KAN ME WASSER bs al.tiüd ©oedkooper ASTHMA ABDIJSIROOP ing de stoomwasscherij van s. KROM De Indringer NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA jr i Erger dan Eerste Blad. OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Nr. 6601 ZATERDAG ;S JANUARI 1029 57ste JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur-Uitgever: O. DE BOER Jr., DEN HELDER Bureau: Koningstraat 28 Telefoon: 60 en 412 Port-GiroTeb-enins No. 14006. ADVERTENTIEN: Wintertijd. Maan Zon Hoogwater Jan. op: ond.: Z 20 v 11.27 n 1.10 M 21 11.48 2.36 D 22 12.15 4.04 W 23 12.56 5.30 D 24 13.53 6.48 V 25 15.07 7.49 Z 26 16.32 8.33 opondv.m.: n.m.: 7.5716.22 3.01 3.36 7.56 16.24 7.55 16.25 7.54 16.26 7.53 16.28 7.51 16.30 7.50 16.32 4.13 5.31 6.43 7.47 8.40 9.28 4.63 6.08 7.17 8.14 9.04 9.51 Zaterdag 19 Jan4.60 uur. Zondag 20 4.52 Maandag 21 4.54 WEEKOVERZICHT. Binnenland. Een drama aan de kust Een droevig en ontstellend drama heeft zich aan de kust bij Hoek van Holland afgespeeld, waar de geheele bemanning van üe stoomreddingboot „Prins der Ne derlanden" slachtoffer werd van hun menschlievend pogen, om schipbreuke lingen te redden uit die klauwen van de hevig verbolgen zee. Acht man werden een prooi der golven. Een schok is door de Nederlandische bevolking heengegaan. Acht dapperen, acht helden der zee, die den strijd met de woedende elementen aanbonden, omdat daar menschhen in doodsnood verkeerden, werden zelf door <Le goicen gegrepen en stierven den ver drinkingsdood, ln het oog van de kust, voor hei; gezicht van hen, die zij ter red ding waren gesneld. En achter blijven in hun groote en ontroostbare smart de vrouwen en de kin deren, die deze mannen en vaders be zaten. Hun droefheid is groot en al leeft heel Nederland met hen mee, hun kruis, hun felle smart dragen zij alleen. Er is bij deze droeve ramp weer eens duidelijk gebleken hoe groot het gevaar Is, waaraan de redders zich bloot stellen, wanneer zij', ook al hebben zij' goed ma teriaal' tot hun beschikking, ter redding gaan. Zij. die heengingen, zij gaven het beste dat zij bezaten, hun efgffo leven. Een woord van eerbiedige hulde zij hun gebracht. Op ons volk rust die dure plicht te zor gen voor hun nabestaanden, waar de staat d'eze taak niet op zich neemt. Wanneer uw gave dus gevraagd zal worden, geef dan.met milde hand. Acht weduwen en 87 kinderen bleven onverzorgd' achter. Aan ons de taak ervoor te zorgen, dat zij bij hun groote smart nog niet de kwel lende zorg krijgen voor het dagelijkseh brood. ,v Reeds zijn ettelijke duizenden guldens opgebracht. Doch er Is veel noodlg. Ook uw gave. FEUILLETON De postvlucht Java—Heiland. Tot nog toe is het postvliegtuig van de K.L.M., dat de vorige week Dinsdag van Batavia was vertrokken, zeer fortuinlijk geweest en Donderdag was de tocht reeds volbracht tot Konstantinopel, een afstand van 12000 K.M., van het uitgangspunt. Men had gehoopt a.s. Zaterdag op Schip hol te landen, edoch.... dat zal niet gaan. De vliegers konden om. een of an dere oorzaak Donderdag niet uit Koi> stantinopel- vertrekken en het zal dus ze ker' Zondag worden voor ze in Amster dam' aankomen. 'De vliegprestatie is er niet te minder om. In het meest ongunstige jaargetijde hebben de vliegers kans gezien den tocht BataviaKonstantinopel, in den tijd van 8 dagen te volbrengen. Koppen deed er met zijn „Postduif onder vrij wat gun stiger omstandigheden, even lang over. Een woord van hulde aan de kranige vliegers. Dit is, zooals wij reeds eerder meldden, tevens voorloopig de laatste „Holland— Indië"-vlucht De Krakatau ln werking). De vuurspuwende berg, de Krakatau, die het vorige jaar in Januari, door zijn hevige werking zoo grooten schrik onder de bevolking van West-Java heeft ge bracht, is sedert de laatste dagen wepr in werking en deze week warden in een etmaal 2569 erupties genoteerd, waarvan de hoogste tot 420 meter ging. vergissen we ons niet, dan was de hoogste eruptie het vorig jaar 1200 meter. De hoeveelheid uitgeworpen materiaal Is groot en met spanning