DE TIJDEN VERANDEREN, E, I. w DE HEILZAME WERKING en de lekkere amaak ■worden bezet. In do samenstelling van hot kabinet is opmerkelijk;, dat de nieuwe regee- ring slechts drie vertegenwoordigers van het radicale cenitrumi' telt, fenwjjl bovendien' de overige radicale groepen met lOege handen aijin uitgegaan: (De drie Kroaten op de lijst staan buiten hlet parlementaire leven en beboeren niet tot die vroegere oppositie van boeiren en demo craten. Het zijn bij uitstek Zuid-Slavisdh denkende vakliedlen. De meening van Kroatië. (Het Agramsche moigenblad schrijft onder dbn titel „De juiste daad op het juiste oogenbiük1", dat de koning het voor zijn staatsgreep juiste psychologische moment heeft gekozen. Het roemt het glasheldere manifest en ziet in het nieuwe kabinet geen militaire regeerirg en ook geen neutrale regeering, maar een overga ngsregeering, welke steunt op de noodzakelijkheid: van het behoudl der staatseenheid en die uit het par lementaire gekibbel tot nieuwen arbeid' zal leiden. Belangrijke nieuwe wetsontwerpen De ministerraad' is voornemens zoo spoe dig mogelijk vier nieuwe wetsontwerpen in behandeling te nemen. AFGANISTAN. DE OPSTAND. Nog niet geëindigd. Volgens betrouwbare berichten uit Teheran zouden de opstandige troepen bij de beschieting het zomerverblijf van koning Ammanoella beschadigd hebben. De politieke toestand te Kaboel is on veranderd. De uit de provincie te Kaboel aangekomen regimenten, die den koning trouw gebleven zijn, hebben Kaboel weer verlaten en zijn op weg ter verdere be strijding van de opstandelingen. Men verwacht, dat deze week de beslissende gevechten zullen worden geleverd, waar van het resultaat zal zijn, dat of de op stand wordt onderdrukt of dat de koning gedwongen wordt een nieuw compromis met de opstandelingen aan te gaan. De vertegenwoordigers van de geestelijkheid te Kaboel hebben den koning verklaard, dat een duurzame vrede tusschen hem en de opstandelingen slechts dan moge lijk is, wanneer hij geheel van de Euro- peesche hervormingen wil afzien. Am manoella heeft geweigerd verdere onder handelingen met de geestelijkheid te voeren. DE TWEE-DAG S-ZIEKTE-BACIL. Efficiency op sommige amb telijke bureaus. Het is volstrekt geen nieuwe soort, waar van hierboven gewaagd wordt; integen deel ze is zeer oud, zoo oudi als landskan- toren bestaan, maar schijnt, blijkens mede deelingen in de Java-Bode, den laatsten tijd bijna epidemisch op te treden. Iemand, die dezer dagen op verschil lende bureaux te Bandoeng een ambte naar moest spreken, vernam daar, dat de menschen wegens ongesteldheid niet „bin nen" gekomen waren en daar er haast bij de zaak was, zocht hij ze thuis op, waar hij ze in blakenden welstand mocht ont moeten. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat ze verzuimden, terwijl ze toch zoo gezond waren als een visch. Het antwoord, dat hij ontving, was tee kenend: Men behoeft bij verzuim van twee dagen wegens ongesteldheid geen bewijs van zijn geneesheer over te leggen, zoo dat velen misschien misbruik maken van de bepaling en het er maandelijks van ne men, waardoor collega's iets harder moe ten werken. Daar de werkelijke toestand bekend is, maakt dat anderen ontevreden en leidt het er toe, dat menschen, die anders niet aan dergelijke ongepaste handelingen zouden denken, op hun beurt ook eens anderen voor zich laten schrijven. De bacil laat natuurlijk zijn verderfe- lijken invloed ook te Batavia en elders voelen. WEST-1NDIË. dant, per „Kortenaer" een dienstreis ma ken naar de Bovtenwindische eilanden om er de gevolgen