek voor het huwelijk. DE BOMAANSLAGEN TB MELBOURNE. STEENEN NAAR TREINEN GEWORPEN. Reizigers door glasscherven gewond. STORM OP DE ZWARTE ZEE. EEN WERVELSTORM. Te Viterbo heeft een wervelstorm de daken van verscheidene huizen afgerukt. Eenige huizen stortten in. Eén man werd onder de puinhoopen bedolven en gedood. De schade aan de naburige wijn- en olijvengaarden is aanzienlijk. De aardbeving in Chili. De slachtoffers. De schade. VADER EN ZOON. Het testament van Thomas F. Ryan. OPSTAND IN AFGANISTAN. LUCHTVAART. EEN MERKWAARDIG ONGELUK. Vliegramp in Brazilië. Veertien dooden. ls-06 <3erde «Pl. begioo- ting dor Provincie voor 1927. Zij wijst aan fiïS-'S' wl\ .aan Agaven van J 696.596.62. Het batig saldo is 100.000. Heden (Dinsdag) wordt een minister raad gehouden onder voorzitterschap van minister-president Jaspar, ter behande ling van verschillende punten waaronder het antwoord der Belgische regeering op de Nederlandsche voorstellen inzake den waterweg Antwerpen-RJjn. Het concept- antwoord is niet in afwijzenden vorm ge redigeerd, maar bevat een groot aantal Belgische bezwaren tegen het voor gestelde tracé en de capaciteit van het kanaal dat Antwerpen via Nederland met den Rijn moet verbinden. In officieele kringen heerscht de opvatting dat, waar het toch niet meer mogelijk zal zijn de Nederlandsch-Belgische verdragskwestie vóór de verkiezingen in April 1929 op te lossen, de besprekingen zonder over dreven haast en in alle kalmte kunnen voortgaan. De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van een bioscoophouder te Leiden, die door den kantonrechter aldaar was veroordeeld tot 1 boete, wegens over treding van art 4 der Zondagswet op den Eersten Paaschdag 1928. Voor de muziek hadden B, en W. geen toestemming gege ven; dé bioscoophouder was echter van meening, dat hij' zich alleen aan de bepalin gen der bioscoopwet te houden had. De Hooge Raad heeft hiermede beslist, dat het bioscoopbedrijf, evenals andere openbare vermakelijkheden, onderworpen is aan de bepalingen van de Zondagswet. De heer J. O. Schröder, destijds hoofd redacteur van „De Telegraaf", erkent in een ingezonden stuk in „De Haagsche Post", dat hij en mr. H. Louis Israëls in November 1918 den steun van „Telegraaf"" en „Courant"' hebben aangeboden aan de de leiding der S. D. A. P. De overweging, die hem leidde, was, dat hij wilde helpen voorkomen, dat ons land door een eventueele revolutie een bijwagen zou worden van een Duitsche re publiek. In de Zaterdag gehouden partijbestuur vergadering is, blijkens meedeeling in het Volk, op verzoek van het N.V.V besloten, den jeugdraad op te heffen, indien de A.J.C. daarmee accoord gaat en bereid is, het partijbestuur ter be raadslaging uit te noodigen, over al die zaken, welke tot dusverre aan den jeugd raad waren toegewezen. De heer E. Kupers werd benoemd in de redactie van de Socialistische Gids Het vraagstuk der zevenjarige grond, school, waarover tot dusverre geen over eenstemming is bereikt, zal het partij bestuur in den algemeenen raad aan de orde stellen. De voorzitter bracht verslag uit om trent den toestand in het gewest-Limburg. Het door hem ingenomen standpunt ter gewestelijke jaarlijksche vergadering had de volle instemming van bet partijbestuur. Den voorzitter werd mandaat gegeven tot uitvoering van de door hem voorge stelde maatregelen, ter versterking van de organisatie in Limburg en ter beste ding van de elementen, die aldaar de organisatie der partij pogen te verzwak- ken* Het partijbestuur bepaalde zijn houding ten opzichte van de door de gewestelijke vergaderingen opgemaakte groslijsten en stelde het advies vast, hetwelk op 16 Dec. aan den partijraad zal gegeven worden. Na gepleegd overleg in den algemeenen raad stelde het partijbestuur het ontwerp- vprkiezingsprogram vast, dat als voorstel op den beschrijvingsbrief voor het a.s. congres zal worden gebracht. Een brief van de organisatie ter be vordering van de Zondagsrust werd naar de Kamerfractie verwezen. Op vrageu van den heer Duymaer van IVist Juktende min|.gter r66ds het advies van de generale commissie, bedeeld in art. 8 der Zuiderzeesteunwet, ontvangen, ter zake van de onvoldoende regeling in deze wet van de tegemoetkoming wegens waarde vermindering der eigendommen en van fl» uitkeeringen van geideljjiken steun? 