VOOR DE VROUWEN. 1 I n Sri iep van d ite babbeluurtje over mode. HOE ZIET DE WERELD ER TEGEN WOORDIG UIT? KLEINIGHEDEN. RAADSELS. XXXXXXXXX Op de kruisjeslijnen Xkomt iets te staan, dat Xdoorgaans van kort®" Xduur is. X Op de 2e rij een stad- X je in Zuid-Holland. X* Op de 3e rij een insect. X Op de 4e rij een vogel. X Op de 5e rij een soort Een zonderling gebruik van de bewonen der Komingln-Oharlotto-eilanden. Onder de Haidahs, Indianen uit den archipel der Koningin Charlotte-eilan- den in Zuid-Amerika heerscht een zon derling gebruik. Wanneer een hunner sterft, hakken een boom om, hollen dien uit en leg gen er het lijk in. Daarna wordt de ope ning weer gesloten en de stam, recht overeind, dicht bij de woning van de bloedverwanten van den overledene in den grond gezet, en wel in dier voege dat het lijk zich op een hoogte van ongo veer tien voet boven den grond bevindt Voor het stoffelijk overschot van opper hoofden of mannen van beteekenis kiest men de grootste en fraaiste boomen uit. Zelfs wordt dan bij die gelegenheid de stam uitgesneden en versierd, en men plaatst hem dan in dier voege bij de deur van het sterfhuis, dat de eene helft van den stam zich in de andere helft buiten de hut bevindt. Op sommige plaatsen ziet men soortge lijke grafboomen, die niet minder dan veertig tot zestig voet hoog zijn en waar in soms een geheele familie „opgebor gen" is. De vuilste menschen dier wereldL De inwoners van Thibet genieten de treurige eer, dat zij de vuilste menschen ter wereld zijn. Niet alleen dat zij zich nooit wasschen, maar als zij eenmaal hun vollen wasdom bereikt hebben trekken zij hun kleeren nooit meer uit. Worden de kleeren oud dan trekken zij er andere overheen aan. Shamipoolng!. Shampoo veranderd in shampooing is een woord uit het Sanscrit afgeleid en beteekende massage, afkomstig van cham- pus kneden, eon klanknabootsing van het geluid dat het deeg maakt als de bakker het verwerkt. In dezen zin kent men het in Britsch-Indlë. Meer dan in de gematig de luchtstreek, gevoelt men in de tropen behoefte het hoofd te masseeren met bij voeging van koud water. Reclame. Toen de Amerikaansche schrijver Washington Irving nog naam moest ma ken en voor zijn eerste werk een goed debiet zocht, verzon hij de volgende ma nier om reclame te maken. In het Zon dagsnummer van de New York Herald, plaatste hij als advertentie een oproeping om inlichtingen betreffende een klein oudachtig mannetje met zwarten rok en driekanten hoed, die uit een hotel was verdwenen, zonder zijn rekening te be talen. In het volgende Zondagsnummer stond een aanmaning aan gezegden ouden heer, om terug te keeren, met de bedreiging dat, als hij niet terugkwam en betaalde, het merkwaardig manuscript, door den kwaden betaler achtergelaten, door den hotelhouder zou worden uitgegeven, ten einde als schadeloosstelling te dienen. Weder acht dagen later, berichtte de logementhouder, in de New York Herald, dat de laatste pagina derzelfde courant, waarop een der eerste uitgevers van New York annonceerde, dat het merk waardig handschrift, in het hotel achter gelaten bij hem het licht zag. De nieuws gierigheid was nu voldoende gaande ge maakt. De Yankee blijft ook op het gebied van letteren en kunst een Yankee. DE VROUWEN OPSTAND. 'n Distributie-opstootje uit die 18e eeuw. Het was in het jaar 1789. In Frankrijk was de Nationale Vergadering geconsti tueerd en oreerde. Maar in Parijs ontbrak het brood. De vrouwen stonden urenlang in lange files voor de winkels, en vaak gingen ze dan nog met leege handen naar huis. Het kon niet anders, of dat moest op een goeden dag spaak loopen, en spaak liep het, den 5den October, op een grau wen regenachtigen Maandag. Als naar gewoonte gingen de moeders en de huisvrouwen dien morgen en queue staan voor de bakkerswinkels, maar de stemming was rumoerig. Men wilde dit maal niet wachten: men wilde broodl Waarheen? Naar het stadhuis. Naar Ver- sailles, waar