ZONDAG DRUK GEREDEN. Het ijs nog niet betrouwbaar. Zondag is-hier betrekkelijk vrij druk gereden. Het ijs bleek echter lang niet overal betrouwbaar, zoodat verscheidene personen er dan ook zijn doorgezakt. FEESTELIJKE VERGADERING „BIJZ. VRIJW. LANDSTORM". Zaterdagavond 19 Januari, had de af- deeling „Anna Paulowna" van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm in de zaal van hotel „De Vlas- en Korenbeurs" een bijeenkomst, die een min ol meer feestelijk karakter droeg. De opkomst was niet groot Wegens ongesteldheid was de voor zitter, de heer G. J. Lovink, burgemees ter dezer gemeente, afwezig, waarom ge opend werd door den heer Oolders, leider van het district „Alkmaar". Deze heette de 'aanwezigen van harte welkom, be treurde het, dat de voorzitter niet tegen woordig kon zijn en sprak zijn leedwezen uit over het feit, dat er zooveel stoelen leeg stonden. Hulde daarentegen werd gebracht aan de heeren, die den moed hadden gehad, om dezen avond voor te bereiden. Want inderdaad was daar moed toe noodig als men bedenkt, dat ook bij den eersten feestavond de opkomst niet al te groot is geweest. Hulde heeft spre ker ook voor de muziekvereeniging „Soli Deo Gloria", van Breezand, die bereid was, een gedeelte van den avond voor haar rekening te nemen en hij' besluit met den wensch, dat het voor de aanwezigen een aangename avond moge zijn. Daarop volgde de vertooning der film van den Landstormdag, te 's-Gravenhage gehouden op 27 September 1928, ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Wij zagen er lange extra-treinen de sta tions binnenstoomen en de eindelooze co lonnes der duizenden landstormers naar het sportterrein „Houtrust" op marchee- ren, waar verschillende redevoeringen werden gehouden door Colijn, Dr. de Vis ser, Duymaer van Twist enz. en eindelijk weer het huiswaartstrekken, waarbij een gejuich opging, toen men de mannen van Anna Paulowna herkende. Onze pianist Zon zorgde onder het op- en afmarschee- ren geregeld voor begeleidende muziek en na afloop van de hoofdfilm werden nog een tweetal comische films vertoond, die hartelijk deden lachen. Tusschen het „Wilhelmus", en het „Wien Neerlandsch bloed" bracht de muziekvereeniging nog ten gehoore Tirailleursmarsch, Lentezang, id., Souvenls, id., Migonette, Ouvt. en „En avant les Oampagnard (marsch). Voorzitter dankte „Soli Deo Gloria" voor haar mooie muziek, den pianist voor zijn begeleiding, de pers voor haar aan wezigheid en de aanwezigen voor hun be langstelling. Ondanks de geringe opkomst meende spr. mocht deze avond nochtanB als geslaagd beschouwd worden en hope lijk zou hij bijdragen tot den groei en bloei der afdeeling, die thans bestond uit 60 man. Hierna werd nog gelegenheid gegeven tot een dansje. Gemeenteraad van Anna Paulowna Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Anna Paulowna op Woens dag 23 Januari 1929, des namiddags te 2 uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen: a. de heeren C. Schilderman en J. C. Geer liga hebben hun benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aangeno men; b. aan deze gemeente zijn voorschotten toegekend ter uitbetaling aan landarbei ders, voor het verkrijgen van een plaatsje, van 8600.en 2800.resp. voor J. K. Davids en O. F. Polet; c. het besluit tot verhooging van de hu ren der woningen van de hoofden der scholen is door Ged. Staten bij hun besluit van 9 Januari 1929, no. 96, goedgekeurd; d. het beroep tegen de door het Ge meentebestuur van Wieringen opgelegde forensenaanslagen aan arbeiders uit deze gemeente is ongegrond verklaard; e. de forensenaanslag, opgelegd aan G. Rotteveel te Sassenheim, is vernietigd; f. door wijziging van de Wet op het Lager Onderwijs zal met ingang van 1 April a.s. recht verkregen wórden op ver goeding van een vijfde leerkracht aan school IL 8. Voorstel om in beroep te gaan van de beschikking van Ged. Staten, waarbij vernietigd zijn de forensenaanslagen van H. M. Ruijsenaars Hz., over de be lastingjaren 1926—27 en 1927—28. 