DE GEHEIME ZENDING. TWEEDE EN LAATSTE BLAD. •I PLAATSELIJK NIEUWS fLLUUIUtUi Den Helder. GEMEENTERAAD. Ingezonden Mededeellng. fijn hollandsch papmeel N V ..ATLANTA- GRONINGER s winters voor heer lijke warme pap NIEUWJAAR. VAN DONDLRDAb 3 JANUARI 1929 Bij Kon. besluit is in de orde van Oranje Nassau bij bevordering verleend de eere medaille in goud aan den adjunct-haven meester der marine alhier, den heer J. Hellendoorn, die met ingan-g van 1 Jan. met pensioen is gegaan. Opvolger van den heer Hellendoorn is de heer J. vqn der Vet, gepensionneerd opper-schipper van de Kon. Marine. Voor het examen Handenarbeid, dipl. B (licht hout), gehouden 28 en 29 Dec., te' Alkmaar, slaagden alle cursisten van den heer Joh. W. Stevenson, ui. de dames: J. Duyvetter, D. v. Mansum, C. Roskam, M. Rijkeboer en O. Tangerinck. Bij Kon. besluit van 31 December 1928 is benoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Den Helder, de heer J. Zwart. In de plaats van den keer W. Poll, die wegens hoogen leeftijd zijn ontslag heeft gevraagd; is me ingang van 15 Januari tot Informator aan dien Armenraad Den Helder benioemd, -de heer G. J. Eyl-diers, alhier, sch&epsbesdhieter-jchrijnw erker op Rijkswerf. Het raadslidmaatschap blijft de heer Eyldiers vervullen. Voor deze funotle warm ongeveer 180 jollicitanten! AFSCHEID BUREELBEAMBTE 2e kl. S. BONTE. J.1. Maandag nam de bureelbeambte S. Bonte, wegens pensionneering, afscheid v»n het personeel van Bureau Boek houding. In tegenwoordigheid van het personeel van de bureaux Boekhouding, Loon- bureau en Griffie, werd hem als geschenk e4n keurig album met gramophon- platen overhandigd, inhoudende Die un- vollendete Symphonie van Schubert, eenige Walzen, een Faustfantasie enz. Namens het personeel werd het woord gevoerd door den heer A. van Gessel, hoofdcommies en Chef de Bureau Boek houding. Deze herinnerde er aan, dat de heer Bonte op 17 Sept. 1911 was gepension neerd als sergeant bij de Marinereen feit, dat wees op plich tab e :<r achting. Daarna kreeg de heer Bonte een plaats als schrijd ver bij het Marine-Etabijssement te Am sterdam, waarvan hij in 1916, wegens op heffing dier inrichting, werd overge plaatst naar Bureau Boekhouding van de Marine te Willemsoord, waarna in 1919 zijn bevordering volgde tot bureelbeamb te 2e klasse. Ook daar heeft men hem leeren kennen als een aangenaam en plichtsgetrouw mensch, die zijn pensioen ten voile ver diend heeft. De heer Van Gessel wenscht hem dan ook een groot aantal gelukkige pensioen jaren toe. Hierna bedankte de heer Bonte voor de aangename woorden hem toegesproken, voor het keurige cadeau dat hij mocht ont vangen en voor de prettige wijze waar mede hij altijd met het personeel had mogen samenwerken. LIEFDADIGHEID NAAR VERMOGEN. De oudjes van „Liefdadigheid naar Ver mogen" zijn wederom getracteerd. Door mevr. O. op rolmops, door den heer L., Middenstraat, op overheerlijke cake, door de Broodfabriek „de Volharding" op kren tenbrood, wat de oudjes heerlijk heeft ge smaakt FE UILLETO N door EDGAR FRANKLIN. 