De schriftkundige. Julianadorp. Bloembollencultuur? Wanneer alle geruchten daaromtrent •waarheid bevatten, dan is er groote kans dat de bloembollencultuur ook in het Koe gras op groote schaal zal worden uitge oefend. Gesproken wordt thans, dat reeds ecnige boerderijen daarvoor verkocht zou den zijn, of althans dat er onderhande lingen over worden gevoerd. Het schijnt dat de grond voor deze cultuur ook hier geschikt daarvoor wordt geacht, trou wens het bedrijf van de firma Guldemond heeft dat al vele jaren bewezen. Mocht dat alles werkelijkheid worden, dan zal er in de zomermaanden ook hier voor velen een werkgelegenheid geopend worden, daar zij anders voor naar onze buurtgemeente moesten. Nader berichtte men ons dat de boerderij aan de Doggersvaart, eigen dom van den heer G. de Beurs te Den Helder en thans bewoond door P. Bos Jz, ook reeds voor dat doel verkocht is. Schagen. WEKELIJKSCHE CAUSERIE. Elk land doet zijn best om den uitvoer van zijn land te bevorderen. Die uit' voer verhoogt in de meeste gevallen het maatschappelijk kapitaal, dus de rijk dom, en is zoo een machtige factor om de koopkracht te verhoogen. In de laatste jaren zijn de meeste regeeringen bezig om dien uitvoer te verhoogen door pro tectie, dit is om den invoer van andere landen te belemmeren. Dultschland zoekt zijn uitvoer te verhoogen, door uitvoer- premie uit te loven. Polen tracht dit doe' te bereiken door goedkoop voer beschik baar te stellen, weer andere rijken zoe ken bij het afsluiten van handelstracta' ten voordeelen voor de boeren te bedin gen, die dan weer in een anderen vorm aan dat land, dat met die hooge varkens rechten genoegen heeft genomen, ten goede komen. Meestal is deze uit wisseling van invoerrechten, om het binnenland op de een of andere wijze tevreden te stellen. De een ziet zijn boeren naar de oogen de andere dingt naar de gunst van fabrikanten of koop lieden. Elk heeft zooiets bijzonders. De minister, die in dit goochelspel met cjj fers het knapst is, wordt natuurlijk door zijn land hoog geprezen, tot het slacht offer kans ziet, op zijne wijzen nog groo- ter voordeelen binnen te halen GEEN GAS CORRUPTIE. De directeur wordt niet vervolgd. De handelwijze van den heer B., dir. v. d. lichtbedrijven te Schagen, die als zoo vele directeuren, beschuldigd werd van corruptie, werd wegens dit misdrijf aan een onderzoek onderworpen. De officier van justitie heeft thans evenwel ver klaard, dat hij meent dat er geen termen aanwezig zijn, om den heer B. te vervol gen. Daar de Raad van Schagen den heer B. veroordeelde, de genoten steekpennin gen terug te betalen, zal die Raad zeker wel genoodzaakt zijn op zijn genomen besluit terug te komen. Naar wij omtrent dit punt vernamen, zal in de e.k. raads vergadering, door een der leden, dit punt ter sprake zal worden gebracht Wij had den dit bericht wel enkele dagen eerder kunnen melden, doch hebben het op ver zoek opgehouden. MARKTOVERZICHT. Men kon reeds Woensdagavond veilig voorspellen, dat de markt wel niet veel om 't lijf zou hebben, immers de met sneeuw bedekte wegen maken de vee-aan voer moeilijk en gevaarlijk. De aanvoer in gebruiksvee was dan ook niet groot men waagt z'n beestje er niet zoo aan, en vooral met de teere melkkoeienzoo werden er ook nu weer enkele in de warmere stallen verhandeld. Men besteedde voor kalfkoeien tot f 370, Bovendien schijnt de handel in melkvee iets stugger te worden, 't welk z'n oor zaak vindt in het feit, dat men nu zoo lang zamerhand weer wat ruimer in de melk begint te komen, en alweer „meer