wordt hét verloop van de uit barsting tegemoet- gezien. De bevolking zal wel weeT in angst zitten, omdat im mers de vulkaan zoo onbetrouwbaar is en er plotseling een felle uitbarsting kan volgen, die dood en verderf met zich brengt. Buitenland. Een vorstltfke verloving. Een verloving, die in de Scandinavische landen met vreugde is begroet, is die van den kroonprins v.an Noorwegen met prin ses Martha van Zweden, zus "er van prln- s'-s Astrid, de echtgenoote van den Bel gisehen kroonprins. Kroonprins Olaf is sedert de Olympische spelen ook in ons land een bekende. Hij wist toen verschil lende lauweren te oogsten. De kroonprins is 25 jaar, prinses Martha 28. Voor een goede verstandhouding tusschen de beide Scandinavische landen is deze verbintenis natuurlijk van groote beteekenis, vandaar ook de vreugde die er heerscht. Het pact van Kellogg. Het pact van Kellogg, tot uitbanning van den oorlog, is door den Amerikaan- schen senaat, miet één stem tegen, aan genomen. Met blijdsohap is van deze ge beurtenis in Europa kennis genomen, omdat daarmee het pact voor de heel# wereld in behouden haven is. Ooolidge hoopt, dat de Ver. Staten het pact zullen ratificeeren voor het verstrijken van zijn presidentieelen ambtstermijn. Dat de president der Ver. Staten groote waarde hecht aan het pact, toewijst wel, dat hij vlak voor de aanneming zeide, dat hij deze zou 'beschouwen als „de grootste politieke gebeurtenis van zijn president schap". Het pact is nu door zevex. staten aangenomen en doog even veel landen geratificeerd. Amanoellah van het tconeel ver dwenen. 5^Jn opvolger eveneens. Dat men zoo maar niét met eer. hand omdraai eeuwenoude zeden overboord kan gooien, heeft de strijd in Afganistan bewezen, waar koning ^mannoellan zijn radicale hervormingsplaancn, naar Wes- tersehen geest, op geforceerde wijze in zijn land trachtte in te toeren, tot groote ergernis van een groot teel van zijn no- derdanen, die niets voD'-,en voor die mo derne fratsen van hur. vorst en dat niet onder stoelen of banken staken. Het Is zoover gekomen dat een opstand uit brak, die Amannoelah trachtte te bezwo ren door geweld van wapenen. Doch dat ging zoo gemakkelijk niet en het verzet tegen den vorst werd' steeds grooter. Troepen opstandelingen trokken naai Kaboel, de verblijfplaats van den koning en niet dan door het vloeien van veel bloed konden zij worden teruggedreven. Door het invallen van den winter meende Amannoelah tijd te winnen om zijn legers te reorganiseeren en af te richten voor den strijd, die in het voorjaar zeker weer ontbranden zou. Edoch, ook dat is mis- geloopen. De opstandelingen wisten van geen wijken en het slot vj*n de zaak was AKKER'* Voorde Borst. Por koker; 11.50; 275, f 130 Ingezonden Mededeeling. Door algeheele reorganisatie van het bedrijf, worden de prijzen van af 15 Januari 1929 belangrijk VERLAAGD! Uit het Engelsch door HAROLD BINDLOSS. 67) Zestig lange minuten bracht Maud in on zeker wachten) coor; na afloop- daarvan deed ze de tusschendeur voorzichtig open- en ging de ziekenkamer binnen. De ramen stonden wijd open); telkens ais de nachtwind' zachtjes naar binnen streek flikkerde de p-etro- leum-vlam iaohter de gro-en-zijden kap onrustig. In het schemerige licht keek ze naar den man op het bedl; met een' beklemmend' ge voel van angst zag ze de lljkbleeke tint van- het stille gezicht onder den witten doek. Met een waarschuwende handbeweging om haar te doen blijven waar ze was, kwam haar tante, diie naast 'het bedl had zitten -waken, naar haar toe. „Nog steeds bewusteloos", zeide ze zacht jes. ,Jk geloof, dat hij! een -trap gekregen heeft van een van die paarden en dat hij ook nog inwendige kneuzingen heeft, maar je oom ziet het niet zwaar in, omdat hij zoo flink -is. Het schijnt-, dat hij een gezond, sol'ed leven geleld heeft" Maud! voelde zich lang niet zoo beheerscht «is gewoonilijlk; voordat ze 't waagde ant woord te gev-eni, ging re iet* achter-uit, zoo- dat hur gezicht in de schaduw wa9. „Een maand of zes geledien spraken