K AN NE WASSER DE Indringer ■S ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CON FECTIE Uw K ABDIJSIROOP 50ste JAARGANG WMIMd'« 12 - 4.1» Redacteur-Uitgever: C. DB BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: PO en 412 Ds opening van de zitting. Reeds een uur vóór de bijeenkomst be gon, hadden zich vele toeschouwers voor het Kursaalgebouw verzameld. De Kursaal alsmede een groot deel van de stad, is rijke lijk mtet de vlaggen van verscheidene landen getooid. De aankomst van de raadsleden van de delegaties werd door de toeschouwers met belangstelling gadegeslagen. Na het gebruikelijke gebruikelijke gefo- togirafeer werd tegen half .twaalf de zitting geopend. De eerste zitting duurde ongeveer een half uur. Verschillende benoemingen en het opstellen van de agenda werden af gedaan. In zijn openingswoord begroette Briand in het bijzonder Stresemann, Chamber- lain en Titulesco, die thans, na hun her stel, de zitting weer kunnen bijwonen. Verder dankte hij den burgemeester van Lugano voor de ontvangst, waarbij Stre- 8 mann zich aansloot De agenda werd vlug afgehandeld. Het rapport van de oommissie voor de kolo niale mandaten van den Volkenbond, als mede de kwestie of het aantal van de jaarlijksche raadszittingen verlengd zal worden, werden op de agenda van de raadszitting van Maart 1929 geplaatst. Even vóór twaalf uur was de openbare zitting afgeloopen. Ingezonden Mededeellng. VEBEENIGDE STATEN. Ingezonden Mededeellng. Ofschoon de Koning een onrustigen nacht heeft gehadi, is de temperatuur vanochtend eenigszins gedaald' en is er ook een lichte verbetering in den algemeenen toestand. De bezorgdheid moet echter voortduren. Het bulletin wordt verontrus tend geacht (Het bulletin van gisterenavond1 wordt ver ontrustend geacht en minder bemoedigend dan dat van gisterenochtend. Men acht den toestand van den zieke zorgwekkend, daar de algemeen© infectie weer in zekere mate j is opgetreden. De vorige week konden de geneesheeren verklaren), dat de infectie was gevocaliseerd en dat de toestand des Konings waa verbe terd, maar thans is de toestand weer ver ergerd en heeft de gifstof uit de long zich over andere gedeelten van het lichaam ver spreid en met name het hart ernstig aan getast De terugkeer van den prins van Wales. Gisterenochtend is de prins van Walei te Brindisi aangekomen. (Met een extra trein is hij. naar Boulogne doorgespoord., waar hij aan boord van een torpedojager gaat Morgen (Woensdag) kan hij .te Londen zijn. DE 8PIONNAGE-ZAAK TE MAINZ. Daltsdiland zal protesteeren bö de Fransche regeering. De Lokal-Anz. meldt uit Frankfort a. d. M.: Tegen de arrestatie door de Fransche veiligheidspolitie van ambtenaren van het bureau der vermogensbelasting te Mainz zal de Duitsche regeering te Parijs pro testeeren; zij zal betoogen, dat de arresta ties in genoemd bureau huisvredebreuk zijn en schending der Duitsche souverei- niteit in het bezette gebied, ook al moch ten de beschuldigingen juist zijn. De Mainzer bladen, die dezer dagen het bericht omtrent de arrestatie van lS:an- sche officieren hebben gepubliceerd, zijn door de Fransöhen gedwongen dit bericht tegen te spreken. ITALIË. ENGELAND. DE ZIEKTE DES KONINGS. Zorgwekkende bulletins. (Het bulletin, dat Zondagmiddag om 12 uur verschenen is, luidde: De Koning heeft verscheidene uren ge slapen. Het voortduren van de koorts heeft tot onvermijdelijk gevolg, dat de patiënt in zekere mate uitgeput raakt. De pols blijft echter geregeld. Het bulletin van Zondagavond half negen behelsde: De Koning heeft een rustigen dag gehad, maar de uitputting, waarvan in het ochtend- bulletin gewag is gemaakt,, is niet ver minderd. De pols blfjlft geregeld. Even over twaalven is gisterenavond het volgende bulletin verschenen: BELGIE. Ingezonden Mededeellng. FEUILLETON Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 89) Een van de kolonisten, een Engelsche