aanbod, lager prijs" de melk wel spoedig in prijs zal dalen. De vette koelen waren heden iets min der in prijs, waarschijnlijk door de groote aanvoer van vorige weken: prijzen tot I 425,—. Stieren werden verkocht tot f 280. de handel was vrijwel prijshoudend. Met de graskalveren loopt het op een lestje, maar toch zijn ze vrij duur nog voor den.dood verkochtprijzen tot f 110, De nuchtere kalverenhandel begint weer wat te worden, veel wordt er door het buitenland reeds gevraagd; prijzen f20, f26,—. De schapen zijn duur, men be trekt dan ook geregeld voor Frankrijk, hoewel daar ook een prijs verlaging voor het vleesch is ingetreden, de schapep zijn op het oogenblik niet zoo groot in aantal in Europa als 't geval geweest is, zoodat de prijzen wel ongeveer stabiel blijven, zelfs in Holland waar men 't schapenvleesch vroeger, de mobilisatie tijd uitgezonderd, uit den booze achtte, begint men sohapenvleesch te eten, prijzen tot f86,—. Vette varkens haalden met moeite f 0.85 zich zoodanig aan zijn pols dat hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. WINTERTEEKENEN? De winter gaat ons vermoedelijk nog niet verlaten aangezien j.1. Donderdag, tegen den avond, vele wilde zwanen over ons schiereiland vlogen. Texel. IJSBANEN WEER OPENGESTELD. De ijsbanen aan Den Burg en de Waal zijn van de sneeuw ontdaan en weer open gesteld voor het publiek. Op die te Oude- schild wordt niet meer gereden. Het was wel jammer dat de sneeuw de banen be dorven heeft, vooral omdat er nu ook ge reden zou kunnen worden op de grachten van de Redoute en op het Kanaal. Een enkele waaghals maakte Zondag hiervan reeds gebruik. „Daan". In de gezellige huiskamer, onder de in teere kleuren omhuifde lampekap, zit- len ze heel dicht bij elkaar, hij1 en zij. Héar blonde kopje is gebogen naar zijn scherpen, hoekigen kop en samen lezen ze aandachtig in het humoristische blaadje, dat hen iedere week vermaakt door zijn geestigen, schdrpen inhoud. „Kijk eens, mannie, wat moppig. „De Valk" heeft een rubriek voor karakter- beoordeeling uit het handschrift" „O, ja," zegt hij matig geïnteresseerd. Maar het blonde vrouwke is er danig door ingepakt en ze zogt, dat ze vast en zeker haar handschrift stuurt „Zou 't heusch uitkomen," vraagt ze, de mooie donkerblauwe oogen kinderlijk naar hem opgeheven. „Ja," zegt haar man. „Ik geloof wei, dat ze nauwkeurig je karakter er naar kunnen bepalen, 't Is een mooi iets, de graphologiê en wie er een ernstige studie van heeft gemaakt, komt wel tot goede resultaten." „Toe, stuur, jij het ook," vraagt ze. „Ik denk er niet aan," zegt hij een wei' nig minachtend, „ik doe niet aan derge lijke flauwiteiten. Gloed voor bakvisschen." „Ik geloof," zegt ze plagend, „dat je bang bent op je fouten gewezen te wor den." „Wat een nonsens," zegt hij boos. „Mijn fouten zijn gelukkig niet van dien aard, dat ik ze niet onder oogen zou durven zien." „Fijn als je dat kunt zeggen," zucht het onge vrouwtje. Wat bedoel je daarmee," vraagt hij scherp. „Is dat een hatelijkheid?" „Neen, mannie, absoluut niet," verde digt zij zich vlug. „Ik 'bedoel, diat ik dat niet van mezelf kan zeggen." „Ahl" lacht hij, nu weer vriendelijker als tevoren. „Is 't kleine vrouwtje bang, dat ze op haar vingers getikt wordt voor al haar kleine tekortkomingen als huis vrouw?" „Ja, onder anderen," zegt ze deemoedig, terwijl ze de oogen, waarin nu groote spotlust blinkt, naar heneden slaat. „Nu," zegt hij op eenigszins overheer- sohenden toon. „We zullen eens zien, wat die geleerde dame van je karakter zegt. Bedenk dus