we deax ander» over", zeide ze toert Miss Barrington glimlachte even. „Ja, maar ondanks dat schijnt mijin bewering je toch niet te zeer te verwonderen, Maudl En ga nu liever heem, op 't oogenblik kun je niets voor me doen en morgen hebben we je noodlig." Maud begreep, d'at de raad van haar tante verstandig was. Stil ging ze de deur uit én naar haar kamer. Toen het meisje weggegaan was, boog de kleine vrouw met het zilveren haar zich over haar patiënt heen en keek hein lang en aandachtig aan; toen, timet een hoofd schudden dat verwondering en niet-hegirij- pen volkomen weergaf, ging ze weer op dien stoel naast het bed zitten. Toen Maud op haar kamer kwam, was ze, in een behoefte aan frissche lucht, voor het operi raam gaan zitten; met haar handen gevouwen op de lage venster bank staarde ze de duisternis in, De stille, warme nachtlucht droeg velerlei geluiden mee: het bijna geheimzinnige fluisteren van de berkenbladeren in het boschje en het zangerig-zwaarmoedige zuchten van de onmetelijke grasvlakte, welke zich van den buitenkant van het boschje af tot aan den gezichtseinder uitstrekte. Maar of schoon de nachtwind met zijn zachte koel te haar gloeiend voorhoofd streelde, vond geen van ai die geluiden, gewagend- van vrede en rust, eenigen weerklank in haar. Slapen was een onmogelijkheid;, haar brein was een chaos van vage sensa ties, waarin angst, een hevige, beklem mende angst, telkens den boventoon voerde. Hoe het kwam, dat Maud zich zoo on gelukkig voelde, om hetgeen den man overkomen was, die zes maanden geleden nog een volslagen onbekende voor haar dat de koning terugkrabbelde en zijn her vormingsplannen herriep, natuurlijk tn de hoop de gemoederen voorloopig tot rust te brengen en dan straks met krach tiger hand zijn wil te doen triumpheeren. Ook dat mocht niet baten en in drommen trokken de ops'andelingen naar Kaboel. Teneinde raad heeft Amannoelah toen afstand van den troon gedaan. Zijn broe der Inayat Oellah is hem opgevolgd. Doch ook van dezen was men niet gedientdl en de strijd werd onverminderd voort gezet. Hevige gevechten hadden er te Kaboel plaats en Donderdag werd- het koninklijk paleis door de opstandelingen omsingeld1 en de koning, hang voor zijn hachie, wilde oogenbiikkelijk aftreden, mite men zijn leven en dat van zijn ge zinsleden, spaarde. Hij schijnt toen de wijk te hebben genomen naar Kandahar, waar ook zijn broeder, Amanoellah, heen- gevlucht was. Deze worden weer her overingsplannen toegeschreven. Met spanning zien wij het verdere verloop van deze historie tegemoet. Saquao, de leider der rebellen heeft het bewind op zich genomen en speelt mo menteel dictatortje. Doch ook daarvan schijnt men ln Afganistan niet gediend en naar de ontwikkeling van de gebeurtenis sen mag men dus wel benieuwd zijn. Dt. Bonos la vrflheld. Dr. Borms, de Vlaamscbe activist, die 10 jaar geleden in de gevangenis te Leu ven werd opgesloten, is Donderdag in vrijheid gesteld. Men weet dat Borms on der de Duitscbe bezetting van België tij dens den oorlog, voor een zelfstandig Vlaanderen heeft geijverd en in 1917 toe trad tot den Raad van Vlaanderen, door de DuitscheTs, die de vorming van een zelfstandig Vlaanderen begunstigden, in het leven geroepen. Na de ontruiming van België nam Borms geenszins de vlucht over de grenzen van zijn vader land gelijk tal van andere activisten deden. Hjj verkoos martelaar voor de Vlaamsche zaak te worden. In October 1919 volgde zijn ter dood veroordeeling, welk vonnis, zonder dat Borms daartoe iets had in het werk gesteld, in levens lange gevangenisstraf werd veranderd. „Borms is thans eindelijk weer een vrij man en wij mogen zeker niet vergeten, schrijft de Nw. Rott. Crt., hier de inter nationale beweging te vermelden, tot welke de Gentsche professor Daels den stoot heeft gegeven en welke in 1928 heeft geleid tot de internationale petitie aan het Belgische parlement, waarin op am nestie voor Borms en andere Vlaamsche leiders werd aangedrongen. Borm's ver kiezing tot Kamerlid voor Antwerpen