3. Wordt de tweede vraag bevestigen*: beantwoord, tot welke handeling heeft het advies van de generale commissie den mi nister geleid? Ls met de voorbereiding van een herziening van de Zuiderzeesteunwet reeds een aanvang gemaakt? Tegen welk tijdstip kan bet desbetreffend wetsontwerp bfj' de Kamer inkomen? heeft de minister van Waterstaat geant woord: 1. Omtrent de werking van de regeling in de Zuiderzeesteunwet 1925 (Staatsblad No. 290) van de tegemoetkoming wegens waardevermindering zijn van de generale commissie, bedoeld Sn artikel 3 dier wet, uit voerige mededeelingen ontvangen* Van een advies kan echter kwalijk worden gespro ken, daar in de stukken een dtrietal opvat tingen tot uiting kwam» welke opvattingen in den boezem der commissie punten van bespreking hebben uitgemaakt. Dezer da gen is op e notulen der gehouden bespre kingen nog een rectificatie gevolgd. 2 en 3. Daar een omlijnd advies nog niet werd verkregen, i^ het ook den 'minister niet mogelijk geweest zijn standpunt te be- palen. Hij pleegt thans nadar overleg met de commissie. Het officieele avondbulletin van Zon dag luidde: Zijne Majesteit heeft overdag wat rus tiger geslapen. Het infectie-proces vermindert nog al tijd. De temperatuur was vanavond 100° F (87°.75). Tegelijk valt er echter een verminde ring in de sterkte van het hart waar te nemen die bezorgdheid wekt. Gisteravond 8 uur hebben vier dok toren weer consult gehouden aan het ziek bed des Konings en een half uur later het volgende bulletin uitgegeven: „De ge ringe verbetering, die reeds 's morgens in den algemeenen toestand geconstateerd was, heeft in den loop van den dag aan gehouden. De temperatuur is weer dich ter bij de normale, maar het is noodig er ook op te wijzen, dat de ongerustheid over den zwaktetoestand van het hart niet op geheven is. De New York Herald meldt uit Wash ington, dat secretaris van Staat Kellogg, na een onderhoud met den Engelschen ge zant sir Esmé Howard, geweigerd heeft Baldwins antwoord op Brittens uitnoodi- ging aan laatstgenoemde te overhandi gen. Het blad vermoedt dat het antwoord in het geheel niet bij Britten bezorgd zal worden. JAPAN. De kroningsfeesten zijn Zondag met een parade der troepen, waaraan 86.000 man deelnamen, geëindigd. De Keizer heeft een gratie-besluit, betee- kend1, waarbij) dertigduizend misdadigers gratie ontvangen. Vrijdagmorgen is van het reddings station te Cadzand een vuurpijl waarge nomen, waarop een reddingboot direct te assistentie is uitgevaren. De kapitein en de bemanning wenschten het schip, een Duitsche bark, niet te verlaten. Het schip maakte veel water en verkeerde in hache- ljjken toestand. Het schip is de vijfmast- schoener Chrisler Vinnen, afkomstig uit Bremen. Het meet 1850 reg. ton en lag, toen het in gevaar was, op 400 M. uit de duinen bij de Hollandsóh-Belgische grens. Bij laag water konden de menschen om het schip heenloopen. Zaterdagavond om half vijf is de schoener die ernstige schade had geleden, weggesleept. Van Terschelling werd Zondag gemeld: Het Letsche stoomschip Valka bevindt zich in noodpositie ongeveer 10 mijl ten Westen van het Borkumer lichtschip. De sleepboot Oceaan is van Terschelling ter assistentie vertrokken. geweest, waarvan de bemanning heelt Omtrent de »Gloria«, die op de Noord zee is vergaan en gistermorgen met de postboot van Harlingen naar IJmuiden vertrokken is, verneemt de »N. Rott. Ort." nog het volgende: De »Gloria« was Zaterdag uit IJmuiden vertrokken. 