maar een schuilnaam." „Wat zeg je van Orchidee? Dat is mjjn 'ievelingsbloem." ,3est hoor! Schrijf nu maar gauw een briefje, dan krijg je in het volgend num mer nog antwoord." per pond. De trekkend, hoewel er enhandol ging ook etere vooruitzichten zljrt, daar er weinig biggen geteeld zijn, en men toch aanstonds weer voor de meaterij gaat koopeu, prijzen 122,—. Wieringen. EEN ONGELUK. De kaasmaker, de heer M., te Hippoly- tushoef kwam, doordat hij in de fabriek uitgleed te vallen, geraakte daarbij met rija hand door een glaaxuit en baseerde Dien avond toen de kleine blonde Or chidee het thee-gerei had weggewasschen en nog even in mannie's werkkamer wipte vond ze hem niet aan zijn bureau. Hij is zeker mijn brief gaan wegbren gen, dacht ze, en ze wilde al weggaan, toen haar oog viel op een brief, die hij uist geschreven had. Haar echt vrouwelijke nieuwsgierig- ïeid deed haar een blik werpen in den brief en daar zag ze tot haar groote ver bazing dat hij' gericht was aan de schrift kundige en tot onderschrift had „Daan", Eert glimlach vol spot speelde om haar aardig mondje, toen de jonge vrouw op haar teenen het vertrek verliet en behoed zaam de deur achter zich toetrok. Toen haar man, die even de post had opgehaald, weer in zijn werkkamer kwam, klonk uit de aangrenzende huiskamer vrouwtjes stem, die een vroolijk liedje zong. Daags daarop ging er weer eenj brief van Orchidee naar de schriftkundige, maar nu een, die per expresse bezorgd moest worden. De brief luidde als volgt: Beste Kitty, Je herinnert je mij misschien nog uit onze schooljaren. We hebben in eenige rlassen naast elkaar gezeten, en samen ïeel wat grappen uitgehaald. Dit geeft me den moed je een dienst te vragen. Ik zag, dat je verbonden bent aan het humoristisch weekblad „De Valk", als schriftkundige. Je zult een briefje van mij ontvangen, onderteekend „Orchidee" en een van mijn man met het onderschrift „Daan". Naar aanleiding hiervan wilde ik je iets verzoeken, maar daarvoor moet ik je eerst een en ander vertellen Weet dan, dat mijn man onkundig is van het feit, dat ik iets afweet van zijn schrijven aan Jou. Hij deed aanvankelijk, alsof hij te hoog stond voor zooiets en mijn „bakvisohaohtige bevlieging" om mijn handschrift te laten onderzoeken, deed' hem toegeeflijk glimlachend lachen. Je kunt denken hoe Ik me verkneuter de, toen ik op onrechtmatige wijze (wamt ik koekeloerde in een brief die op zijn bureau lag) te weten kwam, dat hij töah aan „dergelijke nonsens" meedeed. Mijn man is een „schat" hoor, heusch, n'en dé- plaise al zijn kleine onhebbelijkheid Jee, is ie een schat en hou ik dol veel van hem. Maar ook de liefste schat kan wel eens humeurig en héél ongiemakkelijk zijn. Weet je, mannie kan vooral 's mor gens, als ie zoo pas uit de slaap komt, zoo vrecselijk brommen en dan beeft hij op alles wat aan te merken, zoekt net zoo lang wat, tot ie wat gevonden heeft om1 te keer tie gaan en dan gaat het er van langs hoor! Hul mijn heele dag is er soms door bedorven. En dan heeft hij nog «en onprettige eigenschap. Hij weet alles beter, zjjn mee ning is de juiste en de mijne komt er niet op aan. Al deze dingen maken, dat er veel ontbreekt aan ons geluk. O ik weet wel dat 't geen enge dingen zijn, maar 't zou alles zooveel mooier kun nen zijn en ik vind 't jammer, dat een man, die overigens zooveel goede kwali teiten heeft, de kracht mist om dergelijke fouten te verbeteren. Je begrijpt natuur lijk al, waar ik heen wiL Zou je dan zoo lief willen zijn, hem hierop in je beoor deeling te wijzen? Wie weet