CEISNIE COURANT PU ROL tjluwe sofwale fvuixi DE GEHEIME ZENDING. TWEEDE EN LAATSTE BLAD PLAATSELIJK NIEUWS VAN DONDERDAG 24 JANUARI 1929 Den Helder. GEMEENTERAAD. Marineberichten. Onze plaatsgenoot, de heer O. Riek- wel, werkzaam aan de Chr. Opleidings school, Kanaalweg alhier, is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot onderwijzer aan de Julianaschool te Rijnsburg. De heer J. O. Bus, ontvanger dier registratie en domeinen alhier, is met ingang vam 1 Maart benoemd tot inspec teur der registratie en domeinen te Sneek. SCHOUT BIJ NACHT QUANT. De benoeming tot Vice-Admiraal. Zooais wij' reeds hebben meegedeeld, is Schout bij Nacht Quant, commandant der Marine, met ingang van Zaterdag 26 Januari as., henoemd tot Vice-Admiraal. Op dien dag 2ai dea morgens half tien, het tijdschip van de parade, tegelijk met bet hijischen van de vlag, aan boord van Hr. Ms. Wachtschip, de Admiraalsvlag worden geheschen en gelijktijdig de Schout-bij-Nachtsvlag worden neerge haalde Zoodra de admiraalsvlag in top is, zal door Hr. Ms. „Medusa" een saluut van 15 schoten worden afgegeven. VIERDE MARINECONCERT. Het eerste, in het nieuwbegonnen jaar door het Stafmuziekcorps gegeven con cert, werd, wat het eerste deel betreft, beheerscht door Beethoven. Van dezen meester was het vioolconcert in d-dur verreweg het belangrijkste, en de wijze waarop de heer Pala het concert ver tolkte, was bewonderenswaardig. Het is voorwaar geen kleinigheid een zoo uit gebreid en ingewikkeld werk als dit con cert, dat daarenboven technische moei lijkheden biédt, die voor menigeen een struikelblok zouden zijn, met een zóó volmaakte techniek eu daarenboven een dergelijke artistieke interpretatie weer te geven als door onzen stadgenoot ge schiedde. Het applaus, dat op de vertol king van het zeer omvangrijke werk volgde, was hartelijk en innig en het gaf de gevoelens van de aanwezigen ten volle weer. Behalve dit concert werd voor de eerste maal door dit corps de derde Leonore-ouverture gegeven van den meester. Bekend is, dat Beethoven niet veel succes had met zijn pogingen tot het componeeren van opera's, deze ouver ture, ofschoon veel moois biedend, mist het grootsche, dat het symphonische werk kenmerkt. De Algiersche suite van Saint Saens is den trouwen bezoekers wel bekend be koorlijke Fransche muziek, waarbij op gelukkige wijze een oostersche kleur is bereikt. Nieuw waren voorts twee Hon- gaarsche dansen van Brahms, no. 5 en 6, den pianisten wel bekend, pittige, mooi- gerhythmeerde nummers, alsmede een fantasie over de opera „Hamlet" van Ambroise Thomas. Van dezen componist is uitsluitend de Mignon-muziek bekend ofschoon Thomas niet. onder de eerste rangs-componisten wordt gerekend, was deze fantasie alleszins aangenaam voor het gehoor en bood zij zeer bekoorlijke momenten. Zoodat we hedenavond van de vijf nummers orkestmuziek (de bege- leidingsmuziek van het vioolconcert niet mee gerekend) niet minder dan drie no viteiten kregen. Voorwaar, een bewijs, dat het corps ook de donkere dagen vóór en né Kerstmis niet renteloos heeft gebruikt 1 Geheel spontaan hebben de Stafmusici, zooals wij reeds in het Advertentieblad FEUILLETON door EDGAR FRANKLIN. 