de koning vetbleef. Een jon ge vrouw wist in het quartier Saint Eusta- che een trommel te vermeesteren en be gon daarop te roffelen. De moeders stroomden toe, hieven mee aan de kreten om brood en goedkooper graan. Markt vrouwen, fabrieksarbeidsters, dienstboden, ze sloten zich aan bij de groep en om 7 uur in den morgen stroomde het naar het stadhuis. Wie zou haar tegenhouden? In een oogwenk is het groote gebouw ge vuld met zoekende, snuffelende vrouwen. Zij zoeken den burgemeester en leden van den gemeenteraad in alle kamers. Het is echter te vroeg.... de heeren zijn er nog niet .en ze vinden niemand. Ja toch, één sidderenden man, die zich in een dak kamer verstopte. Het is de kruit-distribu- tor, de abbé Lefèvre. Arme abbé, men wil korte metten met hem maken. Hier is een touw, met een strop. Op het dak hangen se hem op, zoodat heel Parijs het zal kun* nen zien. Gelukkig breekt aanstonds het koord.... de abbé valt een meter of zes naar omlaag in een goot maar is niet dood en leeft nog vele jaren na dien. In het stadhuis valt weinig te zoeken en niet te vinden, dat is duidelijk. En als de bekende Bastille-beheerder Maillard nu komt en verklaart dat hij de vrouwen naar Versailles leiden wil, dan volgen ze hem gaarne. Er is een kanon buitgemaakt en zes trekpaarden zijn er voorgespan nen. Demoiselle de Théroigne is er op geklauterd, gehelmd en mét een piek in de hand,v als Jeanne d'Arc. En op het ge luid, thans van Maillard's trommel begint de marsch. Het is een lange weg en het regent. Bi| de Champs Elysées roepen de vrouwen om wapenen, wij willen het arse naal bestormen. Maillard beweert dat dat de zaak bederft, ongewapend moeten de vrouwen voor den koning verschijnen. En dan gaat het weer voort, naar Versailles. De koning, Lodewijk XVI was op dien 6den Ootobermorgen op jacht in de bos schen van Meudon. Intijds wist men hem echter nog op te vangen en binnen de muren van het paleis te brengem. En a wat er aan lijfgarde uit te zetten was, wert uitgezet: Vlaamsche garden, dragonders Zijner Majesteit Zwitsers in de roode jas sen. In rijen van drie marcheeren de vrou wen de Groote Avenue op, druipnat, maar toegejuicht door de troepen kijkers ann weerszij: „Vivent nos Parisiennes!" Een deputatie van twaalf-natte, bemodderde vrouwen vraagt toegang tot den koning, Zijn Majesteit staat voor een raam en laat vragen wat men wenscht. „Du pain e parler au roi", is het antwoord. De depu tatie wordt toegelaten, het groote hek gaat open, de twaalf vrouwen kunnen het p»' leis betreden. Hoe ongelijker de zoom der rok. Des te eleganter dé avondjaponnen. 't Is volkomen' waar, wat de titel ver telt. Hoe meer punten, golven en slippen een rokzoom vertoont, des te zekerder kan men er van zijn dat deze zoom het sierlijke onderdeel is van een avondjurk. De allerlaatste vorm b.v. is: van voren even over de knie en van achteren een ruime „klok-val" tot op den hiel. Als men het zoo hoort, zou men zeggen wat ont zettend leelijk zal dat staan, maar als men het ziet dragen, vooral bij elegant ge- kousde en geschoeide beentjes, dan moet ijien toegeven dat het wel zeer chio staat, wat langer zijn. Daar de ceintuur op de rechterheup echter wel 12 c.M. is afge zakt, is het rokje méé afgezakt en hangt daardoor dus belangrijk langer aan den rechterkant. Deze lezing van den vorm is maar schijn natuurlijk, want bij het knippen van het model, dient men wel andere wegen te volgen. Het derde model is in dezelfde coupe gesneden als japon no. 2, er zijn alléén wat andere garneeringsmogelijklieden toege past. Het vierde model echter is weer anders van vorm. Hier is het gewenschte effect bereikt door op een nauwsluitende japon verschillende losse „klok''-stukjes te De schrik dier voetgangers, Er is slecht nieuws voor de voetgangers: de prijzen der auto's zijn alweer verlaagd, Indianapolis News De gouden Foxtrot, De Salomé-foxtrot heeft zijn componist Robert Stolz, reeds 4 millioen