22) James Henry klemde zijn tanden op „Ik ik ben hem nu kwijt!" riep Ma- bel jammerend. „Nou, in dat opzicht staan wij gelijk, Mabeir' beet Folsom haar toe. „Als mÜ.n viouw ooit. van dit ritje hoort, zal zij mij verlaten. En, terloops gezegd, ben ik dol verliefd op haar. Zij denkt dat jij met mij geflirt hebt, geloof ik, en „Wat denkt- zij?" vroeg Mabel. „Ja, zij' i9 achterdochtig geworden, om- ó»t ik eeni paar keer in jouw auto naar huis ben gereden, zie je." )fEn ben je niet eerlijk genoeg geweest om haar de waarheid te zeggen?" vroeg mevrouw Barrow, w&nt zij was in een alles behalve redelijke stemming. „Jij hebt haar zeker niet verteld dat jij1 met mij hebt ge flirt?" i„Waarom zou ik haar zoo iets verteld hebben?" vroeg Folsom verwezen. „Omdat jij dat natuurlijk gedaan hebt. Ach, toe, wees niet mal, Jimmy, kijk mij niet zoo onnoozel aan. En je moest mij ook niet verkeerd begrijpen. Als ik het maar bijtijds had ingezien, zou ik er een stokje voor gestoken hebben, maar ik ben een voudig en vol vertrouwen, en wij zijn els Een sangvereeniging van de Evangeli satie bracht eenige liederen ten gehoore. Aan allen wederom hartelijk dank, die ook nu weer voor onze oud jee gezorgd hebben. Ook voor de verkregen lectuur over December vriendelijk dank. TRACTATIE „VERPLEEGHUIS" KERKGRACHT. De heer Zwagerman. Keizerstraat, trac- teerde alle bewoners in t „Verpleeghuis" op rolmops. Daarvoor hartelijk dank. CIRCUS HAGENHECK. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar in de maand Augustus hier ter plaatse wederom een circus, voorstellingen komen geven. Het Oircus Carl Hagenbeek zal zijn voorstellingen geven op het Gemeente-ter rein aan den Singel alhier. S.S. „TAMBORA". Het stoomschip „Tambora" wordt Vrij dagvoormiddag 8 u. van Batavia te Rot terdam verwacht. KONIJNENDIEFSTAL. Om zich van een lekker nieuwjaarsmaal te voorzien heeft een dief een tweetal ko nijnen gestolen bij de fam. K. in de Pijl steeg. Het lijkt ons niet de beste manier om het oude jaar uit te zetten. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Vergelijkend jaaroverzicht. In 1928 meer Ingelegd dan terugbe taald 341.150,07. B]j de Nutsspaarbank te Den Helder werd'in 1928 aan spaargelden ontvangen 1.191.041.26 (vorig jaar 675.847.46) en terugbetaald 848.894,19 (vorig jaar 456.639,02), zoodat meer werd ingelegd dan terugbetaald 841.147,07 (vorig jaar 218.808,48). Voorts werd op 81 December aan rente over 1928 op de spaarrekeningen byge» schrev-en totaal 25.100,04 (vorig jaar 17.144,01). Het tegoed der spaarders steeg dientengevolge in 1928 met 366.247.11 (vorig jaar met 235.952,44). In 1928 werden 1195 nieuwe boekjes uitgereikt (vorig jaar 637), terwijl 160 boekjes werden ingetrokken (vorig jaar 85). Belgische oorlogsgraven. De Belgische consul te IJmuiden ver zoekt geen gelden voor verdere inhuur van de 3 Belgisch© oorlogsgraven op de Algemeene Begraafplaats alhier te be rekenen en het onderhoud van de op die graven geplaatste steenen voor rekening der gemeente te nemen. In verband! hiermede deelen B. en W. mede, dat de Raad in zijne vergadering van 3 Mei 1921 gratis aan de Beigische Regeering het uitsluitend recht afstond om voor onbepaalden tijd in bovenge noemde grafruimten te begraven. Het eerste gedeelte van het verzoek kan dus buiten behandeling blijven. Inwilliging van het andere deel van het verzoek ach ten B. en W. alleszins billijk, omdat de gemeente ook het onderhoud der Britsche oorlogsgnaven' voor hare rekening heeft genomen. De feitelijke 'toestand is trou wens reeds zooals de consul dien wenscht: de gemeente zorgt al eenige jaren vortr het onderhoud1 der Belgische graven, zon der dat daarvoor eenige vergoeding wordt betaald; B. en