UIT DE WIJDE WERELD Ad vertentiën Dt RAMP Bil HOEK v. HOLLAND. Zondagavond om zes uur heeft de 79-ja- rlge J. Vennema te Rasquert, gemeente Hy kwam onverwacht met een geladen eenige revolver naar buiten en schoot op een Primo de Rlvera, de Spaansche dictator, heeffc aan de pers het vol erende medegedeeld: Do arbeiders der Internationale Tentoon stelling, die dezer dagen bezig waren met den bouw van goeckoope woningen, hebben op onwettige wijze een staking afgekondigd. De regeering heeft bes/list, dat de arbeiders, die Maandag het werk niet hervatten, defini tief 'zullen worden ontslagen en Dinsdag in speciale treinen naar de provincies van Midden-Span je zullen worden, vervoerd, waar zij on> het land te werk zullen worden gesteld. De nota zegt voorts, dat de stad Barcelona onder de huidige omstandigheden geen toevluchtsoord mag zijn voor luie op roermakers. Voor het politiehof in Zuidlwest-Londen was Zaterdag zekere Elias Leon gedaagd, omdat hü in gebreke was gebleven rijn vrouw behoorlijk te onderhouden. Haven van Nieuwediep. Visscherijberichten. mr ADVERTEERT IN DE HELDERSCHE COURANT. de hem „Lutje UJe") en heeft niet den indruk von groote lichaamskracht. Hij wus echter een geweldig scherpschutter. Men vertelde ons, dat hij een lucifers doosje van Iemands hoofd schoot en op een afstand van 25 meter een letter uit een sigarettendoosje. Steeds verkondigde W. communistische theorieën en hij stak zijn haat tegen een ieder, die politieman was, niet onder stoelen of banken. Zoo zei hjj o.a., dat als hij eorst een stuk of wat van die kerels (veldwachter) had neergeschoten, hij ook gerust zou sterven. t Is een zonderling man, van wien Je alles verwachten kon, vertelde ons iemand. Zoo nu en dan kwam hij eens met mij praten. Ik zelf ben christelijk en dan zette hij zijn theorieën uiteen. Hij kon uitstekend redeneeren en zijn verstand was goed1, hij wist je alles, wat bij las, precies weer te vertellen. Als hij zoo bij mij zat, kon hij, plotseling zeggen: „Eigen lijk moest ik iemand met jouw beginse len, zooals je daar achter de kachel zit, neerschieten. En ik zou er ook geen be rouw van hebben als ik het deed, maar 't zou .me plezier doen. Maar ik zal 't niet doen, omdat ik je te goed; ken." Ook liet hij me zien, dat hij in een geheim vest zakje een browning bij zich droeg, zoo'n klein dingetje. Ik heb dit aan de politie verteld en haar nog kort geleden voor den man gewaarschuwd. Doch ze lachten er wat om en zeiden: „Heb je ooit daden van Lutje Hitje gezien?" Nu had hij eigenlijk ook nooit iets van eamstigen aard gedaan, doch iedereen was bang voor hem. Hij1 heeft mij; voor een paar dagen ook gedreigd, omdat ik over hem gesproken had met de politie. Mijn vrouw was >er nog beangst over, toen ze het ons vertelden. Ook andere menschen heeft hjj den laatsten tijd gedreigd. te geven. Eenigen sohenen daartoe bereid en zelfs waren er, die hun geld in deze affaire staken. Er werd begonnen met den aanleg van het benoodigde bassin en de diverse kleinere vischbassins. In 't groote bassin moest het broedsel gebracht worden; in de kleinere konden de waterbewoners langzamerhand tot de gewenschte grootte groeien. Tot zoover- was alles goed gegaan, maar op een gegeven oogenbllk bleek R. niet meer in staat te zijn de loonen aan de ar beiders uit te betalen. De fantastische praatjes 'van den z.g. Pool werden niet meer geloofd. Nu eens beweerde hij, dat hij binnenkort een erfenis van zijn jfas overleden vader in ontvangst kon nemen, dan weer zou een of andere buiten!andeche bank hem plotseling uitkomst brengen. Ook zou de regeering subsidie voor