van' de stormramp van September IX in oogensohpuw tc nemen. Na een dag of acht hoopt men weer terug te koeren. BINNENLAND MEXIOO. EEN PACIFICATIEPLAN. Afkooplng van de opstandelingen. De president van Mexico heeft volgens •en bericht uit New York aan de „Times" een plan bekend gemaakt, volgens hetwelk hij hoopt het land in twee maanden tijds te pacificeeren. Hij heeft aan de bevel hebbers van alle militaire gebiedsdeelen, waar opstandelingen optreden, opdracht gegeven, aan iedereen, die bereid is zich over te geven, twintig pesos 24) uit te betalen voor zijn geweer en dertig pesos 86) voor zijn zadel, en hun verder een stuk land en landbouwwerktuigen te ge ven. Het plan heeft tot nog toe niet het ge- wenschte resultaat gehad, want het aan tal der opstandelingen die zioh hebben aangemeld, met inbegrip van hun leider Benjamin Mendoza, bedraagt 46, terwijl men blijkbaar op 1200 gerekend had. OOST-INDIË. AANGEVALLEN DOOR EEN JAVAAN. Semarang, 4 Januari. De chef-hofmees ter van het stoomschip Rotti, dat op de reede van Tegal ligt en waarop gisteren door een Javaan aanslagen werden ge pleegd, is aan de bekomen steekwonden overleden; hij is vanmorgen begraven. POKKEN. Medan, 6 Januari. Te Siboga zijn vier- •n-twlntig gevallen van pokken vastge steld. Er lijn twse personen san deze ziekte overleden. EEN PROEF MET INDIANEN BIJ DEN MILITAIREN DIENST. Met een verbintenis als militair bij de troepen in Suriname zullen, naar wij in De West lezen, in dienst treden een 9-tal Indianen althans personen van In- diaansche afkomst. Het militair verband wordt gesloten voor den tijd van 3 jaren, waaraan een proeftijd van plm. 6 maan den voorafgaat. In dezen proeftijd zal moeten blijken of de voorloopig aange- nomene geschikt is voor soldaat. Blykt dit niet het geval, dan wordt hij zonder meer van zijne verbintenis ontslagen. De aanneming dier Indianen heeft een drieledig doel, te weten le. om ook hun, die daarvoor te voren nimmer in aan merking zijn gékomen, evenzeer een kans te geven in den militairen dienst een bestaan te vinden2e. om profijt te kun nen trekken van hun oriënteeringsver- mogen bij het maken van militaire pa trouilles dat in Suriname vaak door bos- schen moet plaats hebben3e. de be schikking te hebben, bij militaire expe- ditiën over militairen, die zich kunnen aanpassen aan een zeer eenvoudige leef wijze, zooals een tijdelijk verblijf buiten het garnizoen vordert. De proef, enkele jaren geleden door majoor-titulair Bierman genamen om voor dat doel ook Creolen aan den militairen dienst te verbinden, die met de Suri- naamsche bosschen vertrouwd waren, heeft tot zeer gunstige resultaten geleid. Het ligt dan ook in de bedoeling om binnenkort weder enkele Surinamers aan den militairen dienst te verbinden, die te voren bij het boschwezen een gunstige reputatie hebben verworven. HR. MS. „KORTENAER". Hr. Ma „Kortenaer" is Donderdag 29 Nov. naar Bonaire vertrokken om schiet oefeningen te houden. Het schip zal aldaar blijven tot half Ja nuari, dan naar Suriname vertrekken en na een verblijf van ongeveer veertien da gen aldaar naar Nederland terugkeeren. Dinsdag 4 Deo. is de „Kortenaer" uit gegaan om loodingen te doen in de Bul- lenbaai en schietoefeningen te houden. Br. Quadekker en luitenant Berge1, maak ten een 'tochtje mee. Daarna vervolgde hij zijn tkoers om dien volgenden dag weer voor 'de haven te komen en luitenant Berger aan wal te zetten. Per zelfde gelegenheid ging pas/foor Reisoh aan boord om zich naar Bonaire te begeven, vanwaar het schip Donderdagmiddag 0 December voor de haven