longen een bloedverwant in den zooveel- iten graad van de familie Barrington, die pas kort in Siiverdale was, had met spelen een 'groot bedrag aan geld verlo ren en bracht nu, uit teleurstelling daar over zijn tijd en zijn geld in de nederzet ting'aan de spoorlijn door. Ter wille van rijn moeder ln Engeland' zouMaud Bar- rhigton graag zien, dat hij tot de orde geroepen werd, maar ze durfde zich niet tot Golonel Barrington wenden, daar óeze in zulke gevallen, meer voor dras tische dan voor beleidvolle maatregelen V° Jk^'zal doen wat ik kan," antwoordde Witham. „Maar gewoonlijk rijn jongens van dat slag niet de moeite waard om je er bezorgd over te maken en dan, waarom heb je juist nnj uitgekozen om dit voor je te doen?" Maud voelde zich door die vraag in het nauw gedreven, maar ze zag dat hij een antwoord verwachtte. „Om Je de waar heid te zeggen, jij teek me er het beste voor geschikt," zeide ze. Witham glimlachte spottend. „Nu, ik verheug me al op een kennismaking met eollegs-tpelaa. Maas dank K dat Ik BORMS GEKOZEN TOT LID VAN DE KAMER. BH een tusschenttjdsche ver kiezing te Antwerpen. (Voor de Zondag gehouden gehouden tus- schentijidsche verkiezing ter vervanging van het overleden liberale Kamerlid voor Antwerpen, hadden de katholieken en socia listen geen candidaat gesteld. Als candidaten bleven derhalve slechts over de liberaal Balede en Borms, die, zooals men weet, nog steeds gevangen zit en door de activisten candidaat was gesteld. Borms werd met een groote meerderheid gekozen, als gevolg van het feit, dat tal van socialisten en katholie ken op hem hebben gestemd. Deze verkiezing kan van groote betee- kennls zijn voor den algemeenen politieken toestand en zelfs voor de stabiliteit der regeering, vooral' nu de Kamer het wetsont werp tot algeheel© amnestieverlening heeft verworpen. De Kamer zal zich thans moeten uitspreken over de vraagi, of deze verkiezing al dan niet geldig is. De rede van Mussolini. Over „vrecLesgepraat". In die Kamer heeft Mussolini Zaterdag een rede gehouden, waarin hij uiteen- zette wat het fascisme op het gebied' der binnenlandsohe politiek heeft bereikt. Daarna schetste hij de beteekenis van de nieuwe kieswet. Over de buitenlandsche politiek zeide de diuce o.a.: „Van alle kanten wordt thans over vrede gepraat. Men heeft zelfs een vredesverdrag, het pact van Keiloc"» geteekend 't welk zoo verheven heet, dat het haast ais bovenaardsch te beschou wen ia Italië zal natuurlijk aan alle vre desverdragen deelnemen en ze allemaal onderteekenen. Zekere lieden beweren evenwel dat slechts bet Italiaansohe im perialisme dezen algemeenen vrede stoort. Terwijl echter de heele wereld op het oogenblik over vrede praat, wapenen zich alle volken1 tot het uiterste. Als men i een krant openslaat leest men alleen van nieuwe duikbooten, van nieuwe kruisers en andere bewapeningen. Mochten deze oorlogstoerustingen bij andere volken doorgaan, dan zou spj.. zich verplicht achten, in bet belang van Italië, eveneens met nieuwe wapeningen voor den dag te komen. Tem slotte verklaarde Mussolini, dat Italië zich van het sluiten van vriend schapsverdragen, die het dienstig acht, niet zal laten afhouden en hij eindigde met den wemsch, dat de hemel hem de ge nade mocht bewijzen, zoolang te leven, tot hij' het groote nieuwe Italië zou' mo gen aanschouwen. De fascistische leden der Kamer juich ten den duoe met rijn rede luide toe en hieven fascistische liederen aan. DfB DRANKWETTEN IN DE VER. STATEN. Bijna een miljard noodlg voor haar handha ving. James Doren, de commissaris belast met de uitvoering van de drankverbods- wetten, heeft zijn jaarverslag het licht doen zien. Uit dit verslag wordt door sommigen de conclusie getrokken, dat de verbodswetten feitelijk mislukt zijn en dat het nog slechts een quaestie is van een paar jaar en de wet zal verouderd zijn. Doran verklaart n.1., dat wil het verbod doel