W. geven daarom in overweging te besluiten het onderhoud der boven bedoelde graven en van de daarop ge plaatste steenen voor rekening d€T ge meente te nemen. Erfpacht Krachtens Raadsbesluit d.d. 8 Mei 1928 kwam de gemeente ddor middel van een akte van dading in het bezit van een strook StaatsspoorweggroncL ter grootte van 383 M2. kinderen bevriend geweest en zoo meer. Pas vanmiddag fcs hpt mij beginnen te schemeren?" „Wat is jou beginnen te schemeren?" jsTu dat dat jiji verliefd op mij begon te worden," zeide Mabel treurig. „Het was aan je gezicht te zienl" James Henry Foisom ademde vrij sneL Het vrouwtje was een eenvoudige ziel na tuurlijk hij' had geweten dat baar geest 'niet gecompliceerd was. Maar hü had nooit vermoed dat zü1 zóó simpel was! „Jij verward mijn gezicht met dat van iemand anders," zeide hij vierkant. „Ik kan je verzekeren dat ik niet verliefd op jou ben." Mabel lachte eenigszins hol, zonder eenige echte vreugde. „Alsof een vrouw zoo iets niet merkte!" ,JBeste Mabel, als jij zoó'n vrouw bent en jouw intuitie je zegt dat ik verliefd op je ben, wordt het tijd dat jij je intuitie eens laat repareeren en .Wat heeft jou dan bezield om In ons huls binnen te dringen toen je wist dat ik alleen was?" viel mevrouw Barrow hem in de rede. /Waarom ben je stilletjes naar mij toegekomen en heb jii je armen om mij heen geslagen, terwijl ik lag te slapen en hulpeloos was? Geen fatsoenlijk man zal zoo Iets doen." „Wel goeie help nog aan toe", riep James Henry woest. ,Jk heb al een keer geprobeerd om1 je te vertellen wat er aan de habd was. Kon ik weten dat jij of eenig ander sterveling zoo vast kon slapen?" ,/Tk heb aangebeld en heb het raam' op geschoven en de telefoon ging en ik ben ernaar toe gegaan en ik ben het heele huis doorgeloopwi; ik heb een leven als een 20 cent per alt pond Een zoodanig gedeelte van voormelde strook grond is aan diverse personen in erfpacht uitgegeven, dat nog beschikbaar is een gedeelte, nader kadastraal om schreven. In verband met plaats gehad hebbende bebouwing ter plaatse, komt voor uitgifte thans in aanmerking een gedeelte van voormeld perceel, welk gedeelte thans als stukjes voortuin in gebruik is bij ver schillende personen. De erfpachters van die achterliggende terreinen zijn bereid bedoelde stukjes alsnoig in erfpacht te nemen tegen een canon van 0.50 per M.2, zijnde dit be drag gelijk aan den canon, welken zij nu betalen voor het z.g. vóór-terrein. 'In verhand hiermede stellen B. en W. voor erfpacht te verleenen: van de aan den Polderweg gelegen strook voorm. Staatspoorweggrond aan H. v. d. Poll een gedeelte, groot onge veer 1 M.2, H. v. d. Poll 5 M2, H. Brouwer 5 M.2, D. Smid-s 6 M.2, P. Vlam 6 M.2, S. W. Schiellinger 5 M.2, F. K. Schmaltz 5 M.2, A. G. v. d. Linde 6 M.2, J. F. Vogt 5 M.2, ff. Serano 6 M.2, E. H. H. van Lim burg 5 M.2, Wed. ff. FeimLk-Douma 16 M.2.; O. Dito 14 M.2. Overplaatsing onderwijzend personeel. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij adres van 8 December j.1. verzocht Mevr. N. Timman-Buurs, onderwijzeres aan school no. 6, overplaatsing als zoo danig naar school no. 5 (vacature Mej. H. J. Winter). Blijkens de bij de stukken gevoegde ad viezen, bestaan nóch bij. de betrokken Hoofden van Scholen, nóch bij den1 In specteur van hot L.O. tegen deze .over plaatsing bezwaren. Teneinde ook na de overplaatsing recht op de rijksvergoeding van de jaarwedden van deze onderwijzeres te .behouden, is het echter noodig, dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ontheffing wordt verleend van de verplichting tot benoeming van een wachtgeldster in d!e thans aan school 5 bestaande vacature van onderwijzeres Indien deze ontheffing, die bereids door ons is aangevraagd omdat het niet mo gelijk is een geschikte waohtgeldster ter benoeming, voor te dragen, verleend wordt, bestaan ook bij ons tegen1 de ge vraagde overplaatsing geen1 bezwaren. In verband met het bovenstaande stel len wij U daarom voor, met ingang van eeni door ons te bepalen datum, over te plaatsen van school no. 6 naar school no. 5 Mevr. N. Timman-Buurs, zulks onder voorbehoud, dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voor de vacature, waarin deze onderwijze res zal worden geplaatst, ontheffing wordt verleend van de verplichting tot benoeming van een wachtgeldster. AANRIJDING. De Commissaris van Politie te Alk maar verzoekt den bestuurder van een onbekend gebleven auto, die gisteren middag omstreeks 3 uur tegenwoordig is geweest bij: een aanrijding op den1 Helder- schen weg onder Alkmaar, waarbij de 8-jarige Frederika Berkhout ernstig werd) verwond, zich ten spoedigste te wil len aanmelden aan het Hoofdbureau van Politie te Den Helder. De bewus.e auto zag er als volgt uit: donkere, vierpensoonswagen met lassen gesloten kap, waarin gezeten een heer met twee dames en een grooten herdershond. oordeel gemaakt. En toch lag je toen ik je vond, lang uit en zag jij er precies uit, of je het hoekje om was!" „Je behoeft niet zoo tegen mij te schreeu wen," zeide Mabel. „Ik heb altijd goed kun nen slapen. Moeder moest mij' altijd door eikaar schudden, voor zjj mij wakker kon krijgen. M Mark is de eenige die mij ge makkelijk kan wekken; ik houd zooveel van hem, dat ik kan voelen dat hij bij mij is, zelfs als ik slaap. En ik dacht dat jij jij Mark was en ik sloeg mijn arm om je heen, toen jij jij dat deed!" „oen ik mijn best deed' om je leven te redden, bedoel je?" vroeg James zuur. 1„Toen ik mijn best deed om je leven verwoesten en jou dat luktel" verbeter de Mabel hem. Folsom keek recht voor zich uit onder het rijden en zeide niets. ,/Het is verwoest, zie je!" voegde Mabel er bij. „Ik kan nu niet terug komen. Jij wel. Een man kan dat altijd1 en lachen, en het is vergeten. Maar een vrouw niet, Jim." -Nog altijd1 zeide Folsom niets. Hij had op dat oogenblik vele "onbenullige dingen kunnen doen, zooals plotseling een lied aanheffen of een onschuldig gezelschaps spelletje met Mabel kunnen spelen, maar deze ongerijmdheden zouden verstandig geweest zijn en een doel gehad hebben in vergelijking met het voornemen om op dit oogenblik met mevrouw Barrow verder te redeneeren. Deze dame zag haar toekomst vernietigd, terwijl die van James Henry, naar hü met genoegen constateerde, nog zekere belof- ten bevatte. Het laatste kwartier wa» wel alles behalve van kalmeerenden aard ge- BTAD8VUILVERBRANDING, Proef met bemesting. Het Drentsche Statenlid K. Brok zendt aan „Het Volk" eene mededeeling be treffende het gebruik van stadsvuil als bemesting. Aangtzien dit vuil afkomstig was uit onze stad, is bet artikel van ge noegzaam belang om het in ons blad over te nemen. De heer Brok schrijft: Door bemiddeling van de N.V. „Het Landschap Drente" werd in het najaar 1927 aan een aantal