terugkeerde, om den heer Rehot- borgh, gezagvoerder van Bonaire, af tc zetten. Daarna stak het schip wederom in zee en keerde 7 Deo. in de haven van Suriname 'terug. Naar het Hbl. verneemt zal Woensdag 12 Deo. de wnd. Gouverneur, (lr. M. van Dijk, vergezeld/ van zijn mlltalrsu adju- OPENING TELEFOONVERKEER MET OOST-IN DIE. Nadat Maandagmiddag ongeveer 2 uur de Koningin-Moeder de hulide der Indische vrouwen bij monde van mevrouw De G ree. f in ontvangst had genomen en beantwoord, vond in1 het studio van het gebouw van :et hoofdbestuur der posterjjen en 'telegrafie aan kfe Kartenaerskade in Den Haag onge veer 3 uur de effiriaiele opening van het telefoonverkeer met Indië plaats. De minister van Waterstaat opende ce verbinding met het uitspreken van een rede voering, die door den gouverneur-generaal werd beantwoord:. Vervolgens1 hield de minister van Ko.o- niën een toespraak toi den gouverneur- genleraaL Die door dezen werd beunt wooro. De diensturen' van de radiotelefoonver binding NederlandNed.-Indië zijn voor het tijdvak 8 tot en1 miet 19 Januari a.s. vastgesteld op 12.30 -tot pl.m. 15.30 (A m serdamsche tijd) en zullen voortaan weke lijks worden bekendgemaakt KAMERCANDIDATEN. Voor de Vrijz.-dem. Partij. In de V. D. Party is een stemming ge houden tot aanwijzing van de eerste vijf oandidaten voor de lijsten, die voor de Tweede Kamerverkiezing zullen worden ingediend. Die lijsten zullen ook voor deze eerste vijf namen eensluidend zijn. De stemming had ten gevolge, dat de zeven zittende Kamerleden zijn aangewe zen in de volgorde: 1. mr. H. P. Marchant; 2. mr. P. J. Oud; 3. mevrouw B. Bakker Nort; 4. Th. M. Ketelaar; 5. F. E. H. Ebels; 6. mr. A. M. Joekes en 7. mevrouw H. W'. B. van ItaliëVan Embden. Als no. 8 komt op de lijsten de heer Klaas de Vries te Amsterdam. Hei jubileum van de Koningin-Moeder. Aanbieding van geschenken. Gist ernamiatiag had ten! Paleuze Voorhout te 's-Gravenhage co aanbieding plaats van liet reeds vroeger vermeide natuonale ge schenk vain, de Nedieciandsche Vrouwen en van de geschenken uit Inctië. Hare Majesteit de Koningiin-tMbetdier ter gelegenheid van Haar Jubileum aangeboden. Om 4.15 uur kwam H. M. 'de Koningin- Moeder met gtrebt gevoig en vergezeld van de Koningin, den Priins der Neceiianden en Prinses Jufiana de zaai binnen en begroette allo aanwezige dames, waarna ommhdeilijk door mevrouw Van Leeuwen!geb. Walier, echtgenoote van den oud-vice-fpresiident van den Raad van State, het geschenk aam H. M. werdi aangeboden. H. M. ce Koningin-Moeder, hei geschenk aanvaardende, dankte daarvoor. Hierop werden de geschenken' uit Indië, welke achter in de zaal stonden opgesteld' op dezelfde wijze als zij vóór verzeming maar Holiland' werden bezichtigd, door mevrouw Koningsberger aan H. M. met een toespraak aangeboden, waarna door de Koningin-Moe der, ook hartelijk dank werd gezegd. De geschenken. Onder die Indische geschenken moet in de HET CONFLICT TUSSCHEN AAN NEMERSORGANISATIES EN HET RIJK EN GEMEENTEN. Het gemeentebestuur van Groningen zou gisterenmorgen een aanbesteding houden van verbetering van de Pelster- straat. In verband met het conflict met de aannemersorganisaties was er geen en kel biljet ingekomen. WRAK DER SALENTO AANGEKOCHT Door twee personen te IJmuiden. Naar de Telegr. verneemt, hebben de onderhandelingen in zake den verkoop van het wrak van het bijl Zandvoort ge strande Italiaansohe stoomschip „Salen to" Vrijdagavond tot een resultaat geleid. Het wrak is aangekocht door een tweetal te IJmuiden woonachtige personen. DE KONINKLIJKE LUCHTVAART