dit najaar, waar hij met een overstelpende meerderheid door het Vlaamsche volk als haar vertegenwoordiger werd aange wezen, ligt, als welsprekende uiting, nog versch in het geheugen". Naar men elders in dit blad kan lezen zal Dr. Borms eenigen tijd in Nederland komen, waar hij een tweetal broers heeft wonen. geweest was en die, volgens zijn eigen beweren, binnenkort weer uit haar levens sfeer ging verdwijnen, kon ze niet zeggen maar het feit, dat zij, en velen in Silver- dale met haar, het verlies verschrikke lijk zouden voelen, viel niet te ontkennen. Toen, bij de gedachte, dat haar overpein zingen misschien werkelijkheid gingen worden, dat zij hem misschien inderdaad zouden verliezen, sprong ze ontdaan op; in gespannen houding bleef ze staan luis teren, of er uit de kamer, waar de gewonde man lag, misschien eenig geluid tot haar doordrong. Maar ze hoorde niets dan het zuchten van het gras en het ritselig fluisteren van de berkenbladeren en, daartusschendoor, opeens, den onheilspeilenden kreet van een jakhals. Een paar maal achtereen werd de weidsche stilte door dat afschuwe lijk geluld verbroken; sidderend over al haar leden leunde Maud tegen de venster bank. 't Was of die aanzwellende en weer afnemende jammer-klacht een voorspel ling inhield," een voorspelling, van het •verschrikkelijke dat komen zou. Doodmoe zonk ze weer in haar stoel terug; zoo bleef ze zitten, geslingerd tus schen! hoop en vrees, dan. in ge spannen houding luisterend naar eenig geluid uit de andere kamer, dan neer slachtig peinzend, overweldigd door de zekerheid, dat het niet goed zou gaan; en door alle stemmingen heen het dringende verlangen dat het toch eindelijk dag wor den zou, tot haar oogen dichtvielen en ze pas weer wakker schrok, door het wielen geratel van een wagen over den harden prairie-bodem bij het wilgenboschje. Het was nog heel vroeg; parellg-grlja viel het ■ehemerlge licht van den unbrekenden Ingezonden Mededeeling. Tfon zegen voor de menschheld. Iedere lijder aan verzwakte nieren, die gaarne zijn gezondheid zou herkrijgen, behoort Foster's Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken, het middel, dat nieuwe kracht en energie aan tal van angstige nierlijders bracht. Het 25-jarlg succes stempelt dit niermiddel tot een ware ze gen voor de menschheld. Ook gij kunt daarvan proflteeren. Be gin nog heden met het gebruik van Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Merk op hoe uw gezondheid erdoor verbetertl Hoe de rugpijn afneemt, hoe de pijn in uw lede maten en spieren vermindert, hoe spoedig uw nier- en blaasstoornissen verdwijnen. Door het versterken van uw zwakke nie ren raakt gij bevrijd van urinekwalen, rugpijn, rheumatiek, blaasontsteking, wa terzuchtige zwellingen, ischias en spit. Stel 't niet uit. Laat de trage nierwer king niet van kwaad tot erger worden. Begin dadelijk met Foster's Rugpijn Nie- renpillen. Kom de aangetaste nieren te hulp, waardoor het bloed weder behoor lijk gezuiverd en verrijkt wordt en het geheele gestel bevrijd wordt van schade lijke onzuiverheden. Foster's Pillen wor den vervaardigd in (modern ingerichte Laboratoria, worden noch bij de vervaardi ging, noch ibjj de verpakking door men- sohelijke handen aangeraakt, en bevatten geen schadelijke bestanddeelen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apo theken en drogisten 1.76 per flacon. dag over de prairie. Ze ging vlug rechtop zitten en keek naar buiten. Bijna op het zelfde oogenblik kwam een wagen, getrok ken door twee met zweet en schuim be dekte paarden, het erf oprijden; ze hoor de een deur opengaan en even daarna het geluid van gedempte stemmen in de hall. Daarna werd het weer stil, beklemmend, beangstigend stil. Maar toen, na een tijds verloop, hetwelk haar een eeuwigheid toe scheen, het behoedzame loopen in de hall opnieuw begon, kon ze het niet langer uit houden. Vlug glipte ze de trap af en zag Barrington, die juist de eetkamer wilde binnengaan. Maar nu ze in de gelegenheid was, kon ze datgene, wat haar