GEMENGD NIEUWS r/Xr"? rl,oui' «eik Gemeenteraad van Callantsoog. De misdaad in de gemeente Grootegast. De Yalka vlot gebracht. Een feestzaal ingestort. de knoeierijen aan het cen traal kleedingmagazijn te woerden. de berooving te deventer. Een carbidtoestel uit elkaar gesprongen. verduistering? Een groote brand Konstantinopel. te O. L. van der Veen voor het houden van een lezing over het onderwerp: „Het Anie- rikaansche drankverbod en plaatselijke keuze". Op duidelijke wijze zette hij de ge schiedenis van de Amerikaansche drankbe strijding uiteen', beginnende bij de eerste „nuchterheidsvereenigiing1", die reeds voor ruim 100 jaren werd opgericht. Al spoedig had deze beweging een grooten aanhang, vede staten werden drooggelegd, doch het bleek' naderhand toch-, dat men te hard van stapel was geloopen, het aanvankelijk ge wonnen terrein werd voor een. deel weer verloren. Pas de wereldoorlog gaf den groo ten1 stoot tot het algeheele verbod: boen had men alle graan nood jg voor brood en door een wet werd toen verbóden het te verwer ken tot jenever of bier. Bovendien waren de groote brouwers bijna allen: Duitschers en dit was de oorzaak, dat men niet graag hun product afnam. Wat betreft de vele berichten over vol komen mislukking van het verbod, smok kelarij, enz., moet men wel bedenken, dat dergelijke berichten vaak worden verspreid door het drankkapataal, dat .vijandig staat tegenlover het verbod1. Bovendien waren enkele staten nog niet „rijp" voor de droog legging; uiteraard komen er dus nog wel misstanden voor. Echter achten deskundi gen over het algemeen het verbod geslaagd; tal van getuigenissen worden hiervan ge noemd, waarvan vooral merkwaardig is de uitspraak van een rechter, dat zijn 12-jarig dochtertje niet eens wiist, hoe een dronken man deedi. iNaast d'it verbod stelt spr. het hier juist voor den oorlog bij petitionnement voorge stelde stelsel van plaatselijke keuze. Dit gaat veei minder ver: het betreft alleen sterken dranlk (dus geen bier of wijn), zou alleen gelden voor een bepaalde gemeente, indien 3/4 der ingezetenen er voor was en. dan nog alleen voor de café's en niet voor gebruik dn eigen woning. Er zou dus .nooit, zooais in Amerika, een algemeen, verbod1 uit kunnen voortkomen. Het zou dus nog maar een zeer bescheiden stap zijn, doch uit het feit, dat reeds zoo lang geieden dit voorstel is inge diend en er nog geen gevolg aan is gegeven, blijkt wel', dat men voorloopig met weinig tevreden moet wezen. (Verschillende .bezwaren zijn tegen het' stelsel ingebracht, doch spr. toont aan, dat ze geen van alle steekhoudend zijn. Na eenige gedachtenwisseling volgt rond vraag en daarna sluiting. Kort verslag van het verhandelde in de op 22 Januari 1929 gehouden openbare vergadering van den gemeenteraad. Voorzitter, tevens secretaris: Mr. D. Breebaart. Aanwezig zijn de volgende leden: R. Hollander, S. Kooger, H. Kruisveld, A. Kruit en J. C. van der Plas. Afwezig met kennisgeving de heer F. X. Veul. De voorzitter heet de leden welkom op deze eerste vergadering in het nieuwe jaar en spreekt de beste wenschen uit voor het welzijn der raadsleden en den vertegenwoordiger van de pers, alsmede voor den bloei der gemeente. Ingekomen stukken. Brieven van de heeren E. Smit en A. Toes, waarin zij kennis geven van de aanneming hunner herbenoeming, respec tievelijk tot lid der Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs en van het Algemeen Armbestuur. Dankbetuiging namens het bestuur der afd. Callantsoog van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies voor het over 1929 toe gezegde subsidie ad f 50. Besluit van de Gedeputeerde Staten, waarbij wordt goedgekeurd het besluit van de tot den kring Barsingerhorn van den Vleeschkeuringsdienst behoorende gemeenten, waarbij gezamenlijk worden geregeld de keuringsdienst van vee en vleesch, alsmede de stichting en exploi tatie van een centrale noodslachtplaats, verwerkingsinrichting voor afgekeurd vee en vleesch met laboratorium en bij gebouwen. Rapport inzake den toestand