MAATSCHAPPIJ. In 1928. De K.L.M. heeft in het afgeloopen jaar 17.165 passagiers, 688.180 K.G. goederen, 35.100 K.G. briefpost en 23.233'K.G. pak- ketpost vervoerd. Ten opzichte van 1927 beteekent dit een vermeerdering van het ♦vervoer van passagiers met 33 pet., van het goederenvervoer met 71 pet., een twee voudige toeneming van het postvervoer en een toeneming met 42 pet. van het ge wicht aan pakketpost. De vloot van de K.L.M. presteerde 1.726.118 ton K.M., tegen 1.272.000 in 1927, hetgeen een vermeerdering met 35.4 pet. beteekent De toestellen vlogen 10.287 uur, tegen 8187 in 1927. Zij legden daarbij omstreeks l8/, millioen K.M. af; de dienstregelmatig- heid bedroeg 95.1 pet Het aantal personen, die korte vluchten met de K.L.M. maakten op de vliegvelden en op Soesterberg, in Den Helder, te Arn hem, Venlo, enz., bedroeg 17.170 Tal van bijzondere vluchten werden uitgevoerd, tezamen over 450.000 K.M. Genoemd wor den hier de vluchten op Ameland, Schier monnikoog en Urk op 1, 3 en 4 Januari, toen deze eilanden tengevolge van ijsgang van alle verkeer waren verstoken, de vluchten van den heer Van Lear Black (o.a. naar Khartoem, Kopenhagen, Ber lijn, Reims en Southampton), majoor Holt en kapitein Loewenstein. Het vervoer van tuinbouwproducten is geweldig gestegen. In Mei alleen bedroeg dit reeds 70.000 K.G. Het aantal passagiers over Augustus 1928 is ongeveer gelijk aan dat over het geheele jaar 1923, en het vervoer alleen van aardbeien in Mei is gelijk aan het ge heele goederenvervoer van 1921. N00RD-H0LL. VEREENIGINQ TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Kring Consultatie Bureau Helder, Kerkgracht 36. Spreekuur: Woensdags van 10-2 uur. in een «luchtdal» geraakte en verschei dene meters naar beneden viel. Na 150 vlieguren is de «Question Mark» om 2.12 's middags (Amerikaansche tijd) gedwongen te landen, nadat de bemanning reeds om 1.36 uur een storing aan den linkermotor gemeld had KORTE BERICHTEN. Er zal een vrachtdienst Westland— Waalhaven worden ingesteld ter bevorde ring van het vervoer per vliegtuig van Westlandsche producten. HET VR AAGTEEKEN LUCHT. NOG IN DE De Question lucht Mark nog In de „Quousque Tandem?" schijnt een Romein reeds gëruimen tijd overleden eens te hebben gevraagd. De Question Mark (het vraagteeken) stelt deze zelfde vraag. eerste plaats genoemd wonlen, een groot \L™ kamerschut, waarvan echter alieen nog maar - hegtuig was om twaalf uui m den (ie teekening gereed is. Aan dat kamerschut, nacht van Vrijdag op Zaterdag nog in de lucht; en had toen al 88 uur tusschen hemel en aarde gezweefd. Maar men houdt nog vol en wil nog wat in de lucht blijven, Niet enkel wordt vloeibare brandstof ge durende de vlucht uit andere vliegtuigen in de Question Mark overgeheveld, ook mandjes met eetwaren worden in de lucht aangegeven. Dit zijn zoo tusschen vlieg tuigen die ieder een 100 K.M. vaartje heb ben wel geen buitengewoon moeilijke, maar toch wel knappe stukjes. Reeds meer dau 100 uur; zy willen probeerea de 300 uur te halen. De Question Mark was Zaterdagmorgen 11 uur 30 honderd uur in de lucht geweest en er was voldoende brandstof aan boord, om in elk geval de 111 uur van de Zep pelin te slaan. De bestuurders hebben echter verklaard, dat zjj als de vulling even voorspoedig bleef gaan, als tot nu toe, van plan zijn 800 uur in de lucht to blijven, om meteen een reoord te vestigen, dat niet zoo gemakkelijk gebroken zal worden. We hebben dus nog een dag af negen in het vooruitzicht. Toen de Question Mark Zaterdagoch tend om 7.26 (Am. tijd) 96 uur in de