4. Voorstel tot herziening van den be vestigden pensioengrondslag van O. Har- tog, op verzoek van den pensioenraad. 5. Verzoek om adhaesie te betuigen aan een adres van den Raad der gemeente IJselmonde, nopens toepassing van art. 122a der Gemeentewet. 6. Verzoek van de Kon. Ned. Politle- hondenvereeniging om als begunstigster dier vereenlging toe te treden. 7. Voorstel om aan werkloozen, die ult- keering genieten uit de werkloozenkas, een toeslag te verleenen van 0.50 per week en per kind, zulks in verband met het aangehouden verzoek van de besturen der afdeelingen van de Landarbeiders- bonden. 8. Voorstel tot aanvulling van de veran dering op de keuring van waren. 9. Voorstel tot onderhandschen verhuur van grond aan C. F. Jongejan en O. Wij- denes Spaans Jz. 10. Vaststelling der vergoeding volgens art. 101 der Lager Onderwijswet 1920 aan de bijzondere scholen over 1927 en af rekening der genoten bijdragen over 1925, 1926 en 1927. 11. Voorstel tot het verleenen van een voorschot aan J. Dekker, G. A. van Teu- lingen en J. J. Buschman, ingevolge de bepalingen der Landarbeiderewet ter be- komiag van een plaatsje, 12. Verzoek om advies van Ged. Staten op het ontwerp eener nieuwe regeling der jaarwedden van Burgemeesters, Secreta rissen en Ontvangers. Volgens dit ontwerp, zullen de jaarwed den in deze gemeente worden vastgesteld als volgt: Voor den Burgemeester 8500f 4200, voor den Secretaris ƒ81003800, voor den Ontvanger 18002400; thans zijn de jaarwedden resp. f 820040Ó0, 2900—3700 en 1330—1390. Voorgesteld wordt gunstig te adviseeren. Burgerlijke stand van Anna Paulowna. GEBORENHermann Peter. z. v. P. J. M. Rozenbroek en M. B. Wenzel; Geertje Grietje, d. v. P. Bakker en M. LiefhebberJacob, z. v. J. H. Noorden en M. Meeldijk. ONDERTROUWDJohannes Josephus Adrianus Verresen,28 j., bloemist en Maria Hendrica van den Berg, 24 j., zonder be roep, beiden wonende te Anna Paulowna. OVERLEDEN: Hinke Jeltje Ferwerda, 5 weken, d. v. M. Ferwerda en J. Postma. 't Zand. ZUIVELFABRIEK „NIEUW LEVEN". 1 Maart in bedrijf. Naar wij vernemen, zal de nieuw gebouwde Coöperatieve Zuivelfabriek „Nieuw Leven" te 'tZand met 1 Maart a.s. in bedrijf worden gesteld. Het Bestuur benoemde daartoe reeds het volgende personeel tot controleur-boekhouder de heer G. Muntje werf Pz.,te 'tZand; tot kaasmaker bedrijfsleider de heer G. Schoen, te Makkum in Frieslandtot 2e kaasmaker de heer J. H. te Paske te 'tZand; tot machinist-bankwerker de heer J. Bisschop te Ommen (Overijsel) en tot botermaker de heer P. Oenema te Zorgvliet (Drente). Breezand. Voor rekening van den agent v. politie, D. Hoexum, zal een woonhuis worden ge bouwd aan den Verlengden Meerweg. A. A Schouten, aannemer alhier, is be last met den bouw van de woning. Van Ewljcksluls. Naar wij vernemen zal door den Jeugd bond voor Onthouding, afdeeling Anna Paulowna, een openbare bijeenkomst wor den gehouden bij Waiboer. Gezien het programma belooft het zeer zeker een ge noeglijke avond te worden. Wieringen. WEER TER VISCHVANGST. De haring- en sardienvisschers zijn gisteren weer naar zee tér viscb.vangst uitgevaren. De sohelpenvisschers zijn in de haven gebleven, aangezien de schelpvisch met de vorst nog in den grond blijft Om de Oost bevindt