KAN NE WASSER De Indringer ing! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BS ALTIJD GOEDKOOPER De STOOMWASSCHERIJ van S. KROM Eerste Blad. BUITENLAND. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Na de Wasch Nr. 6600 DONDERD&L 17 JANUARI 1929 67ste JAARGANG ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Helderscbe Courant 11.50; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. en W. Donderdag 17 Jan4.46 uur. Vrijdag 18 4.48 FEUILLETON Ingezonden Mededeellng. 56) Dadelijk onderdrukt De rad draaiers uit die partij gestcoten. „Nu hebben we nog iet» ander» in orde te Ingezonden Mededeellng. Door algeheele reorganisatie van het bedrijf, worden de prijzen van af 15 Januari 1929 belangrijk VERLAAGD! HELDERSCHE COURANT Indië p. zeepoet 12.10, id. p. mail en overige landen 13.20. Zondagsblad reep. 10 50.10.70,10.70,11.Modeblad reep. 10.95,11.25,11.25, 11.35 Losse nummers der Courant 4 ct.; Ir. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redaoteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADYERTENTIEN: 20 et p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaetion tekstjdubbel tarief. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m S regels 40 ct., elke regel meer lOot. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 «t. p. adv. extra). Bewijsno. 4 et Licht op voor Auto's en Fietsen: VOLKENBOND. EEN BUITENKANSJE. Peru zuivert zijn/ contributie- schuld aan. De Volkenbond heeft Dinsdag een bui tenkansje gehad doordat de regeering van Peru 10 pet. van haar sedert 1920 achter stallige contributie heeft betaald en tevens de volle contributie over het jaar 1928 heeft voldaan. In totaal maakt dit een be drag uit van 15.000 pond sterling. Merk waardig is, dat Peru zich sinds 1920 nim mer op de Volkenbondsvergaderingen heeft doen vertegenwoordigen en nog nooit contributie had betaald. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, .dat deze geste verband houdt met het gunstig ver loop van de stappen, die de Volkenbond onlangs heeft gedaan om het geschil tus- schen Bolivia en Paraguay langs vrede- lievenden weg uit de wereld te helpen. ENGELAND. DE ZIEKTE VAN DEN KONING. Het avondbulletin van Donderdag meld de, dat de Koning een rustigen dag had gehad. De vooruitgang bleef hoewel lang zaam, voortduren. Het volgende bulletin zal Donderdagmorgen uitkomen. De melk uit Nederland. Reuter meldde Dinsdag uit Londen: Officieel wordt op het Buckingham- paleis medegedeeld, dat de bizondere melk, welke onlangs uit Amsterdam ge zonden was, dadelijk aan de armen uitge deeld is. Geschenken van dezen aard wor den, hoe goed zij ook bedoeld mogen zijn, geheel gedaan op initiatief van den gever. Het is onnoodig te zeggen, dat de melk voor den Koning van Zijner Majesteits eigen boerderij afkomstig is. Uit gezaghebbende bron wordt mede gedeeld dat de Koning nu stellig sterker is dan hij nog sedert het begin van zijn ziekte geweest is. De krachten zijn echter zeer geleidelijk toegenomen en de toe neming kan niet van den eenen dag op den anderen gemeten worden. Met veer tien dagen geleden vergeleken is Z.M. veel sterker. De moeilijkheid die men had om den Koning te bewegen voedsel te gebruiken, is nu grootendeels overwonnen en in de afgeloopen week heeft hij meer gegeten. Dit heeft zijn goede uitwerking gedaan in de toeneming van zijn krachten. Op het paleis heerscht een stemming van groot vertrouwen. FRANKRIJK. HET VLOOTPROGRAM IN DE KAMER. Parijs, 15 Januari. De Kamer heeft heden een wetsontwerp aangenomen voor het tweede deel van het vlootprogram, van Juli 1928 tot Juni 1929. De socialis ten en communisten stemden tegen. Dit program voorziet in den bouw van 1 krui ser, 6 torpedobooten, 6- duikbooten van de eerste klasse, 1 duikboot-mijnenlegger, 2 tankbooten en 2 adviesjachten. De cre- dieten hiervoor zijn reeds toegestaan. DE ZIEKTE VAN MAARSCHALK FOCH. Aanmerkelijke verbetering. De toestand van maarschalk Foch, is Dinsdag dusdanig verbeterd, dat als het zoo voortgaat, geen bulletins meer uitge geven zullen worden. ITALIË. Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. Nu begon onmiddellijk Jaet zoeken naar •hun leider; eerst was alle moeite tevergeefs, maar na eeni minuut of tien kwam een van de jongere mannen naar Dane toe. „Couthorne ligt hij de tweede groep voren, maar ik geloof, dat hij er leelijk aan toe ia", zeide hij. „Hij heeft een trap tegen zijn hoofd »ehad:; er was veel bloed' en hij her kende me niet;" ■Niemand wist later te vertellen, boe de jobstijding bekend geworden was, maar toen Dane naast de donkere figuur knielde, die zoo stil in het afgeschroeide gras uitge strekt lag, werd er opeens een hand op zijn schouder gelegd. Hij keek op; 'boven zich zag hij het gelaat van Maud Barrington. Haar stem was bijna niet herkenbaar, toen ze vroeg: „Hij is toch niet dood1?" Een van de mannen had' een lantaren meegebracht. Deze schrok toen hij het dood'sbleefee gezicht van het meisje zag; bijna bruusk wendde hij zich af. „tHij is er niet een, die gemakkelijk dood' gaat. Houd de lantaren wat booger, een van jullie, dan kan ik hem beter zien." De overigen bleven in spanning wachten, blij, dat een van hen de leiding op zich ge nomen' had. Na een paar oogsnbifkken keek Duo op. EEN STAKING! Naar de Kölnasohe Ztg. aan de Giornale d'Itelia ontleent heeft het ontslag van 25 bedienden bij de fabrieken van Monte- Amiata bij Siena een staking van een 300-tal arbeiders tengevolge gehad; De regeering, die vakbeweging .en de natio nale militie zijn dadelijk in het geweer gekomen. Het werk is hervat en dertig raddraaiers zijn- wegenis overtreding van art. 293 van het strafwetboek in hechte nis genomen en uit de partij gezet. Volgens den oorrespondent van de Köl- nisohe is dat bet eerste geval van over treding van het werkstakingsverbod, dat bekend geworden is of althans In de bla den vermeld is. lurgische fabrieken te Marioepol, een belangrijk industriecentrum aan de Zwar te Zee, het volgende in Ekonomitsjeskaja Zjiznji: In de Martin-afdeeling van een der fa brieken had een aantal arbeiders bij het gerecht een klacht ingediend tegen den chef wegens ruwheid in zijn optreden. De chef is door de rechtbank tot in hoog ste instantie veroordeeld, en heeft zes maanden gevangenisstraf gekregen. Toch is bij het proces gebleken, dat dit ruwe optreden was uitgelokt door grofheid der arbeiders en door hun weigering zijn or ders op te volgen, waardoor het bedrijf schade leed. De chef was zelf een gewezen arbeider. Door deze ervaring geleerd werden de andere chefs voorzichtiger in hun bestraf fing van overtredingen, met het gevolg, dat het aantal ontslagen wegens discipli nebreuk in November slechts 5 bedroeg tegen gemiddeld 18 in de vorige maan den, doch het aantal verzuimde dagen steeg van gemiddeld 290 tot 1600. De directeur verzoekt om maatregelen, waardoor normaal werk op zijn fabrieken mogelijk wordt gemaakt. NOORWEGEN. DE BALKANLANDEN. HET NIEUWE BEWIND IN SERVIE. De censuur. De regeering heeft de verzending per post van de Vossische Zeitung verboden, nadat twee dagen geleden een dergelijk verbod was uitgevaardigd ten aanzien van het Berliner Tageblatt en de Pester Lloyd. RUSLAND. DE STRIJD OM DE ARBEIDS DISCIPLINE. Onder den titel „Een treurige proef neming" schrijft de directeur der metal „Jii naar de nederzetting om dien dokter, Stapleton, en rijden zoo hard' als je kan. Je brengt hem mee, al zou je hem bij zijn kraag mee moeten sleuren. Maar wacht even- Ik weet nog niet, waar je hem mee naar toe moet nemen." „Hiernaartoe, naar zijn eigen hoeve, na tuurlijk", antwoordde de jonge man, terwijl hjj in looppas wegliep. „Neen, stop!" hield Dane hem tegen. „Dat zou niet goed zijn. Voor een behoor jjfce ver pleging bjj een geval dia dit hebben we een vrouw nood'ig." 