's Nachts omstreeks vier uur begon het schip plotseling over te hellen. Het was waarschijnlijk lek gestooten. In alle haast moest de bemanning van boord gaan. Zij, die in de kooi lagen, hadden geen tijd zich te kleeden on moesten in nachtge waad in de reddingboot springen. Allen wisten van boord te komen, echter met achterlating van al hun bezittingen. In de reddingboot roeiden zij naar het vuurschip Terschellingerbank. waar zij werden opgenomen. De leden van de be manning van de >Gloria* waren vol lof over de behandeling aan boord van het vuurschip. Zij werden zooveel mogelijk geholpen en voorloopig van kleeren voorzien. Op Terschelling werden door tusschenkomst van de reederij te IJmui den nieuwe kleeren aangeschaft, zoodat zij gisterenmorgen goed gekleed konden vertrekken. Onder de schepen omtrent wier lange uitblijven ongerustheid heeft geheerscht waren ook de sleepbooten «Utrecht* van bureau Wijsmuller met den tanklichter »Frisia« van Ph. van Ommeren's Scheep vaart Bedrijf op sleeptouw van Ouxhaven naar Rotterdam. Geen van beide vaar tuigen had radio aan boord, zoodat zij van hun bewegingen geen bericht konden geven. Na veel zwalken zijn de beide schepen thans te Rotterdam aangekomen en de kapitein van de »Utrecht«, de heer Van Rijswijk, heeft een verslaggever daar ten kantore van bureau Wijsmuller in onopgesmukte taal bet wedervaren van de sleep verteld. Onze Nederlandsche zeesleepboot-kapi teins zijn niet gauw vervaard en zoo heeft dan ook kapt. Van Rijswijk zijn boot en zijn sleep behouden binnengebracht, maar er is op deze reis ontzettend veel van do volharding en het zeemanschap van den kapitein en zijn geheele bemanning ge> vergd. Op 16 Nov. verliet de »Utrecht« Ham burg met de »Frisia«, die 1250 ton meet en 700 ton olie in had, op sleeptouw. Op 17 Nov. ging men wegens slecht weer op de reede van Ouxhaven ten anker. Vier dagen hebben de vaartuigen daar gelegen. Op 21 Nov. besloot men zee te kiezen. De wind was toen Z.W., er stond een koppige zee. Langs de vuurschepen „Norderney" en „Borkum" koerste de sleep nog 15 mijl ten Z.W. van Terschellingerbank vuur schip, waar het slecht weer werd. Uit vrees dat de toenemende wind zou uit schieten naar het N.W. zijn de schepeD daar verder zee ingegaan. Den volgenden middag om 4 passeerde men Terschellingerbank vuurschip. De barometer liep terug en de wind liep naar het Westen. Er stond toen een ge weldige zee. Vrijdagavond om 8 uur was het niet langer mogelijk de schepen op den wind te houden. De „Utrecht" ging daarom om den N.W. liggen om zooveel mogelijk van den wal af te kunnen blijven. Des avonds tien uur groeide de wind aan tot een orkaande wind duwde de schepen weg in N.W.-richting. Om kwart over :n kreeg de „Utrecht" een geweldige zee over. De 14-duims manillatros brak in tweeën. De machine werd stopgezet en bij vliegend stormweer haalde de be manning de tros in. Later is de sleepboot opgestoomd in de richting waarin de lichter afdreef. Zaterdagochtend is de „Utrecht" naar de „Frisia" gestoomd. Met den schipper van den lichter, den heer Van Rees, kwam kapt. Van Rijswijk door middel van seinen overeen, dat men het schip zou laten drijven, omdat er groot gevaar was dat de schepen tegen elkaar zouden botsen bij een poging om een tros over te gooien. Zaterdagnamiddag nam de wind, die naar het N.W. was gegaan, af, maar het water werd nog roeriger. Wegens de verandering in de windrichting bestond er gevaar voor stranding en schipper Van Rees seinde toen dat er moest vast gemaakt worden. Op de „Utrecht" werd de tros klaargemaakt. De sleepboot kwam vlak voor den lichter en met veel moeite werd een lijn overgegooid, waaraan later de tros werd uitgebracht. De sleepboot is toen, langzaam stoomende weer om den N.W. gaan liggen, de wind nam op nieuw toe. Zondagsmorgens acht uur seinde de schipper van de »Frisia«, dat men wegens iet slechte weer moest trachten naar de Eems te gaan. Om 11 uur veranderde hij echter van meening en verzocht maar lever zee te houden. Er is toen koers gezet naar Borkum-vuurschip. Zondag avond 8 uur, toen het wat stiller werd, werd