zijn werk geven. De zaak rolde zoo nog een tijdje door, er werd af en toe nog gegraven, want er waren nog enkelen, die vertrouwen in R. hadden, te meer, daar er plotseling een Dieselmotor bij de kweekerij werd opge steld, die beekwater in de bassins zou moeten pompen. Het is vrij zeker, dat R. den motor door mooie voorspiegelingen via een Rctter- damsche firma had losgekregen. Intusschen het heele mooie plan is thans finaal in duigen gevallen, de fan tastische vischkweeker is verdwenen, zeer waarschijnlijk is hjj thans in Duitschland. De Woudeiibergsche politie, die deze zaak in handen heeft, informeerde in Duitschland naar do adressen waarmee R. relaties heette te hebben, zij wfren alle gefingeerd TWIST AAN BOORD. Waarom W. zijn huls ln brand ïtak. De Vrijdagmorgen van IJmuiden ter visscherij vertrokken sitoomtreiler Voor waarts YM 151 moest 's nachts weer terugkeeren, omdat er een ernstig-3 twist was ontstaan tusschen den schipper G. Z en den machinist L. v. B. Beiden zoten Vrijdag aan het avondeten, -toen de twist onts ond. De schipper aio g den machi nist- met een koleifschop en verwondde hem aan bet hoofd, waarop v. B. een mes greep en den schipper in bet hoofd stak. De schipper bleek een lange, gapende De bevolking van Grootegast is bezield wonde aan het hoofd te hebben en bloedde met haat en wraakgevoelens jegens den hevig. Met een snelverband wist men bet dader. Den geheelen dag hokt een volks- Moed te stuiten, waarop men naar IJmui- menigte voor bet raadhuis samen en ziet den terugkeerde. Daar is de .schipper door nieuwsgierig toe hoe auto's aan- en weeridr. R. verbonden en vervolgens per auto wegrijden. naar zijn woning vervoerd. De wond „Ik heb gebeurd Garrit zee et dat bleek niet levensgevaarlijk te zijn. IJje per auto naor hier zei komme om mit - In verband met het drama verneemt de Telegr. nog, dat Wijkstra zijn huis in brand zou hebben gestoken om commu nistische propaganda-lectuur, welke hij in zijn bezit had, te vernietigen. Ter plaatse zijn twee nieuwe rijksveldwachters gesta- tionneerd. Een volksgericht gevreesd. Op een IJmulder stoomlreiler de laiken confronteert te worre". Derge lijke stemmen en nieuwsberichten worden gehoord en deelen een ongewone span ning mede aan de van ver en heinde toe gestroomde menigte. Want hij, de woeste heidekerel, die vier oppassende en wel willende ambtenaren in één kwartier ver moordde, hij zal komen, hier op het ge meentehuis te Grootegast. „Laat hem komen, wij willen hem ont vangen i Als hij komt, is hij nog niet ge lukkig! Wjj zullen hem worgen," zoo klinkt het uit de menigte. De vreeselijke ramp zou misschien nog vreeselijker worden, want de volkshaat is door het gebeuren opgezwiept. Zij zoekt hel en vuur, want zij wil ontbranden. Niet ver van hier toch heeft zich verleden jaar het nachtelijk gebeuren afgespeeld, dat men later het volksgericht van Niebert is gaan noemen. Gelukkig, een wijze beschikking heeft vrees in dit opzicht overbodig gemaakt. Den dader heeft men te Groningen laten blijven. MOORDAANSLAG OP EEN HOOFD ZUSTER. Vrijdagavond is een man, welke inder tijd op de stichting Oud-Rosenburg werk zaam geweest is, na den portier met een revolver bedreigd te hebben, het gebouw van de vrouwen-afdeeling binnengedron gen. Daar heeft hij eenige schoten gelost op een hoofdzuster, waartegen hij schijn baar een wrok koesterde. Gelukkig werd deze niet geraakt. De dader is kort daar op door de marechaussée op den Haag- weg bij Loosduinen gearresteerd en op gesloten. DE 8CHEVENINGSCHE GEVANGEN BEWAARDER. Het O.M. heeft hooger beroep aanget eekend!. Naar de Nw. Rott. Ct. verneemt, is