treffen, er per jaar een som van niet mindier dan 720 millioen gulden noo- dig is. De totaalpost op de begrooting be draagt eohter slechts 72 millioen, die thans nog wordt verminderd met 240.000 gulden, terwijl Coolidge ook geen enke len maatregel voorstelt om de Volstead- wet scherper toe te passen. Doran ver klaart, dat onder deze omstandigheden de dranksmokkelarij met al wat daarmede samen gaat zoo langzamerhand op twee na de grootste industrie des lands wordt. Zij hoeft, aldus wordt aangenomen, iméér personen in haar dienst en beschikt over een grooter kapitaal dan de geheele drankhandel voordat er een wettelijk drankverbod bestond. Admiraal Bullard, de commandant der kustwacht, verklaarde dat wilde men de „rum row" verslaan men ter zee op elke vijfhonderd) meter een schip zou moeten stationeeren. De polltleprefect van Chicago vermoord. Pasop AKKER'S Voorde Borst Do opwinding, zoowel in 'Bolivië als in Paraguay eni do ongerustheid en spanning in de overige Zuiid-Amerikaansche repu blieken zijn enorm. De aanvallers (Para guay'ers) zouden 300 man sterk zijn ge weest zegt men in La Paz en de grootste helft van hot garnizoen van het fort 26 man hebben gedood. De opwinding in Bolivië is zoo hevig, dat de gemeenteraadsverkiezingen erom rijn uitgesteld. Het Boliviaansche Congres is in geheime zitting bijeen. De Paraguay'schie troepen hebben ver- sterking gekregen, en trekken zich bij' de grens samen. Het groote lichtpunt in de geheele zaak is, dat de regeering van Paraguay zich tot die van Bolivië heeft gewend met het voor stel, het geschil aan een arbitrale uitspraak te onderwerpen en te komen tot een offfi- cieele afbakening van de grens. iMaar Bolivië schijnt niet te willen. De ,3. Z. a. M." meldt uit Ghicago: In opdracht van een bende rumsmokkelaara. I die te Chicago een maohtig syndicaat vormen, is Vrijdag het hoofd van de po- i 1'itie van een kleine voorstad van Chicago, die een verbitterden strijd voert tegen den handel in spiritualiën, vermoord. ZUID-AMEBIKA. DUITSCHLAND. ARBEIDSGESCHIL BIJGELEGD. In het Sieger-Iand. Op grond van de voorloopige regeling, die een eind heeft gemaakt aan de uit sluiting in het Roergebied, hebben bijna alle hoogovens en ijzerfabrieken in het Siegerland de opzegging van hun perso neel tegen 31 December weer ingetrokken. hem aan zal kunnen?" Tot haar groote ergernis voeldle Maud zich blozen, maar toch bleef ze den man tegenover haar aankijken, geboeid door zijn beheersching, waardoor ironie op dit oogenblik onmogelijk werd. „Ja," zeide ze en toen eenvoudig: „Ik ben heel blij, dat je het wilt doen." Een paar minuten later reed ze in ga lop over de prairie; op de helling van den volgenden heuvel' haalde ze de beide ruiters in en na een paar nietszeggende opmerkingen tegen haar tante, trachtte ze, door handig gestelde vragen, die opinie van den Colonel over Oourthorne's onderneming te weten te komen. ,3e man is een bekwaam landbouwer 't is mij een raadsel waar hij 't vak geleerd heeft," zeide Barrington. „Dood jammer dat er te oordeelen naar zijn manier van doen, ook een van de vijf bij hem op den loop is." Miss Barrington keek haar nichtje aan; beiden hadden ze moeite om niet te lachen, want ze kenden de eigenaardig heid van hun familielid), om ieder, die niet met zijn zienswijze meeging, gek te noemen. Hortend en stootend reed Witham met zijn groote machine voort. Werktuigelijk stuurde hjj zijn paarden en keurde hij de wijze, waarop de sappige vette aarde door de machine opgeworpen werd. Hij hoorde heit knappen van de stoppels of andere taaie vezels onder de drievoudige schaar hij hoorde, hoe de vette aarde door het kromme ploegijzer weggeslingerd werd', maar zijn gedachten waren ver weg en toen hij zijn hoofd ophief keek hij niet naar dan heuvel voor hem, waar de strook omgeploegd laad nu aan onregelmatig Ingezonden Mededeellng. Dat benauwde gevoel ter'n Maagplllen