zich geen ijs in zee en is alles open water, zoodat de scheepvaart daar niet belemmerd wordt. Te den Oever is j.1. Zaterdagavond het door den heer Wemmehoven van Amster dam van den heer M. J. Tijsen gekochte café geopend met een in dichtvorm ge maakte toespraak van den heer M. Bos- ker. De zaal was bij deze gelegenheid stampvol, hetgeen ons niets verwonderde, daar door mej. Gr. M. Bosker en den heer V. Bakker eenige liedjes en voor drachten ten beste werden gegeven, ter wijl de harmoniekapel „Apollo" enkele mooie muzieknummers speelde, zoodat het een recht gezellige openingsavond was, welke met een dansje werd besloten. ALWEER EEN NIEUWE ZAAK GEOPEND. Den Oever gaat in woningbouw en za ken hard vooruit. Meldden 'wij de vorige week de opening van de nieuwe zaak van den heer Rotgans, thans is j.1. Zaterdag door den heer Wendel, firma S. Droog, Sehagen-Wieringen, in het perceel Zee straat 26 geopend een zaak in confectie en manufacturen, benevens tabak en sigaren. Aan den aannemer, den heer J. O. de Vries te Hlppolytushoef, ls opgedragen den bouw van 'n burgerwoonhuis aan den Gesterweg, voor rekening van den heer H. Kuiper, aldaar. VERGOEDING REISKOSTEN. Naar wij vernemen, is door een aantal visschers uit het Westdeel van Wieringen bij de Generale Commissie een verzoek ingediend, om vergoeding van reiskosten per autobus. Zij voeren daarin aan, dat door de afsluiting van het Amsteldiep de visschersvloot verplaatst is van De Hau- kes naar Den Oever, dat zij dientenge volge dagelijks of althans eenige malen per week een groofo reis moeten doen, om van huis naar hunne vaartuigen te komen en dat het hun billijk voorkomt, dat vanwege de Zuiderzeesteunwet in de vervoerkosten wordt bijgedragen; Vergadering Visschersvereen. D. E. T. V. gehouden Zondagmiddag 8 uur. Aanwezig 64 leden. .Voorzitter J. Tijsen opent de vergade ring met eep hartelijk woord van welkom en wenscht den leden een voorspoedig jaar 1929. Hij hoopt, dat de actie om schadevergoeding een beter resultaat zal hebben en dat de visschers in een be tere positie zullen komen. Hierna leest de secretaris, de heer Jb. Lont Dz. de notulen der laatste verga dering. Die van de daarvóór gehouden vergadering, welke eveneens nog moeten worden goedgekeurd, worden in verband met het late uur, waarop de vergadering is aangevangen, niet gelezen. De notulen worden onder dankzegging goedgekeurd. Daar geen stukken, die voor de vergadering van belang zijn, in gekomen zijn, wordt overgegaan tot de rekening en verantwoording van den penningmeester. Tot leden voor het nazien der rekening worden aangewezen de heeren L. Wig bout, Jb. Post en S Tijsen. Tijdens het onderzoek der rekening wordt de bestuursverkiezing gehouden. Aftredend zijn de heeren P. Kaleveld, G. Dirks, G. Smid en J. Metselaar. De Voorzitter dringt er op aan, dat bij de stemming rekening wordt gehouden, dat de geheele gemeente zooveel moge lijk wordt vertegenwoordigd, zoodat een bestuurslid wordt gekozen voor het Wes telijk gedeelte, voor Hippolytushoef en de Oost. De heer Lt. de Jong brengt hierna verslag uit van het nazien der rekening. In 1928 is ontvangen f 761.56 Uitgegeven410.41 zoodat het batig saldo over dat jaar bedraagtf 361.15 Op de bank is geplaatst f797.78. Voorzitter Tijsen zegt dat het gunstige resultaat hoofdzakelijk is te danken aan de bijdragen die bestemd waren voor de vergadering te 's-Gravenhage. die niet doorgegaan is. Daarvan is ongeveer f 300 overgehouden. Van de contributie zou een dergelijk overschot natuurlijk nooit behaald worden, want deze is plm. f 200 per jaar, waarvan f 125 wordt af gedragen aan het