31) „Ja, die kranten met hun bulletins! Maar aan den anderen kant kun je het hun niet kwalijk nemen. De Record is een goeie krant. Ik lees hem altijd. In elk ge val hebben die Folsom en dat juffie zeker niet gedacht dat er zoo'n herrie van zou komen," zeide hij plotseling schaterend. „Wat zoudt u wel denken, dat zij zouden zeggen als zij dit alles zagen? Ha, ha, ha!" „Wat denkt u wel dat zij zouden zeg gen?" viel Mabel Barrow uit en eindelijk voelde James iets van oprechte bewonde ring voor haar. Zoo iets had hij niet kun nen zeggen. „Dat is moeilijk te zeggen, dame," zuchtte de ander. „Kijk, die snuiters daar eens op den hoek met hun witte kenteo- kenen van het Kuischheidsgilde. Zouden zij u niet ergeren?" ,r „Die witte schildjes?" vroeg Mabel, met aardige verbijstering. „Het lijkt wel of ze schoteltjes van kop jes op hun jassen geplakt hebben het zijn de bewakers van de goede zeden, moet u weten," zeide die vreemdeling wrevelig. „Het Kuischheidsgilde heeft hen erop uit gestuurd om ze te zoeken; zij loopen door de heele stad rond en zij deden heter met thuis in hun bed te liggen en zich met hun eigen zaken te bemoeien, zou ik vermeldden, besloten een bedrag van f 100 van de ontvangst van dezen avond af te staan ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van den Hoek van Holland. Een daad, waarvoor op deze plaats een woord van hulde zeer zeker past. BIOSCOOP-VOORSTELLING SLACHT OFFERS HOEK VAN HOLLAND. Wy herinneren onze lezers aan de biosoqpp-voorstelling, door den heer van IVmk aangeboden, ten bate dei slaoht- oriers van den Hoek van Holland. De gehoede b r u t o-ontvangst, dus zonder a«Lre? van kosten> wordt aan het Comité afgedragen. Aanvang 7 uur. CHR. ORANJEVEREENIGING. Naar wij vernemen hoopt op 20 Febr. a.s. in Casino voor de Chr. Oranjevereeni- ging alhier op te treden de ook hier reeds bekende declamator Arie Post van Sche- veningen. Nadere bijzonderheden zullen per advertentie worden vermeld. SCHUBERT-AVOND A.G.Q. Omtrent de beide artisten, welke a.s. Maandag hier optreden in een speciaal aan Schubert gewijd concert, laten wij hier eenige persuittreksels volgen: Herman Rutters schreef omtrent den bariton Constant van den Elshout in het Handelsblad van 13 April 1927: „Het timbre van den bariton Constant van den Elshout is zeer buigzaam en ge voelig en wat hij tegenover de sopraan aan kracht eenigszins deed missen ver goedde hij weer ruimschoots door innig heid en noblesse van uitdrukking." Terwijl omtrent den heer Frans Vink de recensent van het „Vaderland" betref fende eenzelfde lezing schreef: Voor de pauze leerden wij den heer Frans Vink als een degelijk en vlot cau seur kennen, daarna als een goed accom- pagnateur. Na korte en kernachtige, maar tevens diepgevoelige toelichtingen bracht mejuffrouw Siëna Masthoff een aantal liederen ten gehoore. In het volgende nummer komen wij na der op een en ander terug. DE AANRIJDING OP HET WESTPLEÏN. Naar wij: vernamen gaat het met den heer C. Wiering, die Maandag j.1 tame lijk ernstig gewond werd bij de aanrij ding op het Westplein (zie |ons num mer van Dinsdag) goed vooruit. Men heeft alle hoop op een spoedig herstel. „BULLETJE EN BOONESTAAK" IN CASINO. Als de wijze waarop een jeugdig audi torium reageert op een speciaal voor hen geschreven sprookje, voor dat sprook je doorslaggevend is, en waarom zou het niet? want het is tenslotte niet de kwestie hoe de groote menschen, maar wel hoe de kinderen, voor wie het bestemd is, erover denken, voorspellen wij aan dit nieuwe werk van den heer Boelens een lang leven. Want, hoewel er dezen Woensdagmiddag niet veel kinder-publiek was, vergoedde het enthousiasme waar mede ze de belevenissen van onze beide vrienden volgden, ,en de spontaneïteit, waarmede ze het wel en wee der jongens meeleefden, veel van wat er aan kwanti teit van toeschouwertjes ontbrak. Het was bijwijlen een geschreeuw en een geroep tegen de artistjes op het tooneel, dat het een liefhebberij was om te hoorenop een afstand natuurlijk. De agent, die de beide jongens had meegenomen en met ze onderweg was naar