gekartelde lijn tegen 't blauw van de lucht afstak, maar naar een vaag en ver verschiet, den weg dien hij in de toekomst zou moeten gaan. Veel moest er nog vasteren vorm krij gen, maar één 'ding zag hij nu al duide lijk: op Siiverdale kon hij niet blijven! In den beginne had hij gehoopt, dat dit mo gelijk zou blijken, want het rijke land en de middelen om het goed te bewerken, welke hem hier in zoo ruime mat© ten dienste stonden, waren een groot© ver leiding voor hem geweest. Maar nu hij Maud Barrington had leeren kennen, be greep hij dat- zijn weggaan uit Siiverdale een noodzakelijkheid was, wanneer hij van zijn leven, alleen, nog iets goeds wilde maken. Eerst moest hij voleinden wat hij begonnen was. zijn komen moest door 't succes gerechtvaardigd worden, dan wanneer de naam, dien hij' droeg, in eer hersteld was, kon hij, zonder of met een bekentenis, weer afstand doen en terugkeeren naar de wereld van duister nis, van onbelangrijkheid, waaruit hij te voorschijn getreden was. Terwijl hij voortreed stoof de warme wind langs hem heen, vlogen de boden van den zomer in groepen, in heele le gers, door het blauwe ether het noorden in kraanvogels, wilde ganzen en woer den, in een rij achter elkaar, in halve maan- of wigvorm, al naar hun soort. Een aantal velddieren, klein, met een langen staart, zocht verschrikt een goed heenkomen en toen de ploeg de schaduw van een berkenboschje inrolde, sprongen er, met een luid) geritsel van dorre bla den, naar alle kanten bruin-witte of grijs witte konijnen weg. Zelfs de berken stonden ln de warme lentelucht kruidig te geuren; els ai wet e> leeft gewen ook Ernstig grens-incident tusscheni Paraguay en Bolivië. De toestand zeer gespannen. Er is eenig verschil in de wijze waarop berichten, uit Paraguay en die uit Bolivië het gebeurde over een grensincident voor-1 stellen, maar alles wijst op den ernst van den toestand. Uit Montevideo komt de tijding, dat aan de Mexicaansche legatie aldaar het bericht was binnengekomen, dat bij het grensinci dent in het geheel 80 soldaten, zoowel Boli- vianen als Paraguay'era zijn gedood. De strijd is geweest om- het bezit van een klein fort, Vanguardi. De plaats waar hei ligt, wordt door beide volken als hun gebiec beschouwd. Uit dat meeningsverschil' is alle ellende voortgekomen. Het fortje was bezet door de Bolivianen, doch werd (zoo meldt men het udt La Paz) door de Paraguay'ers met groote overmacht aangevallen. Aanvankelijk waren de aanvallers afge slagen, maar rij kwamen met groote over macht terug en veroverden het fort. De ge wapende macht van Bolivië in de grens streek ontving echter versterkingen) en na een bloedig treffen werden de Paraguay'ers verdreven. Dé stemming en de houding van Bolivië zeer dreigend. De Ver. Staten willen bemid delen. Naar uit La Paz, de hoofdstad vani Boli vië, gemeld- wordt, hebben in vele steden oorlogsdemonstraties -plaats. De President verklaarde: „Wij zullen in den oorlog gaan als zulks iioodig is". De Amerikaansche regeering heeft zich bereid verklaard bemiddelend op -te treden. De Pan-Amerikaansche confe rentie besluit tot Instelling eener commissie ter spoedige beleg ging van het geschil. De Pan-Amerikaansche conferentie te Washington heeft dadelijk na afloop van de openingsplechtigheden! besloten -tot instel ling van een commissie ter beraadslaging over de stappen, die gedaan kunnen worden tot een spoedige bjjilegging van de geschillen tusschen Bolivië en Paraguay. Dit besluit is met eenparige stemmen genomen, met uitdrukkelijke instemming van de vertegen woordigers -van' Bolivië en Paraguay. De conferentie gaf eveneens met eenparige stemmen staatssecretaris Kellogg volmacht tot benoeming en bijeenroeping der oom missie, die gisterenmiddag reeds haar be raadslagingen' begonnen heeft. zij, op hun bescheiden wijze,e van hun ge luk blijk. Maar het gezicht van den man werd strakker naar mate de