in De machinist heeft zich nog des nachts bjj die politie aangemeld. NIEUWE SLACHTOFFERS DER GOOISCHE TRAM. Twee luxe-auto's zwaar be schadigd. Zondagmorgen zijn even buiten Mui den op de gevaarlijke en beruchte plaats tegenover de kruitfabriek De Krijgsman twee luxe-auto's tegen elkaar gebotst. De automobilisten hadden elkaar door den rook en smook van de Gooische Stoom tram niet kunnen zien. Een botsing was het gevolg. De beide auto's wérden zwaar beschadigd, doch persoonlijke ongeluk ken hadden wonder boven wonder niet plaats. DOODELIJK AUTO-ONGELUK BIJ MAASTRICHT. Een fabrikant bet slachtoffer. De koekfabrikant, de heer J. N. van Ele- wijck, maakte Zondag met zijn familie een autotochtje in de omstreken van Maas tricht. Op den Rijksweg te Heer slipte de auto en kwam tegen een boom terecht. De geheele carosserie werd vernield. De heer v. E., die zelf chauffeerde, raakte bekneld tusschen het stuur en den boom, waardoor hem de borstkas werd inge drukt. De onmiddellijk ter plaatse zijnd» Dr. Willems uit Heer kon slechts den dood constateeren. NA DE RAMP VAN DE „SALENTO". Lijken der slachtoffers naar Italië. Behalve het te IJmuiden aangebrachte lijk van den stoker Luigi Russo zullen ook de te Zandvoort aangespoelde lijken van twee opvarenden van het gestrande Itali- aansche stoomschip „Salentö" naar Italië de strafzaak tegen den gevangenbewaar- gorden overgebracht, der E. A. K., van de bijzondere strafge- so^en bodem te wonden beg a n. vangenis te Scheveningen, die voor de Haagsche rechtbank heeft terechtgestaan, als verdacht behulpzaam te zijn geweest bij de ontvluchting van vier gedetineerden uit die gevangenis, doch door dat college terzake is vrijgesproken, door het Open baar Ministerie bij de rechtbank dat, naar men zich herinneren zal, eveneens vrijspraak had gevraagd intusschen hooger beroep aangeteekend. Het stoffelijk overschot der drie slachtoffers wordt Maandag te Rotterdam aan boord van een Italiaansch stoomschip gebracht, dat Dinsdag met den droeven last naar het vaderland vertrekt. TUSSCHEN DE BUFFERS. en ls naar het Dïaoonessenhuis te Gronin gen overgebracht. Toen de -revolger was eeggeschoten, ging de opgewonden oude men naar huis, om haar nog eens te laden. HO werd echter, voordat hO kon schieten, overmeesterd en door den veldwachter van Baflo gearresteerd. HET VRACHTSCHIP GAROET HEEFT MACHINE-SCHADE. Bjj den Rotterdamschen Lloyd is be richt ontvangen, dat het vrachtstoomschip Gavoet zich met machineschade in de Middellandsche Zee, ten Westen van het eiland Kreta, bevindt. De directie van den Rotterdamschen Lloyd heeft haar stoomschip Menado, dat in de nabijheid van de Garoet is, draadloos opdracht ge geven, assistentie te verlenen. IDe Menado, van Batavia naar Rotter dam, is 18 dezer Suez gepasseerd.) De begrafenis van vier slacht offers. Een zeer groote belang stelling. Gisterenmiddag zijn op de begraaf plaats van Hoek van Holland vier van de slachtoffers van de ramp met ce stoom- reddingboot Prins der Nederlanden ter aarde besteld. Er was een zeer groote be langstelling en van ver uit den omtrek was men gekomen om den dooden de laatste eer te bewijzen. Tegen twaalf kondigde het gebeier van de kerkklokken aan, dat de stoeten in beweging waren gekomen en in eerbie dige silte wachtte men op den dooden- akker de aankomst af. Kort na elkaar reden de vier lijkwagens het kerkhof op en nadat de kisten waren opgebaard, werden zij door leden van de bemanning van de President van Heel en enkele van hun kameraden naar de groeve gedragen. Vele bloemstukken dekten de baren. De kist met het stoffelijk