mark op gebracht. Hamburger Nachrichten, De bijbel in New York, De bijbel wordt nu in 538 talen gedrukt, zoodat geen enkel inwoner van New York het zonder dit boek in zijn moedertaal be hoeft te stellen. Detroit Free Prees. Feiten spreken. Prof. Einsteln zegt dat de Amerikaan sche vrouwen heerlijk zijn. Hoeveel be ter kan men den professor begrijpen wan neer hij de theorie laat varen en afdaalt tot feiten. Marion Star, De nagels. Geen trwee nagels aan onze vingers groeien met dezelfde snelheid. De nagel van den middelvinger groeit sneller dan de overige, terwijl de nagel aan den duim het langzaamst groeit, De nagels aan de rechterhand groeien sneller dan aan de linker. Gemiddeld bedraagt de groei V. cM. per maand of ongeveer 21/» tot 3 cM. per jaar. Hamburger Nachrichten Meer wijsheid omtrent dé vrouw, De man is maar een armzalige leuge naar. In zaken gaat het liegen hem n«g wel af; omdat hij daar uitsluitend te doen heeft met andere armzalige leugenaars. Maar als hij, het in het liegen moet op nemen tegen een vrouw, is hij het best te vergelijken met een ongeoefend ama teur, die zich wil meten met een kam pioen. James James. Grootvorst: Eén koffie. In het centrum van Rome is'een Rus sisch koffiehuis geopend, welks geheel o personeel bestaat uit gevluchtte, tot don hoogon adel behoorendo dames en heeren. Een kaalhoofdige ex-gouverneur van eon provincie en zijn vrouw staan achter het buffet, terwijl ex-officieren van de garde en graven en gravinnen de gasten be dienen. Zuinigheid met vlijt. Philip D. Armour is tegenwoordig de rijkste man der wereld. Hij is de ziel der vijf groote firma's welke den Amerikaan- schen vleeschtrust vormen. Zijn jaar- lijksch inkomen schatte men op 70 mil. dol lar. Armour leeft heel eenvoudig. Hij koopt ieder jaar twee pakken, een stroo- overjas, en om de twee jaar oen slappen hoed, twee dassen, zes stellen ondergoed, twee dozijn sokken, om de vijf jaar een vilten hoed. De Post van Holland. Het gevaar op straat. In 1927 haden te Parijs op straat 60.375 ongelukken plaats, gemiddeld dus 165 per dag. Bijna 16.000 personen werden gewond en 120 bleven op de plaats dood. Daarvan kwamen 73 dooden en bijna 9000 gewon den op rekening van automobielen, 20 dooden en 2200 gewonden waren slacht offers van met paarden bespannen voer tuigen, 14 dooden en 1724 gewonden van de tram, 10 dooden en 553 gewonden van motor-omnibussen twee dooden en meer dan duizend gewonden van fietsen, ter wijl de motorrijwielen één doode en 352 gewonden maakten. Times. niettegenstaande de buitennissigheid. 't Is ook alweer hier mee als met zoo vele an dere vormen, 't hangt er van af welke figuur het draagt. Maar de minder onge lijke rokzoom, die van de slipjes cn golf jes en punten, vindt men aan bijna alle gekleede- en avondjaponnen. Hoe deze punten en golfjes vallen hangt natuurlijk geheel van den vorm der japon af. Wanneer we de modellen van de teekening bekijken dan zien we daar verscheidene soorten. No. 1 b.v. heeft alle maal puntjes buiten de rokzoom hangen omdat het geheele rokje ongeveer uit slip jes bestaat, het is dus logisch van vorm wanneer deze slipjes in punten eindigen. Het tweede model heeft een klokvprmig rokje, waarvan de uiterste punten alléén ■njUTtxr"* hechten, zoowel op het lijfje als op het rokje. Door al deze losse deeltjes krijgt de japon een min of meer zwierig effect en is het zeker aan te bevelen om vooral een zeer soepel stofje te gebruiken, daar anders het geheel te woelig wordt. Bij de japon naast deze, is het effect op dezelfde manier bereikt, maar inplaats van de „klok"-slipjes is hier met franje ge werkt. Nu kan voor deze japon juist wél een zware zijde-soort grinnikt worden, omdat de franje er natuurlijk plat legen aan valt en het geheel met dunne stof dus veel te sluik zou worden. Mooi is het, om deze japon in Spaansch karakter te hou den en de randen van jakje en ceintuur dik opgelegd te borduren.... Corry