hoevee' goed hem dit zou doen en hoe hierdoor de oogen zouden opengaan voor de kleine tekortkomingen, die mij toch zoo'n groot verdriet bezongen. Er ging een week voorbij en weer za ten ze in de huiskamer onder het lamp licht, hij en1 zij. Wéér lazen ze „de Valk", maar nu met grooter ijver dan anders. Zoo leek het ten, minste. Maar beider oogen zochten naar „Daan". Toch wisten ze meesterlijk hun groote nieuwsgierigheid1 te verbergen en toen ze „Orchidee" vonden, bogen hun hoof den zich dieper over het blaadje en las hfj voor: „Orchidee fijngevoelig, zacht, teeder zonnig, opofferend. Heeft iets, dat haar veel verdriet geeft. Zin' voor humor, huishoudelijk, een geboren vrouw en moeder. Orchidee is als ze lief heeft blind voor alle gebreken van het verliefde wezen. Kan ondanks haar zacht karakter onverzoenlijk hard zijn, Is, wanneer haar hemel onbewolkt is, een ideale vrouw." „Tsjonge, tsjonge," zei de man, „wat zul je nu wel ijdel worden". Vrouwtje trok een bescheiden snuitje en zei: „O, maar zoo ben ik heelemaal niet. Ik geloof dat jij me toch beter kent, dan die vreemde juffrouw en jij zegt het tegenovergestelde." „O, mannie!" vervolgde, „moet je eens ezenl Wie die tot echtgenoot heeft, is goed af!" En op spottenden toon las ze voor: „Daan. U is ijverig en energiek. Dit zijn uw hoofd-deugden. Uw grootste fout is gebrek aan beheersobing. U is zeer prikkelbaar en overheerschend. U kunt geen andere mieening. dulden dan de uwe. Zelfs die u het liefste zijn, laat ge lijden- door uw onevenwichtigen aard. Wanneer u deze fouten kunt overwin nen, zult u een uitmuntende echtvriend zjjn. Zooals het nu is.poor little wife!" „Wat een draak moet dèt zijn! O, wat een geluk dat jij; zoo niet bent!" Vindt jij mij dan zoo heel anders?" vroeg hij en z'n stem klonk vreemd. „Jij, je bent de allerliefste schat, die er bestaat," zei'ze. Hij keek haar teeder aan en door zijn hoofd warrelden de woorden: „Kan overzoenlijk en hard zijn, is, wanneer haar hemel onbewolkt is, een ideale vrouw." Wee, als haar oogen zouden opengaan! 3en huivering beving hem en steviger drukte hij het .blonde vrouwtje tegen zich aan. Ee ruige maanden later kwam er aan het adres van de grapholbge van, „De Valk" een postpakketje, inhoudende een doos bonbons, het welgelijkende portret van „Orchidee" en een brief die overvloeide van dankbaarheid. B. KOLDE BRULLOFT. Uit Drente schrijft men aan de Nw. Rott. Crt.: Wat dat zijn kan, zal zeker aan de moeste lezers niet duidelijk zijn. Een der gelijke vertooning is dezer dagen nog eens in de buurt van Meppel voorgeval- 'en, die opnieuw bewijst, welk een taai even overoude gebruiken in onzen tjjd nog hebben. Daar was dan een jonge man, die een „volksfeest", zooals ze in deze omgeving i den nazomer algemeen gevierd wor- en, op een wat al te intieme wijze met iet meisje, met wie hij' feest had' gevierd, ïad besloten. En nu openbaarden zich de gevolgen, en het werd bekend, wie de andere partij was. Op een der ijsdagen werd door de ongelui der buurtschap op de baan af gesproken, 's avonds den jongen man te gaan balen en naar het meisje te „gelei den" om de zaak door huwelijksbelofte ln orde te brengen. In de schemering verschenen toen eerst om het huis van den „bruigom" eenige wachtposten, en daarna een depu tatie, die hem uitnoodigde, mee te gaan, aan welke uitnoodiging hij goed- of kwaadschiks gehoor moest geven. Onder- veg groeide die stoet steeds aan, ouden en •ongen trokken mee en Ibij. het huls der jonge dochter aangekomen, was het een eele schare, die voorhuis en