hulsel van Van Asperen werd bij het familiegraf van den overledene geplaatst, de drie andere kisten werden rond een daar vlak bjj gelegen geopende groeve gegroe peerd. Onder doodsche stilte trad daarna dhr. De Vos v. Steenwijk naar voren, om namens de Koningin een groote krans bij de kisten neer te leggen, als laatste groet van onze landsvrouwe fan vier dappere zonen van haar land. Door velen werd het woord gevoerd. iZeer onder den indruk verlieten de veie belangstellenden den doodenakker Telegram van rouwbeklag. Door de Ver. „Moed, Volharding en Zelf opoffering" is gisteren aan het bestuur van de Z.-HolL Reddiingsmaatschappij het vol gende telegram gezonden: De Vereeniging ,JM.oeè, Volharding en Zelfopoffering" betuigt bij deze haar innig leedwezen met de ramp aan de b.unanning van de reddingboot „Prins der Nederlanden"' overkomen. Verzoeke beleefd ooi aan de groeve een laatsten groet .te willen brengen aan.' onze gevallen kameraden. Namens het bestuur. De hulpverleeulngen. V De Nw. Rott. Crt. had; gisteren reeds voor de nagelaten betrekkingen van de •omgekomen bemanning van de redding boot een bedrag van 117.469.94. Het is verheugend' dat zoo royaal gegeven is door de Ned. bevolking, dat het benoo digde bedrag nu reeds bijeen is. Maar een kleine reserve is wel gewenscht, zoodat alle bedragen nog zeer welkom zijn. DE VALKA. Men meldde gisteravond' uit Hellevoet- smis: 'Vrijdagnamiddag is begonnen met de los sing van de lading van- de gestrande „Valka"' door middel van blazers uit Goedereede en Stellendam. Wegens de gunstige weersge steldheid' is men/ daarmede ongestoord kun nen voortgaan, zoodat vanmorgen wel dertig blazers 'in de tkoopvaardijhaven lagen, die hun last in bet sieepschip „Harten" van Rotterdam' en in de motorboot van beurt schipper Velthovem óf aan het overladen waren óf dit reeds hadden gedaan. Men is thans zoover met de lossing gevor derd, <3'at men vanmiddag .bij hoog water zou beproeven de „Valka" van hare ligplaats af te trekken en vlot te krijgen. Voor dit doe! is vanmorgen hier ook de sleepboot „Hoek van Holland" aangekomen, om. er bij. behulp zaam' te zijn. Het resultaat ervan is nog niet bekend. woning op het terrein, meehielp met met selen. De heole pers wijdde aandaoht aan den metselenden staatsman, die zoowaar op een onbewaakt oogenbllk tot lid der vakvereenlging werd verheven, maar kort daarop smadelijk werd geroyeerd. Nog echter wordt Churohill als metse laar niet met rust gelaten. Want in een vergadering van bouwondernemers heeft een ondernemer uit Croydon hem den ge nadeslag gegeven. Hij verklaarde n.1. dat ten onrechte was beweerd, dat Churchill zoo'n vlug werker was en één steen per minuut metselde. „Ik heb hem aan het werk gezien en kunnen gadeslaan hoe hij zeven minuten noodig had om een steen te leggen", luidde het vernietigend oordeel. en haar slechte 12 to de week gaf om een kind mee te onderhouden erf steenkolen en gas te betalen. Van haar geld hield hij tel kens boeten af, welke hij haar oplegde. Wa ren de tomaten, die hij at, bijvoorbeeld niet mooi rood, dan kreeg zit zulk een boete. Ten slotte Hield hjj haar geld' in, omdat zij staakte en niet meer voor hem zorgde. De magistraat beval Leon zijn vrouiw elke week 50 sh. uit te keer en. VERDWENEN VISCHKWEEKER. Da wereld! wil bedrogen zijn. Gerulmen tijd geleden werden te Amersfoort plannen gemaakt om te ge raken tot een vlsohkweekerij. De ontwer per hiervan beweerde een Pool te zijn. Later ls gebleken, dat hij van Duitsohe origine is en geboortig uit Meoklemburg. Nadat hij te Amersfoort eenigen tijd bij Te Medemblik geraakte de