van het Lager Onderwijs in 1928. De heer Vries dringt er op aan zooveel mogelijk te zorgen, dat aan billijke eischen ten opzichte van het onderwijs worde voldaan. De heer Hollander acht het gewenscht het onderhoudswerk aan de school en de andere gemeentegebouwen aan te be steden. De voorzitter antwoordt, dat dit een vorige maal ook reeds is geschied. Wan neer echter eenzelfde persoon steeds de laagste inschrijver is, valt er niets te reclarneeren. De voorzitter deelt nog mede, dat bur gemeester en wethouders staking van het handwerkonderwijs aan den Ontwikke lingscursus hebben gelast wegens de geringe belangstelling van de zijde der leerlingen. De hoofdschotel. Aan de orde is thans de door Gede puteerde Staten voorgestelde nieuwe regeling van de jaarwedden der Burge meesters, Secretarissen en Ontvangers, welke blijkens de toelichting op 1 Jan. j.1. 10 jaren heeft gegolden. Volgens de voorgestelde regeling, waar bij Callantsoog in de 2e klasse wordt gerangschikt, zal de wedde van den Bur gemeester, tevens Secretaris, bedragen f 3600 tot f 4300 en die van den Ontvanger f 750 tot f 1050 bedragen. (Thans respec tievelijk f 3200 en f 770). Bovendien houdt de nieuwe regeling vrijdom in van pensioenverhaal. Burgemeester en Wethouders hebben in het door hen uitgebracht advies te kennen gegeven, dat zij tegen de nieuwe regeling als zoodaning geen bezwaren hebben, doch wel tegen de meerdere uit gaven, die daarvan het gevolg zullen zijn, zoolang deze niet door hot Rijk aan de gemeente worden vergoed. De heer Vries zou ook niet tegen de nieuwe regeling zijn, als het Rijk de den belastingdruk, die deze regeling mee zal brengen, voor deze gemeente een groot bezwaar. Wethouder Kooger zegt, dat door deze regeling de jaarwedden niet ten top zul len worden gedreven. Met algemeene stemmen wordt besloten zich bij het bovengenoemde advies van B. en W. aan te sluiten. Adres Harenkarspel. Een commissie uit den Raad der Ge meente Harenkarspel heeft tot de ge meenteraden in Noordholland liet verzoek gericht samen te werken tot het voeren van eene actie tegen de door Gedepu teerde Staten voorgestelde jaarwedde- regeling der Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers. De Voorzitter is van meening, dat de Raad van Harenkarspel geen juist be grip toont te bezitten van de capaciteiten, die voor het vervullen van de genoemde betrekkingen vereischt worden en spreekt er zijne voldoening over uit, dat de Raad van Callantsoog een ander standpunt inneemt. Van een gezamenlijke actie bij de Kroon verwacht spreker geen resultaat daar in Zuidholland en Noordbrabant reeds een gunstiger regeling bestaat dan hier. Wethouder Kooger is het niet eens met de in het adres geuite beweringen, maar is van meening, dat het niettemin aanbeveling verdient met de genoemde commissie in verbinding te treden en de te houden vergadering bij te wonen, ten einde daar het standpunt van den Raad te verdedigen en actie te voeren voor een verhoogde bijdrage van het Rijk in de jaarwedden van den Burgemeester en den Secretaris. Met algemeene stemmen wordt het voorstel Kooger aangenomen. Voor het bijwonen der vergadering worden aan gewezen de heeren Kooger en van der Plas. Rondvraag. De heer van der Plas vraagt om welke reden tot nog toe niet in behandeling kwam een adres van den heer Koeman, houdende verzoek eene bijdrage te mogen ontvangen in de onderhoudskosten van het hek, dat zijne landerijen scheidt van den Duinweg. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. door omstandigheden zijn verhinderd zich omtrent dat verzoek te beraden, Met betrekking tot de plaatsing van een hek op den berm van den Duinweg onder Groote Keeten zal een onderzoek worden ingesteld. De heelt Kruit wordt door den Voor zitter ingelicht omtrent de werkloosheids bestrijding. Inzake verbetering van de bocht bij perceel P. Mooij Tz. zegt de Voorzitter eveneens onderzoek toe. De heer Hollander heeft vernomen, dat aan den Noordschinkeldijk eenige werkzaamheden voor het Hoogheemraad schap kunnen worden uitgevoerd. De Voorzitter zal informeeren. Hierna sluiting. Binnenland. HET TRANSPORT VAN LIEBERMANN Wij hebben nog medegedeeld, dat de beide Haagsche inspecteurs van politie met hun arrestant Lieberman veilig te Stettin waren aangekomen. Zij konden dien dag niet meer de aansluiting voor Berlijn halen, zoodat de nacht te Stettin werd doorgebracht. Betreffende de reis Riga-Stettin valt nog te vermelden, dat men Zaterdagmiddag met een klein stoomschip, de „Ostsee", van Riga ver trok. Ofschoon de landroute in dezen tijd van het jaar de voorkeur verdient boven die over zee, was daaraan in dit geval een lastigen bureaucratischen omhaal verbon den, zoodat men de moeilijker zeereis koos. Liebermann was bij 't vertrek zeer zenuwachtig; diepe rimpels in zijn bleek gelaat, rood-opgeloopen oogen met ver moeide randen getuigden van vele slape- looze nachten. Tot overmaat van ramp werd hij in de golf van Riga zwaar zee ziek; ook een van zijn begeleiders moest den tol betalen aan Neptunus. 's Maan dags geraakte men in onafzienbare ijs velden, die door den krachtigen wind landwaarts waren gedreven. Het was een schitterend schouwspel, de ranke, stevige boot door de schotsen te zien koersen; Lie bermann, die nog nooit een zeereis ge maakt had, was enthousiast. Tegen 3 uur kwam Swinemtlnde in zicht; hier klom een vertegenwoordiger van den Duitschen geneeskundigen dienst aan boord, ge volgd door een Hollandsch photograaf. De tocht door het dichtbevroren Stettiner Haf geschiedde onder leiding van een zwaren ijsbreker. De arrestant vermoedelijk: heden ln Amsterdam. De begrafenis van de twee doodgeschoten rijksveldwachters. Uit Groningen meldt men: De diepe indruk, dien het drama te Grootegast heeft gemaakt, is Dinsdag morgen op buitengewoon treffende wijze tot uiting gekomen bij de teraardebestel ling van de beide rijksveldwachters J. Werkman en H. H. Hoving, op de be graafplaats Esserveld te Groningen. Een geweldige menschenmenigte stond langs de geheele route geschaard. Overal waar de beide met bloemen om hangen rouwwagens, die allebei gevolgd werden door met bloemstukken volge laden wagens, voorbijkwamen, ontbloot ten de mannen eerbiedig het hoofd. Op het bordes van het gebouw der Groning- sche rechtbank in de Oude Boteringe- straat stonden de leden van de balie op gesteld om een laatsten groet te brengen aan de beide politiemannen, die zij van nabij gekend hebben. Van het gebouw van de hoofdwacht aan de Groote Markt woei de vlag halfstok. Het carillon van den Martinitoren liet de Marsch Fenebre van Chopin hooren. De aankomst op de markt was indruk wekkend. Een ontzaggelijke menigte wachtte den rouwstoet op en velen volg den de langzaam onder tromgeroffel voortschrijdende Rotterdamsche politie mannen. Het was doodstil op de Markt toen de stoet langs het stadhuis trok en uit de toeschouwers sprak groot medegevoel en medeleven met het gebeurde. Om 1 uur kwam de stoet op de begraaf plaats Esserveld aan. Nadat de kisten in de groeve waren neergelaten trad mr. J. P. Hofstede, officier van justitie te Gro ningen, naar voren en voerde namens Zijne Excellentie de minister van justitie het woord. Verscheidene anderen spraken aan de groeve. De begrafenis van den gem.- veldwachter Aldlert Meyer te Gro- ninger-Opende. Men meldt uit Groningen: De begrafenis van den veldwachter Meyer maakte, hoewel ook uit den verren omtrek velen naar het dorje Groninger- Opende waren aangekomen, uit den aard der zaak niet dien grootschen indruk, als die van de rijksveldwachters. Langs den weg stonden groepjes men- schen. Eerst in de nabijheid' van het kerk hof stonden de menschen in een dichte haag geschaard. De opstelling van den stoet wasr vij/wel dezelfde als die te Gro ningen. De stoet zelf was grooter, door dien nu ook vertegenwoordigers van de politiecorpsen te Soest, de Bildt, Amers foort en Middelburg tegenwoordig waren. Onder doodsche stilte schreed de stoet naar het op een hall uur afstand gelegen kerkhof, dat te ongeveer half twee be reikt werd. Ds. Adema