Centraal Comité. Spr. dankt de heeren voor het gehouden onder zoek en den penningmeester voor zijn accurate beheer. De uitslag der gehouden bestuursver kiezing wordt hierna medegedeeld. De afgetreden leden zijn allen herkozen. Voorzitter Tijsen zegt dat hijzelf en M. Koog op de vergadering zijn geweest te Amsterdam, de vorige week gehouden. Binnenkort komt het Zuiderzeefonds weer in behandeling en het is de bedoeling nu een scherpe actie te voeren. Op 2 Februari zal een algemeene vergadering van het Centraal Comité worden gehouden, waar de te voeren actie zal worden be sproken. Die aotie zal bestaan uit: 1 Een groote perscampagne tegen den tijd dat het Z.Z.-fonds aan de orde komt. 2 Lezing voor de Radio door één der leden van het Hoofdbestuur. Het schrijven en in grooten getale verspreiden van een brochure, welke zal weergeven: a. Een kort historisch over zicht; b. Het voorontwerp der subcom missie B; c. Het ontwerp zooals dat was samengesteld door de heeren Lemmer en Milhren; d. De Zuiderzeesteunwet zooals ze thans is; e. Een vergelijking dezer ontwerpen en hoe deze Zuiderzee steunwet dient gewijzigd te worden, op dat ze aan billijke eischen voldoet; f. De samenstelling der Generale Commissie en de wijze, waarop zij de wet uitvoert. 4. Een groote vergadering indien blijkt, dat de in te dienen gewijzigde Zuider zeesteunwet nog niet aan de billijke eischen der Zuiderzeevisschers voldoet. Ook Wieringen zal hier vertegenwoor digd moeten worden. Voorzitter stelt echter voor, dat behalve hijzelf ook een drietal andere leden hierheen zullen gaan en wel zoo, dat ze geheel Wieringen vertegenwoordigen. Spr. vraagt hierover het oordeel der vergadering. Wordt goedgevonden. Bij de daarna gehouden stemming worden benoemd de heeren M. Kooij Pz. en L. Wigbout (voor de West) en Jb. Bakker (voor de Oost). Allen nemen hun benoeming aan. Als reserve-afgevaardigden worden aan gewezen de heeren S. Wagemaker en S. Zomerdijk. Voorzitter zegt hierna, dat voor de in Mei te houden actie voor de verbetering van het Zuiderzeefonds de contributie aan het Centraal Comité tijdig moet worden voldaan. Deze bedraagt f 125. Spr. stelt voor dit bedrag uit de kas der vereenlging voor te schieten en de contributie der leden later op te halen. Wordt goedgevonden. Voorzitter Tijsen zegt, dat nog is inge komen een schrijven van 10 personen, die hun namen niet bekend willen maken, dat, doordat het zoo laat is ingekomen, niet op de agenda kon worden geplaatst. Dit schrijven beoogt des zomers de krui- kelvissoherij stop te zetten, daar de prij zen dan toch laag zijn, terwijl de kruikels nog groeien. Bovendien worden ze veelal buiten den vischaf slag verkocht, zoodat het visschersfonds er ook niets van trekt. Het zou op den duur met de kruikels wel precies kunnen gaan als met de oesters, d.1. dat ze geheel worden weggevischt. Voorzitter Tijsen zegt, dat de vergade ring maar moet beslissen of zij dit schrij ven wil behandelen en of aan de vissoherij- inspectie eventueel moet worden verzocht een dergelijk verbed tot visschen uit te vaardigen. De heer P. Kaleveld vraagt of het schrij ven wel van visschers afkomstig is. De heer L. Wigbout stelt de vraag, of het schrijven wel behandeld moet worden. Stemmen: Laten ze hun namen er onder zetten. Boeren kunnen het wel gesohreven hebben. De heer L. de Jong zegt, dat de krui kels des zomers wel veel minder zijn in prijs, doch als het viscliterrein toch zoet water wordt, dan kunnen ze wel raak visschen, want dan gaan ze toch dood. De heer S. Wagemaker stelt voor, het schrijven niet te behandelen. De heer G. Dirks wil het laten zooals