stationschef Schuller tusschen de buffers van twee spoorrijtulgen bekneld. De geneesheer constateerde geen ern stige kneuzingen, hoewel de heer Schul ler over veel pijn klaagde. EEN SCHIETPARTIJ. Een oude man door plagerijen tot woede gebracht een tdelyke familie alsh ulsknecbt had Baflo (Gr.), die nogal eens het mikpunt is gediend, zocht hij het hooger en wilde Invan, plagende jeugd, wraak genomen voor zijn tegenwoordige woonplaats een groote hem aangedane beleec'igLngen. vfschkweekerij oprichten. Te dien einde plaatste R. in plaats 'lijke bladen een annonoe, waarin troepie jongelui, dat met de plagerijen niets arbeiders werden gevraagd, die geneigd te maken had gehad. De 20-jarige boeren wagen «en rttet onaanzienlijke borgstelling arbeider jaijietr* werd in den ma getroffen EEN RAZZIA IN CHICAGO. Drie duizend boeven opgepakt. De hoofdcommissaris van politie te Chicago heeft Zondag en gisteren einde lijk een algemeene razzia onder het ge boefte van Chicago aangedurfd en door een politiemacht van 8000 man zijn 8000 bandieten van allerlei slag ingerekend. Wanneer men echter tegen 800 van hen een aanklacht kon formuleeren, zoo wordt er in het telegram eenigszins mistroostig bijgevoegd, dan zal het de burgerij van Chicago al tot groote voldoening en op luchting strekken. CHURCHILL ALS METSELAAR. Zijn reputatie te niet gedaan! Winston Churchill, de Engelsche kan selier van de soLanvist, beleeft niet veel genoegen van zijn metselkunde. Men her innert zich dat hij dezen zomer op zijn lvxdgesd, tijdens run bouw vsa eea fctain* EEN NIEUWE TRUC. Drie Berlijners zijn de dupe geworden van handige oplichters, die hen meer dan 100.000 Mark hebben afgezet. Aangelokt door advertenties over een machine die kostbare pharmaceutische praeparaten zou maken, waren zij gekomen om een demonstratie bü te wonen en als de machi ne werkelijk verrichtte wat de adverten tie voorspiegelde, ze te koopen. Zoodra zij in het door de zwendelaars gehuurde vertrek waren, braakte de machine gif gassen uit, die de aspirant koopers be dwelmden. Toen zij weer bijkwamen, waren hun gespekte portefeuilles weg en de machi ne en haar promotors eveneens. De Berlijnsche politie vermoedt dat de daders dezelfden zijn die verleden jaar te Frankfort a. d. M. gegadigden voor een machine die langs electrischen weg val- sche dollar-biljetten zou maken, zóó mooi dat ze van echte niet te onderscheiden waren, hebben opgelicht. TWEE MOORDEN PER WEEK. In Frankrijk. De Fransche minister van justitie heeft in een rapport aan den president van de Republiek medegedeeld, dat de zware misdaden in Frankrijk, die, welke voor een hof van assisen worden berecht, blij ven afnemen. Het aantal kleinere vergrij pen neemt echter toe. In het afgeloopen jaar zijn er minder moorden of pogingen tot moord gepleegd dan in eenig jaar na 1913. Maar er zijn meer diefstallen en frauduleuze hande lingen gepleegd dan gewoonlijk en de sta tistiek wijst uit, dat de criminaliteit onder de jeugd toeneemt. Er'worden in Frankrijk gemiddeld twee moorden per week gepleegd, maar in het- afgeloopen jaar zijn er slechts een-en dertig menschen ter dood veroordeeld, van wie er maar zeven zijn terechtgesteld. ROCKEFELLER CONTRA STEWARD. Onder groote belangstelling van het pu bliek en van ettelijke speculanten zet Rockefeller jr. zijn campagne tegen den president der Standard Oil Cy. of In- diana, Kolonel Robert Stewart, voort, Naar men weet, wil Rockefeller den pre sident er uit hebben, omdat deze voor een Senaatscommissie geweigerd had een getuigenverklaring af te leggen. Tot nu toe was de meerderheid van de aandeel houders