leidde de begrafe nisplechtigheid. Hij las Romeinen 8 28 tot het einde, en vervolgens de twaalf ar tikelen des geloofs. Hierna nam mr. J. P. Hofstede, officier van justitie bij de rechtbank te Gronin gen het woord. Ook werd door verschillende andere superieuren en collega's het woord ge voerd. De plechtigheid eindigde met het spelen van een treurmarsch door de Rotterdam sche muziekvereeniging. Hierna gingen alle aanwezigen per auto bus of auto naar Grootegast, om de laatste eer te bewijzen aan den chef der gevalle' nen, veldwachter Mien van der Molen eerst met het gestrande schip even in radio-verbinding te stellen en te vragen of men dit wenscht te verlaten. Ontvangt men een- ontkennend antwoord, dan kun- nen vergeefsche gevaarlijke tochten voor komen worden. De begrafenis van Meulendljk. Dinsdagmorgen is te Maassluis de be grafenis geschied van het stoifelijk over schot van den matroos W. Meulendijk, omgekomen met de reddingboot Prins der Nederlanden. Er was zeer groote be langstelling van de zijde der bevolking. De baar was gedekt met een aantal kran sen: van de Zuid-Hollandsche Redding maatschappij, van de Kustwacht, van familieleden. Ook de vlag van de Red- dingmaatschappy dekte de baar. De steunverleening. Naar aanleiding van den oproep van het hoofdbestuur van het Roode Kruis is tot nu toè, voornamelijk op postrekening no. 22120 van het Roode Kruis en voorts in contanten, ruim f 40.000 gestort ten bate van de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers der ramp met de Prins der Nederlanden. Bij. de Nw. Rött. Crt. (lib.) was tot gis terenavond een bedrag ingekomen van 189,497.39. Bij de A.R. Rotterdammer was 6,679.56 ontvangen. Bij de courant Het Vaderland en De Nieuwe Courant te 's-Gravenhage was tot en inet Dinsdag 5837.62 binnengekomen Ook zijn bij vele andere instellingen bedragen ingekomen en tal van uitvoe ringen werden gehouden, waarvan de saldi afgedragen zullen worden voor de slachtoffers van de ramp, zoodat zeker reeds een bedrag van 250,000 bij elkaar is. Gisterenmiddag is het aan L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst, die in samenwerking met v. d. Tak's bergings bedrijf, belast was met het bergen van het de vorige week Woensdag op de Maas vlakte gestrande Letlandsche stoom schip Val ka, gelukt, het schip af te bren gen. Het wordt naar Rotterdam gesleept. De sleepbooten Hoek van Holland, Maas Kijkduin en Rotterdam hebben de Valka omstreeks half twee vlot gekregen en daarna naar den Waterweg gesleept. Het schip zal bij C. Swarttouw's havenbedrijf aan de Waalhaven eerst verder worden gelost, voordat het zal worden gedokt. Nadere bijzonderheden kosten voor zijn rekening nam. Justitie, belast met het oarderzoek^in'dë De heer Kruit acht de verhooging vanzaak geleld zal worden. Blijkbaar was Dultschland zóó op het bezoek van Liebermann gesteld, dat die autoriteiten hem daar eerst acht dagen wilden houden, schrijft de speciale ver- slajggeyer van de Telegraaf. De HaagSche inspecteur® van politie, die instructie had don hem dad'oijjk naar Amsterdam te transporteeren en Dinisdlagmiddag stellig van Stettin zouden vertrekken, kregen plotseling, Otp het allerlaatste oogenblik, allerlei formaliteiten te vervullen, zoodat zij het vertrek moesten uitstellen. Thans hebben, na besprekingen met het Ned'er- landsch Gezantschap te Berlijn, de auto riteiten toch afgezien van een langer vast houden van den arrestant. Het trans port ging gisteravond door. Vermoede lijk zou Liebenmann hedenochtend te Am sterdam aankomen, waar hij dan dadelijk voor mr. Reihngh, den subst.-officier van De begrafenis van den gemeen teveldwachter van der Molen. 