't Was duidelijk te zien, dat een paar van de gehuwde -mannen onmiddellijk klaar ston den, om den gewonden man bij zich in huis te nemen; maar zonder hen den tijd 'te laten, om een behoorlijk aanbod te fonmuleeren, legde Maud Barrington haar hand op den schouder van- Dane. „Laat hem naar de Grange brengen zeide ze. Dane knikte. Na een een kort: „zoo hard als je kan" tegen Stapleton, 'keerde hij zich om naar de mannen achter zich en sprak even fluisterend met hen. Toen wendde hij zich weer tot Maud. „Rijd vast vooruit en zorg, dat all69 klaar is", raadde hii haar. ,Jk zal wel oppassen, d!at hem niets overkomt." Dankbaar dat ze iets kon doen, reed het jonge meisje met haar metgezellin in galop weg. Dane boog zich over WiÜham heen en, geholpen door een paaT van de jongere man nen, legde hij hem behoedzaam in een van de beste wagens. Toen het voertuig lang zaam wegreed, ging hij naar twee mannen toe, die samen stonden te praten, beiden rustige, bezadigde mannen en nam ze iets terzijde. DE VERLOVING VAN DEN KROONPRINS. De verloving van kroonprins Olaf van Noorwegen met prinses Martha van Zweden wordt thans )fficieel bevestigd. De kroonprinswas gisterochtend incog nito te Stockholm aangekomen en begaf zich met een taxi naar de woning van prins Karei, de broeder van den Koning. Tegen den middag heeft het bruidspaar vervolgens een bezoek aan den Koning en den kroonprins gebracht. De datum van de bruiloft is nog niet vastgesteld. Koning Haakon van Noorwegen heeft gisteren in zijn palels de leden van het ka binet in kennis gesteld met de verloving. De ministers verklaarden hun toestem ming aan de verloving te kunnen hech ten, hetgeen volgens de Neorsche grond wet noodzakelijk is. De ministers begaven zich vervolgens naar het Storting waar de minister-president de verloving officieel ter kennis van de leden bracht. De verloving van den kroonprins is in geheel Noorwegen met vreugde begroet. Te Oslo wordt druk gevlagd; in bijzonde re edities brachten de bladen het heug lijke nieuws ter kennis van de bevolking Kroonprins Olaf is 2 Juli 1903 geboren; prinses Martha van Zweden 28 Maart 1901. Haar oudste zuster Margaretha is gehuwd met prins Axel van Denemarken, haar jongste zuster Astrid is de echtge noot van den Belgischen kroonprins. AFGANISTAN. DE TOESTAND IN AFGANISTAN. Volgens een Maandagmiddag ontvan gen telegrafisch bericht te Londen, was in de Engelsche legatie te Kaboel alles wel. Amanoella was 's-middags per vliegtuig naar Kandahar vertrokken, waar hij zich bij zijn vrouw Soeraiya gevoegd heeft. Uit de bijzonderheden over de gebeur tenissen, welke tot het aftreden van Amanoella geleid hebben, blijkt, dat nadat de opstandelingen een gewichtig dorp, waar het hoofdkwartier van de troepen des konings gevestigd was, genomen had den, zij na een bombardement, de heu vels hebben veroverd, welke de stad be- heerschen. Amanoella heeft toen vrijwil lig afstand gedaan en zijn broeder is als koning gekroond. De moella's sloten toen vrede met de opstandelingen, Amanoella was Maandag nog te Kaboel. Gemeld wordt, dat Inayat oella het vertrouwen van de moella's geniet. Ondanks de ge vechten, is het bericht ten aanzien van de veiligheid der vreemdelingen geruststel lend. De nieuwe koning Inayat oella is een onvoorwaardelijke aanhanger van het handhaven van het Mohammedaansche karakter van Afganistan. Over het algemeen nemen de Engelsche bladen bij de beoordeeling van deze ge beurtenis een gereserveerde houding aan, doch zij zijn er algemeen van overtuigd, dat in Afganistan eindelijk de rust zal terugkeeren. Van Kandahar uit zal Aman oella zich naar Quetta begeven, daar na zijn aftreden zijn veiligheid niet meer verzekerd is. Men verwacht, dat Amanoel la zich naar Europa zal begeven. Onder de jonge generatie van Afga nistan zal zijn daad zeker