dag vorder de. Toch hield hij vol; met hetzelfde ge duld en dezelfde koppigheid, die hem ln de jaren van tegenslag op tegenslag op d© been gehouden hadden, deed-, hij ook nu zijn werk; het begon al schemerig te worden toen hij eindelijk zijn tweede span van den ploeg loshaakte. Dien avond, toen hij voor de deur van zijn eenzame hoeve stond' en naar den schaduwigen vorm van de groote koren schuren keek, balde hij in plotselinge on macht zijn vuisten. Wat zou hij' niet heb ben kunnen bereiken, als dit alles inder daad van hem geweest was. Hij kende zijn eigen kracht, hij wist, wat hij onder gunstige omstandigheden zou kunnen prestoeren. Maar dan zag hij: het koele gezicht van Maud Barrington, den min achtenden blik waarmee haar groote hel dere oogen hem zouden aankijken, als hij zich datgene, waar hij geen recht op had, toeëigende! Ter wille van haar moest hij van alles afstand d^en. Van heel veraf kwam het naargeestig huilen van den jakhals; telkens streek een lichte bries, frisoh en geurig als een teug koele wijn, over het lange gras, dat zich, geheimzinnig-fluisterend, aan die liefkoozing te onttrekken zocht Helder en transparant, donker indigo in t Oos ten en hel azuur waar de zon voor een korte wijle ter ruste was gegaan, strekte het uitspansel zich boven zijn hoofd uit; iets in de ruimte en stilte om hem, dat van oneindigheid- sprak, gaf hem een ge voel van grooten vrede. Al was hjj- een bedrieger, het feit, dat Siiverdale door zijn komst bevoordeeld was, bleef bestaan •a wat ei latw van hem werd» was va* Ingezonden Mededeellng. weinig of geen belang. Ontelbare gene raties van menschen vóór hem hadden hun kleine verdrietigheden, hun kleins zorgen gedragen en waren ten slott© wo- der tot het stof, waaruit ze geworden wa. ren, teruggekeerd, en niettegenstaande dat ging alles zijn voorgesohreven gang; op eiken zaaitijd volgd© een oogst en de wereld ging voort, steeds voort.... En bij die gedachte herinnerde hij zich alle» wat hij doen moest, wilde hij met zons opgang weer klaar zijn om te beginnen. Met een luchthartig schouderophalen om zijn wijsgeerige overpeinzingen ging hij naar binnen deed de deur, vastbesloten, achter zich dicht HOOFDSTU K XH Ongewcnschte Inmenging. In aanmerking genomen, dat de laatste tarwenoteering buitengewoon laag ge weest was, was het opvallend zooveel mannen als zich des Zaterdagsavonds ln de groote nederzetting aan de spoorlijn verzameld1 hadden.- De groote kaohei in 't midden straalde ©en hitte uit, alsof het buiten nog winter was en de drie nikke len lampen gaven een onzeker lioht door den rook van slechte tabak, die als een dikke grijs-witte sluier in het vertrek hing. Ais versiering waren de wanden ruw betimmerd met berkenhout, behan gen met oleografieën, die wat kleur en teekeninig aanging van een barbaarschen smaak blijk gaven; een vreemdeling, die wat critisoh aangelegd was, zou de gelag kamer een smakeloos en ongezelllig ven- trek gevonden hebben. 1 heldersche courant Verschijnt Dinsdag-, Donderdag, en Zaterdagmiddag Licht op voor Auto's en Fietsen: Wm4»§ U Deo. il# BUITENLAND. VOLKENBOND, Onder voorzitterschap van Briand, die •Fjocope, nar alfabetische volgorde, ais voor- Bitter gedurende drie maanden opvolgt is gisterenmorgen om 11 uur de Voikenbonds- xaad te Lugano voor zqjm 63ste zitting bii- •engekomien. ln de keel beginnen enkele der pijnlijkste en, om haar ergere gevolgen, gevaarlijk ste aandoeningen. Grijp dan ook bij de geringste klacht i Jcrlebel", pijn, heeschheid, gezwollen» beid dadelijk naar de flesch als gevolg van slechte spijsvertering, zal spoe dig verdwijnen na ge bruik van Foster's Maag- pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar l 0.65 per Bacon. i Wij Breien de Aller Fijnste Wollen Kousen zeer netjes voor U aan. JAAP SNOR. Voor nieuw werk zijn wij nummer één. Tel. a$i. (Woatt vszsrigdL

Heldersche Courant | 1928 | | pagina 1