het is, want ze durven er niet eens hun naam onder te zetten en de visschers, die des zomers op kruikels visschen, doen het ook niet voor hun pleizier, maar verdienen er hun broodje aan. Voorzitter Tijsen vraagt nogmaals, of het schrijven dus niet behandeld moet wordeh. Wordt goedgevonden. Rondvraag. De heer S. ten Bokkel stelt voor, om pogingen in het werk te stellen tot het verkrijgen van het vischterrein in de Wieringermeer, als deze straks droog gemalen zal worden. De visschers te Van Ewijcksluis hebben een gedeelte van het Balgzandkanaal gekregen en zij hebben daar goed gevangen. De heer S, Zomerdijk wil er aan toe voegen, dat het moet worden gevraagd voor den vlsscherman en niet voor den ambtenaar. De Sluisput te Den Oever is destijds alleen bestemd geweest voor de ambtenaren, die er in moohten visschen. Een visscher die bet vroeg, werd ge weigerd. De heer Jn Lont wil de vergadering vragen iemand aan te stellen voor het uit betalen van de gelden van de opbrengst van de visch aan de visschers. Thans gebeurt dat in een herberg, waar hij niet tegen is, doch als het voor het bedrag, dat nu verteerd moet worden, kan worden uitbetaald door een daarvoor aangewezen persoon, dan vindt hij dat beter. De heer G. Dirks zegt, dat dit ook destijds al is geprobeerd. De vergoeding zou toen V4% bedragen. M. Kat en hij hebben toen met een lijst geloopen om voor dit doel de visschers te winnen, doch als zij er over spraken, werden ze uitge lachen. Er werd geantwoord: Jullie van de West hebben een heele reis, maar wij gaan graag. En voor dat kwartje hebben we liever een borrel en een sigaar. K. Hakvoort was destijds, toen de besommin gen nog beter waren, wel bereid voor W' doch nu zou dit ook al meer, wel Va 70 moeten zijn. En daar is niemand voor te vinden. Spr. zelf heeft nooit geen moei lijkheden van de tegenwoordige regeling ondervonden, doch van het voorstel Lont zal wel niets komen, want het moet te |veel kosten. Voorzitter Tijsen zegt, dat het volgen de week in de vergadering van het Vis schersfonds kan worden besproken, daar ls het meer op zijn plaats. De heer L. Wigbout verklaart er zich nog een voorstander van. De heer Wigbout Informeert verder of het al bekend is, wanneer de radiorede over de Zuiderzeesteunwet zal worden gehouden. De Voorzitter antwoord ontkennend. De heer Meljert de Haan stelt voor pogingen te doen tot het doen thuis be zorgen van de uitkeeringen ingevolge de Zuiderzeesteunwet. Het zijn allen oude menschen en daarvoor is het een heele reis. Spr. meent dat het ook in andere gemeenten thuis bezorgd wordt. De Voorzttter zal hierover met den burgemeester spreken. De Voorzitter dankt hierna de leden voor de trouwe opkomst en de gezellige bespreking, waarna hij de vergadering sluit. OPENBARE VERGADERING S.D.AP. Zaterdagavond werd door de plaatselijke afdeeling der SD AP. ter Melding van de verkiezingscampagne een© openbare verga dering gehouden in het café van den heer Jb. 'Bruul te Hippolytushoef. As spreker trad op de heer A. de Vnies van Zaandam, terwijl tevens medewerking werd verleend door de AJJJO. van Den Helder. De achter zaal van het café was geheel gevuld met be langstellenden. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Lub, en nadat de A J.C. de Internationale had gezongen, was het woOTd aan den spreker. In een vlotte eni boeiende en door de wdjize van' inkleeding soms humo ristische rede, getiteld: „Versterkt de gele deren", stelde deze de beide maatschappe lijke stelsels, het huidige kapitalisme e®' het socialisme, 'tegenover elkaar. Met groote be langstelling werd deze rede gevolgd. In den loop ervan deelde spr. tevens mede, dat ook Duys hier nog voor de verkiezingen zal komen spreken. Hierna was het weer d© beurt voor de AJ.O., om op te treden, die met zang, dans en declamatie den verderen avond vulde. Blijkens het telkens terugkeerend applaus viel het geboden© zeer in deni smaak. Vooral de voordracht van enkele gedichten van Adama van Scheltema en speciaal van „Het Slagveld" van Van Collem was zeer ver- diensteliik. Na een .pauze werd met een korte klucht, opgevoerd door een drietal AUXÜ.-ers, be sloten. Het was ondertusschen bijna half 12 geworden. In zijn slotwoord sprak voorz. den wensch uit, dat ook Wieringen binnenkort een af deeling AJ.O. rijk) mag zijn. Schagen. DE SCHAGER PAASCH- TENTOONSTELLIN G. De Vereendging tot het houden van Jaar- lijksche Paascbtento onstellingen van Vee te Schagen, hield op Zaterdag 19 Januari hare gewone jaarvergadering in het Noord-HolL Koffiehuis aldaar. Of het kwam, dat deze dag velen beter voegde dan deni Donderdag, wij weten het niet, maar van invloed 'is het geweest, er waren 19 personen aanwezig., meer dan het dubbele van andere vergade ringen. De vice-iVooTzitter opende de vergadering met een© huldebetooging aan den overleden voorz., den heer R. Kaan. Terecht zei voor zitter, wat de Vereenlging. ls, is zijl door dien heer Kaan geworden. Daarom verdient een woord van hulde en waardeering op deze plaats aller instemming. Wij kwamen nu aan een kort overzicht van den algemeenen toestand. Het aantal leden blijft vast, de finanóieele toestand is goed1, er was een batig saldo van 1048.84', en de belangstelling is als in den beginne. Wat wil men nog meer? De expositie zal in 1929 gehouden worden op 20 Maart. In de rubriek fokvee werden Ingelascbt: Dlkbillen niet afgew., vaarzen in 2 klassen, 'boven 600 Kilo en. tot en met 600 Kilo; vette kalveren. Voor den grootsten aanvoerder van vet vee wordt 25 beschikbaar gesteld en voor het beste beest op de Tentoonstelling, d'e kam pioen, een gouden medaille. Het totaal der prijzen voor vet vee bedraagt 1100 met genoemde gouden medaille. Bij vaikens krij gen wil' een nieuwe afdeeling zouters. Het totaal der prijzen zal 1675 bedragen, Tot bestuursltden werden gekozen de heeren G. Appel, Burgerbrug; P. Stammes, Anna Paulowna en P. Kistemaker, Kolhorn. In de vacature van Voorzitter werd gekozen de heer J. B, Wiiken, Nieuwe Niedorp, en als 2e voorzitter de heer D. P. Timmerman, Schagen. Het bestuur ontvangt machtiging om In den herfst in samenwerking met u omliggende fofcvereenigingen een Distrlcts- fokveedag te organiseeren. Hiermee was deze belangrijke vergadering tot aller genoegen afgeloopen. De voorzitter gaf bU de sluiting daarvan' in korte woorden uiting. De commissie van uitvoering van den Keuringsdienst van' vleesch en visch in het district Barsingerhorn, bestaande uit 11 ge meenten, was wegens het treurig auto-onge val' van den heer H. H. Dubbelman genood- jj zaakt geworden een nieuwen functionaris te A benoemen. Het aantal sollicitanten daarvoor f bedroeg 18. De kleine commissie (BaTslnger- hom, Winkel en St. Maarten) had daaruit een tweetal gevormd: 1. D. Breebaart, Hoogwoud; 2. J. de Veer, Schagen. Gekozen werd de heeT J. de Veer. De heer Th. Voskuil, monteur te Schagen, een der vele slachtoffers van de naoorlogs- weeën, is na .jaren van onvermoeide sollici taties eindelijk benoemd als Hjnwerker te Heer Hugowaard, voorloopig op een. salaris van 1250. Uit de Land- en Tuinbouwwereld. RUNDERHORZEL-BESTRIJDING. Men sohrijft aan de Nw. Roti Ort.: Den 5den Januari heeft in de groote zittingizaal van het Relchsminlsterlum ftlr Ernflhxung