op de lippen brandde, juist niet vragen. „Kan ik niets doen?" vroeg ze toen, om zich een houding te geven. Barrington schudde het hoofd. „Neen, op het oogenblik niet. De dokter is bin nen hij ziet het geval absoluut niet zwaar in. De hersenschudding is maar heel licht en de andere verwondingen be- teekenen in 't geheel niets". Zonder iets te antwoorden keerde Maud zich om; toen ze de trap weer opliep had ze een gevoel, alsof haar een last van de schouders genomen was. Ze ging haar kamer weer binnen en toen haar tante een half uur daarna boven kwam, vond ze het meisje wel nog geheel gekleed, maar vast in slaap op bed liggen. Met een eigenaardige tinteling in haar oogen bleef ze even op haar neerkijken, toen ging ze op haar teenen de kamer weer uit; het laatste gedeelte van de trap liep ze ech ter gewoon af en beneden vertelde ze nie mand wat ze gezien had. Dienzelfden avond in de afwezigheid van den Colonel, die plotseling voor aalcea naar Winnipeg had moeten gaan, kwam Dane op de Grange. Hij vroeg naar Miss Barrington en haar nichtje en na een paar minuten praten over den verbeterden toe stand van den patiënt, keek hij Miss Bar rington opeens heel ernstig aan. „Ik heb u iets te vertellen", zeide hij, „iets dat Courthorne nu in geen geval weten mag en dat we ook.later best voor hem stil kunnen houden. En wat den Co lonel betreft, volgens mij zouden we er goed aan doen, om hem er eveneens bui ten te houden. Als 't hem ter oore kwam, zou 't hem verschrikkelijk hinderen 't is de eerste keer, dat zoo iets hier op Silverdale gebeurd is daarom vonden we 't maar het beste, om eerst met u te gaan praten". „Je zult wat duidelijker moeten zijn", zeide Miss Barrington rustig. Dane gaf niet dadelijk antwoord; onrustig draaide hij zijn hoed in zijn handen om en om. ,,'t Is iets heel onaangenaams", begon hij toen aarzelend, „drie van ons weten het maar, en van die drie ben ik er een. En we hebben maatregelen genomen, dat het onmogelijk verder bekend kan worden. Ten eerste is Ferris nog aan u geparen teerd en ten tweede heeft zijn familie thuis al genoeg verdriet en moeilijkheden ge had". „Ferris?" Bij 't hooren van dien naam was het, of 't gezicht van Maud Barring ton zich opeens verstrakte. „Je wilt toch niet zeggen...." „Ja, helaas, wil ik dat wel zeggen", antwoordde Dane aarzelend. „Er zijn ver scheidene redenen.... maar als u even wilt luisteren". HELDERSCHIURANT ABONNEMENT PER S MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Belderscfae Courant 11.60; fr. p. p. binnenland 12.—, Ned. O. «n W. Indië p. zeepoot i 2.10, ld. p. mail en overige landen 1 9.20. Zoudagablad Teep. 10 60,10.70,10.70,11.—Modeblad reep. 10.95,11.26,11.26, 11.8£ Losse nummers der Courant 4 et.; Ir. p. p. 6 et. 20 «t. p. regel (galjard). lagea. meded. (kolombreedte ali redactiën tekst) dubbel tarlel. Kleine advert. (gevraagd, te koop, te buur)v. 1 t/m 8 regel» 40 et., elke regel meer 10 at. bi] vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en mert br. onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewhsno. 4 «t Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Licht op voor Auto's en Fietsen: Ingezonden Mededeeling. Ingezonden mededeeling. Wanneer Uw ademhalingsorganen door herhaalde asthma-aanvallen of door een hardnekkigen hoest verrwakt zijn. moet U dubbel oppassen. Er l(. maar o zoo weinig noodig om het ge voelige slijmvlies Uwer luchtwegen blijvend te doen opzwellen en Uw benauwdheden nog erger te maken dan ze thana reeds zijn. Wacht niet tot Uw huisgenoot en bi) eiken aan val het hart vasthouden, dat Gij erin blijven zult. maar versterk Uw borst, maak Uw luchtwegen ruim en Uw ademhaling vrij met de slljmoplossende Akker's Abdijstroop. Gi) hebt dan de zekerheid Uw lichaam een krachtig en snel ingrijpend, maar geheel on schadelijk middel toe te voeren, dat echter tevens Uw benauwdheden dadelijk veel kan verlichten en na eenigen tijd zelfs kan doen ophouden. (Wudt vervolgd)-

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 1