lucht was, had men het officleole tijdsrecord van de Dixinulde, de Fransche Zeppelin gesla gen. Om 7 uur Zaterdagochtend nam het toestel 675 L. benzine in, spoedig gevolgd door olie, een ontbijt voor de bemanning on de post, die inmiddels voor deze was aangekomen. Het vraagteeken geland. Na 150 vlieguren wegens een storing van den motor. Gisterenmiddag kruiste de Fokker-óén- dekker «Question Mark» nog steeds boven Los Angelos, nu in 189 uur vliegens ongeveer 16.000 K.M. afgelegd to hebben. Eenigo kleine motorstoringen schijnt M - mon verholpen te hebbonoverigens heoft van alle andere geschonken, 176.000. Het do bemanning veel van do koude te lijden. NtXJ&idl* verkregen, bedraagt Het vliegtuig Is ternauwernood aan een f 110.000. ongeluk ontsnapt, toen het hulpvllegtuig dat bestemd is voor de „Witte Zaal1" van het Paleis Soestdjjik» wordt reeds gedurende vele maanden door 18 bekwame houtbewerkers gewerkt. V oorts moeten) genoemd woröeni een groote, zeer oude Chineescbe vaas (aange troffen in hlet 'binnenland van Borneo) met iijbhewerikt houten voetstuk, een an tieke kist' met fraai koperbeslag, een groot zilveren blad (Paiembangsch) op voetstuk, een zilveren hlad en) afgedekt door een kled ner ziiveren blad, dat een zilveren kom draagt. Ook dit geheel is zuiver inheemsen drijfwerk en hetzelfde kan gezegd! worden van een ovale zilveren bonbon-does (At- jebsch). Van de afzonderlijke geschenken), welke aan die door het Indischq hoofdcomitó aan geboden zjjin .toegevoegd, verdient in de eer ste plaats vermelding een door Z.H. dten Sultan- van Djokjakarta geschonken zware bronzen goog, opgehangen aan een in de ateliers van den Djokjascben kraton ver vaardigden, kunstig bewerkten djatihouten, standaard!, zoomede een1 beeldje, Dewa Ngoe- rah Agoeng, geschenk van den' regent van Grianjar (Bah), een door raden' Ajoe Soecii- rowlnoto aangeboden gebatikte zijlden dioek en een tweetal geweven doeken, aangeboden door het gemengd koor va,n Pearadja in die afideehng Bataklanden der residentie Ta- panoeli, alsmede een geschenk aangeboden door „Boeatain", Oost en Wést (mevr. Van Beresteyn). Di? namen' van die ledten der verschillende comiiité's, die zich ïni Indië voor deze gele genheid hebben gevormd, zijn vereenigd In een album, waarvan het schutblad en het bladi, dat 'de opdracht aan H. M. de Koningin- Moeder bevat, zijn geteekend door den Ban- dOengsohien slerteekenaar Dirk RUM, die dit geheel belangeloos deed om op deze wijsüe Zijn buide te brengen. De teekertingen zijn bewerkt naar motieven van den Boroboe- doer. (De som ter beschikking van H. M. gesteld voor phllantroplsche doeleinden, namens de Nederlandsche vrouwen', bedraagt na aftrek De tijd, die het vliegtuig in de lucht is geweest, bedraagt nauwkeurig 150 uur en 45 minuten. DE RAT IN HET VLIEGTUIG. Gelukkig geen dames aan boord. Kort geleden heeft zich in een van de vliegtuigen van de K.N.LL.M. het volgen de voorval afgespeeld, waarin een rat, die waarschijnlijk 's nachts in het toestel was geklommen, een hoofdrol heeft gespeeld, totdat hij hoog in de lucht zijn einde vond. Het vliegtuig, bestuurd door den piloot Mol, dat naar Bandoeng zou vertrekken, was op Tjililitan bijna aan het einde van zijn start, toen de bestuurder plotseling in zijn korte kaki-broekje iets voelde dat er even tevoren niet was geweest. Daar hij zijn beenen en handen voor de stuur inrichtingen noodig had, kon hij slechts met één hand even een snelle klap naar beneden geven en daar schiet uit zijn ruime broekspijp een rat, die de veilig heid hoogerop zocht en