het bureau het was absoluut noodig wegens alle pekelzonden, die ze bedreven, was ze op een of ande re manier kwijtgeraakt en deed nu een beroep op zijn publiek om te zeggen, dat ze daar blijven moesten al ze terugkwa men. Van welke belofte ze zich, met al de trouw van een kinderhart, kweten. Wilden ze van het tooneel af dan werd hen toe geroepen: je moet hier wachten! Maar omgekeerd waren ze ook niet ongenegen 'ontrouw aan den sterken arm te plegen door de jongens te antwoorden waar de zeggen." En nu giechelde hij weer, maar nu ge noeglijker, en met de ellebogen op den rand van het portier, keek hij door de ruit. „Hoort u eens, dan zal ik u nog iets grappigs vertellen. Ik had het aan de Record willen zeggen, om er een beloo ning voor te krijgen, maar ik hoor dat zij het al weten. Dit geval is niet wat je zoudt kunnen noemen een liefdesgeschie denis van één kant." „Wat?" J „Ik zeg u dat het niet zoo is," zeide de vreemdeling lachend. „Die twee waren er nog geen uur van door toen Barrow 'm met de vrouw van dien Folsom heeft gesmeerd!" „O, dat dat lijkt onmogelijk!' zeide Mabel, niet erg overtuigd. „Het is is ongerijmd!" „Ik heb ze gezien 1 Ik ken Barrow ik breng altijd goederen naar de fabriek waar hij werkt. En die vrouw van Fol- som is ©en aardig kippetje! Ik heb ze er- van door zien gaan". n „Waarheen? Hoe weet u „Ik heb het verhaal van een kerel van een garage, dame," vervolgde de vreem de man lachend. „Daar hebben ze «en wa gen gehaald, waarmee zij zijn vertrok ken nee, het was hun eigen wagen niet. Het was een auto van iemand uit de buurt: ik weet niet of ze hem geleend of gestolen hebben. Vermoedelijk gestolen. „Ik weet zeker dat zij' nooit begon Mabel. „U kent die lui niet, dame", zeide de man. „Het zijn me fijne druiven. Wat kun je eigenlijk anders verwachten?" En hij knikte en wuifde met zijn hand agent op zoek naar de beide vrienden, w».s heengegaan. De heer Boelens heeft er den slag van zijn jong volkje bezig te houden. Al dade lijk zitten we midden in de kern der zaak: vader en moeder van Boonestaak klagen over de eetlust van hun jongen. Zeven boterhammen, vier borden pap, een bos wortelen, een pond zure appelen en twaalf spekpannekoeken had Boonestaak ver orberd en nog had-ie honger. Moeder wil met hem naar den diofcter, maar vader wil er niets van weten, want hij heeft vast een gat in zijn maag. Het jongemensch komt thuis met een opening in zijn pantalon, zoo groot als een tafelbord, en in zijn pogingen om aan zijn ouders het ongeluk uit te leggen, is het te danken, dat ook moeder Boonestaak weldra met een der gelijke opening in haar rok zit. Dan brul len ze en kronkelen zich van de leut. Hoe het verder gaat? Het is onmoge lijk dat allemaal te vertellen; op weg naar bet bureau ontmoeten ze een tooverfee, alsmede boschelfjes kortom, er is ruim voldoende om de jongens en meisjes een anderhalf uur gezellig bezig te houden, en spontaan als ze zijn, toonden ze zich uiter mate dankbaar voor het gebodene. Vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 29 Januari 1929, des namiddags 8 uur, ten Raadhuize. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ringen van 27 November en 11 December 1928. Ingekomen stukken. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 27 November j.1. tot verkoop van grond aan: a. J. Wittebrood en W. J. G. Scheep maker; b. P. Frankhuizen, W. J. Bruggeman en P. Boerdijk; Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op de raadsbesluiten van 27 November j.1. tot uitgifte van grond in erfpacht aan: c. M. E. Prins; d. J. P. van Os; e. J. van der Leek; f. M. J. 