Brem. Netjes uitgedrukt „Heb je gezegd, dat ik 't tientje heb ge stolen, dat jij verloren hebt?" „Neen, dat heb ik niet gezegd". „Wat zei je dan?" „Dat ik misschien 't terug gevonden zou hebben, als jij me niet had helpen zoeken". Droefheid zonder ooi-zaak, gelijkt op golven zonder wind. Een jachthond, die leeft van het ver derven van anderen sterft ten laatste een geweldigen dood. Hij, die door een ieder veroordeeld wordt, is ongetwijfeld een slechtaard. Hij, die onderzoeken wil, zal uitmun ten; maar de eigenwijze zal tekort schie ten. Geduld wordt door voorspoed beloond. Voorspoed brengt mildheid en zacht zinnigheid voort. Overmatige voorzichtigheid is niet veel beter dan dwaasheid. Volgens natuurkundigen beweegt de bi] haar vleugels pl.m. 11.500 keer per minuut. Het aantal haren op het hoofd van een mensch wordt gemiddeld op 128.000 ge schat. In de 17e eeuw zijn ter wereld 972.000 boeken gedrukt, in de 18e 1.360.000 en in de 19e 7. 855.000 exemplaren. Cyrano de Bergerac heeft meer dan 100 duels gevoerd tengevolge van den spot met zijn wereldbekenden neus. Een klok tikt per jaar gemiddeld 157.700.000 keer en de raderen zouden te zamen pl.m. 6000 K.M. afleggen. De gemiddelde levensduur in Neder land wordt geschat op 44, in Spanje op 32, en in Scandinavië op 55 jaar. In Frankrijk bestond vóór den oorlog één drankhuis op elke 83 inwoners, in Duitschland één op de 246 inwoners. Liebig heeft voor zijn vleeschextract een veefarm in Argentinië, waar geregeld 19000 runderen, 13000 schapen en 800 paarden bijeen zijn. Plant een bloem met zorg en misschien zal zij niet opgroeien; steek een wilgetak in den grond op goed geluk, en zij zal een zware schaduw geven. De zonden in ons hart De theologen beweren dat er zeven hoofdzonden zijn, doch zij hebben het mis. Er zijn ongetwijfeld even goed hoofdzon den als hoofdkleuren; doch de tinten en nuances en variaties van de zonde zijn on telbaar en ge kunt ze allen in uw eigen hart terugvinden. Naar mijn meening ma ken wij ons te druk over de zinnelijke zonden en wijden wij te weinig aandacht aan de zonden van dat geheimzinnig iets hetwelk wij ziel noemen. James Douglas. The Boredom of Sin. SCHRANDERHEID VAN HONDEN. Er worden veel staaltjes van schrander heid bij honden verteld, een schrander heid, die soms aan menSchelijk verstand doet denken. Sommige honden vragen zelfs hulp van buur-honden, om onrecht te straffen en weten deze dan op een of andere wijze hun wil kenbaar te maken. Ik zal jullie hiervan een „heusch-ge- beurd" verhaal vertellen. Een heer ergens in Engeland bezat een mooie hond, een New-foundlander, die bekend was om zijn trouw en zijn leerzaamheid. Aan weerszijden van het huis van den heer, beide op een afstand van ongeveer tien minuten gaans van het huis verwijderd, woonde ook een hond, beide evenzoo krachtig, maar niet zoo ver standig als de New-foundlander. Een v?n deze was een groote trekhond en waakhond op een boerderij, de andere was een buldog, die in een molen thuis hoorde. Daar elk van deze drie dieren, meester was in den hof van zijn baas, be zat elk ook een groote mate van trots en strijdlust, zoodat het bij ontmoetingen haast altijd op een vechtpartij uitliep. De New-foundlander was zóó knap, dat hij niet alleen dienst deed als waakhond: hij deed ook boodschappen. Eiken och- ten werd hij. naar den bakker in 't dorp gestuurd met een doek, waarin geld ge knoopt) zat in een van de punten; hij keerde dan iederen dag terug met brood in den doek geknoopt. In het dorp woonden veel baldadige straatjongens, maar de New-foundlander behandelde dit onedele ras met dezelfde minachting, waarmee groote honden ge woonlijk kleinere soortgenooten behan delen. Als de hond terug kwam van den bakkerswinkel, kreeg hij zijn middag maal, waarna hij met zijn meester uitging of op het huie, paste. Op zekeren dag echter kwam hij terug met zijn mooie witte pels bemodderd en zijn ooren bebloed, daar een groote