und Landwirtschaft te Berlijn een vergadering plaats gehad on der voorzitterschap van Ministerialrat Ktlrschener. In deze vergadering werden de resultaten besproken, welke verkregen zijn met de verschillende bestrljdings'- methoden van de runderhorzallarve. Een groot deel der leden dezer vergadering had zich het afgeloopen jaar bezig gehou den met dit onderwerp. Als vertegenwoordigers der Nederland- sche commissie traden op de voorzitter, de heer H. Lindeman te Amsterdam, en de secretaris-penningmeester, dr. E. A. R. F. Baudet te Utrecht. Met belangstelling hebben zjj van de vorderingen op het gelbied van de runder- horzelbestrljdlng in Duitsohland' kennis genomen. De proeven, welke daar in het afgeloo- pen jaar genomen zijn, zullen ook dit Jaar worden voortgezet; ze beperken zich in hoofdzaak tot de zalfbehandellng van de wormknobbels, dus op dezelfde wijze als dit in Nederland geschiedt. Verder zal worden voortgegaan met de behandelingsmethode van prof. Spann, die een larvendoodend middel in den vorm van lange, dunne staafjes in de worm knobbels brengt, waardoor de larven snel afsterven. Het voordeel van deze laatste methode zou zijn, dat juist zeer jonge wormknobbels in behandeling genomen gunnen worden in tegenstelling met de zalfbehandellng, waarbij juist de zoover mogelijk ontwikkelde knobbels warden behandeld. De methode van prof. dr. Spann schijnt wel toekomst te zullen heb ben. Ook de Nederlandsche oommissie za! in dit voorjaar de werking van het mid del van prof. dr. Spann nagaan. De zalfbehandellng met Larfug, een door prof. dr. Peter samengestelde zalf, heeft bevredigende resultaten gehad'. Een bezwaar was, dat deze zalf 2 8 maal op de wormknobbels gesmeerd moedf worden, wilde men goede resultaten verkrijgen. In dit opzicht werkt de door de Neder- w landsche commissie aanbevolen zalf beter. ZWARE STIKSTOFBEMESTING. Wat daarmede op weiland te bereiken Is. In het Overjjs. Landbouwblad deelt E J. Lankwarden de ervaringen mede, in de jaren 1927 en 1928 opgedaan op de demon stratieboerderij. Het Mors te Usselo met een zware stikstofbemesting. Uit de opge dane ervaringen en de verkregen cijfers ls z. 1. duidelijk gebleken dat een zwaar dere stikstofbemesting met vrucht kan worden toegepast. In hoever men hiermede gaan kan, is echter uit de genomen proe ven nog niet komen vast te staan. Uit het feit. dat 100 K.G. stikstof per H.A. een hoogere opbrengst .gaf van 88 dan een bemesting met 80 K.G. per HA, zou vol gen dat met 100 K.G. stikstof nog niet de rentabiliteitsgrens is bereikt. Meer proe ven zijn noodig om hierover zekerheid te verkrijgen. Intusschen zou de praktijk, volgens den heer Lankwarden, voorloopig met 80 tot 100 K.G. zuivere stikstof per HA kun nen beginnen. Verder meent hij, mede gelet op de er varingen elders opgedaan het volgende algemeene richtsnoer te mogen geven: 1. Het verdient aanbeveling om voor bedrijven, welke te zwaar met vee zjjn be last, door toepassing eener zwaardere stik stofbemesting het tekort aan grasland te verkleinen, zoodat op den aankoop van krachtvoer kan worden bespaard. 2. Bedrijven met een normale en vol doende productieve veebezetting kunnen door toepassing eener zwaardere stikstof- bemesting hun melkveestapel met onge veer 25 pet. uitbreiden, indien de bedrijfs omstandigheden (stalling, personeel enz.) zulks althans toelaten. 8. Bij gelijkblljvenden veestapel en nor male bezetting kan door een zwaardere stikstofbemesting ongeveer 80 pet. van het welland, in gebruik voordat de nawei- den komen, voor andere doeleinden vrij komen.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10