deel geheel vulde en gedeeltelijk voor de ramen moest blijven staan kijken. Binnen zat een der bwan, mat aan hoog*, hoed getooid, als „burgemeester", die na eenig aandringon den „bruigom" de bekentenis ontlokte, dat hij; die vader van de te verwachten nieuwe buur was. Daarna moesten de jongelieden naast elkaar plaats nemen en beloven, elkaar tot man en vrouw te zullen nemen, „coram poplo" elkaar omhelzen, en met een roe rende toespraak van den „burgemeester", door de mannen met ontblooten hoofde en door ve'.u vrouwen mei tranen in de oogen aangehoord, werden zij voor ge trouwd' verkiaard. Een uurl.' later was de rust in de buurt teruggekeerd en de jonge man stond den volgenden nrigen al vro-'g op het ge meentehuis om aangifte vau het voorge nomen huwelijk te doen. Het was dus niet een meer of minder onkiesohe grap, maar wel degelijk ernst wat daar, weJ-is-waar onder de r.oodige grappen, werd afgespeeld. Wee degeen, die een dergelijke belofte onder getuigen uitgesproken, niet zou houden. Hij kreeg met de wraak der buurt te doen. En die is niet mak. Buiten ingooien is altijd de eerste maatregel, in den nacht uitgevoerd door steeds onvindbare daders. Hekken loszetten, grasland omploegen, vruoht- boomen uitrukken, tallooze andere plage rijen staan de dorpsgemeenschap met de „padjongens", dat zijn alle ongetrouwde mannen 'boven 17 jaar, als uitvoerende macht, ten dienste om zoo iemand de ver ontwaardiging over zijn handelwijze voel baar te maken. PLUIMVEETEELT. TIJDSCHRIFTEN. WEEKBLADEN enz. Legerberichten. Burgerlijke stand van Den Helder van 17 en/L8 Januari 1929. GEHUWD: M. Nieuwenhuizen en L. P. Rijkers. A. J. H. Roos en J. v. Daele. BEVALLENG. BaisPost, z.L. LabrujjèreSchenk, z.J. Hendriks Bakker, d.; M. W. v. Boeckel—Baptist, z.J. P. van Amersfoort—Dito, z. OVERLEDENW. J. van der Leek Keizer, 76 jaar. H. Schild, 64 jaar. Visscherijberichten. Radiografisch Weerbericht naar waarnemingen verricht in den morgen van 19 Januari Medegedeeld door hot Kon. Nederlandsoh Meteorologisch Instituut te De Bilt Hoogste stand 775.6 te Dyon. Laagste stand' 750.1 te Memel Verwachting: Matige tot zwakke, Z.W. tot N.W. wind:, lieveling tot half tot zwaar 'bewolkt, wei nig of geen1 neerslag, lichte tot matige dool Sport. Alle wedstrijden N. V. B. en N.-H. V. B. voor morgen zijn afgelast. Men adresseere abonnementen, advertentifin, boekhou ding, klachten over de bezorging van de krant, enz. „Neen, maar, hoe vind je zooietsl" kwetterde vrouwtjes klare stem. haal: Gehaakte kleedje» door George F. Worta Voetbal in Holland, id. in Indië, de liquidatie der Olympische Spelen, door C. J. Groothoff, de Transcontinentale luchtverbinding in Ame rika, bladvulling. Behalve de reeds genoemde illustraties be vat het nummer nog: op den omslag een photo van de plechtigheid op den Wapenstil standsdag in Londen, waar o.a. de koning te genwoordig was, en waar hij zijn longontste king heeft opgedaan, mooie opnamen van de uitbarsting der Etna, uit oud Batavia, diverse opnamen van Indische gebeurtenissen, een tee- kening van mevrouw van HuutKardos, Chi- néesche jonk in den stra«u van Malskka, een grappige teekendng van Heath Robinson, enz, VROEGE KUIKENS. „De Stad Amsterdam" van 18 Januari In houd: Op de Proef door Rosa Corthauts-van Puijenbroek, De Zilveren R.A.I. (automobiel tentoonstlling te Amsterdam), Sport van Zon dag (Holland op de schaats), twee vervolg verhalen, In den Hof, Vrouwenleven. Illustraties: op de titelpagina Nap de la Mar als „De Kruik" in het tooneelstuk van A. M. de Jong, „Merijntje