landbouwers een hoeveelheid straatvuil beschikbaar ge steld ten einde dit voor de bemesting van 1928 te gebruiken. Het vuil was afkomstig uit de gemeen te Den Helder en werd den boeren fran- ko wal geleverd f 1.60 per ton. De ver dere kosten van het vervoer kwamen voor rekening van den boer. De bedoeling was 0111, na te gaan of voor bet gebruik van bet straat- en haard- vuil bij de boeren voldoende belangstel ling bestond, maar meer nog om op zeer uitgebreide schaal proeven te nemen om trent de bemesting en gebruikswaarde. „Het Landschap Drente" gebruikt dit vuil reeds een jaar of drie met veel suc ces op zijne ontginningen. Toch waren deze proeven nog betrekkelijk kleiy, vooral omdat deze gronden nieuw waren en dan nog niet van het zuivere zand, zooals de hoog gelegen Drentsche heide velden zijn. De belangstelling onder de landbouwers was zeer groot. Vele boeren meldden zich aan en het was voor de direktie van de vennootschap een groote teleurstelling dat zij niet aan alle aanvragen kon voldoen. Aan een dertigtal boeren kon worden geleverd, die het huis- en straatvuil ln hoeveelheden van 50 tot 100 ton per H.A. gebruikten, het verder aanvullende met kunstmest. Het vuil is zoowel op oude eschgfonden als op nieuw ontgonnen heideveld ge bruikt Het werd zoowel op bouw- als op weiland aangewend. De gewassen, die op bouwland geteeld zijn, waren zeer ver schillend: aardappelen, rogge, haver, voe- dertjieten enz., zoodat men zeker kan zeg gen, dat de proef zoo alzijdig mogelijk is genomen. Een kommissie, waarin o.a. zitting had de rykslandbouwkonsulent prof. Elema, heeft in den afgeloopen zomer de velden met dit vuil bemest, bezocht en hare be vinding in een rapport vastgelegd. Het gebruik van het vuil was vooral op de nieuwe gronden vrijwel duidelijk waar neembaar, doch ook op een ouden rieten esch-akker, waar voorheen geen goede rogge wilde groeien, stond nu een weel derig gewaa De nawerking van het vuil zal nu in het komende jaar moeten blij ken. Verheugend is het, dat zij, die in 1928 dit vuil op hun gronden aanwendden, over de resultaten zeer tevreden zijn en zich be reid hebben verklaard, indien mogelijk het ook verder af te nemen. Geen wonder dan ook dat de Drentsche boer met belangstelling hst gebruik van het vuil uit de steden volgt. Het bovenstaande vereischt eenige aan vulling, omdat thans de indruk wordt ge wekt, als zou door de gemeente Den Hel der niet aan de aanvragen kunnen worden voldaan. Het tegendeel is het geval; het vuil is in onbeperkte mate voorradig, maar de moeilijkheden zitten in de transportkosten, alsmede in de transport gelegenheid. Zou hierin afdoende kunnen worden voorzien, dan zou zeer zeker deze wijze van bemesting nog op ruimer schaal kunnen worden toegepast, daar zij be wezen heeft voor de op deze landerijen ge teelde gewassen, zooals uit het boven staande ook blijkt, zeer vruchtbaar te zijn Redactie Held. Crt. AGENDA VERGADERINGEN, VERMAKELIJKHEDEN, ENZ. Zaterdag 5 Januari Uitvoering Zangvereeniging „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. Dinsdag 15 Januari Opera comique Zang- en Reciteervereen. „Harmonie", Casino, 8 uur. Zangavond met spreker, R. K. Volksbond, 8 uur. weest, maar zijn geplaagde hersenen werk ten nu vrij goed en zjjn plannen voor de onmiddellijke toekomst begonnen een be paalden vorm aan te nemen. Jaloersche vrouwen, razende