kiemen dragen. Amanoella moge Afganistan voor altijd verlaten, de geestelijkheid moge hem voor de laatste maal gezien hebben, zijn hervormingen zullen echter nog lang hun aandacht vragen. In Rusland opwinding. Naar uit Moskou gemeld wordt, hebben de berichten over het aftreden van Aman oella in Moskousche politieke kringen groote opwinding veroorzaakt. Men ver klaart, dat het aftreden een gevolg is van Ingezonden Mededeellng. beeft men vaak last van schrijnende banden. Dit schrijnen houdt dadelijk op door PUROL. de Engelsche politiek, die een politieken strijd voerde tegen Amanoella, omdat zijn politiek niet strookte met de Engelsche belangen in Indië. Het Russische gezantschap te Kaboel berichtte de Russische regeering het af treden van den koning en deelde mede, dat in Kaboel en andere provincies van Afganistan tot op dit moment rust heerscht. De vertegenwoordigers van de opstandige troepen zijn Zondagavond plechtig Kaboel binnen getrokken. Hevige gevechten In de voor steden van KaboeL Sir Francis Humphreys de Engelsche gezant te Kaboel heeft Dinsdagmiddag naar Londen geseind, dat ernstige ge vechten aan d'e grenzen der voorsteden geleverd worden tusschen Saquao'a troe pen en de soldaten van den nieuwen ko ning Inayatoella. De positie van den nieuwen koning. Het is nog in het geheel' niet zeker, dat de rebellenleider den honing, die onmid dellijk na den troonsafstand van Amanoella Maandagmiddag 12 uur gekroond is, zal erkennen en in elk geval schijnt hij Kaboel te willen/ bezetten met zijn troepen om dan nader over den regeeringsvorm te onderhandelen. Ook van de öjinwari's in het Noorden is niet bekend, of zij Ina- yatoella zonder meer zullen erkennen. De gezant heeft er nog bijgevoegd, dat hij met het geheel'e mannelijke personeel van de legatie op zijn post blijft, en voorloo- pijg van geen partijen last heeft gehad. Men meldt nog uit Londen: De nieuwe koning was vroeger d'e ver trouweling van zijn vader, Habiboella. Toen na de vermoording van Habiboella zijn, zoon Amanoella den troon besteeg, werd' Imayatoella drie jaar lang in strikte afzondering gehouden. Zijn beide broers traden als -ministers op, maar hjj moet zich nooit met politiek hebben ingelaten. Men beweert, dat hij het vertrouwen van de Moellahs bezit. De verhouding tot zijn afgetreden broer Amanoella moet vriend- schappelilj'k zijn. Een oproep van dein nieuwen koning. Uit Kaboel w<mlt via Oaïro aan Vaa Dias gemeld, dat de nieuwe koning, Inaya- toella, eeni oproep tot het volk gericht heeft, waarin wordt aangekondigd, dat de regeering het land volgens de oude rege len zal besturen en dat de hervormingsbe- sluiten van Amanoella zullen worden In getrokken. Alle officieren van het Af- gaansche leger hebben den eed van trouw aan den nieuwen koning gezworen. Ama noella heeft zich verplicht, zich niet meer in de politiek te mengen en in de eerste vijf jaar niet naar Afganistan terug te keeren. Nog geen rust. Geruchten. Bevestigd wordt, dat het aftreden van Amanoella geen einde heeft gemaakt aan maken. Is 't jullie niet opgevallen, dat zich bij deze quaestie ongewone faotoren voor gedaan hebben?" „Nu je 't zegt, ja!" antwoordde de een- ,}Ik heb nog geen 'tijd gehadi, om er verder over te d'enken, maar hoe is 't vuur binnen de omheining gekomen? De voorgeschreven afweerstrook was breed genoeg; zonder onze hulp zou die het vuur hebben kunnen stuiten." „Precies, dat is het 'm", zeide Dane lako- niek. „En hoe eerder we er achter komen, hoe beter. Volgens mij is 't echter niet de vraag, boe 't vuur daar gekomen is, maar wie 't aangestoken heeft" Een paar oogenblikken keken de beide mannen elkaar zwijgend' aan; toen mengde de derde zich in 't gesprek. „Ja, al is 't ellendig, om te bekennen tenslotte is het dit, waar 't op neer komt" Hoofdstuk XVL Maud Barrington toont zich onvermurmbaar. Vlak bij het wilgenboschje