op de hand van Stewart. Maar Rockefeller koopt, vraagt of leent aandee- len om op de aandeelhoudersvergadering in Maart zijn wil te kunflen doordrijven. Er zjjn 9,231,540 aandeelen in omloop, en het heet, dat John D. Jr. thans over 35 a 40 pet. van die aandeelen de beschikking heeft. Zelfs denken sommige beurs- rotten, dat de „controle" van John D. Jr. over 51 pet. van de aandeelen er reeds ia. In ieder geval neemt men aan, dat het vermogen van Rockefeller en diena enorm prestige er toe zullen leiden, dat de hou ders van groote posten aandeelen zich aan zijn kant scharen, terwijl de kleine luiden Stewart zullen steunen. In ieder geval is het ook voor nlet-finan- ciers en niet-beleggers een interessante quaestie. Stewart is tot tweemaal toe voor den rechter geweest in verband met zijn weigering om voor de Senaatscommissie te getuigen en ook naar aanleiding van de bewering, dat hij voor de commissie onwaarheid had gesproken. Zal men nu zien dat de zeer rijke heer Rockefeller, zich zelf nu nog weer Btelt boven die twee uitspraken? STAKENDE BOUWVAKARBEJT :RS. Primo die Rlvera dreigt ze op het platteland werkzaam te stellen. EEN DWIN GELANDSCHE ECHTGENOOT. Zij' klaagde dat haar man haar op een difiet sa bananen «n «uuunapiwiir i hield Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Nad. Oost-lndlë. Verzendings- weg Datum der terpostbezor ging Tijdstip laatste buslichting a.h. postkant. Per zeepost via A'dam ld. via R'dam Per Holl. mail via Genua ld. via Marseille Per Eng. mail via Marseille 28 Jan. 22 23 31 Eiken Donderdag 6.30 's av. 6.30 's av. 6.30 's av. 6.30 'sm. 6.30 's m. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname: Per zeepost I via A'dam I 81 Jan. 6.30 's av. Naar Saba, St. Eustatius en St. Martin Per zeepost via A'dam (Colonljjn) idem (Zd. Paciflclijn) Per mail over Engeland 24 Jan. 4 en 18 Febr. 28 Jan. 6.30 's av. 6.30 'sav. 6.80 's av. Naar Aruba, Bonaire en Cura^ao per zeepost via A'dam (Colonljjn) idem (Zd. Paciflclijn) 24 Jan. 4 en 18 Febr. 6.30 's av. 6.30 'sav. Per zeepost te verzenden stukken behooren te zijn voorzien van de aan wijzing „zeepost". Aan Hr. Ms. Pantserschip „Hertog H e n d r i k" te Palermo23,24 en 25 Jan., 11.30 'sm. 2i Jan. 1929. Aangekomen van Cardiff Noorsch a.a. „Stal- heim" met kollen voor de Marinewerf. 19 Jan. 1929. Het Letlandsche stoomschip „Kalev" ver trokken naar Hartlepool. 19 Jam Aangebracht door garnalenvisichera: 3000 kg. gekookte garnalen p. kg. 0.36—0.22 21 Jam Aangebracht door garnalenvisschera: 6580 kg. gekookte garnalen p. kg. ƒ0.36—0.2a Door Wieringer haringvisschers: 23 tal haring p. tal 8.006.50 Geboren FRANSISCUS PETRUS J0HANNES, Zoon van J. Th. HOOGENBOSCH en G. B. HOOGENBOSCH— Noobdeloos. Den Helder, 19 Januari 1929. Geboren J0HANNUS HENDRIK, Zoon van J. H. BRAKEL en A. J. BRAKEL—Stavast. Den Hoorn, Texel, 15 Jan. Getrouwd: M. NIEUWENHUIZEN en L. P. RIJKERS, die, ook namens wederzljdsche familie hartelijk bedanken voorde vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Den Helder, 22 Jan. 1929. Met deze onzen welgemeen- den dank aan allen en in het bijzonder aan het Spoorweg personeel, voor de vele blijken van deelneming bij het over lijden van den Heer H. SCHILD ondervonden. Wed. H. SCHILD en Kinderen. Heden overleed te Rot terdam, onze Zuster en Tante HEN0RIKJE BROUWER, Wed. van O. Amse, in den ouderdom van 84 jaar. Rotterdam, 20 Jan. 1929. Namens de familie BROUWER. De ter aarde bestelling zal plaats hebben op Don derdag 24 Januari a.s., des namiddags IJ uur vanuit Sluisdijkstraat 86.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 3