Gijsen's Jeugd", waarvan we ook elders tal van fraaie opnamen vinden: het Amerikaansche vliegtuig, de „Question Mark" (het Vraagteeken) dat het tijdrecord sloeg, met zijn bemanning, De ontzaglijke atee- nen muur, die geheel China omringt, en die 2450 K.M. lang Is, zal worden gesloopt. We zien er hier een afbeelding van. Tal van mooie opnamen uit modern Amsterdam, ijssportkie- ken, Vernuftige vondsten in practiseh Ameri ka, ook wolkenkrabbers uit het land van den dollar, Van „Merijntje Gijsen's jeugd" wordt foor het gezelschap van der Lugt Melsert eei. premie-voorstelling gegeven te Amsterdam, en nog ander tooneel- en gemengd nieuws. „Sport in Beeld" (Haarlem) van 15 Januari is gewijd aan het automobilisme en de R.A.T Inhoud: Commentaren. Ovenicnt van de R.A.I., welke thans geopend is, met tal van illustraties van- nieuwe merken, enz., het Acht ste lustrum van den N.V.B., Feuilleton: Bob, de Zesdagenheld. Behalve de reeds genoemde autolcieken, bevat het nummer tal van aan de ijssport gewijde opnamen, filmsterren, enz. Aanneming van vrijwilliger*. Bij Ministerieele beschikking van 5 Jan. is ter kennis gebracht, dat in 1929 de werving van vrijwilligers bij het reg. genietroepen ge sloten zal blijven. Bij het korps pontonniers en torpedisten kunnen nog vrijwilligers, bestenul voor dek- knecht, worden aangenomen. Herhalingsoefeningen. Buitengewone omstandigheden uitgezonderd zullen dit jaar voor herhalingsoefeningen on der de wapenen komen bij het reg. kust-art.: Lichting 1923: Vi van de 1 schoolcomp. van 1127 April, 1 idem 824 Juli, onderoff. resp. van 427 April en 124 Juli te den Helder; de dpi. van de 3e schoolcomp. die zijn over geplaatst bij de ie sch.comp. van 1026 Juni, onderoff. van 326 Juni te IJmuiden; de dpi. van de 4e schoolcomp die zijn over geplaatst bij de 2e sch.comp. van 1026 Juni, oinderoff. van 326 Juni te Hoek van Holland; de dpi. van de 5e schoolcomp. die zijn over geplaatst bij de 2e sch.comp. van 1127 April, onderoff. van 427 April te Vlissingen. Lichting 1926: ilt van de dpi. var de sch.comp. voorzoover niet afkomstig van de v.m. 3e sch.comp. van 1228 Aug., idem van 925 Sept., onder off. resp. van 528 Aug. en van 225 Aug. te den Helder; de dpi. van de 3e schoolcomp. die zijn over geplaatst bij de ie sch.comp. van 10—06 Oct., onderoff. van 328 Oct., te IJmuiden; de dpi. van de 4e schoolcomp. die lijn over- geplaatst bij de ae sch.comp. van 925 Sept., onderoff. van a25 Sept., te Hoek van Hol land; de dpi. van de 5e schoolcomp. die zijn over- geplaatst bij de 2e schoolcomp. van 1228 Ang., o.off. van 528 Aug. te Vlissingen. Het wegvoeren van faecriiën; asch en vuil nis uit militaire gebouwen gedurende het dienstjaar 1929 is toegewezen aan J. Glas al hier tegen den prijs van 275. „Revue der Sporten", 14 Januari. Inhoud: Gesloopte glorie, versje van Dico, gewijd aan het oude stadion, Athletik-commentaren, het jaarverslag van den A.A.B., de Watergraafs meer van- vroeger en nu, Onder de loupe (aller lei nieuws uit de sportwereld), De veertigjarige Zwembond gehuldigd, de leiding in de K.N.A U door A. J. G.1 Strengholt, de R.A.I. tentoon stelling, door J. C. E. Sand. De indeeling der voetbalcompetities, door C. J Groothoff. Het eigen hoekje voor het spel van eigen bodem, door Dico, Boksen (Tex RIckard) door J. Grijssels, Internationale clubwedstrijden door C. J. Groothoff, Ideeën over het Nedcrtandsche cricket door H. van Booven (II). Vodbil- abracadabra. De illustraties zijn voor een groot deel gewijd aan de ijssport. „Sport ln Beeld" (Indië) van 