'Omstreeks half vier werd het stoffelijk overschot van dezen, dat in een der ver trekken' van het gemeentehuis was geplaatst, bedolven onder kransen, door gemeente veldwachters naar de lijkkoets gedragen. Langs het Westelijk gedeelte van het dorp trok de schdeT eindtelooze stoet, onder dood sche stilte, door een dichte haag van be langstellenden, naar de laatste rustplaats van dezen door alle ingezetenen geachiten over ledene. Bü deze begrafenis waren nagenoeg dezelfde politiecorpsen en vereenigingen vertegenwoordigd' als bij d'e teraardebestel ling van Meijer. Nagenoeg een uur duurde de tocht naar ae begraafplaats, zoodat het reeds begon te schemeren, teen na somber gebeier der klokken en onder de tonen van een treur- marsch van het Rotterdamsch Politiemuziek- corps, de kist iro d'e groeve aan den voet van htet kerkje werd neergelaten. Aan deze groeve voerden ook verschillende sprekers het woord. DE RAMP AAN DEN HOEK VAN HOLLAND. Eerst vragen of men een li» nood verkeerend schip wenscht te ver laten, alvorens de reddingboot uit gaat. D6,h(e"P' Dros Azn., Texel, schrijft aan het Hbld.: Volgens de berichten betreffende de ontzettende ramp, waarbij de dappere be manning van de reddingboot „P^ins der Nederlanden" verongelukte, wilde de equipage van de „Valka" bij aankomst van ae „id. N." het schip niet verlaten. Ook nier en elders is het meermalen voorge komen, dat de reddingboot onverrichter- zake moest terugkeeren, nadat na een urenlangen levensgevaarlijken tocht bleek dat de equipage van het gestrande schip met van boord wilde gaan. Deze telkens voorkomende gevallen geven mij aanlei ding om hun, die het uitvaren der red dingbooten regelen, in overweging te geven, om, althans waar het schepen be treft,voorzien van radioinstallatie, zooals ook bij de ltValka" het geval was, zich Omtrent het instorten van de feestzaal van het café Dikkers aan den straatweg tusschen Enschede en Hengelo, onder de gemeente Lonneker, wordt nader gemeld: De feestzaal was zoo goed als geheel gereed. Zij was reeds in gebniik geno men, Zondag waren er humoristen op getreden. De zaal was toen geheel bezet Er moesten echter nog enkele werkzaam heden worden verricht. Tot dat doel wa ren Dinsdagochtend eenige schilders en timmerlieden, in totaal zes arbeiders, in de feestzaal aan het werk. Ook de heer Dikkers, de eigenaar van het café, was in de zaal. Ongeveer 11 uur hoorde men plotseling een geweldig gekraak, en eenige oogenblikken later stortte onder donderend geraas de geheele feestzaal in. De muren' weken» naar buiten uit en het dak kwam naar beneden. Slechts een ruïne is van de feestzaal overgebleven. Drie der arbeiders konden zich, toen zij het gekraak hoorden, tijdig in veilig heid 'brengen. De drie overige arbeiders echter, van wie twee in den nok van het gebouw werkzaam waren, en de heer Dik kers kwamen onder de puinhoopen te recht. De heer Dikkers en twee der arbei ders konden, door de te hulp gesnelde per sonen spoedig onder de puinhoopen van daan gehaald worden. Zij waren alle drie gewond en werden naar het ziekenhuis te Enschede overgebracht. De ongeveer 35-jarige arbeider Zoet hout, tijdelijk te Enschede werkzaam, woonachtig te Groningen, kon niet zoo snel geholpen worden en toen hij ten slotte onder het gesteente en bet hout was te voorschijn gebracht, bleek de man te zijn overleden. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Van de drie gewonden is de caféhouder Dikkers er het .ernstigst aan toe. Hij heeft drie ribben gebroken. Men vermoedt dat ïtot ongeluk is ontstaan door het dooiweer. Het gebouw was niet door de bouwpolitie goedlgekeurd'. Spoedig na het plaats heb ben van het ongeval was de politie uit Én- schede en Lonneker ter plaatse om e<en on- derzoek in te stellen 'en de vele nieuwsgle- rigen op een afstand te houden. De om het leven gekomen schilder Zoet hout wias niet afkomstig uit Groningen dooh uit Sneek. Het gerechtshof te Amsterdam heeft be vestigd het vonnis der Utrechtsche recht bank waarbij van valschheid in geschrifte is vrijgesproken de aannemer B. W. te ri»ëe in'j Ze te verantwoor den gehad ter zake dat hij twee rekenin- i £et ,centraal kleedingmagazijn ingediend tot een bedrag van 400 afgeleverd. De aannemer zelf had hierdoor geen enkel voordeel genoten. van'ë^K Stee,da geen "PW ós ontdekt de 'berooving, Zaterdag j.L gepleegd op den kantoorbediende S., die beweert dat