mannen, in gebreke blijvende drogistenbedienden en alle andere abnormaliteiten- ten spijt, was hij nog steeds op weg naar New-York. Hoe hij die reis zou kunnen volbrengen in de ver anderde omstandigheden, was waarscbynlük een probleem dat stof tot denken zou geven, maar hij zou het wel klaarspelen. Hij zou een eenigszins armzalig figuur slaan, wanneer hjj daar zonder bagage aan kwam; maar hü' zou tijd1 hebben om een bad te nemen en zich te scheren en schoon on dergoed te laten halen en dan „■Ik heb je al een tijdje geleden- gevraagd, waar je mij- naar -toe bracht?" zeide MabeL „Je hebt niet geantwoord." Ik wist het toen nog niet", zeide James met een kalmen glimlach. ,ffk geloof, dat ik het nu ten- naaste bij weet Mabel, ik mag er eigenlijk niet over kikken, maar ik moet morgenochtend in New-York zyn en „Breng je mij daarheen?" bracht Mabel ontsteld uit. „Niet als wü dat kunnen vermijden en dat kunnen wij natuuriü'k. Wij zjjn allemaal een beetje van den kook geweest straks. Nu zijn jij en ik kalmer en Mark is dat ook. Ik dacht er dus over dat het beste zou zy'n als wü nog een paar mijlen doorreden en dan stilhielden en Mark weer opbelden. /Tegen dien tijd zal hij weer bij' zin-non1 zijn en naar rede luisteren; en wanneer lk hem alles uitgelegd heb. zal hü je komen k'iS? 7" ln orde zün". IWu het Ju&u Hanry'a plan om Das Alte stürtzt, es öndert sich die Zeit, Und neues Leben bltlht aus den Ruinen Met dezen dichtregel uit Schiller's „Wilhelm Teil" eindigde onze medewer ker in het vorig nummer zijn beschou wing over het ten einde loopende jaar. En reeds is, als dit nummer van de Helder sche Courant verschijnt, het Nieuwe Jaar twee dagen oud: wat Maandag nog toe komst was Oudjaar ia reeds vérleden geworden. De verdeeling van bet jaar in maanden, weken, dagen, de onderverdeeling van de dagen in uren, minuten en seconden, kort om, het gansche, vernuftig uitgedachte stelsel, dat wjj Tijd noemen, is uitgevonden door en voor den mensch, teneinde het hem mogelijk te maken te leven. In de na tuur is er die verdeeling niet; er is daar slechts een onafgebroken, systematisch- voortgaande verandering, een eeuwig durende beweging, welke slechts schijn baar telkers weer op haar pum van uit gang terugkeert. Wü zegg-*n „schynbaar" om<l8t de natuur nimmer en nergens zich- zelve herhaalt: ieder volgand jaar is weer anders dan het voorgaand', elke Januari maand wijkt af van haar voorgangsters. Hierover zou natuurlijk zwaar te philo- sofeeren zijn, maar wij zullen den lezer dit besparen. De sterrekundigen, die voor hun berekeningen moeten beschikken over juister tijds-indeeling dan die van de gebruikelijke jaren, maanden, enz., rekenen per astronomisch jaar; zij notee- ren uitsluitend' den Julianasoben dag; niet het jaar, (onze tijdrekening is de z.g. Juliaansche), en zjjn thans gevorderd tot dag no. 2.425.612. Wie het niet gelooven wil, rekene het maar na. Wij, nietige we zentjes, hebben niet te maken met phllo- sofiache beschouwingen over tyd of over astronomische jaren; voor ons ls elk Nieuwjaar wederom het begin van een nieuwe periode in ons leven. Kleine kin deren die op dien dag door vader en moe der onderhanden worden genomen over hun pekelzonden in het afgeloopen jaar, beloven, met trillende lipjes en betraande oogen, beterschap; vader en moeder zelf, door dominé of biechtvader aan de ooren getrokken, nemen zich