15 December. Inhoud: Het zwemphenomeen Arne Borg (met verschillende portretten), door M. A. van Huut, Een Bede om hulp (oproep van- de N. en Z.Holl. Reddingmaatschappij om steun), Uit de bokswereld, Interessante correspon dentie, Frankrijk is een mooi land, door Sam Lioni, Montmorency (met opnamen uit de Franschs Rlviera). A. Por.Moe.ht van Kapitein W ilk me, «veaeeae met illuetxeties, Week ver Zoodra in Februari het zonnetje zich een paar maal laat zieni begint boer en liefhebber over de kuikens te denken. Voqral als hij enkele hennen van de nriddenzware rassen, die al een winterleg achter den rug hebben, teekenen van broedsch-zijn zich beginnen te vertoon en. Broedmachines en broedhokjes worden voor den dag gehaald en een zekere gejaagdheid be vangt den kippenhouder. Vroege kuiken», speelt hem door het hoofd, worden vroege leg- sters. Ze geven wintereieren en daaruit moet de winst komen1. Meer dan zes millioen jongt hennen» zijn noodig om den Nederiandschen pluimveestapel jaarlijks op peil te houden. Het broedseizoen is maar kort. Men heeft dus haast en wil zoo vroeg mogelijk beginnen. Hoeveel duizenden eieren zullen er door deze gejaagdheid worden verknoeid in een tijd, waarin zij nog meer dan zes cent kunnen op brengen! Dit komt omdat bijna alle vroeg- broedsel geheel mislukt, wat weer zijn oorzaak vmden kan in onoordeelkundig haadelen. In geheel noordelijk Noordholland, de eilan den inbegrepen, en ook bij de stadsmenschen, komt elk jaar opnieuw hetzelfde euvel voor, en telken jare doet men weer hetzelfde, zonder naar de oorzaken te zoeken tot groote schade van zichzelf, want vroege, heel vroege kuikens kweekt men toch niet, omdat het aantal te broeden gelegde eieren een veel te groot per centage onbevruchten geeft, terwijl van de be vruchte eieren weer een te groot percentage afsterft of een te groot aantal „dood in den dop" laat. Wat dan nog aan levende kuiken» gefokt wordt, het is algemeen Dekend, is be droevend. Hier moet dus een oorzaak zijn. Er zijn zelfs meerdere oorzaken. Deze oorzaken nu wenschen wij te bespre ken. De eerste is wel de koude. Omdat wij hier altijd van drie kanten den zeewind kunnen krijgen, zijn de dieren steeds ln ongunstiger positie, dan die uit het midden des lands. Wij hier in het noorden, moeten ons een maand later plaatsen dan de fokkers in det zuidelijk deel van ons land. Doen we het niet dan is het tot onze schade, want in Februari is de bevruchting toch slecht en pogingen om iet» te bereiken met veronachtzaming van de een voudigste factoren, moeten op niets uitloopen. Dus moeten Maart, April en Mei voor broedseizoen voldoende zijn. Men -beginne vooral niet te vroeg te broeden. De tweede oorzaak, die van groot belang is, en die ongunstige fokresultaten tengevolge kan hebben is de ondeugdelijkheid van het ei als broedei. Eerste eischen voor het verkrijgen van een goed broedei zijn het bezit van een goede hen en een dito haan. Over hetgeen hier ver der verband mede houdt schrijven wij den vol genden keer. 17 Jan.. Aangebricht door garaalenvisscher»: 2387 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.3*—0*1 18 Jan. Aangebracht door garnalenvisschers: 2975 kg. gekookte garnalen p. kg. ƒ0.31—ojtj Door Wieringer haringvisschers: 132 tal haring p. tal 6.40—5.75 aan ds Redactie alle stukken betreffende den inhoud van de krant; aan de Administratie alles aangaande Aan personen nimmer brieven adres- seeren, dit kan stoornis en groote ver traging tengevolge hebbes.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 14