't Hart; g. Firma Gebr. Boot en R. Kootstra; h. Goedkeuring van Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit van 27 November j.1. tot onderhandsche onderverhuring van rijksduinterrein aan N. Stroomer; i. Goekeuring van de Kroon op het raadsbesluit van 27 September j.1. tot wij- zinging van de Verordening op de hef fing van precariorechten; j. Goedkeuring van de Kroon op het raadsbesluit vpn 24 Juli j.1. tot vaststel ling van een Verordening op de heffing van cursusgelden voor het volgen van den cursus in oude talen; k. Mededeeling dat Gedeputeerde Sta ten hun beslissing ten aanzien van de ge- meentebegrooting voor 1929 hebben ver daagd; 1. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den Gemeente-Ont vanger; m. Verslag van de Kern-Commissie uit de Economische Commissie over 1926 1927; n. Kennisgeving van overlijden van den oud-Wethouder der gemeente Den Helder C. Adriaanse, met mededeeling dat Bur gemeester en Wethouders namens den Raad de familie een brief van rouwbe klag hebben gezonden. (Voorgesteld wordt deze stukken voor kennisgeving aan te nemen). o. Verzoek om ontslag van Mevrouw L. C. PeetersWierth als lid van het Bur gerlijk Armbestuur. (Voorgesteld wordt het ontslag met dankbetuiging voor de bewezen diensten eervol te verleenen). Salarissen. Voorstel inzake de voorgenomen her ziening van de regeling van de jaarwed den der Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Onderwijs. Voorstel tot overplaatsing van onder wijzend personeel. en ging weer naar den kant toe, waar de menschen stonden. Een meter of vier ver der bleef hij staan en bestudeerde het laatste bulletin dat met volstrekte zeker heid verklaarde dat er geen spoor van het weggeloopen paar in de buurt van Hol den Center of Carsford te ontdekken was geweest. Een keer bleef hij daarna nog staan en keek om naar de auto van Barrow, en Ja mes Henry verbeeldde zich dat hij lichte lijk fronste. Toen hij zich op het kruis punt onder de menigte mengde, siste Mabel: „Dus zij is op den loop gegaan!" „Onzin", snauwde James Henry Fol som. „Het is geen onzin! Zij, heeft het ge daan! Het is precies wat je van haar kon verwachten! En jij- hebt je waarachtig verheeld dat zij zichzelf verdaan had!" riep Mabel met een verschrikt en tegelijk woest lachje. „Wil je zoo goed zijn je mond te hou den?" vroeg James, die recht voor zich uitkeek. „Wij kunnen nu geen zenuw scènes hebben". „O, zoo? Wij kunnen evenmin hier stil blijven zitten, terwijl zij Mark mee heeft getroond! Nu zuilen wij niet langer voor hen wegvluchten en zelf een beetje aan vervolging gaan doen, vind ik. Nu „Mogelijk", mompelde James. „Kijk eens naar dien man!" „Welke man?" „Die pas hier is geweest, Mabel. Hij staat met dien agent bij het kruispunt te praten en waarachtig! ja, hij wijst naar ons! Ik was daar al bang voor, toen ik hem een minuut geleden aankeek. Het ia Grondbedrijf. Voorstel tot uitgifte in erfpacht van strookjes voormaligen Staatsspoorweg- grond aan den Polderweg. Glasverzekering. Voorstel om, bij wijze van proef, voor 1929 geen glasverzekering voor de ge meentegebouwen te sluiten. Belgische Oorlogsgraven. Voorstel om het onderhoud der Belgi sche oorlogsgraven op de Algemeene Be graafplaats en van de daarop geplaatste steenen voor rekening der gemeente te nemen. Subsidie. Voorstel tot het toekennen van een jaarljjksch subsidie aan de Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen ten behoeve van de Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen. Gemeentewerken. Voorstel tot uitbreiding van personeel van Gemeentewerken. W ethou derspensioenen. Rapport van de Commissie in zake de pensionneering van wethouders