voor „het dit jaar eens anders te doen dan het vorige". Maar het resultaat in de praktyk is meestal, dat Jantje toch weer puistje vangt, dat Pietje de emmers omschopt en dat vader en moeder hun lieve leventje voortzetten, zooals dat tot voor kort geschiedde. Van al de goede voornemens komt meestal bitter weinig terecht. Dit is volstrekt geen ver wijt aan den lezer, want als het zoo ge- makkelyk was zich te verbeteren of te veranderen.... wel, dan was er, bü zoo veel nieuwjaarsvieringen als we al achter den rug hebben, geen enkele zondaar meer over. Dan waren we in of nabü het ideale tijdperk gekomen, en misschien zouden we dan, omdat alles dan toch vol maakt was, het niet noodig vinden nog Nieuwjaar te vieren. Nou, en da's ook niet leuk, zegt u nou zelf! Neen, laten we allemaal een beetje boos doeners blyven. De een een beetje üdel en zelfgenoegzaam, de ander wat gallig, een derde een weinig gierig en op de centen., enzoovoort. Dan blijft er wat te wenschen. Of het Nieuwe jaar dan heelemaal niets te zeggen heeft? Ja zeker, heeft het dat, voor wie althans even wil stilstaan en de afgesloten levensperiode wil overpeinzen. Zooals een koopman de balans opmaakt van zün zaak en de kwade posten van het afgeloopen jaar naast de goede zet om daaruit de conclusie te trekken, zoo kun nen ook wy doen met ons leven. Wy kun nen er de conclusie uit trekken; of we het ook altijd doen, is de vraag, maar in ieder geval, we kunnen het. Maar men moet de dingen groot zien; men moet het leven zien in verband met de maatschappü, in verband met de sa menleving der gansche menschheid. Dat die menschheid niet in haar geheel op denzelfden dag haar Nieuwjaar viert, behoeft voor ons geen redep te zün den dag met stilzwygen voorby te gaan. WÜ maken de balans op en wü kunnen ons voornemen, elk naar zün aard en aanleg, ons wat meer dan tot dusver geschiedde, één te gevoelen met die menschheid, wat meer ons te verdiepen in haar nooden en strijd, in haar verlangens en verwachtin- ergens achter te laten en- zelf verder te gaan, zelfs al had1 Mark hem een millioen dreige menten in de telefoon -toegeslingerd? Nee, zoo Iets was bü James niet opgekomen. „Dat zal ik wel moeten doen, Mabel", grinnikte James. „Wü kunnen geen op spraak verwekken, door samen veel verder te gaan." IMabel's lippen trilden; haar oogen keken opnieuw angstig naar hem. ,^Jimmy, jy denkt toch niet dat het kan gebeuren? Det dit uit zou lekken, bedoel ik, en erover gepraat zou worden? Ik zou het niet overleven, als dat gebeurde!" ,/Natuurlü'k niet", zeide James vol ver trouwen, zelfs schamper. „Nu, wat dan? Waar kun je mü achter- la-ten?" ,Jk ken een geschikte plaats en die is nog -maar tien of twaalf kilometer verder, Mabel de Zwarte Zwaan". „De wat?" gilde mevrouw Barrow. „De Zwarte Zwaan heet het en „Maar dat is een rare gelegenheid waar ze stiekum drank tappen. Die heeft een heel slechten naam „Beste kind", zeide Folsom- lankmoedig, „■jy hebt een andere gelegenheid in je hoofd. De Zwarte Zaan is een theeschenkerij aan een zyweg, die het eigendom is van twee magere ongetrouwde zusters, die waarsehyn- lyk den kok en den tuinman zouden roepen en iedereen eruit zouden laten gooien die één onvertogen woord hardop zeide. Zoo weinig heeft het van een rare gelegenheid." „Nee! Ik weet zeker dat Iemand gezegd heeft (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5