achter Silver- dale Grange haalde Dane d'erï wagen in. Het was diep in den nacht, maar ondanks het late uur schemerden de helder verlichte ra men van het groote huis door het dichte loof van de boomen heen, en toen ze het erf op reden, zagen ze Colonel Barrington, die ben met een paar van zijn knecht9 voor de deur stond op te wachten. Ongelukken ko men op de prairie tamelijk veelvuldig voor, en niet altijd is er onmiddellijk geneeskun dige hulp bjj de hand; daarom bad de Oolo- nel, die verscheidene ïnalen een veldhospi taal in actie gezien had, bij het bekend wor den van hst ongeluk, dadelijk voor een draagbaar gezorgd. „jMaak de haken van de achteiplank los", zeide hjj bevelend-kort. „Twee van jullie bier met de draagbaar. En de vier anderen daar. Nu zooi, jullie armen onder zijn schou ders, heupen en knieën. Oplichten, nu voor zichtig neerleggen de voorste drager met zq'n rechtervoet, die achteraan met zijn lin kervoet beginnen te loopen". Een oogenblik daarna was het gebeurd, droegen ze hun last voetje voor voetje naar de deur; Maud Barrington, die met haar tante in een van de slaapkamers zat te wach ten, rilde, toen ze die schuifelende voetstap pen door de hall hoorde aankomen. Die manier van loopen, dat langzame, voorzich tige, had iets 9terk suggestiefs en zij had nooit een werkelijk ernstige verwonding ge zien- Toen ging de deur open en kwamen de dragers, hijgend onder hun last, de ka mer binnen; meteen voelde Maud, die bij 't zien van dat stille gezicht, grauw-zwart van den rook met hier en daar een veeg van een geheel andere tint, onwillekeurig een beweging van angst gemaakt had, de hand van haar tante kalmeerend op haar arm. „Neerzetten/", commandeerde Oolonel Bar rington. „Nu hier op 't bed leggen op dezelfde manier van zooeven". Het volgende oogenblik lag het slappe, krachteloozê lichaam op 't bed. Toen werd het even stil, maar na een paar minuien richtte Barring ton zich op. „Misschien wil jij even de kamer uitgaan, Maud. Dane, we moeten beginnen met hem die half-verbrande kleeren uit te trekken". (Het jonge meisje ging zonder een' woord van protest de deur uit; in de andere kamer bleef zij bij d'e tafel staan, te besluiteloos om iets te gaan doen. Ondertusschen had Barrington met be hulp van Dane den man op het bed uit gekleed. „Flink gebouwd", mompelde hij. „For- 9cher dan ik gedacht had, de Courthornes zjjui over 't algemeen veel tengerder. Wel, we kunnen niet anders doen dan lijnolie op de brandwonden/ en een koud co/mpres op zijn hoofd. Zoover ik zien kan, is alles heel - 'n krachtige jonge vent, een, die gemak kelijk een hardleren stoot dan deze zou kun nen verduren^ toen tegen de mannen', die meegekomen waren S'ilverdialescbe kolo nisten, die den volgenden dag weer zouden moeten werken: „Als jullie soms weg wilt gaan. We kunnen 't hier wel af. Hartelijk bedankt voor jullie hulp." 'De mannen gingen de kamer uit en de hall door naar buiten; even .daarna werd Maud' door het ratelend wegrijden van de wagens gewaarschuwd', dat alleen haar oom en tante nog bij Witham waren. Ze sloop de hall in, en bleef dlaar wachten. Toen Bar rington de kamer uitkwam, ging ze naar hem toe en ofschoon haar stem bij' den. koT- ten zin: „Hoe is 't er nu mee?" heel kalm klonk, keek de oude man haar toch scherp- ond erzoekend aan- „Dat is nog niet met zekerheid te zeggen", antwoordde hij toen langzaam. „Hij heeft brandwonden en een paar leelajke sneden dwars over zijn hoofd maar de hersen schudding lijkt mij 't ergste. Een angstig paard heeft ongelooflijk veel kracht in z'n pooten maar morgen al9 de dokter er ge weest is, k/an ik je er meer van vertellen. In dien tusschenitifd doe je t beste met wat te gaan rusten als je maar over een uur of andte/Thaif een» gaat kijken, of je tante misschien wat noodig heeft." (Wordt ▼•rrolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1