besloten naar Westereems gasboei te koersen. Er was geen loodsboot buiten en besloten werd naar zee terug te gaan. Maandagmiddag om vier uur kreeg de Utrecht* het licht van Helgoland in zicht. Vervolgens is de sleep op het Eiber- vuurschip aangestevend. Dinsdagmorgen drie uur kwam men op de reede van Cuxhaveh aan. Op de Elbe lagen 91 schepen wegens slecht weer ten anker. Na allerlei weder varen was men dus op het punt van uit gang teruggekeerd. De bemanning had een zwaren tijd gehad. Drie dagen lahg lad niemand gelegenheid gehad om te slapen. Allen waren voortdurend in de weer geweest. Met het eten moest de jemanning zich ook behelpen. Wel had de boot voldoende voorraad gecondenseerde levensmiddelen aan boord maar de boter raakte op, en spekvet met geleefd. De heer Boon van de directie van bureau Wijsmuller, die tegenwoordig was bij het onderhoud, dat wij heden morgen met kapt. Van Rijswijk hadden legde ons nog de volgende verklaring over van den schipper van de »Frisia »Ben vol lof over kapitein en verdere bemanning van uw sleepboot »Utrecht aangaande de prestaties en heldenmoed, waarmee zij de »Frisia« in zulk noodweer hebben bijgestaan en de zeesleepvaart hebben hoog gehouden*. Men maakt zich de laatste dagen in scheepvaartkringen ernstig ongerust over het Duitsche stoomschip Renata, dat met een lading houtstof op weg was van Orns- kjoldnik in Zweden naar Velsen. De Re nata was te Ouxhaven binnengeloopen en vertrok 22 November vandaar, zoodat he i schip uiterlijk 22 November te Velsen had moeten zijn. Waar nu op de Noordzee- eilanden balen houtstof zijn aangespoeld: vreest men, dat het schip met man en muis is vergaan. Het stoomschip Renate was 894 ton groot en in 1921 gebouwd. Het behoorde aan de reederij Johs. Thode (Eduard Becker) te Altona. De trein/ Dedegatsj-Saloniki is in bot sing gekomen met een auto. Acht perso nen zijn daarbij gedood, vijf gewoed, Uit Vancouver wordt gemeld, dat de reeders van de Chief Maquilla, het sohi dat in moeilijkheden verkeerde en S.O. seinen had uitgezonden, het volgende hebben meegedeeld. Het schip bevind: zich op 2000 mijl uit de kust. Verscheiden schepen zijn ter plaatse. Het Japansche s.s. Yogen Maroe heeft de Chief Maquilla bereikt en is bezig de bemanning over te nemen. Deze bestaat uit 43 personen, o.w. 8 scheepsofficieren. Uit Vancouver wordt geseind dat daar bericht is ontvangen dat het in nood ver koerende s.s. Maquilla in den steek is ge laten. De bemanning bevindt zich aan boord van het Japansche s.s. Yogen Maroe. Het Japansche schip is nog in de nabijheid van het wrak. Het hoogste gerechtshof te Mexico (stad) heeft Zaterdag het doodvonnis te gen José Toral, den moordenaar van ge neraal Obregon, bekrachtigd, evenals het vonnis van 20 jaar gevangenisstraf voor de non-moeder Concepcion wegens aan stichting tot den moordaanslag. De districtsarts dr. Wufsberger ging dezer dagen van het dorp Vranov naar Sóhut, schrijft de Pester Lloyd, en ont moette op den straatweg een bruilofts stoet van verscheidene rijtuigen. Toen de auto van den arts den stoet naderde, vuur den eenige boerenjongens revolverscho ten af op de auto. Toen daarna gendarmes tot de vervolging van den bruiloftsstoet overgingen, vormden de boeren een echte tirailleurslinie, die den gendarmes slag leverde. Tenslotte echter sloegen de boe ren op de vlucht, waarbij echter het bruidspaar en de bruidsjuffers in handen van de gendarmen vielen. Waar het ech ter bleek, dat dezen niet aan de schiet partij hadden deel genomen mochten zij hun weg ter kerke voortzetten. In Bosnië zwerven groote kudden uit gehongerde wolven rond, die onder de schapen en runderen groote slachtingen aanrichten. De boeren hebben de autori teiten verzocht vuurwapens ter bestrij ding van de wolvenplaag beschikbaar te stellen. Bern, 2 December. Het Zwltsersche volk heeft heden gestemd over de al of niet handhaving van het in 1920 ingevoerde speelverbod voor Casino's en Kurzalen. Veertien