hem een bedrag van ongeveer 16.000 is afhandig gemaakt, looft de commissaris van politie een belooning van 1000 uit voor dengeno, die zoodanige inlichtingen verstrekt, dat zij leiden tot het opsporen en terugvinden van het geld. De kantoorbediende S., te Deventer, verdacht debet te zyn aan zyn eigen „be- rooving", waarbjj een bedrag van 15.000 verloren is gegaan, is gisteren naar het huis van bewaring te Zutphen overge bracht. POSTDIENST ENKHUIZEN—URK WEER GESTAAKT. Wegens ijsgang is de postdienst Enk huizen—Urk opnieuw gestaakt. DOOR HET IJS GEZAKT. Een meisje verdronken. De 16-jarige Hielkje van der Velde te Oudega is gisteren door het ijs van de Munnikepreppel (Kanaal Drachten- Leeuwarden) gezakt en verdronken. Het lijk werd eenige uren later opgehaald. DOOR HET IJS GEZAKT. Een doode. Te Beverwijk zijn twee personen, die op de Ringvaart van den Wijkermeerpol- der echaatsenreden door het ijs gezakt. Een hunner kon bijtijds worden gered, doch toen uilen ©enigen tijd later zijn vriend, zekeren K. uit Beverwijk kon be- vrijlden bleek deze reeds te zijn overleden Bjj de red'ingspogingen zakten ook drie redders, waaronder een politieagent, door het ijs, doch zij konden door omstanders spoedig op het droge worden gebracht Dinsdagmiddag is te Sneek het 11-jarig zoontje van de weduwe De Wolff door het ijs van de Franeker vaart gezakt en ver dronken. .De jongen was reeds tweemaal tevoren door het ijs gezakt. HET VRACHTSCHIP GA ROET. De directie van den Rottordamschen Lloyd deelt mee, dat het stoomschip Me- nado de Garoet, welke zich, zooals in ons nummer van Dinsdag is geroeid, met nia- chineschadle in de Middellandsehe Z^e bevindt, naar Malta zal sleepen. De Me- nado kon Dinsdag in de nabijheid van de Garoet aankomen. Het weer is zeer gun stig. De Garoet zal te Ma'lta afdoende hersteld worden: uit Rotterdam zullen onderdeden word'en gezonden. DE GAROET. Do directie van den Rotterdamschen Lloyd deelt ons mee, dat het stoomschip Menado de Garoet, welke zich zooals is gemeld, met machineschade in de Mid dellandsehe Zee bevindt, naar Malta sleept. Het weer is zeer gunstig. De posi tie was gistermorgen 9 u. 85 gr. 20' N. en 19 gr. O. De sleep wordt 25 Januari te Malta verwacht. Twee personen gedood. Drie werklieden waren gisterenochtend bezig met het schoonmaken van een ver plaatsbaar carbid-gastoestel op het ter rein van de Jurgen's oliefabrieken te Zwijndrecht. Door tot nu toe onbekende oorzaak heeft in den ketel van dit toestel een ontploffing plaats gehad. De ketel sprong uit elkaar, en de stukken vlogen tegen de hoofden van twee arbeiders, den 35-jarigen gehuwden arbeider Gouds bloem uit Zwijndrecht en den 30-jarigen gehuwden arbeider Van Eyk uit Dor drecht. Beiden werden vreeseljjk verminkt en op slag gedood. De derde arbeider stond, toen de ontploffing plaats had, op eenigen afstand en bleef 'ongedeerd. MISLUKTE VLUCHT. Gistermorgen wist een bejaarde gevange- gene uit de rijkswerkinrichting te Hoorn te ontvluchten. Hij nam zijn weg over het zeeijs naar het schietterrein aan den Bui- tenluiendijk, maar zakte daar door. Ge lukkig lag de motorboot van den heer Osinga in de nabijheid en men wist hem daarmee te redden. De Hoornsche po- itie was er dadelijk bij om den man naar de werkinrichting terug te brengen. Reeds geruimen tijd loopen er te Lei den geruchten over malversaties, die bij de administratie bij het bureau Land storm aldaar gepleegd zouden zijn. Drie militairen zouden hiermee in arrest ge steld zijn en in totaal zou een bedrag van 1000 worden vermist. Buitenland. De Grlekenwijk ten deele In de asch gelegd. Te Konstantinopel is Maandagavond in de Griekenwijk een hevige brand uitge broken, die nog aangewakkerd werd door den sterken Noordenwind. De vlammen sloegen daardoor over op andere gebou wen, zoodat een deel van de wijk geheel vernield werd. Daarenboven werd de blussching nog zeer belemmerd door de koude en sneeuw. De omvang van de schade is nog niet te overzien.

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 10