bende straatjongens hem lafhartig met vuil en steenen gegooid hadden, terwijl hij op zijn brood moest passen en zich dus niet verdedigen kon. Het mishandelde dier legde wat norsch zijn boodschap neer, onttrok zich aan het medelijden der dienstbode, wachtte niet op zijn middagmaal, maar liep onmiddel- lijk weg. Zijn meester, door het meisje gewaarschuwd, volgde hem op eenigen af stand. De hond liep regelrecht naar de boerderij. De daar wonende menschen keken vreemd op, daar het ongewone be zoek vredig verliep, terwijl toch de New foundlander en de waakhond van de boerderij zich anders steeds als vijanden gedroegen. Nadat de honden elkaar aangekeken hadden en een paar maal geblaft hadden, gingen beiden vriendschappelijk op weg naar den molen, waar na een kort onder houd de buldog zich bij hen aansloot. Het drietal liep niet over den grooten dorpsweg, waar de New-foundlander zoo laf behandeld was, maar langs een smal pad, naar het dorp, dat ze woedend blaf fend in alle richtinven doorrenden, ter wijl ze eiken straatbengel, dien ze zagen een beet gaven. Toen de straat schoon was en de honden voldaan waren over hun wraakneming, waschten ze zichzelf in een sloot en keerden terug elk naar zijn eigen erf. De baas van den New foundlander had alles stomverbaasd gade- geslagen en ziln hond door roepen en fluiten van zijn wraakneming trachten af te houden, maar de hond, hoe gehoor zaam anders ook, had ditmaal elk bevel genegeerd. Wanneer na dezen dag twee van het dappere drietal elkander weer ontmoet ten, toonden ze zich even vijandig als ooit tevoren. Oplossingen der vorige raadsels. I Liever een half ei dan een leege dop. H W k I m s p E r N a a R d e n W I E R I N G E N D r e N t h e Re G g e b E 1 N Nieuwe raadsels. I Met b dien ik om iets te bevestigen, met h en met f ben ik lichaamsdeelen, met m dien ik tot berging, met I vindt men mij overal, behalve op zee. II ijzeren staven. Op de 6e rij een kleeding in Afrika. Op de 7e rij een visch. Op de 8e rij een voermiddel. Op de 9e rij een medeklinker. Goede oplossingen van beide raadsels ontvangen van: e E. en P. B.; A. en K. B.; F. A. de B.; H. B.; T. v. B.; J. C.; W. O. v. D.; J. v. E. G.; J. de J.; P. K.; O. K.; T. W. K.; C. K.; B. en C. K.; P. L.; J. de M.; L. v. d. M.; K. O.; J. J. P.; D. R.; J. C. S.; S. T.; O. V.; J. en P. W.; M. en S. v. Z. Beste jongens en meisjes. Ik miste van verscheidene van jullie deze week de oplossing, zoo moeilijk was het toch niet? Je moet ze de heele maand inzenden, wil je bij de loting van de prij zen in aanmerking komen hoor. Een vol gende maand dus opnieuw geprobeerd en dan doorzetten. Met een beetje goeie wil kan je de raadsels wel oplossen. Enkele van jullie hebben inplaats van „Wierin- gen", als oplossing van het tweede raad sel, „Noorwegen" ingevuld. Wij hebben dit natuurlijk als goed gerekend, je vindt je naam dan ook onder de goede oplos sers. M. en S. v. Z. jullie kunt wel leder af zonderlijk een oplossing inzenden, maar wanneer het lot jullie beiden een prijs zou toewijzen, moet er één van jullie uit vallen. Je deelt dus altijd je prijs maar samen hé. Stel je voor dat er tien broer tjes en zusjes uit een gezin gezamenlijk de raadsels oplosten en ieder afzonderlijk inzonden, dan zouden alle tien prijzen hun wel ten deel kunnen vallen. Dat is toch wel een beetje mal, vindt je niet? D. R. en B. I. dank je wél voor de toe zending van je raadsels. Ik vind ze erg leuk. Jullie moet ook meedoen miet het oplossen. J. J. P. jij wordt ook bedankt voor je toezending van nieuwe raadsels. Het twee de is evenwel niet goed. Dat heb je toch zelf wel gezien? Plicht boven alles. Brandmeester: „Zeg eons Jansen, hoe kwam het dat je zoo laat bij den brand aanwezig was?" Brandwacht: „Maar chef ik woon er haast een uur vandaan 1" Brandmeester: „Zoo, dan ga je in 't ver volg maar dichter bij den brand wonen, begrepen!"

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 8