kantons hebben zich voor ophef fing van het verbod uitgesproken, zeven er tegen. In het geheel zijn 290.000 stem men voor opheffing en 270.000 tegen uit gebracht. Het verbod zal dus worden ingetrokken. Kinderen, die op het strand van Oost ende een door den storm blootgelegd ge wezen Duitsch munitiedepot hadden ge vonden, gingen daarbij krijgertje spelen en elkaar granaten achternawerpen. Een der granaten ontplofte, met het gevolg, dat er een knaap werd gedood. Drie an dere kinderen werden zwaar gewond. Het congres van den Midden-Ameri- kaanschen staat Panama heeft een reso lutie aangenomen, waarbij geëischt wordt, dat alle mannen, die voornemens zjjn in het huwelijk te treden, zich vooraf aan een medisch onderzoek moeten onder werpen. In de Grieksche club te Melbourne is Zaterdag weer een bom ontploft, ten ge volge waarvan vijftien menschen gewond werden. De politie heeft vt)f verdachten aangehouden. Naar den om half zes te Duisburg bin nengekomen sneltrein zijn gisteren op het traject DusseldorfDuisburg steenen ge worpen. Verscheidene ruiten werden daarbij verbrijzeld. Twee reizigers wer den door glasscherven gewond. Ook naar den er op volgenden luxe-trein „Rhein- gold" is met steenen gegooid. Hierbij zijn eveneens eenige ruiten verbrijzeld, maar geen reizigers gekwetst. Het is de politie van Duisburg en Dusseldorf gelukt nabij Angermund twee personen van 17 en 23 jaar als verdachten aan te houden. Ook op de Zwarte Zee heeft een zware storm gewoed. Verschillende schepen zijn vergaan, terwijl eenige wijken van Odessa onder water staan. Er zijn in die wijken meerdere personen door het water verrast en verdronken. Het garnizoen heeft het reddingswerk ter hand genomen. Het aantal slachtoffers van de aard beving groeit steeds aan. Naar totdusver is bekend geworden zijn er 218 dooden, 257 zwaar gewonden en meer dan 1000 licht gewonden. Er zijn 20.000 menschen dakloos. Daar de berichten uit de aardbevings zone erg onregelmatig en slechts bij ge deelten binnenkomen, is het niet mogelijk het totale aantal slachtoffers te bepalen. Niettemin schat men de in de stad Talca aangerichte materieele schade alleen ai op meer dan 12 millioen dollar. Het testament van den onlangs over leden Amerikaanschen financier Thomas F. Ryan is bekend geworden. Het ver mogen wordt geschat op tusschen de 100.000.000 en 500.000.000 (nog al een ruime speling!) Thomas F. Ryan, die met zijn zoon Allan in onmin leefde, heeft dien zoon onterfd, doch de kinderen van Allan (dus Thomas' kleinkinderen) profi- teeren wel mee. Het fortuin komt in hoofdzaak aan de weduwe en de andere kinderen van Thomas F. Ryan. Een bepa ling in het testament trekt alle legaten in voor degenen die de geldigheid van het testament in rechten aantasten. Uit Pesjawar wordt gemeld, dat de opstand tegen koning Amanoellah van Afganistan voortduurt. Verscheiden stam men hebben zich bij den opstand aange sloten. Het paleis van koning Amanoellah in de grensplaats Jellalabad is afgebrand. De stammen, die den Koning trouw waren gebleven, ontvingen versterkingen, bestaande uit regeeringstroepen. Oorza ken van den opstand zijn de nieuwigheden die Amanoellah, naar Europeesch model, in zijn land had ingevoerd. Bij een oefenvluoht is een Portugeesch militair vliegtuig tegen een kabel gevlo gen, waaraan een ballon captif bevestigd was. De kabel werd doorgesneden en het vliegtuig stortte naar beneden. De vlie ger en de waarnemer waren onmiddellijk dood. [Reuter meldt d.d. gasteren uit Rio de Ja- neiro, dat eeni groot watervliegtuig, at het stoomschip „Gap Aroonadi" was tegemoet gevlogen, gevallen 'is. De veertien perso nen, die zich in het vliegtuig 'bevonden, zijn verdronken. Onder de slachtoffers zijm kop stukken uit de politieke wereld en de uni- versitaiits wereld. Uit R'io de Janeiro wordt gemeld, dat van elf der veertien slachtoffer* van de ramp de lijken zijn opgevischt.

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 9