en hun ne weduwen en (of) weezen. Adres van den Bond tegen den zwaren belastingdruk. Prae-advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van den Bond tegen den zwaren belastingdruk d.d. 17 Deoem- ber 1928. Ontbinding Pachtovereenkomst Verzoek van W. Spigt om ontheffing van de pacht van het grasgewas aan de Inundatiekade. Burgemeester en Wethouders stellen voor om het verzoek in te willigen te reke nen van 1 Januari j.1. af. Wegenbelasting. Voorstel tot vaststelling van het 3e suppletoir kohier der wegenbelasting tot een totaal-bedrag van 51.72. Contract M.U.Z. Voorstel om goedkeuring te hechten aan de door Burgemeester en Wethou ders met de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken gesloten overeen komst nopens de levering van water- en electriciteit. (De overeenkomst is bij, de stukken ter inzage gelegd). Begrooting. Voorstel tot vaststelling van de vierde wijzigingsbegrooting voor den dienst van 1927. Warenwet Voorstel tot wijziging van de Verorde ning ex art. 6 der Warenwet. Grondbedrijf. Voorstel tot het verhuren van gronden van het Grondbedrijf. Salarisverordening. Voorstel tot wijziging van de salaris verordening 1920. Benoemingen. Voorstel tot het benoemen van een lid der Commissies van Bijstand voor de Ge meente Reiniging en Plantsoenen en voor het Grondbedrijf in de vacature J. van der Veer en tot het benoemen van twee leden der Commissie van Bijstand voor Publieke Werken in de vacatures C. J. Eijlders en J. J. Schoeffelenberger. Voorstel tot het benoemen van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de va cature Mevrouw L. C. PeetersWierth. Aanbevolen worden: 1. Mevrouw M. J. Paap—Lafooij, eindelijk tot hem doorgedrongen dat deze wagen er precies zoo uitziet als die zij zoeken en zeg eens! Hij, komt hierheen terug met den agent!" Hij 'greep het stuurrad en keek. En het was geen verbeelding: De twee baanden zich nu een weg door de menigte en kwa men regelrecht op hen af en „Doe dat portier open en stap uit, en re deneer niet langer, Mabel!" mompelde hij. „Wij' hebben nog net één kans op een mi'llioen om 'm te smeren en drie secon den om er gebruik van te maken. Als wij eenmaal tusschen die menschen daar zijn, is het met ons gedaanl Gelukkig, zij was eruit. James Henry was er ook uit en greep haar bij den arm en dacht sneller en vruchteloozer dan ooit van zijn heele leven. Zij konden het niet op een loopen zet ten zonder dozijnen oogen tot zich te trek ken; zij konden ook niet een blok ver wandelen zonder dat de agent hen in de gaten zou krijgen, zoodra hij niemand in de auto gevonden had. Zij konden geen winkel binnen aan dezen kant van den weg, omdat alle winkels gesloten waren zelfs als zij: open geweest waren, zou den zij1 nog minder waarde als wijkplaats gehad hebben. Het was inderdaad een eenigszins ver bijsterende toestand, en James Henry was op het punt om mevrouw Barrow tot ren nen aan te sporen, in de hoop een ver dwaalde taxi aan net andere eind van hel blok tegen te zullen komen, toen zijn oog 3i een donker steegje viel, vlak voor hen t. In gewone omstandigheden was dit zeker geen aanlokkelijk; steegje, want het Ingelanden Mededeling. (790) en springende tippen I* rirtfttfn van 30-60 en 90 ct. Tube 80 cc. Bi) Apoth. fa Drogist» 2. Mevrouw O. HingstGelijnSe. Voorstel om tot Directeur van de ge meentelijke Avondvakteekenschool te be noemen A. Smit. Mededeeltngen. Naar aanleiding van de interpellatie van het lid van den Raad J. J. Schoeffelen berger, gehouden in de raadsvergadering van 11 December j.1., wordt medegedeeld, dat ook de Commissie van Bijstand voor de Water- en Lichtbedrijven, na