achter op Mol's nek ging zitten. Intusschen was het vlieg tuig reeds van den grond en moest Mol zijn aandacht tusschen het vliegtuig en de rat verdeelen. Gelukkig slaagde de eerste erin de deur, welke van de cockpit naar de cabine leidt, te openen. Een snelle beweging en de rat schoot tusschen de passagiers in. Het deurtje naar de cockpit floepte dacht en Mol kon weer rustig vliegen. Het duurde niet lang of het viip.gt.nig vervoerde zijn eerste doode. SPAANSCH WATERVLIEGTUIG AANGESPOELD. Drama op zee, Naar V. D. verneemt is bij Oran (Alge- rië) een Spaansch watervliegtuig aange spoeld. Het bleek het toestel te zijn dat voor eenige dagen van Cartagena naar Manilla opsteeg en sedert vermist werd. Van de vier inzittenden werd' geen spoor gevonden. VLIEGTUIGEN VOOR DE VISSCHERIJ. Volgens een bericht in het Deensche vis- scherübiad „Nordisk Havfiskeri Tidoxrift heeft de IJsiandsche regeering wieden zo mer proeven genomen met het zoe-.in i.aar haringscholen met behulp van een vliegtuig. Biykens het rapport, hetwelk dezer dagen omtrent dit onderzoek is uitgebracht, wer den hiermee bevredigende resultaten ver kregen. De bemanning van het vliegtuig liet schriftelijke aanwijzingen, ,-n heulen douzen gesloten, in de nabijheid van de visscaers- vaartuigen vallen, die ze dan opvs' kram Wanneer de visschers deze aanwijzingen volgden, Ideden zij goede vang ster. Het bleek, dat de bemanning van het vliegtuig de haring gemakkelijker ven ontdek ren, wan neer zij zach op 1000 2000 voet hoogte be vond, can wanneer zij dicht bij de opper vlakte deir zee vloog. Het plan bestaat nu, het vliegtuig van een radio-zender en 'de treileirs van een ontvang toestel te voorzien, opdat de visschers on middellijk op de hoogte gesteld kunnen wor den van dte plaatsen, waar haringscholen zijn gesignaleerd Van Britschie zijde heeft men' dergelijke onderzoekingen' met het oog op de visscherfj ingesteld, doch deze hebben bot eem negatief resultaat geleid. De Fishing Gazette maakt melding van een ander merkwaardig gebruik, dat in Amerika van het vliegtuig in dienst van het visscherijbetirtff wordt gemaakt. De Texas- Mexiico Transport Oo. te Bnowrrsvllle in Texas heeft nX met het oog op het warme klimaat vliegtuigen van een koelkamer voor zien, tenteinde daarin vexsobe visch van de ren, van waar de verdere verzending per vischg,ronden naar Brownsville te veirvoe- spoor plaats vindt. AGENDA VERGADERINGEN. VERMAKELIJKHEDEN, ENZ. Zaterdag 5 Januari. Uitvoering Zangvereeniging „Kunst aan het Volk", Casino, 8 uur. v Dinsdag 8 Januari. Tooneelvoorstelling „Op hoop van zegen", Casino, 8 uur. Openbare vergadering Gerei. Kerk, Spoor straat, 8 uur. Woensdag 9 Januari. Poppenkastvertoonlng R. K. Volksbond, 3 uur. Jubileumavond Chr. Oranjever., Casino, 8 uur. Zaterdag 12 Januari. Bal masqué, „Animo", Musls, 8 uur. Uitvoering Friesche Ver., Musis 8 uur. Dinsdag 15 Januari. Opera oomiquo Zong- en Reclteervereon. „Harmonie", Casino, 8 uur. Zangavond met spreker, R. K. Volksbond, 8 uur. Ingezonden Mededeellng. Ïeweest, dat vooral vele Heeren het «enigszins eneden hun waardigheid achtten om een middel tegen verkoudheid aan te wenden. Het nieuwe hoest' middel Italiano heeft hierin een groote veran dering gebracht* hebben bewerkstelligd, dat thans iedereen bij ver koudheid Italiano neemt. ITALIANO wordt verkocht in rollen d in speciale zakjes 20 ct. per ons. ct. en Voor engros JAC. VERFAILLE, Den Helder. t Ingezonden Mededeellng. Consult kosteloos mat voorkennis van dan hulsarta

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 2