gehou den bespreking, tot de conclusie gekomen is, dat in de door interpellant bedoelde aangelegenheid het gemeentebelang wel is gediend en voorts dat Burgemeester en Wethouders zich vereenigen met het daarbij uitgesproken oordeel der genoem de Commissie dat het aanbeveling ver dient maatregelen te nemen, die in de toe komst bij den verkoop van dergelijke oude materialen, een mogelijk misver stand voorkomen. In verband met de daaromtrent door het lid van den Raad L. F. van Loo bij de behandeling der begrooting voor 1929 ge stelde vraag wordt medegeedeld, dat sinds 1 Januari j.1. de Officier van Ge zondheid J. Lacroix is opgetreden als oogspecialist in het hospitaal. VERHUUR ENZ. VAN WEILAND. Verschenen is raadsbijlage no. 12, 1929, bevattende prae-adviezen van B. en W. betreffende verhuur van weiland enz. aan onderscheidene personen en in de be staande huurbepalingen gebrachte wijzi gingen. De wijzigingen hebben betrek king op de volgende huurders: M. A. van Leeuwen, K. J. Veenstra, D. Makelaar, C. van de Blink, R. de Vries, J. Kapi tein, W. Haan, A. M. G. Audenaerde, IJ. Stompedissel, C. Smids. AANVULLING VERORDENING WARENWET. B. en W. stellen voor, zulks in aanslui ting op een schrijven van den Minister van Arbeid, H. en N., in de bestaande ver ordening overeenkomstig art. 6 der Wa renwet eenige wijzigingen aan te brengen, die zullen strekken tot een betere beharti ging van de volksgezondheid (Raadsbij lage no. 11). WIJZIGIN GS5BEGROOTIN GEN 1928. Verschenen is een wijzigingsbegrooting van de Waterleiding, Gasfabriek, het Electriciteitsbedrijf, de Reiniging en het Grondbedrijf, dienst 1928, beide met me morie van toelichting. HR. MS. „KORTENAER". Het ligt in het voornemen van den mi nister van defensie Hr. Ms. torpedoboot- jager Kortenaer eerlang uit West-Indië te doen terugkeeren. He't schip zal 12 Fe bruari uit Paramaribo vertrekken en kan 8 Maart te Willemsoord worden verwacht. HR. MS. „HERTOG HENDRIK". Blijkens bij het departement van de fensie ontvangen bericht is Hr. Ms. Her tog Hendrik gisteren van Tunis vertrok ken naar Palermo. De senaat van de Leidsche universiteit heeft het voornemen, aan het opnemings vaartuig der Koninklijke marine „Wille- brord Snellius, hetwelk 28 dezer te Rot- was schunnig en aan den ingang versierd met een gebroken vuilnisemmer; maar ala het in diamanten gevat en (met platina be vloerd was, had het James Folsom niet mooier kunnen lijken, want het was er pikdonker en het moest ergens heen voe ren. Hij trok heftig aan haar arm en meteen was Mabel aan zijn zijde het steegje inge- sleept. En nu? Uit den aard1 der zaak zou er een uitgang zijn, en bij. het zoeken naar dien uitgiang jachtte hij voort, tastte met zijn hand, schuifelde verkennend met zijn voet, maakte grappige geluidjes en hield Mabel vlak naast zich en ten leste bonsde hij tegen een stevigen steenen muur op, die het einde van het slop vormde. „Hm!" merkte Mabel op, toen zij tege lijkertijd den muur op haar weg ontmoet te. „Stil!" fluisterde James. Hij keek snel rond en zijn hart zonk hem in de schoenen; zij waren gevangen zij zaten 'als een paar ratten in de val, als men de buurt ging afzoeken. En men zou alles afzoeken, indien die lahge neus van dien agent iets te beteekenen had. Zelfs op een afstand had hij James de pienterste en nieuwsgierige agent ge leken dien hij ooit gezien had'. Dus was dit het einde? Hij keek naar boven en hij maakte een verbaasde be weging en wierp nog eens een schuwen blik naar boven, want tegen de sterren lucht kon hij een brandladder zich zien afteeken en. (Wordt vorvolgd).

Heldersche Courant | 1929 | | pagina 5